PDA

View Full Version : Μετακίνηση ψυγείου & γυάλισμα λαιμών



timman
18/09/2011, 07:30
Καλημέρα. χτες πήρα μια αλοιφή για να γυαλίσω τους λαιμούς. Για λίγο που τη δοκίμασα φαίνεται να κάνει πολύ καλή δουλεία και χωρίς ιδιαίτερο τρίψιμο – κούραση. Για να ολοκληρωθεί η δουλειά όμως πρέπει να μετακινηθεί λιγάκι το ψυγείο. Και ερωτώ. Για να το μετακινήσω πρέπει να βγει ντεπόζιτο και φερινγκ? (600s)


Σύντομα θα ανεβάσω και φωτός από το αποτέλεσμα.

p_sapelas
18/09/2011, 08:37
Μιας και έχουμε το ίδιο μηχανάκι και τρώω και εγώ κατά καιρούς σκάλωμα με τους λαιμός σου προτείνω να μην πειράξεις το ψυγείο. Άλοιψε ελαφρά την κρέμα που έχεις με το δάχτυλο και έπειτα πάρε ένα πανάκι και τύλιξέ το μία φορά πάνω στο σωλήνα που θες. Κάνε ένα "γ" ουσιαστικά το οποίο θα τραβάς εναλλάξ από κάθε άκρο.. Άν οι λαιμοί είναι γενικά σε καλή κατάσταση σε πολύ λίγο θα είναι σαν καθρέφτες.. Εγώ με τον τρόπο αυτό καθαρίζω λαιμούς περίπου ανα μήνα.. Άν κάθε φορά χρειαζότανε ξύλωμα το ψυγείο θα τους παράταγα. Ποιά κρέμα χρησιμοποιείς? Εγώ βάζω autosol αλλά το τριψηματάκι της το θέλει, το αποτέλεσμα έχει να κάνει με το πόσο όρεξη διαθέτω για να τρίβω..

timman
18/09/2011, 10:03
Τελικά έκανα αυτό που μου είπες.
Και γω την autosol πήρα.
http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=6889

οι λαιμοί δεν είχαν και ιδιαίτερη φθορά. Απλά είχαν μαυρίσει αρκετά.
Σε μόλις 20 λεπτά είχα αυτό το αποτέλεσμα. Φαντάζομαι πως με παραπάνω τρίψιμο θα γυαλίσουν ακόμα περισσότερο.


236023

p_sapelas
18/09/2011, 19:54
Ωραία δουλειά φιλαράκι.. εγώ να σου πώ επειδή είμαι λίγο ψείρας με αυτά τρώω κανα 2ωρο.. βέβαια 1φορά το μήνα το κάνω αλλά γενικά τους κάνω σαν καινούριους.. Το κόλπο με το πανάκι είναι όντως πολύ καλό και χωράει και παντού οπότε κάνεις γυάλισμα σε όλο το μήκος τους(βέβαια μετά από 2 ώρες τρίψιμο και εγώ και το πανί γινόμαστε ρετάλια... ). Στον επόμενο σοβαρό καθαρισμό που θα κάνω θα βγάλω και εγώ καμία να ανεβάσω.