PDA

View Full Version : Μεγαρα διαμαχη



Σελίδες : [1] 2

fazerakis
30/08/2005, 02:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Δεν ξέρω αν ήταν αυτός ή αν υπήρχε κι άλλο φέιζερ ασημί, όμως μου έκανε μία προσπέραση από την εσωτερική στη στροφή των πιτς και από πίσω του ένα gsxr που τον ακολουθούσε προσπάθησε να κάνει το ίδιο.

Βγήκαν και οι δύο ανοιχτά γιατί δεν μπόρεσαν να πάρουν τη στροφή.. ειδικά το gsxr έφυγε εντελώς ανοιχτά ενώ ήταν δίπλα μου.

Το αποτέλεσμα ήταν να αναγκαστώ να σηκωθώ και να φρενάρω μέσα στο στροφή για να μη με πετάξει στα χόρτα.

Υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν κι άλλα πράγματα εκτός απ'το να κυνηγάνε το χρόνο.

Εντέλει το προσπέρασμα έχει κι αυτό την τέχνη του. Όσοι δεν μπορούν ή δεν ξέρουν πώς να προσπεράσουν με ασφάλεια, θα έπρεπε να κάθονται από πίσω!

file thano

Pistepse me einai adynato na prosperaseis me Fazer sta megara an den sfinotheis kapou otan oloi einai me K4 k5 kai pasis fyseos 1000aria. Oson afora tin prosperasi pou anafereis pio pano, elpizo na kathgoreis to GSXR kai oxi emena afou o idios to les oti aftos se psilopetakse ekso.
Symfono apolyta sto oti den exoun oloi thn kritiki ikanotita na prosoerasoun sosta, dioti otan tous prospernaei ena fazer tote thimountai na kanoun tarzanies (px to parapano GSXR). Opos katalabeneis o parapano kurios efage skoni alla den to dextike me apotelesma na ginei epikindinos.

telos ta xronometra einai gia na mporoume na veltionomaste kai na kseroume ti kanoume kathe fora, den kinigaei kaneis tipota perissotero.

Filika Giorgos

:smilea: :smilea: :smilea: :smilea: :smilea::beer:

Θάνος
30/08/2005, 02:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από fazerakis
Oson afora tin prosperasi pou anafereis pio pano, elpizo na kathgoreis to GSXR kai oxi emena afou o idios to les oti aftos se psilopetakse ekso.
Symfono apolyta sto oti den exoun oloi thn kritiki ikanotita na prosoerasoun sosta, dioti otan tous prospernaei ena fazer tote thimountai na kanoun tarzanies (px to parapano GSXR). Opos katalabeneis o parapano kurios efage skoni alla den to dextike me apotelesma na ginei epikindinos.

telos ta xronometra einai gia na mporoume na veltionomaste kai na kseroume ti kanoume kathe fora, den kinigaei kaneis tipota perissotero.

Filika Giorgos

:smilea: :smilea: :smilea: :smilea: :smilea::beer:

Καταρχίν είπα ότι δεν ξέρω αν υπήρχε και άλλο fazer ή αν ήσουνα εσύ. Για να είσαι εδώ όμως και να γράφεις μάλλον εσύ θα ήσουνα. :D

Από κει και πέρα. Η προσπέραση έγινε και από τους δύο από εσωτερική. Εσωτερική μάλιστα που δεν είχατε πάρει πριν την είσοδο για να σας δω, αλλά εσωτερική με χώσιμο από το πουθενά την ώρα που έπαιρνα γραμμή για να στρίψω. Ξεκινώντας από κει θα σου πω ευθέως ότι ήσουνα foul πρώτα εσύ και στη συνέχεια ο gsxr.

Ωστόσο στην εξέλιξη όντως εσύ δεν με ενόχλησες. Εκείνος που έγινε επικίνδυνος ήταν ο gsxr που βγήκε τελείως ανοιχτά και με πέταγε προς τα έξω...

Το περιστατικό το ανέφερα ως αποτέλεσμα μιας γενικότερης ανοργανωσιάς και όχι για να κατηγορήσω κανέναν τη στιγμή που κανείς δεν έδωσε οδηγίες στον κόσμο για το πώς να φέρεται στην πίστα και τη στιγμή που κανείς υπεύθυνος δεν ήταν μέσα για να βλέπει.

Σε αντίστοιχο trackday του 0300 αυτά δεν γίνονται...


Αρχικά δημιουργήθηκε από fazerakis
file thano

Pistepse me einai adynato na prosperaseis me Fazer sta megara an den sfinotheis kapou otan oloi einai me K4 k5 kai pasis fyseos 1000aria.

Τώρα όσο γι'αυτό τι να πω... Η απάντηση μου είναι: Να μην προσπεράσεις! Έχεις άλλες επιλογές για να απαλλαγείς. Βγες στα Pits και ξαναμπές στην πίστα. Μέχρι τότε θα έχει φύγει από μπροστά σου αυτός που σε ενοχλεί ή περίμενε την κατάλληλη στιγμή.

Η σφήνα δεν είναι επιλογή, εκτός βέβαια και αν δεν ισχύει αυτό που λες:


Αρχικά δημιουργήθηκε από fazerakis
telos ta xronometra einai gia na mporoume na veltionomaste kai na kseroume ti kanoume kathe fora, den kinigaei kaneis tipota perissotero.

Filika Giorgos

:smilea: :smilea: :smilea: :smilea: :smilea::beer:

kinhsh
30/08/2005, 05:34
Ποιος ειναι με το gsxr;

Stabak
30/08/2005, 10:06
Όταν σας τα λεγα μαγκες εσείς κάνατε τα βαριά πεπόνια....
με λίγα λόγια και πάντα για την Πάχη με φόβο να χαρακτηριστώ ξερόλας.

Η Πάχη είναι σχολείο με τις ιδανικές συνθήκες. Ειδικά για πρωτάρηδες και αρχάριους είναι μια πίστα με λίγα χιλιόμετρα, αρκετές καλές στροφές να μπεις με οποιοδήποτε μηχανάκι για να καταλάβεις πως να το ρίχνεις και να το εμπιστεύεσαι... Εχει πολλά μπαλώματα βέβαια για να σε φοβίζουν όπως και περίεργες στροφές για να φύγεις αν δεν την πάρεις ακριβώς εκεί που πρέπει πχ η 1. Γι' αυτό και προείπα στα καλά της.... Παλαιότεροι στο άθλημα μου λέγαν πως παλιά ήταν ανοικτή η πίστα με 7 χιλιάδες δρχ, φρεσκοστρωμένη και πήγαινες όποτε ήθελες και τα άτομα όπως καταλαβαίνετε ήταν λιγοστά πριν γίνουν της μόδας τα SS. Βέβαια αυτό είναι παρελθόν οπότε εγώ δεν θα μιλήσω για την πίστα αλλά για την οργάνωση. Η πίστα είναι αυτή που είναι και ο τελικός κριτής είσαι εσύ, οπότε δεν φταίει κάποιος.

Όλοι ξέρετε πως είναι η οργάνωση ή μάθατε τεσπα. Αν και έμαθα ότι βάλανε τέντες τέλος Αυγούστου....:ZZZ: να χρυσώσουν το χάπι. Η οργάνωση είναι αρκετά δύσκολη όπως και ο χαρακτηρισμός σε αργού ή γρήγορού ή οτιδήποτε αλλά αυτό δεν με ενδιαφέρει όταν πραγματικά κινδυνέυεις. Και αν είναι να δίνεις 65 για να κάνεις 3 σεσιον και αυτό παίζεται κιόλας....

Αν κάτσουμε και το αναλύσουμε στους διαφορετικούς οδηγούς ΟΛΟΙ έχουν δίκιο. Αλλά ο κάθε αρχάριος ΤΡΟΜΑΖΕΙ. Γεμίζει φοβίες πολύ περισσότερο από να τις αποβάλει. ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ δηλαδή με λίγα λόγια να πρωτογνωρίζει έτσι αυτόν τον κόσμο. Σας ακούω να μιλάτε πως δεν βγάζω καθρέπτες (ΛΑΘΟΣ 1) γιατί φοβάμαι. Αν κάθεσαι να κοιτάς πίσω σου το έχεις χάσει το παιγνίδι. ΛΑΘΟΣ 2 Ο πραγματικά γρήγορος θα σε περάσει θες δεν θες. Αν τρομάξεις εσύ είναι υποκειμενικό... ο στα λόγια γρήγορος όμως θα προσπαθήσει να σε περάσει με κάποιον παραπάνω κίνδυνο και για τους 2 με τα γνωστά αποτελέσματα. Είναι πολλοί αρχάριοι που μπαίνουν με αέρα ( και μερικοί καλά κάνουν) όμως όταν ανοίγουν σαν τρελοί στην ευθεία και στις στροφές λειτουργούν σαν κορίνες είναι επικίνδυνο και γι' αυτούς και για τους άλλους. ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΟΜΩΣ. Όταν εσύ πας μια χαρούλα και σε ρίξει ο κουλάτζας πίσω σου πιστέψτε με ΠΑΛΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ... θα σε γράψει στα αρχίδια του και άντε βρεστα εσυ με ρημαγμένο μηχανάκι και δεν μιλάω για τραυματισμό... Έβλεπα τον εαυτό μου να προσπερνάω εξωτερικά σε κοντές στροφές μιας και το μύτισμα το αποφεύγω για τους λόγους του πανικού του μπροστά μου αλλά ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ... γιατί εξωτερικά κινδύνευα περισσότερο με ένα λάθος του μπροστινού...

ΛΑΘΟΣ 3 σε αυτές τις συνθήκες τα; χρονόμετρα μπαίνουν στην τσέπη (μην πω στον κώλο) γιατί για να βρεις ανοικτή την πίστα θα περάσει πολύ ώρα και χάνεις την κάθε επαφή

ΛΑΘΟΣ 4 Κανονικά φώτα, πλαστικά, κοντέρ πρέπει να καλύβονται, να ελεχγονται τα μηχανάκια να μην ξύνουν χωρίς λόγο με κεντρικά σταντ κλπ γιατί αυτό είναι επικίνδυνο και χαλάει και την πίστα, ο ρουχισμός να είναι σωστός, και τα μηχανάκια να είναι όσο το δυνατόν τέλεια. Να υπάρχει κάποιος μες την πίστα εξουσιοδοτημένος να βγάζει έξω τους επικίνδυνους, να υπάρχει αλητάρχης να ελέγχει την πίστα και τυχόν πτώσεις, να υπάρχουν άτομα με σημαίες και να μάθει πρώτα όλος ο κόσμος τι σημαίνει η κάθε σημαία....

Ολο αυτό το γεγονός εμένα με χαλάει και αν θελετε δεν ανταποδίδει τα έξοδα γιατί μου αρέσει προσωπικά να είμαι ΑΤΟΜΙΚΑ έτοιμος πριν από κάθε τέτοιο event για να αποκλείω δικαιολογίες και να αφοσιώνομαι στην κουλαμάρα μου και μόνο... να διορθώνω/μαθαίνω κάτι, να βελτιώνομαι τεσπα. Τις 3 τελευταίες φορές πέρα από τον χαβαλέ με τα φιλαράκια μου δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο... Ακόμα την 8 δεν την έχω μάθει, ακόμα αν δεν περάσω σωστά την 1 στο βιράζ ανοίγω το γκάζι του αγίου πούτσου (εξαιρούνται μηχανάκια που δεν έχουν γκάζι), ακόμα δεν ξέρω ακριβώς που να αρχίσω να φρενάρω στην ευθεία μιας και τα μέτρα δεν μπορείς να τα υπολογίσεις και να κάνεις δοκιμές (παλαιότερα υπήρχε και ένα φελιζολ που έλεγε 100 μέτρα)... η στροφή μετα την ευθεία αν δεν προσπεράσεις εσωτερικά σε πάει καροτσάκι μέχρι την 7 που πρέπει να αποφύγεις το σαμαράκι ή να το περάσεις όρθιος. ΚΑι να βρεις άλλους 3 στην 8 να σέρνονται...

Χωρίς να φταίει η πίστα εμένα προσωπικά δεν με οφελεί πέρα από ένα ξεκαύλωμα οπότε με γράφετε στα αρχιδια σας. Όμως ένας αρχάριος που θα χάσει τον μπούσουλα θα χάσει λιγότερα από αυτά που θα μάθει... και όχι από την πίστα το ξαναλέω αλλά από την οργάνωση. ΚΑι να δεκτώ ότι μερικοί δεν έχουν επίγνωση της κατάστασης και δεν φοβούνται/αγνοούν την φάση και δεν τους αδικώ γιατί το κάνω και γω αλλά ο κίνδυνος είναι υπαρκτός και πρέπει να τον ξέρεις πριν σου βάλουν το βραχιολάκι και σε στείλουν στην σφαγή!

fazerakis
30/08/2005, 10:36
Μην φοβαστε αυτους που πανε γρήγορα, ξέρουν τι κανουν, να φοβαστε αυτους που οδηγάνε και σκέφτονται αργα!!!!!:winka:

Ο Stabak καλά τα λέει. :a19:
Που να πετύχει κανείς στις Σέρρες κανα Συνιώρη στην Κ2 να σε περνάει από εσωτερική την ώρα που νομίζεις οτι ξύνεις τα βιράζ.

Οι πρωτάριδες καλό είναι να μπούν σε κανά σχολείο πριν χυθούν στην πίστα,

Τέλος οι προσπεράσεις γίνονται από εσωτερική, Τέλος.
:a16:

Θάνος
30/08/2005, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
Αλλά ο κάθε αρχάριος ΤΡΟΜΑΖΕΙ. Γεμίζει φοβίες πολύ περισσότερο από να τις αποβάλει. ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ δηλαδή με λίγα λόγια να πρωτογνωρίζει έτσι αυτόν τον κόσμο. Σας ακούω να μιλάτε πως δεν βγάζω καθρέπτες (ΛΑΘΟΣ 1) γιατί φοβάμαι. Αν κάθεσαι να κοιτάς πίσω σου το έχεις χάσει το παιγνίδι.

Το τι πρέπει να κάνουμε μέσα στην πίστα το ξέρουμε. Όσο όμως η οργάνωση δεν μου εξασφαλίζει ότι θα είμαι κατά το δυνατόν ασφαλής από τους κινδύνους, οι καθρέφτες θα μένουν πάνω στο μηχανάκι._

Εντέλει όπως λένε... μπορούμε να μασάμε τσίχλα και να περπατάμε ταυτόχρονα. Μη γινόμαστε υπερβολικοί...

Stabak
30/08/2005, 10:48
Θάνο είναι λάθος τελεία και παύλα... και αν μπορείς και το κάνεις αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι λαθος. Σε τι σε οφελεί πές μου... να δεις κάποιον που έρχεται και να κάνεις στην άκρη? Αμα κάνεις στην άκρη δεν βελτιώνεσαι... πρέπει να αφοσιώνεσαι στην οδήγηση και γραμμή ΣΟΥ.

StarSailor
30/08/2005, 11:02
Sorry που πετάγομαι σαν τη φούτσα αλλά αν υπήρχαν γκρουπάκια ανάλογα των ικανονήτων του καθένα και μικρότερος αριθμός μηχανών ταυτόχρονα στη πίστα δεν θα συζητούσαμε για επικίνδυνες προσπεράσεις. Στο trackday του bikenet στις Σέρρες γιατί δεν τρόμαξα ΠΟΤΕ όταν με προσπερνούσε κάποιος σα σταματημένο στα απογευματινά?

Πρώτη φορά ακούω να μπαίνουν όλοι μπούγιο μέσα άντε πάμε, να ακούς τους μισούς να λένε για επικίνδυνες προσπεράσεις που τους έγιναν και τους άλλους μισούς να μετράνε δέκατα στο χρόνο τους. Με όλα αυτά που ακούω θα το σκεφτώ πάρα πολύ αν είναι να μπω κάποτε στα Μέγαρα

Θάνος
30/08/2005, 11:02
Ελπίζω κάποιοι από τους mods να πάρουν από εδώ το θέμα και να το βάλουν σε κάποιο άλλο ποστ γιατί τραβάει σε μάκρος η κουβέντα και το χέσαμε το θέμα με τις φωτογραφίες...

Από κει και πέρα. Καταρχίν διαφωνώ 100% με το θέμα της προσπέρασης από εσωτερική ΜΕΣΑ στη στροφή αλλά δεν έχω διάθεση να το συνεχίσω. Δεν ξέρω πώς και γιατί κάποιος αρχίζει να μας αντιμετωπίζει σαν αρχάριους, αλλά το προσπερνάω γιατί δεν αξίζει τον κόπο.

"Στο σχολεία που πήγαμε εμείς μας είπαν ότι με κάτι τέτοια βγαίνεις έξω."

Τώρα ο καθένας αποφασίζει και κάνει ό,τι νομίζει.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
Θάνο είναι λάθος τελεία και παύλα... και αν μπορείς και το κάνεις αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι λαθος. Σε τι σε οφελεί πές μου... να δεις κάποιον που έρχεται και να κάνεις στην άκρη? Αμα κάνεις στην άκρη δεν βελτιώνεσαι... πρέπει να αφοσιώνεσαι στην οδήγηση και γραμμή ΣΟΥ.

Η πίστα έχει τους κανόνες της. Τουλάχιστον μέχρι εκεί θα πρέπει να συμφωνούμε. Όταν οι οργανωτές φροντίζουν να τους τηρούν και ξέρω ότι υπάρχουν οι κριτές που θα βγάλουν έξω τον επικίνδυνο. Ότι υπάρχουν κάποιοι που πριν μπεις στην πίστα θα σου πουν τους κανόνες και θα σε ενημερώσουν για 5 βασικά πράγματα. Ότι το κάθε γκρουπ δεν έχει 35 άτομα. Τότε ναι, να τους καλύψω τους καθρέφτες.

Όταν όμως με αφήνουν στην τύχη μου, τότε θα πρέπει κάπως να φυλάω κι εγώ τον κώλο μου! Απέχει από το ιδανικό αλλά τι να κάνουμε. Στα συγκεκριμένα trackdays υπάρχει μία χαλάρωση...

Όταν πηγαίνουμε στο 0300 τα πράγματα είναι αρκετά διαφορετικά.

hornet
30/08/2005, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
Όταν σας τα λεγα μαγκες εσείς κάνατε τα βαριά πεπόνια....
με λίγα λόγια και πάντα για την Πάχη με φόβο να χαρακτηριστώ ξερόλας.

Η Πάχη είναι σχολείο με τις ιδανικές συνθήκες. Ειδικά για πρωτάρηδες και αρχάριους είναι μια πίστα με λίγα χιλιόμετρα, αρκετές καλές στροφές να μπεις με οποιοδήποτε μηχανάκι για να καταλάβεις πως να το ρίχνεις και να το εμπιστεύεσαι... Εχει πολλά μπαλώματα βέβαια για να σε φοβίζουν όπως και περίεργες στροφές για να φύγεις αν δεν την πάρεις ακριβώς εκεί που πρέπει πχ η 1. Γι' αυτό και προείπα στα καλά της.... Παλαιότεροι στο άθλημα μου λέγαν πως παλιά ήταν ανοικτή η πίστα με 7 χιλιάδες δρχ, φρεσκοστρωμένη και πήγαινες όποτε ήθελες και τα άτομα όπως καταλαβαίνετε ήταν λιγοστά πριν γίνουν της μόδας τα SS. Βέβαια αυτό είναι παρελθόν οπότε εγώ δεν θα μιλήσω για την πίστα αλλά για την οργάνωση. Η πίστα είναι αυτή που είναι και ο τελικός κριτής είσαι εσύ, οπότε δεν φταίει κάποιος.

Όλοι ξέρετε πως είναι η οργάνωση ή μάθατε τεσπα. Αν και έμαθα ότι βάλανε τέντες τέλος Αυγούστου....:ZZZ: να χρυσώσουν το χάπι. Η οργάνωση είναι αρκετά δύσκολη όπως και ο χαρακτηρισμός σε αργού ή γρήγορού ή οτιδήποτε αλλά αυτό δεν με ενδιαφέρει όταν πραγματικά κινδυνέυεις. Και αν είναι να δίνεις 65 για να κάνεις 3 σεσιον και αυτό παίζεται κιόλας....

Αν κάτσουμε και το αναλύσουμε στους διαφορετικούς οδηγούς ΟΛΟΙ έχουν δίκιο. Αλλά ο κάθε αρχάριος ΤΡΟΜΑΖΕΙ. Γεμίζει φοβίες πολύ περισσότερο από να τις αποβάλει. ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ δηλαδή με λίγα λόγια να πρωτογνωρίζει έτσι αυτόν τον κόσμο. Σας ακούω να μιλάτε πως δεν βγάζω καθρέπτες (ΛΑΘΟΣ 1) γιατί φοβάμαι. Αν κάθεσαι να κοιτάς πίσω σου το έχεις χάσει το παιγνίδι. ΛΑΘΟΣ 2 Ο πραγματικά γρήγορος θα σε περάσει θες δεν θες. Αν τρομάξεις εσύ είναι υποκειμενικό... ο στα λόγια γρήγορος όμως θα προσπαθήσει να σε περάσει με κάποιον παραπάνω κίνδυνο και για τους 2 με τα γνωστά αποτελέσματα. Είναι πολλοί αρχάριοι που μπαίνουν με αέρα ( και μερικοί καλά κάνουν) όμως όταν ανοίγουν σαν τρελοί στην ευθεία και στις στροφές λειτουργούν σαν κορίνες είναι επικίνδυνο και γι' αυτούς και για τους άλλους. ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΟΜΩΣ. Όταν εσύ πας μια χαρούλα και σε ρίξει ο κουλάτζας πίσω σου πιστέψτε με ΠΑΛΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ... θα σε γράψει στα αρχίδια του και άντε βρεστα εσυ με ρημαγμένο μηχανάκι και δεν μιλάω για τραυματισμό... Έβλεπα τον εαυτό μου να προσπερνάω εξωτερικά σε κοντές στροφές μιας και το μύτισμα το αποφεύγω για τους λόγους του πανικού του μπροστά μου αλλά ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ... γιατί εξωτερικά κινδύνευα περισσότερο με ένα λάθος του μπροστινού...

ΛΑΘΟΣ 3 σε αυτές τις συνθήκες τα; χρονόμετρα μπαίνουν στην τσέπη (μην πω στον κώλο) γιατί για να βρεις ανοικτή την πίστα θα περάσει πολύ ώρα και χάνεις την κάθε επαφή

ΛΑΘΟΣ 4 Κανονικά φώτα, πλαστικά, κοντέρ πρέπει να καλύβονται, να ελεχγονται τα μηχανάκια να μην ξύνουν χωρίς λόγο με κεντρικά σταντ κλπ γιατί αυτό είναι επικίνδυνο και χαλάει και την πίστα, ο ρουχισμός να είναι σωστός, και τα μηχανάκια να είναι όσο το δυνατόν τέλεια. Να υπάρχει κάποιος μες την πίστα εξουσιοδοτημένος να βγάζει έξω τους επικίνδυνους, να υπάρχει αλητάρχης να ελέγχει την πίστα και τυχόν πτώσεις, να υπάρχουν άτομα με σημαίες και να μάθει πρώτα όλος ο κόσμος τι σημαίνει η κάθε σημαία....

Ολο αυτό το γεγονός εμένα με χαλάει και αν θελετε δεν ανταποδίδει τα έξοδα γιατί μου αρέσει προσωπικά να είμαι ΑΤΟΜΙΚΑ έτοιμος πριν από κάθε τέτοιο event για να αποκλείω δικαιολογίες και να αφοσιώνομαι στην κουλαμάρα μου και μόνο... να διορθώνω/μαθαίνω κάτι, να βελτιώνομαι τεσπα. Τις 3 τελευταίες φορές πέρα από τον χαβαλέ με τα φιλαράκια μου δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο... Ακόμα την 8 δεν την έχω μάθει, ακόμα αν δεν περάσω σωστά την 1 στο βιράζ ανοίγω το γκάζι του αγίου πούτσου (εξαιρούνται μηχανάκια που δεν έχουν γκάζι), ακόμα δεν ξέρω ακριβώς που να αρχίσω να φρενάρω στην ευθεία μιας και τα μέτρα δεν μπορείς να τα υπολογίσεις και να κάνεις δοκιμές (παλαιότερα υπήρχε και ένα φελιζολ που έλεγε 100 μέτρα)... η στροφή μετα την ευθεία αν δεν προσπεράσεις εσωτερικά σε πάει καροτσάκι μέχρι την 7 που πρέπει να αποφύγεις το σαμαράκι ή να το περάσεις όρθιος. ΚΑι να βρεις άλλους 3 στην 8 να σέρνονται...

Χωρίς να φταίει η πίστα εμένα προσωπικά δεν με οφελεί πέρα από ένα ξεκαύλωμα οπότε με γράφετε στα αρχιδια σας. Όμως ένας αρχάριος που θα χάσει τον μπούσουλα θα χάσει λιγότερα από αυτά που θα μάθει... και όχι από την πίστα το ξαναλέω αλλά από την οργάνωση. ΚΑι να δεκτώ ότι μερικοί δεν έχουν επίγνωση της κατάστασης και δεν φοβούνται/αγνοούν την φάση και δεν τους αδικώ γιατί το κάνω και γω αλλά ο κίνδυνος είναι υπαρκτός και πρέπει να τον ξέρεις πριν σου βάλουν το βραχιολάκι και σε στείλουν στην σφαγή!

Τι να πω !Σε μερικα σε βρισκω οκ αλλου:
Τελειως λαθος σε βρισκω οταν εμενα με περασε ενα mille πανω στη Κ5 εκει ακριβως στη στροφη την ωρα δηλαδη που πλησιαζα τα μεσα κερμπς (εγω οταν μπαινω κλεινω τους καθρεπτες μου) και τον ενιωσα (κυριολεκτικα) και ανοιγω τη γραμμη μου να περασει ο βλακας ...ηταν σωστος αυτος και εγω λαθος;;;;;
Για πληροφορηση σου ο εν λογω κυριος στη Κ7 εσκασε απο πισω σε ενα kawasaki και γινανε σωρο χτυπησε και το χερι του εκανε σωβρακο το μηχανακι του!!
Εγω αμα ειμουνα στη θεση του kawa θα τον ειχα πλακωσει στις κρανιες και θα τον εστελνα με το ασθενοφορο που ηταν και κοντα και μετα ελατε να μου πειτε για δεοντολογια και π@π@ρια μεντολες!!!!!

Απο εκει και περα το πρωι γυρναγαμε (σε αλλο track day) με κατι αγωνιζομενους ηταν πολυ πρωι και ειχαμε μπει 5-6 μηχανες...ουδεποτε δεν με ενοχλησε και μολις τον ακουγα στην εξοδο ανοιγα οσο το δυνατον για να περασει

Αλλα οταν μπαινουμε ολοι μαζι ως ερασιτεχνες διοτι δεν μπορουμε να κανουμε κατι διαφορετικο δεν υπαρχει γκρουπ για ερασιτεχνες αρχαριους...διοτι ναι φιλε μου εχουν και αυτοι δικαιωματα σε αυτη τη ζωη...και εχουν το δικαιωμα να μπουν σε μια πιστα και να δοκιμασουν μερικα πραγματα...ξερω οτι θα μπουν διαφοροι εγκαβλοι για να κανουν αυτο που θελουν και αυτοι αλλα οχι να σκοτωσουν και κανεναν με το δικαιολογια:
τι δουλεια εχεις εσυ μεσα ρε νεουυυυ!!!

Επισης ειναι γνωστο στους μοτοσυκλετιστικους κυκλους (εκτος forum) οτι κυριακες δεν πλησιαζουμε τα μεγαρα γιατι κινδυνευεις να σκασουν επανω σου διαφοροι ..."γρηγορακηδες"

Ποτε δεν παω κυριακη και ισως να μην ξαναπαω ποτε σε trackday του εν λογω κυριου διοργανωτη!
Οποτε ενα εμποδιο λιγοτερο φιλε stabak για εσενα αφου θεωρεις (και ισως και να ειναι ) τους αργοτερους ως εμποδια

Τελος δεν δεχτω ποτε εναν ανθρωπο που προτιμαει να στελνει (με τον τροπο του) τους αρχαριους στους δρομους να μαθουνε πρωτα και υστερα να μπουνε στη πιστα για να μην τον ενοχλουν στο καλο του γυρολογιο!
Τονιζω οτι δεν μιλαω σε εσενα προσωπικα αλλα στο gsxr που λεει ο θανος...στο mille που λεω εγω και σε οσους πιστευουν οτι πρεπει να βγουν ολοι οι αργοι και να μεινουν μονο οι γρηγορακηδες

Αυτα
Σταθης

vader56
30/08/2005, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Το τι πρέπει να κάνουμε μέσα στην πίστα το ξέρουμε. Όσο όμως η οργάνωση δεν μου εξασφαλίζει ότι θα είμαι κατά το δυνατόν ασφαλής από τους κινδύνους, οι καθρέφτες θα μένουν πάνω στο μηχανάκι._

Εντέλει όπως λένε... μπορούμε να μασάμε τσίχλα και να περπατάμε ταυτόχρονα. Μη γινόμαστε υπερβολικοί...

Υπάρχουν τόσα πράγματα που πρέπει να κοιτάς μέσα στην πίστα που το να πρέπει να αφιερώνεις χρόνο πριν την στροφή για να κοιτάξεις πίσω είναι παντελώς λάθος.

Μέχρι να κοιτάξεις πίσω, να γυρίσεις μπροστά να επεξεργαστείς σε ποιο σημείο είσαι και να δεις τι πρέπει να κάνεις έχουν περάσει 30μ οπότε το μόνο που κατάφερες είναι να χαλάσεις το ρυθμό σου :)

Μπορείς με ασφάλεια στις εξόδους κάποιων στροφών να γυρίσεις πίσω και να κοιτάξεις τι γίνεται.:eyepop:

Stabak
30/08/2005, 11:13
Σάθη είναι ευνόητο ότι δεν με κατάλαβες....

Ο γρήγορος βλέπει τον αργο σαν εμπόδιο και δεν τον νοιάζει εκτος το ότι τον αργοπορεί που και αυτό δεν πρέπει στην ουσία και ο αργός βλέπει τον γρήγορο σαν κίνδυνο και τον ΝΟΙΑΖΕΙ!

Και όλο αυτό το κατεβατό μου δεν έχει την ιδέα να διώξω τους νέους γιατί νέο θεωρώ και τον εαυτό μου αν με πιάνεις. Έχει σκοπό να τους θωρακίσει με το ιδίωμα της σκέψης. Αν με ρώταγες είναι καλύτερα να πας με σχολείο ή στις Σέρρες μόνος σου... και όχι Κυριακή στα Μέγαρα... με χρονόμετρα και φαμφάρα....

Τι να πω, ψέμματα λέω?

maron
30/08/2005, 11:15
poly xeromai pou eistai oloi super kai goystarete na lionete ta mixanakia sas st5hn pista.
episis poly xerome poy akouo oti eiste oloi kala.
den katalaveno giati exete provlima me tin pista::::
prota apo ola ta mixanakia tha mporousan na einai poly perissotera mias kai i parea mou mono pou imastan 10 den mpike.
(kai den pistevo oti an tous dixname 60 euro tha mas elegan oti einai polla atoma mesa xexe)
kai gnorizo allous 10 pou den irthan logo zestis-eleipsis ellastikon kai xrimmaton.
perasame eidame kai fygame.
eseis poy mpikate kai sas tromaxan aytoi pou pigenan pio grigora den xerate oti tha iparxoun kai kavlomenoi:::
an toys deite na trexoun ston dromo tha toys krazete an sas perasoun stin pista:::::
episis den xero ti einai pio tromaktiko
-na gyrizo sto 1.10 kai na me perasei enas me +40 o opoios xoris kathreptes mexri na ton do tha me exei perasei kai elixe
-na exo piesti (giati den eimaI o mpoustas na gyrizo sto 1.00
oute exo mpei 100 fores stin pista)na gyrizo sto 1.07 (as poume)
kai na me perasei kapoios pou gyrizei sto 1.05 me + 1KM otan ego mporei na ta exo dosei ola mesa se strofi apo ekei pou den to perimeno.
ayta yparxoun kai nomizo oti se mia tetoia pista me toso kosmo, opoios nomizei oti den tha vrei mprosta toy kapoion argo pou na ton enoxli kai na min ton afinei na perasei h kapoion pio grigoro poy tha ton perasei sfaira kai tha leei ta idia pou elege ekeinos gia ton pio argo

zei ston kosmo toy!!!!
to noy sas telos septemvri oi serres einai anoixtes soukou.
o dromos einai fardis-i pista megali kai xoraei olous emas argous h grigorous na pername o enas dupla apo ton allon me megaliteri asfalia.
sorry gia tin kourash

hornet
30/08/2005, 11:22
Ρε συ συμφωνω αλλα πολλοι εκει μεσα εχουν κανει μαθηματα και οπως ξερεις τα μαθηματα δεν ειναι απο μονα τους η καταλυτικη λυση.
Κανεις τα μαθηματα και μετα δια της τριβης(χρονου,οχι ασφαλτου) μαθαινεις και πας γρηγοροτερα...δηλαδη τι να κανει ο αλλος που εχει κανει τα μαθηματα να τα ξανακανει (πολλακις ) για να μαθει τη πιστα ;
Ενταξει εκανε μαθηματα τωρα πρεπει να μαθει και τη πιστα και μονος τροπος ειναι τα trackdays...!!!
Εξω στα trackdays σπανε σε αρχαριους ,μεσους και γρηγορους...εδω ολοι μαζι σαν τα μουσχαρια!!!

Εκει το σφαλμα κατα τη γνωμη μου ...εσυ εχεις μπει 100 φορες π.χ και εγω 2 ,εστω και αν και οι δυο μας εχουμε τα ιδια "χερια" εσυ θα γυρνας πιο γρηγορα διοτι γνωριζεις τη πιστα καλυτερα και μεσα απο τη πιστα εχεις διορθωσει καποια (οποια λαθη)...


Διαφωνεις σε αυτα που λεω χρηστε;

Stabak
30/08/2005, 11:24
Οχι δεν διαφωνώ και γι'αυτό ξεχώρισα την πίστα από την οργάνωση στο αρχικό μου ποστ. Στην τελική έτσι όπως είναι δεν ευννοεί ΚΑΝΕΝΑΝ που θέλει να δουλέψει σε οποιοδήποτε στάδιο, πως να το κάνουμε... μακάρι να ήταν αλλιώς.

hornet
30/08/2005, 11:28
καντε λιγακι υπομονη :D

το κυνηγαω!!!

Θάνος
30/08/2005, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από vader56
Υπάρχουν τόσα πράγματα που πρέπει να κοιτάς μέσα στην πίστα που το να πρέπει να αφιερώνεις χρόνο πριν την στροφή για να κοιτάξεις πίσω είναι παντελώς λάθος.

Μέχρι να κοιτάξεις πίσω, να γυρίσεις μπροστά να επεξεργαστείς σε ποιο σημείο είσαι και να δεις τι πρέπει να κάνεις έχουν περάσει 30μ οπότε το μόνο που κατάφερες είναι να χαλάσεις το ρυθμό σου :)

Μπορείς με ασφάλεια στις εξόδους κάποιων στροφών να γυρίσεις πίσω και να κοιτάξεις τι γίνεται.:eyepop:

Για να λήξει το θέμα με τους καθρέφτες και θα μιλήσω μόνο για τον εαυτό μου:

Το ότι ο καθρέφτης υπάρχει συνέχεια εκεί δεν σημαίνει και ότι τον κοιτάω συνέχεια. Ουσιαστικά δεν τον κοιτάω σχεδόν ποτέ, ειδικά πριν ή κατά τη διάρκεια της στροφής που έτσι κι αλλιώς η θέση του σώματος δεν σου επιτρέπει να τον κοιτάξεις και να θέλεις.

Σε ορισμένα σημεία όμως και ειδικά στην ευθεία όταν σηκώνεσαι για να φρενάρεις, ο καθρέφτης μπαίνει για λίγο στο οπτικό σου πεδίο. Τη στιγμή εκείνη λοιπόν αν υπάρχει κάποια δραστηριότητα πολύ κοντά από πίσω, την πιάνεις με την άκρη του ματιού σου. Αυτό είναι όλο και μιλάμε μόνο για τα trackdays σαν το προχθεσινό που γίνεται λίγο της πόπης.

Μην το κάνουμε τόσο μεγάλο θέμα γιατί δεν είναι...

Stabak
30/08/2005, 11:41
Ναι Θάνο αλλά φιλολογικά πάντα σε ακούει κάποιος αρχάριος και λέει "Ωχ, γίνεται της πουτάνας άσε τους καλού κακού".... με αποτέλεσμα πανικός χωρίς λόγο, άσκοπα φρεναρίσματα λόγο φοβίας, απαράδεκτη ροή στην συνέχεια, γίνεται κάποιος κίνδυνος από μόνος του και αντιός αμίγκος.

Αμα υπήρχε κάποιος να σου πει βγάλε καθρέπτες αλλιώς δεν μπαίνεις μέσα δεν θα μιλάγαμε εξίσου όσο βγάλε τους επικίνδυνους από την μέση όπως λες και εσύ...

Το βλέπω σαν ζούγκλα που ο καθένας προσπαθεί να επιβιώσει παρά να πάμε να χαρούμε τα μηχανάκια μας. Υπερβάλω βέβαια αλλά έτσι είναι λιγουλάκι...

Gandalf dr685sm
30/08/2005, 11:48
Νομίζω οτι η συζήτηση-διαμάχη εδώ γίνεται πάνω σε λάθος βάση.


Τι δουλειά έχουν ρε παιδιά ένας αρχάριος με ενα θεωρητικά "γρήγορο" την ίδια ώρα στην πίστα;

Με ποιό κριτήριο μπαίνουν οι αναβάτες στα προκαθορισμένα group ικανοτήτων;
Επειδή το λένε εκείνοι;

Και ακόμα και αν δεχτούμε οτι πραγματικά , γίνεται έτσι , όταν διαπιστωθεί οτι κάποιος "κανιβαλίζει" σχετικα΄με τους υπόλοιπους (γρήγορα ή αργά, το ίδιο κάνει) γιατί ο ελεγκτής πίστας δεν βγάζει σημαία να περάσει έξω;

Θυμάμαι τον Μάιο , (όσοι ήταν εκεί θα είχαν ίδία γνώμη) που Falco και 888, είχαν φτιάξει ολόκληρο ερωτηματολόγιο και έκαναν τα αδύνατα δυνατά για να προστατέψουν τους συμμετέχοντες.
Ειδικά στο group των γρήγορων , υπήρχαν και αγωνιζώμενοι που πραγματικά δεν έβαλαν σε κίνδυνο κανένα, απλά γιατί δεν υπήρχαν αρχάριοι εκεί.

όλα ξεκινούν απο το πώς οργανώνεται κάτι λοιπόν και οχι απο το πως κινείται ο καθείς στην πίστα.
Αν αυτό δεν μπορεί να τηρηθεί σωστά, τότε τι είναι φυσικό επακόλουθο να γίνονται και οι μαλακίες αλλά και οι χοντράδες απο κάποιους.


Και σίγουρα δεν έχει σχέση αυτό με καθρέφτες, τεχνικές και ιδιομορφία πίστας.


Gandalf

hornet
30/08/2005, 12:01
βασικα χρηστο η αληθεια ειναι καπου στη μεση βασικα ..συμφωνα με τη δικια μου ταπεινη αποψη!

δηλαδη ναι μεν κλειστοι αλλα και ταινια πανω τους η βγαλμενοι τελειως αλλα απο την αλλη θελει και λιγο σεβασμο το πραγμα ...πχ σου λεω οτι απο τοτε που με περασε σε εντελως λαθος σημειο....τονιζω οτι δεν ειχε το χωρο για να το κανει δεν φοβηθηκα απλα δεν θα χωραγε εαν κραταγα τη γραμμη μου και θα πεφτε πανω μου οπως και εκανε τελικα σε αλλον


Αυτα

maron
30/08/2005, 12:23
symfono kai ego re paidia alla otan i pista anoigei gia tis moto 1
fora sta tosa tha vrethoume mesa oloi mazi
atoma pou theloun na matoun thn moto tous
thn pista
tin grigori odygisi
tis prosperaseis ta frena ola...

exo xanarotisei an xerei kaneis kati gia ITALY pou einai pio konta apo oti miazei alla den pira apantisi.


hello


kapoios pou na xerei kati::::

Stabak
30/08/2005, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
...αλλα απο την αλλη θελει και λιγο σεβασμο το πραγμα ...πχ σου λεω οτι απο τοτε που με περασε σε εντελως λαθος σημειο....τονιζω οτι δεν ειχε το χωρο για να το κανει δεν φοβηθηκα απλα δεν θα χωραγε εαν κραταγα τη γραμμη μου και θα πεφτε πανω μου οπως και εκανε τελικα σε αλλον


Κοίταξε Σάθη, όχι από το παράδειγμα σου και την φυσιολογική σου αντίδραση αλλά το συγκεκριμένο πέρασμα είναι έτσι! Όποιος προλάβει και βάλει την μύτη του μέσα και όποιος κολώσει ή δεί ότι δεν τον πέρνει να τον κλείσει τον αφήνει. Όλα αυτά στην θεωρία γιατί στην πράξη και με αμφίβολους στην ικανότητα αναβάτη/ες το συγκεκριμένο προσπέρασμα γίνεται ένα μπάχαλο και καλό είναι να αποφεύγεται την στιγμή που ο συμμετέχων είναι αμφιβόλου ικανότητας (μπρος ή πίσω). Γίνεται τζόγος δηλαδή μάταια αντί να είναι ευ αγωνίζεσθαι (που ούτε αυτό ισχύει στους αγώνες!!!!)

Runner Ducati
30/08/2005, 12:54
To ολο προβλημα με την πιστα δημιουργειται γιατι ανοιγει, οπως εγραψαν και αλλοι, μια φορα του αγιου φουτσου, με αποτελεσμα να μαζευεται πολυς κοσμος που ο καθενας θελει να κανει τα δικα του, και ολο αυτο γιατι θελουν να κανουν αυτες τις αρπαχτες καποιοι... εαν η πιστα δουλευε ανα τακτα χρονικα διαστηματα, χωρις αυτη την εννοια του τρακατρακαντει, απλα open free... θα ηταν πιο ευχαριστημενος ο κοσμος, οπως γινεται στις Σερρες και σε καθε πιστα στον κοσμο... ο καθενας θα εκανε την επιλογη του στην ωρα και συνθηκες επισκεψης...

προσωπικα μπορει να το ευχαριστηθηκα, αλλα σαφεστατα δεν ειμαι ικανοποιημενος σε καμια περιπτωση, διοτι γινοταν ο χαμος απο κοσμος, και ενα χαρμανι ολοι μαζι, αυτοι που ηθελαν να μαθουν κατι πηγαινοντας "αργα", αυτοι που ηθελαν να μαθουν περισσοτερα πηγαινοντας "γρηγορα", αυτοι που ηθελαν να πανε αρκετα "γρηγορα" στην "ασφαλεια" μιας πιστας, αυτοι που εμπαιναν πρωτη φορα σε πιστα και ολα τα σχετικα... με αποτελεσμα να μην κανω και να μην μαθω αυτα που εγω θελω με την ταχυτητα που εγω θελω και μπορω.... ευτυχως δηλαδη που εμεινα μεχρι τελος και εκανα ενα σχετικα καλουτσικο session στα τελευταια που ομως ειχα κουραστει πολυ απο την ολη μερα εκει και την αφορητη ζεστη.................................

anyway... εαν δεν μενει η πιστα ανοιχτη 2-3 μερες την βδομαδα, καθε εβδομαδα, και δεν ειναι οργανωμενη, ετσι θα ειναι μια ζωη.......(για τα Μεγαρα)................

κατα τα αλλα μια χαρα πιστα ειναι εστω και πολυ μικρη, μια ασφαλτο θελει της προκοπης και οργανωση.....................






(υγ: εχτες μου ειπαν καποιοι οτι εχω βγαλει CSS και σχετικα... καμια σχεση, δεν εχω παει σε κανενα απο τα σχολεια αυτα κλπ... πληροφοριακα αυτο γιατι κυκλοφορησε απο καποιους...)

:beer: :)

Stabak
30/08/2005, 12:55
Για τον φίλο που ρωτάει για Ιταλία υπάρχουν πολλές πίστες με τις αγνωστες υπηρεσίες που εμείς δεν έχουμε αλλά το αντίτιμο είναι ανάλογο πχ 60-70 ευρώ το 20λεπτο...

Υπάρχει και μια φτηνή κοντά στο Μπάρι αλλά είναι μικρή σχετικά... κάτι σαν Μέγαρα φαντάσου.

Οι άλλες είναι από Ρίμινι και πάνω ή Μιλάνο ή ΚεντροΒόρεια...

Σαν εμπειρία χοντρολέει αλλά το αντίτιμο δεν ξέρω..
ασε που θα είσαι "άσχετος" και μονο που θα δεις υψομετρικές διαφορές θα πάθεις πλάκα... εκεί να δεις πως θα σε περνάνε..... ξυραφένια

Θάνος
30/08/2005, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
Γίνεται τζόγος δηλαδή μάταια αντί να είναι ευ αγωνίζεσθαι (που ούτε αυτό ισχύει στους αγώνες!!!!)

Καλά τα λες... αλλά εδώ δεν είναι αγώνες. Είναι trackdays!

Όσο για το ποιος θα βάλει πρώτος τη μύτη του... οκ, αλλά πριν μπεις στη στροφή. Κάνω λάθος;

Τέλος πάντων...

Runner Ducati
30/08/2005, 16:12
Τελικα μετα απο μεγαλη σκεψη και συζητηση ολων των παρευρισκομενων... βγηκε συμπερασμα................

ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ, ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ...


σωστοοονν??? ............................


:a22: :a029:

:a5: :a54:

:a08: :beer:


:eyepop:


:a014:

fazerakis
30/08/2005, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Καλά τα λες... αλλά εδώ δεν είναι αγώνες. Είναι trackdays!

Όσο για το ποιος θα βάλει πρώτος τη μύτη του... οκ, αλλά πριν μπεις στη στροφή. Κάνω λάθος;

Τέλος πάντων...

Θάνο

Η γραμμή που πιθανώς έχεις (ιδικα στην τελευταία στροφη) και των περισσοτέρων αρχάριων είναι πιο ανοιχτή. Δεν είναι λάθος αλλά με τα χιλιόμετρα που εχεις πιθανώς είναι προτιμότερο να σε περάσει κανείς από εσωτρική και να να ανοιχτεί με +15χλμ/ω ωστε να σου αφήσει την εσωτερική αφου πάρεις γραμμή και κλειστείς. Το λάθος σου είναί οτι τρομάζεις, αλλά μετά από μερικά track days ή θα το ξεπεράσεις ή θα περνάς εσύ από μέσα (όπως πρέπει, οχι αλα GSXR). Που να σε περάσει κανενας Συνιώρης στις Σέρρες στην Κ2 από εσωτερική όταν νομίζεις ότι ξύνεις στα βιράζ (μου έχει τύχει και έχω χεστεί πάνω μου:eek: :dizzy: :hypnotize )
Το άλλο είναι οτι το κόβω τέλος Σεπτέμβρη να είμαστε όλοι στις Σέρρες. Υπάρχει κανείς που να μην έχει κανονίσει για 24 Σεπτέμβρη?

cityfly
30/08/2005, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Καλά τα λες... αλλά εδώ δεν είναι αγώνες. Είναι trackdays!

Όσο για το ποιος θα βάλει πρώτος τη μύτη του... οκ, αλλά πριν μπεις στη στροφή. Κάνω λάθος;

Τέλος πάντων...


δεν έχω μπει ποτέ σε πίστα αλλά, εδώ θα συμφωνήσω (και δε νομίζω ότι χρειάζεται να μπω για να το κάνω)

δεν είναι αγώνας, υποτίθεται ότι μπαίνεις μέσα για να μάθεις και πρέπει όποιος μπαίνει να λαμβάνει τα πάντα υπόψη του

πρώτα από όλα βέβαια την ασφάλεια του
και έπειτα το οικονομικό θέμα
διότι όλοι μπαίνουν εκεί με προσωπικό κόστος, δεν μπορείς να μπεις με τη λογική ότι χώνεσαι στη στροφή και όποιος μπει πρώτος έχει καλός ο άλλο ό,τι κάτσει,
στο φινάλε αν ο άλλος δεν σε δει και δεν ανοίξει τι θα γίνει; γιατί να γίνει ατύχημα, και άμα γίνει ατύχημα και δεν χτυπήσει κανένας ποιος θα πληρώσει μετά;

δεν είναι αγώνας και κατά τη γνώμη μου όποιος πάει στα trackdays για να το παίξει αγωνιζόμενος είναι λάθος

(αυτό δε σημαίνει ότι αποκλείεται να συμβεί κάτι ακόμα και υπό τις ιδανικότερες των συνθηκών αλλά όταν τα ζορίζει κανείς τα πράγματα είναι χειρότερα)

Zanzibar
30/08/2005, 17:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Runner Ducati
.
(υγ: εχτες μου ειπαν καποιοι οτι εχω βγαλει CSS και σχετικα... καμια σχεση, δεν εχω παει σε κανενα απο τα σχολεια αυτα κλπ... πληροφοριακα αυτο γιατι κυκλοφορησε απο καποιους...)

:beer: :)

OoooΠΑ ρε μεγάλε, δηλαδή έτσι και πας και κανά σχολείο θα πίνεις καφέ μόνο με τον Μπούστα και τον Συνιώρη....???

Ή έχεις την εντύπωση ότι δεν υπάρχουν παιδιά που έχοντας πάει και CSS κρατάνε πιο χαμηλό προφίλ (γιατί ξέρουν κάτι παραπάνω από συνθήκες) και άμα λάχει σε έχουν για πρωινό (που λέει ο λόγος γιατί είσαι και γρήγορος:D )...

Χαλάρωσε λιγάκι και επίσης πολύ θα ήθελα να σε δω με άλλο μηχανάκι να πηγαίνεις έτσι σβέλτα, με ένα γιαπωνέζικο ας πούμε, εκει θα δεις ότι ο σάκκος χωράει πολύ απίδια.

Το "χαλάρωσε" στο λέω περισσότερο λόγω πείρας και περισσότερης προσοχής απ' την μεριά σου, σωματική ακεραιότητα πεστο όπως θες πέστο. Πάντα πανικοβάλλομαι όταν βλέπω τέτοιο ενθουσιασμό από σχετικά νέους στο χώρο, έχουμε δει μπόλικα τα τελευταία χρόνια που δυστυχως όπως λέει κι ο Στάμπακ έγιναν όλα της μοδός. Πως αλλιώς άλλωστε εξηγούνται και οι γκαζωμένες αυξήσεις πωλήσεων μοτο την τελευταία 3ετία αφού όλοι δεν έχουμε λεφτά και κακοπληρωνόμαστε...???

Αυτά στα λέει κάποιος αρκετά Ιταλός με 2 Ducati στην κατοχή του προ τριετίας και νυν Aprilia έχοντας μπόλικα χρόνια στις πλάτες δίτροχος έστω και με σοβαρό πρόβλημα υγείας.

ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΤΑ ΑΥΤΑΚΙΑ ΜΑΣ ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΣΟΦΟΤΕΡΟΥΣ ΜΕΝ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΞΕΔΡΟΜΑΝΕΙΣ ΔΕ χωρίς να τα σνομπάρουμε υποτιμητικά... Άλλωστε είσαι σίγουρος ότι δεν κάνεις λαθη? Προσωπικά οταν σε είχα δει στις Σέρρες έκανες μπόλικα αλλά εκμεταλλευόσουν τη μικρή ιπποδύναμη του Monster (πλεονέκτημα).

ΑΝ λέω ΑΝ αποφασίσεις να συμμετάσχεις σε CSS θα δεις πόσα λάθη μπορεί να κάνεις και να τα διορθώσεις σε μια μέρα αλλά και πόσο ασφαλέστερα χωρίς κατ' ανάγκην χρονους θα πηγαίνεις στην πίστα.

Να σου αναφέρω μόνο ότι στις Σέρρες ένας μαθητής εκτελώντας άσκηση CSS με 3η στο κιβώτιο μόνο γύριζε στο 1:50, δεν ήξερε ότι τον μέτραγαν, ένας φίλος του για πλάκα το έκανε...

fazerakis
30/08/2005, 17:33
Guys

Αν νομίζετε οτι με αυτά τα μυαλά θέλετε και πίστες εξωτερικού να εύχεστε να μην συναντίσετε ποτέ αναβάτες το εξωτερικού γιατί δεν θα σας περνανε ούτε από μέσα ούτε από έξω αλλά από πάνω:smokin:

Η διαμάχη αργών γρήγορων δεν θα σταματήσει ποτέ μέχρι οι αργοί να γίνουν γρήγοροι ή οι γρήγοροι να πέσουν:rotflmao: (χτύπα ξύλο).

Θάνος
30/08/2005, 17:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από fazerakis
Θάνο

Η γραμμή που πιθανώς έχεις (ιδικα στην τελευταία στροφη) και των περισσοτέρων αρχάριων είναι πιο ανοιχτή. Δεν είναι λάθος αλλά με τα χιλιόμετρα που εχεις πιθανώς είναι προτιμότερο να σε περάσει κανείς από εσωτρική και να να ανοιχτεί με +15χλμ/ω ωστε να σου αφήσει την εσωτερική αφου πάρεις γραμμή και κλειστείς. Το λάθος σου είναί οτι τρομάζεις, αλλά μετά από μερικά track days ή θα το ξεπεράσεις ή θα περνάς εσύ από μέσα (όπως πρέπει, οχι αλα GSXR). Που να σε περάσει κανενας Συνιώρης στις Σέρρες στην Κ2 από εσωτερική όταν νομίζεις ότι ξύνεις στα βιράζ (μου έχει τύχει και έχω χεστεί πάνω μου:eek: :dizzy: :hypnotize )
Το άλλο είναι οτι το κόβω τέλος Σεπτέμβρη να είμαστε όλοι στις Σέρρες. Υπάρχει κανείς που να μην έχει κανονίσει για 24 Σεπτέμβρη?

Ξέρεις κάτι; Είπα κάτι πάνω στην κουβέντα. Αν ήθελα να γίνει τόσο μεγάλο θέμα για συζήτηση θα ξεκινούσα ένα ποστ ειδικά γι'αυτό. Τέλος πάντων όμως αφού βλέπω ότι έχεις ισχυρή άποψη για την περίπτωση να μπω κι εγώ στις λεπτομέρειες.

Λοιπόν...

Δεν είμαι αγωνιζόμενος. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου γρήγορο γιατί πριν φτάσω να μετρηθώ με το χρόνο θα πρέπει να έχω λύσει όλα τα θέματα της τεχνικής και νομίζω ότι ακόμα έχω πολύ δρόμο μπροστά μου. Γι'αυτό και μπαίνω στην πίστα.

ΟΜΩΣ

Δεν έμαθα να οδηγώ χθες. Δεν μου λείπει η θεωρία. Και το μαθήματα μου τα έχω κάνει και ακόμα συνεχίζω. Δεν μπαίνω πρώτη φορά στην πίστα και στα Μέγαρα πηγαίνω σχεδόν σε κάθε trackday. Τις Σέρρες τις επισκέφτηκα κι αυτές για τα μαθήματα.

Εν ολίγοις θέλω να σου πω να μην αποκαλείς έτσι εύκολα τους άλλους αρχάριους αν θέλεις να κάνουμε κουβέντα στα ίσα. Εντέλει ούτε το δικό σου βιογραφικό έχω...

Τέλος πάντων...

Στην προκειμένη περίπτωση δεν είπα πουθενά ότι τρόμαξα. Είπα ότι κάνατε επικίνδυνη προσπέραση και επιμένω στην αρχική μου εκτίμηση παρά τις όποιες επεξηγήσεις.

Το αν διάλεξα να έχω ανοιχτή ή κλειστή γραμμή δεν λέει τίποτα. Το προσπέρασμα θα πρέπει να έχει τελειώσει ΠΡΙΝ την είσοδο. Απ'την ώρα που οι μηχανές πλαγιάζουν σφήνες στην εσωτερική δεν πρέπει να γίνονται.

Δεν ξέρω αν αυτά επιτρέπονται στους αγώνες, πάντως σε ένα απλό trackday θεωρώ ότι είναι πολύ επικίνδυνες!

Όσο για τη ανοιχτή ή την κλειστή γραμμή... Έχω αφήσει αρκετό κόσμο να με περάσει με τον τρόπο αυτό ενώ είναι σαφώς ευκολότερο να ανοίξω πρώτος το γκάζι και να ξαναβγώ μπροστά σε πολλές περιπτώσεις από την εσωτερική την ώρα που ο άλλος ανοίγεται. Αλλά who cares;

Τέλος πάντων, σε άκουσα με άκουσες, μας άκουσαν. Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του... Δεν είναι να χάσουμε και τον ύπνο μας με κάτι τέτοιο...

Προσωπικά το θεωρώ ένα περιστατικό όπως πολλά άλλα παρόμοια με τα οποία ούτε καν ασχολούμαι.

Αυτά..

fazerakis
30/08/2005, 17:52
Αχ να είχα ένα RCV 211 να τους πέρναγα όλους στην ευθεία και να έμπαινα στην στοφή όπως γουστάρω!!!:winka:

Θάνο συγγνώμη αν σε αποκάλεσα αρχάριο αλλά το παρεξήγησες, όλοι αρχάριοι ημαστε. :beer:

Θάνος
30/08/2005, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από fazerakis
Αχ να είχα ένα RCV 211 να τους πέρναγα όλους στην ευθεία και να έμπαινα στην στοφή όπως γουστάρω!!!:winka:

Θάνο συγγνώμη αν σε αποκάλεσα αρχάριο αλλά το παρεξήγησες, όλοι αρχάριοι ημαστε. :beer:

Δεν τραβάω κανένα ζόρι με το "αρχάριος". Στραβώνω όμως αν αντιληφθώ ότι ο άγνωστος συνομιλητής μου με αντιμετωπίζει σαν αρχάριο σε σχέση με τον εαυτό του.

Ελπίζω να κατάλαβα λάθος λοιπόν...

Δεν τρέχει τίποτα... :a51: :a33:

Runner Ducati
30/08/2005, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zanzibar
OoooΠΑ ρε μεγάλε, δηλαδή έτσι και πας και κανά σχολείο θα πίνεις καφέ μόνο με τον Μπούστα και τον Συνιώρη....???

Ή έχεις την εντύπωση ότι δεν υπάρχουν παιδιά που έχοντας πάει και CSS κρατάνε πιο χαμηλό προφίλ (γιατί ξέρουν κάτι παραπάνω από συνθήκες) και άμα λάχει σε έχουν για πρωινό (που λέει ο λόγος γιατί είσαι και γρήγορος:D )...

Χαλάρωσε λιγάκι και επίσης πολύ θα ήθελα να σε δω με άλλο μηχανάκι να πηγαίνεις έτσι σβέλτα, με ένα γιαπωνέζικο ας πούμε, εκει θα δεις ότι ο σάκκος χωράει πολύ απίδια.

Το "χαλάρωσε" στο λέω περισσότερο λόγω πείρας και περισσότερης προσοχής απ' την μεριά σου, σωματική ακεραιότητα πεστο όπως θες πέστο. Πάντα πανικοβάλλομαι όταν βλέπω τέτοιο ενθουσιασμό από σχετικά νέους στο χώρο, έχουμε δει μπόλικα τα τελευταία χρόνια που δυστυχως όπως λέει κι ο Στάμπακ έγιναν όλα της μοδός. Πως αλλιώς άλλωστε εξηγούνται και οι γκαζωμένες αυξήσεις πωλήσεων μοτο την τελευταία 3ετία αφού όλοι δεν έχουμε λεφτά και κακοπληρωνόμαστε...???

Αυτά στα λέει κάποιος αρκετά Ιταλός με 2 Ducati στην κατοχή του προ τριετίας και νυν Aprilia έχοντας μπόλικα χρόνια στις πλάτες δίτροχος έστω και με σοβαρό πρόβλημα υγείας.

ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΤΑ ΑΥΤΑΚΙΑ ΜΑΣ ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΣΟΦΟΤΕΡΟΥΣ ΜΕΝ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΞΕΔΡΟΜΑΝΕΙΣ ΔΕ χωρίς να τα σνομπάρουμε υποτιμητικά... Άλλωστε είσαι σίγουρος ότι δεν κάνεις λαθη? Προσωπικά οταν σε είχα δει στις Σέρρες έκανες μπόλικα αλλά εκμεταλλευόσουν τη μικρή ιπποδύναμη του Monster (πλεονέκτημα).

ΑΝ λέω ΑΝ αποφασίσεις να συμμετάσχεις σε CSS θα δεις πόσα λάθη μπορεί να κάνεις και να τα διορθώσεις σε μια μέρα αλλά και πόσο ασφαλέστερα χωρίς κατ' ανάγκην χρονους θα πηγαίνεις στην πίστα.

Να σου αναφέρω μόνο ότι στις Σέρρες ένας μαθητής εκτελώντας άσκηση CSS με 3η στο κιβώτιο μόνο γύριζε στο 1:50, δεν ήξερε ότι τον μέτραγαν, ένας φίλος του για πλάκα το έκανε...

Πρωτον προς τι αυτη η επιθεση???

αναφερθηκα στο οτι δεν εχω παει CSS η κατι παρομοιο γιατι εχτες μου ειπε καποιος οτι λενε οτι εχω παει, αφηνοντας να εννοηθει οτι λιγοτερο απο 1 χρονο αναβατης μοτοσυκλετας που καβαλησε μοτο στα 36 δεν γινεται να πηγαινει γρηγορα και να καθεται τελος παντως αρκετα καλα επανω στην μοτοσυκλετα... αρα απει οπως παει γιατι εχει παει σχολεια(?).... :rolleyes:

γιαυτο το ειπα πρωτον.........

τα βασικα τα ξερω ετσι και αλλιως πλεον, εαν δεν τα ηξερα δεν θα γυρναγα πρωτη φορα στις Σερρες με το πραπρα τοτε που λες να βρισκει κατω στο 1:38 και μαλιστα πριν εναν μηνα ειχα ξεμπαρκαρει απο το καραβι που ταξιδευα και ημουν 7 μηνες στην θαλασσα ;) ...........

ουτε μετα απο σοβαρο ατυχημα και απο το κρεβατι 2 μηνες... 1:11 -1:12 Μεγαρα με το "παναρχαιο" και αδυναμο μοτερ του Μονστερ..........................
(το απογευμα που αδειασε η πιστα μαλλον επαιξε κατω απο 1:11 ... αλλα δεν το λεω)..........

και εχουμε ακομα να ριξουμε τον χρονο με αυτο το πραπρα Μονστερ με 70 αλογα και χωρις να γινει "αγωνιστικο"...

και κατι ακομα μιας και ανεφερες οτι με ειδες και εκανα και λαθη (που εκανα πολλα) στις Σερρες αλλα θα εννοεις οτι την σκαπουλαρισα γιατι ειχε μικρη ιπποδυναμη......... Ε ΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ, επιλεγω να αγοραζω μοτοσυκλετες οπως τα Μονστερ με 50 και 70 αλογα γιατι δεν θελω να σκορπαω με το παραμικρο... ;) ... ειναι ενα ταλεντο αυτη η αντιληψη της καταλληλης αγορας μοτοσυκλετας σε σχεση με αυτο που ειμαστε και κατεχουμε... οπως και η οδηγηση της... γιαυτο επισης προτιμω να γυρισω απο το κρεβατι του πονου 1:11 (προσεχως γρηγοροτερα νασαι σιγουρος) με το Μονστερ τερμα γκαζι, να ασχολουμε με την τεχνικη και την οδηγηση, παρα να βασιζομαι στο γκαζι του 1000 και να τρωω τις τουμπες μου απο highsiding... η να με παιζει κανα Μονστερακι :a029: ενω θα εχει το 1000ρι μου 150% περισσοτερη δυναμη, καλυτερα περιφεριακα, μικροτερο βαρος... την ανωτερη τεχνολογια και ικανοτητες για πιστα... :p
αυτα τα εργαλεια ειναι για τους "εμπειρους" με τα "χερια", η τους εξυπνους... εγω ειμαι πρωταρης και πεταω στα συνεφα...


:a22: :beer:

(μην παρεξηγησε... στις διαμαχες βρισκομαστε)

stokos
30/08/2005, 18:15
Ο Ζαν δεν παρεξηγιέται.
Γεννήθηκε παρεξηγειμένος. (και αργός και κοντός και και ........)

Runner Ducati
30/08/2005, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από stokos
Ο Ζαν δεν παρεξηγιέται.
Γεννήθηκε παρεξηγειμένος. (και αργός και κοντός και και ........)

Με Ιταλικο μηχανακι αργος δεν νομιζω...
:D

τωρα για τα αλλα δεν ξερω... μπλεξαμε λες ρε??? :lol: :lol:

stokos
30/08/2005, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Runner Ducati
Με Ιταλικο μηχανακι αργος δεν νομιζω...
Ρε, πιο αργός κι απ΄τον Λευκό τον Πύργο σε λέω ....

Και που να τον δεις να στρίβει κιόλας. Νταλίκα ένα πράμα.

Zanzibar
30/08/2005, 18:28
Ποιά επίθεση, στις διαμάχες δεν είμαστε...?

Για το δεύτερο που λες, κι όμως γίνεται!

Τον ξέρουν όλοι και γυρνάει στο 1:33 Σέρρες και Μέγαρα στο όσο θέλει (εκτός αγωνιζόμενων) και δεν οδηγάει παρά ελάχιστα χρόνια.

Στα σχολεία μαθαίνεις τεχνική και ασφάλεια, η ταχύτητα έρχεται μόνη της χωρίς προσπάθεια αρκεί να έχεις αντίληψη, όλοι μάγειρες θα γίνουμε...?:D

Στα υπόλοιπα είσαι εκτός θέματος "Άλλα ακούν τα αυτάκια μου και άλλα λέν τα ρολογάκια μου" :beer:


Υ.Γ Καλά ρε λοστρόμ Ράννερ παραδέχεσαι μπροστά στους καννίβαλους τους Γκιαπωνέζους ότι έχουμε πιο αδύνατα μηχανάκια...??? :eyepop: :lol: :lol:

(Αν και το ξέρουν και γι' αυτό μας δουλεύουν μια ζωή...δεν είναι ντροπή δεν είναι ντροπή)

Δηλώσεις για τους χρόνους γενικά δεν πολυαπασχολούν τον κόσμο...

Επίσης ΣΑΦΩΣ και μπορείς να γίνεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΑΝΑΒΑΤΗΣ μιας και αντίληψη φαίνεσαι να διαθέτεις (υποδομή), καλλιέργεια και σπουδή θέλει το πράμα, αν θές να το έχεις χόμπυ,και όχι Λιμανάκια. Μάλλον το εμπέδωσες αυτό έτσι...?



Και κάτι άσχετο, ρομαντικό. Τα γκιαπόν τελευταία (άσχετα με το τις τους σούρνουμε) έχουν και παραέχουν αξιόλογες μοτοσυκλέτες που η ροππή τους δεν έχει να ζηλέψει πολλά απ' τα V2. Θέμα γούστου... ναι πάρε V2 θέμα αξιολόγησης όμως μην τρελαίνεσαι...

Πάντα όρθιος και ζωηρός

:wave2::bigcry:

Zanzibar
30/08/2005, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από stokos
Ρε, πιο αργός κι απ΄τον Λευκό τον Πύργο σε λέω ....

Και που να τον δεις να στρίβει κιόλας. Νταλίκα ένα πράμα.



Μωρ ότι και να λες ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΑΘΟΜΑΙ!!! :nono:

stokos
30/08/2005, 18:35
Κρίμα.
Εγώ, πάντως, προσπάθησα.

Runner Ducati
30/08/2005, 18:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zanzibar


Υ.Γ Καλά ρε λοστρόμ Ράννερ παραδέχεσαι μπροστά στους καννίβαλους τους Γκιαπωνέζους ότι έχουμε πιο αδύνατα μηχανάκια...??? :eyepop: :lol: :lol:

ναι πάρε V2 θέμα αξιολόγησης όμως μην τρελαίνεσαι...

Πάντα όρθιος και ζωηρός

:wave2::bigcry:

Εε εχουμε (τουλαχιστον εγω) καπως πιο αδυναμα μηχανακια, αλλα εχουν αλλα χαρισματα... καλυτερα... ;) :D


δεν τρελαινομαι ρε... ετσι γενηθηκα... απο το εργοστασιο, κατι σαν τα Ντουκατι ενα πραμα.... :a22:

:lol: :lol:

:beer:

επισης

kinhsh
30/08/2005, 19:08
Παναγια μου τι μπορουν να κανουν τα χιλιαρια στα Μεγαρα,παναλαφρα ,πανισχυρα ,σε σχεση με τις μηχανες της προηγουμενης 6 ετιας ,πχ το zx7 που ηταν μεν σταθερο και βραχος αλλα στην κλιση και τα λαστιχα πιεζε πολυ λογω βαρους και οι επιταχυνσεις του ηταν πολυ αργοτερες. Εβλεπα τοτε τον κρουτσκα να ντριφταρει στις 13000-14000 στροφες ενα yzf750 στην εξοδο των πιτσς και ο χρονος του να ειναι 1,02 και καργα θεαμα και τωρα εβλεπες τον Μπουστα να ειναι στο 1 λεπτο και το μηχανακι να ειναι μινιμαλιστικο και λιγωτερο θεαματικο,πυραυλακι κανονικο.
Ετσι πιστευω οτι οι Γιαπωνεζοι ειναι μπροστα σαφως σε τεχνολογια σε σχεση με τα ντουκατι,γιατι ναι μεν τα ντουκατι ειναι τραινα αλλα δεν ειναι πυραυλακια.
Οσο για τα προσπερασματα ,το χαρτι που υπογραφουμε στα Μεγαρα λεει οτι παμε να δοκιμασουμε την μηχανη μας και οχι να κανουμε αυτοσχεδιους αγωνες και μιλαει για υπευθυνοτητα.
Οσο για τους καθρεπτες εγω ειμαι υπερ του να υπαρχουν γιατι μπορεις να βοηθησεις καποιον πισω σου να σε περασει μιας και οι ανθρωποι εχουν συνηθως μετριες ικανοτητες και μπορει να σου πεσουν επανω,αν ειχαν μεγαλυτερες θα ηταν και στις κορυφαιες θεσεις του πρωταθληματος.
Επισης πιστευω οτι ειναι ευκολη η πτωση στα Μεγαρα γιατι οι ταχυτητες ειναι μικρες και η μοτοσυκλετα δεν αποκτα λογω του φαινομενου του γυροσκοπιου σοβαρη ευσταθεια.
Το επιπεδο των οδηγων σε σχεση με πριν 6 χρονια εχει ανεβει πολυ ,οπως και ο εξοπλισμος σε μοτο και λαστιχα ετσι αργοι οδηγοι δεν υπαρχουν.Εγω δεν ενοιωσα απο καποιον να κανει επικινδυνη οδηγηση ισα ισα που υπηρχε μεγαλος σεβασμος ο ενας στον αλλο και ωριμοτητα.

Stabak
30/08/2005, 19:19
O zan μια μπύρα από μένα γιατί έτσι γουστάρω που είναι γκαραζάκιας και ο kinhsh 10 μπύρες γιατί είναι το πρώτπ του ποστ που δεν αναφέρει μοίρες:D .


Ο ρανερ μέχρι να μάθει τι είναι γκάζι ας φτιάξει κανα ελληνικό με το πετρογκαζ του !!!Ρε μπας και δουλεύει σε γκαζάδικο και έχει μπουχτίσει:beer:

Bladerunner
30/08/2005, 19:19
Να ρωτήσω κάτι άσχετο;

....Τους χρόνους σας.... στην πίστα... πώς τους γνωρίζετε;;

Αν μετράει κάποιος φίλος απ΄έξω, ρωτήστε τον πού ακριβώς σας μετράει.

Runner Ducati
30/08/2005, 19:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bladerunner
Να ρωτήσω κάτι άσχετο;

....Τους χρόνους σας.... στην πίστα... πώς τους γνωρίζετε;;

Αν μετράει κάποιος φίλος απ΄έξω, ρωτήστε τον πού ακριβώς σας μετράει.

Εμενα αρχιζουν να με μετρανε κοντα στην εξοδο τις Κ9... και σταματαει το χρονομετρο...
στην εισοδο της ιδιας... :p
λογο υπερβολικης ταχυτητας μου μεσα στην στροφη καλυπτω την διαφορα μεχρι το πληρες πατημα του κουμπιου και το σταματημα του χρονομετρου...

:lol:


(ως συνηθως παραμενοντας στην ιδια ακριβως θεση ο που μετραει, και περνοντας ο αναβατης απο ενα σταθερο σημειο αναφορας... επισης οταν εγω αναφερω πχ γυρναω στο 1:11 οτι πρεπει να ειναι απο 1:11,2 πχ μεχρι 1:11,8 ... δεν μπορει να ξερει καποιος με το χερι ακριβως... απλα μεσα στο δευτερολ)

kinhsh
30/08/2005, 19:28
Προς Stabac τι μοιρες να υπολογισω αφου τις κλισεις που βλεπουμε στις πιστες δεν τις βλεπουμε στο δρομο οποτε δεν υπαρχουν data :rotflmao:

Runner Ducati
30/08/2005, 19:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
O zan μια μπύρα από μένα γιατί έτσι γουστάρω που είναι γκαραζάκιας και ο kinhsh 10 μπύρες γιατί είναι το πρώτπ του ποστ που δεν αναφέρει μοίρες:D .


Ο ρανερ μέχρι να μάθει τι είναι γκάζι ας φτιάξει κανα ελληνικό με το πετρογκαζ του !!!Ρε μπας και δουλεύει σε γκαζάδικο και έχει μπουχτίσει:beer:

Ρε... σε γκαζαδικο δουλευα τελευταια... μεταφεραμε ασφαλτο, Ελλαδα-Λιβανο (σε θερμοκρασια 170 βαθμους-πισσα)..... :D :p

το ποιημα το διαβασες που εβαλα ???
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=12064


:cool: :beer:

Runner Ducati
30/08/2005, 19:59
καποιος "απατεωνας" διορθωνει χρονους... και οχι 1 δευτερακι ας πουμε... αλλα κανα 7ρι...

χεχεχεχε.............

:a22:

:lol: :lol:
:beer:

Zanzibar
31/08/2005, 01:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Runner Ducati
καποιος "απατεωνας" διορθωνει χρονους... και οχι 1 δευτερακι ας πουμε... αλλα κανα 7ρι...

χεχεχεχε.............

:a22:

:lol: :lol:
:beer:


O "απατεώνας" δεν διορθώνει ΔΕΥΤΕΡΑΚΙΑ αλλά ΠΡΟΣΩΠΑΚΙΑ! Εϊπα να μην βάλω χρόνους συντάκτη μοτο-περιοδικού, ή ιπτάμενου λογιστή αλλά ενός πτωχού επιχειρηματία που οδηγάει R6 και δεν γνωρίζει τι μάρκα ήταν τα FZR :lol: :lol: :lol:

Φαντάσου για πόσο έμπειρο αναβάτη στα χρόνια μιλάμε...:wave2:

Κάτσε μην γράψω και χρόνους Σερρών για αναβάτη με BMW GS 1200 ή ΚΤΜ 950 LC8 και δεν σας ξεπλένει ούτε ο Νείλος, ε Χοτ Ντόγκυ...:wave2:

Nα σας πω ένα πράγμα, πέραν της πλάκας, που νοιώθω ότι είναι χρήσιμο. Μεταξύ μας τσακωνόμαστε ή και ανταγωνιζόμαστε ΟΛΟΙ σαν παιδιά μερικές φορές και είναι λογικό. Ο αναμάρτητος 1ος τω λίθο βαλέτω, όμως όπως συσπειρωνόμαστε σε μια πίστα που συναντιόμαστε μεταξύ αγνώστων και χαιρόμαστε, γιατί είμαστε γνωστοί από ένα φόρουμ ή αντιστοίχως μας την έπεσαν κάποιοι τρίτοι και άγνωστοι, πάλι υπάρχει μια ένωση λόγω γνωριμίας ή κοινών εμπειριών, ε καλό θα ήταν με τον ίδιο τρόπο (της συσπείρωσης/της θετικής στάσης) να ανοίγουμε τα αυτιά μας και να ακούμε όλους όσους έχουν κάτι να μας πουν για να γίνουμε καλύτεροι. Με μπόλικη δόση χιούμορ (kinhshs) χωρίς παρεξηγήσεις ή προσβολές.

Κι εγώ που 35αρίζω σε 2 μήνες, άκουω και τον εκπαιδευτή μου στα CSS που είναι 25 χρονών και κάποιον που όλη μέρα τεστάρει μοτοσυκλέτες και είναι 29άρης παραβλέπoντας το γεγονός ότι οδηγάω απ’ τα 16 μου (φυσικά λάθος) και έχω ανοιχτά ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΙΑ για να μάθω και να γίνω καλύτερος και καλύτερος και καλύτερος. Αυτή είναι η ικανοποίηση ενός μοναχικού αθλήματος, το έχω ξαναζήσει με το σερφ που δεν σε βλέπει κανένας τι κάνεις και πως το κάνεις και μπορεί να βγεις έξω λέγοντας, «Έλα μωρέ με το μαλάκα τον Κακλαμανάκη, να βουτήξω εγώ ένα σανίδι να πεταχτώ στην Κρήτη αέρα...» και μετά τον φάγαν οι γλάααροι .....
Σε αυτού του είδους τα άθληματα, χόμπι όπως θες πεστα, η γνώση, η αυτοσυγκέντρωση και η τριβή είναι αυτά που σε φτιάχνουν και γρήγορο και ασφαλή αναβάτη είτε για σένα είτε για την παρέα σου μα ακόμα ακόμα σωστό για τους άλλους 4.999.999 οδηγούς αυτοκινήτου ή μοτό που μοιράζεσαι αυτήν την πόλη.
Και ένα είναι σίγουρο, για να ήμαστε καλά χρειαζόμαστε όλοι δουλειά, πολύ δουλειά και κέφι. Γιατί η μοτοσικλέτα, ότι μάρκα ή εθνικότητας κι αν είναι ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΝΕΙ ΧΑΡΑ!


Πριν από μερικά χρόνια, (βλέπε ημερομηνία εγγραφής μου), είμασταν καμιά 10αριά νοματέοι που γίναμε φίλοι από δω μέσα. Τρέχαμε τότες σε κάτι Β. Ευβοιες και κάτι Λεωνίδια και Λειβαδιές και Ιτέες κλπ κλπ άρτσι μπούρτσι και λουλάς που θα πει κι ο παντοφλέιτορ Στάθης χοχοχο παππούκααα, άρα και έκδηλη η χαρα όλων αυτών όταν βλέπουμε φωτό των τωρινών παιδιών από πίστες με αριθμούς συμμετοχών μεγάλους. Είναι χαρά και όχι κόμπλεξ, και το τονίζω για να μην αναφερθεί κανάς γρηγοριαδης ότι γράφω υποννοούμενα για κάποιους κλπες βλακειες ... Προς Θεού
:uplate:

Zanzibar
31/08/2005, 01:22
Ρε Stabaka

Κέρνα κανά Μοχίτο ρε καβουροτσέπη!!! :D :D :D


22763

Runner Ducati
31/08/2005, 01:52
Οσα χρονια και αν περασουν, οσα Μαιαμι και να βγαλετε, παλι τα δεκατετραχρονα στα GP125, θα στριβουν γρηγοροτερα με την πρωτη στο βασανο σας(μας)... Κ8-Κ9.............

ναι ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΣΕ ΛΕΝΕ ΣΥΝΙΩΡΗ... :lol: (οχι εσενα ρε)

αλλα... καπως πρεπει να ζησει και ο κοσμος... :a22: :a022:

δεν βαριεσαι... οτι λεμε χρησιμο ειναι... :smokin:


αντε γεια μας... χικ... :beer: :beer: :beer: :beer:


22766

Stabak
31/08/2005, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zanzibar
ή ιπτάμενου λογιστή

Για ποιόν λες Ζαν? Για τον Σπύρο?

Μου μαθες και τα μοχίτο, τάγαρε.... αλλά θα σε φτιάξω που θα πάει και σενα και τον εκπαιδευτή σου και τον μηχανικό σου και όποιον θες, κουλάτζα

Stabak
31/08/2005, 10:16
και πουσαι πάρε ένα Dee Dee με την φλωράντζα που μου έβαλες!


22780

maron
31/08/2005, 11:12
telika ta ducati ienai prapra
i yperopla giati den apofasizete\\\;;;

pantos afou me tous xronous aytous eistai oikoanopoiimenoi
tote mallon den xreiazete na parete giaponeziko...

prosoxi mono giati ky kloforei kai giaponeziko theovaro xiliari pou
an to petyxete se pista me tous xronous sas tha pate na vreite kamia italida na xorepsete. vlepe fzr 1000 exup

o opoios xronika einai kai neos odygos.

sorry gia tin kafrila alla
tin mia eiste super kai tin alli odygite prapra.

proti mou epafi me italides itan tin kyriaki stin epidavro opou exo na po to exeis.
749 sigoyra kati diaforetiko to opoio thelei psaximo apo tin arxi
gia na mporo na to pao grigora.
moter sigoura pio adynamo apo 600 (arketa tha elega,isos kalo 250 2stroke)

mv agusta----------
ayto an ekane oso to k5 to eperna avrio.
telika oi italy xeroun na ftiaxnoun oraia mixanakia alla den katalavaino aytous pou ta agorazoun

den exete katalavei oti oi giaponezoi den asxolounte mazi sas pia\;

einai giati den katalavenete
fantazome an parei o rossi ducati kai parei protathlima ti tha ginei...............

deite xronous kai tha katalavete oti olla
strivoun
akei na to leei i psixoula sou..


tellos kai sorry gia tin kourasei prosopika den mpika mesa tin kyriaki alla an empena tha empena gia na xekavloso (ara gia na trexo) den xero kata poso tha pigena pio grigora apo allous alla
an mou elege kapoios oti etrexa stin pista tha gelousa.

Runner Ducati
31/08/2005, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από maron
telika ta ducati ienai prapra
i yperopla giati den apofasizete;;;

pantos afou me tous xronous aytous eistai oikoanopoiimenoi
tote mallon den xreiazete na parete giaponeziko...



Καλημερα βρε σεις... :sun:

πραπρα ειναι πραπρα... εμεις ειμαστε καλοι και πανε μια χαρα... γιαυτο δεν τ'αλλαζουμε...

με τους χρονους δεν ειμαι εγω ακομα, αλλα το αγεροψυκτο πραπρα Μ620 με τα 60 αλογακια με Μιμικο εκανε 1:06 Μεγαρα... αρα εμεις με το αλλο αγεροψυκτο πραπρα που εχουμε και 70 ολοκληρα αλογακια, μπορουμε να προσπαθουμε μηπως και πιασουμε το 1:08... ειμαστε και μεσηλικες ντε, δεν ζηταμε πολλα... :lol:

εχει πλακα παντως με το πραπραπρα...


:) :lol: :beer:

idi
31/08/2005, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από maron

749 sigoyra kati diaforetiko to opoio thelei psaximo apo tin arxi
gia na mporo na to pao grigora.
moter sigoura pio adynamo apo 600 (arketa tha elega,isos kalo 250 2stroke)

πιο αδυναμο απο 600????

οκ πασο.....

(απλα κοιτα το διαγραμμα ροπης/ιπποδυναμης στις μεσαιες καμια 10ρια αλογα παραπανω....)

maron
31/08/2005, 11:53
e tote eisai enas mesylikas theos afou me prapra kaneis tosa.
exo mpei dyo fores alla kamia den ekatsa na metriso xrono.
o filos mou o blitz pouexei mpei mia se proxiri metrisi gyrnage sto 1.07 fantazome oti eimai konta tou.
epeisis fantazomai ti tha ginei an pareis mixani.
alithia ego odygisa proti fora italida thn kyriaki esy exeis kavalisei giaponezoula;
telos toy minos serres kai poly tha ithela na do enan iatlofilo na yperaspisti tin moto toy otan vriskete mprosta tis kai mprosta seallous se mia pista xoris kamia dikaiologia kai oxi mprosta apo to PC toy.


olla ayta sta grafo fylika kai me to klima pou mou etheses sta megara.


ps.xereis ayto pou eleges leme diafora sto forum gia na peirazomaste.. xexe poly goustaro

maron
31/08/2005, 11:58
kai sorry xekollate me ta dynamometra.
an isxian olla ayta ston dromo ena 750 tou 96 pou exo me ena 2003 tha eprepe stin eytheia na exoun treli diafora an krino apo alloga killa, alla den to vlepo kai poly.
oso gia to 749 ithele proti kai travigma gia na kanei mia souzitsa ase pou to moter variotane na strofarei vlepe XT.
olla ayta me kapoia epifilaxei mias kai den xero mipos to sugekrimenoo eixe kapoio provlima.
an kai den vlepo ton logo kainourgio mixanaki einai

idi
31/08/2005, 12:01
ναι δε θα κοιταμε δυναμομετρα θα φερνουμε τα μηχανακια σε εσενα να μας πεις πια ειναι πιο δυνατα...

δε μας χεζεις ρε φιλε ??? που ζεις???

πολυ Joe bar διαβαζεις....

fazerakis
31/08/2005, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Runner Ducati
Καλημερα βρε σεις... :sun:

πραπρα ειναι πραπρα... εμεις ειμαστε καλοι και πανε μια χαρα... γιαυτο δεν τ'αλλαζουμε...

με τους χρονους δεν ειμαι εγω ακομα, αλλα το αγεροψυκτο πραπρα Μ620 με τα 60 αλογακια με Μιμικο εκανε 1:06 Μεγαρα... αρα εμεις με το αλλο αγεροψυκτο πραπρα που εχουμε και 70 ολοκληρα αλογακια, μπορουμε να προσπαθουμε μηπως και πιασουμε το 1:08... ειμαστε και μεσηλικες ντε, δεν ζηταμε πολλα... :lol:

εχει πλακα παντως με το πραπραπρα...


:) :lol: :beer:

Θα σε διορθώσω για μια λεπτομέρια. ο Μιμικος γύρναγε 1.05.500 για την ακρίβεια και έχοντάς σε δει να οδηγείς το 1.06-1.07 το έχεις αν ψάξεις λίγο ακόμα τις γραμμές σου γιατί από κλίσεις είσαι άντε γεια.
Ανυπομμονώ να παίξουμε την επόμενη φορά. Τι λές θα είσαι Σέρρες στις 24 Σεπτέμβρη?
:winka:

Runner Ducati
31/08/2005, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από maron
e tote eisai enas mesylikas theos afou me prapra kaneis tosa.
exo mpei dyo fores alla kamia den ekatsa na metriso xrono.
o filos mou o blitz pouexei mpei mia se proxiri metrisi gyrnage sto 1.07 fantazome oti eimai konta tou.
epeisis fantazomai ti tha ginei an pareis mixani.
alithia ego odygisa proti fora italida thn kyriaki esy exeis kavalisei giaponezoula;
telos toy minos serres kai poly tha ithela na do enan iatlofilo na yperaspisti tin moto toy otan vriskete mprosta tis kai mprosta seallous se mia pista xoris kamia dikaiologia kai oxi mprosta apo to PC toy.


olla ayta sta grafo fylika kai me to klima pou mou etheses sta megara.


ps.xereis ayto pou eleges leme diafora sto forum gia na peirazomaste.. xexe poly goustaro

Ρε εγω δεν ειμαι που σας "προκαλεσα" και προσκαλεσα εαν θυμασαι για τα Μεγαρα??? εσεις με σουπερντουπερ ιαπωνικα με 120-140-170 αλογα, και γω με το αρχαιο αεροψυκτο μηχανακι μη καταλληλο ετσι οπως ειναι για πιστα, με τελειωμενα λαστιχα δρομου, και γω ακομα αναρωνω και απο εγχειρηση στο γονατο απο κομμενο τενοντα...............
εγω μιλαω πισω απο το PC ??? η εσυ που ηρθες Μεγαρα την εκανες γυριστη???..

και τωρα μου λες οτι τοσο ΘΑ... γυρνας... και γω με 749 ΘΑ γυρναω 1:02 .... αυτα θα λεμε?? ... :lol: :lol: :lol:
αλλωστε και γω 3 φορα ειναι που μπηκα Μεγαρα και 2 με το Μονστερ αυτο......

εγω παρολα τα προβληματα, μπηκα μεσα, και γνωριζουν τα παιδια εαν γυρναγα καποιες στιγμες στο 1:11, μεσα στο 1:12 το σταθερο ;) ....
οταν ηταν ολο το χαρμανι με τις 30-35 μοτο μεσα και δεν μπορουσα να προσπερασω.................

μπορω πιστευω και μεσα στο 1:10 με λαστιχακια της προκοπης για πιστα και ενα trackday ακομα, με το Μονστερακι ετσι οπως ειναι τωρα, (που πιθανον γυρισα το απογευμα που ηταν αδεια η πιστα... απλα εαν εχει πολλες μοτοσυκλετες μεσα που πανε πιο αργα, λογο πολυ μικρης ιπποδυναμης, ετσι και δεν προσπερνας αεροπορια, κατι που δεν κανω τοσο εγω, το Μονστερακι δεν μπορει να γραψει χρονους... χανει πολυ, θελει σχετικα αδεια πιστα

ομως για να παει πραγματικα γρηγορα θελει να σηκωθουν οι εξατμισεις και τα μαρσπιε γιατι βρισκει κατω ευκολα και κοβεις ρυθμο με αποτελεσμα να μην πεφτουν οι χρονοι.................................

γιαπωνεζα δεν εχω οδηγηση, αλλα δεν μου κανει κεφι... κυριως για το μοτερ, δεν μου αρεσουν τα τετρακυλινδρα και ο τροπος που βγαζουν την δυναμη.....

οσο για τελος του μηνος, οπως ξερουν και πολλα παιδια απο εδω, ειμαι ναυτικος στο επαγγελμα, ειμαι ανεργος απο τον Φεβρουαριο, και χτυπησα τον Ιουνιο το γονατο μου, βρηκε στα ματια της γατας στα λιμανακια, με πηγε πισω πολυ, και αυτη τη στιγμη ζω σχεδον με δανεικα... το βλεπω χλωμο... αν και ποτε δεν ξερεις, επισης στις 14 νομιζω του μηνος εχει παλι Μεγαρα... ειναι κοντα και κοστιζει 15 ευρω το session, εγω θα προσπαθησω να βρω λαστιχα και πιο καταλληλα για πιστα αυτη τη φορα, και θα ειμαι εκει.......... μπορεις να ερθεις... ;)

:) :lol: :beer:

stokos
31/08/2005, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bladerunner
Να ρωτήσω κάτι άσχετο;

....Τους χρόνους σας.... στην πίστα... πώς τους γνωρίζετε;;
Από τα λίγα που κατάλαβα .... οι περισσότεροι χρησιμοποιούν ηλιακό ρολόϊ. Οι tech freaks έχουν αναβαθμιστεί με κλεψύδρα.
Εξαίρεση ο Ζαν, που μετράει γυρολόγιο σύμφωνα με τις Ολυμπιάδες.
Δημ.: Έλα Ζαν .... πόσο έγραψες Σέρρες;
Ζαν : 1 Αθήνα 2004 και μισό Μουντιάλ.

Runner Ducati
31/08/2005, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από fazerakis
Θα σε διορθώσω για μια λεπτομέρια. ο Μιμικος γύρναγε 1.05.500 για την ακρίβεια και έχοντάς σε δει να οδηγείς το 1.06-1.07 το έχεις αν ψάξεις λίγο ακόμα τις γραμμές σου γιατί από κλίσεις είσαι άντε γεια.
Ανυπομμονώ να παίξουμε την επόμενη φορά. Τι λές θα είσαι Σέρρες στις 24 Σεπτέμβρη?
:winka:

Γιωργο, εφυγες ρε το απογευμα που καπως αδειασε η πιστα... και ηθελα να ειμαστε παρεα να δειξεις τιποτις ρε μπαγασα..........

ααα... και επειδη για κανα γυρο ψιλοστεκομουν πισω σου επροχτες χανοντας ομως εδαφος, προλαβα και σε παρακολουθησα ομως... κανεις απιθανες προσπερασεις πολυ ηρεμος και σταθερα... :a013: και οπως ειδα, και πολυ ασφαλης μαλιστα.......................

μακαρι να εχω δουλεψει σε μια συγγενικη εταιρια να εχω κανα φραγκακι, και θα το προσπαθησω......
ανεργος ρεεε............ :(

:beer:

stokos
31/08/2005, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Runner Ducati
Ρε εγω δεν ειμαι που σας "προκαλεσα" και προσκαλεσα εαν θυμασαι για τα Μεγαρα??? εσεις με σουπερντουπερ ιαπωνικα με 120-140-170 αλογα, και γω με το αρχαιο αεροψυκτο μηχανακι μη καταλληλο ετσι οπως ειναι για πιστα, με τελειωμενα λαστιχα δρομου, και γω ακομα αναρωνω και απο εγχειρηση στο γονατο απο κομμενο τενοντα...............
εγω μιλαω πισω απο το PC ??? η εσυ που ηρθες Μεγαρα την εκανες γυριστη???..
Εσύ ρε δρομέα, μη κουράζεσαι τσάμπα σε κάθε ποστ.
Βάλε μόνιμα για υπογρφή σου:

Σέρρες 1.30
Μέγαρα 1.10
με ιταλική καφετιέρα των ΄70s, μισό γόνατο και αναβάτη μειωμένης εμπειρίας. Άμα βρείτε κανένα τένοντα στα Λιμανάκια, μεζέψτε τον γιατί τον θέλω.




..... και ξεμπερδεύεις.

fazerakis
31/08/2005, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Runner Ducati
Γιωργο, εφυγες ρε το απογευμα που καπως αδειασε η πιστα... και ηθελα να ειμαστε παρεα να δειξεις τιποτις ρε μπαγασα..........

ααα... και επειδη για κανα γυρο ψιλοστεκομουν πισω σου επροχτες χανοντας ομως εδαφος, προλαβα και σε παρακολουθησα ομως... κανεις απιθανες προσπερασεις πολυ ηρεμος και σταθερα... :a013: και οπως ειδα, και πολυ ασφαλης μαλιστα.......................

μακαρι να εχω δουλεψει σε μια συγγενικη εταιρια να εχω κανα φραγκακι, και θα το προσπαθησω......
ανεργος ρεεε............ :(

:beer:

Είχα λιώσει, το ίδιο και τα λάστιχά μου που είχαν ήδη κάνει 6.000χλμ στην Αττική όδο και πρέπει να κρατήσω πάνω και όλο το Σεπτέμβρη μέχρι τις Σέρρες (Εκεί λέω να παίξω με slick είναι φτηνότερα από τα Supercorsa και γραφουν εύκολα γρήγορους γύρους, απλά θα πάρω και κανά Diablo για το δρόμο τον Οκτώβρη με το μηνιάτικο)

Όσο για τις ασφαλείς προσπεράσεις αυτά πες τα στο Θάνο που με πήρε με κακό μάτι επειδή ο μα...ας με το GSXR νόμιζε οτι χωρούσε πίσω μου.:yuck: (μη ξεράσω)

Όσο για δουλειά ο χώρος βαράει κρίση, και για που να μπαρκάρεις τώρα. Μετά ξεχνάς μηχανάκια και πίστες. :sad:

maron
31/08/2005, 13:05
xeraito fazeraki
poly mas xananoigeis ase na tou kanoume thn ekplixi kai na arxisei na mas leei gia ilikies, xronos, adynama moter, dialymena lastixa, akatalili moto, akatalilos anavatis, poly kalos xronos 1.10 xexe kai oti eimai kai kyria pou irtha me ta teleia elastika mou (kapou yparxei miaphoto me to telios slick piso racetech) kai tin parea na min kanei kefi na mpei sto MOURDELLO pou legete megara kai tha to xanataisete se dyoi evdomades.

fille runner sorry pou sou exoun katsei olla strava.
an olla ayta ta les gia na dimiourgithei fagoura kai gia xavale tote min stravoneis kai min pairneis tis metriths osa grafonte.
an paly ta pisteveis elpizo otan xanavrethoume na ypostirixeis tis apopsis sou kai na min arxiseis ta peri adynmias......,,,,......,,,,,....
opos sosta leei o stokos (an thimame kala pio pano)

gia sou stoke:wave2: :wave2:

Runner Ducati
31/08/2005, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από maron
xeraito fazeraki
poly mas xananoigeis ase na tou kanoume thn ekplixi kai na arxisei na mas leei gia ilikies, xronos, adynama moter, dialymena lastixa, akatalili moto, akatalilos anavatis, poly kalos xronos 1.10 xexe kai oti eimai kai kyria pou irtha me ta teleia elastika mou (kapou yparxei miaphoto me to telios slick piso racetech) kai tin parea na min kanei kefi na mpei sto MOURDELLO pou legete megara kai tha to xanataisete se dyoi evdomades.

fille runner sorry pou sou exoun katsei olla strava.
an olla ayta ta les gia na dimiourgithei fagoura kai gia xavale tote min stravoneis kai min pairneis tis metriths osa grafonte.
an paly ta pisteveis elpizo otan xanavrethoume na ypostirixeis tis apopsis sou kai na min arxiseis ta peri adynmias......,,,,......,,,,,....
opos sosta leei o stokos (an thimame kala pio pano)

gia sou stoke:wave2: :wave2:


Οχι... οχι... την επομενη που θα μπω Μεγαρα... ελα... σε 15 μερες... θα εχω καλα λαστιχα και θα ειμαι καλυτερα... θα εχουμε και βιντεοκαμερα... για να ανεβουν στο νετ... οχι να λεμε οτι θεμε... με ντοκουμεντα................................

και δεν στραβωνω... συζητηση στις διαμαχες κανουμε....... :p

;) :) :beer:

Stabak
31/08/2005, 13:21
Δεν ξέρω τι λέτε αλλά Πάχη γυρνάω 1.02 και θέλω να το ρίξω στο 1.01.300 και Σέρρες 1.24 σταθερά...

και όλα αυτά με άρτιο οργανισμό, ένα ταπεινό Ρ1 του λαού, χωρίς ούτε σωληνακια υψηλής, πλήρως εργαζόμενος με μέτριο λογαριασμό στην τράπεζα και εμπειρία λιγότερο από χρόνο...

Runner Ducati
31/08/2005, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
Δεν ξέρω τι λέτε αλλά Πάχη γυρνάω 1.02 και θέλω να το ρίξω στο 1.01.300 και Σέρρες 1.24 σταθερά...

και όλα αυτά με άρτιο οργανισμό, ένα ταπεινό Ρ1 του λαού, χωρίς ούτε σωληνακια υψηλής, πλήρως εργαζόμενος με μέτριο λογαριασμό στην τράπεζα και εμπειρία λιγότερο από χρόνο...

Παχη???... κοντα στα Μεγαρα δεν ειναι???
καλα ποσες πιστες εχει εκει???...


:D :) :beer:

:lol: :lol:

fazerakis
31/08/2005, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
Δεν ξέρω τι λέτε αλλά Πάχη γυρνάω 1.02 και θέλω να το ρίξω στο 1.01.300 και Σέρρες 1.24 σταθερά...

και όλα αυτά με άρτιο οργανισμό, ένα ταπεινό Ρ1 του λαού, χωρίς ούτε σωληνακια υψηλής, πλήρως εργαζόμενος με μέτριο λογαριασμό στην τράπεζα και εμπειρία λιγότερο από χρόνο...

1.02!!!!! Που ήσουν την κυριακή στα μονά γιατί στα ζυγά δεν σε είδα.

Να σου πω αγόρι μου, δεν πας να βγάλεις και μια αγωνιστική άδεια να μπεις στους νέους και θα κρατάω πανό με το όνομά σου αν γυρνας 1.02 και 1.24 αντίστοιχα. :smokin:

EarthDog
31/08/2005, 13:35
Δεν μου παραχωρεί κάποιος τη θέση του για τα CSS την άλλη βδομάδα στα Μέγαρα; Προηγούμαι βάση χρόνων :D :D :D :D :D :D :D

Μαλακία διαμάχη το κάνατε, ούτε ένα καντήλι δεν έχει πέσει...

γαμώ το σπίτι μου.... :bigcry: :bigcry:

Zanzibar
31/08/2005, 13:38
Nαι ρε στην Πάχη είναι η καινούρια πίστα αλλά εκεί μπαίνουν μόνο γρήγοροι κάτω του 1:00΄

Κορυφαία ασφρλατος και είναι και 5,1 χλμ σχεδόν διπλή δηλ από των Μεγάρων.

Για ελεύθερα η είσοδος είναι 600?

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Θάνος
31/08/2005, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Runner Ducati
γιαπωνεζα δεν εχω οδηγηση, αλλα δεν μου κανει κεφι... κυριως για το μοτερ, δεν μου αρεσουν τα τετρακυλινδρα και ο τροπος που βγαζουν την δυναμη.....

Γι'αυτό και μένα δεν μου αρέσουν τα ιταλικά... είναι πολύ απότομα! Αν και δεν έχω οδηγήσει κανένα... :a9:

Θάνος
31/08/2005, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από fazerakis
Όσο για τις ασφαλείς προσπεράσεις αυτά πες τα στο Θάνο που με πήρε με κακό μάτι επειδή ο μα...ας με το GSXR νόμιζε οτι χωρούσε πίσω μου.:yuck: (μη ξεράσω)

Γιατί το λες αυτό; Εγώ είμαι καλός άνθρωπος... :a49:

fazerakis
31/08/2005, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Γιατί το λες αυτό; Εγώ είμαι καλός άνθρωπος... :a49:

Οι κακοί είναι στη φυλακή:lol:

Runner Ducati
31/08/2005, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Γι'αυτό και μένα δεν μου αρέσουν τα ιταλικά... είναι πολύ απότομα! Αν και δεν έχω οδηγήσει κανένα... :a9:

Εχω οδηγησει λιγο Θανο, και το εχω "κυνηγησει" μαλιστα στην Πεντελη ενα ZZR600 ... και ενα CB400R στην Β.Εβοια, οταν μαλιστα ειχα το μικρο Μονστερ με 50 αλογα... (και 1-2 αλλα Ι4 ομως μεσα στην πολη τετραγωνο κλπ)... το οτι δεν ειναι τιποτα τις προκοπης μηχανακια οκ το δεχομαι... υποτιθεται οτι και το Μονστερακι δεν ειναι 749 η σοβαρο SS... αλλα δεν στεκομαι στο στησιμο τους... αλλα στο μοτερ τους......................
αυτο που δεν μου αρεσε ηταν ο τροπος που δουλευει ψηλα το μοτερ και η ελλειψη και αισθηση ροπης χαμηλα... δεν με ενδιαφερουν τοσο τα αλογα οσο η ροπη, τα πολλα αλογα δεν μπορω να τα διαχειριστω ετσι και αλλιως... ενω την ροπη απο χαμηλα που ανεβαινει "αργοτερα" και γραμμικα ναι.... δηλαδη προτιμω ενα 1000ρι διβαλβιδο L2 με 90 αλογα στις 7000-8000rpm, και σχεδον 10κιλο ροπης στις 6000rpm που απο τις 3000rpm εχει βγαλει τα μισα κιλα, και ειναι γεματο γραμμικα μεχρι επανω... παρα ενα I4 600αρι με 120 αλογα που αποδιδει στις 11000 την μεγιστη ροπη των 6 κιλων, και ειναι "κενο" στις 6000 στροφες, και βγαζει τα αλογα απο τις 10000 μεχρι τις 12000rpm................
πχ το Ι4 600 που οδηγησα εχει 6 κιλα ροπη στις 9500+rpm και καπου 85+ αλογα τροχο στις 11500rpm... επισης ανεβαζει στροφες πολυ γρηγορα και η ροπη και τα αλογα εβγαιναν ψηλα, γρηγορα και σε μικρο φασμα στροφων, και μεχρι τις 8000 ειχε αισθηση κενου σε σχεση με το Μονστερακι που εχω τωρα... αυτη η αισθηση δεν μου αρεσει... οταν το "κυνηγησα" στις στροφες τις Πεντελης, περισσοτερη ωρα με απασχολουσε η διαχειριση της δυναμης μεσα και στην εξοδο της στροφης, παρα η ιδια η στροφη, πως δουλευαν οι αναρτησεις, και ο τροπος που απαιτουσε η καθε στροφη για να παω "γρηγορα".................................
δεν λεω... το μαθαινεις ισως σιγα-σιγα, απλα δεν μου πολυαρεσει..................
το Μονστερ εχει με τις εξατμισεις 7.4 κιλα στις 6000 και 72-73 αλογα στις 8000... αλλα ειναι "δυνατο" και γεματο απο τις 4000-5000rpm.......
θελω να ακουω καθε πιστονια να χτυπαει μαζι με τους χτυπους της καρδιας μου, και οχι ενα τρελο σβιιιουννγκκκ... και παρτα ολα στα μουτρα....

Κοινως τα μοτερ αυτα κανουν περισσοτερο για αυτοκινητα τυπου Χιουνται, παρα για μοτοσυκλετες... :lol:

εξαιρουνται τα μικρα διχρονα (125-250) γιατι ειναι εντελως διαφορετικη υποθεση, και οδηγουνται και διαφορετικα......................

ασχετο με το ποστ διαμαχη για τα Μεγαρα... αλλα δεν με αφηνεται να αγιασω ρε σχιστοματηδες :lol: :lol:

:) :cool: :beer:

hornet
31/08/2005, 16:27
θελω να ακουω καθε πιστονια να χτυπαει μαζι με τους χτυπους της καρδιας μου, και οχι ενα τρελο σβιιιουννγκκκ... και παρτα ολα στα μουτρα....


και εμενα το δικο μου χτυπαει ετσι αλλα οταν εχω ταχυπαλμια!!!!:rotflmao:

Θάνος
31/08/2005, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Runner Ducati
Εχω οδηγησει λιγο Θανο, και το εχω "κυνηγησει" μαλιστα στην Πεντελη ενα ZZR600 ... και ενα CB400R στην Β.Εβοια, οταν μαλιστα ειχα το μικρο Μονστερ με 50 αλογα... (και 1-2 αλλα Ι4 ομως μεσα στην πολη τετραγωνο κλπ)... το οτι δεν ειναι τιποτα τις προκοπης μηχανακια οκ το δεχομαι... υποτιθεται οτι και το Μονστερακι δεν ειναι 749 η σοβαρο SS... αλλα δεν στεκομαι στο στησιμο τους... αλλα στο μοτερ τους......................
αυτο που δεν μου αρεσε ηταν ο τροπος που δουλευει ψηλα το μοτερ και η ελλειψη και αισθηση ροπης χαμηλα... δεν με ενδιαφερουν τοσο τα αλογα οσο η ροπη, τα πολλα αλογα δεν μπορω να τα διαχειριστω ετσι και αλλιως... ενω την ροπη απο χαμηλα που ανεβαινει "αργοτερα" και γραμμικα ναι.... δηλαδη προτιμω ενα 1000ρι διβαλβιδο L2 με 90 αλογα στις 7000-8000rpm, και σχεδον 10κιλο ροπης στις 6000rpm που απο τις 3000rpm εχει βγαλει τα μισα κιλα, και ειναι γεματο γραμμικα μεχρι επανω... παρα ενα I4 600αρι με 120 αλογα που αποδιδει στις 11000 την μεγιστη ροπη των 6 κιλων, και ειναι "κενο" στις 6000 στροφες, και βγαζει τα αλογα απο τις 10000 μεχρι τις 12000rpm................
πχ το Ι4 600 που οδηγησα εχει 6 κιλα ροπη στις 9500+rpm και καπου 85+ αλογα τροχο στις 11500rpm... επισης ανεβαζει στροφες πολυ γρηγορα και η ροπη και τα αλογα εβγαιναν ψηλα, γρηγορα και σε μικρο φασμα στροφων, και μεχρι τις 8000 ειχε αισθηση κενου σε σχεση με το Μονστερακι που εχω τωρα... αυτη η αισθηση δεν μου αρεσει... οταν το "κυνηγησα" στις στροφες τις Πεντελης, περισσοτερη ωρα με απασχολουσε η διαχειριση της δυναμης μεσα και στην εξοδο της στροφης, παρα η ιδια η στροφη, πως δουλευαν οι αναρτησεις, και ο τροπος που απαιτουσε η καθε στροφη για να παω "γρηγορα".................................
δεν λεω... το μαθαινεις ισως σιγα-σιγα, απλα δεν μου πολυαρεσει..................
το Μονστερ εχει με τις εξατμισεις 7.4 κιλα στις 6000 και 72-73 αλογα στις 8000... αλλα ειναι "δυνατο" και γεματο απο τις 4000-5000rpm.......
θελω να ακουω καθε πιστονια να χτυπαει μαζι με τους χτυπους της καρδιας μου, και οχι ενα τρελο σβιιιουννγκκκ... και παρτα ολα στα μουτρα....

Κοινως τα μοτερ αυτα κανουν περισσοτερο για αυτοκινητα τυπου Χιουνται, παρα για μοτοσυκλετες... :lol:

εξαιρουνται τα μικρα διχρονα (125-250) γιατι ειναι εντελως διαφορετικη υποθεση, και οδηγουνται και διαφορετικα......................

ασχετο με το ποστ διαμαχη για τα Μεγαρα... αλλα δεν με αφηνεται να αγιασω ρε σχιστοματηδες :lol: :lol:

:) :cool: :beer:

Πωπω αδερφέ μου... δεν είναι να σου πει κανείς τίποτα, γράφεις μυθιστόρημα :a26: :a018:

Δεν ξέρω τώρα τι λέτε εσείς οι πραπράδες. Εγώ θέλω το μηχανάκι μου να σφυρίζει. Αλλιώς θα έπαιρνα καΐκι...

Runner Ducati
31/08/2005, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Πωπω αδερφέ μου... δεν είναι να σου πει κανείς τίποτα, γράφεις μυθιστόρημα :a26: :a018:

Δεν ξέρω τώρα τι λέτε εσείς οι πραπράδες. Εγώ θέλω το μηχανάκι μου να σφυρίζει. Αλλιώς θα έπαιρνα καΐκι...

Καικι εε???... χχχμμμ... δεν ειν' κακη ιδεα...
ετσι θα πηγαινω και για ψαρεμα...

:lol: :lol: :lol:


:dizzy: :beer:

EarthDog
31/08/2005, 16:34
αχ, ρε κουφ$%^5ες να είχα τα φράγκα να μην έδινα τη μπούσα να σου την έδινα ρε ραννερ να δεις τα 14,5 κιλά απο 6000-9000 και 183 στον τροχο πως ειναι...

δεν θα το ειχες ευχαριστηθει από αυτά που λες :D αλλά θα έχανες το μυαλουδάκι σου..και ΦΥΣΙΚΑ δεν εννοώ για ευθείες..εννοω για αχαλίνωτο ΣΕΞ στις στροφές;)

ο καθένας ψάχνει διαφορετικά,αλλά μη τα ισοπεδώνουμε και όλα...

stako
31/08/2005, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Runner Ducati
Εχω οδηγησει λιγο Θανο, και το εχω "κυνηγησει" μαλιστα στην Πεντελη ενα ZZR600 ... και ενα CB400R στην Β.Εβοια, οταν μαλιστα ειχα το μικρο Μονστερ με 50 αλογα... (και 1-2 αλλα Ι4 ομως μεσα στην πολη τετραγωνο κλπ)... το οτι δεν ειναι τιποτα τις προκοπης μηχανακια οκ το δεχομαι... υποτιθεται οτι και το Μονστερακι δεν ειναι 749 η σοβαρο SS... αλλα δεν στεκομαι στο στησιμο τους... αλλα στο μοτερ τους......................
αυτο που δεν μου αρεσε ηταν ο τροπος που δουλευει ψηλα το μοτερ και η ελλειψη και αισθηση ροπης χαμηλα... δεν με ενδιαφερουν τοσο τα αλογα οσο η ροπη, τα πολλα αλογα δεν μπορω να τα διαχειριστω ετσι και αλλιως... ενω την ροπη απο χαμηλα που ανεβαινει "αργοτερα" και γραμμικα ναι.... δηλαδη προτιμω ενα 1000ρι διβαλβιδο L2 με 90 αλογα στις 7000-8000rpm, και σχεδον 10κιλο ροπης στις 6000rpm που απο τις 3000rpm εχει βγαλει τα μισα κιλα, και ειναι γεματο γραμμικα μεχρι επανω... παρα ενα I4 600αρι με 120 αλογα που αποδιδει στις 11000 την μεγιστη ροπη των 6 κιλων, και ειναι "κενο" στις 6000 στροφες, και βγαζει τα αλογα απο τις 10000 μεχρι τις 12000rpm................
πχ το Ι4 600 που οδηγησα εχει 6 κιλα ροπη στις 9500+rpm και καπου 85+ αλογα τροχο στις 11500rpm... επισης ανεβαζει στροφες πολυ γρηγορα και η ροπη και τα αλογα εβγαιναν ψηλα, γρηγορα και σε μικρο φασμα στροφων, και μεχρι τις 8000 ειχε αισθηση κενου σε σχεση με το Μονστερακι που εχω τωρα... αυτη η αισθηση δεν μου αρεσει... οταν το "κυνηγησα" στις στροφες τις Πεντελης, περισσοτερη ωρα με απασχολουσε η διαχειριση της δυναμης μεσα και στην εξοδο της στροφης, παρα η ιδια η στροφη, πως δουλευαν οι αναρτησεις, και ο τροπος που απαιτουσε η καθε στροφη για να παω "γρηγορα".................................
δεν λεω... το μαθαινεις ισως σιγα-σιγα, απλα δεν μου πολυαρεσει..................
το Μονστερ εχει με τις εξατμισεις 7.4 κιλα στις 6000 και 72-73 αλογα στις 8000... αλλα ειναι "δυνατο" και γεματο απο τις 4000-5000rpm.......
θελω να ακουω καθε πιστονια να χτυπαει μαζι με τους χτυπους της καρδιας μου, και οχι ενα τρελο σβιιιουννγκκκ... και παρτα ολα στα μουτρα....

Κοινως τα μοτερ αυτα κανουν περισσοτερο για αυτοκινητα τυπου Χιουνται, παρα για μοτοσυκλετες... :lol:

εξαιρουνται τα μικρα διχρονα (125-250) γιατι ειναι εντελως διαφορετικη υποθεση, και οδηγουνται και διαφορετικα......................

ασχετο με το ποστ διαμαχη για τα Μεγαρα... αλλα δεν με αφηνεται να αγιασω ρε σχιστοματηδες :lol: :lol:

:) :cool: :beer:

Ίσως να πρέπει να οδηγήσεις και κανά σύγχρονο τετρακύλινδρο όμως.....

Εγώ μια και δεν έχω οδηγήσει καν L2 δεν λέω τίποτα.......

Απλά όλα έχουν τα καλά τους. Πχ το δικό μου ναι μεν είναι ψιλονεκρό μέχρι τις 7-8000 (και άλλα τετρακύλινδρα ακόμα χειρότερα) αλλά αυτό βοηθάει τους αρχάριους ή αν θες να πας χαλαρά. Και μετά τις 9 έως τις 14000 (5000 στροφές δλδ, περίπου όσες ωφέλιμες έχει και ένα L2 και όχι 2000 όπως είπες) αλλάζει εαυτό...... Πρόσεχε όμως, δεν δαγκώνει όπως (ίσως) να κάνει ένα V2 1000...... Αν και πήρα το GSXR αρχάριος εντελώς στο θέμα, δεν μου "τα έδωσε στα μούτρα" ποτέ.

Τώρα στα 1000άρια τετρακύλινδρα δεν ξέρω να πω. Αλλά αυτά έτσι κι αλλιώς είναι μηχανάκια μόνο για πολύ μα πάρα πολύ έμπειρους.....(και ας παίρνει πλέον και η κουτσή Μαρία 1000ss........)

Φιλικά και χάριν συζήτησης πάντα όλα αυτά.......:)

Runner Ducati
31/08/2005, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako


Φιλικά και χάριν συζήτησης πάντα όλα αυτά.......:)

Φιλικα??? στις διαμαχες εισαι Σταυρο... κοιτα να σταθεις στο υψος των περιστασεων εδω μεσα...........

ΣΑΣ ΧΕΖΩ ΟΛΑ τα Ι4 και τους σταυλους τα αλογα...

λιγα, γεροδεμενα και Ουγγαρεζικα.........

:D

:lol:

:look:

maron
31/08/2005, 17:14
stabak
tellos toy minos tha pame serres
voitheia
ella na mas dixeis tipotamias kai to 1.24 to vlepo poly makria.
1.30 paizoume alla xoris na mas exei dixei kaneis tipota.
mono dyo tripoules exo dei apotin kamera alla kai aytes den nomizo na voithisoun poly ,ela na mas xestravoseis.


pou einai oi xronoi sas xobistes ducatakides
stabak 1.24

an tou diname ducati tha pigaine pio grigora;
den nomizo apla exei @@ria kai tin exei psaxei.

Runner Ducati
31/08/2005, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από maron
stabak
tellos toy minos tha pame serres
voitheia


an tou diname ducati tha pigaine pio grigora;


Ε βεβαια ρε... με ενα 999R θα γυρναγε 1:19 .... δεν θα παιζεται λεμε....... :lol: :lol: :lol:

Runner Ducati
31/08/2005, 17:20
παω να πιω καμια μπυρα... κανονιστε να αφησετε τιποτις κατεβατα στις διαμαχες να μην κοιμηθω παλι βραδυατικα..........

:D :lol:

:beer:

vader56
31/08/2005, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Runner Ducati
ενα ZZR600 ... και ενα CB400R

άτοπα τα μηχανάκια για συκρίσεις με τα σύγχρονα 600ρια-1000ρια. Πλαίσια και αναρτήσεις άλλης εποχής.

Οδήγα ένα σύγχρονο 600ρι-1000ρι και μετά έλα να τα ξαναπούμε.

:D

Περι μοτερ και ροπής τα λέει μια χαρα ο stako.:beer:

Όσο για την αίσθηση, ναι είναι διαφορετίκή. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι χειρότερη. Όταν πρωτοανέβηκα στο cbr μου (954 2003) μετά από το 900ss μου, νόμισα ότι ανέβηκα σε σουμιέ. Με το που πίεσα όμως το μηχανάκι η αίσθηση ήταν και είναι απίθανη.

Μη μπλέκεις τα γιαπωνέζικα ss με μηχανές που αντιστοιχούν στην κατήγορία monster (π.χ. fazer, z, sv ..). Εκεί απλά προσπαθούν να πουλήσουν όσα περισότερα μπορουν και από κάπου πρέπει να κόψουν. Τα ss τα τελευταία 4 χρόνια έχουν βελτιωθεί απίστευτα.




θελω να ακουω καθε πιστονια να χτυπαει μαζι με τους χτυπους της καρδιας μου, και οχι ενα τρελο σβιιιουννγκκκ... και παρτα ολα στα μουτρα....


.. οδηγώ συνέχεια την GS1100 του ξαδέρφου μου, την απολαμβάνω, τη λιώνω, της πίνω το αίμα, είναι εύκολη, αλλά αν και πάει πολύ καλά στο δρόμο, δεν έχει την ποιότητα κύλισης μιας καινούργιας και από πλευράς γκαζιών θέλω το κάτι παραπάνω... θέλω τη 2α μου να στριγγλιζει ... να είναι μια πρόκληση..

Δεν είναι τυχαίο που πολλοί θεωρούν τα 748-9 ανώτερα από τη μεγαλύτερη σειρά .. η ευστροφία είναι μεγάλο ατού..

Μια ζωή ducati είχα, ωραία μηχανάκια και κάποτε στανταρ θα ξαναπάρω, αλλά δεν μπορείς να είσαι άρρωστος ducatovios χωρίς να έχεις γευτεί και την άλλη "σκοτεινή" πλευρά.

Τεσπα... ο ήχος που κάνει το κάθε μηχανάκι όταν το λιώνεις είναι μοναδικός... :D :beer:

dez
31/08/2005, 21:59
εγω δεν εχω να προσθεσω τιποτα στη διαμαχη, απλα ειπα να βαλω μια photo του 3ου αποθανοντα (ζωη σε λογου μας)


22805

stako
01/09/2005, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Runner Ducati
Φιλικα??? στις διαμαχες εισαι Σταυρο... κοιτα να σταθεις στο υψος των περιστασεων εδω μεσα...........

Διαμάχες, σωστά αλλά τι να πω αφού και τα πραπρά μου αρέσουν, βέβαια αν πάρω κανένα δεν ξέρω πως θα κοτσάρω από πίσω τον κουβά με τα λεφτά για την συντήρηση και τις ζημιές....................χεχεχεχεχεχεχεχεχε...........!!!

Πάντως για να είμαι και λίγο εντός θέματος να πω σχετικά με τα Μέγαρα αυτό που έγραψα και αλλού.... Ότι και να είναι η κατάσταση εκεί, δεν κινδυνεύεις να βρεθείς ξάπλα στο αντίθετο ρεύμα με νταλίκα να έρχεται πάνω σου.........

Φτου φτου μακριά από εμάς αλλά γεγονός αδιαμφισβήτητο.........

(Ο φίλος μου ο Σταύρος βέβαια έχει έντονες ενστάσεις :) )

Tigas
01/09/2005, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Πάντως για να είμαι και λίγο εντός θέματος να πω σχετικά με τα Μέγαρα αυτό που έγραψα και αλλού.... Ότι και να είναι η κατάσταση εκεί, δεν κινδυνεύεις να βρεθείς ξάπλα στο αντίθετο ρεύμα με νταλίκα να έρχεται πάνω σου.........

Φτου φτου μακριά από εμάς αλλά γεγονός αδιαμφισβήτητο.........

(Ο φίλος μου ο Σταύρος βέβαια έχει έντονες ενστάσεις :) )

ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΩ ΣΕ ΠΙΣΤΑ ΜΕ ΜΗΧΑΝΑΚΙ, ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΜΠΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΠΡΙΝ 4-5 ΧΡΟΝΙΑ, ΠΑΛΙ ΤΑ ΜΕΓΑΡΑ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΩ.
ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΠΙΣΤΕΑΥΑ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΘΑ ΤΟ ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΑ ΛΙΓΟ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΓΧΩΘΩ ΜΕ ΤΑ ΜΠΑΛΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΕΤΡΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΕΒΛΕΠΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΟΠΕΙ Ο ΑΕΡΑΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.
ΕΛΠΙΖΩ ΣΤΙΣ ΣΕΡΡΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΡΦΑ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΩ ΟΔΗΓΗΣΗ ΣΕ ΠΙΣΤΑ ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ :smokin:

Runner Ducati
01/09/2005, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από EarthDog
αχ, ρε κουφ$%^5ες να είχα τα φράγκα να μην έδινα τη μπούσα να σου την έδινα ρε ραννερ να δεις τα 14,5 κιλά απο 6000-9000 και 183 στον τροχο πως ειναι...

δεν θα το ειχες ευχαριστηθει από αυτά που λες :D αλλά θα έχανες το μυαλουδάκι σου..και ΦΥΣΙΚΑ δεν εννοώ για ευθείες..εννοω για αχαλίνωτο ΣΕΞ στις στροφές;)

ο καθένας ψάχνει διαφορετικά,αλλά μη τα ισοπεδώνουμε και όλα...

Απο δυναμη δεν διαφωνω... γαμει και δερνει... αλλα στριβουν και τα Busa??? γιατι στις Σερρες που ειδα 1-2, πηγαιναν "κομματια", περναγαν και την ευθεια με 60km+ απο το Μ600 με τα 50 αλογα... αλλα απο χρονους τιπτς... 1:40+...


:) :lol: :beer:

Runner Ducati
01/09/2005, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Διαμάχες, σωστά αλλά τι να πω αφού και τα πραπρά μου αρέσουν, βέβαια αν πάρω κανένα δεν ξέρω πως θα κοτσάρω από πίσω τον κουβά με τα λεφτά για την συντήρηση και τις ζημιές....................χεχεχεχεχεχεχεχεχε...........!!!




Φημες... φημες... ;) :cool: :beer:

Runner Ducati
01/09/2005, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΩ ΣΕ ΠΙΣΤΑ ΜΕ ΜΗΧΑΝΑΚΙ, ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΜΠΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΠΡΙΝ 4-5 ΧΡΟΝΙΑ, ΠΑΛΙ ΤΑ ΜΕΓΑΡΑ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΩ.
ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΠΙΣΤΕΑΥΑ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΘΑ ΤΟ ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΑ ΛΙΓΟ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΓΧΩΘΩ ΜΕ ΤΑ ΜΠΑΛΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΕΤΡΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΕΒΛΕΠΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΟΠΕΙ Ο ΑΕΡΑΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.
ΕΛΠΙΖΩ ΣΤΙΣ ΣΕΡΡΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΡΦΑ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΩ ΟΔΗΓΗΣΗ ΣΕ ΠΙΣΤΑ ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ :smokin:


Ψυχολογικο ειναι Σταυρο... μια χαρα κραταει, δεν ειναι Σερρες σε καμια περιπτωση, αλλα δεν υπαρχει και προβλημα, θελει καλο ζεσταμα, τουλαχιστον 2-3 γυρους για προθερμανση και των ελαστικων και του αναβατη, και μετα ειναι ενταξει, βεβαια στο ανοιγμα του γκαζιου θελει μια συνεση, ομαλο και γραμμικο ανοιγμα... αλλωστε οταν τα ιδια μηχανακια (σας), υπεροπλα για την ακριβεια με αντιστοιχα ελαστικα μπορουν να γυρισουν με "ασφαλεια" 6-7 δευτερολεπτα πιο γρηγορα χωρις να βρισκονται στο οριο, παει να πει οτι δεν υπαρχει προβλημα, και τα πατε ποοολυ χαλαρα... προπονηση θελει και μη φοβου.............


:) :lol: :beer:

Tigas
01/09/2005, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Runner Ducati
Ψυχολογικο ειναι Σταυρο... μια χαρα κραταει, δεν ειναι Σερρες σε καμια περιπτωση, αλλα δεν υπαρχει και προβλημα, θελει καλο ζεσταμα, τουλαχιστον 2-3 γυρους για προθερμανση και των ελαστικων και του αναβατη, και μετα ειναι ενταξει, βεβαια στο ανοιγμα του γκαζιου θελει μια συνεση, ομαλο και γραμμικο ανοιγμα... αλλωστε οταν τα ιδια μηχανακια (σας), υπεροπλα για την ακριβεια με αντιστοιχα ελαστικα μπορουν να γυρισουν με "ασφαλεια" 6-7 δευτερολεπτα πιο γρηγορα χωρις να βρισκονται στο οριο, παει να πει οτι δεν υπαρχει προβλημα, και τα πατε ποοολυ χαλαρα... προπονηση θελει και μη φοβου.............
:) :lol: :beer:

ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ, ΑΝ ΕΙΧΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΧΩΡΟ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΛΙΙΙΙΙΙΙΓΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΑΝΤΑΜΩΘΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΜΕΡΑ ΣΕΡΡΕΣ Η ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ TO SBS ΣΥΝΗΘΩΣ ΝΑ ΑΜΟΛΗΣΩ ΤΑ ΑΛΟΓΑ ΑΦΟΒΑ :lol: :wave2:

EarthDog
01/09/2005, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Runner Ducati
Απο δυναμη δεν διαφωνω... γαμει και δερνει... αλλα στριβουν και τα Busa??? γιατι στις Σερρες που ειδα 1-2, πηγαιναν "κομματια", περναγαν και την ευθεια με 60km+ απο το Μ600 με τα 50 αλογα... αλλα απο χρονους τιπτς... 1:40+...


:) :lol: :beer:

χεχε όλα στρίβουν, και ειδικά το μπούσα...

καμία σχέση όμως με τα SS,οπότε και ο χρόνος 1,40 ειναι το 1,28/1,30 των SS,για να το κάνεις δεν θέλει μόνο χέρια , θέλει και άλλα μέλη του σώματος :)))))


22834

fazerakis
01/09/2005, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από EarthDog
χεχε όλα στρίβουν, και ειδικά το μπούσα...

καμία σχέση όμως με τα SS,οπότε και ο χρόνος 1,40 ειναι το 1,28/1,30 των SS,για να το κάνεις δεν θέλει μόνο χέρια , θέλει και άλλα μέλη του σώματος :)))))

'Εχω ξαναδεί φωτό σου με το Busa και ομολογώ :a19:

Αν και το CBR1000 ίσως είναι καλύτερη επιλογή για σένα.

Αλλά και τα Fazer στρίβουν, για να μην ξεχνιόμαστε.


22845

Tigas
01/09/2005, 13:28
ΟΛΑ ΣΤΡΙΒΟΥΝΕ ΜΩΡΕ ΑΜΑ ΝΙΩΘΕΙ ΛΙΓΟ Ο ΟΔΗΓΟΣ :D


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=10988&perpage=15&pagenumber=1

fazerakis
01/09/2005, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
ΟΛΑ ΣΤΡΙΒΟΥΝΕ ΜΩΡΕ ΑΜΑ ΝΙΩΘΕΙ ΛΙΓΟ Ο ΟΔΗΓΟΣ :D


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=10988&perpage=15&pagenumber=1

Τώρα απορώ!!!! :confused:

Πώς γίνεται να στρίβεις έτσι στο δρόμο (δεν το κάνω που να με πληρώνουνε) και δεν μπορείς να το πας στα Μέγαρα. Η πίστα μια χαρά κρατεί αρκεί να ξεπεράσεις το θέμα με τα σαμαράκια

Tigas
01/09/2005, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από fazerakis
Τώρα απορώ!!!! :confused:

Πώς γίνεται να στρίβεις έτσι στο δρόμο (δεν το κάνω που να με πληρώνουνε) και δεν μπορείς να το πας στα Μέγαρα. Η πίστα μια χαρά κρατεί αρκεί να ξεπεράσεις το θέμα με τα σαμαράκια

ΔΡΟΜΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΤΑΡΖΑΝΙΕΣ, ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΑ.
Α ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΕΡΣΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΦΥΓΑ ΣΕ ΚΑΤΙ ΒΡΑΧΙΑ ΑΠΟ ΜΠΑΛΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΕΡΟΦΑΓΩΜΑΤΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΑΜΑ ΒΛΕΠΩ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΝΤΟΛΕΣ ΣΤΟ ΣΩΜΑ :lol: :lol:

Runner Ducati
01/09/2005, 14:35
Ρε μαλλιαδες μηχανοβιοι... τις ξυστρες τιτανιου(?) που τις προμηθευτηκατε???...

βλεπω ωραιες σπιθες στις φωτο...

:lol: :beer:

Runner Ducati
01/09/2005, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από EarthDog
χεχε όλα στρίβουν, και ειδικά το μπούσα...

καμία σχέση όμως με τα SS,οπότε και ο χρόνος 1,40 ειναι το 1,28/1,30 των SS,για να το κάνεις δεν θέλει μόνο χέρια , θέλει και άλλα μέλη του σώματος :)))))

Ωραια φωτο... :beer: