PDA

View Full Version : balbide v strom



koyis
29/08/2005, 17:36
kalispera se oloys tha ithela na rotiso gia tis balbides sto v strom pote theloun serbis? M eipan oti theloyn sto deytero serbis giati lene oto mixanaki epidi eine kainoyrgio to mixanaki to moter eine sfixto kai kapoia kapelota isos na theloyn alagma ixeiei ayto pedia soste me giati (PAO NA LIOSO SAN TO KERAKI TIS LAMPRIS)EYXARISTO:confused:

athandim
30/08/2005, 09:45
Οι βαλβίδες θέλουν ρύθμιση στα 24.000klm, δηλαδή έχεις ποοοολύ
δρόμο ακόμα....

(Θα ήθελα όμως να γνωρίσω τον "μάστορα" που σου τα λέει αυτά...είναι εξουσιοδοτημένος; έχει ξαναασχοληθεί με v-strom;
Τί να πω... :a31: )

Πάντως, αν κάποιος φίλος διαθέτει scaner και διάθεση, καλό θα ήταν να στείλει την σελ. 39 του εγχειριδίου (πίνακας συντήρησης). Για όσους δεν το έχουν θα φανεί πολύ χρήσιμο, και θα γλιτώσουν από τους "επαγγελματίες" παντογνώστες ...:beer:

Vezouvios
13/09/2005, 14:50
kalispera se oloys tha ithela na rotiso gia tis balbides sto v strom pote theloun serbis? M eipan oti theloyn sto deytero serbis giati lene oto mixanaki epidi eine kainoyrgio to mixanaki to moter eine sfixto kai kapoia kapelota isos na theloyn alagma ixeiei ayto pedia soste me giati (PAO NA LIOSO SAN TO KERAKI TIS LAMPRIS)EYXARISTO




Η εμπειρια του παθων δηλαδη εμου εδειξε οτι το ρυθμισμα των βαλβιδων ειναι υποχρεωτικο να γινεται στις 24000 χλμ...
Εγω το ειχα αφησει για τις 25000 μεχρι που αρχισα να ακουω τις βαλβιδες να χτυπανε,πιστεψε με ακουγονται......
ΟΠΩΤΕ το εκανα στα 24300 χλμ και ησυχασα....
Αλλα προς θεου οχι πιο νωρις ημαρτον ......ακου στο 2 service,,,
:uplate: :uplate:
Σε λιγο θα μας πουν να το κανουμε στα πρωτα 100 χλμ....ελεος

Tropeas
13/09/2005, 15:11
Και εμένα στο service των 24.00χλμ ρυθμίστηκαν βαλβίδες και αλλάχθηκαν καπελώτα ...
συν πακέτο αλυσιδο - (μπρος πίσω) γράναζο

ισον =
καπελώτα 6χ8=48?
ρυθμιση βαλβίδες εργασία με καπελώτα 150? (φιλική τιμή μου παν...)
γρανάζι μπρος πίσω + αλυσίδα αντιπροσωπίας 220?
ΣΥΝΟΛΟ: 438?

εσεις? απο τιμές; για να συγκρίνουμε...

Innersense
13/09/2005, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
ΣΥΝΟΛΟ: 438

Καρδια μου βαστα...

Καλα ρε Tropea... εμεις σου συμπαραστεκομεθα και εσυ μας ματωνεις την καρδουλα...

Τεσπα... σαματης φταις και εσυ... ειναι σκληρη η προσγειωση στην πραγματικοτητα της αντιπροσωπιας τελικα...

Παω να πνιξω τον πονο μου στις μπυρες μετα απο αυτο που διαβασα...

Tropeas
13/09/2005, 22:01
Παιδιά την αλυσίδα εγώ την ζόρισα, το παραδέχομαι, την είχα πετάξει και μια φορά ώξω, ....
αλλιώς την αλλάζεις στα 40.000+
τι να κάνω αφου μου αρέσει το απότομο γκάζι και η μηχανή να σηκώνεται ασυμπλεκτάριστη... :blush:

zoudis
14/09/2005, 09:23
re Lambro.... ti times einai autes ???

Ego paidia ekana ry8mish balbidwn sta 24.000, den mou alla3e tipota kai to olo service me ta lado-3yda, filtro aeros kai mpouzi mou bgike 130-140 euro....

Alisida akoma den exw alla3ei (27.500) kai lew na alla3w stis 30.000, mazi me lastixa. An PALI den exw lefta, 8a parw ton mpoulo kai den 8a alla3w tipota mexri tis 36.000....

Na balw alysida antiproswpias ? h' tis agoras ? Giati yperkostologimeni mou akoustike 220 (otan me to Yamaha plirwsa 105...)

:wave2: :wave2:

Tropeas
14/09/2005, 18:20
Εγώ αν με ρώταγε ο μηχανικός την κορυφαία after market αλυσίδα θα έβαζα... αλλα στο βωμό της εγγύησης όλα τα γ@μ&πληρώνεις...

athandim
15/09/2005, 00:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Εγώ αν με ρώταγε ο μηχανικός την κορυφαία after market αλυσίδα θα έβαζα... αλλα στο βωμό της εγγύησης όλα τα γ@μ&πληρώνεις...

Η DID της μαμάς δεν θα έλεγα οτι είναι της πλάκας...
[AFAM θα έβαζες ; ; ;]

Vezouvios
19/09/2005, 22:30
παντως παιδια στο θεμα της αλυσιδας εγω εβαλα ΑFAM set γραναζια αλυσιδα και ειναι πολυ super...Καταρχην εχει φυγει εκεινος ο ενοχλητικος θορυβος της μαμα αλυσιδας,και γενικα ειναι αψογη,την εχω τωρα κανα 2500 χλμ και ακομα ουτε σφιξιμο ουτε τπτ.
Κοστος 145 εουρο φιλικη τιμη...

karamoto
27/10/2006, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vezouvios
παντως παιδια στο θεμα της αλυσιδας εγω εβαλα ΑFAM set γραναζια αλυσιδα και ειναι πολυ super...Καταρχην εχει φυγει εκεινος ο ενοχλητικος θορυβος της μαμα αλυσιδας,και γενικα ειναι αψογη,την εχω τωρα κανα 2500 χλμ και ακομα ουτε σφιξιμο ουτε τπτ.
Κοστος 145 εουρο φιλικη τιμη...

Εγώ άλλαξα αλυσίδα γρανάζια στα 31000 σε κακή κατάσταση. Ο μηχανικός μου στην θεσσαλονίκη το θεωρεί καλό σκορ και γενικά παίζει 25000-35000 αναλόγως την χρήση και την φροντίδα. Έβαλα το σετ μαμά αν και έχω μετανιώσει λόγω της τιμής.

Η αλυσίδα DID της μαμάς είναι καλή ποιοτικά (αν και όχι η κορυφαία 520 της εταιρίας) και στα 100Ε σε λογική τιμή. Τα γρανάζια όμως χρεώνονται 80Ε σε σύγκριση με κανένα 30-40 επώνυμων after market.

Η δικαιολογία που λένε είναι ότι το μπροστινό έχει ειδική ελαστική επίστρωση για να κάνει λιγότερο θόρυβο. Ακόμα και να παίζει αυτό σίγουρα δεν έχω σκοπό να το πληρώσω 50Ε.

Πάντως με καλό λάδωμα η μαμά αφου πάρει τα μπόσικα στην αρχή με πάει 12000 τώρα χωρίς ρύθμιση.

karamoto
27/10/2006, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από koyis
kalispera se oloys tha ithela na rotiso gia tis balbides sto v strom pote theloun serbis? M eipan oti theloyn sto deytero serbis giati lene oto mixanaki epidi eine kainoyrgio to mixanaki to moter eine sfixto kai kapoia kapelota isos na theloyn alagma ixeiei ayto pedia soste me giati (PAO NA LIOSO SAN TO KERAKI TIS LAMPRIS)EYXARISTO:confused:

Α και επειδή από βαλβίδες ξεκινήσαμε αν έχεις το 650 μην πειράξεις τίποτα μέχρι τα 24000.

Αν έχεις το 1000 οι φήμες λένε ότι χρειάζονται από πολύ νωρίς. Κυκλοφορεί η φήμη ότι έχει έρθει και οδηγία στους μηχανικούς γιατί βγαίνουν σχεδόν πάντα κλειστές. Μία από τις φήμες λέει ότι τα βγάζουν έτσι από το εργοστάσιο για α περνάει καυραέρια. Μπορεί η αιτιολόγηση να είνα μούφα αλλά και διάφορα ποστ σε φορουν δείχνουν ότι το 1000 είναι άλλη περίπτωση.

Επείσης σε ποστ κάπου αναφέρεται ότι του κάλυψαν την ρύθμιση βαλβίδων από την εγγύηση γιατι χρειάστηκε να την κάνει πολύ νωρίτερα από το προβλεπόμενο. Αυτό είναι λιγό περίεργο ζήτημα γιατί η αντιπροσωπία πληρώνει ψίχουλα την εργατοώρα για δουλειές στην εγγύηση και έτσι πολλοί μηχανικοί δεν θέλουν να τα κάνουν.

φατα μουτρα
27/10/2006, 18:51
Η αλυσίδα του V STROM ειναι 525 εγω άλλαξα σήμερα 30000 χλμ 160Ε για DID 525 vm X ring και γρανάζια JT. Δεν επηρρεάζεται η εγγύηση απο τα αναλώσιμα αφου δέν ισχύει γι'αυτα . Γενικά δε λεει να παιρνεις αναλώσιμα απο την αντιπροσωπεία γιατι σε χρεώνουν πολύ παραπάνω γιά το ίδιο ακριβώς προιον που θα αγοράσεις απο το εμπόριο

Respect
27/10/2006, 19:38
Και εγώ λέω να κάνω ρύθμιση αυτό το καιρό, αλλαγή όλων των υγρών, καθάρισμα του ψεκασμού,μπουζιά, φίλτρα, τακάκια,υψηλής ,λάστιχα.. :sick: (19300km) ώρε τι έχω να πληρώσω... :eyepop: :a018:

karamoto
28/10/2006, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από φατα μουτρα
Η αλυσίδα του V STROM ειναι 525 εγω άλλαξα σήμερα 30000 χλμ 160Ε για DID 525 vm X ring και γρανάζια JT. Δεν επηρρεάζεται η εγγύηση απο τα αναλώσιμα αφου δέν ισχύει γι'αυτα . Γενικά δε λεει να παιρνεις αναλώσιμα απο την αντιπροσωπεία γιατι σε χρεώνουν πολύ παραπάνω γιά το ίδιο ακριβώς προιον που θα αγοράσεις απο το εμπόριο

Ουπς, σωστό τα DL έχουν 525. Αν θυμάμαι καλά (έχει περάσει ένας χρόνος από τότε που άλλαξα) τα αρχικά VM είναι για τις πολύ καλές τις DID (και σίγουρα καλύτερη της V8 που έχει μαμά). Κορυφαίο σετ με 20Ε λιγότερα απο το μαμά. Εύγε. :a10: Μόνο εγώ έκανα την μαλακία και έβαλα μαμά. :a018:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Και εγώ λέω να κάνω ρύθμιση αυτό το καιρό, αλλαγή όλων των υγρών, καθάρισμα του ψεκασμού,μπουζιά, φίλτρα, τακάκια,υψηλής ,λάστιχα.. (19300km) ώρε τι έχω να πληρώσω...


Respect lotto παίζεις??? Μήπως να αρχίσεις? :D
Sevice 200-250Ε (με φιλτρα μύδια ξύδια βαλβίδες, τα άλλα υγρά κανείς σχεδόν δεν τα αλλάζει τακτικά όπως προτείνει η suzuki, κυρίως τα λάδια στα πιρούνια θέλουν πολύ δουλειά)
τακάκια αν θυμάμαι καλά έχουν γύρω στο 45Ε για μπροστά (x2) και 40 πίσω (γαμημένο Αλτσχάιμερ τίποτα δεν θυμάμαι, μπορείς όμως να βρείς καλά aftermarket με λιγότερα. Αν βάλεις Ferodo μην βάλεις τα platinum.)
Υψηλής υπολόγιζε 100-150Ε
Λάστιχα ~250Ε
Τουτέστην άμα τα κάνεις όλα βάλε 600-700Ε να είσαι μέσα. :eyepop:

Αν πάλι δεν λυποθύμησες και το ξανασκέφτηκες μήπως να βάλεις λάστιχα, τακάκια (αν είναι πραγματι τελειωμένα, αλλιώς κοίτα τα συχνά και μόλις κοντέυουν πηγαινε μεταξύ των service και άλλαξε τα) και μόλις κάτσει το lotto βάζεις και τα υπόλοιπα?? :beer:

Respect
28/10/2006, 17:06
Λόττο όχι αλλά πολύ συχνά είμαι με το λαικό και το πουλί στο χέρι :a31: :lol: :lol: . Τα τακάκια τόσο έχουν.. και 'γω για κανα 800άρι € το έχω :mad:

vrider
28/10/2006, 18:51
Για να επανελθουμε στο θεμα των βαλβιδων,

αν μιλαμε για το 1000μ μπορω να σας πω εκ πειρας, να κανετε εναν ελεγχο, οχι απαραιτητα ρυθμιση, απο το πρωτο service. Απο προσωπικη πειρα, αλλα και απο αλλα μηχανακια (DL 1000) γνωστων 8 στα 10 ηταν αρύθμιστα. Απαξ και ρυθμιστουν,(τις δικες μου τις ρυθμισα στις 8000 χλμ) μετα ξενοιαζεις για πολλα-πολλα χιλιομετρα ( ξαναελεγχεις περι τις 50000 χλμ).
Καλο θα ειναι να τις ρυθμισεις στο ανωτατο οριο και ας ¨κουδουνιζουν¨λιγο. Δε βλαπτει.

Αυτα


Χαρης

Respect
05/01/2007, 16:15
Στα 23300 έκανα το servise. Περίεργο βέβαια μια και όλοι μιλάν για κλειστές βαλβίδες στο 1000 αλλά το δικό μου βρέθηκε με 2 βαλβίδες λίγο ανοιχτές.
Anyway, στα 24.000 άλαξα και αλυσίδα-γρανάζια σετ AFAM για DL1000, γιατί της μαμάς τα έφτυσε. Απέκτησε τα γνωστά σημάδια ξεχειλώματος και στο ξεκίνημα βρόνταγε στιγμιαία. 163.00€


73689

costas81
21/02/2007, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Στα 23300 έκανα το servise. Περίεργο βέβαια μια και όλοι μιλάν για κλειστές βαλβίδες στο 1000 αλλά το δικό μου βρέθηκε με 2 βαλβίδες λίγο ανοιχτές.
Anyway, στα 24.000 άλαξα και αλυσίδα-γρανάζια σετ AFAM για DL1000, γιατί της μαμάς τα έφτυσε. Απέκτησε τα γνωστά σημάδια ξεχειλώματος και στο ξεκίνημα βρόνταγε στιγμιαία. 163.00€

Κομαντα σειρα μου και εμενα να παω για το σερβις των 24,000 αλλα εγω θα το κανω στα 26,000!!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Με βλεπω και εμενα για αλυσιδιτσα! νιωθω αυτο το τρεμοπαιγμα ειδικα στο ξεκινημα με 1η!

Respect εισαι ευχαριστημενος απο την αλυσιδα σου?Να την προτιμησω η να παω σε regina χρυση?

Ξερει κανεις να μας παραθεσει τιμες απο αλλες αλυσιδες και εντυπωσεις?

Παντως απο την μαμα δεν εχω παραπονω μιας και η χρηση της ηταν στα 180 χλμ συνεχεια και οταν επιανε η κινηση ζορισματα και ανοιγματα!

Respect
21/02/2007, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
Κομαντα σειρα μου και εμενα να παω για το σερβις των 24,000 αλλα εγω θα το κανω στα 26,000!!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Με βλεπω και εμενα για αλυσιδιτσα! νιωθω αυτο το τρεμοπαιγμα ειδικα στο ξεκινημα με 1η!

Respect εισαι ευχαριστημενος απο την αλυσιδα σου?Να την προτιμησω η να παω σε regina χρυση?

Ξερει κανεις να μας παραθεσει τιμες απο αλλες αλυσιδες και εντυπωσεις?

Παντως απο την μαμα δεν εχω παραπονω μιας και η χρηση της ηταν στα 180 χλμ συνεχεια και οταν επιανε η κινηση ζορισματα και ανοιγματα! Πάρα πολύ ευχαριστημένος!
Έχει γράψει 3000km σχεδόν και δε ξέρω αν έχει να κάνει με την αλυσίδα ή με το γεγονός ότι είναι καινούρια αλλά δεν ακούγετε καθόλου, αντίθετα με τη παλιά μαμίσια που έκανε φασαρία (έστω και μικρή) ακόμα και μετά το λάδωμα.

Random
21/02/2007, 20:34
sto 650ari moy me 25000χλμ και η αλυσιδα ειναι σε αριστη κατασταση..μηπως ειναι νωρις ρε παιδια να αλλαζουμε αλυσιδα?ενας φιλος μου την αλλαξε στα 50 000χλμ σε τρανσαλπ και ειχε ψωμι ακομη καθως και τα γραναζια της...:D

costas81
23/02/2007, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Random
sto 650ari moy me 25000χλμ και η αλυσιδα ειναι σε αριστη κατασταση..μηπως ειναι νωρις ρε παιδια να αλλαζουμε αλυσιδα?ενας φιλος μου την αλλαξε στα 50 000χλμ σε τρανσαλπ και ειχε ψωμι ακομη καθως και τα γραναζια της...:D


δεν εχουν σχεση μονο τα χιλιομετρα!
μεγαλο ρολο παιζει η συντηριση και ο τροπος οδηγησης!

δεν εχει την ιδια φθωρα μια αλυσιδα που κινητε μεσα στην πολη με μια που ειναι εθνικη με ταχυτητες 180+

επισης την αλυσιδα ταλαιπωρουν τα αποτομα ανοιγματα και γενικα τα δυνατα ανοιγματα σε φαναρια!


Το ΤΑ του φιλου σου εχει και -20 αλογα!

Εμένα πχ η αλυσιδα εχει αρχισει και δειχνει δειγματα ξεχειλωματος αλλα ολα μου σχεδον τα χιλιιομετρα ειναι με ταχυτητες 160+ και τα υπολοιπα κυνηγημενα!

THEOD
23/02/2007, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από vrider
Για να επανελθουμε στο θεμα των βαλβιδων,

αν μιλαμε για το 1000μ μπορω να σας πω εκ πειρας, να κανετε εναν ελεγχο, οχι απαραιτητα ρυθμιση, απο το πρωτο service. Απο προσωπικη πειρα, αλλα και απο αλλα μηχανακια (DL 1000) γνωστων 8 στα 10 ηταν αρύθμιστα. Απαξ και ρυθμιστουν,(τις δικες μου τις ρυθμισα στις 8000 χλμ) μετα ξενοιαζεις για πολλα-πολλα χιλιομετρα ( ξαναελεγχεις περι τις 50000 χλμ).
Καλο θα ειναι να τις ρυθμισεις στο ανωτατο οριο και ας ¨κουδουνιζουν¨λιγο. Δε βλαπτει.

Αυτα


Χαρης

Στο 1000άρι μου όπως έχω γράψει και στο παρελθόν, οι βαλβίδες θέλαν ρύθμιση ήδη από τα 2500χλμ !!!

Το πρόβλημα διαγνώστηκε νωρίς αλλά κρίθηκε σκόπιμο η ρύθμιση να γίνει αργότερα για να στρώσει το μοτέρ και να "κάτσουν" οι βαλβίδες στην οριστική τους θέση...Τελικά ρυθμίστηκαν στα 6.000χλμ και αποδείχτηκε ότι ήταν ΤΡΑΓΙΚΑ εκτός προδιαγρφών...Εκεί κατά 90% οφείλονταν και τα σβησίματα που έκανε το μηχανάκι στο ρελαντί....

Το μόνο καλό είναι ότι τόσο η αγορά των καπελώτων όσο και τα εργατικά καλύφθηκαν από την εγγύηση χωρίς να πληρώσω φράγκο...

Πάντως μετά την ρύθμιση που έγινε δεν χρειάστηκε τίποτε άλλο ούτε ξαναξερυθμίστηκαν στην συνέχεια...τείνω να πιστέψω ότι ήταν αρρύθμιστες από εργοστάσιο από κάποιο πρόβλημα-αβλεψία στην γραμμή παραγωγής....

DPF
24/02/2007, 18:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
Η DID της μαμάς δεν θα έλεγα οτι είναι της πλάκας...
[AFAM θα έβαζες ; ; ;]

ΓΙΑ TIMΕΣ DID Chain + Pinion + Chain wheel (ΣΥΝΟΛΟ ΑΛΥΣΙΔΑΣ ΚΑΙ ΓΡΑΝΑΖΙΑ ).

http://www.louis.de/_20506a4c9ef83664f586ac6e3876957301/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=240&wgr=501&list_total=1&anzeige=0&artnr_gr=100411

H DID ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΑΙ Η AFAM ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΠΙΣΩ ΘΑ ΕΒΑΖΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ .DID ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ SUZUKI ΑΚΟΜΑ KAI STO WWW.LOUIS.DE
ΣΤΑ 24.000 ΚΜ ΑΛΥΣΙΔΑ ΠΟΛΥ ΖΟΡΙΣΜΑ ΡΕ ΤΡΟΠΕΑ COOL .:wave2:
:beer:

costas81
07/03/2007, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoudis
re Lambro.... ti times einai autes ???

Ego paidia ekana ry8mish balbidwn sta 24.000, den mou alla3e tipota kai to olo service me ta lado-3yda, filtro aeros kai mpouzi mou bgike 130-140 euro....

Alisida akoma den exw alla3ei (27.500) kai lew na alla3w stis 30.000, mazi me lastixa. An PALI den exw lefta, 8a parw ton mpoulo kai den 8a alla3w tipota mexri tis 36.000....

Na balw alysida antiproswpias ? h' tis agoras ? Giati yperkostologimeni mou akoustike 220 (otan me to Yamaha plirwsa 105...)

:wave2: :wave2:


ρε κομαντο που πηγες για το service?

εγω χτες περασα απο το συνεργειο που παω μεχρι τωρα και γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος και μου ειπαν 250?. Μου φανηκαν πολλα και δεν θ θελα να παω με κλειστα ματια!

Επισης κανα μαγαζι να παω να παρω αλυσιδα γραναζια σε λογικη τιμη και να τα περασω μονος μου εχουμε?

costas81
07/03/2007, 13:33
:uplate: :uplate: :uplate: :uplate: :uplate: :uplate:


καλα στο louis.de η αλυσιδες της DID εχουν 24.95? και η regina 26.95??????????



:eek: :eek: :eek: :eek: :eek:

braingd
07/03/2007, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
ρε κομαντο που πηγες για το service?

εγω χτες περασα απο το συνεργειο που παω μεχρι τωρα και γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος και μου ειπαν 250?. Μου φανηκαν πολλα και δεν θ θελα να παω με κλειστα ματια!

Επισης κανα μαγαζι να παω να παρω αλυσιδα γραναζια σε λογικη τιμη και να τα περασω μονος μου εχουμε?


Είναι δύσκολο να περάσεις την αλυσίδα μόνο σου διότι δεν έχουν ασφάλεια.
:wave2:

costas81
16/03/2007, 09:20
Την έβαλα τελικά την αλυσίδα! DiD 520zvm2 με x-ring και γραναζια 170? και 30? εργασια!


Απιστευτη διαφορα και αίσθηση!Η αλυσιδα ουτε καν ακουγετε!

braingd
22/03/2007, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
Την έβαλα τελικά την αλυσίδα! DiD 520zvm2 με x-ring και γραναζια 170? και 30? εργασια!


Απιστευτη διαφορα και αίσθηση!Η αλυσιδα ουτε καν ακουγετε!

Στα πόσα km την άλλαξες? και που?