PDA

View Full Version : Περιποίηση / Συντήρηση κράνους



McGyver
29/08/2005, 12:36
Όπως όλοι γνωρίζουμε, η σχέση με το κράνος μας είναι σχέση ζωής...
Το κράνος μας πρέπει να είναι σε καλή κατάσταση, μέσα κι έξω, προκειμένου να μας είναι ευχάριστο όταν το φοράμε...
Διαφορετικά, δε θα το φοράμε...

Ως γνωστός νέοπας, θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με την περιποίηση και συντήρηση του κράνους.
Για την ιστορία, έχω ένα HJC AC-11, με πλήρως αφαιρούμενη Coolmax επένδυση.
Οι απορίες μου επικεντρώνονται στα εξής:

α. Πως μπορώ να καθαρίζω την εσωτερική επένδυση;
Πλύσιμο στο χέρι, αλλά με τι;
Ειδικό καθαριστικό αφρό;

β. Καθαρισμός ζελατίνας;
Σαπουνάκι πράσινο και στέγνωμα με πανάκι;
Ειδικά καθαριστικά πανάκια (υγρό και στεγνό, σετ);

γ. Οδήγηση υπό βροχή;
Υπάρχει κάτι αντίστοιχο με αυτό που περνάμε τα παρμπριζ των αυτοκινήτων για να κυλάει το νερό;

δ. Λοιπά tips & tricks;

Σας ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων...

idi
29/08/2005, 13:35
τιποτα

βγαζεις την επενδυση και τη βουτας σε (καθαρο) κουβα με χλιαρο νερο και λιγο υγρο για μαλλινα (αλλοι βαζουν σαμπουαν) και το πλενεις με προσοχη ομως

ξεπλενεις και το αφηνεις να στεγνωσει (θελει αρκετες ωρες ή και μερες)

στη ζελατινα μη βαζεις ποτε χειμικα ουτε τιποτα μονο με καθαρο βρεγμενο πανι με σαπουνακι να τη πλενεις ή με χαρτι κουζινας και νερο (αυτο κανω εγω)

McGyver
29/08/2005, 13:48
Κατ' αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...


Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
...το αφηνεις να στεγνωσει (θελει αρκετες ωρες ή και μερες)...

Πάω για δεύτερο κράνος...

bugsbunny
29/08/2005, 14:10
Ακριβώς όπως τα είπε ο idi, να συμπληρώσω ότι αν δεν υπάρχει η πλήρως αφαιρούμενη επένδυση απλά βουτάμε όλο το κράνος σε μια λεκάνη με χλιαρό νερό και υγρό για μάλλινα και μετά αφού το ξεβγάλουμε καλά το αφήνουμε να στεγνώσει χωρίς να το εκθέτουμε στον ήλιο ή κοντά στο καλοριφέρ για πιο γρήγορα…

Επίσης καλό θα είναι μετά να περάσουμε με μια ειδική σιλικόνη (εμένα είχε μέσα στη συσκευασία του κράνους ένα μπουκαλάκι) στα εσωτερικά πλαστικά για να διατηρήσουν την ελαστικότητα τους.

:beer:

oulas
31/08/2005, 09:43
Επισης τωρα το καλοκαιρι βαζουμε μιση ωρα πριν φυγουμε απο την δουλεια το καρνος στο ψυγειο την δουλειας, για να φτασουμε σπιτι μας χωρις να ειμαστε μοθσκιδι στον ιδρωτα. Επιση ποτε δεν αφηνουμε το κρανος στην μπακαζιερα τωρα το καλοκαιρι, γιατι γινεται σκετος φουρνος.


Μη γελατε, δοκιμαστε το και η αισθηση ειναι υπεροχη!

iziogas
31/08/2005, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
α. Πως μπορώ να καθαρίζω την εσωτερική επένδυση;


Αν βγαίνει, πλύσιμο με soflan και χλιαρό νερό, χωρίς τρίψιμο. Απλά πιέζεις τα σφουγκάρια για να περάσει το νερό μέσα τους και να βγάλει την βρώμα και τα ζωύφια. Μετά το στραγκίζεις πιέζοντας το σε μια πετσέτα και το αφήνεις να στεγνώσει μόνο του.

Αν δεν βγαίνει, σπρέι.

Το καλύτερο είναι να φοράς κουκουλίτσα. Αυτό κάνω εγώ. Πλένεις την κουκούλα κάθε βδομάδα, και έχεις καθαρό περιβάλλον για το κεφάλι σου συνέχεια. Το τί ιδρώτα μαζεύει κάθε μέρα και το τι βρώμα βγάζει κάθε βδομάδα δεν λέγεται. Ολα αυτά θα έμεναν μέσα στο κράνος. Ετσι θα μπορείς να πλένεις την επένδυση του κράνους κάθε 6 μήνες ή 1 χρόνο.

gdevelek
31/08/2005, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από iziogas


Το καλύτερο είναι να φοράς κουκουλίτσα. Αυτό κάνω εγώ. Πλένεις την κουκούλα κάθε βδομάδα, και έχεις καθαρό περιβάλλον για το κεφάλι σου συνέχεια. Το τί ιδρώτα μαζεύει κάθε μέρα και το τι βρώμα βγάζει κάθε βδομάδα δεν λέγεται. Ολα αυτά θα έμεναν μέσα στο κράνος. Ετσι θα μπορείς να πλένεις την επένδυση του κράνους κάθε 6 μήνες ή 1 χρόνο.

Κυκλοφορούν κατάλληλες κουκούλες στο εμπόριο ή έκανες πατέντα;

idi
31/08/2005, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Κυκλοφορούν κατάλληλες κουκούλες στο εμπόριο ή έκανες πατέντα;

ναι κυκλοφορουν...

αν δε βρης ομως μπορεις να παρεις τη κουκουλα ενος NINJA!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

McGyver
31/08/2005, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Κυκλοφορούν κατάλληλες κουκούλες στο εμπόριο ή έκανες πατέντα;

Γνωστές και ως μπαλακλάβες...
Όχι μπακλαβάδες :lol: !

SnakeMJK
31/08/2005, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από bugsbunny
Ακριβώς όπως τα είπε ο idi, να συμπληρώσω ότι αν δεν υπάρχει η πλήρως αφαιρούμενη επένδυση απλά βουτάμε όλο το κράνος σε μια λεκάνη με χλιαρό νερό και υγρό για μάλλινα και μετά αφού το ξεβγάλουμε καλά το αφήνουμε να στεγνώσει χωρίς να το εκθέτουμε στον ήλιο ή κοντά στο καλοριφέρ για πιο γρήγορα…

Επίσης καλό θα είναι μετά να περάσουμε με μια ειδική σιλικόνη (εμένα είχε μέσα στη συσκευασία του κράνους ένα μπουκαλάκι) στα εσωτερικά πλαστικά για να διατηρήσουν την ελαστικότητα τους.

:beer:

Στάνταρ δεν θα πάθει τίποτα αν βουτίξω όλο το κράνος σε νερό;

Επίσης, επειδή η ζελατίνα μου έχει γρατζουνιστεί και θέλει άλλαγμα, με τις φιμέ βλέπεις τίποτα ή να μην το σκέφτομαι; Τα πρωινά θα βολεύει πάρα πολύ.. Το βράδυ τις περισσότερες φορές είμαι με ανοιχτή ζελατίνα... Τι λέτε;
Τέλος, αξίζει να σκάσω 60 ευρά για την ιριδίου ή 30 για την απλή φιμέ; :confused: :wacko:

bugsbunny
31/08/2005, 10:52
Για τις σκούρες ζελατίνες δεν μπορώ να σου πω γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, αλλά όσο αφορά το πλύσιμο μην το σκέφτεσαι καθόλου, το κράνος δεν θα πάθει τίποτα αν το βουτήξεις σε νερό με soflan, θα εκπλαγείς μάλιστα με το τι θα βγάλει…:eyepop:

oulas
31/08/2005, 11:26
Επίσης, επειδή η ζελατίνα μου έχει γρατζουνιστεί και θέλει άλλαγμα, με τις φιμέ βλέπεις τίποτα ή να μην το σκέφτομαι; Τα πρωινά θα βολεύει πάρα πολύ.. Το βράδυ τις περισσότερες φορές είμαι με ανοιχτή ζελατίνα... Τι λέτε;

Η δικια μου φημε εχει στα 25 εθρο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
Συνηθως καθε εταιρεια βγαζει 3-4 φημε ζελατινες. Απο λιγο σκουρα εως παρα πολυ σκουρα.

Εγω Πηρα την πιο σκουρα και την χρησιμοποιω 3 μηνες το καλοκαιρι. Την ημερα ειναι τελεια, αλλα το βραδι ειναι για σκοτωμα... Οποτε εχω ανοιχτη την ζελατινα το βραδυ.

Λογικα να παρεις την πιο λιγο σκουρα θ αμπορεις να βλεπεις και το βραδι, αλλα την ημερα δεν θα ειναι και τελεια!

