PDA

View Full Version : 255?



BillFtw
17/09/2011, 09:21
Γεια σας το όνομα μου είναι Βασίλης. Είμαι καινούργιο μέλος και θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις.

Είμαι 17 ετών και σε 6 μήνες περίπου θα μπω στα 18,

Είμαι τελείως άσχετος από μηχανές, μόνο 1 φορά είχα οδηγήσει 50cc αυτόματο.

Διάβασα κάποια threads σχετικά με τα διπλώματα σε αυτό το φόρουμ, και θα ήθελα να ρωτήσω.

Η kawasaki 250R μπορεί να οδηγηθεί και με το δίπλωμα τον 125cc? δλδ είναι κάτω από το όριο? Επίσης υπάρχουν άλλα στοιχεία τα οποία χρειάζομαι σχετικά με την αγορά μιας μηχανής ??

(Δεν θέλω σχόλια σχετικά με την μηχανή που θέλω να πάρω (εχω διαβασει και εχω δει τους κινδύνους οπότε δεν θελω επανάληψη :D) το thread einai σχετικό μόνο για πληροφορίες.)

Ευχαριστώ πολύ

MavrosPan
17/09/2011, 09:46
Αν μιλαμε για το ninjaki τοτε ειναι 24kw πραγμα που σημαινει οτι με το μικρο διπλωμα εισαι καλυμενος. Και μιας που μας λες χυμα στο κυμα οτι δεν σε ενδιαφερουν οι αποψεις μας (και σε ευχαριστουμε πολυ για τα καλα σου λογια :evil: ), δεν χρειαζεσαι καμμια ιδιαιτερη πληροφορια για την αγορα της μηχανης περαν των οσων ηδη γνωριζεις.

:wave2: :wave2:

DimChios
17/09/2011, 09:48
το 255 τι ειναι?

Εκτος απο νουμερο :winka:

MavrosPan
17/09/2011, 09:51
Τα 3 τελευταια ψηφια του παλιου μου κινητου. τωρα περασα σε 278.
23 ολοκληρες ανοδικες μοναδες.

georgemark
17/09/2011, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από BillFtw

(Δεν θέλω σχολεια σχετικά με την μηχανή που θέλω να πάρω το thread einai σχετικό μόνο για πληροφορίες και όχι για απόψεις)


ΣχόλΙα μπορεί να μην θες αλλά σχολείο θες σίγουρα.....άποψή μου.

Ωπ ...τώρα είδα ότι δεν θες ούτε απόψεις.

MavrosPan
17/09/2011, 11:42
Τωρα γιατι το γ@μας το thread ?

georgemark
17/09/2011, 11:54
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από MavrosPan
Τωρα γιατι το γ@μας το thread ? [/QUOTΕ

Εντάξει...άφησα και λίγη ποιότητα πίσω :lol: :lol: :lol:

sniper
17/09/2011, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από BillFtw
....
Επίσης υπάρχουν άλλα στοιχεία τα οποία χρειάζομαι σχετικά με την αγορά μιας μηχανής ??
....


1. Κράνος
2. Λοιπός εξοπλισμός
3. Δίπλωμα
4. Μηχανή
5. Ασφάλεια
΄
και βασικότερο όλων να ξέρεις να οδηγείς μηχανή. Το δίπλωμα οδήγησης δεν στο εξασφαλίζει αυτό.

BillFtw
17/09/2011, 12:35
Απόψεις όταν λέω και σχολια σχετικά με την μηχανή γιατί ξέρω και τους κινδύνους και όπως είπα διαβασα παρα πολλά threads σε αυτο το φόρουμ, ετσι και αλλιώς την μηχανη δεν θα την παρω ουτε για τα ματια της κοπελας ουτε για τις σουζες (ουτε ξερω να κανω ουτε θελω να μαθω).

Απλώς επειδή είμαι άσχετος ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται τπτ παραπάνω να ξέρω,

Προς sniper: έχω βρει μια ιστοσελίδα για εξοπλισμό http://www.stelpet.gr/ δεν ξέρω αν είναι καλή έχεις κάτι να μου προτείνεις??

PS: TO 255 (τυπογραφικό 250 εννοούσα )

sniper
17/09/2011, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από BillFtw
Απόψεις όταν λέω και σχολια σχετικά με την μηχανή γιατί ξέρω και τους κινδύνους και όπως είπα διαβασα παρα πολλά threads σε αυτο το φόρουμ, ετσι και αλλιώς την μηχανη δεν θα την παρω ουτε για τα ματια της κοπελας ουτε για τις σουζες (ουτε ξερω να κανω ουτε θελω να μαθω).

Απλώς επειδή είμαι άσχετος ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται τπτ παραπάνω να ξέρω,

Προς sniper: έχω βρει μια ιστοσελίδα για εξοπλισμό http://www.stelpet.gr/ δεν ξέρω αν είναι καλή έχεις κάτι να μου προτείνεις??

PS: TO 255 (τυπογραφικό 250 εννοούσα )


Ειναι γεμάτη η Αθήνα απο μοτομάγαζα με εξοπλισμό, κι επίσης υπάρχουν πολλά ιντερνετικά μαγαζιά.

Μπες στην ενότητα "Εξοπλισμός" και ψάξε λίγο.

BillFtw
17/09/2011, 13:01
Aπο Θεσσαλονίκη είμαι :) απλώς δεν ξέρω ποιες μάρκες είναι ποιο αξιόπιστες κτλπ

keepdreaming
17/09/2011, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από BillFtw
Γεια σας το όνομα μου είναι Βασίλης. Είμαι καινούργιο μέλος και θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις.

Είμαι 17 ετών και σε 6 μήνες περίπου θα μπω στα 18,

Είμαι τελείως άσχετος από μηχανές, μόνο 1 φορά είχα οδηγήσει 50cc αυτόματο.

Διάβασα κάποια threads σχετικά με τα διπλώματα σε αυτό το φόρουμ, και θα ήθελα να ρωτήσω.

Η kawasaki 250R μπορεί να οδηγηθεί και με το δίπλωμα τον 125cc? δλδ είναι κάτω από το όριο? Επίσης υπάρχουν άλλα στοιχεία τα οποία χρειάζομαι σχετικά με την αγορά μιας μηχανής ??

(Δεν θέλω σχόλια σχετικά με την μηχανή που θέλω να πάρω (εχω διαβασει και εχω δει τους κινδύνους οπότε δεν θελω επανάληψη :D) το thread einai σχετικό μόνο για πληροφορίες.)

Ευχαριστώ πολύ

Γεια σου ρε συνονοματε...

Νομιζω πως πλεον δεν υπαρχει το διπλωμα των 125 κυβικων. Πας κατευθειαν για το 250 στα 18 που παει και αναλογα με τα αλογα/κιλο της μηχανης.

Το Νιντζακι μπορεις να το οδηγησεις με αυτο εννοειται.

Στοιχεια για την αγορα? Πρωτον πρεπει να εχεις το παραδακι :lol: Δευτερον το τσεκαρεις σε καποιον γνωστο σου μηχανικο να δεις αν ειναι οκ απο θεμα κινητηρα και εννοειται τσεκαρεις να δεις μηπως εχει φαει καμια γερη στουκα.

Το δευτερο μπορεις να το κοιταξεις μεσω ασφαλιστικων εταιρειων.

Οσον αφορα τον εξοπλισμο...δεν νομιζω να χρειαστεις (και δεν νομιζω να φορεσεις) ολοσωμη στολη. Παντως ενα μπουφανακι δερματινο, γαντια και μποτες ειναι must. Εννοειται το κρανος γι αυτο δεν το ανεφερα.

Το Στελπετ που ανεφερες ειναι καλο αλλα μπορεις να τσεκαρεις και τον Τζωρτζοπουλο που ειναι παλι Αθηνα και εχει τρομερες προσφορες...απ οτι λες εισαι Θεσ/νικη οποτε μπορεις να πας σε καποιο μαγαζι εκει πανω, να τα δοκιμασεις και μετα αποφασιζεις αν θα τα παρεις απο Σαλονικα η απο Αθηνα. Το κρανος ειδικα πρεπει να ταιριαζει ΑΚΡΙΒΩΣ στο κεφαλι σου. Δεν παιζεις με το κεφαλι σου :winka:

http://www.tzortzopoulos.gr/newsite/newsarticle.php?id=52&screen=0

Οτι αλλο χρειαστεις...ριξε ερωτηση....

Βουρ με τα 1000 στο νιντζακι!!!!

BillFtw
17/09/2011, 20:53
Ευχαριστώ, επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω μόλις αγοράσω την μηχανή υπάρχει κάτι άλλο εκτός από τον εξοπλισμό του αναβάτη που θα πρέπει να αγοράσω? για την μηχανή για παράδειγμα? επίσης τι γίνεται με τα λάδια και με το service? δεν ξέρω και θα ήθελα να μάθω

chr1s_86
18/09/2011, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από BillFtw
Ευχαριστώ, επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω μόλις αγοράσω την μηχανή υπάρχει κάτι άλλο εκτός από τον εξοπλισμό του αναβάτη που θα πρέπει να αγοράσω? για την μηχανή για παράδειγμα? επίσης τι γίνεται με τα λάδια και με το service? δεν ξέρω και θα ήθελα να μάθω

Μετά αναλόγως τη χρήση που κάνεις θα δεις τι σου χρειάζεται, πχ tankbag αν μεταφέρεις πράγματα κτλ. Για λάδια και service ή πας σε συνεργείο όπου και σου κάνουν το service και σου λύνουν τις όποιες απορίες ή αν έχεις τις γνώσεις και τα εργαλεία βρίσκεις το manual της μοτο και το κάνεις εσύ :beer:

keepdreaming
18/09/2011, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Μετά αναλόγως τη χρήση που κάνεις θα δεις τι σου χρειάζεται, πχ tankbag αν μεταφέρεις πράγματα κτλ. Για λάδια και service ή πας σε συνεργείο όπου και σου κάνουν το service και σου λύνουν τις όποιες απορίες ή αν έχεις τις γνώσεις και τα εργαλεία βρίσκεις το manual της μοτο και το κάνεις εσύ :beer:

+1000

Τα σερβις κανε τα σε συνεργειο γι αρχη και παρακολουθησε πως αλλαζουν τα λαδια/μπουζι. Αν πιανουν και λιγο τα χερια σου σε λιγο καιρο θα μπορεις να το κανεις και μονος σου για να μη σου πιανουν τον κ@λο στο συνεργειο με τα εργατικα :winka: