PDA

View Full Version : Δεν γινεται να περιμενω... οκ?



Nasoss
10/09/2011, 01:14
Ειμαι 17 χρονων εχω διαβασματα κ γενικα πολλα στο μυαλο μου, αλλα δεν μπορω να περιμενω αλλο... τελειωνω διαβασμα και καιγομαι στα Βιντεο με μηχανες (motard κυριως) ... Οταν τελειωσω σχολειο σε 9 μηνες δηλαδη στα 18 μου θα ηθελα να προτεινω στους δικους μου μια μηχανη χαμηλου-μετριου κυβισμου... δν θελω ομως τοσο χαμηλου κυβισμου οσο καλυπτει το διπλωμα των 18... εχω οδηγησει μηχανες και εχω καποια εμπειρια, 125 motard και 250 μου φαινονται ελειπες... Ειμαι προσεκτικος οδηγος οσο παρολογο κ αν φαινεται απο τα παραπανω... απλα θελω να μου προτινεται καποιες μηχανες motard απο 250 εως 500 κυβικα και την γνωμη σας για αυτη την ψυχοση !

mars696
10/09/2011, 01:22
Δεν εχεις τπτ σοβαρο!!!Πολυ ξεκιναμε με αυτη την ψυχωση!!!:hypnotize :hypnotize :smokin:
Το μονο που θα σου πω ειναι ΥΠΟΜΟΝΗ! :cry:
Καμια φορα το "περιμενε" ειναι και πιο καυλ#τικο:blush: !!!
Τα ιδια σκεφτομουν κι εγω στην ηλικια σου και οταν πηρα την πρωτη, δικια μου, μεγαλη μηχανη (22 χρ.),ετρεμα απο την χαρα μου!:p
Μεχρι τοτε καλυπτεσαι με μοτοσυκλετακια,που πιστεψε με τα σπανε και αυτα!:wave2: :wave2:

mars696
10/09/2011, 01:26
ΑΑΑ και μεχρι τοτε διαβαζε μηχανολογικα,θεματα ασφαλειας,εξοπλισμους! Μετραει!:beer:

Nasoss
10/09/2011, 01:26
εστω... απλα θελω να μου προτεινεται καινουρια μοντελα motard που να καλυπτουν το διπλωμα που βγαζω στα 18... (απο τα πιο γρηγορα που καλυπτει το διπλωμα :D :D)... μια ερωτηση ακομα,ενα 4χρονο enduro μπορει να γινει motard απλα με λαστιχα δρομου? (θα εχω στα υπ οψιν μου να ασχοληθω με αυτα :) )

Allst@rf
10/09/2011, 01:27
αν είναι να μπαίνεις πίστα με το 500άρι ,με βρίσκεις σύμφωνο...

Αν είναι για δημόσιο δρόμο ,ψάξε να βρεις καμία γκόμενιτσα καλύτερα...



:wave2:

Nasoss
10/09/2011, 01:29
ηθελα να το ρωτησω αυτο... μπορω να μπαινω σε πιστα χωρις διπλομα?

mars696
10/09/2011, 01:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nasoss
εστω... απλα θελω να μου προτεινεται καινουρια μοντελα motard που να καλυπτουν το διπλωμα που βγαζω στα 18... (απο τα πιο γρηγορα που καλυπτει το διπλωμα :D :D)... μια ερωτηση ακομα,ενα 4χρονο enduro μπορει να γινει motard απλα με λαστιχα δρομου? (θα εχω στα υπ οψιν μου να ασχοληθω με αυτα :) )

Απο motard προσωπικα ειχα παντα ερωτα με yamaha ttr250(μιλαμε για μετατροπη σε motard).Αλλα παλιο μοντελο
Απο κει και περα για να καλυπτεσαι με το διπλωμα Α1 πιστευω υπαρχουν αρκετα,αναλογα και τα λεφτα που εχεις,παλια και καινουργια.
Τωρα για μετατροπη σε motard σιγουρα γινεται με ζαντολαστιχα,αλλα αν θες κατι πιο σωστο,θελει ρυθμιση αναρτησεων,αλλα γραναζια και διαφορες αλλες "μικρολεπτομερειες"!:winka:

Allst@rf
10/09/2011, 01:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nasoss
ηθελα να το ρωτησω αυτο... μπορω να μπαινω σε πιστα χωρις διπλομα?

κοίτα ,κανονικά στο χαρτί που συμπληρώνεις για το τρακ ντέι ή το σχολείο ,ζητάει και αριθμό διπλώματος...

Αλλά ξέρω πιτσιρικάδες που πηγαίνουν με τους πατεράδες του και τρέχουν μια χαρά...