Alexander
31/08/2005, 12:47
Κάπου στο http://www.shark-helmets.com/ είχε μια πλήρη σειρά pdf για το πώς να καθαρίζεις το κράνος.

Συνήθως οι εταιρίες βγάζουν μία smoked ζελατίνα και μία σκούρα. Καμία από τις δύο δεν προορίζεται για βραδυνή χρήση.
Η smoked δεν μου φάνηκε αρκετή για έντονη ηλιοφάνεια...

lospsi
31/08/2005, 14:38
για τις ζελατινες, δοκιμαστε τις Ιριδιου. κρατανε ξεκουραστα τα ματια ενω δεν ειναι πολυ σκουρες (δηλ στην αναγκη φοριοιυνται και βραδυ)
Παντως το κλαυτερο ειναι να παρετε 2ο κρανος (ανοικτο) για commuting στην πολη. Γλυτωνεις φθορες & βρωμια στο καλο.

GST
31/08/2005, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από lospsi
Παντως το κλαυτερο ειναι να παρετε 2ο κρανος (ανοικτο) για commuting στην πολη. Γλυτωνεις φθορες & βρωμια στο καλο.


και σιγουρα το κεφαλι παρουσιαζει μεγαλυτερες αντοχες μεσα στη πολη ...ε; :rolleyes:

lospsi
31/08/2005, 15:13
δεν ειπαμε να βαλεις το κρανος που φοραγες στον στρατο...:rolleyes:

Απλα, παιρνεις ενα απο τα πολλα καλα κρανη (ανοιγωμενα η jet) σε μια μεση κατηγορια τιμης (περιπου 120-150 ΕU) και κανεις την δουλεια σου. Εισαι και πιο ανετος στην πολη, ειδικα απο φορας και γυαλια - οποτε γλυτωνεις και το βαλε, βγαλε.

gdevelek
01/09/2005, 11:23
Οι μπαλακλάβες είναι για χειμώνα, ρόλος τους είναι να ζεστάνουν, εδώ μιλάμε για κάτι που φοράς όταν κάνει ζέστη ώστε να μη λερώνεις το κράνος με τον ιδρώτα σου...

Αν υπάρχουν μπαλακλάβες λεπτές και βαμβακερές, αξίζει να κοιτάξει κανείς, αλλά φοβάμαι πως δεν...

McGyver
01/09/2005, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Οι μπαλακλάβες είναι για χειμώνα, ρόλος τους είναι να ζεστάνουν...

Γιώργο θα διαφωνήσω...
Μην κοιτάς μόνο σε αξεσουάρ μοτοσικλέτας.
Ρίξε μια ματιά και σε αγωνιστικό εξοπλισμό αυτοκινήτων. Οι μπαλακλάβες είναι υποχρεωτικές για τους αγωνιζόμενους...

Θα κοιτάξω να βρω για μένα και θα σου πω αν είναι να σου πάρω μια...


22833

bonepeeler
01/09/2005, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Γιώργο θα διαφωνήσω...
Μην κοιτάς μόνο σε αξεσουάρ μοτοσικλέτας.
Ρίξε μια ματιά και σε αγωνιστικό εξοπλισμό αυτοκινήτων. Οι μπαλακλάβες είναι υποχρεωτικές για τους αγωνιζόμενους...

Θα κοιτάξω να βρω για μένα και θα σου πω αν είναι να σου πάρω μια...

Οι μπαλακλάβες που φορούν οι αγωνιζόμενοι αυτοκινήτων είναι για προστασία σε περίπτωση φωτιάς.

McGyver
01/09/2005, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler
Οι μπαλακλάβες που φορούν οι αγωνιζόμενοι αυτοκινήτων είναι για προστασία σε περίπτωση φωτιάς.

Ναι, είναι κατασκευασμένες από ειδικές πυρίμαχες ίνες...
Αυτό όμως δε σημαίνει ότι τις φορούν για να τους κρατούν και ζεστούς...
Βλέπε Formula 1 Gran Prix στη Σαουδική Αραβία, όπου η θερμοκρασίες ξεπερνούσαν τους 40 βαθμούς...
Είμαι σίγουρος πως φορούσαν πυρίμαχες μπαλακλάβες, αλλά καλοκαιρινές!

$py
01/09/2005, 12:38
Sto telefteo MotoGP pou eida proseksa oti arketoi odigoi den forousan balaklava pantos.

McGyver
01/09/2005, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από $py
Sto telefteo MotoGP pou eida proseksa oti arketoi odigoi den forousan balaklava pantos.

Στα MotoGP δε νομίζω πως είναι υποχρεωτικό, δεδομένου πως είναι λίγο απίθανο να εγκλωβιστεί ο αναβάτης μέσα σε φλεγόμενη μοτοσυκλέτα...
Αντίθετα, στη Formula 1, αν ο οδηγός χάσει τις αισθήσεις του μετά το ατύχημα και το μονοθέσιο πάρει φωτιά πρέπει η στολή του να μπορεί να τον προστατεύσει.
Γι' αυτό και οι φόρμες των αναβατών των MotoGP είναι δερμάτινες (για προστασία από την πτώση) ενώ στη Formula 1 από nomex (ή κάπως έτσι) για προστασία από τη φωτιά...

$py
01/09/2005, 12:57
Sostos, ego to anafera apo thema zestis kai idrota.

McGyver
01/09/2005, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από $py
Sostos, ego to anafera apo thema zestis kai idrota.

Πάσο :beer: ...

iziogas
01/09/2005, 13:06
Παίδες, εγώ πήρα μπαλακλάβα, ή όπως αλλιώς την λέτε, από το MotoMarket στα 5€, και είναι πολύ λεπτή και βαμβακερή. Μάρκα Uvex.
Μάλιστα είχε και μεταξωτή στα 15€, αλλά μου φάνηκε ακριβή. ((Ακου ΄κει, μεταξωτή! Σαν να φοράς κυλότα στο κεφάλι θα νοιώθεις :p ))

McGyver
01/09/2005, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από iziogas
Παίδες, εγώ πήρα μπαλακλάβα, ή όπως αλλιώς την λέτε, από το MotoMarket στα 5€, και είναι πολύ λεπτή και βαμβακερή. Μάρκα Uvex.
Μάλιστα είχε και μεταξωτή στα 15€, αλλά μου φάνηκε ακριβή. ((Ακου ΄κει, μεταξωτή! Σαν να φοράς κυλότα στο κεφάλι θα νοιώθεις :p ))

Σωστόόόστ με ζαμπόν και διπλό τυρί!

:a013:

Το απόγευμα πάω και τη χτυπάω...

Γιώργο, να σου πάρω;

McGyver
02/09/2005, 09:21
Η μπαλακλάβα της Uvex είναι super!
Δε ζεσταίνει καθόλου, αντίθετα μάλιστα...
Λίγο προσοχή θέλει όταν τη φοράς, για να μη χάσεις τμήμα της πολύτιμης περιφερειακής σου όρασης...

Ένα ευχαριστώ ακόμα στον iziogas :beer: !

iziogas
02/09/2005, 13:20
:beer:

NikosKK
24/12/2008, 14:33
Mε καθαριστικό αφρό θα γίνει δουλειά??γιατι δεν έχω 2ο κράνος κ αν κάνει 2-3 μέρες να στεγνώσει....

Aggelos_SV
26/12/2008, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosKK
Mε καθαριστικό αφρό θα γίνει δουλειά??γιατι δεν έχω 2ο κράνος κ αν κάνει 2-3 μέρες να στεγνώσει....


...θα φύγουν μόνο "όσα βλέπει η πεθερά":D Για καλό καθάρισμα δεν γλυτώνεις το μπανάκι

NikosKK
26/12/2008, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
...θα φύγουν μόνο "όσα βλέπει η πεθερά":D Για καλό καθάρισμα δεν γλυτώνεις το μπανάκι



:bawl: :bawl: :bawl:

Aggelos_SV
26/12/2008, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosKK
:bawl: :bawl: :bawl:


Και που να δεις τι μαύρο ζουμί θα βγάλει όταν το πλύνεις....εκεί να δεις κλάμα :lol: :winka:

NikosKK
26/12/2008, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Και που να δεις τι μαύρο ζουμί θα βγάλει όταν το πλύνεις....εκεί να δεις κλάμα :lol: :winka:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

IPL
28/12/2008, 19:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Η μπαλακλάβα της Uvex είναι super!
Δε ζεσταίνει καθόλου, αντίθετα μάλιστα...
Λίγο προσοχή θέλει όταν τη φοράς, για να μη χάσεις τμήμα της πολύτιμης περιφερειακής σου όρασης...

Ένα ευχαριστώ ακόμα στον iziogas :beer: !

Μήπως υπάρχει link; Ενδαφέρομαι και εγώ για μια μπαλακλάβα που δεν ζεσταίνει και είναι καλή για καλοκαίρι....

Thanks

gcrook
29/12/2008, 06:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από IPL
Μήπως υπάρχει link; Ενδαφέρομαι και εγώ για μια μπαλακλάβα που δεν ζεσταίνει και είναι καλή για καλοκαίρι....

Thanks

Στα Μοτο μαρκετ υπαρχει μια λεπτη μπαλακλαβα της Uvex η οποια ειναι (θεωρητικα) ιδανικη για το καλοκαιρι και κοστιζει και 6 ευρω.Αγοραζεις 2 και τις χρησιμοποιεις εναλλαξ, να γλυτωσεις και το πλυσιμο του κρανους μεσα στο κατακαλοκαιρο.

Βεβαια και η χοντρη μπαλακλαβα της Colori που θεωρειται χειμωνιατικη δεν με εχει προβληματισει το καλοκαιρι αλλα ενιγουει.

edit: Δεν προσεξα οτι την ανεφερε πριν ο μαγκαιβερ....

IPL
02/01/2009, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Στα Μοτο μαρκετ υπαρχει μια λεπτη μπαλακλαβα της Uvex η οποια ειναι (θεωρητικα) ιδανικη για το καλοκαιρι και κοστιζει και 6 ευρω.Αγοραζεις 2 και τις χρησιμοποιεις εναλλαξ, να γλυτωσεις και το πλυσιμο του κρανους μεσα στο κατακαλοκαιρο.

Βεβαια και η χοντρη μπαλακλαβα της Colori που θεωρειται χειμωνιατικη δεν με εχει προβληματισει το καλοκαιρι αλλα ενιγουει.

edit: Δεν προσεξα οτι την ανεφερε πριν ο μαγκαιβερ....

Sorry αλλά είμαι καινούργιος εδώ. Το μοτο μαρκετ είναι online shop ή κανονικό μαγαζί; Έψαξα στο νετ για την μπαλακλάβα αυτή αλλά δεν βρήκα τίποτα.

thalasinos
02/01/2009, 20:17
www.e-moto.gr ψαξε στις προσφορες LA FALAPPA εσωτερικο καλλυμα με velcro 10.80 euro!! μπαινει εσωτερικα στο κρανος για να μην λερωνει το κρανος, βγαινει και το πλενεις!!:wave2:

MG-KTiNoS
03/06/2013, 20:14
για να μη βρομάει το κρανάκι μετά το πλήσμο ο ΚΤιΝοΣ συνιστά σαπούνι αντιμπακτέρ από το φαρμακείο. (2ε πάνω κάτω)
Και Φουνγκοράλ κάνει. (αλλά είναι πιο ακριβό)

Sapadak
03/06/2013, 20:26
για να μη βρομάει το κρανάκι μετά το πλήσμο ο ΚΤιΝοΣ συνιστά σαπούνι αντιμπακτέρ από το φαρμακείο. (2ε πάνω κάτω)
Και Φουνγκοράλ κάνει. (αλλά είναι πιο ακριβό)

Τι ψέθαμα ειναι τουτο ρε μάστορα :lol:

McGyver
03/06/2013, 20:36
Τι ψέθαμα ειναι τουτο ρε μάστορα :lol:

Εγώ μια φορά σκιάχτηκα, νόμιζα πως έχω πάθει εγκεφαλικό μόλις διάβασα "HJC" και "Οδήγηση υπό βροχή"...

:rotflmao:

MG-KTiNoS
03/06/2013, 20:47
Τι ψέθαμα ειναι τουτο ρε μάστορα :lol:

είπα να μεταλαμπαδεύσω λίγη από την αρχαία μου γνώση...
(save 10-2=8e)

:D




:lol:

honda c50
06/06/2013, 19:47
επειδη δεν βλεπω και πολλες απαντησεις για οδηγηση με βροχη ειπα να πω και εγω τη γνωμη μου. Σε καποιες καλες μαρκες γυαλιων υπαρχει ενα υλικο που μοιαζει με γομα. Αυτο το υλικο το τριβεις πανω στο φακο και οταν ερθει σε επαφη το νερο κυλαει και δεν μενει σταγονα. Πιστευω πως θα υπαρχει ενα παρομοιο υλικο και για κρανοι ή εστω το συγκεκριμενο θα εκανε δουλεια σε ενα κρανος

o teos
06/06/2013, 23:46
H λυση ειναι απλη..lanoprotect η κατι σχετικο..το νερο κυλαει και δεν αφηνει τιποτα...το χρησιμοποιουμε στα κοτερα συνεχεια και κανει για ηλεκτρολογικα,για παππουτσια,για τα παντα....και εχει γυρο στα 10ευρα...:beer: