PDA

View Full Version : 12V flasher



mitsos4all
12/09/2011, 19:50
γεια σε ολους,

μιας που το εχω δημοσιευσει και αλλου, ενα πολυ απλό φλασερ που δουλευει στα 12V, αντεχει μεχρι 15V, κανει για κοινα λαμπακια αλλα και για τα καινουργια τυπου led.

Αν δεν ξερετε ηλεκτρονικα θα σας βοηθησει καποιος φιλος. Ενα μικρο κουσουρι ειναι οτι λειτουργει λιγο πιο γρηγορα απο το προτυπο, 1.7Hz αντι 1.41Hz. Στα 15V φτανει στα 1.5Hz περιπου.

μητσος


235692

OldMan
14/09/2011, 12:50
Μια χαρα αλλά βάζε πολικότητες στα jacks γιατί ο ηλεκτρολυτικός μπορεί να "νευριάσει" ...:wave2:

Υ.Γ.
Και μια παρένθεση: Καλύτερα στα 25 Volts ο πυκνωτής, αν δεν υπάρχει χωροταξικό πρόβλημα..:beer:

mitsos4all
16/09/2011, 17:00
Πριν απο λίγο έψαξα το post να δω τι "θεαματικότητα" είχε και με έκπληξη είδα οτι ο διαχειριστής μου έκανε την τιμή να το βάλει στη "βιτρίνα", ευχαριστώ πολύ. Αλλού όπου το έστειλλα οι βάρβαροι ξένοι μόνο ξύλο που δεν μου έδωσαν!

Παρατηρήσεις:

1. η σχεδίαση είναι αποκλειστικά δική μου. Δεν αντέγραψα απο κάπου το κύκλωμα. Made in Greece 100%.

2. οι λεπτομέρειες που αναφέρεστε καλύπτονται απο το ηλεκτρονικό σχέδιο. Προφανώς στο ηλεκτρονικό σχέδιο το "ασπρο" ορθογώνιο είναι το + του ηλεκτρολυτικού ενώ το μαυρισμένο το -, εννοείται οτι στο J1 θα καταλήγει στο +12V μέσω του διακόπτη του φλας, ενώ το J2 στον μη γειωμένο ακροδέκτη των λαμπτήρων.

3. Στην αγορά κυκλοφορούν αναβοσβήνοντες led (πολλοί λένε: το led, το σωστό είναι: η led), που δεν αλλάζουν συχνότητα με την αλλαγή τάσης, αυτές δεν κάνουν για το κύκλωμα, δείτε το διάγραμμα που παραθέτω για την led L-56BYD της Kingbright.

4. Την led μπορείτε ακόμη να την βάλετε στο "ταμπλώ" στο τιμόνι για να έχετε οπτική ένδειξη της λειτουργείας του φλας, και αν έχει ήσυχο ρελαντί η μηχανή θα μπορείτε να ακούτε και τα "κλικ" του ρελέ, και ηχητική ένδειξη λοιπόν.

5. Το πράσινο townmate T80 που το έβαλα, αφού του άλλαξα τα ηλεκτρικά του απο τα προβληματικά 6V σε 12V, δούλεψε μια χαρά.

σας χαιρετώ
μήτσος

OldMan
19/09/2011, 09:30
Αν τους έβαζες σχέδια διαστάσεων σαν αυτού που έβαλες, καλά κάναν και σου δίναν ξύλο ... :winka:

(σαν να μαζεύτηκε λιγάκι ..) :beer:


236116

mitsos4all
19/09/2011, 18:10
γεια σε όλους

μερικές παρατηρήσεις ακόμη

1. όπως έγραψα το κύκλωμα εργάζεται και για νέες λάμπες τύπου led, έτσι μην αγοράζετε άσκοπα αντιστάτες γιατί τον απαιτούν τα κλασικά φλάσερ.
2. στο ρελέ που δοκίμασα, το πηνίο του έχει ωμική αντίσταση 400Ω.
3. σχετικά με τον αριθμό εξαρτημάτων, μάλλον παίρνει το χάλκινο μετάλλειο (4 εξαρτήματα), αφού τα εργοστασιακά φλάσερ έχουν μόλις 3 εξαρτήματα (έναν αντιστάτη, έναν ηλ. πυκνωτή και ένα "έξυπνο" ρελέ με δύο πηνία) άρα αργυρό, ενώ αν υπάρχει ενδιαφέρον μπορώ να σχεδιάσω φλάσερ μόνο με δύο εξαρτήματα (έναν μικροελεγκτή, ένα FET) μόνο που τώρα θα έχει ακόμη έναν ακροδέκτη για να συνδεθεί με τα ηλεκτρικά της μοτό, και επάξια διεκδικεί το χρυσό!

μήτσος

OldMan
20/09/2011, 11:10
Μήτσε αλανιάρη σχεδιαστή ..

Καλύτερα να μην βαλεις FET (και ειδικα MOSFET) πάνω σε μηχανάκι, εκτός αν στην εργαλειοθήκη κουβαλάς και φορητό σταθμό αποκόλλησης...:winka:

Konos
08/06/2012, 11:47
Καλησπέρα στο forum,
Θα ήθελα να ρωτήσω αν το κύκλωμα που αναφέρει ο mitsos4all μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε μηχανάκι το οποίο δεν έχει μπαταρία παρά έναν ανορθωτή (ή όπως λέγετε) πχ Honda XR250R.
Να πω επίσης ότι τα φλασάκια είναι τύπου LED και αυτό που κάνουν τώρα είναι να παραμένουν αναμμένα.

OldMan
11/06/2012, 10:19
Θα ήθελα να ρωτήσω αν το κύκλωμα που αναφέρει ο mitsos4all μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε μηχανάκι το οποίο δεν έχει μπαταρία παρά έναν ανορθωτή (ή όπως λέγετε) πχ Honda XR250R.
Όσο η τάση της γεννήτριας παραμένει πάνω από 12 Volts, θα δουλεύει το κύκλωμα..


Να πω επίσης ότι τα φλασάκια είναι τύπου LED και αυτό που κάνουν τώρα είναι να παραμένουν αναμμένα.
Λογικό, γιατί τραβάνε λιγότερο ρεύμα από τα πυράκτωσης, οπότε το "κλασσικό" φλασέρ δεν λειτουργεί (μένει μόνιμα κλειστό το διμεταλλικό έλασμα..)

Konos
11/06/2012, 21:22
Λογικό, γιατί τραβάνε λιγότερο ρεύμα από τα πυράκτωσης, οπότε το "κλασσικό" φλασέρ δεν λειτουργεί (μένει μόνιμα κλειστό το διμεταλλικό έλασμα..)

Άρα δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψουν τα LED φλας ούτε με την μαμά εγκατάσταση αλλά ούτε και με το παραπάνω κύκλωμα.

OldMan
12/06/2012, 14:03
Άρα δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψουν τα LED φλας ούτε με την μαμά εγκατάσταση αλλά ούτε και με το παραπάνω κύκλωμα.
Ορθώς ομιλείς...

Αν βάλεις "ηλεκτρονικό" φλασέρ, θα σου δουλέψουν τα LED (αλλά μπορεί να έχεις λίγο διαφορετική συχνότητα αναβοσβησίματος..)

Konos
12/06/2012, 17:19
"ηλεκτρονικό" φλασέρ

Μπορείς να δώσεις ένα Link για να έχω μια εικόνα από το φλασέρ που λες?

anvossos
25/03/2013, 00:45
Το κύκλωμα αυτό δουλεύει και στα 6-volt παπάκια?

mitsos4all
25/03/2013, 19:53
ναι αν αλλάξεις τον ρελέ με 6βολτο, όμως θα αναβοσβύνει πολύ γρήγορα (δες το διάγραμα παραπάνω) (2.5Hz ή 150 φορές το λεπτό), σχεδόν διπλάσιο του κανονικού.
μήτσος

OldMan
26/03/2013, 13:57
Άμα βάλει μια αντίσταση παράλληλα στον πυκνωτή δεν θα γίνει δουλειά με την συχνότητα..??



Υ.Γ.
Πρόσεξε τι θα απαντήσεις γιατί ΕΣΥ θα καθίσεις να υπολογίσεις το RC time constant..;)

MouzasSierra117
20/05/2013, 22:09
γεια σε ολους,

μιας που το εχω δημοσιευσει και αλλου, ενα πολυ απλό φλασερ που δουλευει στα 12V, αντεχει μεχρι 15V, κανει για κοινα λαμπακια αλλα και για τα καινουργια τυπου led.

Αν δεν ξερετε ηλεκτρονικα θα σας βοηθησει καποιος φιλος. Ενα μικρο κουσουρι ειναι οτι λειτουργει λιγο πιο γρηγορα απο το προτυπο, 1.7Hz αντι 1.41Hz. Στα 15V φτανει στα 1.5Hz περιπου.

μητσος


235692

Στο CBR μου εχω led φλας carbon δεν ξερω ποσα vol ειναι. Αλλα αυτο που με καιει ειναι αν αλαξω φλασερ θα δουλεψει η θα εχω παλη θεμα? :/ τα φλας τα αλαξα μονο και μονο επιδι απο μαμα εχει χλαμουτσες και θελω να αποφυγω τις ζιμιες κ ολα τα σχετικα.

kokar
07/07/2013, 17:38
γεια σε ολους,

μιας που το εχω δημοσιευσει και αλλου, ενα πολυ απλό φλασερ που δουλευει στα 12V, αντεχει μεχρι 15V, κανει για κοινα λαμπακια αλλα και για τα καινουργια τυπου led.

Αν δεν ξερετε ηλεκτρονικα θα σας βοηθησει καποιος φιλος. Ενα μικρο κουσουρι ειναι οτι λειτουργει λιγο πιο γρηγορα απο το προτυπο, 1.7Hz αντι 1.41Hz. Στα 15V φτανει στα 1.5Hz περιπου.

μητσος


235692

το κύκλωμα εχει λάθος, οταν ενεργοποιείτε το ρελε τοτε βραχυκυκλωνει το + με το - και αυτο δεν είναι καλο ούτε για το ρελε αλλά ουτε για την μπαταρία......
ενα ακόμα μειων που εχει ειναι οτι θελει ρελε με συγκεκριμένη αντίσταση στο πηνειο του

mitsos4all
08/07/2013, 13:05
Αγαπητέ Κώστα (kokar), αν είσαι ηλεκτρολόγος μοτοσυκλετών για αυτά που έγραψες ντροπή σου...
αν δεν είσαι, στερείσαι στοιχειώδους ηλεκτρισμού που διδάσκεται στην Φυσική της Γ γυμνασίου.
Ο φλάσερ συνδέεται εν σειρά με το αριστερό ή δεξί ζευγάρι λαμπτήρων 12V/21W μέσω του διακόπτη στο τιμόνι.
Ακόμη και αν χαλάσει ο ρελές, και οι επαφές J1,J2 είναι συνεχώς βραχυκυκλωμένες, η μπαταρία θα βλέπει ως φορτίο τις λάμπες που θα φωτίζουν συνέχεια, απλά κλείνεις το διακόπτη των φλας απο το τιμόνι και αλλάζεις τον ρελέ. Τέλος ο ρελές των 12V με αντίσταση πηνίου 400Ω είναι πολύ συνηθισμένος στα καταστήματα ηλεκτρονικών εξαρτημάτων που έχει αρκετά η Αθήνα.

μήτσος

OldMan
08/07/2013, 13:10
Μήτσος, ψυχραιμία....:D

mitsos4all
08/07/2013, 14:52
σε συνέχεια της προτροπής του διαχειριστή:
ζητώ συγνώμη για το απότομο ύφος, αλλά θυμάμαι οι καθηγητές στο πανεπιστήμιο που κάποτε πήγα πως επέμειναν σε αυτό:
πριν ρωτήσεις κάτι, πρώτα σκέψου

μήτσος

nassosxlvbros
22/06/2019, 16:04
Ξεθάβω πάλι... :)

OldMan
24/06/2019, 11:22
Παμε για οστεοφυλακιο..???

nassosxlvbros
24/06/2019, 19:27
Παμε για οστεοφυλακιο..???

Aν το έφτιαξε κάποιος και δούλεψε (που δε νομίζω) πρέπει να αναθεωρήσουμε πολλά.... Για να δουλέψει πάντως με οποιοδήποτε ρελέ θέλει το τρανζιστοράκι του γιατί με 15-20mA ρεύμα που δίνει το led κανένα ρελέ δε δουλεύει....Απορώ πως ο Μήτσος (τι απόγινε άραγε; ) ισχυριζόταν πως τόφτιαξε και δούλεψε... :confused:

Volpad
25/06/2019, 10:45
Mα δε δουλεύει ο ρελές με το ρεύμα απο το led.

Μία παρένθεση.

Στο σχέδιο απο πάνω, εγώ θα έβαζα τα φλάς στην άλλη πλευρά του ρελέ, για να μην έχουν συνέχεια τάση. Δηλαδή δεν θα έκοβα με το ρελέ τη γή, αλλα τη φάση.

OldMan
25/06/2019, 12:13
Το σχημα του Μητσου ειναι "λαθος"..
(νομιζω καπου το αναφεραμε ή του ειχα στειλει Π.Μ. να το διορθωσει.??) :confused:

Το LED (με προστατευτικη αντισταση) πρεπει να μπει σε σειρα με την επαφη του ρελε (δεξια), η D1 να ερθει παραλληλα (και αντιστροφα) με το τυλιγμα του πηνιου (για να κανει by-pass την επαγωγικη "κλωτσια" του πηνίου στο OFF..) και να μπει μια αντισταση επισης παραλληλα με τον C1 για να ρυθμισει τον χρονισμο..
(αλλιως παμε σε flip-flop με τρανσιστορς..)

edit: Καπου ειπα μαλακια αλλα βαριεμαι να το σχηματοποιήσω..

nassosxlvbros
25/06/2019, 12:33
Το σχημα του Μητσου ειναι "λαθος"..
(νομιζω καπου το αναφεραμε ή του ειχα στειλει Π.Μ. να το διορθωσει.??) :confused:

Το LED (με προστατευτικη αντισταση) πρεπει να μπει σε σειρα με την επαφη του ρελε (δεξια), η D1 να ερθει παραλληλα (και αντιστροφα) με το τυλιγμα του πηνιου (για να κανει by-pass την επαγωγικη "κλωτσια" του πηνίου στο OFF..) και να μπει μια αντισταση επισης παραλληλα με τον C1 για να ρυθμισει τον χρονισμο..
(αλλιως παμε σε flip-flop με τρανσιστορς..)

edit: Καπου ειπα μαλακια αλλα βαριεμαι να το σχηματοποιήσω..

Και γω βαριέμαι να το διορθώσω,πάντως το απο πάνω με το 139 "ξερό" δούλεψε,απλά γρήγορα. Θα το πιάσω σπίτι και θα το αναρτήσω βραδάκι.Ειδικά ώρα με τα LED φλας ένα τέτοιο κυκλωματάκι μετράει.. ;)

OldMan
25/06/2019, 12:42
Δεν βλεπω τι BJT χρησιμοποιείς αλλα το εχεις συνδεσει σαν ακόλουθο εκπομπου (CC) με ταση Εκπομπου στο ρελε γυρω στα 10V (πτωση τασης στη D1+D2+Vbe)..

Δεν ειμαι σιγουρος; αν δουλεψει το 12βολτο ρελε - και αν δουλεψει σίγουρα θα τραβαει παραπανω ρευμα απο το κανονικο του..

edit: Τωρα το ειδα..
BD139 ρε μαστορα..??? :cry:
(καρφωνεσαι ηλικιακα..)

nassosxlvbros
25/06/2019, 12:48
Δεν βλεπω τι BJT χρησιμοποιείς αλλα το εχεις συνδεσει σαν ακόλουθο εκπομπου (CC) με ταση Εκπομπου στο ρελε γυρω στα 10V (πτωση τασης στη D1+D2+Vbe)..

Δεν ειμαι σιγουρος; αν δουλεψει το 12βολτο ρελε - και αν δουλεψει σίγουρα θα τραβαει παραπανω ρευμα απο το κανονικο του..

edit: Τωρα το ειδα..
BD139 ρε μαστορα..??? :cry:
(καρφωνεσαι ηλικιακα..)

Βλέπες τόσα χρόνια μου τέλειωσαν τα...135 και δε χαραμίζω τα ελάχιστα 2SD882 μου :)

Volpad
25/06/2019, 12:49
Λογικά άμα δουλεύει γρήγορα, θα θέλει μεγαλύτερη C1.

Εμένα γιατί δε μου φαίνεται λάθος το κύκλωμα?

OldMan
25/06/2019, 12:55
Το "λαθος" το εβαλα πριν σε ομοιωματικα.. ;)
(αφορουσε στην αποτυπωση στο χαρτι και οχι στην πραγματικη σχεδιαση...)

BTW, και IMHO, δεν βαζουμε LED με την καθοδο φατσα-καρτα σε επαγωγικο φορτίο που λειτουργει διακοπτικα..

Volpad
25/06/2019, 13:51
Σορρυ, αλλα προσπαθώ να καταλάβω τι εννοείς, με τις περιορισμένες γνώσεις μου...

Η κάθοδος του led είναι στη βάση του 139 και όχι στο επαγωγικό φορτίο.

το επαγωγικό δεν είναι στην είσοδο του ρελέ (απο το emmiter στη γή)?

Η κάθοδος του led δεν "τρώει" επιστροφή εκεί που είναι. δεν έχει πηνίο.

Παρόλα αυτά, είναι διακοπτόμενο και φαντάζομαι πως θα ντιμάρει.

OldMan
25/06/2019, 14:55
Τρε λοζικ να μη καταλαβαινόμαστε γιατι αναφερομαστε σε διαφορετικα κυκλωματα... :beer:
(μιλουσα για το αρχικο ποστ..)

Volpad
25/06/2019, 15:05
:lol:

Σορρυ... εγώ φταίω... Δεν είχα κοιτάξει καθόλου τι υπάρχει στη 1η σελίδα.

Τώρα που κοίταξα κατάλαβα τι εννοείς...

:beer:

nassosxlvbros
25/06/2019, 16:59
Ας το πάρουμε από την αρχή: Το αρχικό σχέδιο είναι λάθος. Άντε και κάποιος του κόβει και βάζει το φορτίο στις διακεκομένες γραμμούλες....

Η D1 τι κάνει εκεί;

nassosxlvbros
25/06/2019, 17:06
....άντε πες το κάνουμε λίγο πιο σωστό....η D1 μπαίνει εκεί που πρέπει... με τι ρεύμα θα κλείσει ο ρελές;

Volpad
25/06/2019, 17:18
Άν δεν ήταν η D1, όταν όπλιζε ο ρελές, θα αποφόρτιζε ο C1 στο φορτίο και όχι στο πηνίο μέσω του led.

Άρα μάλλον θα αναβόσβηνε γρηγορότερα ή μάλλον δεν θα έσβηναν ποτέ...


Επιμένω πάντως, πως το φορτίο γενικά, πρέπει να μπεί απο την άλλη πλευρά του ρελέ...
Γιατί να κόβεις την γή αντί να κόβεις τη φάση?



Edit

Το δεύτερο schema δεν δουλεύει καθόλου, γιατι ο ρελές δεν ανοίγει ποτέ.

θα μένουν αναμμένα συνέχεια.

nassosxlvbros
25/06/2019, 17:54
Άν δεν ήταν η D1, όταν όπλιζε ο ρελές, θα αποφόρτιζε ο C1 στο φορτίο και όχι στο πηνίο μέσω του led.

Άρα μάλλον θα αναβόσβηνε γρηγορότερα ή μάλλον δεν θα έσβηναν ποτέ...


Επιμένω πάντως, πως το φορτίο γενικά, πρέπει να μπεί απο την άλλη πλευρά του ρελέ...
Γιατί να κόβεις την γή αντί να κόβεις τη φάση?



Edit

Το δεύτερο schema δεν δουλεύει καθόλου, γιατι ο ρελές δεν ανοίγει ποτέ.

θα μένουν αναμμένα συνέχεια.



Όχι βέβαια,το δεύτερο σχηματικό δε θα δουλέψει ούτε κι αυτό γιατί δεν έχει αρκετό ρεύμα το λεντάκι να διεγείρει τον οπλισμό... :)

12 Βόλτ έχουμε ποια φάση να κόψεις; Δεν έχει κανένα θέμα είτε βάλεις το ρελέ να κόβει το + είτε το πλην,Εδώ το ζήτημα είναι να ΔΟΥΛΕΨΕΙ ο ρελες όχι ποιο καλώδιο θα διακόπτει......

Και για να επανέλθω στο + ή πλην: Μη ξεχνάς πολλά κυκλώματα στη μηχανή ή το αμάξι κόβουν το πλην,πχ διακόπτης νεκράς ή λαδιού..δουλεύεις ότι είναι πιο πρακτικό. ;)

Volpad
25/06/2019, 18:32
Ντάξει, μπορεί να κάνω και λάθος, αλλα το λεντάκι θα "κόψει" 10-20 mA και τα υπόλοιπα θα είναι διαθέσιμα για το ρελε...
Δεν κοίταξα πόσα θέλει για να οπλίσει ο ρελές, αλλα λογικά θα φτάνουν.

Το πρόβλημα είναι οτι χωρίς τη δίοδο, ο πυκνωτής αποφορτίζει (άν προλαβαίνει κιόλας) στο φορτίο.

Αυτό που φαντάζομαι εγώ, είναι οτι υπάρχουν τα εξής ενδεχόμενα αν δεν υπάρχει η D1.

1 - να αναβοσβήνει πολύ γρήγορα.
2 - να μένουν αναμμένα τα flash,
3 - να ανάβουν και να σβήνουν για διαφορετικό χρόνο.

Άν η D1 μείνει εκεί που ήταν, τότε ο πυκνωτής θα φορτίσει ακριβώς πρίν οπλίσει ο ρελές. Μόλις φορτίσει, θα στέλνει τάση στο led και σε συνέχεια στο πηνίο του ρελέ και θα τον κρατάει ανοιχτό.
Μόλις αποφορτίσει τελείως (η τέλος πάντων φτάσει σε σημείο να μήν μπορεί να κρατήσει το ρελέ κλειστό), θα ανοίγει ο ρελές και θα φορτίζεται ο πυκνωτής για κάποιο χρόνο. Μόλις φορτίσει, το ρεύμα θα πάει πάλι στο led και σε συνέχεια στο πηνείο κοκ...

Τη διακοπή της γής αντί του +, το κάνουν για να μην κάνουν σπινθήρες οι διακόπτες και χαλάνε γρήγορα.
Όταν κόβεις τη γή, επειδή το φορτίο είναι πρίν, είναι "ευκολότερο" για τους διακόπτες...

Απλά θεωρώ πως είναι ασφαλέστερο να κόβεις το +, ειδικά για ένα diy πράγμα...
Μπορεί να είναι και χαζός ο λόγος μου, αλλα αυτό πιστεύω.

nassosxlvbros
25/06/2019, 19:03
Κοίτα,του έδωσα μια ευκαιρία....δεν δουλεύει,είτε με τη δίοδο όπως την είχε είτε χωρίς....Δουλεύει ΜΟΝΟ με συγκεκριμένο ρελέ (AN δουλεύει,δε το δοκίμασα) που έχει πηνίο 400Ω κατά πως λέει ο Μήτσος. Οποιοδήποτε άλλο ρελέ γενικής χρήσης με απαίτηση σε ρεύμα 45-50mA απλά το led δεν μπορεί....

Στη φωτό παραθέτω ένα κύκλωμα με το κλασικότατο 555 που οδηγεί ένα Mosfet και τέλος...Αρχαία σχεδίαση μεν, που όμως δουλεύει 100% δε.. με ρύθμιση στο αναβε/σβήσε,και χρήση από μηχανάκια μέχρι τις....Φλόρες (Σήμανση οδών) Και από λάμπες πυράκτωσης μέχρι led. :)

OldMan
26/06/2019, 12:34
Κανονιστε θα σας δειρω και τους 2 σας...!!! :D

Το LED δεν "κοβει" τπτ απο ρευμα (σε οποιοδηποτε στοιχειο σε σειρα υπαρχει μονο πτωση τασης..)

Στην περίπτωση του Μητσου, το πηνιο χρειαζεται γυρω στα 30mΑ τα οποια μπορει ανετα να αντεξει ενα LED 5mm - απλα θα ειναι "φωτεινουτσικο".. ;)

Στην περίπτωση του Νασσου (με το TIP39 :cry:) θα υπαρχει σημαντικη πτωση τασης μεσω των διοδων απο την τροφοδοσία μεχρι το πηνιο (γυρω στα 4 Volts) και το ρελε (ΑΝ δουλεψει) θα ζητησει γυρω στα 45mA, στα οποια θα εχουμε ενα πολυ χαρούμενο LED - τοσο χαρούμενο που θα κινδυνευει να γινει ηχος και φως..:D

nassosxlvbros
26/06/2019, 12:53
Κανονιστε θα σας δειρω και τους 2 σας...!!! :D

Το LED δεν "κοβει" τπτ απο ρευμα (σε οποιοδηποτε στοιχειο σε σειρα υπαρχει μονο πτωση τασης..)

Στην περίπτωση του Μητσου, το πηνιο χρειαζεται γυρω στα 30mΑ τα οποια μπορει ανετα να αντεξει ενα LED 5mm - απλα θα ειναι "φωτεινουτσικο".. ;)

Στην περίπτωση του Νασσου (με το TIP39 :cry:) θα υπαρχει σημαντικη πτωση τασης μεσω των διοδων απο την τροφοδοσία μεχρι το πηνιο (γυρω στα 4 Volts) και το ρελε (ΑΝ δουλεψει) θα ζητησει γυρω στα 45mA, στα οποια θα εχουμε ενα πολυ χαρούμενο LED - τοσο χαρούμενο που θα κινδυνευει να γινει ηχος και φως..:D

Απαντήσεις:

α) BD139 είναι,είπαμε...(ποιος καρφώνεται τώρα....)
β) ξέχασα μια αντίσταση στο Led mea culpa μη βαράς ρε θείο!
γ) αν δεις στο αρχικό σχήμα του Μήτσου από το flashin led το ρελέ δεν παίρνει 45 mA που να το βάλεις και στα 220...μετρημένο 10 παίρνει και φυσκά ίσα που σαλεύει όχι να κλείσει επαφές...

δ) φτιάχτε το σιγουράκι με το 555 και διαγράψτε το άλλο δε θα παίξει ποτέ σωστά.

OldMan
26/06/2019, 14:22
Ρε τι παθαμε με τους αρχαιολαγνους...
(εδω δεν βρισκεις 556 καν θα βρεις 555..??)

Αϊντα καντε ενα LFO στα Hz που προβλεπονται απο τον ΚΟΚ ή βαλτε χειροκινητο διακόπτη και συντονιστε τον αντιχειρα σας στο 1 αναβοσβήσιμο/sec...

nassosxlvbros
26/06/2019, 16:44
Ρε τι παθαμε με τους αρχαιολαγνους...
(εδω δεν βρισκεις 556 καν θα βρεις 555..??)

Αϊντα καντε ενα LFO στα Hz που προβλεπονται απο τον ΚΟΚ ή βαλτε χειροκινητο διακόπτη και συντονιστε τον αντιχειρα σας στο 1 αναβοσβήσιμο/sec...


Χμ υπερβάλλεις ολίγον παλαιέ μαν..... πόσα (https://www.hellasdigital.gr/electronics/components/ne555-555-dip-8-ic-timer/) θες να σου στείλω μάστορά μου;

Volpad
26/06/2019, 23:24
Καλά θυμόμουν οτι κάπου έχω 555...

Έχω και 139 τελικά... :p:p

407627

OldMan
27/06/2019, 11:16
Ναι ρε κοριτσια, αλλα το timer εχει 8 ποδαρακια ενω 2 BJT (σε flip-flop διάταξη) έχουν 6..
(σε διάτρητη πλακετιτσα με 2.54mm spacing χρειαζονται παρακτικα πολυ μικροτερο χωρο..)

Και μη πετατε ατακτως ερριμένους ηλεκτρολυτικους στα 35V (άμα ειναι να βαζουμε οτι εχουμε ξεχασμενο στις ταμπακιέρες το μαμησαμε και ψόφησε..) οταν στα 16V είναι μια χαρα..

mitsos4all
18/09/2019, 16:30
σας χαιρετώ

από αυτά πού είδα στην 3η σελίδα καταλαβαίνω γιατί η "καραφλίαση" προσβάλλει κυρίως τους άνδρες...
θυμήθηκα τον μαθηματικό στην Α δέσμη, απευθυνόμενος σε μας είπε: που είναι ρε τα μαλλιά μου, μου τα πήρατε όλα ρε άτιμοι...

για να σταματήσετε τις παραπάνω ανοησίες, παρακαλώ κοιτάξτε προσεκτικά το ηλεκτρικό διάγραμα του Τ80 εδώ
https://www.moto.gr/forums/attachment.php?attachmentid=272913&d=1351707834

κοιτάξτε πως καλωδιώνεται ο μανίσιος φλασερ (TURN SIGNAL RELAY) και θα πρέπει να συνδέσετε τον ακροδέκτη J1 στο καλώδιο Br (καφέ) και τον ακροδέκτη J2 στο Br/W (καφέ/άσπρη ρίγα). Τον φλάσερ τον έβαλα στο περίβλημα του μανίσιου, αφού πρώτα του έβγαλα τα ¨σωθικά¨ του, έτσι δεν χρειάστηκε να πειράξω τίποτε από τις καλωδιώσεις.

το εν λόγω κύκλωμα δουλεύει ως σήμερα (σεπ/2019) χωρίς πρόβλημα

μήτσος