PDA

View Full Version : Κόλληση αλουμινίου στην Αθήνα. Που και πως?



stavrouliasp
13/09/2011, 20:29
Παιδιά, μετά από τη μοναδική χωμάτινη βόλτα που πήγα με βαλίτσα, έσπασε σε ένα σημείο η αλουμινένια βάση στην οποιά κουμπώνει η βάση της βαλίτσας. Εχω ένα BMW 1100 Gs.

Έχω ακούσει ότι κολλάει το αλουμίνιο και επίσης κάτι άκουσα για μια κόλληση με πλάσμα. Ξέρει κανείς τι παίζει με αυτά και εάν υπάρχει κανένας καλός στην Αθήνα? :confused:

dmf
13/09/2011, 20:54
Δεν ξερω πού θα βρεις, παντως η κολληση που ψαχνεις λεγεται TIG

mikes
13/09/2011, 21:00
πανε σε αυτους που επισκευαζουν ζαντες!! σχεδον ολοι εχουν αλουμινοκολληση!

Aggelos_SV
13/09/2011, 21:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrouliasp

... και επίσης κάτι άκουσα για μια κόλληση με πλάσμα. Ξέρει κανείς τι παίζει με αυτά ... :confused:


:lol:

To πλάζζζμα τα κολλάει όλα...MIG,TIG,εσωραφές,εξωραφές..εγκεκριμένο από TUV,ΕΛΟΤ και πιστοποιημένο με ISO-6969

Κάνα αφροδίσιο μόνο να μην κολλάει κι έχουμε άλλα..

:a27:


235750

ego_o_idios
13/09/2011, 23:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrouliasp
Παιδιά, μετά από τη μοναδική χωμάτινη βόλτα που πήγα με βαλίτσα, έσπασε σε ένα σημείο η αλουμινένια βάση στην οποιά κουμπώνει η βάση της βαλίτσας. Εχω ένα BMW 1100 Gs.

Έχω ακούσει ότι κολλάει το αλουμίνιο και επίσης κάτι άκουσα για μια κόλληση με πλάσμα. Ξέρει κανείς τι παίζει με αυτά και εάν υπάρχει κανένας καλός στην Αθήνα? :confused:

iparxi stin a8ina poli kalos stin kolisi alouminiou ala den sou leo giati exis bmw
:mad: :a14: :a015: :a06:

stavrouliasp
13/09/2011, 23:46
Το έχω μετανιώσει πολλές φορές μέχρι τώρα, άλλα αυτή είναι μια άλλη κουβέντα...

Bowleno
13/09/2011, 23:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
iparxi stin a8ina poli kalos stin kolisi alouminiou ala den sou leo giati exis bmw
:mad: :a14: :a015: :a06:



αυτό κι αν είναι μίσος! :bawl: :bawl: :lol: :lol: :lol:

matmat
14/09/2011, 07:11
Στην αρχή της Ορφέως , οπως μπαινεις απο Κωνσταντινουπόλεως στο αριστερό σου χερι λιγο μετα το τυροπιτάδικο και πριν το φανάρι .... Τα πάντα απο κολλήσεις

:wave2:

dankannn
14/09/2011, 08:04
Σπυρου πατση απεναντη απο τον μεγαλο Καραϊσκο και λιγο αριστερα εχει εναν που κανει αυτη την δουλεια.

KaTaNaS
14/09/2011, 08:42
στην Σερρων, ερχομενος απο Κορινθο και επι της Καβαλας στο φαναρι της Σπυρου Πατση κανεις αριστερα και στο πρωτο στενο παλι αριστερα, αυτη ειναι η Σερρων (παραλληλη με την καβαλας) στα 80 μετρα στο δεξι σου χερι εχει μια παραγκα , ο ενας ηλεκτροσυγκολλητης εκ των δυο ειναι μοτοσυκλετιστης.

matmat
14/09/2011, 17:48
πάντως οτι κι αν σου λέμε καλύτερα να προτιμησεις την γκόμενα παραπάνω νοιωθω πως θα σου κανει καλές "συγκολλήσεις" :p

stavrouliasp
14/09/2011, 20:41
Ευχαριστώ πολύ παιδια. Θα πάω το συντομότερο δυνατο και επιστρέφω με φωτογραφίες.

DrBig
24/07/2013, 08:28
στην Σερρων, ερχομενος απο Κορινθο και επι της Καβαλας στο φαναρι της Σπυρου Πατση κανεις αριστερα και στο πρωτο στενο παλι αριστερα, αυτη ειναι η Σερρων (παραλληλη με την καβαλας) στα 80 μετρα στο δεξι σου χερι εχει μια παραγκα , ο ενας ηλεκτροσυγκολλητης εκ των δυο ειναι μοτοσυκλετιστης.

Υπαρχει ακομα αυτος? (να μην τρεχω τσαμπα...)

peter86
24/07/2013, 21:00
στην Σερρων, ερχομενος απο Κορινθο και επι της Καβαλας στο φαναρι της Σπυρου Πατση κανεις αριστερα και στο πρωτο στενο παλι αριστερα, αυτη ειναι η Σερρων (παραλληλη με την καβαλας) στα 80 μετρα στο δεξι σου χερι εχει μια παραγκα , ο ενας ηλεκτροσυγκολλητης εκ των δυο ειναι μοτοσυκλετιστης.

:beer:

KaTaNaS
25/07/2013, 17:10
Υπαρχει ακομα αυτος? (να μην τρεχω τσαμπα...)


Πέρασα σήμερα, υπάρχει και θα είναι ανοιχτός μέχρι το πρώτο 10ήμερο του Αυγούστου, έχει (ή είχε) ένα Hornet και μένει Δάσος Χαϊδαρίου.

lospsi
11/06/2021, 22:41
Επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω το εξής:
Θέλω να κάνω μια κοπτοραπτική στο μαρσπιέ συνεπιβάτη του BMW (αλουμίνιο), να το κοντύνω λίγο γιατί άλλαξα εξάτμιση και βγαίνει πιο ψηλά.
Γνωρίζουμε πού μπορώ να το κάνω αυτό?

doctor_john
11/06/2021, 22:48
Βάλε φωτό γιατί αν μιλάς για χυτοπρεσαριστό είναι ευκολότερο να κόψεις ένα νέο στα μέτρα σου.

Η εξάτμιση πως και μπήκε αμπαλαέα; συνήθως προσαρμόζουμε αυτήν στη μοτό και όχι το αντίστροφο :D

Φαντάζομαι θα αλλάξεις και τις δύο βάσεις αν είναι ή θα κάθεται ο πίσω χαρλεϊτζίδικα;

lospsi
11/06/2021, 23:11
Η εξάτμιση είναι από s1000r και βγαίνει πιο ψηλά, μου αρέσει περισσότερο η γωνιά της από αυτή της akrapovic για το XR (σε αυτό πρέπει να βγαίνει χαμηλά για να μπαίνουν βαλίτσες). Υπολόγιζα ότι μπορεί να τα βόλευα με το μαρσπιέ με λίγο φάγωμα υλικού και ένα έξτρα λαμάκι για να βρω τη τρύπα της εξάτμισης (στο ίντερνετ κάποιοι το έχουν κάνει με μια μικρή πατέντα στο μαρσπιέ, είπαν) αλλά δυστυχώς η εξάτμιση βγαίνει αρκετά ψηλά, θέλει κόντυμα το μαρσπιέ γύρω στους 2 πόντους και ξανακόλλημα. Εννοείται και τα δύο.
Προς το παρόν θα κοιτάξω να φτιάξω μια βάση από λαμάκια αλλά θα ήθελα να κρατήσω και τα πίσω μαρσπιέ ώστε αν χρειαστούν να μην κάθομαι να ξηλώνω εξάτμιση.

lospsi
11/06/2021, 23:12
428779
428780

doctor_john
12/06/2021, 00:15
Λες για τη acrapovic κάτω.. πρώτα απο όλα δοκίμασε τα ανάποδα δεξί -αριστερό, ποτέ δεν ξέρεις..
Να κολλήσεις χυτοπρεσαριστό και να το εμπιστεύεσαι; θα το απέφευγα.

Ισως καλύτερα να ψάξεις το μήκος που θες απο άλλες μοτό, η kawasaki έχει σίγουρα με σχέδιο να ταιριάζει
αλλά μπορεί να χρειάζεσαι του οδηγού που συνήθως είναι πιο κοντά.

footrest bracket και passenger footrest bracket

lospsi
12/06/2021, 10:02
Λες να μη κολλάει ε? Άλλοι πως το έχουν κάνει?

Τράμπα τα μαρσπιέ δεν παίζει, έχουν άλλες γωνίες. Επίσης πολύ δύσκολο να ψάξω σε άλλων μηχανών μαρσπιέ, πως θα τα βρω να τα μετρήσω? Άσε που έχει μια περίεργη γωνία το υποπλαίσιο, δεν είναι ακριβώς κάθετο το σημείο που πιάνει το μαρσπιέ αλλά έχει μια κλίση προς το εσωτερικό, περίπου 45 μοίρες.

doctor_john
12/06/2021, 10:30
Η χαρά της στράντζας.. μη σε απασχολεί η έδραση, υπολόγισε στο συνολικό μήκος εναν αντάπτορα και φτιάξε ένα με χαρτί αν θα βγείς στην γύρα.

Κολλάει αλλά δεν μπορείς να ξέρεις τι πέτυχες χωρίς δοκιμή..
Στην Σπ. Πάτση υπάρχει κατάστημα με μεγάλη εμπειρία.
Δεν τους θυμάμαι, κάποιος θα το αναφέρει.

Μια ιδέα που έχω είναι η εξής:

Έλεγξε αν το μήκος της προς τα εμπρός αντηρίδας σε εξυπηρετεί αν βιδώνονταν στην θέση της πίσω.
Αν είναι οκ και η γωνία της θέσης των μαρσπιε δεν αλλάζει πολύ, διαχωρίζεις το V κρατώντας την βάση των μαρσπιε στην αντηρίδα που είναι προς τα εμπρός.
Κόβεις τρίγωνο πλακάκι μασιφ αλουμίνιο 6mm με την γωνία που σχηματίζουν πλέον η εμπρός δεμένη πίσω και η πίσω στην εμπρός θέση.
Το πλακάκι μπαίνει απο πίσω τους και τα κολλάτε.

Αν χρειάζεσαι μπορεί να προεκτείνεται το πλακάκι προς τα πίσω και κάτω για να σου δώσει έδραση για το τελικό.

Αν σε μπερδεύω να σου κάνω ένα πρόχειρο.

υγ: το έκανα, δεν δείχνει να εξυπηρετεί..

ίσως είναι καλύτερα να φτιάξεις εξαρχής νέα όπως τα θέλεις είτε με μασίφ αλουμίνο είτε με ατσάλινα σωληνάκια 12mm x 1,5mm
και πλακάκια 4mm στις εδράσεις. Δεν θα είναι υπερβολικά βαρύτερα απο αυτά και θα έχεις και τα δικά του απείραχτα.

428793

Coyote.V
12/06/2021, 13:28
Αυτά τα φτιάχνουν σε εξατμισά με σωστή γωνία-κούρμπα των λαιμών.

lospsi
12/06/2021, 16:57
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον Τζων.
Κατάλαβα τι μου περιέγραφες, όπως είδες και εσύ δεν λειτουργεί. Δυστυχώς η εξάτμιση βγαίνει αρκετά ψηλότερα από όσο πίστευα ώστε να έκανα καμιά μικροπαντέντα με το μαρσπιέ (λίγο φάγωμα στην άκρη, κάνα έξτρα λαμάκι κτλ). ΟΚ, θα φτιάξω μια βάση για την συγκεκριμένη εξάτμιση αλλά το πρόβλημα μου είναι ότι θα ήθελα να κρατήσω το μαρσπιέ μήπως ανεβαίνει η σύζυγος για καμιά βόλτα και όχι να αναγκάζομαι να ξηλώνω εξάτμιση για αυτό.
Δεν βαριέσαι, μπρος στα κάλλη...

doctor_john
12/06/2021, 17:42
Δεν λες που είσαι λογικός άνθρωπος και όχι σαν εμένα.. θα την έβαζα αριστερά :lol:

Βάλε πρόγραμμα και φτιάξε δικά σου απο ατσάλι, είναι πολύ εύκολο - όμορφο - παθητικά σωστό κ.λπ.
Γιατί να μην έχεις πίσω μαρσπιε;

15cm μασίφ άξονα
1m σωληνάκι 12mm X 1,5mm
10cm ατσάλινη δοκό ανοικτή 3-4mm (Π) με εσω πλάτος των μαρσπιε
20cm x 15cm ατσάλινο φύλλο 4mm

όλα τα υλικά κοστίζουν λιγότερο από 30ε, να σου πάρουν και 30ε για τις κολλήσεις τους; + 20ε μια ηλεκτροστατική στο τέλος..
Θα είναι ακριβώς, με λιγότερους κραδασμούς από το alu και λίγο βαρύτερα (πχ απο 350γρ --> 500γρ)

Είναι εύκολο, σε άλλη περίπτωση δεν θα στο πρότεινα.

stefanos
12/06/2021, 19:54
Αυτά τα φτιάχνουν σε εξατμισά με σωστή γωνία-κούρμπα των λαιμών.

Η κούρμπα του αρέσει.
Τη σύζυγο θέλει να ξεφορτωθεί

Bowleno
12/06/2021, 21:00
Η κούρμπα του αρέσει.
Τη σύζυγο θέλει να ξεφορτωθεί

δεν τα γράφουν έτσι φόρα παρτίδα αυτά ρε μπορεί να παρακολουθεί και να πέσει παντόφλα:lol:

telegonos
12/06/2021, 21:57
Παιδιά, μετά από τη μοναδική χωμάτινη βόλτα που πήγα με βαλίτσα, έσπασε σε ένα σημείο η αλουμινένια βάση στην οποιά κουμπώνει η βάση της βαλίτσας. Εχω ένα BMW 1100 Gs.

Έχω ακούσει ότι κολλάει το αλουμίνιο και επίσης κάτι άκουσα για μια κόλληση με πλάσμα. Ξέρει κανείς τι παίζει με αυτά και εάν υπάρχει κανένας καλός στην Αθήνα? :confused:

Απάντηση στο 2011 αλλά καλό είναι να υπάρχει για όποιον ψάχνει.

Μητσοτάκης Χρήστος (όχι Κυριάκος), στην Νίκαια. Θα τον βρειτε στο γοογλε ευκολα. Κάνει αυτό που περιγράφει ο φίλος στην αρχική ερώτηση.

lospsi
13/06/2021, 07:54
Η κούρμπα του αρέσει.
Τη σύζυγο θέλει να ξεφορτωθεί

Χαχαχαχαχχαχα

lospsi
13/06/2021, 07:59
Δεν λες που είσαι λογικός άνθρωπος και όχι σαν εμένα.. θα την έβαζα αριστερά :lol:

Βάλε πρόγραμμα και φτιάξε δικά σου απο ατσάλι, είναι πολύ εύκολο - όμορφο - παθητικά σωστό κ.λπ.
Γιατί να μην έχεις πίσω μαρσπιε;

15cm μασίφ άξονα
1m σωληνάκι 12mm X 1,5mm
10cm ατσάλινη δοκό ανοικτή 3-4mm (Π) με εσω πλάτος των μαρσπιε
20cm x 15cm ατσάλινο φύλλο 4mm

όλα τα υλικά κοστίζουν λιγότερο από 30ε, να σου πάρουν και 30ε για τις κολλήσεις τους; + 20ε μια ηλεκτροστατική στο τέλος..
Θα είναι ακριβώς, με λιγότερους κραδασμούς από το alu και λίγο βαρύτερα (πχ απο 350γρ --> 500γρ)

Είναι εύκολο, σε άλλη περίπτωση δεν θα στο πρότεινα.

Καλή σκέψη, δεν ξέρω βέβαια για τα χρήματα που λες. Πιστεύω ότι θα μου πάρουν αρκετά περισσότερα. Θα το ψάξω όμως, έχω εδώ στη γειτονιά ένα μαγαζί που ασχολείται με κατασκευές inox κτλ που πήγα χθες και ρώτησα για σκέτη βάση, δυστυχώς είναι πηγμένος τώρα με σκάφη, θα ξαναπροσπαθήσω.
Παίζουν έτοιμα από ένα Κιτ που δίνει η sc-project για τελικό που βγαίνει ψηλά αλλά η τιμούλα τσούζει, 290€.

doctor_john
13/06/2021, 10:33
290ε;! και έλεγα τι σημαίνει το SC.. φτιάξε και τα δύο με σκληρό χαρτόνι και δώσε τα με τις βίδες στήριξης και τα μαρσπιε
σε ένα μηχανουργείο ή κατάστημα συγκολλήσεων.

Ισχύουν οι ίδιοι κανόνες με τους μηχανικούς: θέλω να φτιάξετε αυτό, όχι με αυτό θέλω να κάνω κ.λπ.
στην ερώτηση πόσο έχουν στην "αγορά" η απάντηση είναι 80ε

stefanos
13/06/2021, 11:46
Εντωμεταξύ με ένα γρήγορα googlάρισμα για exhaust hangers έπεσα πάνω σε αυτό:428802
το οποίο βέβαια καταργεί το δεξί μαrσπιέ αλλά καθαρά φαίνεται το αριστερό:lol:

panos_zip
13/06/2021, 12:09
Ίσως μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια βάση σαν την από πάνω
Και μετά με 2 αποστάτες και μακρύτερες βίδες να φέρεις τα μαρσιπιέ πιο έξω ώστε να καθαρίζει την εξάτμιση.

doctor_john
13/06/2021, 12:11
:lol: σαν να κάθεται σε τούρκικη ο πίσω

αν δείτε την στήριξη των πλαϊνών στην παραπάνω φώτο, είναι σαν αυτό
που λέω για να φτιαχτούν νέες βάσεις που θα καλύπτουν τα συνεπιβάτη και εξάτμιση.

lospsi
14/06/2021, 09:44
Εντωμεταξύ με ένα γρήγορα googlάρισμα για exhaust hangers έπεσα πάνω σε αυτό:428802
το οποίο βέβαια καταργεί το δεξί μαrσπιέ αλλά καθαρά φαίνεται το αριστερό:lol:

τα έχω δει αυτά, το πρόβλημα μου είναι ότι η εξάτμιση που έχω βάλει δεν είναι από XR και άρα δεν υπάρχει κάτι έτοιμο να αγοράσω. Πρέπει να μετρηθεί και να κατασκευαστεί.

Η ιδέα που έδωσε ο John με κέρδισε, να δούμε αν θα μπορέσω να βρώ κάποιον να την πραγματοποιήσει βέβαια....Ίσως για πιο απλά, δεν τα κάνω ανακλινόμενα αλλά κάνω 2 τρύπες και να τα βάζω όταν χρειάζεται...
428807

strokt up
27/12/2023, 21:37
Που να παω να κολλήσω ενα πλαίσιο με το νέο έτος;; εχω πρόβλημα στην μια απο τις 4 βάσεις του υποπλαισιου.

kordix
28/12/2023, 06:16
Έχουμε κολλήσει στον Ραυτόπουλο στην Σπύρου Πάτση διάφορα κομμάτια από ψαλίδι ποδηλάτου έως υποπλαίσιο από εντούρο πάντα σε αλουμίνιο.

Κορυτσάς 31 Βοτανικός (στενάκι κάθετο στην Σπύρου Πάτση).

Coyote.V
28/12/2023, 12:17
Έχουμε κολλήσει στον Ραυτόπουλο στην Σπύρου Πάτση διάφορα κομμάτια από ψαλίδι ποδηλάτου έως υποπλαίσιο από εντούρο πάντα σε αλουμίνιο.

Κορυτσάς 31 Βοτανικός (στενάκι κάθετο στην Σπύρου Πάτση).


Κάνει και πολύ καλή δουλειά όχι απλά ένα μαγαζί που κολλάει.

lykourgi
28/12/2023, 16:10
Και εξυπηρετικοί και με το χαμόγελο.
Εν αντιθέσει με κάτι άλλους στη γειτονιά.

strokt up
28/12/2023, 21:34
Κάνει και πολύ καλή δουλειά όχι απλά ένα μαγαζί που κολλάει.

Για ποιον απο τους δύο μιλάς;;

kordix
29/12/2023, 08:09
Που να παω να κολλήσω ενα πλαίσιο με το νέο έτος;; εχω πρόβλημα στην μια απο τις 4 βάσεις του υποπλαισιου.

Πήγαινε στο Ραυτόπουλο. Το υποπλαίσιο είναι σιδερένιο η αλουμίνιο?

strokt up
29/12/2023, 08:17
Πήγαινε στο Ραυτόπουλο. Το υποπλαίσιο είναι σιδερένιο η αλουμίνιο?

Αλουμινένιο πλαίσιο και ατσάλινο υποπλαισιο.

Coyote.V
29/12/2023, 09:42
Για ποιον απο τους δύο μιλάς;;


Για τον Ραυτόπουλο λέω. Τον δεύτερο που τον είδες;

strokt up
29/12/2023, 10:04
Για τον Ραυτόπουλο λέω. Τον δεύτερο που τον είδες;

Μην δίνεις σημασία, νομισα είναι δύο διαφορετικές διευθύνσεις.