PDA

View Full Version : cagiva planet 125



aigio74
29/08/2005, 07:55
καλημερα
υπαρχει καποιος που να εχει αυτο το αστερι της cagiva θα εκτιμουσα πολυ να μου εστελνε πληροφοριες για το planet 125, ποσο καιει αν εχει βλαβες αν ειναι ευχαριστημενος
ευχαριστω

George-3-
30/08/2005, 23:00
Ειναι πανεμορρφο και τα περιφερειακα του επαρκουν και για τα διπλασια κυβικα. Αλλα μεχρι εκει που μαθαινεις οτι φοραει το μοτερτου ΜΙΤΟ
Το μοτερ του ΜΙΤΟ
-Σπαει συνεχεια την εβδομη σχεση στο σασμαν
-Ολο και κατι σπαει
-Τα ανταλακτικα του ειναι πανακριβα (μπιελα+πιστονι+φλαντζα=660Ε)
-Μερικα ανταλακτικα δεν ερχονται ποτε (και ας τα παραγγειλεις)

Αν παλι σκεφτεις οτι μπορεις να αλλαξεις μοτερ τοτε. Το μοτερ ειναι φερον μερος του πλαισιου και για να βαλεις Ιαπωνικο ή γενικα καποιο μοτερ δεν αξιζει με τιποτα.

Αν θες παρε ενα Aprilia RS50 και βαλτου το μοτερ του Yamaha WR426F που μπαινει ΚΟΥΤΙ αν εξαιρεσεις τα μηχανικα και ελαχιστα πραγματα για να περναει η αλυσιδα

Ειχα ψηθει και εγω να παρω οπως καταλαβαινεις ή ΜΙΤΟ ή Πλανετ αλλα εμεινα με την ορεξη οταν το εψαξα εκτενεστερα

Alchimistis
31/08/2005, 01:12
Ακριβως οπως τα ειπε ο George:beer:

aigio74
31/08/2005, 09:30
Παιδια εχω ενα τυπο απο το αιγιο που εχει το planet περιπου 4 χρονια και δεν του εχει βγαλει καμια βλαβη, τωρα αλλαξε ονομα και το σεπτεμβρη που θα ερθει θα λεγετε raptor 125 με 15 αλογα και με το γνωστο τροπο παει στα 30. παντως απο ενα αεροψυκτο και με ταμπουρο!!!! πισω cbf 250 προτιμω να ρισκαρω για το new cagiva raptor 125. Ετσι λεω.....

SnakeMJK
31/08/2005, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από aigio74
Παιδια εχω ενα τυπο απο το αιγιο που εχει το planet περιπου 4 χρονια και δεν του εχει βγαλει καμια βλαβη, τωρα αλλαξε ονομα και το σεπτεμβρη που θα ερθει θα λεγετε raptor 125 με 15 αλογα και με το γνωστο τροπο παει στα 30. παντως απο ενα αεροψυκτο και με ταμπουρο!!!! πισω cbf 250 προτιμω να ρισκαρω για το new cagiva raptor 125. Ετσι λεω.....

Μπαααα... το λες και μόνος σου.... Cagiva... :lol:

KeLeYTiS
31/08/2005, 09:58
To planet ειναι ενα πολυ καλο μηχανακι τοσο μηχανικα (απο τα πιο δυνατα 125) οσο και στυλιστικα .....

Τα περιφερειακα του σιγουρα σου δινουν την αισθηση οτι θα μπορουσε να παρει και ενα λιγο πιο δυνατο μοτερ...

Λοιπον

Το μοτερ ειναι καλο και αξιοπιστο ΑΡΚΕΙ να εισαι ψειρας με τα service του (δεν εχει και τρελλο service βλ. διχρονο μπουζακι και κανα καθαρισμο καρμπ.) να βαζεις καλο λαδακι και γενικα να το προσεχεις.....
Ειναι το μοτερακι του Μιτο που ως γνωστον ειναι ψιλοπουσαρισμενο για αυτο θελει και την εξτρα φροντιδα....

Αν εισαι ο τυπος που βαζει λαδακι του ευρω απο το βενζιναδικο και μπουζι καθε φορα που θα φτυσει πορσελανες αστο δεν ειναι για σενα.....

Απο ανταλλακτικα δεν φταιει το μηχανακι αλλα η εδω αντιπροσωπεια,αυτο θελει ψαξιμο απο σενα πηγαινε και ρωτα για καποιο βασικο ανταλλακτικο (π.χ τρομπα λαδιου η κυλινδροπιστονο) ποσο εχει και αν υπαρχει ετοιμοπαραδοτο.....αν σου πουν τρελλη τιμη η οτι θα ερθει σε κανα 2 χρονια πιστευω πρεπει να το λαβεις σοβαρα υποψην.....
Για να ειμαι ειλικρινης δεν εχω ακουσει τα καλυτερα για την αντιπροσωπεια αλλα οπως γραφω ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ....

Απο θεμα μεταπωλησης πιστευω οτι θα ειναι δυσκολη και οπως ειδες και εσυ στα παραπανω μυνηματα υπαρχει γενικα μια προκαταληψη με τα διχρονα ποσο μαλλον με τα ιταλικα διχρονα

Σκεψου το σοβαρα μιας και σε αυτη την κατηγορια υπαρχουν και αλλα μηχανακια που ειναι πιο δοκιμασμενες λυσεις....οχι τοσο ωραια βεβαια ....


22783

George-3-
31/08/2005, 17:03
Keleytis εχεις δικιο σε αυτο που λες και ακομη και με αυτην την γνωμη που εχω σχηματισει αν βρω φθηνω Raptor/Planet θα το σκεφτω σιγουρα να το παρω. Αλλα επειδη (εγω τουλαχιστον) μιλησα για μεταχειρησμενα δυστηχως δεν ξερεις τι συνηρηση του εχει κανει ο αλλος. Ενω για το κιβωτιο ειναι ανεξαρτητου χρησεως το προβλημα και το ολο μοτερ ειναι τετοιο που δεν δεχεται ανταλακτικα απο αλλο. Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να φτιαξεις custom υποπλαισιο και να βαλεις καποιο π.χ. Ιαπωνικο μοτερ και να ταιριαξεις φυθικα τα ηλεκτρικα.

Για να κανεις ολα αυτα θες τοσα λεφτα που παιρνεις ενα Aprillia RS250 και το κανεις Replica 999R και εισαι και ακομη πιο γρηγορος/προτοτυπος απο το Mito.

Το Απριλια RS50 παντως παιρνει καποια τετραχρονα μονοκυλινδρα μοτερ αρκετα ευκολα με μειωμενες σχετικα πατεντες και το μονο πραγματικα μεγαλο κοστος ειναι στην αγορα του μοτερ και απο φρενα και αναρτηση με ελατηρια στις μπουκαλες και ισως καποιο αλλο σετ εμπρος (κοστος βεβαια αλλα...) εισαι ΟΚ.

Καλη μετατροπη πιστευω αν εχεις ηδη το RS50 και δεν μπορεις να το πουλησεις.

aigio74
05/09/2005, 09:42
το πρωτο μου μηχανακι ηταν ενα yamaha 50cc διχρονο σε ηλικια 14 χρ(τωρα ειμαι 32) του 68' μοντελο το εχω ακομα και το κυκλοφορω στο εξοχικο μου τα καλοκαιρια μονο λαδι και μπουζι, ειχα για 5 χρονια το yamaxa το 125Ζ το διχρονο εκανα 87500 km δεν μου εβγαλε καμια βλαβη το πουλησα προσφατα 1700 euro ηταν μαμα βεβαια. Λαδια εβαζα το ακαπνο EX7 ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ 11 euro το συντηρουσα παρα πολυ γι αυτο αντεξε και τοσο, τωρα για το raptor 125 σαν ομορφια δε το συζητω ειναι το ομορφοτερο και επειδη θα το προσεχω οπως ολα τα μηχανακια που ειχα πιστευω θα μου βγει καλο.