Κανονικά δε θα έπρεπε να ζητάνε δίπλωμα...το δίπλωμα ,στην ελλάδα,δε δείχνει ότι ξέρεις και να καβαλας...

Nasoss
10/09/2011, 02:10
το διπλωμα ειναι οντως για τα μπαζα, παιζει να περναω την οδηγηση απο το γυμνασιο :p ... καλος κατι θα βρω, οσο μπορειτε προτεινεται μου motard για διπλωμα Α1, η και enduro που να μετατρεπονται σε motard !

pilotos_xtreme
10/09/2011, 03:19
τσεκαρε αν σε καλυπτει το διπλωμα Α1 για ΧΤ500. νομιζω χωρις να ειμαι βεβαιος οτι σε καλυπτει. οτι πρεπει μηχανακι για να μπεις στο χωρο.

και για να δεις περι τινου προκειτε οριστε--->http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1690527/

nassosxlvbros
10/09/2011, 08:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
κοίτα ,κανονικά στο χαρτί που συμπληρώνεις για το τρακ ντέι ή το σχολείο ,ζητάει και αριθμό διπλώματος...

Αλλά ξέρω πιτσιρικάδες που πηγαίνουν με τους πατεράδες του και τρέχουν μια χαρά...

Κανονικά δε θα έπρεπε να ζητάνε δίπλωμα...το δίπλωμα ,στην ελλάδα,δε δείχνει ότι ξέρεις και να καβαλας...

+599cc....άλλο ξέρω να οδηγώ και άλλο ξέρω να κυκλοφορώ στο δρόμο! (τι λέω πρωινιάτικο...)
:D

Gi_4ce
10/09/2011, 08:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από pilotos_xtreme
τσεκαρε αν σε καλυπτει το διπλωμα Α1 για ΧΤ500. νομιζω χωρις να ειμαι βεβαιος οτι σε καλυπτει. οτι πρεπει μηχανακι για να μπεις στο χωρο.

και για να δεις περι τινου προκειτε οριστε--->http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1690527/


XT 500 ή DR 350.

Απο διχρονίλα, κοιτα για κανα wr 200...

:beer:

devil's animal
10/09/2011, 10:23
αναγκαστικα θα πρεπει να περιμενεις για να εισαι νομιμος...
αν θες να μαθεις αγορασε ενα χτ και μπες πιστα...
:wave2:

John Steed
10/09/2011, 10:42
Κοίτα αυτή την εταιρεία:----> http://www.betamotor.com/en/street/bikes/rr-motard-4t

Σε καλύπτει το δίπλωμα άνετα

Ή αλλιώς το XT500 επίσης το οδηγείς με το δίπλωμα που θα βγάλεις!

:wave2:

SoulGR
10/09/2011, 12:06
αν εχεις τα χρηματα --> click! (http://www.car.gr/classifieds/bikes/?offer_type=sale&category=&make=&variant=ktm+660&price-from=&price-to=&so=dm&or=d&registration-from=&registration-to=&rg=&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=&engine_size-to=&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=&hi=&created=) :wave2:

Aggelos_SV
10/09/2011, 12:10
Δεν κοιτάς εναλλακτικά και σε εντουράκια 125-250..?
Πιο πολύ θα τα ευχαριστηθείς σε χώμα (νομίζω) απ'ότι ένα αντίστοιχου κυβισμού motard .
Και θα σαι καλυμένος από δίπλωμα και θα μάθεις να καβαλάς στο καλύτερο σχολείο που είναι το χώμα.

Στην τελική πάρε (εσύ ή οι γονείς σου) ότι γουστάρεις...προς το παρόν κοίτα να σαι εντάξει με το σχολείο και θα ρθουν και τα μηχανάκια :a024: :) :lol:

:wave2:

webassasin
10/09/2011, 13:04
Mαλλον ΧΤ ειναι η λυση που ζητας.
Αλλα αν θες να οδηγησεις σε πιστα,μην πας καρφι να βγεις πρωτος,το πιο πιθανο ειναι οτι θα πεσεις και το στανταρ ειναι οτι θα ξενερωσεις..
Βρες το ρυθμο σου σιγα σιγα,βαλε ενα φιλο να μετραει το χρονο σου σε καθε γυρο, μετρα το μηχανακι σου και τον εαυτο σου..
Και υπολογισε στο budget στολη,κρανος,γαντακια και μποτες για να μας γραψεις ευκολα μετα την πρωτη βολτα τις εντυπωσεις σου..

daz
10/09/2011, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nasoss
Ειμαι 17 χρονων... κ γενικα πολλα στο μυαλο μου.... !

:bigcry: :bigcry: :bigcry:


Πάρε ένα μοτοσυκλετάκι που να καλύπτει το δίπλωμά σου. Πίστεψέ με εκτός από διασκεδαστικό θα είναι το καλύτερο σχολείο για σένα. Τα beta που σου πρότειναν είναι πολύ καλά.

Και κρανάκι ε! :winka:

Μπύρες δεν κερνάω, είσαι ανήλικος ακόμα.. :smokin:

:sun: :sun: :sun: :wave2:

daz
10/09/2011, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin
Mαλλον ΧΤ ειναι η λυση που ζητας.
Αλλα αν θες να οδηγησεις σε πιστα,μην πας καρφι να βγεις πρωτος....

Μωρέ ακόμα δεν έπεισε τους γονείς του να πάρει δίτροχο και εσύ του δίνεις συμβουλές για την πίστα? :smilea:

Allst@rf
10/09/2011, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Δεν κοιτάς εναλλακτικά και σε εντουράκια 125-250..?
Πιο πολύ θα τα ευχαριστηθείς σε χώμα (νομίζω) απ'ότι ένα αντίστοιχου κυβισμού motard .
Και θα σαι καλυμένος από δίπλωμα και θα μάθεις να καβαλάς στο καλύτερο σχολείο που είναι το χώμα.



:wave2:

+990

η καλυτερη ιδεα που ειπωθηκε...

ξεκινα με χωμα και μετα περνα σε ασφαλτο...θα εισαι "απιαστος" μετα...

ωραιος αγγελε...:beer: :beer:

Lioulios
10/09/2011, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
αν εχεις τα χρηματα --> click! (http://www.car.gr/classifieds/bikes/?offer_type=sale&category=&make=&variant=ktm+660&price-from=&price-to=&so=dm&or=d&registration-from=&registration-to=&rg=&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=&engine_size-to=&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=&hi=&created=) :wave2:

Αυτές είναι μηχανές . Τί ΧΤ και μλακίες ;

Αν έχει τα γράγκα ας το πάρει και να πηγαίνει στις πίστες χαλαρά , να το μάθει και μόλις μεγαλώσει να το βγάλει στο δρόμο που θα το έχει μάθει κιόλας .

Αν του αρέσουν τα μοτάρτ , τί να μπλέκει τώρα με λοιπά υποκατάστατα . Ας πάρει ένα όπλο και να μάθει εκεί πάνω (αν είναι για πίστα)

Αν είναι να πάρει χλιαρό μηχανάκι ...Μετά που θα θέλει να πάρει το καλό , θα πρέπει να ξαναμάθει μηχανή απ την αρχή γιατί δεν υποάρχει μέτρο σύγκρισης .

...Και μιλάω σοβαρά .

Αν φιλαράκι την παλεύεις να έχεις μηχανή και να ξεκα@λ@νεις σε πίστα που είναι και ελεγχόμενα τα πράματα και να μην την κυκλοφορείς είναι λύση όλα τα λ7 .

Και καλό να την έχεις σε πάρκινκ εκεί κοντά και όχι στο σπίτι σου .

Aggelos_SV
10/09/2011, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
Αν φιλαράκι την παλεύεις να έχεις μηχανή και να ξεκα@λ@νεις σε πίστα που είναι και ελεγχόμενα τα πράματα και να μην την κυκλοφορείς είναι λύση όλα τα λ7 .

Και καλό να την έχεις σε πάρκινκ εκεί κοντά και όχι στο σπίτι σου .


Ρε τι του λέτε του παιδιού...?
Καλά κι ωραία όλα αυτά..αλλά ακόμα δεν έχει πείσει τους ΓΟΝΕΙΣ του για να πάρει μηχανάκι και προτείνετε (δεν το λέω μόνο για σένα λιουλιε ) ΚΤΜ 660 για αποκλειστική χρήση πίστας,φύλακτρα σε γκαράζ (της πίστας?) ,τρέϊλερ,βανάκι,team μηχανικών,λαστιχά,paddock girls κλπ κλπ??:lol:

Όμορφα αυτά αλλά 99% ουτοπικά :rolleyes:

Και ΔΕΝ παίζει να μην τη βγάζει στο δρόμο...ούτε καν 18 δεν είναι ακόμα..

Αυτά και απολύτως φιλικά :wave2:

SoulGR
10/09/2011, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Ρε τι του λέτε του παιδιού...?
Καλά κι ωραία όλα αυτά..αλλά ακόμα δεν έχει πείσει τους ΓΟΝΕΙΣ του για να πάρει μηχανάκι και προτείνετε (δεν το λέω μόνο για σένα λιουλιε ) ΚΤΜ 660 για αποκλειστική χρήση πίστας,φύλακτρα σε γκαράζ (της πίστας?) ,τρέϊλερ,βανάκι,team μηχανικών,λαστιχά,paddock girls κλπ κλπ??:lol:

Όμορφα αυτά αλλά 99% ουτοπικά :rolleyes:

Και ΔΕΝ παίζει να μην τη βγάζει στο δρόμο...ούτε καν 18 δεν είναι ακόμα..

Αυτά και απολύτως φιλικά :wave2:

εγω δεν ειπα τιποτα για πιστα....το 660 η ΚΤΜ το δινει 28 αλογα οποτε μια χαρα νομιμοτατος θα ειναι και να κυκλοφορει εξω...

Nasoss
11/09/2011, 13:47
παιδια ειδα ολα τα σχολια σας, ξεχασα να πω οτι εχω ιδι διτροχο και γνωριζω τον δρόμο... εχω ενα 65cc gilera εδω και 1.5 χρόνο ειμαι προσεκτικος και δεν εχω τρακάρει ποτε στην πατρα... θελω να ειμαι νομιμος, με τους δικους μου μιλησα και μου ζητησαν να ασχοληθω με τα διαβασματα μου προς το παρων και να ξερω πως για οτι ειμαι νομιμος δεν εχουν προβλημα, οποτε θελω κατι ομορφο γρηγορο ποιοτικο για να τ βγαλω στο δρομο... Σας ευχαριστω πολυ !... το 660 το ΚΤΜ σιγουρα βγενει 28 αλογακια? γιατι αν βγαινει κατω απο 33 ειμαι νομιμος, επισεις θα ηθελα να ξερω και τα αλογα του Husqvarna 450 SM

SoulGR
11/09/2011, 16:01
τοσο το δινει επισημα η εταιρια...κτμ (http://www.bikez.com/motorcycles/ktm_660_smc_2007.php)

Lioulios
11/09/2011, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
τοσο το δινει επισημα η εταιρια...κτμ (http://www.bikez.com/motorcycles/ktm_660_smc_2007.php) Άσχετα αν είναι 60Hp+...?

SoulGR
11/09/2011, 16:10
το πουλανε ''κουμπομενο'' με 28 αλογακια οποτε αυτα ειναι τα επισημα στοιχεια του,βεβαια με 1-2 αλαγες φτανει κοντα στα 60-70 ομως αν το χεις μανατο μια χαρα νομιμος εισαι...:D

project.breeze
11/09/2011, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
το πουλανε ''κουμπομενο'' με 28 αλογακια οποτε αυτα ειναι τα επισημα στοιχεια του,βεβαια με 1-2 αλαγες φτανει κοντα στα 60-70 ομως αν το χεις μανατο μια χαρα νομιμος εισαι...:D


Εσύ παλλικάρι μου πότε θα πας στο Τατόι;Πότε μπαίνετε;

Corvo
11/09/2011, 20:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
το πουλανε ''κουμπομενο'' με 28 αλογακια οποτε αυτα ειναι τα επισημα στοιχεια του,βεβαια με 1-2 αλαγες φτανει κοντα στα 60-70 ομως αν το χεις μανατο μια χαρα νομιμος εισαι...:D

ναι σιγα της μετατροπες καμια 2-3 καταλυτες νομιζω εχει και μπουκωνει στα τοσα...

αν τους βγαλεις κανεις δεν ξερει ποσα αλογα εχεις κατω απο την σελα σου

Εχετλαίος
11/09/2011, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nasoss
Δεν γινεται να περιμενω... οκ?

ΟΚ

chr1s_86
11/09/2011, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
ΟΚ

:a23: :lol:

SoulGR
11/09/2011, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Εσύ παλλικάρι μου πότε θα πας στο Τατόι;Πότε μπαίνετε;
για να μη μας κυνηγανε,εχεις πμ :D

Nasoss
11/09/2011, 23:53
Στα χαρτια θελω να ειμαι νομιμος, τωρα στον δρομο κακο του κεφαλιου μου αν δεν προσεχω... ποια SMC ειναι "κουμπομενα" για να εχουν την ισχυς που χρειαζεται το α1?

SoulGR
12/09/2011, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nasoss
Στα χαρτια θελω να ειμαι νομιμος, τωρα στον δρομο κακο του κεφαλιου μου αν δεν προσεχω... ποια SMC ειναι "κουμπομενα" για να εχουν την ισχυς που χρειαζεται το α1?
θα περιμενω τον καπ10 να απαντησει:D

Εχετλαίος
12/09/2011, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nasoss
τωρα στον δρομο κακο του κεφαλιου μου αν δεν προσεχω...

