PDA

View Full Version : 2 ερωτήσεις για παπιά



PortisHead
15/09/2011, 12:13
Απλα και σαν thumbrule οι υπολογισμοι.

1.Τα παπάκια (100-150cc) τι χωρητικοτητα ρεζερβουαρ εχουν ?
2.Με ενα γεμισμα , ποσα χλμ. βγαζουν (κατα μεσο ορο) μεσα στην πόλη. ?

:wave2:

makis206
15/09/2011, 12:17
Στο πολύ περίπου:

-3,5 με 4,5 λίτρα..
-Γύρω στα 120...

Υπάρχει μεγάλη διαφορά πάντως απ'τα 100 στα 150cc..:p

PortisHead
15/09/2011, 12:31
Thanx !

panagath
15/09/2011, 12:32
Εγώ έχω ένα modenas x-cite 135. Γεμίζει τώρα με 5ευρώ οπότε έχει 3 λιτρα ρεζερβουράρ. Με τα 3 λίτρα και με μέτρια οδήγηση, (δεν το τελικιάζω, αλλά στις επιταχύνσης το πατάω) βγάζω περίπου 100-120km. Αν και τον τελευταίο καιρό που ανεβαίνω την κηφισίας και εκεί είμαι αρκετό χρόνο στα κόκκινα καίω κατιτίς παραπάνω.

PortisHead
15/09/2011, 12:37
Απλα προσπαθουσα να υπολογισω την διαφορα σε βενζινες , αν πηγαινα με ενα παπι στην δουλεια σε σχεση με το 1250.

Εγω κανω την μερα 60 χλμ. περιπου.
Αρα αν κανω σωστα τους υπολογισμους:

με 4lit βγαζω 120 χλμ
αρα θελω 2 lit για τα 60χλμ τα δικα μου τη μερα,

επι (χ) 5 μερες = 10lit την εργάσιμη εβδομάδα.

Με 1.70 περιπου η βενζινη το λιτρο ---> θελω 17 ευρω την εβδομαδα σε βενζίνες.

Τωρα θελω για τα ιδια 27 ευρω περιπου.....δλδ. 10 ευρω την εβδομαδα....40 το μηνα.

Σεβαστη διαφορα ειναι...αλλα περιμενα να καινε πολυ λιγότερο τα παπια :lol:
Επισης....καθε 2 μερες φουλάρισμα ?
Δλδ. σε καμια απεργια βενζινοπωλών...με το ζορι 2 μερες αυτονομία ???

(Εννοειτε δεν αναφερομαι σε κοστος συντήρησης - μονο βενζινες)

panagath
15/09/2011, 12:48
60 χιλιόμετρα την ημέρα είναι πολλά. Με το παπί θα σου βγεί η πίστη. Μέχρι 15 χιλιόμετρα δρομολόγιο το κάνεις άνετα. Αλλά αν είσαι για μεγάλο διάστημα σε δρόμο που πας με ταχύτητες πάνω από 80κμ/ώρα (Και δε θες να του γ@....ς) τότε δε την παλεύεις. Εγώ ανεβαίνω από ζωγράφου μέχρι μαρούσι. Μέχρι να βγη κηφησίας που πολλά stop/start στο δρόμο το παπί είναι πολύ ωραίο. Αλλά όταν μπω κηφισίας που πρέπει να ακολουθώ την κυκλοφορία (δε λέμε όταν είναι πηγμένη) οπότε πρέπει να έχω στο κοντέρ τουλάχιστον 80κμ/ώρα, τότε το λυπάμαι. Όταν πάω επί αρκετά χιλιόμετρα με το στροφόμετρο στις 7000+ στροφές (9 έχει κόφτη) το λυπάμαι. Φοβάμαι μη μου κολήσει καμιά ώρα και δε το ζορίζω, οπότε το πάω με 70κοντέρ.

Αν είναι να κάνεις 30 + 30 κμ κάθε μέρα... Θα σε κουράζει το παπί. Δε λέω ότι δε γίνεται, μια χαρά γίνεται. Αλλά είναι κάπως. Άσε που αν είναι να πηγαίνεις συνέχεια στα κόκκινα για να μην κάνεις 3 μέρες να φτάσεις, πάλι καίει το κατιτίς του. Οι διαφορές στη βενζίνη δεν είναι τόσο μεγάλες. Ειδικά αν το υπολογίζεις στα 10ευρώ διαφορά τη βδομάδα, δεν αξίζει πιστεύω. Κάνει μεγάλο δρομολόγιο, οπότε τα 40 ευρώ το μήνα τα αξίζει να το ευχαριστιέσαι κιόλας.

Καλά τι μηχανή έχεις και καις μόνο 27ευρώ τη βδομάδα για τόσο δρομολόγιο? Εγώ θέλω να πάρω 600άρι τώρα και φοβόμουν μήπως από 40 ευρώ το μήνα που θέλω τώρα ανεβώ στα 120... Αν εσύ που κάνεις 60 χλμ. την ημέρα θες 110 ευρώ το μήνα, εγώ που κάνο 25 την ημέρα βάλε και κάτι για βόλτες θα έκαιγα 60-70 (βάζω κάτι παραπάνω να είμαι μέσα). Οπότε μην το φοβηθώ για πολλή διαφορά στην κατανάλωση εε?

nic mor
15/09/2011, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead

(Εννοειτε δεν αναφερομαι σε κοστος συντήρησης - μονο βενζινες)


εκει ειναι η διαφορα!!:winka:
εγω εχω το zx130 καιει αρκετα για παπι (το ριμαδι :mad: )
περιπου 3,3 λιτρα τα 100 λογω του οτι
βγαινω εκτως πολης (περισσος-κορωπι)
αλλα με την μηχανη αν το κανω τα σερβις θα τσουξουν:a021:
διαλεγεις και παιρνεις!!!
:beer: :beer: :beer:

PortisHead
15/09/2011, 12:55
Ενα bandit 1250 εχω.
Οι βενζινες , αν δεν ειναι 27 που λεω , αντε να ειναι 32.
Κιαυτο γιατι φευγω φουλαρισμενος την Δευτερα , Πεμπτη απογευμα πρεπει να ξαναφουλαρω , μιας και δε νομιζω κανεις να αφηνει να αδειαζει το τεποζιτο του πρωτα μεχρι σταγονα.
Γιαυτο η προσεγγιση.

Επισης , ναι , το 70% των χλμ. ειναι Αττικη Οδο, με 100-120 χλμ/ωρα , αρα μαλλον το παπι θα παρακουραζεται :(

ΟΚ , το ξεχναμε λοιπον.
:wave2:

panagath
15/09/2011, 13:16
To ZX130 που λέει ο φίλος από πάνω είναι το αδερφάκι με το δικό μου το modenas x-cite 135 (130cc είναι) . Τώρα με τη δουλειά που ανεβαίνω κηφισίας καίω και έγω εκεί στα 3,2λ/100κμ . Παλιά που κυκλοφορούσα γύρω στου ζωγράφου είχα καταφέρει να πέσω και κάτω από 2,8 αλλά δεν πέρναγα τις 4,500 στροφές. πάντως ο μέσος όρος του είναι 100χλμ στο ρεζερβουαρ.

Αν θες να πας αττική οδο με 100-120 με το παπί θα πρέπει να είσαι με το γκάζι locked τέρμα. Οπότε θα κάψεις ότι μπορεί να κάψει. Για το δρομολόγιό σου χρειάζεται κάτι μεγαλύερο. Οπότε καλά είσαι με το bandit !!

o teos
15/09/2011, 13:26
Innova 125i σε καταλαβενω γιατι ανεβοκατεβαινα ενα διαστημα κρυονερι απο πειραια...30κατι χλμ πηγαινε και αλλα τοσα ελα..εμενα με νορμαλ οδηγηση μου βγαζει γυρω στα 140χλμ....συνηθεια ειναι και δεν τσουζει η τσεπη ετσι...:winka:

zephyr1
15/09/2011, 13:40
Εγω παντως εκανα με fazer1000 100χλμ.την ημερα και με την διαφορα που ειχα στης βενζινες σε σχεση με το παπι,πληρωσα της δοσεις και το πηρα.

Για σερβις ουτε συζητηση,γλυτωσα παρα πολυ χρημα,για μενα ειναι η καλυτερη λυση, οποτε μην σταματησεις να το σκεφτεσαι.

:winka:

PortisHead
15/09/2011, 13:42
Να φανταστω οτι τα θεοβαρα σκουτερακια των 125 και 250 cc θα καινε περισσοτερο απο παπια ε ?

zephyr1
15/09/2011, 13:55
Τωρα εχω ενα derbi300 ,καμια σχεση με παπι ,ουτε σε βενζινα ,ουτε σε οδηγικη συμπεριφορα.

Με 10 € βγαζει γυρω στα 170 χλμ.,ειναι καβλα δεν λεω ,αλλα πιο ακριβο σε ολα σε σχεση με το παπι.

Για μενα το παπι αν εξαιρεσης της επιδοσεις ,ειναι οτι καλυτερο εχουν προσφερει η βιομηχανιες παραγωγης μοτοσυκλετας στο ανθρωπινο ειδος.;)

PortisHead
15/09/2011, 14:18
Με ολα τα παραπανω σκεφτομαι και το εξης.
Ενα παπι σε καλη κατασταση μεταχειρισμενο , εχει περιπου στο 1000ρικο αποτι βλεπω.

Με 40 ευρω διαφορα στα καυσιμα το μηνα....θελω 25 μηνες για να πω οτι κανω αποσβεση και ξεκιναω να εχω καποιο κερδος.

Εδω δεν ξερουμε καλα καλα αν το 2012 θα εχουμε βενζινη για να καθαριζουμε καναν λεκέ....25 μηνες ειναι πολυ.

Δυσοιωνο σεναριο. :(

dmf
15/09/2011, 14:29
Οποτε μεινε οπως εισαι..

PortisHead
15/09/2011, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Οποτε μεινε οπως εισαι..

Τελικα καταληγουμε στο οτι, πολλα χιλιομετρα και οικονομικα δεν γινεται με κανεναν τροπο.

sovaros_user
15/09/2011, 14:38
Δεν ειναι τοσο απλο να κανεις υπολογισμους μακροπροθεσμα, στα 2 χρονια που λες στανταρ θα εχεις καποιο "ατυχημα" πχ, αλλο να κυκλοφορεις με περιουσια που κοστιζει 10.000 κ αλλο με 1.000.

Σε 2 χρονια το μονο σιγουρο ειναι οτι θα περιορισουμε τις διαδρομες μας στο απαραιτητο, ακομα κ τωρα (για εμενα τουλαχιστον) το μεγαλυτερο εξοδο ανα μηνα ειναι το καυσιμο, πανω κ απο τα ψωνια του σουπερ μαρκετ.


"Τελικα καταληγουμε στο οτι, πολλα χιλιομετρα και οικονομικα δεν γινεται με κανεναν τροπο."

Οχι, καταληγουμε στο οτι τα λιγοτερα κυβικα, δεν σημαινει απαραιτητα οικονομια.

gcrook
15/09/2011, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Με ολα τα παραπανω σκεφτομαι και το εξης.
Ενα παπι σε καλη κατασταση μεταχειρισμενο , εχει περιπου στο 1000ρικο αποτι βλεπω.

Με 40 ευρω διαφορα στα καυσιμα το μηνα....θελω 25 μηνες για να πω οτι κανω αποσβεση και ξεκιναω να εχω καποιο κερδος.

Εδω δεν ξερουμε καλα καλα αν το 2012 θα εχουμε βενζινη για να καθαριζουμε καναν λεκέ....25 μηνες ειναι πολυ.

Δυσοιωνο σεναριο. :(

Δεν ξερω σε σχεση με τι το υπολογιζεις,αλλα αν μεσα σε αυτους τους 25 μηνες αφαιρεσεις (η συγκρινεις) το κοστος ελαστικων,αλυσιδογραναζων,τακακιων,λαδιων κοκ μαλλον θα εχεις κανει την αποσβεση σου ΠΟΛΥ νωριτερα.

alex14
15/09/2011, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Δεν ξερω σε σχεση με τι το υπολογιζεις,αλλα αν μεσα σε αυτους τους 25 μηνες αφαιρεσεις (η συγκρινεις) το κοστος ελαστικων,αλυσιδογραναζων,τακακιων,λαδιων κοκ μαλλον θα εχεις κανει την αποσβεση σου ΠΟΛΥ νωριτερα.

+1

panagath
15/09/2011, 14:51
Και το παπί αν κάνει κάθε μέρα 60χλμ στα κόκκινα, θα κολήσει μοτέρ, δε τη γλυτώνει ότι και ναναι.

dimzan
15/09/2011, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user

.....


Οχι, καταληγουμε στο οτι τα λιγοτερα κυβικα, δεν σημαινει απαραιτητα οικονομια.



Το καλυτερο που διαβασα εδω μεσα.

Τα παπια συμφερουν μονο για πολλες μικρες εντος πολης διαδρομες και μονο αν συγκριθουν με μηχανες που καινε απο 7-8λτ/100 και πανω.

Πλεον ομως ολες οι συγχρονες 600αρες ειναι injection και καινε γυρω στα 6 εντος πολης.

Το fazer 1000 καιει τον κωλο του οποτε λογικο να συμφερει το παπακι. Ομως τοτε πληρωνεις και ασφαλεια για το παπακι, και σερβις για το παπακι κλπ κλπ.


Γενικα θεωρω μεγαλη βλακεια να εχει καποιος μεσσαια μηχανη για να προσπαθησει να κανει αποσβεση αγοραζονταις ΚΑΙ παπακι. Γιατι ουσιαστικα στα τρεχουμενα εξοδα της μηχανης ΠΡΟΣΤΙΘΕΝΤΑΙ και του παπιου (τελη-ασφαλειες-σερβις εστω κι αν ειανι λιγο) και μονο απο τη διαφορα στην καταναλωση δε βγαινει αυτη η διαφορα. Ασε που και το παπακι εχει κοστος αγορας που πρεπει να αποσβεσεις

panagath
15/09/2011, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user


"Τελικα καταληγουμε στο οτι, πολλα χιλιομετρα και οικονομικα δεν γινεται με κανεναν τροπο."



Ο μόνος τρόπος να βγουν πολλά χιλιόμετρα οικονομικα (??? και πάλι δε νομίζω :confused: ) είναι η κάρτα απεριορίστων διαδρομών ΟΑΣΑ. 45 ευρώ και μπορείς να μπεις σε ένα λεωφορείο και να μείνεις μέσα από το πρωί μέχρι το βράδυ και να γραφεις χιλιόμετρα. Ούτε αλυσιδογράναζα, ούτε λάδια, ούτε βενζίνες, ούτε λάστιχα. Το μόνο κακό είναι ότι δεν ξέρεις ΑΝ και ΠΟΤΕ θα φτάσεις στον προορισμό σου. :rotflmao:

Η χρυσή τομή θα ήταν ένα μοτοσυκλετάκι πάνω κάτω στα 300cc injection. Το οποίο φυσικά να μην κάνει 5000ευρώ (βλέπε YBR 250 ktl πανάκριβα). Δε μιλάω για crossαδικο. Αλλά για κάτι σε Naked, πιο δρόμου ρε παιδί μου. Γιατί τώρα από τα 125 πας στασ 600. Και μη μου πείτε για CBF 250 η YBR 250 ή Ninja 250... Με τα ίδια λεφτά βρίσκεις Hornet 600...

dimzan
15/09/2011, 15:02
το ιδανικο μηχανακι για πολη αλλα με καλες δυνατοτητες σε ανοιχτους δρομους ηταν και ειανι το cb400

στην ιαπωνια βγαινει με injection και abs.

αστεια καταναλωση που θυμιζει 250αρι, δυνατες επιδοσεις με 60 αλογα και καλη ροπη λογω vtec , 50€ τελη ασφαλεια φθηνη και τρομερο σχεδιο...

ας ειναι καλα ο σακαρακης ομως....

gcrook
15/09/2011, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
Το καλυτερο που διαβασα εδω μεσα.

Τα παπια συμφερουν μονο για πολλες μικρες εντος πολης διαδρομες και μονο αν συγκριθουν με μηχανες που καινε απο 7-8λτ/100 και πανω.

Πλεον ομως ολες οι συγχρονες 600αρες ειναι injection και καινε γυρω στα 6 εντος πολης.

Το fazer 1000 καιει τον κωλο του οποτε λογικο να συμφερει το παπακι. Ομως τοτε πληρωνεις και ασφαλεια για το παπακι, και σερβις για το παπακι κλπ κλπ.


Γενικα θεωρω μεγαλη βλακεια να εχει καποιος μεσσαια μηχανη για να προσπαθησει να κανει αποσβεση αγοραζονταις ΚΑΙ παπακι. Γιατι ουσιαστικα στα τρεχουμενα εξοδα της μηχανης ΠΡΟΣΤΙΘΕΝΤΑΙ και του παπιου (τελη-ασφαλειες-σερβις εστω κι αν ειανι λιγο) και μονο απο τη διαφορα στην καταναλωση δε βγαινει αυτη η διαφορα. Ασε που και το παπακι εχει κοστος αγορας που πρεπει να αποσβεσεις

Εισαι τελειως λαθος.
Εκτος απο εντελως ακραιες περιπτωσεις του στυλ -καθε μερα κανω 80+ χιλιομετρα απο Εθνικη,Αττικη οδο ,κτλ-το παπι ειναι απειρως πιο οικονομικο απο οποιοδηποτε μεσαιο μηχανακι στρητ η ον οφ.

panagath
15/09/2011, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
το ιδανικο μηχανακι για πολη αλλα με καλες δυνατοτητες σε ανοιχτους δρομους ηταν και ειανι το cb400

στην ιαπωνια βγαινει με injection και abs.

αστεια καταναλωση που θυμιζει 250αρι, δυνατες επιδοσεις με 60 αλογα και καλη ροπη λογω vtec , 50€ τελη ασφαλεια φθηνη και τρομερο σχεδιο...

ας ειναι καλα ο σακαρακης ομως....
Δε μπορώ να καταλάβω τι επιχειρησιακό σχεδιασμό έχει αυτός ο Σαρακάκης. Δεν έκανε εισαγωγή το παλιό cb400sf και αυτή η μηχανή έχει κάνει (παρα-)εισαγωγές περισσότερες από ότι άλλο έχει κάνει ο σαρακάκης σε μηχανή. Πλησιάζει κατά πολύ κάτι ενδιάμεσο για την πόλη. Να μην καίει τα άντερά του και να μπορείς να το χαρείς και λίγο.

Αν το έφερνε το νεο μοντέλο με το injection και abs πιστεύω θα κέρδιζε σε μεγάλο βαθμό το μέσο χρήστη...

dimzan
15/09/2011, 15:16
Δεν ειπα οτι δεν ειανι οικονομικο.

Δεν κανεις ομως αποσβεση απο το κοστος χρησης της μηχανης παιρνοντας ΚΑΙ παπακι αυτο ειπα.

Καθε μερα περσυ εκανα 50χλμ εντος πολης με τη μηχανη με καταναλωση 6λτ κι αυτο γτι το παταγα. Με παπακι στου ιδιους ρυθμους θα εκαιγα 3-3.5λτ αρα κερδος πες 3λιτρα, ητοι 5ευρω ανα 100χλμ η αλλιως 500 ευρω ανα 10.000χλμ. Ενα παπι εχει κοστος αγορας 1000€ και κοστος χρησης 300-500 το χρονο + τις βενζινες

The rest is math που λεμε και στη σχολη.

Στη μηχανη τα λαστιχα ειναι που τσουζουν αλλα και παλι το φθαρμενο μου diablo με abs φρεναρει καλυτερα απο οποιοδηποτε παπακι.




Το cb400 το ειχα και ξερω πολυ καλα, γι αυτο το προτεινα... Απλα το αφησα για κατι πιο γρηγορο...

Ο Σακαρακης φοβαται μηχασει το κοινο του hornet που θελει μεσσαιο honda εντος πολης. Επισης με την τιμολογιακη πολιτικη που ακολουθει ειναι ικανος να φερει το cb400 στα 8000€ , δες ποσο εφερε το vtr250 που ειναι υπερτατη πιπα

gcrook
15/09/2011, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
Δε μπορώ να καταλάβω τι επιχειρησιακό σχεδιασμό έχει αυτός ο Σαρακάκης. Δεν έκανε εισαγωγή το παλιό cb400sf και αυτή η μηχανή έχει κάνει (παρα-)εισαγωγές περισσότερες από ότι άλλο έχει κάνει ο σαρακάκης σε μηχανή. Πλησιάζει κατά πολύ κάτι ενδιάμεσο για την πόλη. Να μην καίει τα άντερά του και να μπορείς να το χαρείς και λίγο.

Αν το έφερνε το νεο μοντέλο με το injection και abs πιστεύω θα κέρδιζε σε μεγάλο βαθμό το μέσο χρήστη...

Δεν θα αγοραζε σχεδον ΚΑΝΕΝΑΣ -στην Ελλαδα- 400αρι που κοστιζει οσο και ενα αντιστοιχο 600αρι.:smokin:
Αλογα ρουλζ.

gcrook
15/09/2011, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan


Στη μηχανη τα λαστιχα ειναι που τσουζουν αλλα και παλι το φθαρμενο μου diablo με abs φρεναρει καλυτερα απο οποιοδηποτε παπακι.

Μονο που αμα βροντηξεις με το γαμιστερο ΑΒΣ και το ντιαμπλο σου,καλυτερα να πας να παρεις 2-3 παπια να'χεις καβατζα.:lol: :wave2:

TROOPER
15/09/2011, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Τελικα καταληγουμε στο οτι, πολλα χιλιομετρα και οικονομικα δεν γινεται με κανεναν τροπο.

3λ/100χλμ τερμα γκαζι

3λ=5ευρω.

110κ.εκ.

χαιρομαι να πηγαινω συνεργιο για λαδια,φιλτρα,τακακια,λαστιχα,αλυσιδογραναζα!!!

δε με νοιαζει αν θα μου το γδαρουν,πεταξουν,τρακαρουν!!!

τελη κυκλοφοριας 21ευρω.ασφαλεια 6μηνο 90 ευρω.

κοστος αγορας 750ευρω το 2008 με 21000χλμ

υ.γ.καποιος μου ειπε οτι το αντρες το 125 η σουζουκι το εβγαλε στα 1200ευρω αλλα δεν ξερω αν αληθευει!!!

dimzan
15/09/2011, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Δεν θα αγοραζε σχεδον ΚΑΝΕΝΑΣ -στην Ελλαδα- 400αρι που κοστιζει οσο και ενα αντιστοιχο 600αρι.:smokin:
Αλογα ρουλζ.


θα αγοραζε αν ειχε σωστη τιμη.

οταν το bandit και hornet παιζουν στα 6000-7000 με abs το λογικο ειναι το cb400 να ερθει 4500-5000, παρπανω ειανι λογικο να μην πουλησει.


gcrook καθε μπαμ στη μηχανη ειναι 200-500-1000€ το ξερουμε αυτο και ειανι στα μειον

dmf
15/09/2011, 15:24
Επισης μπορεις να παρεις 5-6 ηλεκτρικα ποδηλατα που εχουν αυτονομια 70Km, και γλιτωνεις ασφαλειες και τελη. Λαστιχα καθε 2 χρονια 30 ευρω.
Μονο το ρευμα που το φορτιζεις πλερωνεις.
Πού μας οδηγει αυτη η συζητηση?

georgemark
15/09/2011, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
3λ/100χλμ τερμα γκαζι

3λ=5ευρω.

110κ.εκ.

χαιρομαι να πηγαινω συνεργιο για λαδια,φιλτρα,τακακια,λαστιχα,αλυσιδογραναζα!!!

δε με νοιαζει αν θα μου το γδαρουν,πεταξουν,τρακαρουν!!!

τελη κυκλοφοριας 21ευρω.ασφαλεια 6μηνο 90 ευρω.

κοστος αγορας 750ευρω το 2008 με 21000χλμ

υ.γ.καποιος μου ειπε οτι το αντρες το 125 η σουζουκι το εβγαλε στα 1200ευρω αλλα δεν ξερω αν αληθευει!!!

Κάθε πότε για λάδια κτλ που αναφέρεις, και με τι κόστος έτσι ώστε να συγκριθούν με τα αντίστοιχα μιας μηχανής;

sovaros_user
15/09/2011, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
...και hornet παιζουν στα 6000-7000 με abs



εχεις χασει επεισοδια :D

gcrook
15/09/2011, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Επισης μπορεις να παρεις 5-6 ηλεκτρικα ποδηλατα που εχουν αυτονομια 70Km, και γλιτωνεις ασφαλειες και τελη. Λαστιχα καθε 2 χρονια 30 ευρω.
Μονο το ρευμα που το φορτιζεις πλερωνεις.
Πού μας οδηγει αυτη η συζητηση?

Αμα ο καθ'ενας γραφει οτι του καβλωσει πουθενα.
.Δεν παλευεστε γαμω τη μπουτανα μου.

PortisHead
15/09/2011, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Πού μας οδηγει αυτη η συζητηση?

Το θεμα ειναι , καποιος που ειναι ηδη κατοχος μεσαιας/μεγαλης μηχανης και σκεφτεται να αγορασει ενα παπι για να μειωσει τα εξοδα μετακινησης , αν τον συμφερει τελικα ή οχι.

:)

TROOPER
15/09/2011, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgemark
Κάθε πότε για λάδια κτλ που αναφέρεις, και με τι κόστος έτσι ώστε να συγκριθούν με τα αντίστοιχα μιας μηχανής;

καθε 3000χλμ.

κοστος με την εργασια κανα 50αρι

προσφατα αλλαξα μπροστινη δισκοπλακα.γνησια γιαμαχα 25 ευρω.

παω συνεργειο και γουσταρω!!!!

dmf
15/09/2011, 15:41
Καλυτερα κανε μονος σου τους υπολογισμους, αλλα τον παραγοντα τρακαρισμα γνωμη μου να μην τον λαβεις υποψη.

TROOPER
15/09/2011, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Το θεμα ειναι , καποιος που ειναι ηδη κατοχος μεσαιας/μεγαλης μηχανης και σκεφτεται να αγορασει ενα παπι για να μειωσει τα εξοδα μετακινησης , αν τον συμφερει τελικα ή οχι.

:)

συμφερει αβλεπι!!!!!

toyar
15/09/2011, 15:43
ενα βημα παραπανω για οποιον ενδιαφερεται:

cbf250 ή αντιστοιχο μονοκυλινδρο
τελη 21 ευρω
ασφαλεια 90 το εξαμηνο
400+ χλμ με 16 λτ βενζινη
λαδια φιλτρο καθε 3000=30 ευρω
μπουζι καθε 6000=10 ευρω
βαλβιδες καθε 12000=90 ευρω(περιπου)
λαστιχα 150
αλυσογραναζα 100-120

σε σχεση με οποιοδηποτε παπι
περισσοτερο γκαζι ακομα και δικαβαλο
καλυτερα φρενα
σταθεροτητα μοτοσυκλετας :wave2:

alex14
15/09/2011, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Το θεμα ειναι , καποιος που ειναι ηδη κατοχος μεσαιας/μεγαλης μηχανης και σκεφτεται να αγορασει ενα παπι για να μειωσει τα εξοδα μετακινησης , αν τον συμφερει τελικα ή οχι.

:)

Συμφερει με τα μπουνια. Τελος

georgemark
15/09/2011, 15:49
Σχεδόν το ίδιο ρώτησα και εδώ :
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=121660

με διαφορετικά αποτελέσματα :sick: :sick: :sick:

TROOPER
15/09/2011, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgemark
Σχεδόν το ίδιο ρώτησα και εδώ :
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=121660

με διαφορετικά αποτελέσματα :sick: :sick: :sick:

ειδες εκει τι σου απαντησα?

gcrook
15/09/2011, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Καλυτερα κανε μονος σου τους υπολογισμους, αλλα τον παραγοντα τρακαρισμα γνωμη μου να μην τον λαβεις υποψη.

Βρε ματακια μου (γιατι ετσι νιωθω τωρα που σου γραφω):blush: :blush: γιατι θελετε να με κανετε να το ξαναρχισω το ρημαδι;:bigcry: :smokin: :bigcry:

panagath
15/09/2011, 15:59
Αν συνολικά γλυτώνεις 50-60 ευρώ το μήνα (λέμε τώρα), αξίζει να κάνεις δρομολόγιο 60χλμ κάθε μέρα με το παπάκι και να το πηγαίνεις στο όριο του? Εγώ πιστεύω καλύτερα να θυσιάσω τα 60 ευρώ και να πάρω μια μηχανή 600 injection και να είμαι άνετος παρά το ζόρι με το παπί.

Εμένα η διαδρομή είναι 25χλμ την ημέρα. Αλλά και πάλι. Θα δώσω το παπί στον μικρό μου αδερφό και πάω στα 600, αν φτάσουν τα λεφτά σε injection.

georgemark
15/09/2011, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ειδες εκει τι σου απαντησα?

Ναι , τώρα...

dmf
15/09/2011, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Βρε ματακια μου (γιατι ετσι νιωθω τωρα που σου γραφω):blush: :blush: γιατι θελετε να με κανετε να το ξαναρχισω το ρημαδι;:bigcry: :smokin: :bigcry:

Θα σου πω. Στο δρομο ειτε χτυπας ειτε σε χτυπανε. Στη δευτερη περιπτωση αποζημιωνεσαι, οποτε ειτε εχεις παπι ειτε μεγαλη μηχανη τα παιρνεις ολα.
Στην πρωτη περιπτωση που χτυπας εσυ αλλον, ή πεφτεις μονος σου, πιστευω οτι ειναι πολυ πιο δυσκολο να συμβει με την μεγαλη μοτοσυκλετα, παρα με το παπι.
Καμια σχεση σε φρενα, ικανοτητα ελιγμου, και γενικοτερα σταθεροτητας στο δρομο.
Μια φορα που χρειαστηκα φρενα πανικου σε παπι με 80km/h ενιωθα σαν να ειμαι πανω στο ποδηλατο. Σαν φιδι πηγαινε.
Σε μεγαλη μηχανη δεν θα γινοταν αυτο.
Τελος παντων ετσι το βλεπω εγω τουλαχιστον

nic mor
15/09/2011, 16:47
για να ολοκληρωσω αυτα που ειπα πριν
να συμπληρωσω οτι:

α)το παπι κανει μακρα αποσβεση μεν,αλλα κανει!!!
β)πας εκτως απο την δουλεια οπου αλλου θες χωρις
το αγχως "την κλειδωσα;" "ποιος παρκαρε κολλητα μου"
"ποιος το κοιταει περιεργα" "ρε μωρο περιμενε λιγο να παω να δω τη μηχανη"
"τι κλειστο μαγαζι; και πως θα βλεπω τη μηχανη"
ασε το γηπεδο!!!!
η καμια συναυλια!!
γ)ασε τα κοντινα καφεδακια κτλ
δ) αμα πιεις και λιγο παραπανω.. το παρατας και στα @ρχιδια σου
αμα δεν το βρεις εκει το πρωι!!!!!!!
ε)κινεισαι με πολυ μα παρα πολυ ανεση αναμεσα στα σταματημενα!!
ζ)η μεγαλητερη ζημια που μπορει να παθει φτιαχνεται με λιγοτερα απο 500€
και αλλα πολλα παααρα πολλα!!!
:beer: :beer: :beer:

βεβαια δεν εχει τα φρενα και τα κρατηματα της
μηχανης η το γκαζι για να αποφυγεις κατι!



φιλε panagath μην το φοβασαι στο λεω εγω που
ειμαι σιδεροφαγος!!! (γενικα πολυ ατσουμπαλος κατι εχει το δεξι μου χερι μαλλον :p )
κινουμαι καθημερινα απο περισσο προς κορωπι
αρκετα ατσαλα μεχρι το σταυρο και τερμα γκαζι μεχρι το κορωπι
δεν μασαει το εργαλειο λεμε!!ουτε χοντα να ηταν:smokin:
κατα τα αλλα ειναι μεγαλη απατη το ριμαδι:mad:

panagath
15/09/2011, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
...


φιλε panagath μην το φοβασαι στο λεω εγω που
ειμαι σιδεροφαγος!!! (γενικα πολυ ατσουμπαλος κατι εχει το δεξι μου χερι μαλλον :p )
κινουμαι καθημερινα απο περισσο προς κορωπι
αρκετα ατσαλα μεχρι το σταυρο και τερμα γκαζι μεχρι το κορωπι
δεν μασαει το εργαλειο λεμε!!ουτε χοντα να ηταν:smokin:
κατα τα αλλα ειναι μεγαλη απατη το ριμαδι:mad:

Με μπερδεύεις λίγο. Με το παπί δεν είπες πας στο κορωπί??

edit: Επειδή έχω αναφέρει 2 "φόβους", σε ποιον αναφέρεσαι? Στο αν θα μου κολήσει το παπί αν το πηγαίνω τέζα ή το αν θα καίει τα αντερά του αν πάρω 600αρι??? :beer: :wacko:

nic mor
15/09/2011, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
Με μπερδεύεις λίγο. Με το παπί δεν είπες πας στο κορωπί??

μα για το παπι λεω!!!!
σκλι αταηγο λεμε:smokin:
(το ριμαδι:mad: )

alres
15/09/2011, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Απλα και σαν thumbrule οι υπολογισμοι.

1.Τα παπάκια (100-150cc) τι χωρητικοτητα ρεζερβουαρ εχουν ?
2.Με ενα γεμισμα , ποσα χλμ. βγαζουν (κατα μεσο ορο) μεσα στην πόλη. ?

:wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Απλα και σαν thumbrule οι υπολογισμοι.

1.Τα παπάκια (100-150cc) τι χωρητικοτητα ρεζερβουαρ εχουν ?
2.Με ενα γεμισμα , ποσα χλμ. βγαζουν (κατα μεσο ορο) μεσα στην πόλη. ?

:wave2:

Το x έχει 3,7λ.
Με οικονομία του θανατά (δηλαδή ως 60χλμ ανώτατη εντός πόλης, που δεν τα βρίσκω λίγα) έχει κάψει.....γκούχου...1,9λ στα 100 χλμ μετρημένο.
Με χαλαρό τρόπο 2,2-2,4.
Με κόφτες 3,5λ στα 100χλμ

Με 3,7 λίτρα με χαλαρή οικονομία βγάζεις 150χλ, άνετα λέμε. Παρόλαυτα δεν τ αφήνεις να στεγνώσει εννοείται.

Με λίγο φτιάξιμο στη σέλα και μπαγκαζιέρα κάνεις από μετακόμιση μέχρι ταξίδι... Για εντός πόλης δεν υπάρχει καλύτερη εναλλακτική. Σέρβις τσάμπα, κατανάλωση πιο κάτω δεν πάει, λάστιχα με 50-80 ευρώ, λάδια με 25Ε.

Όσο για τις αντοχές...κουβαλώντας 180 κιλά (!!!!) σπασμένο πήγαινε επί καμιά 80άρα χιλιόμετρα...Μόνος σπασμένο για 4 ώρες συνεχόμενο ταξίδι (στάση 5λεπτών μόνο για βενζίνη) δεν κατάλαβε τίποτα. Χωρίς καμία υπερβολή όλα αυτά.

Αλλά επειδή τα κάνεις όλα αυτά και τρώει ζόρι, κοιτάς συνέχεια λάστιχα, άξονες, αλυσίδα (τεντωμένη, λαδωμένη), ψαλίδι, ανάρτηση εμπρός, φρένα.

Με ελάχιστες βελτίώσεις (όχι κινητήρα), αποκτά και καλό στήσιμο (φρένα, κράτημα, αναρτήσεις) για τα δεδομένα του.

Ταχύτητες που πιάνει άνετα 110-120. Πρόσφατα είδα στο κοντέρ 125 με 14άρι μπροστά και δεν είχε τελικιάσει...Τι άλλο θες;

panagath
15/09/2011, 18:22
Το λυπάμαι μωρέ το μοντένας όταν ανεβαίνω την κηφισίας εκεί μετά το υγεία που ανοίγει ο δρόμος και πάει 2-3 χιλιόμετρα με 7-8000στροφές. Μου λένε όλοι ότι είναι σκυλιά και δεν παθαίνουν τίποτα...Αλλα το ακούω να φονάζει τεζαρισμένο και δε θέλω :P:P:P Έτσι και αλλιώς τώρα είναι να πάρει ο αδερφός μου μηχανάκι, οπότε λέμε από το να πάρουμε να έχουμε 2 παπιά, θα του δώσω το μοντένας, θα πάρω ένα 600άρι και θα έχουμε κ από τα δύο!

chriscrypton
21/09/2011, 04:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Απλα και σαν thumbrule οι υπολογισμοι.

1.Τα παπάκια (100-150cc) τι χωρητικοτητα ρεζερβουαρ εχουν ?
2.Με ενα γεμισμα , ποσα χλμ. βγαζουν (κατα μεσο ορο) μεσα στην πόλη. ?

:wave2:
Εγω με το Υamaha Crypton 105cc με 4,2lt FULL το τεποζιτο & με ηπια χρηση,μ εχει φταξει & 150χλμ:a08: .Το χα αγορασει 800ευρω μεταχειρισμενο πριν 7 χρονια αλλα τα χει βγαλει τα λεφτα του περιπου 70φορες:D