PDA

View Full Version : ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ Honda Cb 500 Four 71



Σελίδες : 1 2 3 [4]

macgyver2180
01/05/2012, 21:29
του εριξα ψυχρο γαλβανι

macgyver2180
01/05/2012, 21:35
ακομα λιγες

macgyver2180
01/05/2012, 21:38
μετα μεα στο γκαραζ περιμενει τα υπολοιπα.το ψαλιδι και να περαστει σουλφασερ και τριψιμο

lspiros
01/05/2012, 21:47
μπορεις να βαψεις απ ευθειας στο ψυχρο γαλβανι ατριφτο.εκτος και αν εχει τραχεια υφη οποτε περασε το ενα χαδι...

macgyver2180
01/05/2012, 21:54
Σπυρο εχεις δικιο.ηθελα να το ρωτησω.γενικα δεν εχει τραχεια υφη.Δηλαδη μπορω να τριψω μονο το ψυχρο γαλβανι και μετα ασταρι και μετα χρωμα?

lspiros
01/05/2012, 22:03
Σπυρο εχεις δικιο.ηθελα να το ρωτησω.γενικα δεν εχει τραχεια υφη.Δηλαδη μπορω να τριψω μονο το ψυχρο γαλβανι και μετα ασταρι και μετα χρωμα?
ναι αλλα συνηθως τριβωντας το γαλβανι φευγει ολο.οποτε η ενα ψιλο γυαλοχαρτο και χαδι,η βαψιμο κατ ευθειαν.(εγω προσωπικα γαλβανι ριχνω σε εσωτερικες επιφανειες.αν ριξω σε εξωτερικες ειναι γιατι τις εχω αποχρωματισει και επειδη θα αργησω να βαψω τις προφυλασω απο οξειδωση)...

sv9cvk
01/05/2012, 22:21
μετα απο δυο μερες ξυσιμο επιτελους το εφερα σε μια καλη κατασταση.βγηκαν σχεδον ολες οι σκουριες


Χαρα (Βερα) :lol: στην υπομονη σου!!!
Μια χαρα εγινε Πανο !!!:beer:
Πολυ δουλεια ε? !!!

Τo gourouni
01/05/2012, 22:50
Σα καινούργιο έγινε Πάνο...

:wave2:

figalos
05/05/2012, 17:23
απο την αλλη ο Στεργιος ετοιμασε την βαση του κοκοβιου
250948
ηθελα να σε ρωτησω,
και ευκαιρια να σου πω συγχαρητηρια ειναι καυλ αυτο που κανεις και μονο καποιος που γουσταρει πραγματικα αυτο που κανει μπορει να δημιουργησει.....
χιλια μπραβο!!!!!!!!!
ασε με συγκινησες και μπορω να γραψω μπορει και βιβλιο
ρε φιλος μιας και βλεπω το κατεχεις το αθλημα και βλπεω οτι κανεις πολυ καλη δουλεια βημα βημα με υπομονη και κουραγιο οπως αρμοζει σε αυτες τις περιπτωσεις!!!
που μπορω να απευθηνθω για να ανανεωσω και εγω την δικια μου η και να της αλλαξω σχημα ???
ξερεις καποιον που ασχολειται στην αθηνα??
η να βρω καποιον που ασχολειται με πολυεστερα!!!
την βαση με τι υλικο την εκανες???
σευχαριστω
εισαι παραδειγμα προς μιμηση προς ολου ςαυτους που εκτιμανε την ποιοτικη εστω και παλια καλη μηχανη
και μας κανεις να ξεσκουριασουμε και να εκτιμησουμε αυτο που μπορει να εχουμε παραμελισει εδω και καιρο
συνεχισε......

macgyver2180
05/05/2012, 17:37
καλησπερα σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια.εχω ακριβως ενα χρονο που ασχολουμαι με τις συγκεκριμενες μηχανες.Ενδιαμεσα εφτιαξα και ενα παπι στρογγυλοφαναρο.Εδω μεσα εκανα πολλους φιλους και ειλικρινα με βοηθησανε πολυ.Οσο αφορα τον πολυεστερα ασχολειται αποκλειστικα ενα φιλος μου ο Στεργιος.Ειναι συναδελφος απο την δουλεια και δεν εχει καμια σχεση με μηχανες απλα πιανουν τα χερια του και ειναι τελειομανης σε αυτο που κανει.

Shiatman
05/05/2012, 19:16
Εσύ και ο sv9cvk μας έχετε βάλει άσχημα στην πρίζα με τα καφέ σας.

Συνχαρητήρια για τη δουλειά σου, είσαι μερακλής.

Περιμένουμε συνέχεια με ανυπομονησία. :a014::a014::a014:

:beer::beer::beer:

macgyver2180
09/05/2012, 16:37
καλησπερα .σημερα ηρθαν καποια πραγματα απο το αγιο ebay .το κακο ειναι οτι κοστισανε πολυ

1) ηρθε το φιλτροκουτι το οποιο κοστισε περιπου 55 ευρω

2) ηρθε και ενα σετ χρωμιομενα καβουκια περιπου 30 ευρω για τα οργανα

macgyver2180
09/05/2012, 16:38
γενικα ειναι σε πολυ καληκατασταση για αυτο αλλωστε τα πηρα.

macgyver2180
09/05/2012, 16:41
τωρα οσο αφορα τα χρωμιομενα καβουκια .δεν ξερω αν εκανα καλα και τα πηρα αλλα δειχνουν πολυ ωραια.το μονο κακο ειναι οτι δεν εχουν τζαμι.χαθηκε και αυτοι να τα πουλανε με τζαμι?


δεν ξερω αλλα μαλλον θα τα βαλω στο cafe racer να σκασει ο φιλος μου ο Θοδωρης

macgyver2180
09/05/2012, 16:44
με το τζαμι τι κανω? που παω? ειχα διαβασι καπου εδω μεσα οτι κοβουν σε καταστηματα οπτικων.Ξερεις κανεις κατι διαφορετικο?.Μην παω αυριο το πρωι με το καβουκι στο χερι στα οπτικα και αρχισουν και γελανε :lol::lol::lol::lol::lol:

motomaniac
09/05/2012, 17:12
δεν πας σε καταστημα που πουλαει τζαμια? σοβαρα μιλαω. τζαμι καθρεφτες και τετοια. αυτοι λογικα θα εχουν και τζαμι αλλα και μηχνακι οπης. αλλα γιατι να μην βαλεις πλεξι γλας που ειναι και πιο ακινδυνο?

macgyver2180
09/05/2012, 17:21
δεν αντιλεγω.απλα δεν μου εχει ξανατυχει και απλα ζηταω γνωμες.θα δοκιμασω αυριο να παω .ευχαριστω να εισαι καλα

sv9cvk
09/05/2012, 18:58
τωρα οσο αφορα τα χρωμιομενα καβουκια .δεν ξερω αν εκανα καλα και τα πηρα αλλα δειχνουν πολυ ωραια.το μονο κακο ειναι οτι δεν εχουν τζαμι.χαθηκε και αυτοι να τα πουλανε με τζαμι?


δεν ξερω αλλα μαλλον θα τα βαλω στο cafe racer να σκασει ο φιλος μου ο Θοδωρης

Πανο αυτα ειναι καλυματα που μπαινουν πανω απο τα ετοιμα (κλειστα) οργανα και απλα τα κανουν νικελ η καλυβουν τυχων ατελειες .Δεν αντικαθιστουν το εξωτερικο καλυμα! και αν το κανεις δεν θα σου στεγανοποιησει!!
Το παλιο τζαμι σου εσπασε?
Το κακο ειναι οτι το οριτζιναλ ειναι κοιλο και αν βαλεις φλατ θα βρισκει πανω στην βελονα!!!

vforever
09/05/2012, 19:23
Πανο μαλλον χρησιμοποιεις το δικο σου τζαμι.Ρε αυτα δειχνουν πολυ ωραια:beer:




Α, θελω και γωωωωωωωωωωωωωωωωωω:cry::cry::cry:

macgyver2180
09/05/2012, 21:22
Πανο αυτα ειναι καλυματα που μπαινουν πανω απο τα ετοιμα (κλειστα) οργανα και απλα τα κανουν νικελ η καλυβουν τυχων ατελειες .Δεν αντικαθιστουν το εξωτερικο καλυμα! και αν το κανεις δεν θα σου στεγανοποιησει!!
Το παλιο τζαμι σου εσπασε?
Το κακο ειναι οτι το οριτζιναλ ειναι κοιλο και αν βαλεις φλατ θα βρισκει πανω στην βελονα!!!

Οχι Χρηστο απλα ειχα κατι λεφτα στην ακρη και τα πηρα.δεν χαλασε τιποτα.Να σου πω την αληθεια αυτο με την βελονα δεν το προσεξα θα.το βαλω αυριο παλι να δω.Δεν εκανα πολλες δοκιμες σημερα ισα ισα που τα δοκιμασα να δω οτι ειναι σωστα αυτα που πηρα.αυριο θα δοκιμασω ολα αυτα που μου λες και θα επανελθω με φωτο και παρατηρησεις.

sv9cvk
09/05/2012, 21:34
Οχι Χρηστο απλα ειχα κατι λεφτα στην ακρη και τα πηρα

Μαλιστα!! Θα σου βαλω δυο λινκ απο ebay με τυπους που εχουν πολλα ανταλλακτικα και αρκετες ευκαιριες για CB .Πιο πολυ απο 750 βεβαια αλλα μοιραζονται αρκετα ανταλλακτικα!!!

Απο αυτον εχω παρει αρκετα (μπορω να πω και μισο μηχανακι !!! ) :rolleyes:
http://www.ebay.de/sch/cb-resteteile-123/m.html?_nkw=&_armrs=1&_from=&_ipg=25
Αυτος εδω τωρα εχει κατα καιρους αρκετα και καλα κοματια!!
http://www.ebay.co.uk/sch/bepposfourparts/m.html?_nkw=&_armrs=1&_from=&_ipg=25&_trksid=p3984.m1438.l2654


Καλη συνεχεια!!!:beer:

macgyver2180
20/05/2012, 16:04
το σαββατοκυριακο εκανα δουλεια!!! σκοπος ηταν να βαψω το μοτερ με χρωμα υψηλης γαι το cafe racer.
Εντυσα ολο το δωματιο μονωσα το μοτερ για να μην παει χρωμα στα επιμαχα σημεια .

Ηρθε ο φιλος μου ο Θοδωρης με τα σπρει και αρχισαμε να ψεκαζουμε.2 σπρει τελειωσαμε !!!το μοτερ εγινε γαματο.Μαυρο ματ και τα μυαλα στα καγκελα λεμε

macgyver2180
20/05/2012, 16:09
εστρωσα το γνωστο στρωμα που με εχει σωσει κυριολεκτικα!!!!
εριξα κατω το μηχανακι!!!1 αναγκαστηκα ομως να λυσω παλι ολο το μπροστινο καθως και την πισω ροδα γιατι δεν ξερω και εγω ποσα κιλα ζυγισε το ατιμο

macgyver2180
20/05/2012, 16:13
το μοτερ το εβαλα πανω με αρκετη δυσκολια.ευτυχως ειχα βοηθεια.ειναι πολυ βαρυ και δυσκολο να το πιασεις.

κατι αλλο που με εσωσε ηταν οτι ειχα καλυψει ολο το σκελετο με επιδεσμους!!! κανανε καλη δουλεια.μπορω να πω τελεια.δεν τραυματισα το σκελετο καθολου

macgyver2180
20/05/2012, 16:17
ειχα παει για υαλλοβολη το πλαινο καπακι να δω πως βγαινει.καθαρισε πολυ καλα.αλλα εγινε μονο δοκιμαστικα αφου σκοπος ειναι ολα τα πλαινα καπακι που λειπουν απο το μοτερ να γυαλιστουν και να γυαλισουν.

προσπαθησα να παρω πολλα τυφλα παξιμαδια.δεν ξερω αλλα μου αρεσουν πολυ σε σχεση με τα απλα τα παξιμαδια

macgyver2180
20/05/2012, 16:20
ετσι για σημερα τελειωσα.οσο και αν φαινεται ευκολο μεσα απο ις φωτο σημερα για να γινει ολο αυτο ξεκινησα απο τις 8 το πρωι και τελειωσα στις 4 το απογευμα.

εβαλα επισης τους αυλους των καρμπυρατερ και την μιζα

macgyver2180
20/05/2012, 16:22
ακομα μια

macgyver2180
20/05/2012, 16:37
μερικες ακομα χωρις φλας γιατι αδικουν το βαψιμο του μοτερ

macgyver2180
20/05/2012, 16:39
απο διαφορες γωνιες

motomaniac
20/05/2012, 16:48
πωπω!!! πολυ ωραιο εγινε!!! βουρ για γυαλισμα τωρα. θα δειξει ακομα περισσοτερο..

Kotselakos
20/05/2012, 17:06
Πένα!! :a013::sun:

Στο μοτέρ θα του πήγαινε πολύ να βουρτσίσεις τις κορυφές από τις ψύκτρες...

Τo gourouni
20/05/2012, 17:33
Πάνο πολύ ωραίο γίνεται... πολύ σωστή επιλογή το ματ! Δώσε πληροφορίες για το χρώμα...

:beer::beer::beer:

macgyver2180
20/05/2012, 17:39
Πάνο πολύ ωραίο γίνεται... πολύ σωστή επιλογή το ματ! Δώσε πληροφορίες για το χρώμα...

:beer::beer::beer:
δεν ειναι κατι ιδιαιτερο.απο χρωματοπωλειο το πηρα.το χρωμα υψηλης το μαυρο βγαινει μονο σε ματ.γραφει πανω οτι αντεχει μεχρι 800 βαθμους!!!!!! εκατσε πολυ καλα στο μοτερ γιατι το μοτερ ηταν αυτο που του ειχα κανει αμμοβολη.ηταν καθαρο απο βρωμιες και ειχε γινει σαγρε το μεταλλο.οποτε επιασε αμεσως!!!!

vforever
20/05/2012, 20:04
Το χρωμα ειναι ειδικο,για σπεσιαλ μοτορια:smokin::.Μεγειες:a18:

sv9cvk
20/05/2012, 20:26
το σαββατοκυριακο εκανα δουλεια!!! σκοπος ηταν να βαψω το μοτερ με χρωμα υψηλης γαι το cafe racer.
Εντυσα ολο το δωματιο μονωσα το μοτερ για να μην παει χρωμα στα επιμαχα σημεια .

Ηρθε ο φιλος μου ο Θοδωρης με τα σπρει και αρχισαμε να ψεκαζουμε.2 σπρει τελειωσαμε !!!το μοτερ εγινε γαματο.Μαυρο ματ και τα μυαλα στα καγκελα λεμε

Να και αλλος Dexter !!! :cool:


ετσι για σημερα τελειωσα.οσο και αν φαινεται ευκολο μεσα απο ις φωτο σημερα για να γινει ολο αυτο ξεκινησα απο τις 8 το πρωι και τελειωσα στις 4 το απογευμα.

εβαλα επισης τους αυλους των καρμπυρατερ και την μιζα

Δεν ειναι καθολου ευκολο και μαλιστα το να βαλεις το μοτερ στην θεση χωρις να κανεις ζημια του ειναι ασκηση ακριβειας!!! :uplate:

Πανο το μοτερι ειναι πολυ καλο ,αν και νομιζω σου εχουν ξεφυγει (αβαφτα) μερικα σημεια !! (ξερω ειμαι λιγο...... αλλα δεν το ελεγχω):sad: μπορει να φταιει και το φλας !

Λοιπον το μοτερ θελει οπως ειπε ο κοτσελακος να βουρτσίσεις τις κορυφές από τις ψύκτρες ,γυαλισμα οι ταπες των βαλβιδων και της καδενας (να φυγει η μαυριλα) και ισως επισης γυαλισμα το καπακι που εχεις υαλοβολισει ,αλλα και βαμενο μαυρο δεν θα ηταν ασχημο την στιγμη που εχει νικελ το καλυμα των πλατινων και νικελ βιδες!!
Καλη συνεχεια!!!:beer:

macgyver2180
20/05/2012, 20:41
Να και αλλος Dexter !!! :cool:



Δεν ειναι καθολου ευκολο και μαλιστα το να βαλεις το μοτερ στην θεση χωρις να κανεις ζημια του ειναι ασκηση ακριβειας!!! :uplate:

Πανο το μοτερι ειναι πολυ καλο αν και νομιζω σου εχουν ξεφυγει (αβαφτα) αρκετα σημεια !! (ξερω ειμαι λιγο...... αλλα δεν το ελεγχω):sad: μπορει να φταιει και το φλας !

Λοιπον το μοτερ θελει οπως ειπε ο κοτσελακος να βουρτσίσεις τις κορυφές από τις ψύκτρες ,γυαλισμα οι ταπες των βαλβιδων και της καδενας (να φυγει η μαυριλα) και ισως επισης γυαλισμα το καπακι που εχεις υαλοβολισει ,αλλα και βαμενο μαυρο δεν θα ηταν ασχημο την στιγμη που εχει νικελ το καλυμα των πλατινων και νικελ βιδες!!
Καλη συνεχεια!!!:beer:

Καλησπερα Χρηστο!!! οχι δεν ειναι αβαφο.ειναι το φλας.οταν ειδα τις φωτο τρομαξα.λεω δεν γινεται αυτο.!!! το εβαφα 2 μερες .εχω προσεξει και εχω ριξει παντου μεσα στις ψυκτρες.αν δεις οι τελευταιες φωτο ειναι χωρις φλας. το καπακι που εχω υαλλοβολισει θα παει για βουρτσα,οι ταπες των βαλβιδων επισης,οπως και το καπακι που λειπει απο πανω ,τις κορυφες απο τις ψυκτρες και αυτες βουρτσα.πολλα που εχω βαλει πανω τα εβαλα γιατι δοκιμαζα βιδες και τα αφησα και για προστασια!!!

το καπακι των πλατινων θα αγοραστει καινουργιο!!! Κοστος 50 ευροπουλα.εχω 2 στα οποια καποιος επεξε το πουλακι του και ειναι χαλια!!!:eyepop::eyepop:

θα κανω νικελ επισης τα δαχτυλιδια που κρατανε τις εξατμισεις. σκοπος μου και μενα τωρα ειναι να σπασει η μαυριλα!!!!

Shiatman
21/05/2012, 01:36
Γνώμη μου για το cafe racer μαύρη μαυρίλα το μοτέρ. Μην το σπάς καθόλου...:wave2:

Da.Vintage
21/05/2012, 08:27
Πω ρε φίλε κουκλι θα γίνει!

περιμένουμε φωτό!

lspiros
21/05/2012, 09:57
κουκλα το μοτερ:beer:
εχε υποψη σου μονο οτι αυτο το χρωμα δεν αντεχει βενζινες και ζεστα λαδια πανω:rolleyes:

universalgr1
21/05/2012, 21:30
Άπαιχτος!!! Εύγε!!!

Πολλή προσοχή όμως γιατί το υψηλής αν δεν βάλεις μπρος το μοτέρ δεν θα ψηθεί σωστά.Οπότε, ως εκείνη την ημέρα.. προσεκτικά!!


Συνέχισε βγαίνει κουκλί το άτιμο!!!



ΥΓ.τις ψύκτρες συμφωνώ κι εγώ γυάλισέ τις να κάνουν αντίθεση στο μαύρο!!


Και πάλι μπράβο!!! :beer::beer:

macgyver2180
27/05/2012, 17:58
σημερα ειπα να κανω λιγο δουλιτσα.επιασα το πισω φτερο το εβαλα πανω στο μηχανακι με το πισω φαναρι το οποιο εχει ενα μικρο ραγισμα.θα παρουμε αλλο αργοτερα οταν μαζεψουμε λεφτα.

το κακο με αυτο το μοντελο ειναι οτι για καθε αντικειμενο απο το ebay φευγει και 50 ευρω .το καλο ειναι οτι υπαρχει πληθος απο ανταλλακτικα

macgyver2180
27/05/2012, 18:00
:D:eek::eek:
στην συνεχεια εβαλα την αριστερη κατω εξατμιση.αρχιζει και παιρνει μορφη και ογκο το μηχανακι

macgyver2180
27/05/2012, 18:08
σειρα ειχε η πανω δεξια!!!!!!! τις εξατμισεις τις εχω φερει ολες απο αμερικη και τις εχω χρυσοπληρωσει.μεταχειρισμενες φυσικα


για να μην σας κουραζω εβαλα και τις αλλες δυο απο αριστερα.το μηχανακι ειναι καβββββββλαααααααααααααααααααααααααααααα!!!!!!:D:D:D:D:D:D

macgyver2180
27/05/2012, 18:12
μερικες ακομα απο την δεξια πλευρα

sv9cvk
27/05/2012, 18:14
σειρα ειχε η πανω δεξια!!!!!!! τις εξατμισεις τις εχω φερει ολες απο αμερικη και τις εχω χρυσοπληρωσει.μεταχειρισμενες φυσικα


για να μην σας κουραζω εβαλα και τις αλλες δυο απο αριστερα.το μηχανακι ειναι καβββββββλαααααααααααααααααααααααααααααα!!!!!!:D:D:D:D:D:D

:beer::a8::a07::a46::a013::a03:

macgyver2180
27/05/2012, 18:22
το μηχανακι εγινε θηριο.ειναι θεοβαρο!!!!!!!!

macgyver2180
27/05/2012, 18:26
ακομα λιγες .


αυριο και μεθαυριο θα παω να παρω τυφλα βιδακια για τα δαχτυλιδια των εξατμισεων.τις εχω στηριξει λιγο προχειρα

Shiatman
27/05/2012, 18:37
Τα κανόνια του ΝΑΒΑΡΟΝΕ λεμε.... :beer::beer::beer:

vforever
27/05/2012, 18:48
:a18: :a20: :beer:

srxakias junior
27/05/2012, 19:05
πανέμορφο:eyepop:

mankam
27/05/2012, 20:30
η χαρα σου χαρα μας,συνεχισε ετσι:beer:

Τo gourouni
27/05/2012, 20:34
Άψογο!!!! :a18::a18::a18:

lspiros
27/05/2012, 22:14
οι φωτο με τις εξατμισεις ειναι για wallpaper:beer:

Kotselakos
28/05/2012, 14:17
...εβαλα και τις αλλες δυο απο αριστερα.το μηχανακι ειναι καβββββββλαααααααααααααααααααααααααααααα!!!!!!:D:D:D:D:D:D

Ωωω ναι.... Είναι όντως... :sun::a18::a20::beer:

Yorgoskos
28/05/2012, 15:11
:a18:παρα πολυ καλη δουλεια!!keep going!!!


:beer::beer::beer:

Da.Vintage
31/05/2012, 07:58
Έχεις φάει το γάιδαρο.... συνέχισε έτσι και δίνε φωτό

ego_o_idios
31/05/2012, 12:59
leloudi to ergalio ala ma8e na travas ke kamia foto tis prokopis panta to piso ke to mpros to travame ligo plai na fenete o ogkos...


orea doulia

macgyver2180
03/07/2012, 21:35
Εδω και μερικες μερες ασχολουμαι με ενα παπι (το παπι του πεθερου) το οποιο ηρθε πριν μερικες μερες μεσα στο αμαξι της γυναικας, και δεν ανεβαζω την ανακατασκευη γιατι θα με κραξετε με τοσα μηχανακι που εχω λυμενα ειπα να κανω ενα break και να ασχοληθω λιγο με το honda.

εβαλα την καλωδιωση,καρμπυρατερ και πηγα να ρυθμισω τις πλατινες.



εκει που διαβαζα το manual ελεγε να στρεψεις την βιδα δεξια στο κεντρο απο τις πλατινες και.......παρτα!!!!!!!!!


ΚΟΠΗΚΕ ΚΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΙ......!!!! ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΚΡΥΟΣ ΙΔΡΩΤΑΣ!!!! ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ!!!!!!!!

macgyver2180
03/07/2012, 21:36
Ειναι πολυ κρισιμο το σημειο....ακουω λυσεις απο τα μυαλα ολα εδω μεσα.....

sv9cvk
03/07/2012, 22:22
Ειναι πολυ κρισιμο το σημειο....ακουω λυσεις απο τα μυαλα ολα εδω μεσα.....

:(:eyepop: Οχι ρε ! :uplate: αν δεν κανουν "πουλακια τα ματια μου " εκοψε η βιδα απο τον στροφαλο ??? :sick::bigcry:

macgyver2180
03/07/2012, 22:27
ευτυχως αυτη η βιδα βγαινει.απλα σφιγγει προς τα δεξια και κανεις τις ρυθμιση με τις πλατινες.το θεμα ειναι με τι τροπο την βγαζω

macgyver2180
03/07/2012, 22:31
ειναι η ρυθμιση των πλατιων με το Τ" 1-4" ΚΑΙ ΤΟ F "2-3" ξεβιδωνει και βγαινει ολη η μεταλλικη πλακα μαζι με τις πλατινες.

sv9cvk
03/07/2012, 22:44
ευτυχως αυτη η βιδα βγαινει.απλα σφιγγει προς τα δεξια και κανεις τις ρυθμιση με τις πλατινες.το θεμα ειναι με τι τροπο την βγαζω


Ρε Παναγιωτη αυτη η βιδα ειναι σταθερα βιδωμενη στον στροφαλο και πανω της ειναι βιδωμενο το advance ,την βιδωνεις μια φορα και τελος.
Τις πλατινες τις ρυθμιζεις ως προς το διακενο αλλα μπορεις και ολη την πλακα (με τις δυο πλατινες ) δεξια αριστερα ξεβιδονωντας τις 3 περιμετρικες βιδες που την κρατουν.
Εκτος και αν κανω λαθος και δεν καταλαβα καλα ,η ειναι διαφορετικη η ρυθμιση στο δικο σου μηχανακι,αν και εχουν την ιδια πλακα και ισως και τα υπολοιπα!!
Τωρα ειναι λιγο "πακετο " θελει προσοχη μην κανεις ζημια μια και πρεπει να βγει απο τον στροφαλο.
Με εξολκεα και πολυ προσοχη μια και ειναι 5αρα η 6αρα (δεν θυμαμαι) καλο θα ηταν να γινει απο μηχανουργο μια και δεν εχεις περιθωρια για λαθος!!!:rolleyes:

sv9cvk
03/07/2012, 22:50
ειναι η ρυθμιση των πλατιων με το Τ" 1-4" ΚΑΙ ΤΟ F "2-3" ξεβιδωνει και βγαινει ολη η μεταλλικη πλακα μαζι με τις πλατινες.



Δες εδω!(και πιο κατω)
Τα ιδια δεν ειναι?
Πως ξεβιδωνεις την κεντρικη βιδα και παιρνεις ολη την πλακα στο χερι?

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=94119&p=1798319&viewfull=1#post1798319

macgyver2180
03/07/2012, 22:54
καταλαβα τι λες Χρηστο.πισω απο τις πλατινες εχει αυτο το μηχανισμο που τον στρεφει η βιδα και εχει χαραγμενο πανω καθως τον περιστρεφεις το δυο γραμματα T"1-4" και F"2-3" .Αφου το φερεις αυτο το μηχανισμο σε συγκεκριμενη θεση σου λεει να ρυθμισεις τις πλατινες ξεβιδωνοντας τες η γυρνωντας ολοκληρη την βαση.

macgyver2180
03/07/2012, 22:57
τελοσπαντων.τωρα επασε!!!! ειναι πολυ επιφοβο το σημειο.δεν πρεπει να γινει λαθος γιατι παω για λυσιμο μοτερ.

Μετα με βλεπω

kokkiklhs
04/07/2012, 09:27
Ψυχραιμία και θα βρεις λύση, μη προχωρήσεις σε βεβιασμένες κινήσεις! Άσ'το και λίγο να ξεκουραστεί και θα σου έρθει η ιδέα αυτομάτως! Πάντως το πας πολύ καλά, θα γίνει απίθανο!! ;)

macgyver2180
28/07/2012, 23:04
το προβλημα με την βιδα ξεπεραστηκε.πηγα σε μηχανικο να την βγαλει και το μηχανακι ειναι παλι πισω στο γκαραζ...


ασχοληθηκα λιγο με το τεποζιτο.το τεποζιτο το ετριψα και εχω βρει ενα χρωμα το οποιο γενικα μου αρεσει.επειδη το τεποζιτο ειναι σχετικα ευκολο στο τριψιμο και στο βαψιμο ειπα να το δοκιμασω.μερικες φωτο να μου πειτε αν σας αρεσει το χρωμα πανω στην μηχανη...


Φυσικα ολα τα μεταλλικα καπακια πανω στο μοτερ θα γινουν νικελ.ακομα κανω δοκιμες να δω τι μου αρεσει πιο πολυ

εχω σκοπο να βαλω και αυτοκολλητα στα καπακια και ισως και πανω στο τεποζιτο..

universalgr1
29/07/2012, 11:52
Όμορφος ο χωματισμός!! :beer:

Shiatman
29/07/2012, 12:02
κι εμένα με αράσει και ξεφεύγει κι από τα συνιθισμένα. ;) έλα να ψήνεται το καφέ...

sv9cvk
29/07/2012, 22:39
το προβλημα με την βιδα ξεπεραστηκε.πηγα σε μηχανικο να την βγαλει και το μηχανακι ειναι παλι πισω στο γκαραζ...


ασχοληθηκα λιγο με το τεποζιτο.το τεποζιτο το ετριψα και εχω βρει ενα χρωμα το οποιο γενικα μου αρεσει.επειδη το τεποζιτο ειναι σχετικα ευκολο στο τριψιμο και στο βαψιμο ειπα να το δοκιμασω.μερικες φωτο να μου πειτε αν σας αρεσει το χρωμα πανω στην μηχανη...


Φυσικα ολα τα μεταλλικα καπακια πανω στο μοτερ θα γινουν νικελ.ακομα κανω δοκιμες να δω τι μου αρεσει πιο πολυ

εχω σκοπο να βαλω και αυτοκολλητα στα καπακια και ισως και πανω στο τεποζιτο..

Μου αρεσει πολυ οπως ειναι ,με μια ενσταση στο χρωμα των πλαινων καπακιων του κινητηρα! Οχι του νικελ αλλα τα αμμοβολισμενα. Εγω θα το εβαφα μαυρο με νικελ βιδες να "σπαει " η μαυριλα τα φτερα του καπακιου θα γυαλιζα τις ακρες.
Η τελος παντων ,κατι αντιστοιχο γιατι μαζευονται πολλα διαφορετικα χρωματα στο μοτερ και φαινεται ασχημο.
Κατα τα αλλα !!:beer:

macgyver2180
29/07/2012, 23:34
xristo kai ego tin idia apopsi exo.oti kapaki exei to moter tha to kano nikel.auto pou exo kanei yalovoli to piga dokimastika na do pos fainetai.

the who
30/07/2012, 10:04
Ωραια δουλεια.Για το χρωμιο θα συμφωνησω με τον Χρηστο.Το χρωμα δεν μου καθεται καλα.Ειναι λιγο μουντο σε σχεση με το υπολοιπο μηχανακι και μοιαζει σαν ξενο.

lspiros
30/07/2012, 10:56
Μου αρεσει πολυ οπως ειναι ,με μια ενσταση στο χρωμα των πλαινων καπακιων του κινητηρα! Οχι του νικελ αλλα τα αμμοβολισμενα. Εγω θα το εβαφα μαυρο με νικελ βιδες να "σπαει " η μαυριλα τα φτερα του καπακιου θα γυαλιζα τις ακρες.
Η τελος παντων ,κατι αντιστοιχο γιατι μαζευονται πολλα διαφορετικα χρωματα στο μοτερ και φαινεται ασχημο.
Κατα τα αλλα !!:beer:
συμφωνω και γω με τον μαθουσαλα,τα υαλοβολισμενα καπακια δεν ταιριαζουν.κατα τα αλλα το απουελεσμα τα σπαει:beer:

macgyver2180
30/07/2012, 17:21
Σπυρο το καπακι το υαλοβοίσ,ενο απλα το πηγα στον Σαρογλου να μου το κανει να δω πως ειναι η υαλοβολισμενο.θα τα κανω ολα νικελ τα καπακια.το τεποζιτο ειναι βαμμενο με ασταρι.δεν ειναι χρωμα.απλα μου αρεσε σαν χρωματισμος και ειπα να παρω την γνωμη σας.οσο για τα καπακι τα εχω κερδισει σε πλειστηριασμο στο ebay περιπου 10 ευρω και πανω τους κανω δοκιμες.

Παντως σαν χρωμα με καπακια νικελ παντου εμενα προσωπικα μου αρεσει.

ego_o_idios
30/07/2012, 18:05
pi ro so pi ki mou apopsi ine na to kanis telios mama afou olo to parousiastiko gia eki pai

Τo gourouni
30/07/2012, 22:56
Σπυρο το καπακι το υαλοβοίσ,ενο απλα το πηγα στον Σαρογλου να μου το κανει να δω πως ειναι η υαλοβολισμενο.θα τα κανω ολα νικελ τα καπακια.το τεποζιτο ειναι βαμμενο με ασταρι.δεν ειναι χρωμα.απλα μου αρεσε σαν χρωματισμος και ειπα να παρω την γνωμη σας.οσο για τα καπακι τα εχω κερδισει σε πλειστηριασμο στο ebay περιπου 10 ευρω και πανω τους κανω δοκιμες.

Παντως σαν χρωμα με καπακια νικελ παντου εμενα προσωπικα μου αρεσει.



Τι λές να τα έβαφες και τα καπάκια μαύρα? Οι βίδες θα σπάγανε τη μαυρίλα...:wave2:

macgyver2180
04/09/2012, 19:43
Kαλησπερα .μετα απο πολυ καιρο αφου τελειωσα με την ανακατασκευη του παπιου Νο2 ειπα να τελειωσω σιγα σιγα το Honda που εχει τραβηξει πολυ.....

εκατσα και ασχοληθηκα με το ηλεκτρολογικο σχεδιο.δεν ειναι δυσκολο.υπομονη θελει.....


ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΜΠΑΣΤΑΡΔΕΜΕΝΗ Η ΚΑΛΩΔΙΩΣΗ!!!!!!!!:evil::evil::evil::evil::evil:

macgyver2180
04/09/2012, 19:47
εκατσα εβαλα την καλωδιωση προχειρα και αρχισα να μετραω συνεχειες απο μπροστα μεχρι πισω...

τα περισσοτερα τα βρηκα....:beer::beer::beer::beer:


αλλα καλωδια με δυσκολεψανε γιατι ειχανε κανει σε καποια σημεια ενωσεις και ειχαν βαλει διαφορετικα χρωματα


απλα να σας πω οτι ταλαιπωρηθηκα αρκετα γιατι κολλησα σε κατι αλλα ολα καλα τελος καλο

macgyver2180
04/09/2012, 19:51
το προβλημα ηταν το εξης. πατουσα το κουμπι της μιζας ακουγοταν το ρελε της μιζας αλλα δεν γυρνουσε η μιζα!!!!!

οπως βλεπετε στην φωτο εχει δυο καλωδια .ενα κιτρινο-κοκκινο και ενα μαυρο.αυτα ξεκινανε απο το διακοπτη πανω στο τιμονι!!!

μετρουσα συνεχεια της καλωδιωσης απο μπροστα μεχρι πισω και ολα καλα.πατουσα το κουμπι της μιζας και ειχα συνδεδεμενο το πολυμετρο στην ηλεκτρονικη στο πισω μερος της μηχανης και ερχοταν ταση.....



το ρελε της μιζας ειναι αυτο

macgyver2180
04/09/2012, 19:57
ειχα απογοητευτει γιατι δεν ηξερα πως λειτουργουσε το ρελε...φοβηθηκα να το ανοιξω γιατι οτι χαλαει εχει 50 ευρω να το ξαναπαρεις απο το ebay


πηρα τηλεφωνο το Χρηστο απο το Ρεθυμνο και μου εδωσε οδηγιες...


ανοιξα το ρελε... καθαρισα τις επαφες οι οποιες ηταν σχετικα καθαρες αλλα ειχαν κατι σκαψιματα

macgyver2180
04/09/2012, 20:35
το εκλεισα το ρελε το εβαλα πανω και τιποτα:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

μου γυρισε το μυαλο.το ανοιξα παλι...

macgyver2180
04/09/2012, 20:39
αυτες οι δυο βιδες ειναι στο πανω μερος του ρελε.στο ενα βιδωνει ο θετικος πολος της μπαταριας και στο αλλο το ενα καλωδιο της μιζας.αυτα τα δυο ειναι ρυθμιζομενα σε υψος.απο τα πολλα σφιξιματα ειχαν ανεβει τερμα πανω .οταν πηγαινανε 12νolt στο ρελε ακουγοταν το "κλακ" αλλα δεν ακουμπουσαν οι επαφες μεταξυ τους.τα κατεβασα δυο σπειρες και ολα καλα!!!!!:):):):):)

macgyver2180
04/09/2012, 20:44
μετα συνδεσα τα καλωδια του χειριστηριου το οποιο αργοτερα μολις το μηχανακι παρει μπροστα θα λυθει για να βαφτει και εβαλα και το μπροστινο φαναρι.ολες οι ενδειξεις λειτουργουνε σωστα

byron
04/09/2012, 20:45
.τα κατεβασα δυο σπειρες και ολα καλα!!!!!:):):):):)

:beer::beer:

macgyver2180
04/09/2012, 20:51
μερικες ακομα

macgyver2180
04/09/2012, 20:55
σταματησα το απογευμα αργα γιατι στο σπιτι πλεον εχουμε νεο μελος!!!!! λειτουργει κανονικοτατα ειναι του 1965 Vespa special 50cc και αναμενει και αυτη την σειρα της για ανακατσκευη

sv9cvk
04/09/2012, 21:33
σταματησα το απογευμα αργα γιατι στο σπιτι πλεον εχουμε νεο μελος!!!!! λειτουργει κανονικοτατα ειναι του 1965 Vespa special 50cc και αναμενει και αυτη την σειρα της για ανακατσκευη

Εσυ εχεις παρει φορα και δεν σε πιανει κανενας!!
Εχεις σπασει ρεκορ λεμε!!!:beer:



Αντε ασε τα βεσπικα και βαλε μπρος το CB!!!:a014:

Τo gourouni
04/09/2012, 21:37
σταματησα το απογευμα αργα γιατι στο σπιτι πλεον εχουμε νεο μελος!!!!! λειτουργει κανονικοτατα ειναι του 1965 Vespa special 50cc και αναμενει και αυτη την σειρα της για ανακατσκευη


Εντάξει, επίτηδες το κάνεις έτσι?????

vforever
04/09/2012, 21:38
:a18: :a20:


M αυτα και μ αυτα εχασες το μπασκετακι :wave2:


Α τη βεσπα δωστη και παρε ραλυ 200αρα.Που πας μ αυτο? :smokin:

universalgr1
05/09/2012, 00:13
Έχετε παλαβώσει όλοι ρεεεεεε... χαχαχα

Μεγειές αδερφέ!! άντε να την δούμε κι αυτή να ομορφαίνει .. :beer:

srxakias
16/09/2012, 18:04
Μπραβο αργα και σταθερα:a013::wave2:

jj okocha
17/09/2012, 07:31
τι να πεις πια...απιστευτος,μπραβο!!:beer::beer:

MaiTak
25/02/2013, 22:25
εδω ξεχαστηκαμε δεν εχουμε καμια εξελιξη ?

PetranGR
29/06/2013, 17:51
Καμία ενημέρωση επί του θέματος ;;;

Γιατί στο Youtube στο προφίλ σου βγάζει ,οτι πήρες κάτι καινούργιο ,και μάλλον το πας για ανακατασκευή και δεν μας λες...