PDA

View Full Version : σκουριά στα καλάμια..καμιά ιδέα?



lagman
19/09/2011, 17:28
καλησπέρα παιδιά, λίγο τα φώτα σας γιατί μου ΄χουν βγει τα ματάκια μου ψάχνοντας στην παρούσα υποενότητα κ δεν έχω βρει κάτι σχετικό...

είμαι ''παντρεμένος'', χωρίς όμως μουρμούρες κ δράματα, με ένα..v-strom dl 1000...
παρατήρησα κάποιες μικρές σκουριές στα καλάμια κ επειδή έχω ακούσει πολλά κ διάφορα για την αντιμετώπιση τους θα ΄θελα ν' ακούσω κ την δική σας άποψη επ' αυτού...γίνεται χρήση κάποιου εξειδικευμένου προιόντος (αλοιφής κλπ)? και αν ναι με τι υλικό το τρίβω-καθαρίζω ?

ευχαριστώ

MikeG
19/09/2011, 17:31
Πάρε μια αλοιφή autosol ή Wenol και λιώσε στο τρίψιμο

lagman
19/09/2011, 17:37
με πανάκι ? με σφουγγάρι ? ή με κάτι άλλο να τα τρίψω? υπάρχει διαφορά?

MikeG
19/09/2011, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από lagman
με πανάκι ? με σφουγγάρι ? ή με κάτι άλλο να τα τρίψω? υπάρχει διαφορά?

Πανάκι, όχι συρματάκι

lagman
19/09/2011, 17:43
σ' ευχαριστώ αδερφέ! Α! ένα απ' τα πολλά που άκουσα, αυτή την φορά από μάστορα, ήταν και η χρήση λάδι μηχανής και τρίψιμο με λάστιχο (πχ από σαμπρέλα)!!!!
παπαράτζες λες να μου ΄λεγε?

dmf
19/09/2011, 18:05
Η autosol εχει κατι σαν μικρους κοκκους που καθως τριβεις, αφαιρουν την σκουρια κλπ. Μπορεις να το δεις αυτο αν αφησεις λιγη αλοιφη να στεγνωσει στα χερια σου.
Η wenol δεν αφηνει τετοιους κοκκους, που σημαινει οτι κανει πιο λεπτεπιλεπτη δουλεια.
Γι'αυτο δοκιμασε πρωτα την δευτερη, και αν δεις οτι δεν κανει δουλεια, τοτε πηγαινε στην πρωτη.

lagman
19/09/2011, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Η autosol εχει κατι σαν μικρους κοκκους που καθως τριβεις, αφαιρουν την σκουρια κλπ. Μπορεις να το δεις αυτο αν αφησεις λιγη αλοιφη να στεγνωσει στα χερια σου.
Η wenol δεν αφηνει τετοιους κοκκους, που σημαινει οτι κανει πιο λεπτεπιλεπτη δουλεια.
Γι'αυτο δοκιμασε πρωτα την δευτερη, και αν δεις οτι δεν κανει δουλεια, τοτε πηγαινε στην πρωτη.



Δεν μ@μιέται, θα τα πάρω και τα δύο μπας κ δούμε δουλειά...Να 'σαι καλά!!