PDA

View Full Version : Γαντάκια



bonepeeler
29/08/2005, 02:28
Ποιό γαντάκι από τα παρακάτω να πάρω και γιατί;

Τα θέλω για all-around κι ας είναι για πιό ακραία χρήση.
Δε με πειράζει αν θα με ταλαιπωρήσουν στην αρχή.
Θα συνηθίσω.
Έχετε καμιά άλλη πρόταση;
Τα θέλω οπωσδήποτε μακριά τα γάντια.


Όλα κυμαίνονται από 55-75 ευρώ.


22615

bonepeeler
29/08/2005, 02:29
Frank Thomas112


22616

bonepeeler
29/08/2005, 02:30
Frank Thomas129


22617

bonepeeler
29/08/2005, 02:31
Lookwell Carat


22618

gcrook
29/08/2005, 03:03
Το πρωτο της IXS ειναι κορυφη, το ιδιο εχω και εγω αλλα με πλαστικες ενισχυσεις αντι για kevlar.
Πολυ ανετο σχεδον δεν το νιωθεις μετα απο τις πρωτες ωρες, μεχρι να στρωσει στο χερι σου.
ΤΙΡ: Παρτο πολυ στενο, να μην εχει καθολου περιθωριο στις ακρες των δαχτυλων, θα ερθει μονο του.
Παντως το καλοκαιρι δεν ειναι πρακτικα στην πολη, και το χειμωνα μπαζουν κρυο.(Αυτο λυνεται καπως με ισοθερμικα απο μεσα αλλα και παλι...).

Τι να σου πω Ροβερτο εγω εχω 3 ζευγαρια γαντια παντως.
Αμα θες δερματινα καλοκαιρινα με ενισχυσεις παρε της Colori σαν αυτα που πηρα με 42 ευρω που ειναι πιο κοντα απο τα IXS χωρις προστασια στον καρπο αλλα πολυ πρακτικα.
Καρατσεκαρισμενα ανθεκτικα:winka: και ας εχω μεινει με το δεξι μονο:wave2:

bonepeeler
29/08/2005, 03:10
Κι εγώ προς τα IXS πάω περισσότερο μιάς και είναι ευκαιρία στα 75 ευρώ.
Ελπίζω μόνο να αερίζονται.
Για χειμωνιάτικα έχω βρει άλλα κι ας υπάρχει άλλο ένα ζευγάρι σπίτι.

Τα θέλω μακριά για να μη μπάζει αέρας στο cordura.
Θα τα πάρω αρκετά σφιχτά όπως πήρα και τις μπότες οι οποίες ανοίξαν αρκετά.

downhill
01/10/2005, 21:03
Για να μην ανοίγω νέο θέμα,θα ήθελα να μού προτείνετε γάντια για το χειμώνα.Θέλω κάτι φτηνό.

downhill
03/10/2005, 21:10
Κανεις δεν έχει πρόταση να υποβάλλει;

AFTER
04/10/2005, 00:35
Παιδια κακα τα ψεματα!

Γαντια χειμερινα(μιλαμε για χειμερινα που δεν θα καταλαβαινεις τιποτα απο το κρυο), με ενισχυσεις και ''αισθηση'', απλα ΔΕΝ υπαρχει!

Ή το ενα ή το αλλο..

The Martian
02/11/2005, 19:32
Τα Speed Metal της Dainese είναι πάρα πολύ καλά γάντια, αλλά έχω ακούσει οτι είναι πανάκριβα! Μήπως ξέρει κάνεις την τιμή τους;

matmat
03/11/2005, 07:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από downhill
Κανεις δεν έχει πρόταση να υποβάλλει;

Για κοίτα κανα Bering!!
:wave2:

zeli
03/11/2005, 10:06
Κυριοι εχω τα panther της dainese. Gore-tex cordura με εσωτερικa kevlar προστατευτικά σε ολο σχεδον το μήκος του γαντιου. Τα έχω 3 χρονια και είναι σαν καινουρια, το μοντέλο αυτό νομίζω οτι έχει κατεργηθεί αλλα η dainese βγάζει το ιδιο με αλλη ονομασία (που δεν ενθυμούμαι προς το παρόν) με μοναδική διαφορά οτι τα kevlars έιναι εξωτερικά πλεον. Κορυφαία προστασία απο κρύο και χτυπήματα (μακρυα απο μας) αλλα αίσθηση 0.

apolon10
03/11/2005, 10:16
Clover cruiser. €68 και λιγοτερο μετρητοις. Αφηνει πολυ καλη αισθηση, το κρυο αντεχεται και ειναι αδιαβροχο. Μπαξεβανης ή Ξυκης.

Εχω και ενα γαντι της Held με cordura, goretex shoeller , Keprotek και της Παναγιας τα ματια. Ειναι φοβερο στο κρυο αλλα δεν καταλαβαινεις οτι κρατας τιμονι , πολυ λιγοτερο που ειναι η κορνα, τα φλας κλπ. Κανει κυριως για σκουτερ ή παπι. Τιμη εξαιρετικη για ολα αυτα που εχει γυρω στα €60+.

Οσο πιο χοντρο τοσο λιγοτερη αισθηση ,κατι που δεν βελτιωνεται με τον καιρο ή το στρωσιμο του γαντιου. Δυστυχως θελει καποιο συμβιβασμο μεταξυ κρυου και αισθησης. Η αισθηση πρεπει παντως να υπαρχει παντα. Βεβαια οχι να αφηνει τοσο κρυο ωστε μετα να χανεται η αισθηση επειδη παγωσε το χερι.

Εχω και ενα Bering αρκετα χοντρο και με προστατευτικα αλλα δεν το εχω δοκιμασει ακομη.

startengine
03/11/2005, 10:48
Πέρυσι το χειμώνα είχα προβάλει αμέτρητα γάντια προκειμένου να βρω τη χρυσή τομή προστασίας στο κρύο/αίσθησης.
Τελικά κατέληξα σε bering cordura με ενισχύσεις. Τιμές θα βρεις από 40 ως 70 euros. Ρίξε μια ματιά, δε λέει να πάρεις γάντι που θα χρειάζεται ισοθερμικό από μέσα, ούτε να μη νιώθεις τη μανέτα καθώς οδηγείς. Κοίτα να σφίγγουν με ρύθμιση πάνω από τον καρπό και το λουράκι να μην είναι της πλάκας.

elli_summers
07/11/2005, 00:56
μηπως ξερετε και καμια εταιρεια να βγαζει Xxs????αμαν πια....δε μπορω να βρω γαντια γι αυτα τα δαχτυλακια που μου δωσε ο θεος!!!ολα ειναι μεγαλα..Συνεπως εγω εκει που βρισκω το τελιο γαντακι...τσουφ...."συγνωμη κοπελια δεν υπαρχει μικροτερο."Καμια προταση???ειχα κατι bering αλλα δε βγαινουν πια!!!γμτ.Βοηθεια!!!Αρχιζει και κρυώνει!!!!

startengine
07/11/2005, 11:42
Τα δικά μου είναι XS και είναι bering. Να δεις στα γυναικεία της και σε κατάστημα που έχει ποικιλία.
Θα βρεις, μην ανησυχείς:wave2:

The Martian
07/11/2005, 13:51
Έχεις πάει καμία βόλτα απο Τζωρτζόπουλο; Νομίζω οτι έχει πόλυ μικρά νούμερα.

elli_summers
07/11/2005, 21:26
τι αμεσοτητα ειναι αυτη??!!!θα τσεκαρω τζωρτζοπουλο...να στε καλα!!!αυτος δεν ειναι καλλιροης και φρατζη???καπου εκει??

downhill
07/11/2005, 22:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από elli_summers
τι αμεσοτητα ειναι αυτη??!!!θα τσεκαρω τζωρτζοπουλο...να στε καλα!!!αυτος δεν ειναι καλλιροης και φρατζη???καπου εκει??

Ακριβώς εκεί ειναι!

elli_summers
09/11/2005, 00:14
:rotflmao: :rotflmao: on my way...

MakeMyDay
09/11/2005, 01:22
γιά τσεκαρετε και εδώ.....
http://www.warmup.gr/cats/?PID=46

ruyjin
09/11/2005, 16:19
θελω τα δερματινα Dainese Skuma Goretex
ποσο???? 200 € :uplate: :eyepop: :uplate: :eyepop:
αντε με τα παζαρια να σου κοψουνκαι κανα 20ευρο :D

αλλα ειναι μαματα!!!!!!!!!!!!


27753

ruyjin
09/11/2005, 17:11
πειτε μου δεν ειναι ΤΕΛΕΙΑ !!!!!!!!!


τα θελώωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω

The Martian
09/11/2005, 22:33
Είναι πάρα πολύ όμορφα!!! Αυτά χρειάζονται ισοθερμικό μέσα;;

ruyjin
10/11/2005, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από The Martian
Είναι πάρα πολύ όμορφα!!! Αυτά χρειάζονται ισοθερμικό μέσα;;


να σου πω την αληθεια μια φορα τα δοκιμασα και μολισ ακουσα τιμη την εκανα Λουις, αλλα μου την εχει βαρεσει και ψηνομαι τελευταια.
δε νομιζω ομως να θελουν ισοθερμικο, ειναι δερματινα και εχουν και αδιαβροχη μεμβρανη goretex.

μια ποιο λογικη και οικονομικοτερη λυση αλλα με ιδιες δυνατοτητες και ποιοτητα ειναι τα spidi sportcomposite και αυτα δερματινα αδιαβροχα με 120€, τα βρισκεις στο MotoMarket στη Συγγρου..

http://www.motomarket.gr/pindex.php?&file=clothing_product.xml&id=153

ruyjin
10/11/2005, 10:13
και φωτο...


27817

zeli
10/11/2005, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από The Martian
Είναι πάρα πολύ όμορφα!!! Αυτά χρειάζονται ισοθερμικό μέσα;;

Είναι η δερματινη εκδοση των Panther που έχω. Με τα προστατευτικά σε κοινή θέα (λόγο δέρματος). Με τα δικά μου με 5-10 βαθμούς μετά τα πρώτα 100-150km αρχίζεις να την «ακούς» στις άκρες των δακτύλων.(Το μηχανάκι μου έχει χούφτες).Οπότε...:rolleyes: :rolleyes:

zeli
10/11/2005, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
και φωτο...

Αυτά είναι χάλια ρε!!!

ruyjin
10/11/2005, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από zeli
Με τα δικά μου με 5-10 βαθμούς μετά τα πρώτα 100-150km αρχίζεις να την «ακούς» στις άκρες των δακτύλων.(Το μηχανάκι μου έχει χούφτες).Οπότε...:rolleyes: :rolleyes:

...οπότε πάρε αυτα που λέω :D


Αρχικά δημιουργήθηκε από zeli
Αυτά είναι χάλια ρε!!!

αυτό ειναι υποκειμενικο,
αλλα ειναι καλα και πιο οικονομικα, λέμε!!!!!!!!


υγ: που εισαι ρε χαμενε?????????????

ΙΠΠΕΑΣ
09/02/2006, 19:17
Κορίτσια και μάγκες, :lol:
να έχετε υπ όψιν σας ότι βγήκε καθαρά χειμωνιάτικο γάντι IXS. H μόνη διαφορά σε σχέση με αυτά που προβάλανε τα άλλα μέλη στην αρχή αυτού του topic είναι ότι δεν έχει ενισχύσεις από κέβλαρ στα δάχτυλα. Είναι πιο χοντρό από τα υπόλοιπα IXS με πολύ καλή θερμομόνωση και μου είπαν ότι είναι εντελώς νέο μοντέλο. Στα δάχτυλα εκεί που δεν υπάρχουν τα κομμάτια του κεβλαρ έχει χοντρά κομάτια ενός υλικού που μοιάζει με βελούδο για να τριφτεί αυτό σε περίπτωση πτώσης. Εννοείται βέβαια ότι υπάρχει κέβλαρ εκεί που ενώνουν τα δάχτυλα με τη παλάμη. Αν μπορέσω θα βγάλω φωτογραφίες από το φίλο μου που τα αγόρασε . Ξέχασα, είναι αδιάβροχο .

:wave2:

alex-varadero
10/02/2006, 06:47
Τό ίδιο πρόβλημα ειχα και εγώ.
ψάχτηκα πολυ και συμφωνώ με την άποψη οτι γάντι που να συνδυάζει προστασία ζέστη και αίσθηση δεν υπάρχει.
Βρήκα ομως ένα υλικο που καλύπτει τα δύο απο τα τρια ζητούμενα.
Το neopreen ειναι το υλικό απο το οποίο κατασκευάζονται οι στολές των δυτών.
είναι αδιάβροχο με καλή προστασία απο το κρύο και λόγω του οτι είναι πολύ λεπτο εχει εξαιρετική αίσθηση το μόνο που δεν έχει είναι προστασία απο kévlar κ.λ.π.
για μέσα στην πόλη και τις καθημερινές μετακοινίσεις ομως ειναι πρώτο!!!
για δες το!!!!

isid
10/02/2006, 12:11
To neopreen κρατάει ζέστη? Σαν πολυ λεπτό δεν είναι? Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά πιστεύω ότι μετά απο δέκα λεπτά που η θερμοκρασία του γαντιού θα γίνει ίδια με του περιβάλλοντος τα δάχτυλα θα την ακούσουν γερά.

Και εγώ στο ψάξιμο είμαι αυτό το καιρό, για να δούμε.

Alexander
10/02/2006, 16:11
Σκέψου ότι αυτά τα γαντάκια έχουν κατασκευαστεί για υποβρύχια χρήση, επαφή με νερό δηλαδή.

ΙΠΠΕΑΣ
10/02/2006, 20:05
Μισό λεπτό, γιατί μου φαίνεται ότι το μπερδεύουμε. Επειδή έχω ασχοληθεί για χρόνια με ψαροτούφεκο γνωρίζω ότι οι στολές που χρησιμοποιούμε δεν είναι στεγανές και επομένως δεν είναι αδιάβροχες. Αυτό που κάνουν είναι ότι αφήνουν μία ποσότητα με νερό να μπεί μέσα από τη στολή και περιορίζουν την συγκεκριμένη ποσότητα μεταξύ της στολής και του σώματος. Επειδή το ανθώπινο σώμα έχει την θερμοκρασία 36,6 C ζεσταίνει αυτή τη ποσότητα νερού και για αρκετή ώρα περιβάλλεται από το σχετικά θερμό νερό με αποτέλεσμα να επιτυγχάνεται επιβράδυνση στη διαδικασία ανταλλαγής θερμότητας μεταξύ ανθρωπινου σώματος και θάλασσας. Μία μικρή ποσότητα κρύου νερού από τη θάλασσα καταφέρνει ανα πάσα στιγμή και μπαίνει μέσα στη στολή στην εγκλωβισμένη ποσότητα νερού κατεβάζοντας την θερμοκρασία του. Το σώμα ανταλλάσει ξανά θερμότητα με την εγκλωβισμένη ποσότητα νερού και το ξαναζεσταίνει. Με αυτό το τρόπο(διαδικασία που επαναλαμβάνεται) επιβραδύνεται η υποθερμία του σώματος και καταφέρνουμε να κολυμπάμε Φεβρουάριο μήνα για μισή ή μία ώρα.

Οι στολές που είναι στεγανές φτιάχνονται από άλλο υλικό και όχι το νεοπρένιο και πράγματι επιτρέπουν σε δύτες να κάνουν καταδύσεις χωρίς να βρέχονται καθόλου (συνήθως σε βόρειες χώρες με εξαιρετικά χαμηλές θερμοκρασίες).

Το ότι παρέχει θερμομόνωση αυτό είναι δεδομένο καθώς όλοι όσοι ασχολούνται με καταδύσεις γνωρίζουν ότι αν φορέσουν στολή και δεν βουτήξουν ή δεν τη βρέξουν σκάνε στη ζέστη σε 10' το πολύ :sun: . Αυτό βέβαια ισχύει την άνοιξη και το καλοκαίρι. Τον Χειμώνα δεν γνωρίζω εάν καταφέρνει να προστατέψει από το κρύο όντας στεγνό αυτό το υλικό.

Συγνώμη για την ανάλυση αλλά έπρεπε να αναφερθεί ώστε να γίνει αντιληπτό ότι το νεοπρένιο(που εγώ γνωρίζω) δεν είναι αδιάβροχο. Τώρα εάν εσείς βρήκατε γάντια με εξελιγμένο νεοπρένιο που δεν το διαπερνάει το νερό, τότε μάλλον δεν είναι νεοπρένιο αλλά κάτι άλλο παρόμοιο εξελιγμένο υλικό.

as_pino
10/02/2006, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Μισό λεπτό, γιατί μου φαίνεται ότι το μπερδεύουμε. Επειδή έχω ασχοληθεί για χρόνια με ψαροτούφεκο γνωρίζω ότι οι στολές που χρησιμοποιούμε δεν είναι στεγανές και επομένως δεν είναι αδιάβροχες. Αυτό που κάνουν είναι ότι αφήνουν μία ποσότητα με νερό να μπεί μέσα από τη στολή και περιορίζουν την συγκεκριμένη ποσότητα μεταξύ της στολής και του σώματος. Επειδή το ανθώπινο σώμα έχει την θερμοκρασία 36,6 C ζεσταίνει αυτή τη ποσότητα νερού και για αρκετή ώρα περιβάλλεται από το σχετικά θερμό νερό με αποτέλεσμα να επιτυγχάνεται επιβράδυνση στη διαδικασία ανταλλαγής θερμότητας μεταξύ ανθρωπινου σώματος και θάλασσας. Μία μικρή ποσότητα κρύου νερού από τη θάλασσα καταφέρνει ανα πάσα στιγμή και μπαίνει μέσα στη στολή στην εγκλωβισμένη ποσότητα νερού κατεβάζοντας την θερμοκρασία του. Το σώμα ανταλλάσει ξανά θερμότητα με την εγκλωβισμένη ποσότητα νερού και το ξαναζεσταίνει. Με αυτό το τρόπο(διαδικασία που επαναλαμβάνεται) επιβραδύνεται η υποθερμία του σώματος και καταφέρνουμε να κολυμπάμε Φεβρουάριο μήνα για μισή ή μία ώρα.

Οι στολές που είναι στεγανές φτιάχνονται από άλλο υλικό και όχι το νεοπρένιο και πράγματι επιτρέπουν σε δύτες να κάνουν καταδύσεις χωρίς να βρέχονται καθόλου (συνήθως σε βόρειες χώρες με εξαιρετικά χαμηλές θερμοκρασίες).

Το ότι παρέχει θερμομόνωση αυτό είναι δεδομένο καθώς όλοι όσοι ασχολούνται με καταδύσεις γνωρίζουν ότι αν φορέσουν στολή και δεν βουτήξουν ή δεν τη βρέξουν σκάνε στη ζέστη σε 10' το πολύ :sun: . Αυτό βέβαια ισχύει την άνοιξη και το καλοκαίρι. Τον Χειμώνα δεν γνωρίζω εάν καταφέρνει να προστατέψει από το κρύο όντας στεγνό αυτό το υλικό.

Συγνώμη για την ανάλυση αλλά έπρεπε να αναφερθεί ώστε να γίνει αντιληπτό ότι το νεοπρένιο(που εγώ γνωρίζω) δεν είναι αδιάβροχο. Τώρα εάν εσείς βρήκατε γάντια με εξελιγμένο νεοπρένιο που δεν το διαπερνάει το νερό, τότε μάλλον δεν είναι νεοπρένιο αλλά κάτι άλλο παρόμοιο εξελιγμένο υλικό.

Μάλλον τα μπερδεύεις.
1. Το νερο στις νεοπρεν στολές μπαινει απο τα ακρα, ραφές κλπ. και οχι επειδη διαπερναει το υλικο.
2. Οι στεγανες στολές δεν βαζουν νερο επειδή συνδεονται με τον ρυθμιστη και βαζεις αερα μεσα στην στολη, οποτε υπαρχει πιεση που απωθει το νερο.
3. υπαρχουν στεγανες απο νεοπρεν.


εχει και αλλες ανακριβειες αλλα βαριεμαι

ΙΠΠΕΑΣ
11/02/2006, 01:08
Ναι αλλά στα άκρα υπάρχουν τα aqua stops(υλικό σαν μαλακό καουτσούκ) για να σταματούν την είσοδο του νερού από τα άκρα, άρα το νερό δεν μπαίνει από όλη την επιφάνεια του υλικού ;

Σε σχέση με το 3. : Δεν το γνώριζα !! Είχα την εντύπωση από φωτογραφίες ότι οι στεγανές ήταν κάτι σαν εύκαμπτο νάυλον :rolleyes:

H.A.Balafoutre
11/02/2006, 08:28
Γαντάκια είπατε? Ορίστε, απόλα έχω.......:smokin:


36799

ΙΠΠΕΑΣ
14/02/2006, 11:56
Το γαντάκι που πήρε ο φίλος μου και είναι για ψοφόκρυο είναι της IXS.

Μπείτε εδώ
http://www.ixs-fashion.com/b2c.asp?PageNo=DEFAULT
και μετά πατήστε gloves > gloves all season

οπότε σας βγάζει σε αυτή τη διεύθυνση => http://www.ixs-fashion.com/results.asp?PageNo=SEARCH&kategorie=5003

Το γάντι για το οποίο σας μιλάω(κρύοοοο-γαντο) είναι το 3ο κατά σειρά και είναι το 'BOSTON' .

Πάρτε και μία μεγαλύτερη φωτογραφία(Παρακάτω). Το μόνο μείον που εγώ βρίσκω σε αυτό το καθαρά "χειμωνιάτικο γάντι" είναι ότι δεν έχει κέβλαρ στο κάτω μέρος των δαχτύλων ενώ ΕΧΕΙ στο σημείο που ενώνουν τα δάχτυλα με τη παλάμη. Αν θέλετε να έχετε πάρα πολύ καλή αίσθηση στο χέρι, αυτό το γάντι δεν είναι για εσάς καθώς είναι πολύ χοντρό(ότι πρέπει για να μην κρυώνεις). Είναι αδιάβροχο ! Είναι μοντέλο 2006! Θέλει προσοχή όταν το βγάζεις όπως του είπαν γιατί αν τραβήξεις πολύ απότομα μπορεί να έρθει η θερμομονοτική μεμβράνη έξω και μετά δεν θα μπαίνει εύκολα μέσα. Έχει τρία στρώματα αυτό το γάντι και τα δάχτυλα δεν τελικιάζουν μέχρι κάτω αλλά 1 πόντο πριν το τέλος.

65 από tzortzo..

:wave2:


37145

Aggelos_SV
11/11/2008, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Γαντάκια είπατε? Ορίστε, απόλα έχω.......:smokin:


Ξεθάβω το thread για να ρωτήσω την άποψη του Balafoutre (ή όποιου άλλου κατόχου) περί των Spidi Sportcomposite H2O

...που απ'όσο βλέπω τα έχεις στην φωτογραφία:winka:

Έχουν επένδυση εσωτερική? (δεν θέλω να έχει για καλύτερη αίσθηση)
Είναι όντως αδιάβροχα ? ( ...καλά εννοείται ότι θα βάλουν κάποιο νερό σε "σοβαρή" βροχή λόγω του πλήθους των ραφών,αλλά σε γενικές γραμμές?)
Πόσο καιρό τα έχεις μέχρι τώρα χρησιμοποιήσει και ποιές οι γενικότερες εντυπώσεις σου?

Δεν έχω καταφέρει να βρω ένα γάντι δερμάτινο ,αδιάδροχο,με προστασίες και χωρίς τις κωλοεπενδύσεις που δεν καταλαβαίνεις τι πιάνεις, εκτός από αυτό...αν έχει κανείς άλλος πρόταση καλοδεχούμενη ( μέχρι οριακά 120 € )

:D :wave2:

SVX
11/11/2008, 15:49
Γ@μοτο!! νομιζα το θεμα εινα 'γατακια' .... :eek:

και μπηκα να αγγιξω την ευαισθητη ζωοφιλη πλευρα μου:sad:

o_gavros
20/11/2008, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Γαντάκια είπατε? Ορίστε, απόλα έχω.......:smokin:

Κάνε ένα κόπο αν θες και πες για το ζευγάρι τα Αcerbis.
βαστάνε όντως σε βρόχες & κρύα?

τα βρήκα με 42? στο μοτομαρκετ.