PDA

View Full Version : Οδική βοήθεια ADAC



Σελίδες : [1] 2

McGyver
14/09/2011, 12:00
Δοθείσης της ευκαιρίας από το πρόσφατο θέμα για οδική βοήθεια στο εξωτερικό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=121650), επιτρέψτε μου να σας ενημερώσω για τη διαδικασία εγγραφής στην οδική βοήθεια της ADAC.
Για όσους δε γνωρίζουν, η ADAC είναι (κατά γενική ομολογία) η καλύτερη οδική βοήθεια που μπορεί να έχει κανείς.
Εκτός από τις παροχές της, η ειδοποιός διαφορά της με τις υπόλοιπες είναι πως ασφαλίζει τον/την οδηγό και όχι το όχημα.
Αυτό σημαίνει πως όντας/ούσα ασφαλισμένος/η, είστε καλυμένοι άσχετα αν οδηγείτε το αυτοκίνητο, τη μοτοσικλέτα σας ή ένα νοικιασμένο όχημα στις διακοπές σας.

Το "κακό" στην όλη ιστορία είναι πως η διαδικασία εγγραφής πρέπει να γίνει με απ' ευθείας τηλεφωνική επικοινωνία με τη Γερμανία.
Τουλάχιστον εγώ αυτό κατάλαβα από τα γραφόμενα στο website της ADAC.

Τα καλά νέα είναι πως υπάρχει η εταιρεία των αδελφών Ζαμπέτα (http://www.zampetas.gr/), η οποία αναλαμβάνει να μας εξυπηρετήσει καταθέτοντας την αίτησή μας στην ADAC για λογαριασμό μας.
Όπως οι ίδιοι αναφέρουν εδώ (http://forum.zampetas.gr/jforum_zampetas/posts/list/3.page):


Προσοχή δεν είμαστε αντιπρόσωποι τους απλά μας έχουν εξυπηρετήσει αφάνταστα σε πρόβλημα μας στην Ιταλία αλλά και στην Ζάκυνθο φέτος το καλοκαίρι. Έτσι έχουμε γίνει φανατικοί διαφημιστές τους. Έτσι μπορούμε με έναν κωδικό πρόσβασης στην ADAC να σας γράψουμε συνδρομητές και να νιώθετε ασφαλείς στον δρόμο σε όλη την Ευρώπη.


Αν θέλετε να ενημερωθείτε για τις παροχές της ADAC, μπορείτε να ξεκινήσετε από το παραπάνω thread στο forum, να διαβάσετε το σχετικό κείμενο από την ίδια την ADAC στα Ελληνικά (http://www.zampetas.gr/diafora/ADAC.pdf) και να επικοινωνήσετε με την εταιρεία των αδελφών Ζαμπέτα (http://www.zampetas.gr/contact.asp).
Για την εγγραφή σας, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τη φόρμα στη σελίδα επικοινωνίας του website της εταιρείας.
Εκτός από τα ζητούμενα στοιχεία (ονοματεπώνυμο, διεύθυνση, πόλη, ταχυδρομικό κώδικα, τηλέφωνο και email) θα χρειαστεί και η ημερομηνία γέννησής σας για την εγγραφή σας.
Τα παιδιά αναλαμβάνουν να στείλουν την αίτηση συνδρομής στην ADAC, τα χαρτιά σας έρχονται στη διεύθυνση που δηλώσατε και όταν έρθουν τα χαρτιά στέλνετε τα χρήματα απ' ευθείας στην ADAC.
Η εταιρεία των αδελφών Ζαμπέτα δε ζητά κάποια προμήθεια και το "κέρδος" της, πέρα από τη γνωριμία τους με το κοινό, είναι απλό...


Επαναλαμβάνω, δεν θέλουμε να κερδίσουμε τίποτα απο την συνδρομή σας στην ADAC. Είναι η καλύτερη οδική βοήθεια για εμάς στον κόσμο και για αυτό την προτείνουμε. Οι συνδρομητές της ταξιδεύουν ήσυχοι με συνοδηγό την ADAC.
Για εμάς είναι χαρά να σας εξυπηρετούμε σε θέματα τροχοσπίτων και αυτοκινουμένων και για εμάς η ADAC είναι ένα σημείο διαφοροποιήσης με την υπόλοιπη αγορά. Σας προτείνουμε κάτι που δεν υπάρχει πουθενά αλλού στην Ευρώπη και αυτό με μόλις 79 € το χρόνο. Το κέρδος μας είναι να το πείτε στον κόσμο ότι σας το προτείναμε εμείς για να έχει ο κόσμος μια επαφή με την εταιρίας μας. Αυτό μας φτάνει.


Από σημερινή προσωπική εμπειρία, σας αναφέρω πως τα παιδιά είναι εξυπηρετικότατοι και ευγενέστατοι.

:wave2:

the who
14/09/2011, 12:02
Νομιζω οτι εχεις και νομικη προστασια με την ADAC.

McGyver
14/09/2011, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Νομιζω οτι εχεις και νομικη προστασια με την ADAC.

Mήπως εννοείς την ARAG;

the who
14/09/2011, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Mήπως εννοείς την ARAG;

Γεραματα Θωμακο γεραματα.

makis206
14/09/2011, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Γεραματα Θωμακο γεραματα.

Κάνε μια ADAC καλού κακού...:p

Allst@rf
14/09/2011, 12:31
:lol: :lol:

vaska
14/09/2011, 12:45
Από πολλούς διαφορετικούς ανθρώπους έχω ακούσει τα καλύτερα, σε γειτονικό φόρουμ φίλος έγραψε αναλυτικότατα πως και τι έγινε αφού έμεινε στο δρόμο και ήταν ασφαλισμένος στην Α ΝΤΑ ΤΣΕ κι έμεινα με ανοιχτό το στόμα από τις παροχές αλλά και το ενδιαφέρον των ανθρώπων της εταιρίας για την πορεία της επισκευής της μοτό του. Μέχρι που του πρότειναν να του φέρουν (χωρίς χρέωση) το ανταλλακτικό που περίμενε από Γερμανία μιας κι έχουν έδρα στη Γερμανία.

Απίστευτα πράγματα για τα Ελληνικά και όχι μόνο δεδομένα, προσφέρουν ότι έχουν υποσχεθεί χωρίς γκρίνια και μανούρες, τη στιγμή που οι άλλες εταιρίες ψάχνουν να βρουν αν ξέχασες ένα κόμμα στην αίτηση για να σου πουν ότι δεν σε καλύπτουν.


Αν δεν οδηγούσα το άσπαστο :D :D :D μηχανάκι που οδηγώ, θα την είχα ήδη κάνει (την ασφάλεια).

Operater
14/09/2011, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
.... τη στιγμή που οι άλλες εταιρίες ψάχνουν να βρουν αν ξέχασες ένα κόμμα στην αίτηση για να σου πουν ότι δεν σε καλύπτουν.

...

:confused: :confused: :confused:

Allst@rf
14/09/2011, 12:55
απο οτι ξερω σε καλυπτει για ελλαδα σωστα?:D

vaska
14/09/2011, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
:confused: :confused: :confused:

Ξέρω τουλάχιστον 2 περιπτώσεις που ο κακομοίρης που πλήρωνε οδική μαζί με την ασφάλειά του, όταν χρειάστηκε να τον μαζέψουν (έμεινε στο πέρα πουθενά), του αρνήθηκαν με την δικαιολογία πως δεν πέρασε από τα γραφεία τους ή δεν έχουν στο φάκελό του " υπογεγραμμένη δήλωση αποδοχής ή κάτι τετοιο" που ουσιαστικά ενεργοποιεί την οδική (ενώ την πλήρωνε κανονικά).

Και οι 2 διαφορετικές περιπτώσεις αλλά στην ίδια εταιρία.

McGyver
14/09/2011, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
απο οτι ξερω σε καλυπτει για ελλαδα σωστα?:D

Φυσικά.

el_hymador
14/09/2011, 13:13
ADAC?:confused:

Εγω ξερω την ACDC, σε καλυπτει ακομα και σε περιπτωση που σε χτυπησει αστροπελεκι! (http://www.youtube.com/watch?v=Ggs5wK4JSBY)

George_M.
15/09/2011, 18:04
ενα + κ απο μενα στην εταιρεια Ζαμπετας.εδω κ αρκετα χρονια μου ανανεωνει την συνδρομη χωρις καποιο κερδος κ με μεγαλη προθυμια.:beer:

mourgakos
22/09/2011, 08:52
+1

McGyver
07/10/2011, 16:49
Εγώ μια φορά είμαι έτοιμος...

€80,00 για ένα χρόνο και είμαι καλυμμένος και εγώ και η Εύη ο,τιδήποτε και αν οδηγούμε.

:D


237400

Ζεύκας
07/10/2011, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Εγώ μια φορά είμαι έτοιμος...

€80,00 για ένα χρόνο και είμαι καλυμμένος και εγώ και η Εύη ο,τιδήποτε και αν οδηγούμε.

:D

σόρρυ αλλά και οι δύο?

κι εγώ πλερώνω το ίδιο για ένα άτομο?

argy_kap
07/10/2011, 17:03
το plus έχει και 2ή κάρτα χάρτινη για το έτερο ήμισυ......μόλις έκανα και την ετήσια ανανέωση...

Thank you ADAC;)

SpeakeasyBlues
07/10/2011, 17:20
Ενδιαφερον το θεμα, αλλα εφοσον δεν εχουν γραφεια στην Ελλαδα, εδω πως εκπροσωπουνται?
Δηλ. εσεις που την χρησιμοποιησατε ποιας εταιρειας τα οχηματα σας ρυμουλκησαν?
Δεν σας αμφισβητω με τις ερωτησεις μου, ισα ισα που βρiσκω πολυ ενδιαφερον το thread.

Ζεύκας
07/10/2011, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
Ενδιαφερον το θεμα, αλλα εφοσον δεν εχουν γραφεια στην Ελλαδα, εδω πως εκπροσωπουνται?
Δηλ. εσεις που την χρησιμοποιησατε ποιας εταιρειας τα οχηματα σας ρυμουλκησαν?
Δεν σας αμφισβητω με τις ερωτησεις μου, ισα ισα που βρiσκω πολυ ενδιαφερον το thread.

ΕΛΠΑ

spyrakos35
08/10/2011, 00:07
πολύ απλά δεν παίζεται....

έχω οδική βοήθεια και εγώ και η σύζυγος, για όποιο οχημα στον κόσμο κυκλοφορήσουμε και επιπλέον ταξιδιωτική βοηθεια για όλους τους επιβαίνοντες....

μία φορά τους κάλεσα με το αυτοκίνητο και μία με την μηχανή.... σε παίρνουν και τηλ να σε ρωτήσουν αν όλα καλά, τόσο από το εν ελλάδι γραφείο όσο και από την γερμανία (!!!)....

να φανταστείτε οτι κατά την αίτηση δεν δηλώνεις πινακίδες των οχημάτων σου... μόνο όταν παιρνεις τηλ για βοήθεια σε ρωτάνε αν είναι δικό σου ή όχι...

McTalas
08/10/2011, 00:27
δλδ για να καταλαβω εχεις ξεχωριστα ασφαλεια και ξεχωριστα οδικη??

:confused:

spyrakos35
08/10/2011, 07:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
δλδ για να καταλαβω εχεις ξεχωριστα ασφαλεια και ξεχωριστα οδικη??

:confused:

είναι οδική βοήθεια και ταξιδιωτική βοήθεια/ασφάλεια μαζί..... αν εννοείς ασφάλεια αστικής ευθύνης, ναι, είναι διαφορετικά πράγματα, τα εχω ξεχωριστα (π.χ. ασφάλεια αστικής ευθύνης χ εταιρεία και ADAC για την κάλυψη της οδικής)....

έχω από το ελληνικό γραφείο ενα έντυπο στα ελληνικά (κακομεταφρασμένο μεν αλλά κάνει την δουλειά του δε).... για όποιον μπορεί να ενδιαφέρεται ας μου στείλει πμ με το mail του να του το στείλω.....

θα βοηθήσει πολύ να κατανοήσετε κάποια πράγματα τα οποία για την ελληνική πραγματικότητα είναι αδιανόητα....

στην διαθεσή σας....

υγ.... μπορείτε να δείτε το εντυπο και εδώ... http://www.lostouristas.gr/forum/showthread.php?1101-%CE%9F%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%92%CE%BF%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%91%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1-Adac-Plus

Sapadak
08/10/2011, 07:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyrakos35
είναι οδική βοήθεια και ταξιδιωτική βοήθεια/ασφάλεια μαζί..... αν εννοείς ασφάλεια αστικής ευθύνης, ναι, είναι διαφορετικά πράγματα, τα εχω ξεχωριστα (π.χ. ασφάλεια αστικής ευθύνης χ εταιρεία και ADAC για την κάλυψη της οδικής)....

έχω από το ελληνικό γραφείο ενα έντυπο στα ελληνικά (κακομεταφρασμένο μεν αλλά κάνει την δουλειά του δε).... για όποιον μπορεί να ενδιαφέρεται ας μου στείλει πμ με το mail του να του το στείλω.....

θα βοηθήσει πολύ να κατανοήσετε κάποια πράγματα τα οποία για την ελληνική πραγματικότητα είναι αδιανόητα....

στην διαθεσή σας....

υγ.... μπορείτε να δείτε το εντυπο και εδώ... http://www.lostouristas.gr/forum/showthread.php?1101-%CE%9F%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%92%CE%BF%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%91%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1-Adac-Plus


Δε κανεις ενα κοπο να το βαλεις και εδωπερα το εντυπο μιας και θελει ρετζιστρεϊσον στο λοςτουριστας
:wave2:

spyrakos35
08/10/2011, 08:49
https://rapidshare.com/files/1568927652/Plus_Mitgliedschaft_auf_griechisch.pdf


καλή ανάγνωση.... μην ξεχνάτε.... είναι κακομεταφρασμένο....

McTalas
08/10/2011, 09:47
οκ θα το μελετισω...

αν και η γνωμη μου για ελλαδα ακουγεται λιγο υπερβολικη η χρηση της adac...

spyrakos35
08/10/2011, 09:56
πρόσεχε προσφέρει για εσένα και την συζυγο:

α. οδική/ταξιδιωτική βοήθεια ανεξαρτήτως οχήματος που οδηγάτε (δικό σας ή φιλου/φίλης σας)
β. ταξιδιωτική ασφάλεια (για όλους τους συνεπιβαίνοντες στο όχημα)
γ. πανευρωπαική κάλυψη

για περίπου 100 €....

ε, απλά, δεν υπάρχει στο ελλάδα άλλο τέτοιο

μην επιμείνω, θα θεωρηθώ και πράκτορας..... :beer:

gmeles
09/10/2011, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
Ενδιαφερον το θεμα, αλλα εφοσον δεν εχουν γραφεια στην Ελλαδα, εδω πως εκπροσωπουνται?
Δηλ. εσεις που την χρησιμοποιησατε ποιας εταιρειας τα οχηματα σας ρυμουλκησαν?
Δεν σας αμφισβητω με τις ερωτησεις μου, ισα ισα που βρiσκω πολυ ενδιαφερον το thread.

Εχουν γραφεια, παρε στο 210 8937777 και ρωτα τους οτι θελεις. Πατα το 3 για να συνδεθεις να μιλησεις και πες τους να σου μιλουν ελληνικα (ξερουν)

:beer:

Και γω την εβγαλα, ευτυχως δεν χρειαστηκε στο προσφατο ταξιδι στις Αλπεις......

dmf
09/10/2011, 14:21
Με τόσα που προσφέρει δυστυχώς που δεν χρειάστηκε έπρεπε να λες :p

soter3gm
09/10/2011, 20:41
Να σας πω και τη δικιά μου περίπτωση σε διακοπές πέρυσι το καλοκαίρι.
Είμαι σε μια παραλία με τα δύο μου παιδιά, και έχω μαζί ομπρέλες παιχνίδια τσαντάκι μέσης και ένα κάρο πράγματα.
Κλείνω το αμάξι και πάμε για μπάνιο, την ώρα που μαζεύαμε τα συμπράγκαλα όλα πάω να ανοίξω το αμάξι άφαντο το κλειδί ρε από εδώ ρε από εκεί κοιτάω πουθενά έχω μείνει με ασφαλισμένο το αμάξι σε μια παραλία που για να τη βρεις πρέπει να τη ξέρεις, τι να κάνω? τηλεφωνώ στην ADAC και τους λέω πως χρειάζομαι αμάξι για την επιστροφή στην έδρα μου με την οικογένεια, Εκτός από τη μεταφορά του κάρου στο σπίτι.
Σε μισή ώρα με παίρνουν πίσω και μου λένε πως σε λίγο θα έρθει ένας κύριος με το αμάξι και το μόνο που θα έπρεπε να κάνω είναι αν ήθελα να τον αφήσω κάπου να πάρει λεωφορείο, για να γυρίσει σπίτι του.
Την ώρα που έρχονταν η ΕΛΠΑ μια βορειοπειραιότισα? μου λέει πως το κλειδί ο βρήκαν και πως το έχουν βάλει στον υαλοκαθαριστήρα , τι να πω? με έβλεπε μια ώρα να ψάχνω και αφού είδε την ΕΛΠΑ τότε μου είπε πως "το βρήκαν και το έβαλαν εκεί".
Παίρνω πίσω την ADAC και ακυρώνω την όλη επιχείριση διάσωσης που έστησαν ζητώντας τους βέβαια συγνώμη.
Μετά από δύο μέρες με πήραν τηλέφωνο για να με ρωτήσουν αν οι υπηρεσίες τους με άφησαν ικανοποιημένο
Και άλλη μια φορά που έμεινα με ξένο αμάξι από μπαταρία πάλι έτρεχαν να με βοηθήσουν και πάλι με πήραν τηλ. για να δουν αν αν τα "πήγαν καλά και γρήγορα"

fonzareli
12/10/2011, 09:40
Ξέρει κάποιος αν στην ανανέωση ξαναστέλνουν κάρτα ή κάποιο άλλο έγγραφο;
ή η διαδικασία είναι αυτόματη και ισχύει η κάρτα που ήδη έχω;

Είχα ήδη 1 χρόνο κλείσει στην ADAC το καλοκαίρι και τους έστειλα τα χρήματα της ανανέωσης τον Ιούλιο.
Δεν έλαβα κάτι όμως... Να υποθέσω ότι ισχύει η κάρτα που έχω;

TROOPER
12/10/2011, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
Ξέρει κάποιος αν στην ανανέωση ξαναστέλνουν κάρτα ή κάποιο άλλο έγγραφο;
ή η διαδικασία είναι αυτόματη και ισχύει η κάρτα που ήδη έχω;

Είχα ήδη 1 χρόνο κλείσει στην ADAC το καλοκαίρι και τους έστειλα τα χρήματα της ανανέωσης τον Ιούλιο.
Δεν έλαβα κάτι όμως... Να υποθέσω ότι ισχύει η κάρτα που έχω;

ισχυει η καρτα που εχεις.

:wave2:

George_M.
12/10/2011, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
Ξέρει κάποιος αν στην ανανέωση ξαναστέλνουν κάρτα ή κάποιο άλλο έγγραφο;
ή η διαδικασία είναι αυτόματη και ισχύει η κάρτα που ήδη έχω;

Είχα ήδη 1 χρόνο κλείσει στην ADAC το καλοκαίρι και τους έστειλα τα χρήματα της ανανέωσης τον Ιούλιο.
Δεν έλαβα κάτι όμως... Να υποθέσω ότι ισχύει η κάρτα που έχω;

ισχυει η αρχικη καρτα,δεν θα λαβεις νεα.
αν εχεις αμφιβολιες για την ανανεωση παρε ενα τηλ κ ρωτα 2108937777.

LEFTERIS-SP
28/12/2011, 20:10
Συμφωνώ με τους φίλουε επάνω ότι η ADAC
είναι η καλύτερη οδική βοήθεια που υπαρχη
εγώ έκανα την ασφάλεια πέρυσι με την αγορά του MULTISTRADA
και επ'ευκαιρίας έβαλα μέσα και το αυτοκίνητό μου
σύνολο και για τα 2 δυο οχήματα γυρο στα 80 ευρώ
αν θυμάμαι καλά
μου δώσανε και τα ακόλουθα δωράκια
1 κασετίνα με καρυδάκια αλεν κτλ
1 κασετίνα κατσαβίδια
1 Πανευρωπαϊκό χάρτη ΑΤΛΑ έγχρωμο
1 χάρτη της Γερμανία τον κλασικό για Tank-Bug
1 φορητό ψυγείο
1 συλλεκτικό αυτοκινητάκι της ADAC μινιατούρα
1 μπρελόκ λαιμού με το logo της ADAC

και κάτι ακόμη άλλα δεν θυμάμαι τώρα,έχασα το λογαριασμό με τόσα δώρα

Και τα ίδια δώσανε και στο φιλαράκι μου που με συνόδευε

τους χρειάστηκα πριν μερικούς μήνες όταν έμεινα από σασμάν
με το αυτοκίνητο στην Αττική οδό
πήρα τηλέφωνο Γερμανία ,τούς έδωσα τον κωδικό πελάτη
αυτή στείλανε την ΕΛΠΑ και με μαζέψανε σε 30-40 λεπτά
αν ήθελα έστελνα το αμάξι Γερμανία
αλλά το πήγα σε ένα τοπικό συνεργείο
με πήραν και από το γραφείο Αθήνας να με ρωτήσουν αν είναι όλα καλά
και μου στέλνουν συχνά διάφορα ενημερωτικά

υπόψιν ότι όσα οχήματα και να έχετε είστε ασφαλισμένος
δεν πληρώνεις όπως εδώ για κάθε όχημα ξεχωριστή συνδρομή
ακόμη και αν είναι δανικό,νοικιασμένο σε EU-USA κτλ
μια επιφύλαξη αν είναι κλεμμένο
αν και πιστεύω οτι θα έρθουν και σε τέτοια περίπτωση
αν δεν προλάβουν να σε μαζέψουν οι μπάτσοι :lol:

McGyver
29/12/2011, 07:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από LEFTERIS-SP
και επ'ευκαιρίας έβαλα μέσα και το αυτοκίνητό μου
σύνολο και για τα 2 δυο οχήματα γυρο στα 80 ευρώ

υπόψιν ότι όσα οχήματα και να έχετε είστε ασφαλισμένος
δεν πληρώνεις όπως εδώ για κάθε όχημα ξεχωριστή συνδρομή

Η ADAC δεν ασφαλίζει όχημα αλλά οδηγό :winka: .

LEFTERIS-SP
29/12/2011, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Η ADAC δεν ασφαλίζει όχημα αλλά οδηγό :winka: .

Ναι έτσι είναι,έχεις δίκιο
έκανα ένα συντακτικό λάθος
εννοούσα ότι εχω 2 αυτοκίνητα 1 μότο και 1 σκούτερ τώρα που το σκέφτομαι
στο Ελλάδα θα με είχανε σχίσει
πιο κάτω το διευκρινίζω

Yianniss
29/12/2011, 15:31
Οnline απο το site της ADAC δεν μπορει να γινει εγγραφη; Απο οτι ειδα θελει διευθυνση κατοικιας στη Γερμανια;

Επισης, μπορειτε να διευκρινησετε για ποιο συμβολαιο μιλαμε; Μιλαμε για το ADAC single Plusmembership;

spyrakos35
29/12/2011, 18:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Yianniss
Οnline απο το site της ADAC δεν μπορει να γινει εγγραφη; Απο οτι ειδα θελει διευθυνση κατοικιας στη Γερμανια;

Επισης, μπορειτε να διευκρινησετε για ποιο συμβολαιο μιλαμε; Μιλαμε για το ADAC single Plusmembership;

το παρακάτω link είναι το μοναδικό το οποίο έχει στα αγγλικα το site.... και από το οποίο έκανα πέρυσι την εγγραφή μου....

http://www.adac.de/mitgliedschaft/adac_membership/default.aspx?ComponentId=8403&SourcePageId=6729

αυτό που έχω εγώ και ισχύει και για την σύζυγο είναι το Single Plus Membership....

από ότι μου έχουν πει στο ελληνικό γραφείο, επειδή την πρώτη χρονιά εκανα το Partner Plus, για τους εν ελλάδι ασφαλισμένους είναι άχρηστο καθώς προβλέπει κάποιες έξτρα παροχές για κατοίκους γερμανίας (αν το θυμάμαι καλά)

για τον τρόπο πληρωμής, ευχαρίστως να σου πω αλλά με πμ

MikeG
15/01/2012, 19:23
Ποιο είναι το πακέτο που κάνεις και ισχύει για 2 πρόσωπα? Θα πρέπει να έχει γίνει γάμος για να μπορεί να γίνει? Αν κατάλαβα καλά είναι το Single Plus Membership.Επίσης πόσο κοστίζει για τα 2 άτομα?

spyrakos35
15/01/2012, 19:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ποιο είναι το πακέτο που κάνεις και ισχύει για 2 πρόσωπα? Θα πρέπει να έχει γίνει γάμος για να μπορεί να γίνει? Αν κατάλαβα καλά είναι το Single Plus Membership.Επίσης πόσο κοστίζει για τα 2 άτομα?

έχεις πμ....

MikeG
15/01/2012, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyrakos35
έχεις πμ....

Ακόμα, τίποτα.

byron
15/01/2012, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ακόμα, τίποτα.

Μαζί με τη κάρτα σου έρχεται και μια απλή εκτύπωση με τα στοιχεία σου και τον κωδικό. Απλά το 2ο μέλος δηλώνει το επίθετο σου και τον κωδικό. Τουλάχιστον έτσι μου είπαν. :wave2:

KiNG-R!
17/01/2012, 10:06
ADAC single Plusmembership (79,50 €) αυτό χρειάζεσαι, η εγράφη γίνεται με Fax :

We can offer you the payment of your yearly fee by credit card. Right now we accept Mastercard and VISA.

Please send uns the following filled out form back by fax or air mail (e-mail is not possible). We will then charge your credit card account one time with the indicated amount after we registered your ADAC-PlusMembership.

Name, customer number ,
Name of the card holder
Amount
Mark with a cross, please: VISA MasterCard
Credit card number - - -
Valid till /
Date
Signature

Fax number +49 89 7676 4222

Air mail adresse: ADAC Mitgliederservice MIC, 81014 Muenchen, Deutschland

If you have anymore questions, please let us know.

Sincerely,

Barbara Schuster

Allgemeiner Deutscher Automobil-Club e.V. (ADAC e.V.)
Mitgliederservice (GKS)
Mitgliedschaft + Versicherungen
Tel.: 0851 5903 2566
Fax: 0851 5903 9200
http://www.adac.de/impressum

dmf
17/01/2012, 11:47
Μα καλά πρέπει να στείλεις τα στοιχεία της κάρτας σου με αλληλογραφία; Είναι δυνατόν; Και αν χαθεί;
Δεν έχουν ηλεκτρονικό checkout;

KiNG-R!
18/01/2012, 11:09
Ε και? prepaid είναι......

GIXXERAKIAS
18/01/2012, 13:25
Δηλαδή για να καταλάβω από όσα έχουν γραφτεί μέχρι τώρα.....ασφάλεια σε αυτοκίνητο,μηχανή και σκούτερ γιόκ μετά αν έχεις κάνει την ασφάλεια της ADAC?Είναι αποδεκτό αυτό σε έλεγχο και τυχόν ατύχημα?:confused:

MikeG
18/01/2012, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Δηλαδή για να καταλάβω από όσα έχουν γραφτεί μέχρι τώρα.....ασφάλεια σε αυτοκίνητο,μηχανή και σκούτερ γιόκ μετά αν έχεις κάνει την ασφάλεια της ADAC?Είναι αποδεκτό αυτό σε έλεγχο και τυχόν ατύχημα?:confused:


Οδική είναι.

KiNG-R!
19/01/2012, 11:42
Ναι, δεν είναι ασφάλεια.

GIXXERAKIAS
19/01/2012, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Οδική είναι.
Aει στο καλό είπα και γώ....ε μα σε ασφαλίζουν λένε όλοι εδώ μέσα.Πείτε ότι είναι οδική από το αρχικό πόστ να το καταλαβαίνουν όλοι.:wave2:

McGyver
19/01/2012, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Πείτε ότι είναι οδική από το αρχικό πόστ να το καταλαβαίνουν όλοι.:wave2:

α) Διαβάζουμε τον τίτλο του θέματος.
β) Στο πρώτο post διαβάζουμε και τις δύο πρώτες γραμμές.

:lol:

byron
26/04/2012, 12:41
Χρειάστηκα τις υπηρεσίες της ADAC μιας και το αμάξι της γυναίκας μου έμεινε ξερό από τρόμπα βενζίνης. Αψογοι στην επικοινωνία τους, έστειλαν την ΕΛΠΑ την ώρα που είχα δώσει ραντεβού και πήραν 2-3 τηλέφωνα αν είμαι οκ ή χρειάζομαι κάτι ακόμα.

DoctoR_k6
26/04/2012, 13:15
Δηλαδη ρε παιδια οσοι κανατε την οδικη σας με την ADAC εοικοινωνησατε με εξωτερικο απευθειας η μεσω των "εδω" μεσαζοντων??
Και οταν ηρθε η ωρα της πληρωμης εγινε με τον τροπο που περιγραφθηκε προηγουμενως ή απο "εδω"??
Σορυ αν σας μπερδευω αλλα ακουγονται ολα τελεια σχετικα με την ADAC και αν δεν εχει κανει καποιος που κυκλοφορει πολυ μεσα κ εξω(Ελλαδα) ειναι μλκς!!(Για μενα λεω...)

spyrakos35
26/04/2012, 13:53
.......
Σορυ αν σας μπερδευω αλλα ακουγονται ολα τελεια σχετικα με την ADAC και αν δεν εχει κανει καποιος που κυκλοφορει πολυ μεσα κ εξω(Ελλαδα) ειναι μλκς!!(Για μενα λεω...)

και καλά κάνεις.... (αποψή μου)

με το εδώ γραφείο στα ελληνικά γίνεται η συνεννόηση

KiNG-R!
26/04/2012, 14:17
Δηλαδη ρε παιδια οσοι κανατε την οδικη σας με την ADAC εοικοινωνησατε με εξωτερικο απευθειας η μεσω των "εδω" μεσαζοντων??
Και οταν ηρθε η ωρα της πληρωμης εγινε με τον τροπο που περιγραφθηκε προηγουμενως ή απο "εδω"??
Σορυ αν σας μπερδευω αλλα ακουγονται ολα τελεια σχετικα με την ADAC και αν δεν εχει κανει καποιος που κυκλοφορει πολυ μεσα κ εξω(Ελλαδα) ειναι μλκς!!(Για μενα λεω...)

Αν είναι κλειστό το γραφείο μιλάς με Γερμανία και όντος είναι όλα τέλεια. Μην το σκέφτεσαι με κλειστά μάτια!

DoctoR_k6
26/04/2012, 15:06
και καλά κάνεις.... (αποψή μου)

με το εδώ γραφείο στα ελληνικά γίνεται η συνεννόηση


Αν είναι κλειστό το γραφείο μιλάς με Γερμανία και όντος είναι όλα τέλεια. Μην το σκέφτεσαι με κλειστά μάτια!

Ευχαριστω παιδες...:beer:

byron
26/04/2012, 15:07
Η συννενόηση γίνεται τουλάχιστον μέχρι τις 5.00 με το εδώ γραφείο που μιλάνε Ελληνικά. Μετά τις 5.00 με το τηλ. στη Γερμανία (στα αγγλικά φαντάζομαι).

gaz6
26/04/2012, 17:07
Aν γίνεις μέλος και τους χρειαστείς να σε μαζέψουν που παίρνεις τηλεφωνο; Σε ποια γλώσσα πρέπει να μιλήσεις;

byron
26/04/2012, 18:03
Aν γίνεις μέλος και τους χρειαστείς να σε μαζέψουν που παίρνεις τηλεφωνο; Σε ποια γλώσσα πρέπει να μιλήσεις;

Ελληνικά μεχρι το απόγευμα που μιλάς με Ελλάδα, Αγγλικά (ή Γερμανικά) τις υπόλοιπες ώρες.

Cpt. Haddock
26/04/2012, 18:04
[...]Μετά τις 5.00 με το τηλ. στη Γερμανία (στα αγγλικά φαντάζομαι).

Μην παιρνεις και όρκο :lol:

byron
26/04/2012, 18:08
Μην παιρνεις και όρκο :lol:

Οχι δεν παίρνω γιατί δεν τους έχω χρειαστεί. Η εδώ κοπέλα πάντως ήταν γερμανίδα αλλά μιλούσε παρα πολύ καλά ελληνικά.

argy_kap
26/04/2012, 19:35
Οχι δεν παίρνω γιατί δεν τους έχω χρειαστεί. Η εδώ κοπέλα πάντως ήταν γερμανίδα αλλά μιλούσε παρα πολύ καλά ελληνικά.

+1000 και πολύ ευγενική!

Ξαναπάρε δικάβαλο τον Χιο και θα της μιλήσεις :D

Ζεύκας
26/04/2012, 19:58
Όσο είχα ADAC νομίζω πως η εδώ υπηρεσία ήταν μέχρι τις 9 το βράδυ.

spyrakos35
26/04/2012, 20:15
καλά....

για να φεύγουν τα συννεφάκια, σας γνωρίζω οτι και κατευθείαν την ΕΛΠΑ να πάρετε και να πείτε "είμαι της ADAC", θα γίνει μία χαρά και πολύ γρήγορα η δουλειά σας....

:beer:

Ζεύκας
26/04/2012, 20:20
έχω πάρει στην ΕΛΠΑ (πέρισυ νομίζω) τους είπα ότι έχω ADAC και μου είπαν να καλέσω την ADAC και αυτή με τη σειρά της θα τους δώσει σήμα

spyrakos35
26/04/2012, 20:36
τι να σε πω....

εμένα κάποια στιγμή πάντως που ρώτησα, δεν αρνήθηκαν να με εξυπηρετήσουν.... βέβαια ήμουν λίίίίίίγο πιεστικός....

McTalas
27/04/2012, 11:33
Μολις πληροφοριθηκα πως οταν υπερβεις τις 5 κλησεις ανα ετος σε διωχνουν απο πελατη.
η ΕΛΠΑ χρεωνει 200€ ανα τηλ. κληση την ADAC ακομα και εαν ακυρωσεις την κληση. πχ καλεις γιατι εχασες τα κλειδια σου και μεχρι να ερθει τα εχεις βρει, παρολο που δεν εκανες χρηση ουσιαστικη η ΕΛΠΑ χρεωνει την ADAC κανονικα.
Οποτε οταν υπερβεις για οποιονδηποτε λογο τις 5 φορες ανα ετος τοτε σου στελνει ενα γραμμα η ADAC και σε πεταει εξω.

αυτα μου ειπαν αυτα σας λεω, ξερει κανενας κατι παραπανω για το θεμα αυτο ??

spyrakos35
27/04/2012, 11:41
210 89 37 701

τηλεφωνήστε και λύστε όλες σας τις απορίες....

όλα τα άλλα (συμπεριλαμβανομένων και των δικών μου) είναι να χαμε να λέγαμε.....

McTalas
27/04/2012, 11:54
οκ. απορια λυθηκε,

δεν σε "διώχνουν" απλα γινεται υποβαθμιση του συμβολαιου απο plus σε απλο το οποιο σε καλυπτει ΜΟΝΟ για Γερμανια.
αυτο ισχυει οταν τους καλεις για συγκεκριμενη βλαβη η οποια οφειλεται σε δικη σου αμελεια να την φτιαξεις, δλδ μενεις απο μπαταρια, δεν πας να την αλλαξεις και ξαναμεινεις απο μπαταρια κ.ο.κ.

soter3gm
27/04/2012, 21:15
Μολις πληροφοριθηκα πως οταν υπερβεις τις 5 κλησεις ανα ετος σε διωχνουν απο πελατη.
η ΕΛΠΑ χρεωνει 200€ ανα τηλ. κληση την ADAC ακομα και εαν ακυρωσεις την κληση. πχ καλεις γιατι εχασες τα κλειδια σου και μεχρι να ερθει τα εχεις βρει, παρολο που δεν εκανες χρηση ουσιαστικη η ΕΛΠΑ χρεωνει την ADAC κανονικα.
Οποτε οταν υπερβεις για οποιονδηποτε λογο τις 5 φορες ανα ετος τοτε σου στελνει ενα γραμμα η ADAC και σε πεταει εξω.

αυτα μου ειπαν αυτα σας λεω, ξερει κανενας κατι παραπανω για το θεμα αυτο ??

Mitgliedsnummer354 402 351/00004
ADAC-Plus-Mitgliedschaft
Sehr geehrter Herr .......


11.04.2012-vsr-A746-pf
Mitgl.-Nr: 354 402 351/00004
Qualitatsmanagement VQM
Klaus Pafelinsky
Tel. :0049 89/7676-2578
Fax. :089/7676-4724

im Rahmen Ihrer ADAC-Plus-Mitgliedschaft haben Sie uns mehrere
Schaden gemeldet. Aus diesem Grund stellen wir Ihre ADAC-Plus-
Mitgliedschaft, nach Punkt Β.2 der Bedingungen fUr ADAC-Plus-Mit-
glieder, in eine Mitgliedschaft ohne Plus-Leistungen um.
Ihr Anspruch auf Leistungen aus der ADAC-Plus-Mitgliedschaft en-
det einen Monat nach Zugang dieses Schreibens.
Zum gleichen Zeitpunkt endet auch Ihr UnterwegsSchutz zusammen
mit dem PartnerPlusPaket. Bitte vergleichen Sie hierzu
Punkt C. 3 d) der Bedingungen ADAC-UnterwegsSchutz. Leistungen
aus der Mitgliedschaft bleiben hiervon unberUhrt.
Mit freundlichen GrUBen


Αυτά μου έγραψαν οι μαλάκες με 4 κλήσης σε 2 χρόνια από έναν οδηγό που έχει κάνει 300,000 Km και οι δύο κλήσης είναι από τη σύζυγο μου από τρακαρίσματα

McTalas
27/04/2012, 21:23
[...]

δε μας το κανεις πιο λιανα ρε μαστορα?? γιατι καπου το 'χασα...

soter3gm
01/05/2012, 08:58
δε μας το κανεις πιο λιανα ρε μαστορα?? γιατι καπου το 'χασα...

Λοιπόν στα δύο χρόνια που έχω την ADAC τους φώναξα δύο φορές εγώ (από μπαταρία) και άλλες δύο φορές η σύζυγος μου, (Μία από τρακάρισμα και μία από λάστιχο)

Εγώ λόγο δουλειάς χρησιμοποιώ αρκετά αυτοκίνητα και έχω γράψει πολλά χλμ η σύζυγος μου δεν κάνει κάνει πολλά χλμ αλλά έτυχε να την τρακάρει ένας και να της σκάσει λάστιχο.
Οπότε μου έστειλαν γράμμα πως δεν θα μου ανανεώσουν το συμβόλαιο PLUS που είναι για εκτός Γερμανίας παρά μόνο το απλό που είναι μόνο για εντός Γερμανίας

McTalas
01/05/2012, 09:49
Λοιπόν στα δύο χρόνια που έχω την ADAC τους φώναξα δύο φορές εγώ (από μπαταρία) και άλλες δύο φορές η σύζυγος μου, (Μία από τρακάρισμα και μία από λάστιχο)

Εγώ λόγο δουλειάς χρησιμοποιώ αρκετά αυτοκίνητα και έχω γράψει πολλά χλμ η σύζυγος μου δεν κάνει κάνει πολλά χλμ αλλά έτυχε να την τρακάρει ένας και να της σκάσει λάστιχο.
Οπότε μου έστειλαν γράμμα πως δεν θα μου ανανεώσουν το συμβόλαιο PLUS που είναι για εκτός Γερμανίας παρά μόνο το απλό που είναι μόνο για εντός Γερμανίας
Μαλιστα, εμενα μου ειπαν πως αυτο γινεται οταν τους καλεις συνεχεια για βλαβη που οφειλεται στην αμελια συντηρησης του οχηματος απο τον αδηγο, αποδεδειγμενα. δλδ εμεινες μια φορα απο μπαταρια, αμελεις εσυ να το φτιαξεις, ξανα μενεις απο μπαταρια επειδη δεν την αντικατεστισες ποτε (αποδεδειγμενα) γιατι μπορει να εισαι γκαντεμης και να ξαναχαλασει απο αλλη αιτια, τοτε σου κοωβουν το πλας...

το κυνήγησες παραπερα ή οχι

argy_kap
01/05/2012, 10:10
Λογικο ειναι....οδικη για μενα σημαινει ειμαι στο πουθενα και παθαινω ζημια....το μενω απο μπαταρια ειναι αμελια....και δεν το λεω για τον φιλο απο πανω...με 80€ το χρονο μην περιμενουμε παπαδες....

McTalas
01/05/2012, 10:20
Λογικο ειναι....οδικη για μενα σημαινει ειμαι στο πουθενα και παθαινω ζημια....το μενω απο μπαταρια ειναι αμελια....και δεν το λεω για τον φιλο απο πανω...με 80€ το χρονο μην περιμενουμε παπαδες....

Συμφωνω Αργυρη, αλλα εδω ο φιλος δεν αναφερει πως εμεινε αποδεδειγμενα για τον ιδιο λογο, αλλα καλεσε 4 φορες και τον "πεταξανε οξω".

SpeakeasyBlues
01/05/2012, 11:17
Αυτό το thread είναι ένα πρώτης τάξεως crash test για την αποτελεσματικότητα της Α ΝΤΕ Α ΤΣΕ.
Βλέπουμε λοιπόν ότι δεν υπάρχει παράπονο ως προς την μεταφορά (παρόλο που δεν έχει δικά της οχήματα) και ΔΕΝ θα υπάρξει μια και η ΕΛΠΑ ελπίζει (ακόμα) στην εξαγορά της ΑΠΟ ΤΗΝ ADAC.
Το κόστος διάβασα είναι 80€, πολύ καλό δεδομένου ότι καλύπτει ότι όχημα οδηγείς, στην ίδια τιμή βρίσκεις αλλά ΑΝΑ ΟΧΗΜΑ, βέβαια να συνυπολογισθεί το ΚΟΣΤΟΣ του ότι βράδυ παίρνω ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ και μιλάω Αγγλικά, Γερμανικά για να τους εξηγήσω ότι "έμεινα" στην Κάτω Χασικλίτσα...
Κάποιος να μας πεί εάν έρχονται για "λεπτές υποθέσεις" όπως αλλαγή ελαστικού και εάν φέρνουν βενζίνη.
Επειδή μιλάμε για Ελλάδα, ενδιαφέρουν λεπτομέρειες όπως φεύγω για διακοπές και "μένω" φορτωμένος όνειρα και αποσκευές Ηγουμενίτσα από βλάβη που ΔΕΝ ΕΠΙΣΚΕΥΑΖΕΤΑΙ ΑΜΕΣΑ οπότε πρέπει να γεμίσει το συρόμενο (για να με φέρει Αθήνα) άρα περιμένω 3 ημέρες η' το φορτώνουν και ξεμπέρδεψα.
Την χρήση του όρου για τις 5 ζημιές τον μάθαμε χάρις στον soter3gm.
Εγώ πήγα στην ΕΛΠΑ να ενημερωθώ για την ADAC.
Να μην σας κουράσω με γνωστές Ελληνικές συμπεριφορές αδιαφορίας, πιο εύκολα θα μπορούσα να συνεννοηθώ σε μία αγορά στο Πακιστάν παρά αυτοπροσώπως εκεί μέσα, έφυγα με ένα τηλ. (σταθερό) Ελλάδας το όποιο όταν το κάλεσα από το γραφείο μαντέψτε δεν υπήρχε...
Εν κατακλείδι κρατάω από την δική σας ενημέρωση τα 80€ και ότι όχημα οδηγήσω.

McTalas
01/05/2012, 11:56
...

γραφειο η adac στην Ελλαδα ΔΕΝ εχει. το τηλ που βαζει ο σπυρος πιο πανω ειναι το τηλ. κεντρο βοηθειας για Ελλαδα, Βουλγαρια και γενικα νομιζω βαλκανια. το οποιο απο σημερα δουλευει 07:00 - 23:00 απο 23:00 - 07:00 καλεις στα κεντρικα Γερμανια και μιλας Αγγλικα - Γερμανικα, λογικα αν τα βρεις πολυ σκουρα ισως να σε παρουν πισω απο την ΕΛΠΑ να συννενοηθεις καλυτερα.
Μπορεις να το καλεσεις αλλα σου λενε γενικες πληροφοριες.

οριο στις κλησεις ανα χρονο δεν υπαρχει, παρα μονο οταν υπαρχει αποδεδειγμενα απο συνεργείο αναφορα πως για την βλαβη ευθυνεται η αδιαφορια του οδηγου στο να την επισκευασει. και εδω χωρα πολυ κουβεντα η συζητηση.

700_Thespieis
12/07/2012, 21:35
Καλησπερα παιδια. Να πω και γω ενα ευχαριστω στο Θωμα που ανοιξε τη συζητηση και στο κυριο Ζαμπετα για την εξυπηρετηση. Ενας ακομα λοιπον:D


:wave2:

bros400pgm
18/09/2012, 17:48
Bρε παιδια, λυστε μου μια απορια.
Ηρθαν ολα τα χαρτια και πρεπει να πληρωσω. Θα το κανω μεσω internet banking. Τα στοιχεια τους τα εχω. Μπορει καποιος να μου πει τι να βαλω στις παρατηρησεις ωστε να καταλαβουν οτι προκειται για μενα? Να βαλω τον αριθμο της καρτας?

Επισης, ποιο ειναι το ακριβες τηλεφωνο για να καλεσεις στην Γερμανια, απο κινητο?

spyrakos35
18/09/2012, 17:55
..........?

210 89 37 701

τηλεφωνήστε και λύστε όλες σας τις απορίες....

bros400pgm
18/09/2012, 18:15
Αλλο τηλεφωνο αυτο?

soter3gm
18/09/2012, 19:46
Για να λέμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη από την ADAC δεν είχα κανένα πρόβλημα όσο καιρό ήμουν συνδρομητής, με εξυπηρέτησαν στο έπακρο ακόμα και όταν έχασα τα κλειδιά του αυτοκινήτου μου σε μια παραλία στη μέση του πουθενά. ΗΤΑΝ ΑΨΟΓΟΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΟΥΣ, το πρόβλημά τους ήταν πως έκανα κλήση για το ίδιο πρόβλημα άσχετα αν ήταν σε διαφορετικά οχήματα που δεν μπορούσα να ελέγξω την κατάστασή τους. Μίλησα στην Ελλάδα με Έλληνες αντιπροσώπους στο τηλ 210 8937777 και μετά από της κλήσης με πήραν στο τηλέφωνο για την ποιότητα των εργασιών τους και από εδώ και από Γερμανία.

Αν μείνει κάποιος στην μέση του πουθενά τον μεταφέρουν όλη τη διαδρομή με ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΟΛΗ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ άσχετα που είναι δεν επιβιβάζουν στο φορτηγό άλλον εκτός από τον οδηγό στην περίπτωση αυτή φέρνουν άλλο όχημα που νοικιάζει η ADAC για τους υπόλοιπους (οικογένεια-φίλοι κλπ κλπ έγινε στη δικιά μου περίπτωση)
Και βέβαια στο εξωτερικό τους έχεις ανά πάσα ώρα και στιγμή δίπλα σου ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ μπορεί και να έρθει ελικόπτερο αν είναι και ανάγκη , δεν μιλάμε για τα σχολεία οδήγησης που κάνουν κάθε λίγο και λιγάκι αυτά είναι σχεδόν στο καθημερινό τους πρόγραμμα

byron
18/09/2012, 20:47
, το πρόβλημά τους ήταν πως έκανα κλήση για το ίδιο πρόβλημα άσχετα αν ήταν σε διαφορετικά οχήματα που δεν μπορούσα να ελέγξω την κατάστασή τους.

Δηλαδή?

bros400-> το τηλ. για Ελλάδα είναι 210-8937777 και νομίζω είναι μέχρι τις 17:00 και της Γερμανίας 004989222222. Για το άλλο που με ρώτησες είχα χρησιμοποιήσει έναν λογαριασμό ΙΒΑΝ που ανήκε στο πρακτορείο του κ.Ζαμπέτα

soter3gm
18/09/2012, 21:49
Δηλαδή?



Τι δηλαδή είχα στα χέρια μου δύο αμάξια που δεν μπορούσα να τα ελέγξω για διάφορους λόγους και που ξαφνικά έμειναν από μπαταρία στα χέρια μου, από αμέλεια άλλων.

McGyver
19/09/2012, 06:52
Bρε παιδια, λυστε μου μια απορια.
Ηρθαν ολα τα χαρτια και πρεπει να πληρωσω. Θα το κανω μεσω internet banking. Τα στοιχεια τους τα εχω. Μπορει καποιος να μου πει τι να βαλω στις παρατηρησεις ωστε να καταλαβουν οτι προκειται για μενα? Να βαλω τον αριθμο της καρτας?

Ονοματεπώνυμο και αριθμό συνδρομητή (Mitglied Nr.) όπως γράφεται πάνω στα χαρτιά.

bros400pgm
19/09/2012, 07:37
Αμην αδερφε :smokin:

stavrouliasp
12/01/2013, 12:56
Ξερει κανεις αν καλύπτει χώρες όπως Ουκρανία, Ρωσία, Γεωργία, Τουρκία;

Cherouvim77
25/07/2013, 09:51
Επίσημα είμαι και εγώ ένα ακόμα πελάτης της ADAC.

Να ευχαριστήσω με την σειρά μου την Εταιρία Ζαμπέτας για την άψογη εξυπηρέτηση!!!

Mariner
26/08/2013, 11:48
Να μπώ κ εγώ στην λίστα όσων έχουν εξυπηρετηθεί απο τους πολύ ευγενικούς ανθρώπους στην εταιρία Zαμπέτας. Έγινε η αίτηση κ ελπίζουμε να είναι αχρείαστη :)

George_M.
30/11/2013, 05:31
Μολις πληροφοριθηκα πως οταν υπερβεις τις 5 κλησεις ανα ετος σε διωχνουν απο πελατη.
η ΕΛΠΑ χρεωνει 200€ ανα τηλ. κληση την ADAC ακομα και εαν ακυρωσεις την κληση. πχ καλεις γιατι εχασες τα κλειδια σου και μεχρι να ερθει τα εχεις βρει, παρολο που δεν εκανες χρηση ουσιαστικη η ΕΛΠΑ χρεωνει την ADAC κανονικα.
Οποτε οταν υπερβεις για οποιονδηποτε λογο τις 5 φορες ανα ετος τοτε σου στελνει ενα γραμμα η ADAC και σε πεταει εξω.

αυτα μου ειπαν αυτα σας λεω, ξερει κανενας κατι παραπανω για το θεμα αυτο ??


οκ. απορια λυθηκε,

δεν σε "διώχνουν" απλα γινεται υποβαθμιση του συμβολαιου απο plus σε απλο το οποιο σε καλυπτει ΜΟΝΟ για Γερμανια.
αυτο ισχυει οταν τους καλεις για συγκεκριμενη βλαβη η οποια οφειλεται σε δικη σου αμελεια να την φτιαξεις, δλδ μενεις απο μπαταρια, δεν πας να την αλλαξεις και ξαναμεινεις απο μπαταρια κ.ο.κ.

φρεσκα νεα...

συναδελφος εκανε 2 κλησεις μεσα σε 1.5 ετη για δυο διαφορετικες περιπτωσεις
-μια απο δισκο πλατο
-κ μια απο τρακαρισμα

στην ανανεωση του συμβολαιου για το 2014 τον πηγαν στο basic δλδ μονο καλυψη στην Γερμανια λογω των 2 αυτων κλησεων.

μηπως ξεθωριαζει ο μυθος της Αdac η' η Ελπα χρεωνει τα κερατα της κ πληρωνουμε εμεις την λεζα....

spyrakos35
30/11/2013, 08:26
φρεσκα νεα...

συναδελφος εκανε 2 κλησεις μεσα σε 1.5 ετη για δυο διαφορετικες περιπτωσεις
-μια απο δισκο πλατο
-κ μια απο τρακαρισμα

στην ανανεωση του συμβολαιου για το 2014 τον πηγαν στο basic δλδ μονο καλυψη στην Γερμανια λογω των 2 αυτων κλησεων.

μηπως ξεθωριαζει ο μυθος της Αdac η' η Ελπα χρεωνει τα κερατα της κ πληρωνουμε εμεις την λεζα....

η ΕΛΠΑ είναι η εταιρεία με την οποία η adac πρέπει να συνεργαστεί θέλει δεν θέλει, καθώς είναι η "επίσημη"....
η ΕΛΠΑ από την πλευρά της, και επειδή τις παροχές της adac δεν μπορεί να τις προσφέρει ούτε στα πιο τρελά όνειρά της, αποδέχεται την συνεργασία μεν, βάζει ένα τιμολόγιο στο θεό δε, προκειμένου να "αναγκάσει" τους γερμανούν να κόψουν πελάτες κρίνοντάς τους "ζημιογόνους" (λογικότατο).....
αν οι χρεώσεις της ΕΛΠΑ ήταν "φυσιολογικές", όλοι θα φεύγανε από την ΕΛΠΑ και θα πήγαιναν στην adac....

απο την άλλη, ενδέχεται (και ίσως να είναι και πιο πιθανό σενάριο) οι οικονομικές συμφωνίες μεταξύ των εταιρειών να εντάσσονται σε ενα προκαθορισμένο πλαίσιο διαμορφωμένο από την FIM στην οποία είναι μέλη... το πλαίσιο αυτό ενδέχεται να επιτρέπει τέτοιου είδους συνεργασίες αλλά για να μην "ριχτεί" η "εγχώρια" εταιρεία, να είναι τέτοιο που να επιτρέπει στους "ξένους" να κόψουν ένα συμβόλαιο εφόσον κριθεί ασύμφορο......

ειπα τώρα εγώ ο συνομοσιολόγος τα σενάριά μου.....

George_M.
30/11/2013, 11:53
η ΕΛΠΑ είναι η εταιρεία με την οποία η adac πρέπει να συνεργαστεί θέλει δεν θέλει, καθώς είναι η "επίσημη"....
η ΕΛΠΑ από την πλευρά της, και επειδή τις παροχές της adac δεν μπορεί να τις προσφέρει ούτε στα πιο τρελά όνειρά της, αποδέχεται την συνεργασία μεν, βάζει ένα τιμολόγιο στο θεό δε, προκειμένου να "αναγκάσει" τους γερμανούν να κόψουν πελάτες κρίνοντάς τους "ζημιογόνους" (λογικότατο).....
αν οι χρεώσεις της ΕΛΠΑ ήταν "φυσιολογικές", όλοι θα φεύγανε από την ΕΛΠΑ και θα πήγαιναν στην adac....

απο την άλλη, ενδέχεται (και ίσως να είναι και πιο πιθανό σενάριο) οι οικονομικές συμφωνίες μεταξύ των εταιρειών να εντάσσονται σε ενα προκαθορισμένο πλαίσιο διαμορφωμένο από την FIM στην οποία είναι μέλη... το πλαίσιο αυτό ενδέχεται να επιτρέπει τέτοιου είδους συνεργασίες αλλά για να μην "ριχτεί" η "εγχώρια" εταιρεία, να είναι τέτοιο που να επιτρέπει στους "ξένους" να κόψουν ένα συμβόλαιο εφόσον κριθεί ασύμφορο......

ειπα τώρα εγώ ο συνομοσιολόγος τα σενάριά μου.....

νομιζω οτι το θετεις αρκετα σωστα.καπως ετσι ειναι η' πρεπει να ειναι.
παντως σε κουβεντα με γνωστη της ADAC μου ειπε πως τετοια περιστατικα (διαγραφης/αλλαγης πακετου) συμβαινουν εαν προκειται για ζημια στο ιδιο οχημα συνεχως,εαν το οχημα ειναι διαφορετικο δεν εμπιπτει στην κατηγορια ασυμφορο συμβολαιο...οποτε κ συνεχιζει.

spyrakos35
30/11/2013, 12:02
νομιζω οτι το θετεις αρκετα σωστα.καπως ετσι ειναι η' πρεπει να ειναι.
παντως σε κουβεντα με γνωστη της ADAC μου ειπε πως τετοια περιστατικα (διαγραφης/αλλαγης πακετου) συμβαινουν εαν προκειται για ζημια στο ιδιο οχημα συνεχως,εαν το οχημα ειναι διαφορετικο δεν εμπιπτει στην κατηγορια ασυμφορο συμβολαιο...οποτε κ συνεχιζει.

Δεν ειμαι σιγουρος γι αυτο το τελευταιο που λες μιας κ ασφαλιζεται ο οδηγος κ οχι το οχημα..... οπερ κ σημαινει καλυπτω τον σπυρακο για οσα οχηματα εχει/οδηγαει αλλα αν ειναι ζημιογονος, ραους......

George_M.
30/11/2013, 12:27
Δεν ειμαι σιγουρος γι αυτο το τελευταιο που λες μιας κ ασφαλιζεται ο οδηγος κ οχι το οχημα..... οπερ κ σημαινει καλυπτω τον σπυρακο για οσα οχηματα εχει/οδηγαει αλλα αν ειναι ζημιογονος, ραους......

το ρωτησα κ αυτο κ μου ειπε οτι ειχε 3 διαφορετικα γεγονοτα (μοτο,τουτου κ εργασιας τουτου) κ τον καλυψαν πληρως χωρις συνεπειες,στην δε γυναικα του ομως που καλεσε 2 φορες για το ιδιο οχημα εφαγε ακυρο!

geez996
30/11/2013, 15:50
Εμένα μου υποβιβασανε την συνδρομή με κάλυψη μόνο στην Γερμανία , πράγμα που δεν με βολεύει. Μετά από επικοινωνία δεν δέχονταν να συνεχίσω στην plus που είναι για όλη την Ευρώπη... Οπότε άντε γεια με τους κολωγερμαναραδες

George_M.
30/11/2013, 15:55
Εμένα μου υποβιβασανε την συνδρομή με κάλυψη μόνο στην Γερμανία , πράγμα που δεν με βολεύει. Μετά από επικοινωνία δεν δέχονταν να συνεχίσω στην plus που είναι για όλη την Ευρώπη... Οπότε άντε γεια με τους κολωγερμαναραδες


δεν σου ειπαν τον λογο?ειχες συνεχομενα περιστατικα με οχημα η' μονο ενα?
εχει ενδιαφερον να μας πεις ωστε να μαθουμε περισσοτερα για το συμβαινει...

H.A.Balafoutre
30/11/2013, 16:17
Έτσι όπως έχουνε γίνει τα πράγματα....καμιά ιδιωτική εταιρία δεν δουλεύει για την ψυχή της μάνας της (και ειδικά εκείνες που έχουνε ένα φανταχτερό όνομα)..... Δηλαδή ο διαχωρισμός σε καλούς και κακούς πελάτες ισοδυναμεί με το πληρώνω και δεν σε καλώ ποτέ (πρακτικά μου είσαι άχρηστη υπηρεσία), ή πληρώνω σε καλώ, αλλά μετά έχουνε μονομερός το δικαίωμα να σε υποβαθμίζουνε-διόχνουνε..... Καλωσήρθε η νέα τάξη πραγμάτων..... Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει.....

geez996
30/11/2013, 22:44
Οπως ακριβώς τα λες balafoutre...

Από το 2009 εώς σήμερα τους έχω καλέσει 5 φορές... Για τα δυο μου αυτοκίνητα και μια φορά για την μηχανή. Ολα εντός αττικης.
Με ενημέρωσαν με γράμμα ότι με υποβιβαζουν στην απλή υπηρεσία με κάλυψη μόνο για Γερμανία. Δυστυχώς το κάνουν αυτόματα αν βλέπουν ότι δεν τους συμφέρει , είναι στους όρους του συμβολαίου.
Μετά από επικοινωνία δεν θέλησαν να μου επαναφέρουν την συνδρομή στο plus , έτσι και εγω τους χαιρέτησα....

Θα μπορούσα να γίνω πονηρός και να κάνω μια νεα αίτηση στο όνομα της γυναίκας μου αλλά πλέον δεν γουστάρω παρτίδες με adac...

Αυτά...

George_M.
01/12/2013, 05:53
Οπως ακριβώς τα λες balafoutre...

Από το 2009 εώς σήμερα τους έχω καλέσει 5 φορές... Για τα δυο μου αυτοκίνητα και μια φορά για την μηχανή. Ολα εντός αττικης.
Με ενημέρωσαν με γράμμα ότι με υποβιβαζουν στην απλή υπηρεσία με κάλυψη μόνο για Γερμανία. Δυστυχώς το κάνουν αυτόματα αν βλέπουν ότι δεν τους συμφέρει , είναι στους όρους του συμβολαίου.
Μετά από επικοινωνία δεν θέλησαν να μου επαναφέρουν την συνδρομή στο plus , έτσι και εγω τους χαιρέτησα....

Θα μπορούσα να γίνω πονηρός και να κάνω μια νεα αίτηση στο όνομα της γυναίκας μου αλλά πλέον δεν γουστάρω παρτίδες με adac...

Αυτά...

επειδη θεωρω οτι εχεις καλη εμπειρια επι του θεματος (5 φορες λες) αν θες πες μας κ για την εξυπηρετηση που ειχες,δλδ ηταν μονο μεταφορα η΄σου εδωσαν κ νοικιαζομενο οχημα πχ? κτλ..κτλ
παντως δεν εισαι χαμενος πιστυεω,εσυ μεσα σε 4 χρονια εδωσες 400 ευρω για 5 μεταφορες οι οποιες εαν δεν ειχες οδικη θα σου κοστιζαν παραπανω,

soter3gm
01/12/2013, 07:17
Οπως ακριβώς τα λες balafoutre...

Από το 2009 εώς σήμερα τους έχω καλέσει 5 φορές... Για τα δυο μου αυτοκίνητα και μια φορά για την μηχανή. Ολα εντός αττικης.
Με ενημέρωσαν με γράμμα ότι με υποβιβαζουν στην απλή υπηρεσία με κάλυψη μόνο για Γερμανία. Δυστυχώς το κάνουν αυτόματα αν βλέπουν ότι δεν τους συμφέρει , είναι στους όρους του συμβολαίου.
Μετά από επικοινωνία δεν θέλησαν να μου επαναφέρουν την συνδρομή στο plus , έτσι και εγω τους χαιρέτησα....

Θα μπορούσα να γίνω πονηρός και να κάνω μια νεα αίτηση στο όνομα της γυναίκας μου αλλά πλέον δεν γουστάρω παρτίδες με adac...

Αυτά...

Μια από τα ίδια και εγώ + πολλά

montechristo
01/12/2013, 10:18
Αντιστοιχη υπηρεσια ειναι κι αυτη http://www.ttbank.gr/userfiles/bbee6b1d-19ea-448a-b84a-1636562df572/post_voitheia.pdf.

Μονο για την Ελλαδα ομως.

geez996
01/12/2013, 11:00
επειδη θεωρω οτι εχεις καλη εμπειρια επι του θεματος (5 φορες λες) αν θες πες μας κ για την εξυπηρετηση που ειχες,δλδ ηταν μονο μεταφορα η΄σου εδωσαν κ νοικιαζομενο οχημα πχ? κτλ..κτλ
παντως δεν εισαι χαμενος πιστυεω,εσυ μεσα σε 4 χρονια εδωσες 400 ευρω για 5 μεταφορες οι οποιες εαν δεν ειχες οδικη θα σου κοστιζαν παραπανω,

Οχι δεν ζήτησα ποτέ αυτοκίνητο αντικατάστασης ούτε καμία άλλη παροχή... Απλή μεταφορά στο συνεργείο.ολα εντός αττικης.

Από εξυπηρέτηση ήταν αψογοι δεν μπορώ να πω. Γι αυτό και τους προτιμούσα. Τώρα Mondial αλλά στο όχημα...