PDA

View Full Version : Επιτέλους πρόβλημα ?



PetranGR
17/09/2011, 12:53
Καλησπέρα και απο εμένα....

Εδω και λίγες μέρες είχα ένα θέμα με την μηχανή το οποίο έχω ακόμα ...

Μια μέρα εκεί που πήγαινα την βόλτα μου , σχετικά λίγο ψηλά για να μου φύγει λίγο πάλι η όρεξη (CBR 125 JC34 2005), σε καποια φαση ,πεφτουν οι στροφες του κινητηρα αλλα συνεχιζει , κατεβαζω μια σχεση και συνεχιζω κατεβαινουν και αλλο απο μονο του , συενχιζω λιγο ακομα και κατεβαινουν κια αλλο και στο τελος , σβηνει , χωρις καποιον θορυβο απλα , εσβησε ).
Παιρνω τηλ ,το συνεργειο μου κατευθιαν μηπως ειναι καμια βλακεια, που εκανα,μου λενε οχι δεν ειναι λογικο, ασε να πεσει η θερμοκρασια και αλλο (δεν ειχε ανεβει σχεδον καθολου αλλα καλου κακου) ,και δοκιμασε,το ξανα κανω πηρε .. ωραια λεω παμε σπιτι .
Βλεπω στα 50 μετρα σβηνει παλι ,την τυχη μου λεω μεσα, δεν παιρνω το συνεργειο παιρνω την οδικη , βλεπω ??? τι ??? αυτον τον μηνα δεν την ειχα βαλει , εννοω αυτο το 6μηνο γιατι πολυ απλα,ηθελα να εξικονομησω χρηματα,τελεια λεω... παμε με τα ποδια στα χεριακαι αντε γεια...

Παω σπιτι φταω με τα κοπων και βασανων,περιμενω ερχετε επομενη μερα,το παω στο συνεργειο σερνωντας,το αφηνω στα παιδια,απο εδω απο εκει παιρνανε οι μερες ειχαν και δουλεια στο τερμα , ψαχνουν και το δικο μου συγχρονως ,ολο λυσιμο , δεν βρισκετε το θεμα,λενε για ρουμπινε βενζινης,το αλλαζουν ,τιποτα ... το ξανα αλλαζουν τιποτα, ψαχνουν αλλου ,παλι τιποτα, τελικα βλεπουν οτι ειχε αρπαξει μεμβρανη απο το ρουμπιενετο μεσα σε ενα καλωδιο που παει στον κινητηρα, το κανουν μια χαρα πηρε η μηχανη ολα καλα.Παω να την παρω...

Την παιρνω,κανω τις βολτες μου αλλα βλεπω οτι κατι δεν παει καλα,με τα "αλογα" ...βλεπω οτι δεν τραβαει το ιδιο με πριν και βλεπω στα 7000-8000 περιπου στην 3η να κανει αυτο το κενο που μου ειχε κανει και πριν , λεω τι στο καλο ? παω ξανα στο συνεργειο , μιλαω με το παιδια θα φερουν αυτην την Δευτερα μια ηλεκτρονικη να δοκιμασουμε πανω μηπως ειναι αυτο ,με λενε μην ανησυχεις δεν θα γινει κατι εφοσων λειτουργει, ωραια λεω δεν χρειαζετε να το πηγαινω τοσο ψηλα, 3000-4000 μια χαρα θα ειμαι να κανω τις δουλειες μου και Δευτερα βλεπουμε μην ξανα εγινε κατι μετην μεμβρανη,κανω καμια 50αρια χλμ. και καθως γυρναω στο σπιτι μου .... να'σου και το σβησιμο,σαν την 1η φορα.Εσβησε πληρως...τα νευρα μου ειχαν φτασει στο απροχωρητο,προσπαθουσα με τα κοπων και βασανων να την βαλω μπρος , δεν ξερω απο τα νευρα εαν εκανα κατι χειρροτερο,αλλα πηρε 1-2 φορες το λειτουργησα πολυ ψηλα 11000 περιπου για να μην κατεβαινουν οι στροφες το εφερα σπιτι,μιλησα με τα παιδια...

και Δευτερα συνεργειο.

Τι στο διαολο μπορει να ειναι ?Την τυχη μου μεσα... :bigcry:

kawazoyras
17/09/2011, 14:03
προφανώς κ κατά τα λεγόμενά σου δε σβήνει "τσάκ μπάμ" αλλά σιγά σιγά, αυτό συνεπάγεται οτι το σβήσιμο γίνεται αργά σα να ξεφυσάει ένα πράμα, "προυφ-προυφ-προυφ" κατα πάσα πιθανότητα όπως πιστεύω σωστά διεγνώσθει είναι τροφοδοσία, οπότε κοιτάς αντλία "αν έχει" σωληνάκια μήπως διπλώνει κανένα κ δε πάει αρκετή πλούσια βενζίνη ή έχεις κάπου βούλωμα, ηλεκτρικά αποκλείονται εκτός τρόμπας "είπαμε αν έχει":p :wave2:

PetranGR
17/09/2011, 15:49
Ναι και εγώ εκεί λέω με τα παιδιά,μηχανικά είναι άριστο, πριν την ώρα του και έβαζα πάντα τα μαμά,κτλ πράγματα.

Οπότε κοιτάμε για τροφοδοσία , η θα δούμε Δευτέρα μην είναι καμία ηλεκτρονική ,άντε και θέλω να πάω και Βέροια ..

Πάντως έχεις δίκιο δεν σβήνει μια και εξω,σβηνει σιγα σιγα σιγα,σαν να αργοπεθαινει χωρις κανενα τρομερο θορυβο παραξενο κτλ. απλα σβηνει .. και δηλαδη εως της 6000 περιπου δουλευει στις 7000 κανει το κενο στις 8000 δεν το κανει και συνεχιζει κανονικα,μετα το ιδιο σε αλλη ταχητυτα σε αλλες στροφες παντα. :eek:

MavrosPan
17/09/2011, 17:40
Θα σου συνιστουσα να πεις στα παιδια εκει στο συνεργειο να τσεκαρουνε το πυραυλακι στο καρμπ.

Τα ιδια μου εκανε το παπι, τα ιδια και το ΧΤ οταν το ειχα πρωτοπαρει. Μετα απο πολλες αποτυχημενες επισκεψεις στον μαστορα που δεν εβρισκε τιποτα, εν τελει ηταν αυτο.

PetranGR
18/09/2011, 12:36
ναι καλό είναι να έχω αρκετές γνώμες για να ξέρω να τα κοιτάξουμε όλα ... :)

Άντε 1 μέρα ακόμα ... να το πάω !

panagath
19/09/2011, 09:58
βρέθηκε τι ήταν?

daz
19/09/2011, 10:09
Λορδε μου αυτά έχουν τα πολλά άλογα! :cry:


Άντε ρε εύχομαι να βρεθεί η λύση σύντομα.
Πριν πας Βέροια καλού κακού κάνε μια συμπληρωματική στην ασφάλειά σου γιατί θα σου πέσει κομματάκι δύσκολο να σπρώχνεις μέχρι εκεί!

Άντε τώρα να ξεθάψεις και το θρεντάκι με τα εργαλεία που ζητούσες γιατί δεν το βρίσκω και πες μας τι έκανες. Σου έχω μια δυο λύσεις.. νομίζω.

Άντε γιατί μάλλον θα κάνω παραγγελία. :wave2:

PetranGR
19/09/2011, 12:34
χαχαχα , ναι τα πολλα αλογα.

Το εχω παγωσει το θεμα με τα εργαλεια γιατι χρειαζονται χρηματα,και τωρα πρεπει να τα διαθεσω για να διορθωσω την μηχανη οσο ναναι.

Σημερα την αφησα το πρωι,και θα με παρει τηλ. μολις τα τσεκαρει ολα ,και δει τι παιζει του ειπα και αυτα που μου ειπατε απο εδω μεσα να τα ριξει μια ματια.

Οσο για την ασφαλεια και αυτη θελει λεφτα η π***ανα για την οδικη βοηθεια.Τι να κανω ?! Θα παω να πουληθω.

Μακαρι να ειναι κανενα προβληματακι μικρο που το δημιουργει ολο αυτο... :mad:

PetranGR
24/09/2011, 13:28
συνεχίζει η μηχανή να είναι συνεργείο με άγνωστο αίτιο γιατί τα κάνει αυτά.

Έχει καθαριστεί καρμπυλατέρ,δοκιμάστηκε άλλη ηλεκτρονική αλλάχτηκε το ρουμπινέτο (απο την 1η φορά) , έγινε έλεγχος στα σωληνάκια , της βενζινης...

και συνεχιζει απο Δευτερα δεν αντεχω :(

Την Honda μου μεσα ! :bawl: :bawl: :bawl:

PetranGR
04/10/2011, 22:47
Ξέχασα να ενημερώσω το θέμα.

Το πρόβλημα ήταν το εξής . Απλό όσο δεν φαντάζεστε.

Το ρουμπινέ βενζίνης είχε 2 καλύματα μεμβράνης ,και τα 2 είχαν φύγει , είχαν σκιστεί για την ακριβεια ,βρέθηκαν δε, τα είδα περιεργη μεμβρανη,αλλαξαμε οπως ειχα πει το ρουμπινε και παλι τα ιδια...

Ε ,λοιπον μια μερα,μετα απο καθαριασμα ξανα του καρμπυλατερ, και λυσημο ολης της μηχανης,ξανα καθαρισαν τα παιδια τα σωληνακια απο την αρχη,ολα καλα,επειτα ανοιξαν και ενα σωληνακι ακομα,το οποιο δεν καταλαβα και πολυ που ηταν,το ειδα ομως,κοντα στον κινητηρα,πολυ μικρο, το οποιο εστελνε κατι , πλην βενζινης που ηταν απο αλλο σωληνακι,ε λοιπον μεσα στο 1ο σωληνακι ειχε λιωσει πανω το κομματι της μεμβρανης απο τον κινητηρα,και ετσι εφραζε περιπου τα 3/4 απο την διαμετρο,το καθαρισαν και αυτο και τελος , η μηχανη παει Τζετ,δηλαδη απο 1 ρουμπινε ,δεν μας επαιρνε ολη η μηχανη .. που συγκεκριμενα τελικα ηταν μια απλη μεμβρανη...

Τι να πω... έρχετε το μεγάλο Service,στα 30.000 χλμ (είμαι στα 29800)

SVX
04/10/2011, 22:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από LordVeyron
Ξέχασα να ενημερώσω το θέμα.

Το πρόβλημα ήταν το εξής . Απλό όσο δεν φαντάζεστε.

Το ρουμπινέ βενζίνης είχε 2 καλύματα μεμβράνης ,

ρουμπινετο ... οπως λεμε "στιλετο" "σκοπετο" " ρουφογκαβλετω" :wave2: :wacko: