PDA

View Full Version : Οδικη βοηθεια για εξωτερικο



gmeles
13/09/2011, 11:20
Ετοιμαζουμε ενα ταξιδακι στις Αλπεις και υπαρχει το εξης θεμα: 2 απο τις 4 μοτοσυκλετες δεν εχουν οδικη βοηθεια και πρεπει να κανουν για καλο και για κακο. Ειχα ρωτησει κ μου ειπαν οτι η ΕΛΠΑ ασφαλιζει για εξωτερικο με 30 ευρω το εξαμηνο (μονο οδικη, μιας που ασφαλεια εχουν ηδη). Πλεον ομως το εχει κοψει και ψαχνουμε να δουμε τι μπορουμε να κανουμε. Για εσωτερικο ασφαλιζουν ολες οι εταιρειες, για εξω ομως??
Ξερει κανεις τιποτα ωστε να γλυτωσουμε τα εξ'αρχης ασφαλιστηρια??
Να κανουμε ΜΟΝΟ συμβολαιο για οδικη??


:beer: :beer:

George20vt
13/09/2011, 11:29
Μια πρόσθετη πράξη στο ασφαλιστήριο συμβόλαιο ώστε να μπούν καλύψεις οδικής, όλες οι ασφαλιστικές το κάνουν.

Οι περισσότερες (σοβαρές) συνεργαζόμενες εταιρείες οδικής βοήθειας έχουν κάλυψη για το εξωτερικό, για τις χώρες που θα αναγράφονται αναλυτικά σε πινάκιο της πρόσθετης πράξης.

Ρώτα τον ασφαλιστή σου, είναι απλή διαδικασία.

gmeles
13/09/2011, 11:46
Ρωτησαν τα παιδια και οι ασφαλιστικες στους (η μια ειναι η interlife, η αλλη δεν ξερω))δεν καλυβουν εξωτερικο γι'αυτο και ψαχνουμε σε αλλη εταιρεια μονο για οδικη.

George20vt
13/09/2011, 11:51
Εγώ πάντως Interpartner έχω και καλύπτει εξωτερικό, κάνε μια ερώτηση...

gmeles
13/09/2011, 12:03
Αυτην εχω και γω και οντως καλυπτει. Το θεμα ειναι οτι εχουν ηδη πληρωμενο ασφαλιστηριο και θελουν να αποφυγουν το να κανουν καινουριο και να το πληρωσουν ολοκληρο. Παλιοτερα μπορουσες να πας στην ΕΛΠΑ και να κανεις συμβολαιο μονο για οδικη βοηθεια, τιποτα αλλο, με 30 ευρω.

KiNG-R!
13/09/2011, 12:30
Η καλύτερη οδική βοήθεια στην Ευρώπη είναι η ADAC. Καλύπτει όλη την Ευρώπη και Ελλάδα με τους καλύτερους όρους. Π.Χ. άμα χαλάσει το όχημα και δεν φτιάχνεται το φέρνουν πίσω, σου νοικιάζουν αμάξι όσο είναι στο συνεργείο κλπ. Το ποιο βασικό είναι ότι ασφαλίζουν τον οδηγό και όχι το όχημα, δηλαδή ισχύει για οποιαδήποτε όχημα οδηγάς ακόμα και δανεικό.
Εγώ την χρησιμοποιώ χρόνια και είναι πολύ ευχαριστημένος, κοστίζει 79,50 € το χρόνο.

http://www.adac.de/mitgliedschaft/adac_membership/default.aspx?ComponentId=8403&SourcePageId=6729

blackbusa
13/09/2011, 13:20
προσοχη στην καλυψη οδικης βοηθειας απο ελληνικες εταιριες στο εξωτερικο...2 περιστατικα στο φετινο Mugello (και μια παλιοτερη δικια μου) μου εδωσαν το δικαιωμα να μην τις πολυεμπιστευομαι....μαλλον δεν τις εμπιστευομαι καθολου...χωρις να εχω προσωπικη αποψη αλλα εχοντας ακουσει καλα λογια για την ADAC θα σου προτινα και εγω το ιδιο...

φιλικοτατη συμβουλη...οι 2 μηχανες που εχουν οδικη βοηθεια να πατε οι οδηγοι προσωπικα στην εταιρια τους και να ρωτησουν συγκεκριμενα τι καλυψεις εχουν και για ποιες ακριβως περιπτωσεις...και ακομα καλυτερα να το κανετε με παραδειγματα...πχ...''ξαφνικα το μηχανακι μου κανει εναν περιεργο θορυβο...την επομενη μερα εχω το καραβι της επιστροφης μου και δεν προλαβαινω να το φτιαξω στην χωρα που το επαθα...μου το φερνετε πισω στην ελλαδα???το μεταφερετε καπου κοντα???δεν με καλυπτετε καθολου???''η αλλο πχ...''τρακαρω και η μηχανη δεν μπορει να κινηθει...απο την μαντρα της αστυνομιας την περνετε εσεις???την φερνετε στην Ελλαδα???την πατε μονο μεχρι το λιμανι???δεν ασχοληστε καθολου???...κλπ κλπ...δεν ξερω αν κατι τετοιο μπορει να γινει εγγραφως...αλλα εστω ζητηστε να σας δειξουν τα μικρα γραμματα με τις καλυψεις η μαλλον με τις ΜΗ καλυψεις που σας παρεχουν...

ξαναλεω απο πολυ προσφατη εμπειρια οπου ευτυχως εληξε καλα αλλα οχι χαρη στις οδικες...

:wave2:

gmeles
13/09/2011, 13:50
Οκ παιδες, ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!

:beer: :beer:

alexxxcbr
13/09/2011, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
προσοχη στην καλυψη οδικης βοηθειας απο ελληνικες εταιριες στο εξωτερικο...2 περιστατικα στο φετινο Mugello (και μια παλιοτερη δικια μου) μου εδωσαν το δικαιωμα να μην τις πολυεμπιστευομαι....μαλλον δεν τις εμπιστευομαι καθολου...χωρις να εχω προσωπικη αποψη αλλα εχοντας ακουσει καλα λογια για την ADAC θα σου προτινα και εγω το ιδιο...

φιλικοτατη συμβουλη...οι 2 μηχανες που εχουν οδικη βοηθεια να πατε οι οδηγοι προσωπικα στην εταιρια τους και να ρωτησουν συγκεκριμενα τι καλυψεις εχουν και για ποιες ακριβως περιπτωσεις...και ακομα καλυτερα να το κανετε με παραδειγματα...πχ...''ξαφνικα το μηχανακι μου κανει εναν περιεργο θορυβο...την επομενη μερα εχω το καραβι της επιστροφης μου και δεν προλαβαινω να το φτιαξω στην χωρα που το επαθα...μου το φερνετε πισω στην ελλαδα???το μεταφερετε καπου κοντα???δεν με καλυπτετε καθολου???''η αλλο πχ...''τρακαρω και η μηχανη δεν μπορει να κινηθει...απο την μαντρα της αστυνομιας την περνετε εσεις???την φερνετε στην Ελλαδα???την πατε μονο μεχρι το λιμανι???δεν ασχοληστε καθολου???...κλπ κλπ...δεν ξερω αν κατι τετοιο μπορει να γινει εγγραφως...αλλα εστω ζητηστε να σας δειξουν τα μικρα γραμματα με τις καλυψεις η μαλλον με τις ΜΗ καλυψεις που σας παρεχουν...

ξαναλεω απο πολυ προσφατη εμπειρια οπου ευτυχως εληξε καλα αλλα οχι χαρη στις οδικες...

:wave2:



Mπορεις να αναφερεις ονοματα εταιριων και τι προβληματα ειχατε?:wave2:

argy_kap
13/09/2011, 15:15
ADAC και για εξωτερικό και για Ελλαδα......πάρε προγραμα ADAC Plus, καλύπτει και την σύζυγο σε ΟΛΑ τα οχήματα που οδηγείτε....

Σε πολύ πρόσφατη εμπειρία στην Ελλάδα, όχι μόνο ήταν άψογοι, πήραν άπειρα τηλέφωνα να ρωτήσουν αν είναι όλα καλά, αλλά με πήραν 2-3 ημέρες μετά να δούν αν η μηχανή είναι έτοιμη απο το συνεργείο και αν δεν μπορεί να βρεθεί το ανταλλακτικό να το φέρουν αυτοί από Γερμανία.... είναι οτι καλύτερο στην Ευρώπη πιστεύω!

blackbusa
13/09/2011, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexxxcbr
Mπορεις να αναφερεις ονοματα εταιριων και τι προβληματα ειχατε?:wave2:

εταιριες δεν μπορω να γραψω ονοματα...αλλα...η μια ειναι απο της μεγαλυτερες ασφαλιστικες που παρεχει και οδικη...bigMac δεν ξερω αν σε κερνανε...νομιζω και η δευτερη ηταν η ιδια εταιρια...η προσωπικη μου υποθεση (πριν χρονια) ηταν η μεγαλυτερη οδικη...ΨΙΤ..που εισαι???

περιπτωση πρωτη...busa με προβλημα...το προβλημα παρουσιαστηκε κυριακη απογευμα και το καραβι εφευγε δευτερα στις 13.30...το μηχανακι ρεταριζε παρα πολυ...για να μην ρισκαρουμε ζητησαμε να γινει μεταφορα μεχρι την Αncona...το τι εγινε θα σας πει ο manhunter...ευτυχως ηταν μονο τα μπουζι...ευτυχως ηταν το συνεργειο ηταν διπλα απο εκει που μεναμε...ευτυχως προλαβαμε το καραβι στο παρατσακ...

περιπτωση δευτερη...παλλικαρι που πηγαινε και αυτος mugello ειχε ατυχημα...το μηχανακι κωλος...το μπροστινο δεν υπαρχει πια...καταρχην αν καταλαβα καλα δεν μπορουσαν να βρουν την οδικη για να τους καλυψει για να παει στην μαντρα (λεφτα απο την τσεπη του)....και το χειροτερο δεν αναλαμβαναν την μεταφορα απο τον μαντρα της αστυνομιας στην Ελλαδα μετα απο καποιες μερες...ευτυχως του εκατσε γνωστος με νταλικα και εδωσε συνολικα κανα 200...αλλιως απο τοπικη ιταλικη μεταφορικη θα του πηγαινε το μαλλι κοντα στα 800€...νομιζω οτι η δικαιολογια ηταν οτι δεν εδωσε 30€ παραπανω για καλυψη στο εξωτερικο...αλλα φανταζομαι οτι οταν πας να βγαλεις πρασινη καρτα σε ενημερωνουν...δεν πρεπει???εστω ο ασφαλιστης σου...

δικη μου παλια πριν χρονια...γνωστοτατη οδικη...τους ειχα 4 χρονια σε καρο και μηχανες...τους ειχα καλεσει ολες και ολες 2 φορες...τεσπα...ταξιδι στην Ιταλια με την μηχανη...πριν φυγω παιρνω τηλεφωνο αν χρειαζετε να κανω κατι...η τηλεφωνητρια ευγενικοτατη αφου κοιταει οτι ειμαι ταμειακος ενταξει (αυτο καταλαβα) και μου επιβεβαιωνει τον αριθμο της πινακιδας μου μου ευχετε καλο ταξιδι...σπαει ο διαολος το ποδαρι (κλασσικα)..το μηχανακι μενει...αφου σκαλισα οσο μπορουσα και δεν εβγαλα ακρη αποφασησα να τους παρω τηλεφωνο...αφου τους λεω παλι τον αριθμο της πινακιδας και που εχω μεινει (Ιταλια) αναμενω για 2 λεπτα...η απαντηση ηταν...το οχημα σας ειναι μηχανη ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΟΥΜΕ ΜΗΧΑΝΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ...εβαλα απο την τσεπη μου 350€ για μια αποσταση μαξ 100χλμ...

:wave2:

manhunter
13/09/2011, 16:13
H....αμερικάνικη ήταν λοιπόν.
Και λέω ήταν γιατί μας άφησε χρόνους όπως και ο ασφαλιστής μου. Εννοώ ότι άλλαξα ασφάλεια και ασφαλιστή εννοείται. Επίσης εννοείται, οτι είχαν γίνει όλες οι διευκρινιστικές ερωτήσεις στον ασφαλιστή μου, περί καλύψεων καθώς υπήρχε φυσικά και πράσινη κάρτα κλπ.κλπ.

Ιταλία, καλοκαίρι. Το μπυσα τρικυλινδρο. Παιρνω τηλέφωνο στην ασφαλιστική μου. Το και το. Το μηχανάκι ΔΕΝ κινείται, και μπλα μπλα μπλα. Μετά απο μερικές επεξηγήσεις, γιατί ο συνομιλητής μου ήταν πρωτοξάδελφος του ΟΥΓΚ απο την Μογγολία, και δεν....καταλήξαμε στο συμπέρασμα....

1. Ότι για να μπορέσει να επαναπατριστεί το όχημα, πρέπει

1) Η βλάβη να θέλει πάνω από 5 εργάσιμες για να επισκευαστεί.
2) Το συνεργείο που θα πάει το μηχανάκι, να είναι εξουσιοδοτημένο.
3) Το συνεργείο να στείλει εγγράφως και με σφραγίδα οτι το όχημα θέλει πάνω απο πέντε εργάσιμες μερες για να φτιαχτεί..

Επίσης, η οδική βοήθεια, για να σε πάει οπουδήποτε , πρέπει πρώτα να πληρωθεί από εσένα (Εντάξει θεμιτό, αν και καλό θα ήταν να στο λένε, ειδικά στις συνεχείς ερωτήσεις σου).

Το καλύτερο όμως είναι, όταν μου είπε στο τηλέφωνο, το ποσό που καλύπτει η οδική.

Και επειδή δεν θυμόταν καλά, μου είπε : '' Eίναι 60 με 80 ευρώ το ποσό που καλύπτεστε. Τα υπόλοιπα πρέπει να τα πληρώσετε''. Που με 80ευρώ δεν πας απο Κολάτσιου-Παγκράτι, όχι Φλωρεντία-Ανκόνα. Τα γαλλικά που άκουσε, μπορει να σας μεταφέρει ο Πάνος με πλήρη πιστότητα.

Συμπέρασμα. Είναι σαν να σου λένε. Φίλε, πάρε κανά 500άρι παραπάνω γιατί :

1. Kαι να έχεις οδική, θα σε τρελάνουμε .Τόσο με γραφειοκρατικά και παραπλανητικά μπόνους και παροχές, όσο και με τις διάφορες δικαολογίες. Θα πάρει δε τόσες ημέρες, που καλό θα ήταν να κλείσεις +5 ημέρες σε κάποιο ξενοδοχείο.
2. Φιλαράκι, η οδική είναι για ψυχολογική υποστήριξη. Μην είσαι μαλάκας. Είναι για όταν πάθεις την στραβή, να νομίζεις οτι όλα καλά και οτι θα σε κουβαλήσουν πίσω σπιτι, για να μην τρελαθείς.Τα συνεργεία στην Ιταλία, κλέφτες θα γίνουν?
3. Οταν εννοούμε οτι ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΚΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, εννοούμε τα νοητά 2χλμ απο τον Έβρο και προς Βουλγαρία. Αν το πάθεις εκει, θεωρείς άνετα οτι έχεις κάλυψη και στο εξωτερικό. Μην γκρινιάζεις.

Μόνο ADAC από εδώ και πέρα. Και φυσικά έχασαν περίπου 6 συμβόλαια/ανανεώσεις απο εμένα, που δεν θα τα ξαναβρούν.
Αν δεν κάνεις ADAC, μην περιμένεις τίποτα στην στραβή. Και προς Θεού, αν πάθει κάτι το όχημα, να πεις οτι δεν κινείται, ανεξάρτητα αν κινεται. Πχ στην δική μου περίπτωση το όχημα μπορουσε να κινηθεί, αλλά δεν ήθελα να το κινησω.Συμβουλή που εκ του αποτελέσματος χρησίμευσε πολύ, απο τον Πάνο.

Αυτιά.

alexxxcbr
13/09/2011, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
H....αμερικάνικη ήταν λοιπόν.
Και λέω ήταν γιατί μας άφησε χρόνους όπως και ο ασφαλιστής μου. Εννοώ ότι άλλαξα ασφάλεια και ασφαλιστή εννοείται. Επίσης εννοείται, οτι είχαν γίνει όλες οι διευκρινιστικές ερωτήσεις στον ασφαλιστή μου, περί καλύψεων καθώς υπήρχε φυσικά και πράσινη κάρτα κλπ.κλπ.

Ιταλία, καλοκαίρι. Το μπυσα τρικυλινδρο. Παιρνω τηλέφωνο στην ασφαλιστική μου. Το και το. Το μηχανάκι ΔΕΝ κινείται, και μπλα μπλα μπλα. Μετά απο μερικές επεξηγήσεις, γιατί ο συνομιλητής μου ήταν πρωτοξάδελφος του ΟΥΓΚ απο την Μογγολία, και δεν....καταλήξαμε στο συμπέρασμα....

1. Ότι για να μπορέσει να επαναπατριστεί το όχημα, πρέπει

1) Η βλάβη να θέλει πάνω από 5 εργάσιμες για να επισκευαστεί.
2) Το συνεργείο που θα πάει το μηχανάκι, να είναι εξουσιοδοτημένο.
3) Το συνεργείο να στείλει εγγράφως και με σφραγίδα οτι το όχημα θέλει πάνω απο πέντε εργάσιμες μερες για να φτιαχτεί..

Επίσης, η οδική βοήθεια, για να σε πάει οπουδήποτε , πρέπει πρώτα να πληρωθεί από εσένα (Εντάξει θεμιτό, αν και καλό θα ήταν να στο λένε, ειδικά στις συνεχείς ερωτήσεις σου).

Το καλύτερο όμως είναι, όταν μου είπε στο τηλέφωνο, το ποσό που καλύπτει η οδική.

Και επειδή δεν θυμόταν καλά, μου είπε : '' Eίναι 60 με 80 ευρώ το ποσό που καλύπτεστε. Τα υπόλοιπα πρέπει να τα πληρώσετε''. Που με 80ευρώ δεν πας απο Κολάτσιου-Παγκράτι, όχι Φλωρεντία-Ανκόνα. Τα γαλλικά που άκουσε, μπορει να σας μεταφέρει ο Πάνος με πλήρη πιστότητα.

Συμπέρασμα. Είναι σαν να σου λένε. Φίλε, πάρε κανά 500άρι παραπάνω γιατί :

1. Kαι να έχεις οδική, θα σε τρελάνουμε .Τόσο με γραφειοκρατικά και παραπλανητικά μπόνους και παροχές, όσο και με τις διάφορες δικαολογίες. Θα πάρει δε τόσες ημέρες, που καλό θα ήταν να κλείσεις +5 ημέρες σε κάποιο ξενοδοχείο.
2. Φιλαράκι, η οδική είναι για ψυχολογική υποστήριξη. Μην είσαι μαλάκας. Είναι για όταν πάθεις την στραβή, να νομίζεις οτι όλα καλά και οτι θα σε κουβαλήσουν πίσω σπιτι, για να μην τρελαθείς.Τα συνεργεία στην Ιταλία, κλέφτες θα γίνουν?
3. Οταν εννοούμε οτι ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΚΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, εννοούμε τα νοητά 2χλμ απο τον Έβρο και προς Βουλγαρία. Αν το πάθεις εκει, θεωρείς άνετα οτι έχεις κάλυψη και στο εξωτερικό. Μην γκρινιάζεις.

Μόνο ADAC από εδώ και πέρα. Και φυσικά έχασαν περίπου 6 συμβόλαια/ανανεώσεις απο εμένα, που δεν θα τα ξαναβρούν.
Αν δεν κάνεις ADAC, μην περιμένεις τίποτα στην στραβή. Και προς Θεού, αν πάθει κάτι το όχημα, να πεις οτι δεν κινείται, ανεξάρτητα αν κινεται. Πχ στην δική μου περίπτωση το όχημα μπορουσε να κινηθεί, αλλά δεν ήθελα να το κινησω.Συμβουλή που εκ του αποτελέσματος χρησίμευσε πολύ, απο τον Πάνο.

Αυτιά.



Mαλιστα.Αυτα τα ειχα διαβασει και στο ταξιδιωτικο που ειχατε γραψει.Ειχε κανενας anytime απο εσας?Για αυτο και ρωταω..
Ευχαριστω παντως.Δεν μου εχει κατσει μεχρι τωρα να τους χρειαστω αλλα ψαχνομαι.
Μαλλον θα κανω και Adac να υπαρχει.




:beer: :beer:

AUFGEBRACHT
13/09/2011, 20:17
Εγώ έχω το πρόγραμμα MotoCare της Κύπρου Ασφαλιστικής, καλύπτει όλη την Ευρώπη εκτός Αλβανίας και Μαυροβουνίου και στο εξωτερικό συνεργάζεται με την MAPFRE, από τις μεγαλύτερες στην Ευρώπη. Δεν την έχω χρειαστεί ευτυχώς, αλλά ένας συνάδελφος την χρειάστηκε 2 φορές και είχε άψογη εξυπηρέτηση, την πρώτη φορά ήμουν κι εγώ παρών.

George_M.
14/09/2011, 16:05
ADAC....one way!!!:wave2:

blackbusa
14/09/2011, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Τα γαλλικά που άκουσε, μπορει να σας μεταφέρει ο Πάνος με πλήρη πιστότητα.



ζε νε παρλε φρανσεζ μωρη χαμουρ...εεεεεεεε....μον αμουρ....:blush:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gmeles
15/09/2011, 10:33
Τελικα εστειλα κ γω για ADAC, αχρειαστη να'ναι.
Ελπίζω να προλαβει να ερθει μεχρι της 27 που φευγουμε!

Thanks παιδες!!

:beer: :beer:

argy_kap
15/09/2011, 12:59
Έκανες την καλύτερη επιλογή πάντως :wave2: