PDA

View Full Version : Ερώτηση περί προτεραιότητας



panagath
14/09/2011, 08:08
Καλημέρα φίλοι μου. Έχω ένα ερώτημα περί προτεραιότητας στο δρόμο.

Έστω ότι βρισκόμαστε σε έναν δρόμο με 3 λωρίδες, εγώ βρίσκομαι στην αριστερή λωρίδα και κάποιος στη δεξιά λωρίδα και πάμε σχεδόν παράλληλα. Έχω φλας και θέλω να μπω στη μεσαία λωρίδα, το ίδιο και ο άλλος. Ποιος από τους δύο έχει προτεραιότητα?

Cpt. Haddock
14/09/2011, 08:12
Ανάλογα την αιτία:wave2:

panagath
14/09/2011, 08:20
Δεν υπάρχει αιτία, ούτε έγινε κάτι. Απλά επειδή μου έχει τύχει πολλές φορές τέτοια περίπτωση (όντας και στις 2 θέσεις του δρόμου) στο δρόμο, θα ήθελα να ξέρω τι γίνεται.

Φαντάζομαι ότι προτεραιότητα έχει αυτός που είναι στην αριστερή λωρίδα. Μιας και υποτίθεται ότι οι αριστερές λωρίδες είναι για να προσπερνάς και έτσι αυτός που είναι στην αριστερή θεωρείται ότι προσπερνάει αυτόν που είναι στη δεξιά και ο δεξιά αλλάζοντας λωρίδα τον εμποδίζει. Μπορεί να λέω και βλακείες. Απλά μια σκέψη ήταν. Στην πραγματικότητα τι θα ισχύει?

nikos_abel
14/09/2011, 08:24
Έχει προτεραιότητα αυτός που βρίσκεται σταθερός στη λωρίδα του. Ακόμα και αν προσπερνάς.

blackbusa
14/09/2011, 08:35
θεωριτικα παντα...κινουμενος σε ΕΟ οπου η αριστερη ειναι μονο για προσπεραση...προτεραιοτητα εχει αυτος που ειναι στην δεξια λωριδα...εσυ δεν εχεις κανενα λογο να βρισκεσε στην αριστερη αφου η μεσαια οπως ειπες ειναι αδεια...αυτος που βρισκετε στην δεξια πρεπει να εχει το νου του μονο στην μεσσαια....και απο την στιγμη που δεν βλεπει κανεναν κανει τον ελιγμο...βεβαια σε περιπτωση ατυχηματος ειναι πολλοι οι παραμετροι...

:wave2:

DrBig
14/09/2011, 08:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
...εσυ δεν εχεις κανενα λογο να βρισκεσε στην αριστερη αφου η μεσαια οπως ειπες ειναι αδεια...:wave2:

Αν μολις προσπερασε, προφανως και θα ειναι η μεσαια αδεια.

panagath
14/09/2011, 08:47
Στις περισσότερες περιπτώσεις αυτό που συμβαίνει είναι ότι αυτός στην αριστερή λωρίδα προσπερνάει κάποιον που είναι στη μεσαία, αυτός που είναι στη δεξιά προσπερνάει αυτόν που είναι στη μεσαία ( γιατί αυτός που είναι στη μεσαία δεν ξέρει ότι πρέπει να είναι στη δεξιά λωρίδα. Και μετά από αυτό και οι 2 θέλουν να είναι στη μεσαία.

Η δικία μου καθημερινή περίπτωση είναι: Μπαίνω απο την Κοκκινοπούλου στου Ζωγράφου στην Κατεχάκη αριστερά προς Μεσογείων. Με το που στρίβω αριστερά από το φανάρι με "πράσινο φανάρι" βρίσκομαι στην αριστερή λωρίδα. Αλλά μιας και δεν είμαι τόσο γρήγορος θέλω να πάω πιο δεξιά. Την ίδια στιγμή με το δικό μου φανάρι ανάβει (δεν ξέρω όμως αν είναι πράσινο η κίτρινο που αναβοσβύνει) το φανάρι από Παπάγο προς μεσογείων. Οπότε απο τους 2 κάθετους δρόμους στην κατεχάκη βρισκόμαστε εμείς στην αριστερή λωρίδα και οι άλλοι στη δεξιά. εχώ θέλω να πάω δεξιά , κάποιος από τους άλλους αριστερά. Ποιος έχει προτεραιότητα?

panagath
14/09/2011, 08:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
...εσυ δεν εχεις κανενα λογο να βρισκεσε στην αριστερη αφου η μεσαια οπως ειπες ειναι αδεια...



Σύμφωνα με το παραπάνω post μου ναι στη δικιά μου περίπτωση έχω λόγο να βρίσκομαι στην αριστερή λωρίδα και μάλιστα νόμιμότατο. Εγώ και οι απέναντί μου μπαίνουμε ταυτόχρονα (μιας και τα φανάρια ανάβουν μαζί) στην κατεχάκη (3 λωρίδες) . Εγώ στρίβω αριστερά και βρίσκομαι στην αριστερή λωρίδα, οι άλλοι στρίβοουν δεξιά και βρίσκονται στη δεξιά λωρίδα. Και μετά θέλουμε να πάρουμε ο καθένας τη θέση του.

Tigas
14/09/2011, 09:02
σε περίπτωση ατυχήματος υπάρχει συνυπαιτιότητα :D η οποία θα βγεί βάση των στοιχείων που θα καταθέσουν οι εμπλεκόμενοι

eagleye101
14/09/2011, 09:09
Παιδια, δεν υπαρχει κατι να το καλυψει νομικα αυτο, ειναι δια της ατοπου επαγωγης...
δηλαδη αφου δεν ισχυει τιποτα αλλο τοτε βγαζουν ενα συμπερασμα.

Επειδη ειχα ρωτησει τον δασκαλο οταν επερνα διπλωμα αυτη ακριβως την ερωτηση, αφου με κοιταξε καλα καλα με υφος "τι με ρωταει τωρα ο πιτσιρικας..." μου απαντησε οτι απλα εχεις το νου σου μη γινει τιποτα...

chr1s_86
14/09/2011, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tigas
η οποία θα βγεί βάση των στοιχείων που θα καταθέσουν οι εμπλεκόμενοι

που θα είναι και των 2 απολύτως αληθή.... :lol: :lol:

koulis25
14/09/2011, 10:07
Είναι περίπτωση η οποία κρίνεται κατά συνθήκη βάσει των παραμέτρων που υποχρέωσαν τον οδηγό να προβεί σε αλλαγή της πορείας του. Αν δεν υπάρχει αιτία και για τους δύο, τότε υπάρχει συνυπαιτιότητα.
Κατά τη δική μου γνώμη, μεγαλύτερη ευθύνη έχει αυτός που κινείται στην αριστερή λωρίδα καθώς δεν υπάρχει λόγος να βρίσκεται εκεί, εφόσον η μεσσαία λωρίδα είναι ελεύθερη και μπορούσε να κινείται σ' αυτή. Δεν υπάρχει λόγος να βρίσκεται στην αριστερή λωρίδα! Κινούμαστε στην δεξιά λωρίδα, εκτός αν υπάρχει όχημα το οποίο κινείται με μικρότερη ταχύτητα μπροστά μας, οπότε ανάβουμε φλας, μπαίνουμε στη διπλανή λωρίδα εφόσον προηγουμένως ελέγξουμε στον καθρέφτη ότι δεν έρχεται άλλο όχημα και πραγματοποιούμε την προσπέραση, μετά την οποία επιστρέφουμε στη δεξιά λωρίδα ανάβοντας φλας, εφόσον δεν υπάρχει άλλο όχημα κινούμενο πιο αργά από την ταχύτητά μας σε εύλογη απόσταση, η οποία δεν θα μας εξαναγκάσει να κάνουμε την ίδια διαδικασία μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα.
Για την πιθανή πρόσκρουση όμως, εφόσον προβούμε σε ταυτόχρονη αλλαγή λωρίδας, ο κινούμενος στην αριστερή λωρίδα, παρά το γεγονός ότι παρανομεί, δε θα επωμιστεί μεγαλύτερη ευθύνη, διότι η παρανομία του δεν είναι η αιτία του ατυχήματος.

LogOutGoRide
14/09/2011, 10:11
Εγώ πάντα πίστευα πως οι προτεραιότητες είναι για τα δικαστήρια .

schumifer
14/09/2011, 10:22
Άσε τα νομικά στην άκρη. Αν είστε ακριβώς στο ίδιο ύψος της Κατεχάκη ή της εθνικής οφείλετε πριν αλλάξετε λωρίδα έτσι κι αλλιώς να ελέγξετε τη νεκρή σας γωνία οπότε το μάτι σας στάνταρ θα πέσει στον άλλο που αλλάζει λωρίδα καταπάνω σας.
Αν ο ένας είναι πιο πίσω από τον άλλο -όπως είναι στο συνηθέστερο, τότε αυτός που είναι πίσω έχει καλύτερη ορατότητα και οφείλει να αποσοβήσει τα χειρότερα

panagath
14/09/2011, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis25
....Δεν υπάρχει λόγος να βρίσκεται στην αριστερή λωρίδα! ....
Όπως αναφέρω και πιο πάνω, στην περίπτωση που συναντώ συχνά έχω λόγο να βρίσκομαι στην αριστερή λωρίδα και αυτός είναι ότι στρίβω αριστερά και μπαίνο στην Κατεχάκη από κάθετο δρόμο και την ίδια στιγμή (ανάβουν ταυτόχρονα τα φανάρια) οι απέναντι μου μπαίνουν και αυτοί στο ίδιο ρεύμα. Οπότε εγώ μπαίνω αριστερή λωρίδα και οι άλλοι δεξία (αλλιώς θα υπάρξει σύσγκρουση :D ). Μετά θέλω να κινηθώ προς τη δεξιά λωρίδα γιατί από εκεί και πέρα δεν υπάρχει λόγος να βρίσκομαι εκεί.

Πάντως εγώ για να είμαι σίγουρος αν βλέπω τέτοια περίπτωση, αφήνω πάντα τον άλλο να κάνει την κίνησή του και μένω στη γραμμή μέχρι να τελειώσει...μετά κινούμαι κ εγώ.

DrBig
14/09/2011, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis25
Είναι περίπτωση η οποία κρίνεται κατά συνθήκη βάσει των παραμέτρων που υποχρέωσαν τον οδηγό να προβεί σε αλλαγή της πορείας του. Αν δεν υπάρχει αιτία και για τους δύο, τότε υπάρχει συνυπαιτιότητα.
Κατά τη δική μου γνώμη, μεγαλύτερη ευθύνη έχει αυτός που κινείται στην αριστερή λωρίδα καθώς δεν υπάρχει λόγος να βρίσκεται εκεί, εφόσον η μεσσαία λωρίδα είναι ελεύθερη και μπορούσε να κινείται σ' αυτή. Δεν υπάρχει λόγος να βρίσκεται στην αριστερή λωρίδα! Κινούμαστε στην δεξιά λωρίδα, εκτός αν υπάρχει όχημα το οποίο κινείται με μικρότερη ταχύτητα μπροστά μας, οπότε ανάβουμε φλας, μπαίνουμε στη διπλανή λωρίδα εφόσον προηγουμένως ελέγξουμε στον καθρέφτη ότι δεν έρχεται άλλο όχημα και πραγματοποιούμε την προσπέραση, μετά την οποία επιστρέφουμε στη δεξιά λωρίδα ανάβοντας φλας, εφόσον δεν υπάρχει άλλο όχημα κινούμενο πιο αργά από την ταχύτητά μας σε εύλογη απόσταση, η οποία δεν θα μας εξαναγκάσει να κάνουμε την ίδια διαδικασία μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα.
Για την πιθανή πρόσκρουση όμως, εφόσον προβούμε σε ταυτόχρονη αλλαγή λωρίδας, ο κινούμενος στην αριστερή λωρίδα, παρά το γεγονός ότι παρανομεί, δε θα επωμιστεί μεγαλύτερη ευθύνη, διότι η παρανομία του δεν είναι η αιτία του ατυχήματος.


Αν παρακολουθησεις την λογικη του θρεντ θα δεις οτι το βγαλαμε απ'εξω το ενδεχομενο της ασκοπης κινησης στην αριστερη λωριδα. :wave2:

Gandalf dr685sm
14/09/2011, 10:50
όντως απο τις συνθήκες και τις παρακάτω οδηγίες του άρθρου του ΚΟΚ προκύπτει η υπαιτιότητα του ενός ή και των δύο.

http://www.drivingschool.gr/kok11.htm

panagath
14/09/2011, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
όντως απο τις συνθήκες και τις παρακάτω οδηγίες του άρθρου του ΚΟΚ προκύπτει η υπαιτιότητα του ενός ή και των δύο.

http://www.drivingschool.gr/kok11.htm

Σε αυτό το site λέει: ?....7. Οδηγός που αντιλαμβάνεται ότι άλλος οδηγός προτίθεται να τον προσπεράσει, υποχρεούται να κινείται πλησίον του δεξιού άκρου του οδοστρώματος και να μην επιταχύνει την κίνησή του....?

Οπότε αυτός που είναι αριστερά, θεωρητικά προσπερνάει αυτόν που είναι στη δεξιά λωρίδα. Οπότε αυτός που είναι στη δεξιά λωρίδα υποχρεούται να μείνει εκεί και να μην επιταχύνει...ε?

Cpt. Haddock
14/09/2011, 11:10
Προτεραιότητα έχει αυτός που ανοίγει το γκάζι... :smokin:

koulis25
14/09/2011, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
Όπως αναφέρω και πιο πάνω, στην περίπτωση που συναντώ συχνά έχω λόγο να βρίσκομαι στην αριστερή λωρίδα και αυτός είναι ότι στρίβω αριστερά και μπαίνο στην Κατεχάκη από κάθετο δρόμο και την ίδια στιγμή (ανάβουν ταυτόχρονα τα φανάρια) οι απέναντι μου μπαίνουν και αυτοί στο ίδιο ρεύμα. Οπότε εγώ μπαίνω αριστερή λωρίδα και οι άλλοι δεξία (αλλιώς θα υπάρξει σύσγκρουση :D ). Μετά θέλω να κινηθώ προς τη δεξιά λωρίδα γιατί από εκεί και πέρα δεν υπάρχει λόγος να βρίσκομαι εκεί.

Πάντως εγώ για να είμαι σίγουρος αν βλέπω τέτοια περίπτωση, αφήνω πάντα τον άλλο να κάνει την κίνησή του και μένω στη γραμμή μέχρι να τελειώσει...μετά κινούμαι κ εγώ.

Σε αυτήν την περίπτωση, όταν υπάρχει εύλογη αιτία για την αλλαγή λωρίδας που επιχειρεί ο κινούμενος στην αριστερή πλευρά του δρόμου, τότε εφόσον ο κινούμενος δεξιά δεν έχει λόγο για την ενέργειά του θα επωμισθεί και την ευθύνη. Αυτός είναι ο κατά συνθήκην επιμερισμός των ευθυνών.

koulis25
14/09/2011, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Αν παρακολουθησεις την λογικη του θρεντ θα δεις οτι το βγαλαμε απ'εξω το ενδεχομενο της ασκοπης κινησης στην αριστερη λωριδα. :wave2:

Η λογική του θρεντ ποια είναι; Τι λέει ο νόμος, τι εφαρμόζεται στην πράξη ή τι θεωρούμε εμείς με την δική μας προσωπική λογική τι θα έπρεπε να ισχύει; :wave2:

panagath
14/09/2011, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis25
Η λογική του θρεντ ποια είναι; Τι λέει ο νόμος, τι εφαρμόζεται στην πράξη ή τι θεωρούμε εμείς με την δική μας προσωπική λογική τι θα έπρεπε να ισχύει; :wave2:

Όλα αυτά. Το βασικό ερώτημα είναι τι λέει ο Νόμος.

Το τι εφαρμόζεται στην πράξη....εγώ όπως είπα πιο πάνω, σε όποια από τις 2 θέσεις και να είμαι , αφήνω τον άλλο να κάνει την κινησή του και μετά κάνω και εγώ τη δική μου.

Τώρα το τι θα έπρεπε να ισχύει, ας δούμε πρώτα τι προτείνει ο νόμος και μετά βλέπουμε πως θα θέλαμε να είναι.


btw. Αυτός που είναι στη δεξιά λωρίδα είναι πιο έυκολο να ελέγξει τη νεκρή γωνία του από αυτόν που είναι αριστερά. Όχι ότι αυτό απαλλάσει τον αριστερά.

the who
14/09/2011, 12:37
Αυτοι που μπαινουν στην Κανελοπουλου απο Παπαγου οφειλουν να κινηθουν στη δεξια λωριδα και με μεγαλη προσοχη καθως βγαινουν στο δρομο με παλλομενο πορτοκαλι.Το να αλλαξουν τρεις λωριδες για να στριψουν αριστερα απαγορευεται δια ροπαλου.
Το αυτο ισχυει και για σενα που εισαι στην αριστερη στριβοντας απο Κοκκινοπουλου.Πρεπει να αλλαξεις λωριδες σταδιακα κι οχι κατευθειαν απο αριστερα δεξια.
Επειδη ομως οι πιο πολλοι απο δαυτους (απο Παπαγου εννοω) θελουν να πανε Ζωγραφου η περιφερειακο Καρεα προσεχε πολυ.Την να την κανεις την προτεραιοτητα αν κινδυνευεις σωματικα?

the who
14/09/2011, 12:40
Επισης οταν προσπερναμε στην εθνικη οδο και μετα θελουμε να μπουμε στην μεσαια εχουμε σαφως προτεραιοτητα εναντι του κανιβαλου που πηγαινει με 120 δεξια κι αποφασιζει να παει στη μεσαια ταυτοχρονα με εμας που προσπερναμε κανονικα.
Η δεξια λωριδα ειναι γι αυτον που θελει να παει αργα η εχει καποιο προβλημα με το οχημα του και ψαχνει παρκιν για να μπει.
Ψιλα γραμματα αλλα ετσι ειναι.

DrBig
14/09/2011, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis25
Η λογική του θρεντ ποια είναι; Τι λέει ο νόμος, τι εφαρμόζεται στην πράξη ή τι θεωρούμε εμείς με την δική μας προσωπική λογική τι θα έπρεπε να ισχύει; :wave2:

Τιποτα απο τα παραπανω.
Αναφερομαι απλως στο οτι εχουμε ενα οδηγο που αφου καλως (για τον οποιοδηποτε λογο) βρισκεται στην αριστερη λωριδα, κοβει στην μεσαια. Δεν εχει νοημα να εξεταζουμε το 'καλως΄, διοτι αυτο θα ηταν μια διαφορετικη συζητηση.

panagath
14/09/2011, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Αυτοι που μπαινουν στην Κανελοπουλου απο Παπαγου οφειλουν να κινηθουν στη δεξια λωριδα και με μεγαλη προσοχη καθως βγαινουν στο δρομο με παλλομενο πορτοκαλι.Το να αλλαξουν τρεις λωριδες για να στριψουν αριστερα απαγορευεται δια ροπαλου.
Το αυτο ισχυει και για σενα που εισαι στην αριστερη στριβοντας απο Κοκκινοπουλου.Πρεπει να αλλαξεις λωριδες σταδιακα κι οχι κατευθειαν απο αριστερα δεξια.
Επειδη ομως οι πιο πολλοι απο δαυτους (απο Παπαγου εννοω) θελουν να πανε Ζωγραφου η περιφερειακο Καρεα προσεχε πολυ.Την να την κανεις την προτεραιοτητα αν κινδυνευεις σωματικα?

Ε ναι εννοείται ότι θα αλλάξω λωρίδες σταδιακά. Το θέμα είναι η μετάβαση στη μεσαία λωρίδα. Για τη δεξιά εννοείται ότι δε θα πάω να πέσω πάνω στον άλλο :eyepop: :D . Γιατί αυτοί που βγαίνουν από Παπάγου κάνουν κάτι τρελά και φεύγουν για τέρμα αριστερά.

(το έγραψα και στο "σε είδα". Βγήκε κοπέλα με corsa από Παπάγου και μπήκε σχεδόν κάθετα τέρμα αριστερή λωρίδα έτσι ήθελε. Είμασταν καμια 5αρια μηχανάκια που είχαμε βγεί από Ζωγράφου. Ευτυχώς ο τύπος μπροστά μου ,με varadero αν θυμάμαι καλά ,την πήρε χαμπάρι και πλακώθηκε στα φρένα, ομοίως και εμείς από πίσω).

sergiosm
14/09/2011, 14:24
αυτός που ξεκίνησε να κάνει πρώτος και νόμιμα την αλλαγή της λωρίδας

panos1050
14/09/2011, 15:01
προτεραιότητα εχεις αυτο που προσπεαναει
η που κανεις πρωτος κινηση να αλλαξει λωριδα
βαλε και οτι ο πισω παντα φταιει
οποτε..........

webassasin
14/09/2011, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
Σε αυτό το site λέει: ?....7. Οδηγός που αντιλαμβάνεται ότι άλλος οδηγός προτίθεται να τον προσπεράσει, υποχρεούται να κινείται πλησίον του δεξιού άκρου του οδοστρώματος και να μην επιταχύνει την κίνησή του....?

Οπότε αυτός που είναι αριστερά, θεωρητικά προσπερνάει αυτόν που είναι στη δεξιά λωρίδα. Οπότε αυτός που είναι στη δεξιά λωρίδα υποχρεούται να μείνει εκεί και να μην επιταχύνει...ε?
οταν η κινηση γινεται σε στοιχους ( δρομος με 2 η 3 λωριδες ) δε θεωρειται προσπεραση τιποτα,αν αυτος που κινεται στη δεξια λωριδα,χωρις να αλλαξει πορεια, αυξησει την ταχυτητα του μπορει να περασει απο δεξια αυτον που κινεται στη μεσαια λωριδα.
Το ιδιο ισχυει και για τη μεσαια φυσικα.
Αρα βασει νομου,οταν κινεισαι σε δρομο με 3 λωριδες, προτεραιοτητα εχει οποιος δεν αλλαζει πορεια.
Αν θελεις να αλλαξεις εσυ,οφειλεις να περιμενεις..
Ρωτησαμε δικηγορο σε αλλο thread για αυτο το θεμα με την προσπεραση απο δεξια σε δρομο με πανω απο 2 λωριδες..
Αν θυμαμαι καλα ηταν ενα ατυχημα με καποιο βυτιο που εκλεισε καποιο παπι,αλλα δεν ειμαι και σιγουρος..

nikos_abel
14/09/2011, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin
οταν η κινηση γινεται σε στοιχους ( δρομος με 2 η 3 λωριδες ) δε θεωρειται προσπεραση τιποτα,αν αυτος που κινεται στη δεξια λωριδα,χωρις να αλλαξει πορεια, αυξησει την ταχυτητα του μπορει να περασει απο δεξια αυτον που κινεται στη μεσαια λωριδα.
Το ιδιο ισχυει και για τη μεσαια φυσικα.
Αρα βασει νομου,οταν κινεισαι σε δρομο με 3 λωριδες, προτεραιοτητα εχει οποιος δεν αλλαζει πορεια.
Αν θελεις να αλλαξεις εσυ,οφειλεις να περιμενεις..
Ρωτησαμε δικηγορο σε αλλο thread για αυτο το θεμα με την προσπεραση απο δεξια σε δρομο με πανω απο 2 λωριδες..
Αν θυμαμαι καλα ηταν ενα ατυχημα με καποιο βυτιο που εκλεισε καποιο παπι,αλλα δεν ειμαι και σιγουρος..

Πολύ σωστά.

BLiTzER
14/09/2011, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos1050

βαλε και οτι ο πισω παντα φταιει
οποτε..........

Όχι ακριβώς. Ο πίσω φταίει πάντα όταν τα οχήματα κινούνται στην ίδια λωρίδα. Αν μόλις έχει προηγηθεί ελιγμός, αλλάζουν τα πράγματα.

webassasin
14/09/2011, 21:10
Δυστυχως,πολυ χρησιμοποιουν αυτο το πατημα, οτι και καλα ο πισω φταιει παντα.
Υπαρχει ενα παραθυρακι, στο οποιο αναφερεται οτι απαγορευεται να φρεναρεις αποτομα χωρις λογο.
Εαν αποδειχτει αυτο με μαρτυρες, οπως σε ενα video αν θυμαστε, που καποιος εκανε endo πανω σε στροφη και τον χτυπησε αμαξι απο πισω, τοτε την πληρωνει ο μπροστα.
Αν δεν υπαρχει μαρτυρας,εφοσον βρεθεις χτυπημενος καθαρα απο πισω, ισχυει ο λογος σου εναντια στο λογο του αλλου.
Εκει την παταει ο πισω..
Αλλα αν εισαι με μηχανη,ποιος χεστηκε αν φταιει ο πισω η εσυ,αφου εσυ θα εχεις σπασει μια κλειδα και ο αλλος θα παει φαναρτζιδικο απλα...

the who
15/09/2011, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin
Δυστυχως,πολυ χρησιμοποιουν αυτο το πατημα, οτι και καλα ο πισω φταιει παντα.
Υπαρχει ενα παραθυρακι, στο οποιο αναφερεται οτι απαγορευεται να φρεναρεις αποτομα χωρις λογο.
Εαν αποδειχτει αυτο με μαρτυρες, οπως σε ενα video αν θυμαστε, που καποιος εκανε endo πανω σε στροφη και τον χτυπησε αμαξι απο πισω, τοτε την πληρωνει ο μπροστα.
Αν δεν υπαρχει μαρτυρας,εφοσον βρεθεις χτυπημενος καθαρα απο πισω, ισχυει ο λογος σου εναντια στο λογο του αλλου.
Εκει την παταει ο πισω..
Αλλα αν εισαι με μηχανη,ποιος χεστηκε αν φταιει ο πισω η εσυ,αφου εσυ θα εχεις σπασει μια κλειδα και ο αλλος θα παει φαναρτζιδικο απλα...

Παραθυρακι my ass.Ζαλιστηκα και φρεναρα.Να ενας καλος λογος.:winka:

sergiosm
16/09/2011, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin
Δυστυχως,πολυ χρησιμοποιουν αυτο το πατημα, οτι και καλα ο πισω φταιει παντα.
Υπαρχει ενα παραθυρακι, στο οποιο αναφερεται οτι απαγορευεται να φρεναρεις αποτομα χωρις λογο.
Εαν αποδειχτει αυτο με μαρτυρες, οπως σε ενα video αν θυμαστε, που καποιος εκανε endo πανω σε στροφη και τον χτυπησε αμαξι απο πισω, τοτε την πληρωνει ο μπροστα.
Αν δεν υπαρχει μαρτυρας,εφοσον βρεθεις χτυπημενος καθαρα απο πισω, ισχυει ο λογος σου εναντια στο λογο του αλλου.
Εκει την παταει ο πισω..
Αλλα αν εισαι με μηχανη,ποιος χεστηκε αν φταιει ο πισω η εσυ,αφου εσυ θα εχεις σπασει μια κλειδα και ο αλλος θα παει φαναρτζιδικο απλα...


Έτσι ακριβώς.

Άρθρο 24 ΚΟΚ

1. Απαγορεύεται η απότομη τροχοπέδηση, εκτός αν την επιβάλλουν λόγοι ασφάλειας.
2. Με εξαίρεση την περίπτωση που η μείωση της ταχύτητας γίνεται για την αποτροπή επικείμενου κινδύνου, ο οδηγός μπορεί να επιβραδύνει σε σημαντικό βαθμό την κίνηση του οχήματός του, μόνο αν αυτό δεν δημιουργεί κίνδυνο ή δεν προκαλεί δυσχέρεια στους άλλους οδηγούς και μετά προηγούμενη πάντοτε σαφή και έγκαιρη προειδοποίηση. Η προειδοποίηση δίνεται με τα φώτα πέδησης ή φωτεινού συναγερμού του οχήματος ή με το χέρι (έκταση του βραχίονα και συνεχής κίνηση αυτού προς τα πάνω και κάτω).
«3. Ο οδηγός που παραβαίνει τις διατάξεις του άρθρου αυτού τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο σαράντα (40,00) ευρώ.»

chriscrypton
20/09/2011, 01:09
Πολυ σωστός!!:beer: