PDA

View Full Version : Παλαιότερη Vstrom ή άλλη μηχανή?



schumifer
16/09/2011, 10:49
Το λεπόν...
σαν παιδί κι εγώ σκέφτομαι την αγορά του στρώματος τα τελευταία χρόνια. Οι οικογενειακές τρύπες όμως δεν κλείναν με απλό στοκάρισμα οπότε ποτέ δεν είχα μπορέσει να πλησιάσω το απαιτούμενο ποσό για μία μτχ μέχρι 12 μηνών 650άρα κούκλα.
Ήρθε το πλήρωμα του χρόνου λοιπόν, έκατσε και η μείωση τιμής από τη μαμά εταιρεία και είπα μέσα μου "εδώ είμαστε...1-2 ετών μτχ με μέτριο εξοπλισμό θα τη βρω 5.000 άντε 5.500"
Για να μην τα πολυλογώ όμως, οι τιμές των μτχ κάτω των 2 ετών δε βλέπω να πέφτουν, οι περισσότεροι τα πουλάνε όσο κάνει καινούριο (και η Χρυσή Ευκαιρία αναγράφει τιμή καινούριας τα 8 χιλιάρικα...).
Μιας και δε βλέπω να το σκοτώνει κανένας ((-τις προάλλες είδα αγγελία για μηχανή 5ετίας χωρίς ABS στα 5 χιλιάρικα... Δε λέω, σέβομαι τους ανθρώπους που έδωσαν πολύ χρήμα για να την αγοράσουν και να τη φτιάξουν όπως την ήθελαν αλλά...-))
έχω αρχίσει να σκέφτομαι τα προαναφερθέντα 2 ενδεχόμενα.

1)Είτε -πιο λογικό- να πάω σε παλαιότερο μοντέλο και να πληρώσω 4500-5000 μαζί με εξοπλισμό (χρειάζομαι οπωσδήποτε τη μεγαλύτερη μπαγκαζιέρα, σαμάρια, tankbag, ποδιά, κάγκελα και χούφτες) και ό,τι service χρειαστεί για να έχω όσο γίνεται το κεφάλι μου ήσυχο.

(ειρήσθω εν παρόδω οι χαζογρατζουνιές και γενικώς τα μικροπεσίματα που δε δημιουργούν προβλήματα δε με πειράζουν αρκεί νασυνοδεύονται από αντίστοιχη μείωση στην τιμή)

2)Είτε να αρχίσω να σκέφτομαι κάποια άλλη... Εκεί τα βρίσκω λίγο σκούρα. Το Versys δεν το συζητώ, το GS είναι πανάκριβο-και BMW!!!-, το Transalp επίσης κοστίζει και δεν πέφτει η τιμή του (άσε που είναι και κατώτερο του στρώματος στα μάτια μου).

Καμιά βοήθεια?
Το στυλ μηχανής το καταλάβατε φαντάζομαι...

Sapadak
16/09/2011, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumifer

Ήρθε το πλήρωμα του χρόνου λοιπόν, έκατσε και η μείωση τιμής από τη μαμά εταιρεία και είπα μέσα μου "εδώ είμαστε...1-2 ετών μτχ με μέτριο εξοπλισμό θα τη βρω 5.000 άντε 5.500"

Και με ΑΒΣ και με "καλο" εξοπλισμο

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1753691/

Και με "καλυτερο" εξοπλισμο
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1761848/


δε ξερω τους ανθρωπους που τις πουλανε