PDA

View Full Version : Δίπλωμα μηχανής Α1!!



Topografos
11/09/2011, 13:00
Καλησπέρα παιδιά και συγχαρητήρια για το forum και την παρέα σας στην οποία ευελπιστώ να γίνω και εγώ μέλος σε λίγο καιρό:)

Αυτόν τον καιρό κάνω μαθήματα για να βγάλω δίπλωμα Α1 και ενώ γενικά το έχω ψάξει το θέμα των εξετάσεων και του διπλώματος γενικότερα θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις στις οποίες κάποιος εμπειρότερος ίσως μπορεί να με βοηθήσει:winka:

1) Την ημέρα της εξέτασης μπορούμε να εμφανιστούμε με δικό μας κράνος??Αυτό το λέω γιατί τα κράνη του εκπαιδευτή μου έχουν γρατζουνισμένη ζελατίνα με αποτέλεσμα να μη βλέπω τόσο καλά...
2) Είθισται δυνατό να πάω σαν θεατής και να δω να εξετάζονται άλλοι υποψήφιοι live η παίζει να με διώξουν???
3) Σε περίπτωση που κοπώ επίτηδες για κάποιον ηλίθιο λόγο του στυλ δεν κοίταζες καλά τους καθρέπτες ή δεν φρέναρες σωστά κτλ... νομίζω ότι μπορώ να αμφισβητήσω το αποτέλεσμα και να περάσω απο δευτεροβάθμια επιτροπή την άλλη μέρα, ισχύει???
4) Μόλις περάσεις τις στατικές ασκήσεις φαντάζομαι ότι η πορεία γίνεται εκεί κοντά και όχι όπου την βαρέσει στον εξεταστή ε???Το λέω αυτό επειδή δίνω στα Κτεο Ελληνικού και αν είναι να πάω μια μέρα με το ποδήλατο να δω όλη την γύρω περιοχή ώστε να ξέρω τι παίζει από σήματα κτλ...
5) Γενικά δεν θέλω να λαδώσω αλλά γίνεται άμα πέσω σε μ@λ@κ@ εξεταστή και μόνο τότε να λαδώσω η άμα το πω από πριν στο δάσκαλο θα με βάλει να λαδώσω έτσι και αλλιώς???

Επίσης με ενδιαφέρουν οι πρόσφατες εμπειρίες των μελών του φόρουμ από τη συγκεκριμένη ψυχοφθόρα διαδικασία!:sun:

Σημειωτέον ότι δίνω με ένα cbf125 το οποίο μου αρέσει αρκετά και σκέφτομαι να γίνει το πρώτο μου μηχανάκι:a43:

xristos x
11/09/2011, 13:39
Καλωσορισες φιλε!! :beer: Καλη επιτυχια να εχεις στις εξετασεις σου!

1) Δικο σου κρανος μπορεις να το παρεις μαζι σου στην εξεταση αλλα θα το χρησιμοποιησεις μαλλον μονο στις ευθειες και στα οχταρια αφου για την πορεια το πιο πιθανο ειναι να σου δωσουν κρανος με ενδοεπικοινωνια για να σου δινουν οδηγιες για το που θελουν να πας στην πορεια απο αυτοκινητο που θα σε ακολουθει λογικα

2) Μπορεις να πας σαν θεατης, μην κανεις πολυ αισθητη την παρουσια σου (πες οτι δινει ενας φιλος σου π.χ) ο μονος λογος που μπορει να σε διωξουν (με τροπο παντα) ειναι αν καποιος εχει λαδωσει ή αν θελουν να κανουν καμια παρατυπια, πραγμα που αποκλειεται,δεν συμβαινου τετοια πραγματα στην ελλαδα
:lol:

3) Δεν νομιζω να ισχυει κατι τετοιο, αν σε κοψουν κοπηκες αλλιως ολοι αυτο θα εκαναν, ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος

4) Και η πορεια καπου κοντα θα γινει για εξοικονωμηση χρονου της εξετασης, οι εξεταστες θελουν να ξεμπερδευουν γρηγορα γενικα

5) Καλα θα ηταν να μην λαδωσεις, ειδικα αν αισθανεσαι σιγουρος για τον εαυτο σου.

Αν καποιος εχει πιο προσφατη εμπειρια (η δικια μου ηταν το 99) ας με διορθωσει αν και απ οτι εχω ακουσει δεν εχουν αλλαξει πολλα στα πρακτικα.

Καλη σου επιτυχια και παλι!!!

mikes
11/09/2011, 14:10
εγω εδωσα πορεια τον γεναρη για να αναβαθμισω το Α1 σε ανεξαρτητο! το μονο πουυ μας βαλαν
να κανουμε ηταν κατι οχταρια, μια αποσταση αναμεσα σε δυο γραμμες που επρεπε να
καλυψουμε σε παραπανω απο 15 sec και την ιδια αποσταση δικαβαλοι χωρις περιορισμο χρονου!
τα ιδια ακριβως εκαναν και οσοι διναν για Α1!
στην περιπτωση μου την αποσταση την καλυψα σε 13.9 sec και ημουν για κοψιμο! αλλα τους μιλησε
ο δασκαλος και με περασανε! χωρις λαδωμα χωρις τιποτα! το μονο που μου ειπαν οι εξεταστες
ηταν οτι γνωριζουν οτι ειναι πολυ δυσκολο να βγει σε τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα η αποσταση
αυτη με μεγαλη μηχανη αλλα δυστυχως δεν τους βγαζουν αυτοι τους κανονες!

καλη επιτυχια!!

επισης με το Α1 να ξερεις οτι μπορεις να οδηγησεις μηχανακι εως 34 αλογα! οποτε καλυτερα κοιτα
για κανα 250αρι γιατι σε ενα 6μηνο το 125 θα σου φενεται λιγο!

SoulGR
11/09/2011, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Χρήστος Χ
[B]Καλωσορισες φιλε!! :beer: Καλη επιτυχια να εχεις στις εξετασεις σου!

1) Δικο σου κρανος μπορεις να το παρεις μαζι σου στην εξεταση αλλα θα το χρησιμοποιησεις μαλλον μονο στις ευθειες και στα οχταρια αφου για την πορεια το πιο πιθανο ειναι να σου δωσουν κρανος με ενδοεπικοινωνια για να σου δινουν οδηγιες για το που θελουν να πας στην πορεια απο αυτοκινητο που θα σε ακολουθει λογικα


εγω και στην πορεια δικο μου κρανος ειχα...απλα μου εδωσαν ενδοεπικοινωνια...
τωρα για τα υπολοιπα μην αγχωνεσαι....ευκολη ειναι γενικα ολη η διαδικασια:wave2:

MavrosPan
11/09/2011, 17:16
Παντως μιλησε με τον δασκαλο σου απεξω απεξω, γιατι οι εξεταστες ειναι και λιγο λομπι. Ο δασκαλος σου θα ξερει λογικα ποιοι θα ειναι και αν τα παιρνουν η οχι. Γιατι συνηθως... αυτοι που τα παιρνουν... αν δεν γρασαριστει η μηχανη, μηχανη δε βλεπεις ...

ghostkon
11/09/2011, 18:21
ειναι πολυ απλο φιλαρακι...για οση ωρα κραταει η εξεταση θα κανεις τον μαλ@κα...δεν χρειαζεται να εχεις τσεκαρει απο πριν τιποτα
στην περιοχη...σταματας στα στοπ, και κοιταζεις δεξια και αριστερα, και γενικα ολες αυτες τις τυπικες παπαριες που χρειαζεται να κανεις
σαν ηλιθιος για να μην σε κοψουν...αν ξερεις να οδηγεις και ξερεις και τα σηματα θα εχεις το νου σου μονο εκει σε αυτο που σου λενε και
που κανεις και οχι στην γκομενιτσα που θα συναντησεις μετα και θα περασεις σιγουρα...μην αγχωνεσαι και καλοταξιδο οτι κι αν παρεις...

panagath
12/09/2011, 07:53
-Γενικά η διαδικασία είναι πολύ εύκολη. Το πιο δύσκολο από αυτά που έχεις να κάνεις είναι το "αργό", εκεί δλδ που πρέπει να κάνεις την ευθεία ανάμεσα στις 2 γραμμές σε τουλάχιστον 15sec. Λίγη προπόνηση θέλει και βγαίνει άνετα. Τα άλλα είναι εύκολα όλα.

-Στην πορεία, ότι αλλαγη πορείας και να κάνεις ΑΝΑΒΕ ΦΛΑΣ. Ακόμαι και στη λωρίδα σου να είσαι και να κάνει 20cm δίπλα για να αποφύγεις ένα πετραδάκι ή έναν υπόνομο ΑΝΑΨΕ ΦΛΑΣ.

-Στην πορεία ακολούθησε την κλασσική τακτική, σταματάμε όπου απαιτείται, ΑΜΥΝΤΙΚΗ ΟΔΗΓΗΣΗ, δε Βιαζόμαστε. Δε χρειάζεται να κάνεις το τετράγωνο που θα σε βάλουν να κάνεις σε 1 λεπτό, κάντο σε 10 λεπτά...οδηγάς μαλακά, σταματάς σε ΣΤΟΠ κτλ. Ακόμα και σε διασταυρώσεις όπου έχεις προτεραιότητα, πάλι κόβεις και ελέγχεις.

-Επίσης καλό θα ήταν (τουλάχιστον αυτό κάνουν οι περισσότεροι) ο δάσκαλος να σε κάνει μερικες βόλτες εκεί γύρω που θα γίνει η εξέταση να μάθεις τους δρόμους και τις όποιες ιδιαιτερότητηες έχει η περιοχή.

σαρρης
12/06/2015, 14:20
εγω εδωσα πορεια τον γεναρη για να αναβαθμισω το Α1 σε ανεξαρτητο! το μονο πουυ μας βαλαν
να κανουμε ηταν κατι οχταρια, μια αποσταση αναμεσα σε δυο γραμμες που επρεπε να
καλυψουμε σε παραπανω απο 15 sec και την ιδια αποσταση δικαβαλοι χωρις περιορισμο χρονου!
τα ιδια ακριβως εκαναν και οσοι διναν για Α1!
στην περιπτωση μου την αποσταση την καλυψα σε 13.9 sec και ημουν για κοψιμο! αλλα τους μιλησε
ο δασκαλος και με περασανε! χωρις λαδωμα χωρις τιποτα! το μονο που μου ειπαν οι εξεταστες
ηταν οτι γνωριζουν οτι ειναι πολυ δυσκολο να βγει σε τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα η αποσταση
αυτη με μεγαλη μηχανη αλλα δυστυχως δεν τους βγαζουν αυτοι τους κανονες!

καλη επιτυχια!!

επισης με το Α1 να ξερεις οτι μπορεις να οδηγησεις μηχανακι εως 34 αλογα! οποτε καλυτερα κοιτα
για κανα 250αρι γιατι σε ενα 6μηνο το 125 θα σου φενεται λιγο!

σε μια σχολη οδηγων που ρωτησα με ειπανε πως μπορεις μεχρι 15 αλογα να οδηγησεις με το Α1

Panos76
12/06/2015, 14:32
Εγώ πάντως όταν έδινα μου είπε ο δάσκαλος ότι με ένα παράβολο των 40€ μπορώ να το αναβαθμίσω σε ανεξάρτητα cc μετά το πέρας 2 ετών από την ημερομηνία κτήσης.

Ο λόγος που δεν έχω ασχοληθεί ακόμα είναι η έλλειψη χρόνου.

leftos
13/06/2015, 08:38
Απο τοτε που ειναι το θεμα παιδια εχουν αλλαξει ολα.
Απο περσυ με το A1 μπορεις να οδηγησεις μονο 125 κυβικα μεχρι 15 αλογα.
Και για να πας παραπανω πρεπει να ξαναδωσεις.
Αυτα.

IaMo
20/06/2015, 02:04
A1 μέχρι 11 kW 18 χρόνων
Α2 μέχρι 35 kW 20 χρόνων
Α (απεριόριστο) να έχεις κλείσει 2 χρόνια με το Α2 ή να εισαι 24