Τι λε ρε μάγκα; Και οι άλλοι που συν-κυκλοφορούμε στους ίδιους δρόμους τι σου φταίμε να πάμε φυλακή;
:mad:

menos
12/09/2011, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Τι λε ρε μάγκα; Και οι άλλοι που συν-κυκλοφορούμε στους ίδιους δρόμους τι σου φταίμε να πάμε φυλακή;
:mad:
+ 1000!!!!!!!! :mad:

Nasoss
12/09/2011, 20:22
ειμαι ευσυνειδητος και συνιδιτοποιημενος με τον δρομο, ο αδερφος μου με υποστιριζει στο να παρω γιατι με εμπιστευεται, οδηγαει 2 χρονια ΖΧ6R του 08'... δεν ειμαι απο τους πιτσιρικαδες που δν ξερουν να κονισουν ενα μηχανακι ;)

Εχετλαίος
12/09/2011, 22:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nasoss
ειμαι ευσυνειδητος και συνιδιτοποιημενος με τον δρομο, ο αδερφος μου με υποστιριζει στο να παρω γιατι με εμπιστευεται, οδηγαει 2 χρονια ΖΧ6R του 08'... δεν ειμαι απο τους πιτσιρικαδες που δν ξερουν να κονισουν ενα μηχανακι ;)

Έχεις δίκιο.
ΤΩΡΑ αισθάνομαι καλύτερα.
:alien:

Nasoss
12/09/2011, 23:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Έχεις δίκιο.
ΤΩΡΑ αισθάνομαι καλύτερα.
:alien:
Ε μια χαρα :S

the who
13/09/2011, 08:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Έχεις δίκιο.
ΤΩΡΑ αισθάνομαι καλύτερα.
:alien:

Ξαπλωσε και περιμενε να σου περασει.

Cpt. Haddock
13/09/2011, 08:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
θα περιμενω τον καπ10 να απαντησει:D

Ο cap όπως έχει επανειλημενα δηλώσει, πιστεύει στη φυσική επιλογή :D

the who
13/09/2011, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ο cap όπως έχει επανειλημενα δηλώσει, πιστεύει στη φυσική επιλογή :D

Κακος ανθρωπας εισαι.

Cpt. Haddock
13/09/2011, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Κακος ανθρωπας εισαι.

Ναι, αλλα ειλικρινής :smokin:

MavrosPan
13/09/2011, 09:22
Αν υπαρχει εστω και ενας απο δω που πιστευει οτι υπαρχει εστω και μια στο εκατομυριο περιπτωση να εχει ενα 660 και να περιμενει ποτε θα μπει πιστα για να το κυκλοφορησει, τοτε εσεις μαλλον πηδηξατε απο τα 15 κατευθειαν στα 25 παιδες. Τι του λετε ωρε του παιδιου.

SoulGR
13/09/2011, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ο cap όπως έχει επανειλημενα δηλώσει, πιστεύει στη φυσική επιλογή :D
πες και τ' αλλο για τον γοογλη ομως για να ολοκληρωθει η απαντηση....:D

Nasoss
13/09/2011, 23:39
Νομιζω οτι βρηκα κατι που μου αρεσει :) WR 250X :)

ego_o_idios
13/09/2011, 23:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nasoss
Ειμαι 17 χρονων εχω διαβασματα κ γενικα πολλα στο μυαλο μου, αλλα δεν μπορω να περιμενω αλλο... τελειωνω διαβασμα και καιγομαι στα Βιντεο με μηχανες (motard κυριως) ... Οταν τελειωσω σχολειο σε 9 μηνες δηλαδη στα 18 μου θα ηθελα να προτεινω στους δικους μου μια μηχανη χαμηλου-μετριου κυβισμου... δν θελω ομως τοσο χαμηλου κυβισμου οσο καλυπτει το διπλωμα των 18... εχω οδηγησει μηχανες και εχω καποια εμπειρια, 125 motard και 250 μου φαινονται ελειπες... Ειμαι προσεκτικος οδηγος οσο παρολογο κ αν φαινεται απο τα παραπανω... απλα θελω να μου προτινεται καποιες μηχανες motard απο 250 εως 500 κυβικα και την γνωμη σας για αυτη την ψυχοση !

den mas apasxoli ti 8a paris emis mixanes exoume to provlima mas to lisame diko sou provlima ine listo monos sou...

se rotisame emis pia mixani tou gkazon na paroume i pio alisopriono?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: