PDA

View Full Version : Να και ένας Νέος, αλλά Παλιός....



Palios-neos
30/08/2005, 10:02
Απο πιστιρικάς χαλβάδιαζα την απαστράφτουσα 750 bmw του πατέρα (R εξηντακάτι) και απολάμβανα τις βόλτες που κάναμε μαζί.....Μία σχέση ερωτική.
Ακόμη θυμάμαι τις ατελείωτες ώρες που καθόμουν στην θέση του οδηγού και έκανα πως πιλοτάρω ενώ ήταν παρκαρισμένη, αλλά και το κάψιμο στα μπούτια μου απο την καυτή σέλα όταν ήταν στον ήλιο. Όταν ήμουν γύρω στα 14-15 δανειζόμουν παπιά για να κάνω βόλτες. Το πρώτο με ταχύτητες ένα 50άρι eduraκι της suzuki.Μοντέλο δεν θυμάμαι. Μετά απο κανένα χρόνο ,δηλαδή στα 16 πηγαίναμε με τον πατέρα μου στις εκθέσεις και τις χάζευα. Θα έπαιρνα την πρώτη μου μηχανή. Σκεφτόμουν το FZR250. Έλα όμως που το έμαθε η μάνα και έγινε χαμός!!!!<<Θα την κάψω!!!!>> οπότε και μηχανή τέλος....... Με σπρώξανε στο αυτοκίνητο απο τότε.Το έπερνα και μόνος μου. Στα 18 πήρα και το δίπλωμα. Για μηχανή ούτε λόγος. Για δίπλωμα το ίδιο.
Τα χρόνια περάσανε. Φτάσαμε τα 30.
Μέχρι τώρα νοίκιαζα εδώ και εκεί στις διακοπές .Παλιά νοίκιαζες και χωρίς δίπλωμα αλλά τα τελευταία χρόνια σφίξανε τα πράγματα. Άσε που σου δίνανε τίποτα παρτάλια. Οπότε λέω: Άστο καλό...Πάνε βγάλε ενα δίπλωμα να είσαι΄νόμιμος και κυριλέ...
Το πήρα και αυτό. Αγορά???
Με σοκάρουν αυτά που γίνονται με τις μηχανές και τα βλέπω συχνά στους δρόμους. ΔΥΣΤΥΧΩΣ.Έχω χάσει και εγώ δικούς μου ανθρώπους..............

Αυτό με έκανε να απέχω. Αλλά το αίμα νερό δεν γίνετε...
Φέτος είχα πάει με την κοπελιά διακοπές και νοικιάσαμε ένα XT. Το κράτησα 1 μέρα. Άβολη σέλα και ένοιωθα ανασφαλής. Την επόμενη πήραμε ένα Africa 750. Άλλο πράγμα.Ήρθε και έδεσε.Νοιώσαμε και οι δύο άνετα. Περισσότερη ασφάλεια και αυτοπεποίθηση στο δρόμο. Περισσότερη δύναμη-καλύτερο φρενάρισμα--πλάγιασμα.

Και οι δύο μετακινούμαστε όλα αυτά τα χρόνια με αυτοκίνητα. Εγώ δε, με γρήγορα...
Όταν ήρθαμε πίσω και πήγαμε να πάρουμε τα αυτοκίνητα μας να οδηγήσουμε....τι έγινε???
Εγώ τα έπαιξα...Δεν το περίμενα.
Δεν μπορούσα να πάω μία...πως στρίβω,κλπ.Ένοιωθα πνιγμένος μέσα στο"κουτί". Μετά απο 2-3 μέρες επανήλθα. Η κοπελιά μου χωρίς να της πώ τίποτα μου είπε τα ίδια.
Παλαιότερα που κυκλοφορούσαμε βλέπαμε τις μηχανές και ξεχωρίζαμε κάποιες απο αυτές. Τώρα έχουμε τρελαθεί ολότελα.

Τους μοτοσυκλετιστές πάντα τους πρόσεχα στο δρόμο αλλά θα έπρεπε όλοι οι οδηγοί αυτοκινήτων να ανέβουν έστω και ώς συνοδηγοί για να αισθανθούν τους κινδύνους που αντιμετωπίζουν. Κινδύνους που δεν σου περνάνε απο το νού διαφορετικά.

Βάλαμε σκοπό να πάρουμε μία.
Έχουμε ερωτευθεί την BMW 1200GS!!

Την άνοιξη του 2006. Χρήση: Βόλτες και εκδρομές. Εγώ κάνω πολλά χιλιόμετρα κάθε μέρα μέσω αττικής οδού. Δέν βρίσκω κίνηση. Δεν ξέρω όσον αφορά την καθημερινή μετακίνηση. Να σας πώ την αλήθεια έχω κάποιο φόβο για μέσα στη ζούγκλα της Αθήνας.

Eίμαστε της φύσης και της περιπέτειας αλλά δεν θέλουμε να μπούμε σε περιπέτειες.....

Να σας πώ την αλήθεια τώρα που κάνω αναδρομή λέω :Καλά έκανε η μάνα μου τότε και μου έκοψε την φόρα. Η οδήγηση της μηχανής θέλει σύνεση, προσοχή και ωριμότητα , στοιχεία τα οποία ένας πιτσιρικάς δεν τα έχει σε καμία περίπτωση. Με το αυτοκίνητο είχα κάνει τις απίστευτες Μ.......ς . Κατόπιν λέω....Το θέμα είναι να φτάσουμε ,ας είναι να αργήσουμε και λίγο.

Τα χρήματα είναι πολλά. Να πάω για εκεί ή να κοιτάξω για κάτι άλλο σε μεταχ ίσως? Μπαίνω εδώ στο forum και ενημερώνομαι. Τί άλλο πιστεύεται θα με βοηθήσει μέχρι τότε?

Παρακαλώ για την γνώμη σας γενικά και ειδικά

Φιλικούς χαιρετισμούς

Ένας νεος παλιός ή παλιός νέος....

SaraMaritis
30/08/2005, 10:09
...Palios-neos-μαν !!! :wave2:
Η πρωτη :beer: ειναι "στανταρντ"...
...αλλα εχεις ακομα μια :beer: για τον κοπο που εκανες, να γραψεις ολο αυτο !!!

:cool: :smokin:

McGyver
30/08/2005, 10:10
Καλώς όρισες παλιέ νέε μου φίλε!

:beer:

Μου θύμισες κι εμένα τα νιάτα μου...
Κι ας είμαι και μικρότερός σου...

Να είσαι και να περνάς πάντα καλά!

:wave2:

cityfly
30/08/2005, 10:39
καλώς ήρθες

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

:beer: :beer:

Meni0s
30/08/2005, 10:45
Γουελκαμ παλιε-νεε :beer: :beer: :beer:
:wave2:

afrotwin
30/08/2005, 10:49
i gnomi mou ine i eksis
na isouna kamia gkomena psili ksan8ia me orea megala boobs kamia lepti mesoula ke kana vrazilianikou tipou kolaraki na asxoli8oume
san ke esena exoume ke apo8ema gia 20 xronia
genikos pare noumeraki ke perimene tin sira sou...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ektos ke an mas promi8efsis me tipota kales;)
opote se vazoume se periopti 8esi
ala etsi kseraila...
se nio8oume se katalavenoume ke se variomaste...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Palios-neos
30/08/2005, 11:44
Ευχαριστώ για το θερμό καλοσόρισμα και βεβαίως βεβαίως ανταποδίδω με αντίστοιχες μπυροποσίες
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:
:a012:


αλλά και για το όμορφο χιούμορ.:a20:
Για γυναίκες πάντως δεν βλέπω να έχετε-έχουμε ανάγκη ...βρωμάει ο τόπος γύρω μας ....άσε που έχουν ξεφύγει... και εμείς μαζί τους....
:eyepop: :eyepop:

Relax & enjoy
:cool: :cool:

stokos
30/08/2005, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Palios-neos
Βάλαμε σκοπό να πάρουμε μία.
Έχουμε ερωτευθεί την BMW 1200GS!!

Την άνοιξη του 2006. Χρήση: Βόλτες και εκδρομές. Εγώ κάνω πολλά χιλιόμετρα κάθε μέρα μέσω αττικής οδού. Δέν βρίσκω κίνηση. Δεν ξέρω όσον αφορά την καθημερινή μετακίνηση. Να σας πώ την αλήθεια έχω κάποιο φόβο για μέσα στη ζούγκλα της Αθήνας.

Eίμαστε της φύσης και της περιπέτειας αλλά δεν θέλουμε να μπούμε σε περιπέτειες.....

Τα χρήματα είναι πολλά. Να πάω για εκεί ή να κοιτάξω για κάτι άλλο σε μεταχ ίσως? Μπαίνω εδώ στο forum και ενημερώνομαι. Τί άλλο πιστεύεται θα με βοηθήσει μέχρι τότε?

Παρακαλώ για την γνώμη σας γενικά και ειδικά

Φιλικούς χαιρετισμούς

Ένας νεος παλιός ή παλιός νέος....


Tο 1200 GS είναι ένα πολύ καλό μηχανάκι, αλλά υπερτιμημένο για τα λεφτά που το πουλάνε.
Με 5000 έως 6000 Ε αγοράζεις ένα καλομεταχειρισμένο Africa υπερεξοπλισμένο (τριβάλιτσα κλπ) και σε μένουν και ρέστα για τις διακοπές των επόμενων 3 χρόνων (τουλάχιστον).
Στο χώμα πάνε το ίδιο, στο ταξίδι το Honda θα βγάζει μικρότερες μέσες ωριαίες και ελαφρώς μεγαλύτερη κατανάλωση.
Αν το οικονομικό (στην αγορά του GS υπολόγισε και εξοπλισμό ταξιδιού) δεν είναι πρόβλημα, πάρε την Γερμανίδα. Εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα V-Strom 650 (εξαιρετικά οικονομικό και αξιόπιστο και με πολύ καλύτερους χώρους-σέλα από το Honda) ή Africa αν επρόκειτω να πατήσω περισσότερο χώμα.
Καλές βόλτες ... γενικώς.

Lupo
30/08/2005, 17:33
Καλωσόρισες!!!!





Ότι είπε ο SaraMaritis, ισχύει και για μένα,

συν μία :beer: ακόμα, γιατί μου άρεσε και το σκεπτικό σου!





Καλώς τον Palios-neos :D :wave2:

sotpag
30/08/2005, 21:27
:wave2: χαρα και :beer: μας

adam_tsouk
30/08/2005, 22:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από stokos
Tο 1200 GS είναι ένα πολύ καλό μηχανάκι, αλλά υπερτιμημένο για τα λεφτά που το πουλάνε.
Με 5000 έως 6000 Ε αγοράζεις ένα καλομεταχειρισμένο Africa υπερεξοπλισμένο (τριβάλιτσα κλπ) και σε μένουν και ρέστα για τις διακοπές των επόμενων 3 χρόνων (τουλάχιστον).
.




Κατ'αρχάς, καλώς ήρθες.

κατά δεύτερον, φίλε στόκε (σορρυ σα να σε βρίζω νιώθω :lol: ) ε, όχι και το gs με το africa!


Το 1200 είναι μαμάτο!:D

Palios-neos
31/08/2005, 04:31
Παιδιά καλημέρα:dizzy: :dizzy: :dizzy:

:sun: :sun: :sun:


Αυτο το πράγμα με την 1200 είναι έρωτας.... :a07: Αλλά και 3 φορές επάνω στην τιμή είναι κάπως...:a029:
Πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση πάντως :a31:
...αλλά βρίσκεις τίποτα καλό???Έχει σταματήσει να παράγετε εδώ και μερικά χρόνια... Είναι μεταχ, οχι αυτο, οχι εκείνο αλλά συμφωνώ απόλυτα ότι θα είναι μια τίμια αγορά για ένα καλό ξεκίνημα.....
Για το Vstorm αν και είναι καλό, λέω όχι. Ο λόγος απλός. Οι χωματόδρομοι είναι ακόμη πολλοί και μας περιμένουν.

Απο την άλλη όταν είσαι ερωτευμένος για πόσο καιρό μπορείς να μείνεις μακριά της?? Αργά ή γρήγορα θα σου κάτσει...:a49:

Tigas
31/08/2005, 07:10
ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ :wave2: :a9: :a30:

free rider
31/08/2005, 07:16
καλώς ήρθες και υπομονή...












και οταν στα ................χώνουν ...

σοβαρότης μηδέν...




:wave2: :wave2: :wave2:

stokos
31/08/2005, 08:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
όχι και το gs με το africa!


Το 1200 είναι μαμάτο!:D
Όσον αφορά την χρηστικότητα, πλην των γρηγορότερων ασφάλτινων ταξιδιών, δεν βλέπω που αλλού είναι καλύτερο το 1200. Στο χώμα μήπως;

Αρχικά δημιουργήθηκε από Palios-neos
Απο την άλλη όταν είσαι ερωτευμένος για πόσο καιρό μπορείς να μείνεις μακριά της?? Αργά ή γρήγορα θα σου κάτσει...
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.
Είναι πως βλέπει ο καθένας τα πράματα.
Εγώ πχ, δεν θα έδινα 16 χιλιάρικα για να τα βροντάω στα χώματα.
Με λίγο ψάξιμο, βρίσκεις λουλούδια Αφρικάνες 2000 και μετά και φουλ εξοπλισμένες.
Από ΄κει και πέρα, εξαρτάται την χρήση που θα κάνεις. Αν δηλαδή κοιτάς μόνο τον χωμάτινο τουρισμό, κοίτα και προς μονοκύλινδρα πλευρά. (LC4, DR, XR)

johnpagr
31/08/2005, 08:33
Welcome file

:beer: :beer: :beer: :beer:

:wave2:

hornet
31/08/2005, 08:51
φιλε παλιονεε καταρχην καλωςηρθες...!
η ουσια ειναι μια και ο μπακλαβας γωνια....αμα σου αρεσει παρτο διοτι εαν δεν παρεις κατι που σου αρεσει πραγματικα σου μενει απωθημενο...εαν υπαρχουν τα χρηματα παρτο και μη κοιταξεις πισω....
Αλλα να εχεις υποψιν σου,αυτα τα λεω για να εχεις ολοκληρωμενη αποψη...τα service του ειναι ακριβα και σχετικως συχνα η τιμη αγορας ακριβη ,αυτο μονον
Παντως ειναι ωραια μηχανη και θα σας πηγαινει παντου...μονο το χρηματικο θα πρεπει να σε απασχολει τιποτα αλλο..επισης υπολογισε και περιπου 1500-2000 ευρα για εξοπλισμο σας κρανη,μπουφαν ,μποτες,γαντια...εαν δε αποφασισετε και για φορμες τοτε πας πιο πανω αρκετα...αλλα δεν θα σου δωσει ποτε ενα αυτοκινητο τη συγκινηση μιας μοτοσυκλεττας οσο και γρηγορο και αν ειναι!!!

Palios-neos
31/08/2005, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από stokos
Όσον αφορά την χρηστικότητα, πλην των γρηγορότερων ασφάλτινων ταξιδιών, δεν βλέπω που αλλού είναι καλύτερο το 1200. Στο χώμα μήπως;


Εντάξυ ...μήν γινόμαστε και υπερβολικοί...δεν θα πιάσεις την απόδοση της αλλά θα πλησιάσεις κατα πολύ.


Αρχικά δημιουργήθηκε από stokos

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.
Είναι πως βλέπει ο καθένας τα πράματα.
Εγώ πχ, δεν θα έδινα 16 χιλιάρικα για να τα βροντάω στα χώματα.

Ναί .Είναι πολλά τα χρήματα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από stokos

Με λίγο ψάξιμο, βρίσκεις λουλούδια Αφρικάνες 2000 και μετά και φουλ εξοπλισμένες.

Μιλάμε για 5 χρονών μηχανάκι. Αξιοπιστία μεταχ?
Μή μπλέξουμε σε χωρό δακρύων:bigcry: :bigcry: :a31: :a31:
Δεν υπάρχει χρόνος και όρεξη για περιπέτειες και πεταμένα λεφτά. Ούτε να φύγω φορτωμένος για ταξίδι και να μείνω στα κρύα του λουτρού...:a011:


Αρχικά δημιουργήθηκε από stokos


Από ΄κει και πέρα, εξαρτάται την χρήση που θα κάνεις. Αν δηλαδή κοιτάς μόνο τον χωμάτινο τουρισμό, κοίτα και προς μονοκύλινδρα πλευρά. (LC4, DR, XR)

Όχι. Μιλάω για μικτή χρήση με κατεύθυνση την άσφαλτο 60-40.
Τί λές??

:a19: στούς παλιούς..

ΟΚΤΑΝΙΟ
31/08/2005, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Palios-neos
Μιλάμε για 5 χρονών μηχανάκι. Αξιοπιστία μεταχ?
Μή μπλέξουμε σε χωρό δακρύων


Ενα μετ/νο μηχανακι 5ετιας δεν εχει σχεση με ενα μετ/νο τουτου ιδιας παλαιοτητας


Η πρωτη μου μεγαλη μηχανη (FZ400 '87) κυκλοφορει ακομα στα χερια ενος φιλου

(ισως επειδη ειναι ΥΑΜΑΗΑ :D :D :D :D :D :D :D )

stokos
31/08/2005, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Palios-neos
Μιλάω για μικτή χρήση με κατεύθυνση την άσφαλτο 60-40.
Τί λές??

Για το 60-40 που λες : DR 650 αν θα είσαι μονός και Africa αν είσαι διπλός. Ξέρω ότι ψοφάς να ακούσεις 1200 GS ..... αλλά όχι από ΄μένα.
Έχω φίλους που βγαίνουν κάθε χρόνο Ευρώπη με Africa του ΄91. Φίλους που έχουν κάνει γύρο Μεσογείου με Big 800 & Dominator & TransΠίνδ. Φίλους που γύρισαν με φορτωτική από Αφρική με κομένο μηχανάκι (GS 1100) ή κολλήμένο (Funduro) ή που άλλαξαν κιβώτιο στις 50.000 χλμ (GS 1100).
ΕΓΩ στην θέση σου θα έπαιρνα Africa.
ΕΣΥ ......
Πρόσεξε: Δεν λέω ότι το Africa είναι καλύτερο μηχανάκι από το 1200. Όποιος θα το υποστηρίξει θα πρέπει να έχει πολύ καλά επιχειρήματα. Έχουν τα ίδια κιλά, με το 1200 να έχει 30 άλογα παραπάνω και καλύτερες αναρτήσεις, αλλά δεν δίνω 10-12 χιλιάρικα παραπάνω, όταν ξέρω ότι θα κάνω την δουλειά μου ΚΑΙ με την Γιαπωνέζα.
Ότι και να αποφασίσεις, καλά γούστα και καλά ταξίδια.

Palios-neos
31/08/2005, 10:04
Παιδιά συμφωνώ σε αυτά που λέτε...
Το political correct είναι να μην ανοιχτώ στα 16.000 χιλιάρικα.
Απλά επειδή είμαι ασχετίκλας (δεν το κρύβω):confused: φόβάμαι μήν την πατήσω με κανένα παρτάλι!!!:a53:
:a029:
Απο συντήρηση και διάφορα tips είμαι παντελώς άσχετος. Τώρα μπαίνω στην διαδικασία της αναζήτησης γνώσεων....:a55: Δέν έχω κάποιον να με καθοδηγήσει κατάλληλα. Τι να προσέξω στην μηχανή ακόμη και στον εξοπλισμό?
Πχ. africa ναι αλλά ποια χρονολογία? Πώς φαίνετε αν είχε στουκί? πώς ακούγετε αν έχει πρόβλημα το κιβώτιο ή το μοτέρ?αν θέλει συμπλέκτη ή αμορτισέρ?Πόσα λεφτά θέλει επιπλέον?Τι ανταλλακτικά θέλει να έχεις καβάντζα?Τί προβλήματα παρουσιάζει και τι βελτιώσεις θέλει για να είναι αξιόμαχη?(παραδείγματα):sad:

stokos
31/08/2005, 11:05
Ότι ψάχνεις για Africa, θα το βρεις εδώ:

http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?forumid=23

Βρες έναν καλό μάστορα που να τον εμπιστεύσαι (το 90% τα γνωρίζει πολύ καλά τα μηχανάκια) και όταν βρεις κάποια που να σ΄αρέσει, θα την πας να την ελέγξει.
Προτίμησε μοντέλα που είναι πλήρη σε εξοπλισμό (τριπλέτα, σταντ, ζελατίνα κλπ). Υπάρχουν πολλά.
Ότι άλλη απορία έχεις, ρώτα τη στο παραπάνω link.

Palios-neos
01/09/2005, 04:28
Παίδες καλημέρα:uplate: :uplate: :uplate: :uplate:

Ευχαριστώ για τις επισημάνσεις και τις χρήσιμες πληροφορίες. Θα τα πούμε ξανά στην πορεία...:a55:

afrotwin
01/09/2005, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από stokos
Για το 60-40 που λες : DR 650 αν θα είσαι μονός και Africa αν είσαι διπλός. Ξέρω ότι ψοφάς να ακούσεις 1200 GS ..... αλλά όχι από ΄μένα.
Έχω φίλους που βγαίνουν κάθε χρόνο Ευρώπη με Africa του ΄91. Φίλους που έχουν κάνει γύρο Μεσογείου με Big 800 & Dominator & TransΠίνδ. Φίλους που γύρισαν με φορτωτική από Αφρική με κομένο μηχανάκι (GS 1100) ή κολλήμένο (Funduro) ή που άλλαξαν κιβώτιο στις 50.000 χλμ (GS 1100).
ΕΓΩ στην θέση σου θα έπαιρνα Africa.
ΕΣΥ ......
Πρόσεξε: Δεν λέω ότι το Africa είναι καλύτερο μηχανάκι από το 1200. Όποιος θα το υποστηρίξει θα πρέπει να έχει πολύ καλά επιχειρήματα. Έχουν τα ίδια κιλά, με το 1200 να έχει 30 άλογα παραπάνω και καλύτερες αναρτήσεις, αλλά δεν δίνω 10-12 χιλιάρικα παραπάνω, όταν ξέρω ότι θα κάνω την δουλειά μου ΚΑΙ με την Γιαπωνέζα.
Ότι και να αποφασίσεις, καλά γούστα και καλά ταξίδια.

na sou po ego giati ine kalitero to africa apo to gs ke as min mporis na piasis to gs me ena africa

proton giati simera me sxedon 5500-6000 euro exis ena aksiopisto v kinitira 750cc 60 aloga pou 8a se girisi olo ton kosmo aprovlimatista den ine psekasto pou simeni oti to ftiaxnis monos sou pantou i akoma ke pakistanos mastoras mpori na sto ftiaksi den xriazete na kouvalas laptop gia na ri8mizis san mixani ine poli asfales to idio me to gs. ta eksoda sintirisis ine astia ine mixani me kiros ine klasiki
ke to pio simantiko den exi aparxeomeno kinitira opos to gs
boxer kinitira pou kataskevazi prin apo ton polemo
toulaxiston to vf pou apo eki epireastike i honda gia ton kinitira tis proerxete apo ta teli to 70 oxi prin to 1940...:lol:

genika ine ena omorfo mixanaki to gs gemato apotixies
ke se 3 xronia 8a ta poulane oloi eno to africa as katargi8ike to 2002-03 8a iparxi gia pola xronia akoma ke 8a ine klasiko

episis an ise tixeros ke den fas ta moutra sou me to bmw mpori na glitosis to spasimo ton kilindron.. idika se kamia xomatini diadromi

eno me ales mixanes kindinevis na spasis kana plastiko me to gs pas gia moter me tin mia

ma poso malakes ine ke valane boxer kinitira se on-off mixani
diladi eleos

Palios-neos
01/09/2005, 09:42
Νά σε καλά afrotwin για τις επισημάνσεις σου....:D

Αντίλογος απο την πλευρά των bwδάκιδων δεν υπάρχει???
ή αυτά που λέει ο afrotwin ισχύουν?:a13:

SaraMaritis
01/09/2005, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Palios-neos
...Αντίλογος απο την πλευρά των bwδάκιδων δεν υπάρχει??? ...
Και να υπαρχει...:rolleyes:

...ειναι ολοι "κλεισμενοι" εδω (http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?s=&forumid=34) !!! :p :rotflmao:

:smokin: :beer: :smokin:

afrotwin
01/09/2005, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Palios-neos
Νά σε καλά afrotwin για τις επισημάνσεις σου....:D

Αντίλογος απο την πλευρά των bwδάκιδων δεν υπάρχει???
ή αυτά που λέει ο afrotwin ισχύουν?:a13:

lipon 8a kanis ena gkalop
8a mpis sta mondela sta bmw ke 8a metrisis ta perisotera post epi tis ousias oxi fotografies
na antikrisis tin mionotita se olo tis to megalio...
ke afti ine oloi koroida pou tin patisane apo to vomvardismo tou promotion pou ekane i bmw
nomizane oti 8a ine mast me tis papardeles pou agorasane..
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tora pou 8a plironoune ta service 400 euro na dis gelio
ke ama 8eloune ke kana antalaktiko
mono klamata 8a postaroune....
:lol: :lol: :lol:

Palios-neos
02/09/2005, 04:42
Καλημέρα......
:uplate: :uplate: :uplate:

Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
ke to pio simantiko den exi aparxeomeno kinitira opos to gs
boxer kinitira pou kataskevazi prin apo ton polemo
toulaxiston to vf pou apo eki epireastike i honda gia ton kinitira tis proerxete apo ta teli to 70 oxi prin to 1940...:lol:

Ε καλά... αυτό δεν λέει κάτι. Η ιδέα είναι παλιά αλλα το μοτέρ εξελίσεται. Και η πορτοκαλάδα είναι παλιά αλλα συνεχίζει να υπάρχει....:D

Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin

genika ine ena omorfo mixanaki to gs gemato apotixies

Ποιές αποτυχίες εννοείς?


Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin

episis an ise tixeros ke den fas ta moutra sou me to bmw mpori na glitosis to spasimo ton kilindron.. idika se kamia xomatini diadromi
eno me ales mixanes kindinevis na spasis kana plastiko me to gs pas gia moter me tin mia
ma poso malakes ine ke valane boxer kinitira se on-off mixani
diladi eleos
Σε αυτό έχεις δίκιο. Αλλά η τοποθέτηση του boxer εκεί κάτω , δεν σου δίνει χαμηλό κέντρο βάρους?


Κάτι άλλο τώρα. Κοίταξα τις αγγελίες και βρίσκεις africa με 5000-6000 του 2002-3 . Είδα όμως ότι με 8000 παίρνεις varadero που είναι ο "αντικαταστάτης" της africa. Γιατί όχι εκεί?

Και κάτι τελευταίο.
Το Abs δεν είναι σημαντικό για την ασφαλέστερη οδήγηση της μηχανής? Είδα ότι η Honda varadero το βάζει στα καινούργια της μοντέλα.:a31:

ixnilatis
02/09/2005, 05:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Palios-neos
Καλημέρα......


Και κάτι τελευταίο.
Το Abs δεν είναι σημαντικό για την ασφαλέστερη οδήγηση της μηχανής? Είδα ότι η Honda varadero το βάζει στα καινούργια της μοντέλα.:a31:


είναι προαιρετικό το ABS στην Varadero.

Ρώτα κι έμενα που την πήρα τον Ιούνιο και το πλήρωσα 1.800€ :bawl:


22916

Palios-neos
02/09/2005, 06:16
Καλημέρα ixnilatis:D


Ποια είναι η γνώμη σου τελικά για το ABS? Συμβιώνεις μαζί του αρκετό καιρό.

Άκουσα να λένε ότι η varadero έχει αρκετά υψηλό κέντρο βάρους , κάτι που την κάνει δύσκολη στα πλαγιάσματα. Είναι αλήθεια ή ράδιο αρβύλα?:a16:

afrotwin
02/09/2005, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Palios-neos
Καλημέρα ixnilatis


Ποια είναι η γνώμη σου τελικά για το ABS? Συμβιώνεις μαζί του αρκετό καιρό.

Άκουσα να λένε ότι η varadero έχει αρκετά υψηλό κέντρο βάρους , κάτι που την κάνει δύσκολη στα πλαγιάσματα. Είναι αλήθεια ή ράδιο αρβύλα?:


katarxin ama ine na pigenis stis kafeteries ke na na sizitas me tin radio arvila ke na erxese edo na mas ta para8etis asto variomaste...

:rotflmao: :rotflmao:

to psilo kentro varous kani disxristi tin mixani se manouvres mesa stin poli as poume
ala aftes i mixanes ine ftiagmenes gia taksidi ke eki den exis provlima den se kounai tipota apo plevrikous anemous ke ine kati pou sxedon xriazese to psilo kentro varous

se mia mixani ss ine tromero mionektima genika to varos
ala an 8elis ena gs ena varadero ena africa na to xrisimopiois san ss malon avnonizomaste opos elege ke o karelis..:rotflmao:

to varadero den ine kamia ekseliksi kamias mixanis den ine to 1000 africa opios ta leei afta perni xapia..

den exoun kamia sxesi metaksi tous

to varadero ine apotelesma modas opos ke to v-strom giafto ke miazoune poli

eno to africa epidi proerxete apo to mikrotero 650 dakar ine pio xomatino ke pio peripetiodis kati pou prospa8i na mimi8i to gs ke paraligo na ta kataferi an den ixe afton ton kinitira portokalada telika me vasi ta legomena sou..:rotflmao: :rotflmao:

opote mixanes me 21 troxo mprosta dilonoun xomatines eno me 19 street touring
diladi to varadero ke to v-strom ke mixanes tetiou tipou den ine 0n-off ke pane ston xoma opos ena cbf as poume
me tin diafora oti pernoun fortoma me valitses ke lipa pio efkola

ala kata ena periergo tropo spania vlepis varadero na kani tourismo den kseroume akoma gia ta v-strom

vlepis transalp africa triumph tiger spania kanena caponord ala varadero ante na to dis na perimeni karavaki gia kana nisi

episis poli proin africanoi to metaniosan pou piran varadero oute ta cratimata tou africa den exi

ke exi vgali kako onoma giati oli i froulides giapides pernoun varadero opos pernoun i kores louloudes plousion ta jeep

i saxlogkomena exi jeep ke o antistixos gkomenos varadero
:rotflmao: :rotflmao:

ke ine mixanovioi gialantzi ksekranotoi skarpini me sosonaki ke apo piso i loula ke pigenoun me 70 isa na tous fisai o aeras ta malia ala na min tous ta xalai kiolas..:lol:

to abs ine kati pou prepi na geni8is me afto diladi prepi na to ma8is apo tin proti fora pou 8a kavalisis mixani ke na prosarmostis efkola ego me to pou to akouo vgazo spiria
makria 700 xronia exo sini8isi na exo ton elenxo ton frenon xoris afto tora ine arga.....:lol:

prepi na apofasisis ti 8a tin kanis tin mixani pou 8es na agorasis gia pio logo tin 8es an sizitas me polous lalakides 8a mperdeftis xirotera
an se endiaferoun i megales telikes pare ena ss ke pare ena gsxr 1000 i ena zxr1200 afto me tin proti exi tin teliki tou africa as poume 8a se volepsi
ala skepsou iparxoun mixanes megalou givismou 1000cc me 40 aloga as poume ke iparxoun mixanes me 1000 190 aloga
ke poulane oles giati o ka8e enas 8eli kati diaforetiko
den psaxnoume oloi tis megales telikes idika otan exoume orimasi
ke den imaste tipota 25arides ke kato ke mas troi ta so8ika i adrenalini ke psaxnoume na ektono8oume
an ise tetio atomo min milas gia varadero ke tetia
ala an es8anese orimos ke sou aresi i apolafsi tis odigisis ta taksidia i peripetia tote prepi na dialeksis kati or8io ke cool

den exi simasia ti 8a ine arki na to eroteftis afto exi tin megaliteri simasia den pana leei olos o kosmos an ego erotefto kapia mixani den vlepo den akouo tipota opos simveni me to africa pou den to alazo me kamia mixani ston kosmo pia ke as exo mono 195 koterisia me ton 8eo na me sproxni ke ligo....:lol: xestika
den me endiaferi afto ala oti otan aneveno epano es8anome oti den iparxoun oria fragmoi diskolies gia mena
mou aniki olos o planitis pano se mia africa

me to varadero to poli na kataktiso kana graspedo me tin soula apo piso...:lol: :lol:

Palios-neos
02/09/2005, 10:15
Afrotwin :a012:

Τα είπες όλα.



Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin

den psaxnoume oloi tis megales telikes idika otan exoume orimasi
ke den imaste tipota 25arides ke kato ke mas troi ta so8ika i adrenalini ke psaxnoume na ektono8oume
an ise tetio atomo min milas gia varadero ke tetia
ala an es8anese orimos ke sou aresi i apolafsi tis odigisis ta taksidia i peripetia tote prepi na dialeksis kati or8io ke cool


Εγώ είμαι εδώ ακριβώς.
Πέτυχες διάνα:a016:

Απλά επειδή δεν έχω την εμπειρία ψάχνω να βρώ αυτό που θα μου πέσει γάντι. Στο πρώτο μύνημα μου είχα πεί ότι όταν οδήγησα την africa ήρθε και έδεσε. Ένοιωσα ασφάλεια κλπ. Την Gs σου είπα ότι την έχω ερωτευθεί. Οπτικά. Δεν την έχω καβαλήσει αλλά ούτε ήξερα και τα πράγματα τα οποία αναφέρεις.Επιπλέον τα λεφτά είναι πολλά. Το ABS με βάζει επίσης σε σκέψεις. Το καινούργιο ή μεταχ. Ένας φίλος μου είπε για ένα μεγάλο ΚΤΜ αλλά δεν έχω μάθει πολλά.Είναι το ΚΤΜ 950 Adventure . Η αξιοπιστία εκεί μάλλον είναι μείων.

Ξέρει κανείς για αυτό πληροφορίες?

Με africa έχουμε όπως λένε και τα άλλα παιδιά
-μεγάλη αξιοπιστία
-χωμάτινες διαδρομές
-μικρό κόστος κτήσης
-ψαγμένο μηχάνημα

Με αυτά που μου λές έχω πάρει ρότα για africa. Υπάρχει κάτι που μπορεί να μου ξεφεύγει?

Palios-neos
02/09/2005, 12:00
Μια απο τα ίδια
:sad:

τιμή για το ΚΤΜ 14.000:a06:

Για τις δυνατότητες του άγνωστο:a31:

afrotwin
02/09/2005, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Palios-neos
Afrotwin :a012:

Τα είπες όλα.




Εγώ είμαι εδώ ακριβώς.
Πέτυχες διάνα:a016:

Απλά επειδή δεν έχω την εμπειρία ψάχνω να βρώ αυτό που θα μου πέσει γάντι. Στο πρώτο μύνημα μου είχα πεί ότι όταν οδήγησα την africa ήρθε και έδεσε. Ένοιωσα ασφάλεια κλπ. Την Gs σου είπα ότι την έχω ερωτευθεί. Οπτικά. Δεν την έχω καβαλήσει αλλά ούτε ήξερα και τα πράγματα τα οποία αναφέρεις.Επιπλέον τα λεφτά είναι πολλά. Το ABS με βάζει επίσης σε σκέψεις. Το καινούργιο ή μεταχ. Ένας φίλος μου είπε για ένα μεγάλο ΚΤΜ αλλά δεν έχω μάθει πολλά.Είναι το ΚΤΜ 950 Adventure . Η αξιοπιστία εκεί μάλλον είναι μείων.

Ξέρει κανείς για αυτό πληροφορίες?

Με africa έχουμε όπως λένε και τα άλλα παιδιά
-μεγάλη αξιοπιστία
-χωμάτινες διαδρομές
-μικρό κόστος κτήσης
-ψαγμένο μηχάνημα

Με αυτά που μου λές έχω πάρει ρότα για africa. Υπάρχει κάτι που μπορεί να μου ξεφεύγει?

kitakse to KTM logika 8a eprepe na ine i epomeni mixani sou apo kati alo ke na ise pepiramenos odigos eduro as poume...
milame gia poli dinato ergalio genika agries katastasis
fisika i KTM 8eli ligo xrono akoma gia na teliopioi8i ke me afto to mixanaki i episkepsis ston mastora ine poli sixnes prepi na ise apo pano tou sinexia
ka8e 2500 xiliometra ise gia service
ala milame gia poli dinato mixanima
isos to apolito mega on-off i motard oti epileksis
na to kanis

pantos gia cool tipous den kani exi mono fimi ke sintirite enas mi8os gia afto stis kafeteries ke genika se aftous pou kanoun ta xiliometra stragalia
ke mpenoun me xalasmena konter se strofes pou grafoun 200 eno pane me 40 :rotflmao:

ke gia taksidia den to sizitame ksexna to


pantos exi megali simasia na exis afto pou exis erotefti oti ke na ine min to ksexnas afto
den pernoume africa gia praktikous logous
ala to bmw giati to exoume erotefti
tora ama 8es ena skasmo euro gia service
i sou xalane kati ilektrika
i exi kseperasmeno moter san tin vougiouklaki meta to lifting ena prama den pirazi..:rotflmao:

an ekseresis to motero ine omorfo
mou aresi ke i piso sxara pou exi mia es8isi mikrografias tou stadiou irinis ke filias..
:rotflmao:

Palios-neos
02/09/2005, 12:20
Ωραίος.......:D

Ίσως χρειαστώ τη βοήθεια σου όταν έρθει εκείνη η στιγμή...

90% Africa που το χάρηκα και στις διακοπές:a08:

DUKASII
02/09/2005, 12:31
ΜΟΛΙΣ ΕΜΑΘΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΦΡΟ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΤΟΝ V-2 MOY ΓΙΑ ΣΕΡΒΙΣ ΚΑΘΕ 2500 ΧΙΛ.


τι μαλάκες ειναι αυτοι που στο μανουαλ λενε καθε 15.000...παπαριες...ψευτες ασχετοι βλαχοι αυστριακοι...

με τις μπαρουφες σας...και τα μπουρδελα σας....
:a35: :a35: :a42:

afrotwin
02/09/2005, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ΜΟΛΙΣ ΕΜΑΘΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΦΡΟ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΤΟΝ V-2 MOY ΓΙΑ ΣΕΡΒΙΣ ΚΑΘΕ 2500 ΧΙΛ.


τι μαλάκες ειναι αυτοι που στο μανουαλ λενε καθε 15.000...παπαριες...ψευτες ασχετοι βλαχοι αυστριακοι...

με τις μπαρουφες σας...και τα μπουρδελα σας....


re bibiko xese mas pou 8a pas to zundap ka8e 15000 gia servis...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ke mpori na tou to leme tou an8ropou gia sxima logou mpas ke ton profilaksoume
den kani afto to mixanaki gia afton leme esi sta koloxiliometra kolises?
:rotflmao: :rotflmao:

ante parata mas me ton matraka pou ir8es edo na mas ton ipostiriksis:lol:

ke sta 15000 8a pas gia alagi kilindron me to mixanaki ton thandercats..
:a5:

DUKASII
02/09/2005, 13:11
αγόρι μου να το κανεις μια βολτιτσα...

να την δεις και εσυ λιγο ΤΣΙΤΑΡΑ ... να χαρεις.


:a30: :a8: :a25:
ΘΑ ΞΑΝΑΝΙΩΣΕΙΣ ΣΟΥ ΛΕΩ ΑΦΡΟ...
ΘΑ ΠΑΣ ΣΠΙΤΙ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΑΛΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ..ΑΦΟΥ ΠΑΙΖΕΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΟΥ ΝΑ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΒΡΗΚΕΣ ΓΚΟΜΕΝΑ...ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΚΕΡΝΑΕΙ ΦΑΠΕΣ ΛΕΜΕ.:a26: :a38: :a38: :a52:

afrotwin
02/09/2005, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
αγόρι μου να το κανεις μια βολτιτσα...

να την δεις και εσυ λιγο ΤΣΙΤΑΡΑ ... να χαρεις.


ΘΑ ΞΑΝΑΝΙΩΣΕΙΣ ΣΟΥ ΛΕΩ ΑΦΡΟ...
ΘΑ ΠΑΣ ΣΠΙΤΙ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΑΛΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ..ΑΦΟΥ ΠΑΙΖΕΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΟΥ ΝΑ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΒΡΗΚΕΣ ΓΚΟΜΕΝΑ...ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΚΕΡΝΑΕΙ ΦΑΠΕΣ ΛΕΜΕ

re si bibiko les na min ksero?
ala oso 8a apolafsis mia xalari volta esi ke fisika to topio mazi mou alo toso 8a apolafso ego ti speed tou duca
:rotflmao: :rotflmao:

gia na katalavis kalitera ego 8a do ke to sagoni tis ageladas na anigoklini 2 fores
esi 8a tin dis koliomeni sto topio san grames opos ola..
:rotflmao: :rotflmao:

diladi an imouna stin ilikia sou 8a erxomoun
episis na doume ti 8a kavalas esi sta 40anta....:lol:
ke an 8a kavalas min ise apo aftous pou legane ti kanane sta niata tous me aftokinito ke pedakia.... ke pe8era

entelos pliroforiaka ego eftasa 40 na pouliso to aftokinito ke na tsako8o me tin pe8era
:rotflmao: :rotflmao:

kseroume ti kavalas agori mou apla den mas endiaferi pia afto..
ama to katalavis afto 8a exis katalavi pola

ke an i8ela na ksana nioso opos les 8a evaza to xeri stin tsepi 8a plirona dio dimetres ksan8ies me ta lame tous ke ta resta ke 8a ksana niona mia xara
me ton douca malon xronia apo tin zoi mou 8a exana...
:rotflmao: :rotflmao:

ala ke emas mas stin dini kamia fora ke 8eloume na mpoume stin dini tou...
gia afto ine i fili danizese ke kselampikaris..
:lol:

DUKASII
02/09/2005, 13:59
έτσι ειναι..και εγώ στα 40 ...


μάλλον για να νιώσω καλά...θα ΑΝΑΓΚΑΖΟΜΑΙ ..να τα βλέπω όλα μπλε..[με πιανς??]

και στα 40 τι να τον κανεις τον δούκα...με πατάτες??

και γω τα 2 ξανθά θα διάλεγα...αν κατάφερνα να τις ξεχωρίσω από τα κομοδίνα δίπλα τους..[αρκάς]

afrotwin
02/09/2005, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
έτσι ειναι..και εγώ στα 40 ...


μάλλον για να νιώσω καλά...θα ΑΝΑΓΚΑΖΟΜΑΙ ..να τα βλέπω όλα μπλε..[με πιανς??]

και στα 40 τι να τον κανεις τον δούκα...με πατάτες??

και γω τα 2 ξανθά θα διάλεγα...αν κατάφερνα να τις ξεχωρίσω από τα κομοδίνα δίπλα τους..[αρκάς]

afta ine mpourdes file..

o papous pe8ane 95 xronon ke to stiliari emine or8io
den ekline i kasa leme
anagkastikame na feroume alisopriono...
:rotflmao: :rotflmao:

den metrai i ilikia gia afto
to kako ine oti oso megalos ise toso argis ke tis kourazis gia afto 8es dio...
mexri na voleftis esi mia fora afti exi teliosi tris ke vale...
:lol: :lol:

o xatzixristos o i8opios re den pe8ane mia 25ara sto krevati
:a5:

ke aftos itan 80 kati to palikari
8a i8ele fenete i mikri na tin proo8isi sto 8eatro ke tin proo8ise sto proto nekrotafio...
:a54: :a54:

ixnilatis
04/09/2005, 08:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
katarxin ama ine na pigenis stis kafeteries ke na na sizitas me tin radio arvila ke na erxese edo na mas ta para8etis asto variomaste...

............................................

me to varadero to poli na kataktiso kana graspedo me tin soula apo piso...:lol: :lol:


Είναι αλήθεια ότι η Varadero έχει υψηλό κέντρο βάρους και είναι δύσκολο να κάνεις μανούβρες μέσα στη πόλη.

Η Varadero είναι κατασκευασμένη από τη Honda για να κάνει ταξίδια και μόνο. Εγώ για τις μετακινήσεις μου μέσα στη Θεσσαλονίκη έχω μια Vespa και την Vara μόνο για να κάνω ταξίδια.
Χθες γύρισα από Λαμία (την κρέμασαν την κουμπάρα.... :bigcry: ) και το καταευχαριστήθηκα! Τα 250 κιλά της (+ τα καύσιμα, βαλίτσες, αναβάτες κτλ) σε εθνική με πλάγιο άνεμο την κάνανε τρένο.

Θα συμφωνήσω μαζί σου επίσης ότι η Africa είναι πιο ''χωμάτινη''. Δε θα συμφωνήσω όμως μαζί σου, στο ότι η Varadero είναι ένα δημιούργημα της Honda κατ'εντολή της... μόδας! :confused:
Δε νομίζω ότι η Honda είναι τέτοια που θα έκανε σε αυτή τη κατηγορία μηχανή της ''μόδας''.




den exoun kamia sxesi metaksi tous .

Συμφωνώ! Το μόνο που έχουνε κοινό είναι ότι είναι Honda και είναι κατασκευασμένες για να τρώνε άπερια χιλιόμετρα σε ταξίδια, με τη διαφορά ότι κάποιος που είναι πιο adventuresome τύπος θα προτιμήσει να αγοράσει την Africa.



ala kata ena periergo tropo spania vlepis varadero na kani tourismo den kseroume akoma gia ta v-strom



Κι εδώ συμφωνώ μαζί σου. Αυτό συμβαίνει πιστεύω γιατί η Varadero είναι η πλέον παρεξηγημένη μηχανή.
Σημασία για μένα τουλάχιστον, δεν έχει αν στην Αθήνα, στην Θεσσαλονίκη και σε όλη την υπόλοιπη Ελλάδα την χρησιμοποιούνε ''VARADERISTES'' για να πάνε για καφέ ή για να κάνουνε λεζάντα στη χαζογκόμενα που θα βάλουνε πάνω της.
Σημασία για μένα έχει ότι η Varadero όπως προείπα κατασκευαστικά, σχεδιαστικά και κυριολεκτικά είναι γεννημένη από την Honda για να κάνει ταξίδια.
Σε όλη την υπόλοιπη Ευρώπη οι πλέον δημοφιλής μηχανές για τουρισμό είναι οι BMW, οι Pan-European,οι Deauville, οι V-Strom, οι Africa και άλλες αλλά μέσα στις αυτού του τύπου μηχανές συγκαταλέγονται και οι Varadero, με ιδιαίτερη προτίμηση αγοράς μετά στην Γερμανία (φυσικά αμέσως μετά τις BMW, αφού είναι και προϊόν κατασκευής της χώρας που ζούνε)




vlepis transalp africa triumph tiger spania kanena caponord ala varadero ante na to dis na perimeni karavaki gia kana nisi



Εκτιμώ ότι πάντα μιλάς για την Ελλάδα :confused:




episis poli proin africanoi to metaniosan pou piran varadero oute ta cratimata tou africa den exi


Άμα ο πρώην Αφρικάνος ήθελε Varadero για να την πηγαίνει σε χώμα, είπα και παραπάνω ότι έχασε.
Όμως αν την πήρα αποκλειστικά για τουρισμό τότε δε θα συμφωνήσω.



ke exi vgali kako onoma giati oli i froulides giapides pernoun varadero opos pernoun i kores louloudes plousion ta jeep

i saxlogkomena exi jeep ke o antistixos gkomenos varadero
:rotflmao: :rotflmao:



Το ανέλυσα και προηγουμένος.
Συμφωνώ!!!
Δηλαδή: Ναι μεν αλλά......
Πολύ απλά η μηχανή αυτή ΥΠΟ-λειτουργεί στα χέρια ενός γιάπι που την πήρα απλά για να πηγαίνει στη δουλειά του ή για να κάνει μούρη στο cafe που θα την παρκάρει επιδεικτικά.
Στα χέρια, όμως κάποιου που ξέρει γιατί την αγόρασε (και δεν είναι λίγο να δώσεις 13 χιλιάρικα) είναι το απόλυτο εργαλείο για να κάνει αξιόπιστο και καλό μοτοτουρισμό.
Και λυπάμαι που θα στο πω, αλλά μοτοσικλετιστές σαν εσένα είναι που διατηρούνε αυτόν τον μύθο για την Varadero. Ότι δηλαδή είναι μηχανάκι της μόδας για το καβαλάνε γιάπιδες.
Γιατί δεν βλέπεις την πραγματικότητα; Τον λόγο υπάρξης και κατασκευής αυτής της μοτοσικλέτας από την Honda;
Όχι ότι τραβάω κανένα ζόρι για αυτον τον μύθο, αλλά είναι αποτρεπτικός για κάποιον υποψήφιο αγοραστή της και φυσικά δεν μαθαίνει ποτέ την αλήθεια.
Μπορεί οι περισσότεροι αναβάτες των Varadero να μην φοράνε κράνος, να αγνοούνε την υπάρξη μοτοσικλετιστικού εξοπλισμού για τον αναβάτη, αλλά αυτό δεν καταστρατηγεί την αποστολή αυτής της μοτοσικλέτας.
Κάποιος που ξέρει τι θέλει και έχει ψάξει τους λόγους που κάνει την αγορά της, γνωρίζει ασφαλώς και τις πραγματικές της δυνατότητες.



ke ine mixanovioi gialantzi ksekranotoi skarpini me sosonaki ke apo piso i loula ke pigenoun me 70 isa na tous fisai o aeras ta malia ala na min tous ta xalai kiolas..:lol:


Το αφήνω ασχολίαστο, γιατί νομίζω ότι απάντησα πριν.



prepi na apofasisis ti 8a tin kanis tin mixani pou 8es na agorasis gia pio logo tin 8es an sizitas me polous lalakides 8a mperdeftis xirotera

Εκτιμώ ότι δεν ανήκω κι εγώ μέσα στους λαλάκιδες που εννοείς. :eyepop:



ke den imaste tipota 25arides ke kato ke mas troi ta so8ika i adrenalini ke psaxnoume na ektono8oume
an ise tetio atomo min milas gia varadero ke tetia
ala an es8anese orimos ke sou aresi i apolafsi tis odigisis ta taksidia i peripetia tote prepi na dialeksis kati or8io ke cool


Επίσης συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!



den exi simasia ti 8a ine arki na to eroteftis afto exi tin megaliteri simasia den pana leei olos o kosmos an ego erotefto kapia mixani den vlepo den akouo tipota opos simveni me to africa pou den to alazo me kamia mixani ston kosmo pia ke as exo mono 195 koterisia me ton 8eo na me sproxni ke ligo....:lol: xestika
den me endiaferi afto ala oti otan aneveno epano es8anome oti den iparxoun oria fragmoi diskolies gia mena
mou aniki olos o planitis pano se mia africa

me to varadero to poli na kataktiso kana graspedo me tin soula apo piso...:


Δυστυχώς (και όχι φυσικά για σένα) όλοι οι αναβάτες - κάτοχοι μοτοσικλετών με το που καβαλάνε τη μηχανή τους έχουνε αυτή την αίσθηση. Ότι μπορούνε να κατακτήσουνε όλο το κόσμο με τη μηχανή τους.
Στη δική σου περίπτωση ισχύει αυτό, και δεν χρειάζεται να το ψάξει πολύ κάποιος. Το έχει αποδείξει αυτό η Africa Twin μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια που κυκλοφορεί και επάξια έχει κατακτήσει τον τίτλο της πλέον αξιόπιστης μοτοσικλέτας στην κατηγορίας της.
Όμως αυτή η απαξίωση του ''κρασπέδου με την Σούλα από πίσω'' με θλίβει.


Διευκρινιστικά να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω καμία διάθεση να μπω σε λεκτική αντιπαράθεση εντυπωσιασμού μαζί σου.
Δεν είναι του χαρακτήρα μου και δεν νομίζω πως είναι πολιτικά ορθό να ''κονταροχτυπηθούνε'' δυο μοτοσικλέτες της Honda για το πια είναι η καλύτερη.
Αν το κάνανε 2 πιτσιρικάδες, θα έδινα ελαφρυντικά, αλλά μεταξύ μας θα είναι για γέλια.

Πάντα φιλικά!!!


23083

afrotwin
04/09/2005, 10:59
filika den 8a pi tipota...
pantos file mou otan milame gia kapio 8ema to krinoume apo ton meso oro afton pou simvenoun i apo tin pliopsifia tou


to oti ise mia ekseresi den aneri olous tou varaderistas

gia na sou doso na katalavis mia mera ida varaderista me kranos
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Palios-neos
05/09/2005, 14:34
Αγαπητοί φίλοι
:beer:


Τί κόστος χρήσης να υπολογίζω για τα μηχανάκια? Μόνο συντήρηση μιλάω.

Africa
Varadero
για 20.000km?

Όχι να τα κάνω μόνος μου. Να γίνονται σε συνεργείο. Αυτό το μύνημα με τα 2.500 με άγχωσε λιγάκι:cry: