PDA

View Full Version : Αγορα piaggio fly 150 αξιζει?



tasos_ss
15/09/2011, 01:11
Γεια σας,
Σκέφτομαι να πάρω το συγκεκριμένο μηχανάκι επειδή το έχω βρει σε άριστη κατάσταση από πολύ γνωστό άτομο
με 1.500 χιλιόμετρα γύρο στα 1000 ευρώ.
Ξέρω αρκετά καλά από ΙΑΠΩΝΙΚΕΣ μοτοσυκλέτες να λύνω μοτέρ κλπ αλλά
Ιταλικό μοτο δεν είχα ποτέ κ ειδικά από αυτόματα δεν ξέρω πολλά πράγματα
Είναι αξιόπιστο το συγκεκριμένο μοντέλο ?
από service τι χρειάζεται?

nikonian
15/09/2011, 12:34
Έχω ένα.
Απίθανη θέση οδήγησης, οδική συμπεριφορά που εμπνέει ασφάλεια σπάνια για τόσο φτηνό μηχανάκι.Πρακτικό , με καλό χώρο κάτω από τη σέλα. Αδύναμα φρένα, αλλά προοδευτικά.
Για αξιοπιστία δεν ξέρω, δυο μήνες το έχω.

tasos_ss
15/09/2011, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Έχω ένα.
Απίθανη θέση οδήγησης, οδική συμπεριφορά που εμπνέει ασφάλεια σπάνια για τόσο φτηνό μηχανάκι.Πρακτικό , με καλό χώρο κάτω από τη σέλα. Αδύναμα φρένα, αλλά προοδευτικά.
Για αξιοπιστία δεν ξέρω, δυο μήνες το έχω.
Καινούριο το πήρες?
τιμή?

fz6man
15/09/2011, 16:28
ενταξει δε το λες και ιταλικο τωρα το ζιπ κινεζικο ειναι αλλα αρκετα βολικο εχω ενα 50αρι

tasos_ss
15/09/2011, 18:20
από αναλώσιμα- ανταλλακτικά τι χρειάζεται?

fz6man
15/09/2011, 18:57
εχει ενα θεμα νομιζω με ηλεκτρονικη και εμενα μου εκαψε και μενα μια φορα 70 ευρώ , νομιζω ειναι απο τυφωνα και τα πλαστικα του καιγοντε ευκολα απο τον ηλιο, θα σου ελεγα παρτο βλεπω το χρησιμοποιουνε πολυ στη πολη μου για delivery .

Tedvj23
17/09/2011, 22:20
Φιλε εγω ειχα σχημη εμπειρια απτο συγκεκριμενο..Το ειχα παρει δωρο στην γυναικα καινουργιο και μου βγηκε ξινο..:sad: Ολο κατι μου εβγαζε(κοπηκε γκαζιερα,ξεκολαγαν τα αυτοκολητα,καιγοντουσαν οι λαμπες,πηγαινα καθε τρεις και λιγο και μου καθαριζαν-ετριβαν κατι στην μεταδοση γιατι κατα την εκκινηση εκανε σαν γεωτρηση..) και αλλα που δεν θυμαμαι παλι καλα που ειχα εγγυηση και μου τα εφτιαχναν δωρεαν..Για μενα τσιμπα ενα Honda LEAD 110 injection και δεν θα το μετανιωσεις..

tasos_ss
17/09/2011, 23:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από karavidas
Φιλε εγω ειχα σχημη εμπειρια απτο συγκεκριμενο..Το ειχα παρει δωρο στην γυναικα καινουργιο και μου βγηκε ξινο..:sad: Ολο κατι μου εβγαζε(κοπηκε γκαζιερα,ξεκολαγαν τα αυτοκολητα,καιγοντουσαν οι λαμπες,πηγαινα καθε τρεις και λιγο και μου καθαριζαν-ετριβαν κατι στην μεταδοση γιατι κατα την εκκινηση εκανε σαν γεωτρηση..) και αλλα που δεν θυμαμαι παλι καλα που ειχα εγγυηση και μου τα εφτιαχναν δωρεαν..Για μενα τσιμπα ενα Honda LEAD 110 injection και δεν θα το μετανιωσεις..
βασικα σκευτομαι να παρω το σιγκεκριμενο μονο κ μονο επειδη το εχει 1300χλμ και η τιμη ειναι σχετικα χαμιλη...1000 ευρο αλλα μπορει να γινει κ 900
το θεμα ειναι οτι το εβγαλε εξω πριν λιγες μερες μετα απο 6 μηνες κ αφου το βαλαμε εμπρος με καλοδια ολα καλα...γεμισε κ η μπαταρια τζιτζι το εργαλειο αλλα μετα απο 2 μερες το επλινε και καποιο βραχυκικλωμα εχει γινει... μπορει να μην ειναι κατι σοβαρο....αλλα το οτι δεν ξερω απο τετοια μηχανακια με προβληματιζει...
παντως το lead δεν φαινεται άσχημο και στάνταρ θα ειναι ποιο αξιόπιστο!

pektis
20/09/2011, 00:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από tasos_ss
βασικα σκευτομαι να παρω το σιγκεκριμενο μονο κ μονο επειδη το εχει 1300χλμ και η τιμη ειναι σχετικα χαμιλη...1000 ευρο αλλα μπορει να γινει κ 900
το θεμα ειναι οτι το εβγαλε εξω πριν λιγες μερες μετα απο 6 μηνες κ αφου το βαλαμε εμπρος με καλοδια ολα καλα...γεμισε κ η μπαταρια τζιτζι το εργαλειο αλλα μετα απο 2 μερες το επλινε και καποιο βραχυκικλωμα εχει γινει... μπορει να μην ειναι κατι σοβαρο....αλλα το οτι δεν ξερω απο τετοια μηχανακια με προβληματιζει...
παντως το lead δεν φαινεται άσχημο και στάνταρ θα ειναι ποιο αξιόπιστο!

Εχει ο αδερφος μου το Lead100 το αεροψυκτο και δεν εχει βγαλει κανενα προβλημα μεχρι και σημερα (24.000χλμ.!!)

marantoni
23/04/2016, 11:44
Διαβάζοντας τα παραπάνω, αν και είναι πολλή παλαιό το post, θα πω ότι το FLY 150 από την στιγμή που το συντηρείς σωστά και το προσέχεις, βγάζει πολλά χιλιόμετρα.
Το δικό για παράδειγμα, ένα FLY150 του 2/09 έχει αυτή την στιγμή 145000km και δεν έχει βγάλει κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα, μηχανικά εννοώ.
Νομίζω ότι είναι πολλή αξιόπιστο ως μέσο και αν μπορούσα πάλι το ίδιο θα αγόραζα.