PDA

View Full Version : Πρώτη πτώση - Ευχαριστίες



Johnny_Nik
14/09/2011, 13:00
θα ήθελα από τα βάθη της καρδιάς μου να ευχαριστήσω:

α) Τον ταρίφα που αποφάσισε ότι μια λωρίδα κυκλοφορίας δεν ήταν αρκετή γι αυτόν και εκτός του ότι πέρασε στην πορεία μου κοκάλωσε εκεί (μάλλον για να πέσω πάνω του)

β) Τους κουτάκιδες ΙΧ δες τριγύρω που ατάραχοι συνέχισαν τη ζωή τους και την πορεία τους αφήνοντάς τούμπα στο δρόμο με τη μηχανή να φωνάζει ΕΠΕΣΑ!

γ) Τους συνάδελφους μηχανόβιους που επίσης ατάραχοι συνέχισαν την ζωή και την πορεία τους.... Αν και θα γίνω κακός εύχομαι όταν θα ρθει η σειρά τους να μην σταματήσει κανένας όπως εκαναν και αυτοί σε μένα


Η ιστορία έχει πολύ απλά ως εξής. Στρίβω δεξιά πριν το μεταξουργείο για να πάω προς μοναστηράκι (κάθετα προς πειραιώς και δεν θυμάμαι πως λέγεται ο δρόμος). Ξαφνικά ο ταρίφας στο φανάρι στην προς Πειραιώς αποφασίζει να μην κάτσει δεξιά ούτε αριστερά αλλά ακριβώς στη μέση με λοξή πορεία στη λωρίδα που πάει αριστερά και σε εκείνη που πάει ευθεία προς μοναστηράκι, κόκκαλο κλείνοντας μου κάθε πέρασμα ανάμεσα. Φρένα πανικού για να μην μαζεύω πόρτες και παράθυρα και χάνω το μπροστινό γιατί η γα****νη άσφαλτος είναι γυαλί. Μία δύο αφήνω πρεσάρω για να μην πέσω αλλά ήταν αργά, η μηχανή φεύγει δεξιά και εγώ ανάσκελα στην άσφαλτο.

Ο απολογισμός:

Πήρε λίγο το τιμόνι από τις τιμονόπλακες, έχασα κάτι βενζίνες και από το πέσιμο και μετά καπνίζει μόνο η μια εξάτμιση. Αέρας στο μπροστινό φρένο (ελπίζω μιας και δεν το άνοιξα ακόμα) και ράγισμα στα φρεσκοβαμμένα πλαστικά στην ουρά. (εκεί ήταν που ξενέρωσα τη ζωή μου). Εγώ ένα κάψιμο στο δεξί αγκώνα από τα 20cm που σύρθηκα στην άσφαλτο. Ευτυχώς η φύση της μοτοσυκλέτας επέτρεψε στο να μη σπάσουν πλαστικά ή να στραβώσει κάτι πέρα από το τιμόνι.

Το μόνο που πληγώθηκε τελικά ήταν η περιφάνεια μου αλλά εύχομαι σε αυτό το κοπρόσκυλο τον ταρίφα που σηκώθηκε και έφυγε και δη με κόκκινο προς ομόνοια να τα βρεί μπροστά του και χειρότερα ακόμα. Δυστυχώς δεν συγκράτησα ούτε το νούμερο του πάνω στο σοκ της πτώσης.

ΑΙ ΣΙΧΤΗΡ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΤΙΚΑ ΔΟΛΟΦΟΝΕ!

Αναδημοσιεύω ως έχει από το www.2strokers.com και σημειώνω ότι τα παραπάνω έγιναν με την υπερβολική ταχύτητα των 25km/h!

STOYBI
14/09/2011, 13:44
Καταρχην περαστικα και....

Ας κανουμε και την αυτοκριτικη μας που και που....!!!

Οντως φταει ( στην πραξη ) ο ταριφας αλλα σε μια πτωση που ερχεται με μολις 25 κμ και μαλιστα με ενα μηχανακι που κουβαλαει αριστα φρενα πανω του παρα την ηλικια του.....

Καπου φταιμε και εμεις....!!

( Μην ξεχνας οτι ναι μεν ο ταριφας κοκκαλωσε για ηλθιο λογο το αυτοκινητο, αλλα καλιστα σε αλλη περιπτωση θα μπορουσε να κοκκαλωσει για λογο ιδιαιτερα σοβαρο...:winka: )


:wave2:

sovaros_user
14/09/2011, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI

( Μην ξεχνας οτι ναι μεν ο ταριφας κοκκαλωσε για ηλθιο λογο το αυτοκινητο, αλλα καλιστα σε αλλη περιπτωση θα μπορουσε να κοκκαλωσει για λογο ιδιαιτερα σοβαρο...:winka: )


:wave2:


Ακριβως, υπαρχει και κατι που λεγεται "αποσταση ασφαλειας".

Εχετλαίος
14/09/2011, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Καταρχην περαστικα και....

Ας κανουμε και την αυτοκριτικη μας που και που....!!!

Οντως φταει ( στην πραξη ) ο ταριφας αλλα σε μια πτωση που ερχεται με μολις 25 κμ και μαλιστα με ενα μηχανακι που κουβαλαει αριστα φρενα πανω του παρα την ηλικια του.....

Καπου φταιμε και εμεις....!!

( Μην ξεχνας οτι ναι μεν ο ταριφας κοκκαλωσε για ηλθιο λογο το αυτοκινητο, αλλα καλιστα σε αλλη περιπτωση θα μπορουσε να κοκκαλωσει για λογο ιδιαιτερα σοβαρο...:winka: )


:wave2:

:wave2:

panagath
14/09/2011, 14:27
Οι ταρίφες φταίνε για όλα.

Johnny_Nik
14/09/2011, 15:14
Μάλλον δεν περιέγραψα σωστά την ιστορία. Μπροστά το φανάρι κόκκινο και εγώ ρολάρω για να περάσω ανάμεσα στα σταματημένα αυτοκίνητα, η ταχύτητα χαμηλή όπως είπα για να φτάσω δίπλα στο ταξί που προσπάθησα να αποφύγω με περίπου 5 χιλιόμετρα? και πολλά λέω.

Στην πορεία μου ξαφνικά βγήκε ο κύριος ταρίφας ο οποίος υποθέτω ότι προτού αλλάξει λωρίδα η κάνει ελιγμό ΑΠΟ ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΟΣ το τονίζω, θα έπρεπε να κοιτάξει πρώτα τον καθρέφτη? Λέω εγώ τώρα... Εντούτις απλά περιορίστηκε στο να κλείσει τις 2 από τις 3 λωρίδες που έχει στο σημείο ο δρόμος και μαζί το διάδρομο από τον οποίο υπολόγιζα (κακώς μάλλον) ότι θα περνούσα....!

Επειδή ξέρω τον ΚΟΚ απαγορεύει να κινούνται τα μοτό ανάμεσα στα αυτοκίνητα όταν και αυτά είναι εν κινήσει. Οτάν είναι σταματημένα δεν το απαγορεύει απ όσο ξέρω. Η αυτοκριτική μου έγινε και περιορίζεται στο ότι αφού ξέρω ότι ο μπροστινός θα μπορούσε να κάνει μαλακία (ο δρόμος δεν ήξερα ότι γλυστρούσε τόσο μιας και είχα ξαναπεράσει πολλές φορές) έπρεπε να έχω 10χλμ στην απόσταση εκείνη και μηδέν όταν θα έφτανα περίπου δίπλα του.

Ακόμη και αν το λάθος βαραίνει εμένα προσωπικά (σύμφωνα με τον οποιονδήποτε) θεωρώ απαράδεκτο το γεγονός ότι κανένας και ιδιαίτερα ο ταρίφας (και να θα συνεχίσω να τον λέω ταρίφα) δεν σταμάτησε να δει τι διάολο μπορεί να απέγινα. Σημ: Τόσο εκείνος όσο και τα υπόλοιπα αμάξια - μοτό έφυγαν ενώ εγώ ακόμη ήμουν πεσμένος κάτω και προσπαθούσα να σκεφτώ αν θα σηκωθώ ή όχι. Παρ όλο που η πτώση ήταν με λίγα χιλιόμετρα και όπως αποδείχθηκε ζημιές δεν έγιναν....