PDA

View Full Version : Ηλεκτρονικό τσιγάρο - αλήθεια ή φούμαρα ???



Σελίδες : [1] 2 3

THEOD
20/09/2011, 16:58
Για πέτε ρε παλουκάρια τι παίζει με αυτή την καινούργια μόδα...

Εμένα κάτι που μην την πέσανε φίλοι, κάτι που διαβάζω ότι είναι πολύ πιο υγιεινό από το κλασικό τσιγάρο, κάτι που φαίνεται να είναι αρκετά πιο οικονομικό, κάτι που ξεπερνάς τους περισότερους περιορισμούς καπνίσματος (καπνίζεις όπου θέλεις χωρίς να ενοχλείς και χωρίς οι δίπλα σου να είναι παθητικοί), τελικά ψήθηκα και το πήρα σήμερα...
Στην φάση γνωριμίας είμαι και δεν μπορώ να πω τπτ. Έχει δοκιμάσει κανείς να μας πεί τις σχετικά μακρόχρονες εμπειρίες του ???

Κυρίως ζητάω να μάθω
Όντως έχει διαφορά από θέμα υγείας μετά από κάποιο διάστημα ? Ακούω για απαλλαγή απο τσιγαρόβηχα, φλέματα κλπ, καλύτερη αναπνοή, όσφρηση, γεύση, μέχρι και για καλύτερο sex λένε... Γενικά επικρατεί η εντύπωση ότι έχεις σχεδόν τα ίδια αντιληπτά ωφελήματα με το να το έκοβες τελείως...

Όντως είναι τόσο πιο οικονομικό ? Με δεδομένα τα 30-35 τσιγάρα ημερισίως λένε για χρηματικό όφελος της τάξης του 50% που αν ισχύει δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητο. Αλήθεια ή διαφημιστικές μπούρδες είναι ?

Μπορεί να λειτουργήσει ως ενδιάμεσο στάδιο πλήρους απαλλαγής ? Διαβάζω ότι μπορείς προοδευτικά να χρησιμοποιείς υγρά χαμηλότερης περιεκτικότητας σε νικοτίνη μέχρι την πλήρη επάλειψή της. Παίζει στα αλήθεια ?

Γενικά...και τα μισά απ' ότι ισχυρίζονται οι εισαγωγείς και οι διαφημίσεις να είναι αλήθεια, πάλι δείχνει να είναι καλή περίπτωση που αξίζει μια ευκαιρία...

Τι λέτε κι εσείς ?

Cpt. Haddock
20/09/2011, 17:13
:smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :smokin:

KernelPanic
20/09/2011, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :smokin:

Ανοιξε κανα παράθυρο γιατι φλομώσαμε... :D :D :D

:smokin: :smokin:

Στο θέμα μας...

αν και δεν εχω ιδια πείρα απο γνωστούς μόνο 1/5 καταφερε να το κόψει με αυτη την μεθοδο...

Boxer
20/09/2011, 18:26
εγω το εχω κοψει δυο χρονια τωρα αλλα το πηρε η μανα μου... δοκιμασα και μου φανηκε σαν ναργιλες...

daz
20/09/2011, 18:41
Κάτι λίγα είχαμε πει εδώ. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=120763&perpage=15&pagenumber=1)

Για τσιγαρόβηχα δεν ξέρω, δεν έχω, δεν είχα. Φλέματα το ίδιο. Όσφρηση, γεύση νομίζω είναι όπως τότε που το είχα κόψει για κανένα 5μηνο. Αναπνοή.. επιτέλους κατέβασα το μίλι κάτω από 5min. Στο σεχ όποιος δεν είχε πρόβλημα στύσης διαφορά δεν θα δει. :lol: Οικονομικά σίγουρα συμφέρει.
Το ψιλοβαρέθηκα όμως και εδώ και κανα δύο μέρες δεν έχω καπνίσει καθόλου. Μην φοβάσαι δεν βοηθάει να το κόψεις. Εγώ τα ίδια έκανα και με το τσιγάρο. Η νικοτίνη που προκαλεί τον εθισμό είναι εκεί. Η ποσότητα που χρειάζεται ο οργανισμός είναι ελάχιστη, 2 με 3 τσιγάρα είναι τα απαραίτητα κάθε μέρα απ' όλα αυτά που καπνίζουμε, οπότε και το υγρό χαμηλής περιεκτικότητας σε νικοτίνη δεν βοηθάει σε κάτι. Με το υγρό όμως που έχει νικοτίνη 0 μπορείς να "ατμίζεις" όλη μέρα, όταν αποφασίσεις να το κόψεις. Δεν θα μειώσει όμως την ανάγκη σου για τσιγάρο.


"Γιατί δεν το κόβετε. Δεν είναι τίποτα δύσκολο! Εγώ το έχω κόψει πάνω από 50 φορές!" TM

:lol:

daz
20/09/2011, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
εγω το εχω κοψει δυο χρονια τωρα αλλα το πηρε η μανα μου... δοκιμασα και μου φανηκε σαν ναργιλες...


Ο ναργιλές είναι καλύτερος. :smokin:

nikos_abel
20/09/2011, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :smokin:

Σημάδια των καιρών. Με προκαλούν, δε φταίω, φταίω;


236242

nikonian
21/09/2011, 07:38
Και πού-πόσο το πουλάνε αυτό ρε παιδιά;

Xrider
21/09/2011, 09:29
Ειναι σαν να κανεις αντικατασταση πραγματικου ΜΝΙΟΥ με ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΜΝ!!
Αν θελεις να το κοψεις...απλα κοψτο μαχαιρι.
Αν θελεις για πιο φτηνα....οικονομικη συσκευασια καπνου για +2000τσιγαρα.
Εχεις δικιο για περιβαλλον που απαγορευεται το καπνισμα...αλλα ετσι καπνιζεις λιγοτερο και οταν δεν βλεπεις αλλους να καπνιζουν ...καπνιζεις ακομα λιγοτερο.


236280

7gibernau
21/09/2011, 09:42
το κανω κανα μηνα τωρα,καλη φαση ειναι,που και που ομως κανω και κανα στριφτο...αντε σε ενα μηνα να εχω κανει και 30 τσιγαρα.
το υγρο του κανει 8 γιουρο και μου φτανει χαλαρα για 10 με 15 μερες.+αλλα τοσα για το 0 νικοτινη που κραταει πιο πολυ.
το οτι εχω παρει 4-5 κιλα πρεπει να ειναι απο αυτο....
ασε που χωρις τσιγαρο θα μπορεις να πιεις τις διπλες μπυρες!!

menos
21/09/2011, 09:42
Βλέπε αυτό κάθε φορά που θα πιάσεις το τσιγάρο... βοηθάει.. :bigcry:

http://www.youtube.com/watch?v=-YjrkBYDDQM

Da.Vintage
21/09/2011, 14:17
Υπάρχουν και οι τσίχλες που κόβεις το τσιγάρο....

Βέβαια ξέρω κάποιον που μάσαγε τις τσίχλες για να κόψει το τσιγάρο και αφού τα κατάφερε... μετά άρχισε το τσιγάρο πάλι μπας και κόψει την τσίχλα.... :lol: :bawl: :rotflmao: :bawl:

alex14
21/09/2011, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Βλέπε αυτό κάθε φορά που θα πιάσεις το τσιγάρο... βοηθάει.. :bigcry:

http://www.youtube.com/watch?v=-YjrkBYDDQM

Παναθεμα σε. Χεστηκα :mad:

THEOD
21/09/2011, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Ειναι σαν να κανεις αντικατασταση πραγματικου ΜΝΙΟΥ με ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΜΝ!!
Αν θελεις να το κοψεις...απλα κοψτο μαχαιρι.
Αν θελεις για πιο φτηνα....οικονομικη συσκευασια καπνου για +2000τσιγαρα.
Εχεις δικιο για περιβαλλον που απαγορευεται το καπνισμα...αλλα ετσι καπνιζεις λιγοτερο και οταν δεν βλεπεις αλλους να καπνιζουν ...καπνιζεις ακομα λιγοτερο.

To θέλω ΚΑΙ για πιο φτηνά (με βάση την ΔΙΚΗ μου κατανάλωση σε κλασικά τσιγάρα υπολογίζω ότι αυτό θα μου στοιχίζει περίπου το 50%), ΚΑΙ για λόγους υγείας (αναφέρουν ότι είναι ασυγκριτα πιο υγιεινό από το κλασικό τσιγάρο), ΚΑΙ γιατί μπορείς να καπνίζεις παντού, ΚΑΙ σαν μεταβατικό στάδιο πλήρους απαλλαγής... Μου αρέσει σαν ιδέα ΑΠ' ΟΛΕΣ τις πλευρές δηλαδή... :D

Τέσπα...Εγώ το πήρα και το χρησιμοποιώ από χθες :smokin: και είναι πολύ πρόωρο να γράψω οτιδήποτε, γι αυτό έλεγα μήπως κάποιος που το έχει ζήσει αρκετά μπορεί να μας πεί τις μακροχρόνιες εντυπώσεις του... :confused:

menos
21/09/2011, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Βλέπε αυτό κάθε φορά που θα πιάσεις το τσιγάρο... βοηθάει.. :bigcry:

http://www.youtube.com/watch?v=-YjrkBYDDQM
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Παναθεμα σε. Χεστηκα :mad:
Αρα βοηθάει και στην δυσκοιλιότητα!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

nikos_abel
21/09/2011, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Βλέπε αυτό κάθε φορά που θα πιάσεις το τσιγάρο... βοηθάει.. :bigcry:

http://www.youtube.com/watch?v=-YjrkBYDDQM

(Με κίνδυνο να με πάρουν από τα μούτρα μερικοί άκαπνοι ιντερνετικοί φίλοι μου, καθώς είμαι αμετανόητος καπνιστής).

Ωραίο το βιντεάκι της κοπελιάς, μακάρι να τη βγάλει όσο πιο καθαρή γίνεται, αλλά...

Μέσα στην ορμή που μας έχει κατακλείσει ενάντια στο τσιγάρο (προσέξτε, ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ) αναζητείστε γύρω σας
αυτούς που έχουν προβλήματα από αυτό. Στο δικό σας περίγυρο και όχι σε παγκόσμια κλίμακα.
Θα δείτε, ότι πάρα πολλές από τις περιπτώσεις που οι ευθύνες ρίπτονται στο κάπνισμα είναι σε παραπλήσιο
ποσοστό αυτών που τα θύματα δεν έχουν σχέση με το άθλημα.

Κανείς (εγώ έστω) δεν θέλει να πείσει ότι το κάπνισμα δεν βλάπτει, ή ότι δεν επιβαρύνει την υγεία μας.

Ο κύριος όμως λόγος είναι άλλος. Είναι η πτώση της ποιότητας ζωής μας.
Το λαχάνιασμα, ο βήχας, η βρωμερή αναπνοή, το τσαρούχι στο στόμα μας το πρωί, τα ρούχα που
μυρίζουν σε μια μέρα, το κιτρίνισμα των δακτύλων και άλλα που αν κάτσεις και το σκεφτείς είναι πάρα πολλά.
Αλλά και το σημαντικότερο, ο έλεγχος που μας ασκεί στην ελευθερία μας.
Να σηκωθείς π.χ. από το σπίτι σου μες τα ξημερώματα για να προλάβεις να πάρεις τσιγάρα.
Να περνάς ένα ψυχολογικό μαρτύριο όταν βρίσκεσαι σε έναν κλειστό χώρο και να μην ευχαριστιέσαι
τη συντροφιά, το διάλογο, το κρασάκι σου και να βρίσκεσαι σε ένα μόνιμο συναγερμό του πότε θα
πεταχτείς έξω για να ξεχαρμανιάσεις.
Την ανάγκη να ανάψεις ένα όταν έχεις σκοτούρες ή ένα δύσκολο πρόβλημα να επιλύσεις.
Το να σηκώνεσαι το πρωί και να πιάνεις ένα τσιγάρο πριν καν ανοίξει το μάτι σου.

Το κάπνισμα όμως εμείς οι καπνιστές το θεωρούμε απόλαυση. Και είναι, σας το λέω υπεύθυνα.
Συνήθως όμως, αυτή η απόλαυση δεν είναι άλλη από τη προσμονή του. Τη διαδικασία που απαιτείται
ως τη στιγμή που η κάφτρα θα ανάψει.
Το πρωινό που δε δουλεύεις και θα σηκωθείς από το κρεββάτι, θα φτιάξεις το καφέ σου, θα πάρεις
την εφημερίδα σου ή θα ανάψεις τον Η/Υ σου και θα μπείς στο moto gr να διαβάσεις τις μλκς μας.
Και αφού έχεις στήσει το κατάλληλο περιβάλλον, θα απολαύσεις το άναμα του τσιγάρου σου, που όμως....
....θα σου γεμίσει το στόμα πίκρα και ...... καπνό, ρε! Σαν τις αναθυμιάσεις της εξάτμισης!!!! Πας καλά;







Όμως, το αλκοόλ, το καλό φαγητό, η μοτοσυκλέτα έχουν τους κινδύνους τους. Και χρειάζεται μέτρο.
Και κανένα από τους καθημερινούς καπνιστές που συναναστρέφομαι δεν έχει μέτρο στο τσιγάρο.
Και για αυτό το γύρισα στο τσιμπούκι. Ώστε να έχω την απολαυστική μου διαδικασία όταν μόνο
υπάρχει χρόνος και τόπος. Και πραγματική διάθεση, όχι υποκειμενική. Τέλος στο αυτόματο κάπνισμα, τον χειρότερο εχθρό μου.

Και εις άλλα με υγεία.

THEOD
21/09/2011, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Και για αυτό το γύρισα στο τσιμπούκι.

:blush: :blush: :blush:

leontheprof
21/09/2011, 21:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Και για αυτό το γύρισα στο τσιμπούκι. Ώστε να έχω την απολαυστική μου διαδικασία όταν μόνο
υπάρχει χρόνος και τόπος. Και πραγματική διάθεση, όχι υποκειμενική.

Μη γελατε καθολου, εχει πολυ δικιο ο φιλος, η μιση απολαυση του τσιγαρου ειναι η προετοιμασια (για μενα τουλαχιστον) και το τσιμπουκι εχει μπολικη απο αυτη.

Εγω το εχω κοψει 2,5 χρονια τωρα και πριν το κοψω το γυρισα στο τσιμπουκι.
Ωραια διαδικασια προετοιμασης, φοβερη μυρωδια και το κυριοτερο σου κοβει την συνηθεια του να εισαι ολη την ωρα με ενα τσιγαρο στο χερι παντου και παντα. Δηλαδη ενα βημα παραπανω στο να το ελαττώσεις.

Οσο για το ηλεκτρονικο στιγαρο δοκιμασα προσφατα ενος φιλου, το οποιο ειναι ακριβος ιδιο με το κανονικο τσιγαρο οσον αφορα το μεγεθος, οταν ρουφας αναβει ενα κοκκινο φωτακι στην ακρη σαν καύτρα, φυσας καπνο...στην ουσια ειναι υδρατμος..και σου αφηνει και μια απαλη γευση στο στομα....αυτο κι αν καταπολέμαει την συνηθεια του να εισαι με ενα τσιγαρο στο χερι.

Δε ξερω...εγω αν καπνιζα ακομα και ηθελα να το κοψω σιγουρα θα το επαιρνα και πιστευω οτι θα ειχε και αποτελεσμα.

aristrom
22/09/2011, 01:03
Ατμιζω περιπου δυο μηνες και πιστευω αξιζει τον κοπο!
καπνιζα σχεδον ενα καπνο την ημερα και απο τοτε που το αρχισα δεν εχω ξαναναψει κανονικο τσιγαρο.
Τα αποτελεσματα τα βλεπεις ηδη απο τη δευτερη-τριτη μερα!Ανοιγει η αναπνοη σου δυναμωνει η οσφρηση σου
και δεν λαχανιαζεις οπως πριν.
Τελειο ηλεκτρ.τσιγαρο δεν υπαρχει ακομα.Μην νομιζετε οτι πηρατε ενα τσιγαρο και τελος!
Οι ατμοποιητες κρατανε καποιες 10-20-30 μερες αναλογα τον τυπο και μετα θελουν αντικατασταση.
Βεβαια υπαρχουν για τους προχωρημενους και τα mods που ειναι πιο ακριβα αλλα εχουν καλυτερη αποδοση και μπορεις να τους επισκευασεις μονος σου.
Γενικα πρεπει να εισαι διατεθημενος στην αρχη να σκασεις καποια χρηματα αλλα και να φας στη μαπα καποια προβληματα π.χ διαροες υγρων,γευση καμενου,κ.λ.π.
Αν εχετε ορεξη για διαβασμα στο http://e-kapnisma.gr/index.php?action=forum θα μαθετε τα παντα!

nikos_abel
22/09/2011, 06:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από leontheprof
Μη γελατε καθολου, εχει πολυ δικιο ο φιλος, η μιση απολαυση του τσιγαρου ειναι η προετοιμασια (για μενα τουλαχιστον) και το τσιμπουκι εχει μπολικη απο αυτη.

Εγω το εχω κοψει 2,5 χρονια τωρα και πριν το κοψω το γυρισα στο τσιμπουκι.
Ωραια διαδικασια προετοιμασης, φοβερη μυρωδια και το κυριοτερο σου κοβει την συνηθεια του να εισαι ολη την ωρα με ενα τσιγαρο στο χερι παντου και παντα. Δηλαδη ενα βημα παραπανω στο να το ελαττώσεις.



Από τη μία μου δίνεις ελπίδες ότι θα το κόψω τελείως.
Από την άλλη μου αρέσει πλέον τόσο το ΚΑΠΝΟΣΥΡΙΓΓΙΟΝ (κουφ@λες) που δε θέλω να το σταματήσω τελείως.

Πόσο καιρό το κάπνιζες;


236351

makis206
27/09/2011, 08:56
Λοιπόν από χτες το πρωί ατμίζω (τι χάλια λέξη, σαν να μπήκα σε σολάριουμ αισθάνομαι..:lol: ) επισήμως κι εγώ.

Δύο τα ευχάριστα μέχρι στιγμής:

-Δεν έχω βάλει τσιγάρο στο στόμα από χτες το πρωί πρωί (μόλις έφτασα στη δουλειά ξεκίνησα τη φλογέρα) και πραγματικά με χαροποιεί ιδιαίτερα το γεγονός ότι μετά από 16 ολόκληρα χρόνια συνεχούς καπνίσματος δεν μου έλειψε στιγμή το τσιγάρο που παρεπιπτόντως, αυτή τη στιγμή μου βρωμάει κιόλας..:D

-Παιδιά, βλέπω τα τασάκια στο γραφείο και στο σπίτι άδεια.. πλυμμένα καθαρά, χωρίς αποτσίγαρα και βρώμα.. μεγάλη υπόθεση για αρχή και σου δείνει μεγάλο κουράγιο να συνεχίσεις.


Πάμε γερά :beer:


Edit: Το βασικότερο ξέχασα, σήμερα κιόλας ξύπνησα με περίσσεια ενέργεια, έχω μια λάχταρα να αρχίσω το typewriting (spam για τα πιο ενεργά μέλη αυτού του φόρουμ) που δεν περιγράφεται λέμε...:rotflmao:

chr1s_86
27/09/2011, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
(μόλις έφτασα στη δουλειά ξεκίνησα τη φλογέρα)

:blush: :blush: :a13: :a13:

makis206
27/09/2011, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
:blush: :blush: :a13: :a13:

Ρουφαρμόνικα έπρεπε να πω ε;:look:

chr1s_86
27/09/2011, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ρουφαρμόνικα έπρεπε να πω ε;:look:

:lol: :lol:

Καλή αρχή και επιτυχία ! Σε λίγο που θα επιστρέψει και η όσφρηση θα χαρείς ακόμα πιο πολύ :beer:

menos
27/09/2011, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ρουφαρμόνικα...
:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

makis206
27/09/2011, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Καλή αρχή και επιτυχία ! Σε λίγο που θα επιστρέψει και η όσφρηση θα χαρείς ακόμα πιο πολύ :beer:

Πραγματικά σου λέω νομίζω ότι ήδη αρχίσω να τα αισθάνομαι, τουλάχιστον στη γεύση βλέπω διαφορά κι είμαι σίγουρος ότι τις επόμενες μέρες θα γίνεται όλο και καλύτερο!

Καλά θα πάει κι είμαι βέβαιος σχεδόν, αφού δεν ζητάω κάθόλου το τσιγάρο όπως περίμενα.. μου φαίνεται ότι σε μερικές μέρες θ'αρχίσω να τους πιέζω όλους να τ'αρχίσουν..!

:beer:

7gibernau
27/09/2011, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206



Edit: Το βασικότερο ξέχασα, σήμερα κιόλας ξύπνησα με περίσσεια ενέργεια, έχω μια λάχταρα να αρχίσω το typewriting (spam για τα πιο ενεργά μέλη αυτού του φόρουμ) που δεν περιγράφεται λέμε...:rotflmao:
δωστε του ενα τσιγαρο ASAP...............

ftsmf
27/09/2011, 10:01
παιδες επισημως το εχω αρχισει και γω εδω και μερικες μερες..... καλο αποτελεσμα... η τουλαχιστον καλυτερο απ'οτι περιμενα.... οτι ειπε ο μακης + οτι περιμενα πως θα εχω μεγαλυτερη αισθηση ελλειψης αλλα τελικα δεν εχω..... ποσο ψυχολογικη συνηθεια ειναι τελικα... και σκεφτειτε οτι ειμαι 23 προς 24 και καπνιζω ηδη 8μιση χρονια σαν μαλακισμενο... πολυ καλη αρχη για μενα λοιπον κι οντως παροτρινω και οσους εχουν ορεξη...

απλα επειδη το εψαξα πριν το αγορασω υπαρχουν παρα πολλες κινεζικες απομιμησεις... οχι οτι τα αλλα δεν ειναι κινεζικα αλλα τα φθηνιαρικα σε ενα μηνα βγαινουν οφφ απο εμπειριες φιλων... ενα που παρηγγειλα εγω απο ΕΔΩ!!!!! (http://www.usb111.com/eshop/usb-eshop_proteinomena/ilektroniko_tsigaro.php) μου βγηκε πολυ καλο μεχρι στιγμης και σε 2 μερες το ειχα σπιτι...

makis206
27/09/2011, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7gibernau
δωστε του ενα τσιγαρο ASAP...............

Μου βρωμάει φίλος...:a47:

:lol:

airamhag
27/09/2011, 10:12
Οσο λιγοτερα τσιγαρα καπνιζει κανεις , καλο ειναι ..

εστω κ σαν ενα διαλλειμα 1-2 μηνων απο το τσιγαρο ( ή εστω απο τα πολλα τσιγαρα)
βοηθαει τον οργανισμο..
Ας μην ξεχναμε οτι δεν θα ειμαστε παντα 20-30-40-50
και στα 60-70-80 κλπ εκει θα ειναι τα μεγαλα ζορια..
δυστυχως για εμας, το τσιγαρο στην φερνει αργοτερα..

παντως θεωρω οτι ειναι μια καλη λυση για αμετανοητους καπνιστες
( οπως ο πατερας μου ) οι οποιοι επιβαλλεται να μην καπνιζουν..

Παρ ολα αυτα, εχω ακουσει οτι δεν ειναι και τοσο ακινδυνο οσο λενε..
μια φιλη που το ειχε ψαξει ,ειχε βρει καπου πως παιζει να δημιουργησει καρκινο
και πως ολα αυτα ειναι εμπορικες αμερικανιες κλπ

παντως εχει γλυτωσει πολλα τσιγαρα..

7gibernau
27/09/2011, 10:12
παιδια το νου σας στο τι τρωρε.....ανοιγει η ορεξη αρκετα χωρις τσιγαρο....εχω βαλει κιλα απο τη μερα που το αρχησα.
κοντα 40 μερες το εχω και δεν εχει παθει τιποτα.αν δε μενει ο ατμοποιητης χωρις υγρο μαλλον εχει περισσοτερη ζωη το τσιγαρο.

makis206
27/09/2011, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7gibernau
παιδια το νου σας στο τι τρωρε.....ανοιγει η ορεξη αρκετα χωρις τσιγαρο....εχω βαλει κιλα απο τη μερα που το αρχησα.
κοντα 40 μερες το εχω και δεν εχει παθει τιποτα.αν δε μενει ο ατμοποιητης χωρις υγρο μαλλον εχει περισσοτερη ζωη το τσιγαρο.

Στα υπόψιν :winka:

:beer:

nikos_abel
27/09/2011, 10:32
Ποιος έχει λεφτά για τέτοιες επενδύσεις τώρα.....

(φθηνότερα βγαίνει, όπως και το τσιμπούκι, αλλά για κάντε καιμμιά οικονομοτεχνική ανάλυση...)

makis206
27/09/2011, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Ποιος έχει λεφτά για τέτοιες επενδύσεις τώρα.....
(φθηνότερα βγαίνει, όπως και το τσιμπούκι, αλλά για κάντε καιμμιά οικονομοτεχνική ανάλυση...)

Δεν το έχω δει στην πράξη ακόμα βέβαια αλλά μετά από αρκετές συζητήσεις και πολύ στο περίπου (θα σου πω παρακάτω γιατί) υπολόγησε ότι κρατώντας το στο χέρι όπως κρατούσες και το τσιγάρο, τα μηναία έξοδα πέφτουν περίπου στο 70 αν πριν μιλούσαμε για 100. Στο περίπου ξαναλέω..

Κάτι που έχει το ηλεκτρονικό και θέλει προσοχή, αν βρεις γεύση που σε ξετρελαίνει σε κρατάει όλη μέρα στο πάφα-πούφα, εκεί θέλει κράττει..:winka:

nikonian
27/09/2011, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7gibernau
παιδια το νου σας στο τι τρωρε.....ανοιγει η ορεξη αρκετα χωρις τσιγαρο....εχω βαλει κιλα απο τη μερα που το αρχησα.
κοντα 40 μερες το εχω και δεν εχει παθει τιποτα.αν δε μενει ο ατμοποιητης χωρις υγρο μαλλον εχει περισσοτερη ζωη το τσιγαρο.

40 μέρες είναι αρκετές για να κρίνεις. Δεν μας λες και μάρκα, τιμή , κάτι ...να πάρουμε κι εμείς;:confused:

makis206
27/09/2011, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
40 μέρες είναι αρκετές για να κρίνεις. Δεν μας λες και μάρκα, τιμή , κάτι ...να πάρουμε κι εμείς;:confused:

Εγώ πήρα το πακέτο Ego-T 1000mah στα 70 ευρώ + 8 ευρώ το πρώτο μπουκαλάκι των 10 ml για αρχή (καμμιά 10αριά μέρες υπολογίζω ότι θα κρατήσει το υγρό). Στο πακέτο βρίσκονται 2 μπαταρίες, 2 ατμοποιητές, 5 δοχειάκια (πιπάκια) για το υγρό και ο φορτιστής.

Από εκεί και πέρα χρειάζεται αντικατάσταση ο ατμοποιητής μετά από κάποιο διάστημα (κάνα μήνα αντέχει ο καθένας και κοστίζει 10 ευρώ), τα δοχειάκια στο 1 ευρώ το καθένα το οποίο αντέχει μερικές μέρες επαναγεμίσματος, άντε και η μπαταρία που θέλει φόρτιση άνα 1-2 μέρες και αντέχει γύρω στα 300 γεμίσματα, γύρω στα 24 ευρώ κοστίζει η μεγάλη (υπάρχει και μικρή με 650mah) στο περίπου.

:beer:


236731

7gibernau
27/09/2011, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
40 μέρες είναι αρκετές για να κρίνεις. Δεν μας λες και μάρκα, τιμή , κάτι ...να πάρουμε κι εμείς;:confused: η τιμη πρωτα,το πηρα 85ε,ειναι το ego-t της LR,υπαρχουν και αλλα οπως της οvale με την ιδια μπαταρια αλλα με μικροτερο ατμοποιητη οπου παραγει και λιγοτερο καπνο,της λρ εχει πιο "παχυα" γευση.
πανω απο 30-35 ευρω δε μου εχει παει το μηνα και εκανα εναν καπνο 25αρι την ημερα για πλακα.
απο την πρωτη μερα θα καταλαβεις τι τραβανε οι μη καπνιστες....ειχα ξεχασει οτι βρομαει ετσι,τοσο πολυ το τσιγαρο....
απο την πρωτη μερα θα κοιμηθεις και θα ξυπνησεις με αλλον "αερα"πιο ανετα και τα δυο,και ο υπνος και το ξυπνημα.
προσοχη.....ανοιγει η ορεξη.....και αν πινεις θα καταλάβεις οτι ανετα μπορεις να πιεις τα διπλα!!!!:eyepop:

για να μην εχει διαρροες θελει μια απλη συντηρησουλα καθε 3-4 ωρες χρησης..
δηλαδη,βγαζουμε το δοχειο το σκουπιζουμε εξωτερικα με μια χαρτοπετσετα και φυσιγμα τον ατμοποιητη για να αδιασει οτι υγρο εχει κρατησει...αντε να πεσουν μια δυο σταγονες +οτι εγω δεν τον αφηνω να αδιασει κατω απο τη μεση.


οτι αλλο θες εδω ειμαστε!!
:beer:

makis206
27/09/2011, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7gibernau
απο την πρωτη μερα θα καταλαβεις τι τραβανε οι μη καπνιστες....

Μεγάλη κουβέντα είπες :beer:

airamhag
27/09/2011, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Μεγάλη κουβέντα είπες :beer:

το καταλαβα μετα απο αρκετο καιρο αφου εκοψα το τσιγαρο..
για να νοιωθεις ετσι στις πρωτες μερες
τοτε αυτο σημαινει οτι κανει πραγματι δουλεια..

makis206
27/09/2011, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
το καταλαβα μετα απο αρκετο καιρο αφου εκοψα το τσιγαρο..
για να νοιωθεις ετσι στις πρωτες μερες
τοτε αυτο σημαινει οτι κανει πραγματι δουλεια..

Mαρία χωρίς υπερβολές, χτες το πρωί κατά τις 8:00 έκανα το τελευταίο μου τσιγάρο και αμέσως μετά άρχισα το ηλεκτρονικό. Χωρίς μ@λακίες, από τις 10:00-11:00 και μετά άρχισε να μου βρωμάει το τσιγάρο των συναδέλφων! Υπερβολικό ακούγεται για κάποιον που καπνίζει ένα πακέτο τσιγάρα τη μέρα εδώ και 16 ολόκληρα χρόνια αλλά έτσι είναι.

Δεν σου λέω πως αισθανόμουν στο σπίτι το απόγευμα χωρίς τασάκια (φαντάσου ότι πήγαινα μηχανικά στην κουζίνα και τα έψαχνα για να πάω να κάτσω στον καναπέ..:lol: ), βρωμοκάπνες, στάχτες, αποτσίγαρα...:winka:

airamhag
27/09/2011, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Mαρία χωρίς υπερβολές, χτες το πρωί κατά τις 8:00 έκανα το τελευταίο μου τσιγάρο και αμέσως μετά άρχισα το ηλεκτρονικό. Χωρίς μ@λακίες, από τις 10:00-11:00 και μετά άρχισε να μου βρωμάει το τσιγάρο των συναδέλφων! Υπερβολικό ακούγεται για κάποιον που καπνίζει ένα πακέτο τσιγάρα τη μέρα εδώ και 16 ολόκληρα χρόνια αλλά έτσι είναι.

Δεν σου λέω πως αισθανόμουν στο σπίτι το απόγευμα χωρίς τασάκια (φαντάσου ότι πήγαινα μηχανικά στην κουζίνα και τα έψαχνα για να πάω να κάτσω στον καναπέ..:lol: ), βρωμοκάπνες, στάχτες, αποτσίγαρα...:winka:

καλα σιγουρα παιζει ρολο αν σ ενα κλειστο χωρο με 10 ατομα καπνιζουν και τα 10 σαν φουγαρα..
αν καπνιζε ο ενας ισως να μην το καταλαβαινες κ τοσο γρηγορα..

nikos_abel
27/09/2011, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Mαρία χωρίς υπερβολές, χτες το πρωί κατά τις 8:00 έκανα το τελευταίο μου τσιγάρο και αμέσως μετά άρχισα το ηλεκτρονικό. Χωρίς μ@λακίες, από τις 10:00-11:00 και μετά άρχισε να μου βρωμάει το τσιγάρο των συναδέλφων! Υπερβολικό ακούγεται για κάποιον που καπνίζει ένα πακέτο τσιγάρα τη μέρα εδώ και 16 ολόκληρα χρόνια αλλά έτσι είναι.

Δεν σου λέω πως αισθανόμουν στο σπίτι το απόγευμα χωρίς τασάκια (φαντάσου ότι πήγαινα μηχανικά στην κουζίνα και τα έψαχνα για να πάω να κάτσω στον καναπέ..:lol: ), βρωμοκάπνες, στάχτες, αποτσίγαρα...:winka:

και που να δεις τα ξεκιτρινισμένα δαχτυλάκια σου σε λίγο καιρό....

nikos_abel
27/09/2011, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
καλα σιγουρα παιζει ρολο αν σ ενα κλειστο χωρο με 10 ατομα καπνιζουν και τα 10 σαν φουγαρα..
αν καπνιζε ο ενας ισως να μην το καταλαβαινες κ τοσο γρηγορα..

Στους 10 σε μισή ώρα συνηθίζεις.
Σε έναν, αν ανάψει τσιγάρο σε 200 μέτρα από εσένα στη παραλία, θα τον πάρεις χαμπάρι
σα λαγωνικό!

makis206
27/09/2011, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
καλα σιγουρα παιζει ρολο αν σ ενα κλειστο χωρο με 10 ατομα καπνιζουν και τα 10 σαν φουγαρα..
αν καπνιζε ο ενας ισως να μην το καταλαβαινες κ τοσο γρηγορα..

Βρε για έναν σου μιλάω που ερχόταν στον χώρο που δουλεύω μόνος με τον τσίγαρο στο χέρι! Έμενε 5 λεπτά μέχρι που έφευγε κι ερχόταν ο επόμενος!

Και καπνίζουν όλα τα κωλόπαιδα μην πω τίποτα..!:evil: :lol:

airamhag
27/09/2011, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Στους 10 σε μισή ώρα συνηθίζεις.
Σε έναν, αν ανάψει τσιγάρο σε 200 μέτρα από εσένα στη παραλία, θα τον πάρεις χαμπάρι
σα λαγωνικό!

χαχαχα πραγματι !


Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Βρε για έναν σου μιλάω που ερχόταν στον χώρο που δουλεύω μόνος με τον τσίγαρο στο χέρι! Έμενε 5 λεπτά μέχρι που έφευγε κι ερχόταν ο επόμενος!

Και καπνίζουν όλα τα κωλόπαιδα μην πω τίποτα..!:evil: :lol:

να τους κοψεις τον αερα :p

nikonian
27/09/2011, 12:34
Ευχαριστούμε για τα διαφωτιστικά ποστ. Εγώ πάντως σας έρχομαι:sun:

THEOD
27/09/2011, 12:35
Μετά από 1 εβδομάδα ατμίσματος (χα... :smilea: ) νομίζω ότι τα πάω αρκετά καλά....

Πρώτον δεν έχω αγοράσει τσιγάρα. Έχω κάνει μέσα στην βδομάδα μόνο 3-4 τσιγάρα από τράκα.
Για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, κάπνισμα ΔΕΝ είναι...Μια μαλακία και μισή είναι που όμως έχει μερικά τεράστια πλεονεκτήματα και είναι στο χέρι του καθενός το πόσα από αυτά θα αξιοποιήσει και σε τι βαθμό.

Το δεύτερο σημαντικό είναι ότι πράγματι καλύπτει την στέρηση της νικοτίνης σε πολύ μεγάλο βαθμό. Ατμίζοντας την μεσαία περιεκτικότητα (11mg) νοιώθω μεν μια ελαφρή έλλειψη νικοτίνης αλλά σε καμμία περίπτωση αυτό τον εφιάλτη που είχα νοιώσει σε 2-3 αποτυχημένες απόπειρες διακοπής στο παρελθόν...

Αυτό μου δίνει και το μεγαλύτερο κουράγιο να συνεχίσω μιας και όπως είπα στην αρχή ΚΥΡΙΩΣ θέλω να με βοηθήσει μετά από κάποιο διάστημα (με προοδευτική μείωση της περιεκτικότητας των υγρών σε νικοτίνη) να σταματήσω εντελώς το κάπνισμα. Θα το κάνω αργά και προοδευτικά με την ελπίδα (βάσιμη όπως βλέπω) να τα καταφέρω..

έχω την αίσθηση ότι έχει ελλατωθεί ο τσιγαρόβηχας....Βήχω-πνίγομαι μεν καμμιά φορά όταν τραβάω τζούρα ατμού με λάθος τρόπο (ο τρόπος που εισπνέεις ατμίζοντας δεν είναι ο ίδιος που είχες συνηθίσει με το τσιγάρο και μέχρι να προσαρμοστείς κάνεις λάθη), αλλά δεν βήχω πλέον στο άσχετο. Για όσφρηση-γεύση που λένε δεν έχω παρατηρήσει διαφορά αλλά από την άλλη μια εβδομάδα είναι μόνο...

Θέλει λίγο ψάξιμο με είδος ατμοποιητή και γεύσεις. Προσωπικά πήρα το ego-T με τους 2 ατμοποιητές με tank-system αλλά επείδη με τις διαρροές μου έσπασαν τα νεύρα σχεδόν αμέσως άλλαξα ατμοποιητή και τώρα κάνω dripping (στάζω σταγόνες σε ένα σφουγγαράκι που έχει μέσα - κάτι αντίστοιχο με τους zipppo αναπτήρες για να καταλάβετε) και είμαι σαφώς πιο ικανοποιημένος και χωρίς "θέματα".
Από γεύσεις δεν έχω δοκιμάσει. Ξεκίνησα με την κλασσική του τσιγάρου για να είμαι όσο το δυνατόν πιο κοντά στο original και θα αρχίσω να ψάχνομαι και να δοκιμάζω σε 2ο βαθμό

Ήδη σε μια εβδομάδα έχει κάνει απόσβεση το 40% του κόστους αγοράς του (υπολογίζω ότι για μια φούλ εβδομάδα θα χρειαζόμουνα περίπου 10 πακέτα). Με τον ρυθμό που καταναλώνω υγρά και τα αναλώσιμα που χρειάζεται υπολογίζω ότι μετά την απόσβεση της αρχικής αγοράς (δηλαδή τις πρώτες 15-20 ημέρες) θα έχω μια οικονομία της τάξης των 2 ευρώ την ημέρα σε σχέση με το κλασσικό τσιγάρο, αν και όπως είπα ο σκοπός μου δεν είναι να συνεχίσω να...ατμίζω εσαεί.

Το πρωί πάντως ΔΕΝ παλεύεται- για μένα είναι η χειρότερη στιγμή του. Εκεί που έκανες με άπειρη ευχαρίστηση τα πρώτα 2 τσιγάρα της ημέρας, τώρα με το που βάζεις στο στόμα σου το ηλεκτρονικό σου έρχεται να αρχίσεις τις ΧριστοΠαναγίες...

Αυτά σε γενικές γραμμές... Το μέχρι στιγμής συμπέρασμα είναι ότι τα πρώτα δείγματα είναι ενθαρυντικά...Τα υπόλοιπα θα τα δείξει ο χρόνος...

makis206
27/09/2011, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Ευχαριστούμε για τα διαφωτιστικά ποστ. Εγώ πάντως σας έρχομαι:sun:

Εύχομαι να σε εκπλήξει το ίδιο ευχάριστα!:beer:

Εχετλαίος
27/09/2011, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Μετά από 1 εβδομάδα ατμίσματος (χα... :smilea: ) νομίζω ότι τα πάω αρκετά καλά....

:beer: :beer: :beer:

makis206
27/09/2011, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Θέλει λίγο ψάξιμο με είδος ατμοποιητή και γεύσεις. Προσωπικά πήρα το ego-T με τους 2 ατμοποιητές με tank-system αλλά επείδη με τις διαρροές μου έσπασαν τα νεύρα σχεδόν αμέσως άλλαξα ατμοποιητή και τώρα κάνω dripping (στάζω σταγόνες σε ένα σφουγγαράκι που έχει μέσα - κάτι αντίστοιχο με τους zipppo αναπτήρες για να καταλάβετε) και είμαι σαφώς πιο ικανοποιημένος και χωρίς "θέματα".

Θανάση μια ερώτηση ενημερωτική, έχω ακούσει για τα θεματάκια με το σούρωμα απ'τα δοχεία αν και μέχρι στιγμής δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα δυσσάρεστο γεγονός, εκτός ίσως το ότι κάνω τη συντηρησούλα όπως την ανάφερε και ο 7gibernau, σκουπισματάκι και φύσημα εσωτερικά στον ατμοποιητή βασικά μετά από κάμποση ώρα χρήσης.

Είδα και τους ατμοποιητές που λες αλλά άκουσα ότι δεν είναι τόσο αποτελεσματικοί στο τράβηγμα της τζούρας, ισχύει όντως κάτι τέτοιο μιας και δοκίμασες και τα δυο; Να ξέρω για όταν έρθει ή ώρα για νέους ατμοποιητές.:winka:

:beer:

nikos_abel
27/09/2011, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Το πρωί πάντως ΔΕΝ παλεύεται- για μένα είναι η χειρότερη στιγμή του. Εκεί που έκανες με άπειρη ευχαρίστηση τα πρώτα 2 τσιγάρα της ημέρας, τώρα με το που βάζεις στο στόμα σου το ηλεκτρονικό σου έρχεται να αρχίσεις τις ΧριστοΠαναγίες...



Αυτή η πρωϊνή βρώμα και δυσωδία όμως όντως λείπει περισσότερο από όλα η σιχαμένη...

THEOD
27/09/2011, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Είδα και τους ατμοποιητές που λες αλλά άκουσα ότι δεν είναι τόσο καλοί στο τράβηγμα της τζούρας, ισχύει όντως κάτι τέτοιο μιας και δοκίμασες και τα δυο;

:beer:

Εγώ με το tank-system είχα κάθε τόσο ψιλοδιαρροές... Όχι συνέχεια αλλά αρκετές φορές ώστε να καταντάει σπαστικό. Δοκίμασα και αυτά τα καινούργια σιλικονούχα καπάκια που υποτίθεται ότι σφραγίζουν καλύτερα και δεν επιτρέπουν διαρροή και πάλι είχα...
Και μου την σπάει να είμαι με μια χαρτοπετσέτα στην τσέπη και να καθαρίζω συνεχώς...
Άλλαξα τον ένα ατμοποιητή που είχε μέσα με έναν στο οποίο στάζω και βρήκα την υγειά μου. Καλύτερη τζούρα, πιο ντουμάνι, και καλύτερο "χτύπημα". Ίσως έχει να κάνει ότι ο νέος ατμοποιητής είναι το καινούργιο μοντέλο που αναφέρεται ως "dual coils". Και φυσικά από διαρροές και καθαρίσματα ησύχασα παντελώς.

Να σου πω την αλήθεια δείχνει να έχει μια μεγαλύτερη κατανάλωση υγρών σε σχέση με το tank-system (ίσως και για αυτό η καλύτερη-δυνατότερη τζούρα) αλλά από την άλλη η διαρροή και τα καθαρίσματα και εκείνα στοίχιζαν σε υγρά (που είναι πανάκριβα). Τουλάχιστον τώρα αντί να χύνονται και να τα καθαρίζω τα...καπνίζω :rotflmao: :rotflmao:

makis206
27/09/2011, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
....

:lol:


Πλάκα πλάκα κι επειδή το διάβασα πολλές φορές στις ιντερνετοσελίδες, τι εννοούν όταν λένε "χτύπημα" για τα ατμοτσίγαρα;;:look:

THEOD
27/09/2011, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
:lol:


Πλάκα πλάκα κι επειδή το διάβασα πολλές φορές στις ιντερνετοσελίδες, τι εννοούν όταν λένε "χτύπημα" για τα ατμοτσίγαρα;;:look:

Τι να σε πω... Όπως το αντιλαμβάνεται καθείς... :lol: Νομίζω ότι εννούν (τουλάχιστον εγώ αυτό εννοώ) αυτήν την αίσθηση "ξυσίματος" και "γαργαλίσματος" στον λαιμό κατά την εισπνοή που σε φέρνει ένα βήμα πριν τον βήχα...

Πάντως σήμερα το πρωί έκανα 3-4 απανωτές τζούρες από ένα κανονικό τσιγάρο (όχι light) σαν κι αυτά που κάπνιζα, και μου ήρθε μια ψιλοζαλάδα...Που σημαίνει ότι ήδη με τα 11mg υγρά είμαι σε στάδιο που παίρνω λιγότερη νικοτίνη απ' ότι τότε που κάπνιζα...
Θα δούμε... :beer:

makis206
27/09/2011, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Θα δούμε... :beer:

Καλά θα πάει, δεν μπορεί.. φαίνεται ότι το θες κι αυτό είναι από μόνο του ένα σημαντικό βήμα.:winka:

Με μερικά ακόμα βηματάκια σταδιακής μείωσης της νικοτίνης νομίζω ότι θα μπορέσεις να το ελέγξεις το γαμήδι..

:beer:


ΥΓ: Εγώ απ'την άλλη φοβάμαι ότι θα εθιστώ στον ατμό και θα την ακούω με τη Rowenta στο τέλος..:rotflmao:

airamhag
27/09/2011, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD

Αυτό μου δίνει και το μεγαλύτερο κουράγιο να συνεχίσω μιας και όπως είπα στην αρχή ΚΥΡΙΩΣ θέλω να με βοηθήσει μετά από κάποιο διάστημα (με προοδευτική μείωση της περιεκτικότητας των υγρών σε νικοτίνη) να σταματήσω εντελώς το κάπνισμα. Θα το κάνω αργά και προοδευτικά με την ελπίδα (βάσιμη όπως βλέπω) να τα καταφέρω..



δεν αρκει αυτο.
γιατι πιστεψε με πιο ισχυρη ειναι η συνηθεια να κρατας τσιγαρο.

και επειδη επαναπαυεσαι στο οτι "δεν κανει κακο" ή οτι "μυριζει ωραια" ή οτι " το καπνιζεις παντου" σαν συνηθεια λοιπον ειναι σαν να καπνιζεις διπλασια..

προσωπικα εκοψα το καπνισμα πριν 3 χρονια καλοκαιρι και μεχρι τα χριστουγεννα δεν ειχα αποβαλει την αμηχανια των χεριων σε καφεδες,ποτα κλπ..

σημερα, το εχω αποβαλλει αλλα κ παλι, οταν βρισκομαι σε παρεα σκεφτομαι "να ειχα ενα τσιγαρακι ,στριφτο ειδικα που ηταν κ η αδυναμια μου" ..
και αυτο που μου εχει μεινει δεν ειναι η μυρωδια αλλα η διαδικασια που ζηλευω..
γιατι κακα τα ψεματα,οπως ολοι οι εθισμοι , εχουμε δεθει συναισθηματικα με το καπνισμα..

THEOD
27/09/2011, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
δεν αρκει αυτο.
γιατι πιστεψε με πιο ισχυρη ειναι η συνηθεια να κρατας τσιγαρο.



Δεν αμφιβάλλω για αυτό που λές, αλλά αυτό το ego-t δεν είναι σαν τα ηλεκτρονικά τσιγάρα της 1ης γενιάς που προσπαθούν με κάθε τρόπο (μέγεθος, βάρος, χρώμα) να μιμηθούν τα κλασικά τσιγάρα ώστε να τα κρατάς μονίμως στο χέρι ή να κρέμονται από τα χείλη σου.
Είναι πολύ πιο "μπαμπάτσικο" και βαρύ και ειδικά με την μεγάλη μπαταρία που το πήρα είναι σαν μεγάλο μαύρο πούρο.
Και επειδή κανένας δεν θέλει και δεν μπορεί να κρατάει συνεχώς στα χέρια του ένα τεράστιο και βαρύ μαύρο πούρο (πλην Ψωμιάδη βεβαίως-βεβαίως :lol: ) σιγά-σιγά ανεξαρτητοποιείς και τα χέρια σου από την συνήθεια του "κρατήματος".
Προσωπικά το έχω ακουμπηγμένο δίπλα μου στο γραφείο ή στο τραπεζάκι και το πιάνω στα χέρια μου ΜΟΝΟ όταν θέλω να κάνω τζούρα... Δεν το έχω συνέχεια στα χέρια... :beer:

THEOD
27/09/2011, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
ΥΓ: Εγώ απ'την άλλη φοβάμαι ότι θα εθιστώ στον ατμό και θα την ακούω με τη Rowenta στο τέλος..:rotflmao:

Με την Rowenta δεν είναι πρόβλημα...Με την Stirella και τον Κωστέτσο θα είχες ένα "θεματάκι".... :rotflmao:

Πλάκα-πλάκα τώρα όταν βλέπω την γυναίκα μου να σιδερώνει μου έρχεται να στάξω και λίγο υγρό στο σίδερο μπας και μοσχομυρίσει... :rotflmao: Αν δεν ήταν τόσο ακριβά θα το είχα κάνει... :beer:

airamhag
27/09/2011, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Με την Rowenta δεν είναι πρόβλημα...Με την Stirella και τον Κωστέτσο θα είχες ένα "θεματάκι".... :rotflmao:

Πλάκα-πλάκα τώρα όταν βλέπω την γυναίκα μου να σιδερώνει μου έρχεται να στάξω και λίγο υγρό στο σίδερο μπας και μοσχομυρίσει... :rotflmao: Αν δεν ήταν τόσο ακριβά θα το είχα κάνει... :beer:
και γιατι δεν σταζεις λιγο cajoline στο τσιγαρο με 4 ευρω εισαι καλυμμενος για παντα..
ασε που θα μαλακωσει κ το λαιμο..

:lol: :lol: :lol:

GIXXERAKIAS
27/09/2011, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
και γιατι δεν σταζεις λιγο cajoline στο τσιγαρο με 4 ευρω εισαι καλυμμενος για παντα..
ασε που θα μαλακωσει κ το λαιμο..

:lol: :lol: :lol:

:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

Πάντως εγώ τόση ώρα που διαβάζω μου ανοιξατέ την όρεξη για τσιγάρο....το κανονικό όμως.:D

Βασικά εγώ το έχω ρίξει στον Ναργιλέ και έχω γλυτώσει πολύ χρήμα,πιό υγιεινό και δεν τσιμπουκώνω :blush: κάθε μερα.Μάλιστα ψάχνω μαγαζί με ποικιλίες καπνού κοντά στο Περιστέρι, αν ξέρει κανείς κανένα καλό μαγαζί ας το πεί.:wave2:

nikos_abel
27/09/2011, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag

και αυτο που μου εχει μεινει δεν ειναι η μυρωδια αλλα η διαδικασια που ζηλευω..
γιατι κακα τα ψεματα,οπως ολοι οι εθισμοι , εχουμε δεθει συναισθηματικα με το καπνισμα..

Δίκαιο δίκαιο...

nikos_abel
27/09/2011, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
:Μάλιστα ψάχνω μαγαζί με ποικιλίες καπνού κοντά στο Περιστέρι, αν ξέρει κανείς κανένα καλό μαγαζί ας το πεί.:wave2:

Έχει αρκετά πραγματάκια, αν και σιγοσβήνει κι αυτός...

http://www.tobaccostore.gr/eshop/index.php?cPath=28&language=el

DimChios
29/09/2011, 15:01
...νευρα δεν εχει κανεις σας?

:confused:

Εγω παντως 2 ατομα που ξερω που πηραν αυτο που εχει ο Μακης, στο μηνα πανω ξαναρχισαν το κανονικο!

Επισης, επειδη τελευταια το σκεφτομαι να το κοψω (για τα φραγκα, την υγεια κλπ κλπ) ο λογος που δεν το κανω ειναι τα νευρα!

Μια φορα παλιοτερα που πηγα να κανω προσπαθεια, ενα πρωι που μου ειπε η Χαρα "καλημερα αγαπη μου" την αρχισα στα καντηλια!


Μακη αντε θα αργησεις στα ΚΤΕΛ!

:evil:

THEOD
29/09/2011, 15:09
Αν τα νεύρα που λες προέρχονται από την στέρηση της νικοτίνης το ηλεκτρονικό σε καλύπτει σε μεγάλο βαθμό. Όχι στο 100% αλλά πάντως αρκετό για να το κάνει ανεκτό. Εξαρτάται και από τον οργανισμό, και τι περιεκτικότητα σε νικοτίνη υγρά καπνίζεις, και από πολλά άλλα.
Θέλει όμως μια σχετική προσπάθεια και επιμονή - εύκολο δεν είναι τίποτα.
Εγώ είμαι στην 10η μέρα... Μου λείπει μεν το κλασικό τσιγάρο (έχω κάνει 5 τράκες συνολικά αυτές τις 10 ημέρες), αλλά σε βαθμό που μπορώ να το διαχειριστώ. Δεν ξέρω πόσο θα κρατήσω και αν τελικά θα τα καταφέρω. Πιστεύω όμως ότι αξίζει να προσπαθήσω. Ακόμα και στην περίπτωση αποτυχίας τι είχα-τι έχασα. Σε λιγότερο από μήνα θα έχω αποσβέσει τα χρήματα της αρχικής αγοράς. Από εκεί και πέρα ότι βρέξει ας κατεβάσει... :wave2:

Antwnis
29/09/2011, 17:03
Συνέχισε την προσπάθεια!
Ατμίζω εδώ και 1 μήνα, το Hybrid της Nobacco.
Οι περιγραφές σου ειναι αντίστοιχες και με τα δικά μου βιώματα.
Ειχα συμπληρωσει σχεδόν 30 χρόνια καπνίσματος
Κάπνιζα 30 PAll MALL πορτοκαλι την ημερα..
Παιρνω λαδι με 6 νικοτινη.
Που και που καπνιζω κανενα πουρακι..
Τσιγάρο, οσες φορες δοκιμασα, μετα απο 2 -3 τζούρες το πέταγα, μου βρώμαγε!
Ακομα ομως, μου λειπει για δευτερολεπτα, καποιες στιγμες η ιεροτελεστια του κλασσικου καπνισματος.
Θέλει λιγο και να το θέλεις να το κόψεις το τσιγαρο. Να τοχεις συνειδητοποιήσει και να βρεις στο ατμισμα μια βοήθεια.
Αλλιως... Δεν θέλει πολυ να ξαναπέσεις στη πρέζα, ε στο τσιγαρο εννοούσα!
Καλό άτμισμα!

:beer:

gcrook
29/09/2011, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Αν τα νεύρα που λες προέρχονται από την στέρηση της νικοτίνης το ηλεκτρονικό σε καλύπτει σε μεγάλο βαθμό. Όχι στο 100% αλλά πάντως αρκετό για να το κάνει ανεκτό. Εξαρτάται και από τον οργανισμό, και τι περιεκτικότητα σε νικοτίνη υγρά καπνίζεις, και από πολλά άλλα.
Θέλει όμως μια σχετική προσπάθεια και επιμονή - εύκολο δεν είναι τίποτα.
Εγώ είμαι στην 10η μέρα... Μου λείπει μεν το κλασικό τσιγάρο (έχω κάνει 5 τράκες συνολικά αυτές τις 10 ημέρες), αλλά σε βαθμό που μπορώ να το διαχειριστώ. Δεν ξέρω πόσο θα κρατήσω και αν τελικά θα τα καταφέρω. Πιστεύω όμως ότι αξίζει να προσπαθήσω. Ακόμα και στην περίπτωση αποτυχίας τι είχα-τι έχασα. Σε λιγότερο από μήνα θα έχω αποσβέσει τα χρήματα της αρχικής αγοράς. Από εκεί και πέρα ότι βρέξει ας κατεβάσει... :wave2:

Κοψε την τρακα ΜΑΧΑΙΡΙ γιατι εισαι πολυ κοντα στο να ξαναπαρεις πακετο.

bladedancer
29/09/2011, 18:45
Πολυ χαιρομαι που αρκετοι εδω μεσα το εχετε ψαξει και το κοψατε εν τελει το κανονικο τσιγαρο:)
Βασικα μολις ειδα την συζητηση δεν μπενω συχνα και οταν μπενω χαζοδιαβαζω συζητησεις.Πανω στο θεμα του ηλ.τσιγαρου μπορω να σας προτεινω πολλα πραγματα γιατι ασχολουμαι πανω απο χρονο.Θα στειλω αργοτερα καποια λινκ για τσιγαρα(μαλιστα απο τα καλυτερα τα εχει κατασκευασει ελληνας!!) και υγρα για οποιον ενδιαφερεται.
KEEP VAPING:p

7gibernau
29/09/2011, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από bladedancer
Πολυ χαιρομαι που αρκετοι εδω μεσα το εχετε ψαξει και το κοψατε εν τελει το κανονικο τσιγαρο:)
Βασικα μολις ειδα την συζητηση δεν μπενω συχνα και οταν μπενω χαζοδιαβαζω συζητησεις.Πανω στο θεμα του ηλ.τσιγαρου μπορω να σας προτεινω πολλα πραγματα γιατι ασχολουμαι πανω απο χρονο.Θα στειλω αργοτερα καποια λινκ για τσιγαρα(μαλιστα απο τα καλυτερα τα εχει κατασκευασει ελληνας!!) και υγρα για οποιον ενδιαφερεται.
KEEP VAPING:p ωραιο ονομα...μου θυμηζει line age!!!

bladedancer
29/09/2011, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7gibernau
ωραιο ονομα...μου θυμηζει line age!!!

ναι παλιες εποχες φιλε :p

THEOD
29/09/2011, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Κοψε την τρακα ΜΑΧΑΙΡΙ γιατι εισαι πολυ κοντα στο να ξαναπαρεις πακετο.

Αι κατούρα ρε Κρούκη... Ότι θέλω θα κάνω... :smokin: :smokin: :smokin:

nikos_abel
29/09/2011, 20:34
Πάντως εγώ τώρα που βρήκα το σημερινό μου ελεύθερο, χαλαρό και ολόδικό μου μισάωρο....


236874

bladedancer
29/09/2011, 23:43
Λοιπον παιδες θα βαλω καποιες φωτο και λινκ για να παρουν και μια ιδεα οποιοι τα βλεπουν πρωτη φορα(να ξεκαθαρισω πως δεν εχω σχεση με καποια εταιρια η σιτε απλα ειναι προσωπικα που εχω καταληξει μετα απο πολλες δοκιμες και πεταμενα λεφτα)

της ovale μοντελο elips:


236883

bladedancer
29/09/2011, 23:44
ovale pali ego-t


236884

bladedancer
29/09/2011, 23:48
και το πιο μικρο σε σχημα τσιγαρου(τελειωνει η μπαταρια γρηγορα ομως)

ovale mini-t


236885

gcrook
29/09/2011, 23:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Αι κατούρα ρε Κρούκη... Ότι θέλω θα κάνω... :smokin: :smokin: :smokin:

Το "οτι θελω θα κανω" συνεπαγεται 5 σελιδες κλαψας γιατι εισαι πολυ κοτα να το κοψεις; :smokin: :D :D :smokin:

bladedancer
29/09/2011, 23:56
μην αγοραζετε οτι μαρκα ναναι την εχω πατησει αρκετες φορες:mad:

http://www.altersmoke.gr εδω μπορειτε να τσεκαρετε και τιμες.υπαρχουν βεβαια αρκετα σιτε που πουλανε με λιγο ψαξημο...

Λοιπον απο κει και περα υπαρχουν και οι ιδιοκατασκευες!!

το GOLDEN GREEK (GG) το εχει κατασκευασει ελληνας και πουλαει παγκοσμιος,για μενα οτι καλυτερο μπορει να παρει κανεις αυτη την στιγμη.δειτε τις φωτο και το λινκ ειναι-->


http://www.ggecig.com/gg-suppliers/


236887

bladedancer
29/09/2011, 23:57
.


236888

nikos_abel
30/09/2011, 06:11
Τι ομορφιά....

Ενώ αυτά τα τέρατα....


236895

nikonian
30/09/2011, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από bladedancer
ovale pali ego-t

Το πήρα κι εγώ αυτό προχθές. Μαζί με ένα λάδι νικοτίνης 18mg.
Στην αρχή ήταν σαν τσιγάρο με 4-5 φίλτρα.
Ε, δε δούλεψε ούτε μια μέρα.
Τώρα ρουφάω σιγά και παρατεταμένα όπως λέει και ούτε ατμό έχω στο στόμα μου, ούτε γεύση. Κλαίω τα 80 ευρώ.:bigcry:

7gibernau
30/09/2011, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Το πήρα κι εγώ αυτό προχθές. Μαζί με ένα λάδι νικοτίνης 18mg.
Στην αρχή ήταν σαν τσιγάρο με 4-5 φίλτρα.
Ε, δε δούλεψε ούτε μια μέρα.
Τώρα ρουφάω σιγά και παρατεταμένα όπως λέει και ούτε ατμό έχω στο στόμα μου, ούτε γεύση. Κλαίω τα 80 ευρώ.:bigcry: το κουμπι το πατας???????????????

THEOD
30/09/2011, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Το πήρα κι εγώ αυτό προχθές. Μαζί με ένα λάδι νικοτίνης 18mg.
Στην αρχή ήταν σαν τσιγάρο με 4-5 φίλτρα.
Ε, δε δούλεψε ούτε μια μέρα.
Τώρα ρουφάω σιγά και παρατεταμένα όπως λέει και ούτε ατμό έχω στο στόμα μου, ούτε γεύση. Κλαίω τα 80 ευρώ.:bigcry:

έλα ρε μην φέρνεις την καταστροφή. Ούτε ιταλικό παρτάλι να είχες αγοράσει... :D

Πιθανόν να έπεσες σε ελλατωματικό ατμοποιητή. Δεν μου έχει τύχει αλλά διαβάζω ότι συμβαίνει συχνά. Πήγαινέ το εκεί που το πήρες και θα σου πούν...

DimChios
30/09/2011, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7gibernau
το κουμπι το πατας???????????????



:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

λες??????:lol: :lol: :lol:

makis206
30/09/2011, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από bladedancer
το GOLDEN GREEK (GG) το εχει κατασκευασει ελληνας και πουλαει παγκοσμιος

Ρε'σύ τι κόσμημα είναι αυτό;;;:a8:

makis206
30/09/2011, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Πιθανόν να έπεσες σε ελλατωματικό ατμοποιητή. Δεν μου έχει τύχει αλλά διαβάζω ότι συμβαίνει συχνά. Πήγαινέ το εκεί που το πήρες και θα σου πούν...

Και αυτό αλλά και κάτι άλλο, απ'ότι κατάλαβα μέσα σε λίγες μέρες χρήσης οι ατμοποιητές θέλουν αρκετά συχνά καθάρισμα, ένα δυνατό φύσημα δηλαδή απ'την πάνω μεριά αφού έχουμε αφαιρέσει το δοχείο του υγρού (αν μιλάμε για το Ego-T βέβαια κι όχι το Hybrid της Nobacco) και την μπαταρία, τόσο ώστε να στάξει από κάτω λίγο υγρό νικοτίνης. Κατόπιν σκουπίζουμε και επανασυνδέουμε τα κομμάτια. Αυτό αισθάνομαι ότι ξεστουμπώνει τον ατμοποιητή και τραβάει καλύτερα μετά..ε; :look:

:p

7gibernau
30/09/2011, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7gibernau


για να μην εχει διαρροες θελει μια απλη συντηρησουλα καθε 3-4 ωρες χρησης..
δηλαδη,βγαζουμε το δοχειο το σκουπιζουμε εξωτερικα με μια χαρτοπετσετα και φυσιγμα τον ατμοποιητη για να αδιασει οτι υγρο εχει κρατησει...αντε να πεσουν μια δυο σταγονες +οτι εγω δεν τον αφηνω να αδιασει κατω απο τη μεση.


οτι αλλο θες εδω ειμαστε!!
:beer: εδω δες......




+οτι.....παταμε το κουμπακι.....το δοχειο πρεπει να εχει υγρο.....και η μπαταρια να ειναι φορτισμενη....και τα τρια κομματια ενωμενα ε........

bladedancer
30/09/2011, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Το πήρα κι εγώ αυτό προχθές. Μαζί με ένα λάδι νικοτίνης 18mg.
Στην αρχή ήταν σαν τσιγάρο με 4-5 φίλτρα.
Ε, δε δούλεψε ούτε μια μέρα.
Τώρα ρουφάω σιγά και παρατεταμένα όπως λέει και ούτε ατμό έχω στο στόμα μου, ούτε γεύση. Κλαίω τα 80 ευρώ.:bigcry:

επιστροφη ασαπ στο μαγαζι που το πηρες φιλε,και προσεξε να λεει ovale πανω οχι μονο ego-t

bladedancer
30/09/2011, 14:35
αλλο σιτε για e-liquids--> http://www.ivape.eu/halo-eliquid.html προσωπηκα τα αγαπημενα μου με λιγο ιδιαιτερη γευση(με highlight το torque)
και οποιος θελει φυτικα υγρα με φυτικη γλυκολη παει στα ιταλικα
flavour art----> http://funstore.gr/index.php?target=categories&category_id=64
με απειρες γευσεις απο βανιλλια μεχρι μηλοπιτα:p :lol:

taskon
01/10/2011, 11:01
Πηρα και εγω το hybrid και δεν εχω καπνισει για μια εβδομαδα.so far so good αν και ηδη εκαψα ενα carto γιατι το στεγνωσα. Υγρο virginia nobacco.

THEOD
02/10/2011, 10:49
την Παρασκευή έκανα τον πρώτο μου ανεφοδιασμό σε υγρά (με την αγορά είχα πάρει 3 μπουκαλάκια των 10 ml που με έβγαλαν για 11 μέρες - μέσο όρο ελάχιστα κάτω από 3ml την ημέρα δηλαδή).
Πήρα 3 γεύσεις για δοκιμή
Απο την decadence (ή κάπως έτσι τέλος πάντων) πήρα την κλασσική απομίμημηση Marlboro (ο θεός να το κάνει...), vanillia (για ποιο έγευστες καταστάσεις) και από την εταιρία Halo ένα που λέγεται tribecca.
Το Marlboro παρά τις προσδοκίες του ονόματος δεν μου λέει τίποτα (αφούτο πήρα θα το ατμίσω όμως - δεν πετάω λεφτά).
Η βανίλλια σαν πρώτη εντύπωση μου άρεσε αλλά μετά από 1-2 γεμίσματα μου άφησε μια περίεργη αίσθηση - μάλλον την συνήθισα και την βαρέθηκα.
Από χθές ατμίζω την Tribecca και μου δίνει μια "ξηρή" γεύση πούρου που μου αρέσει...

Κακό μπελά βρήκα μου φαίνεται. :rolleyes:

Πάντως έχει και την πλάκα του. Μπορείς είτε να αρχίσεις να πειραματίζεσαι αναμιγνύοντας γεύσεις (50% Marlboro + 50% βανίλια δεν ήταν άσχημο και μάλλον έτσι αναμεμειγμένα θα ατμίσω αυτά που πήρα), είτε να πάρεις υγρό-βάση και να αρχίζεις να προσθέτεις το άρωμα που θές (από τα δεκάδες που υπάρχουν), στην αναλογία που θες.
Που θα πάει - μέχρι τα 60 μου θα έχω βρεί τι μου ταιριάζει... :D

Shaolin Monk
02/10/2011, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
την Παρασκευή έκανα τον πρώτο μου ανεφοδιασμό σε υγρά (με την αγορά είχα πάρει 3 μπουκαλάκια των 10 ml που με έβγαλαν για 11 μέρες - μέσο όρο ελάχιστα κάτω από 3ml την ημέρα δηλαδή).
Πήρα 3 γεύσεις για δοκιμή
Απο την decadence (ή κάπως έτσι τέλος πάντων) πήρα την κλασσική απομίμημηση Marlboro (ο θεός να το κάνει...), vanillia (για ποιο έγευστες καταστάσεις) και από την εταιρία Halo ένα που λέγεται tribecca.
Το Marlboro παρά τις προσδοκίες του ονόματος δεν μου λέει τίποτα (αφούτο πήρα θα το ατμίσω όμως - δεν πετάω λεφτά).
Η βανίλλια σαν πρώτη εντύπωση μου άρεσε αλλά μετά από 1-2 γεμίσματα μου άφησε μια περίεργη αίσθηση - μάλλον την συνήθισα και την βαρέθηκα.
Από χθές ατμίζω την Tribecca και μου δίνει μια "ξηρή" γεύση πούρου που μου αρέσει...

Κακό μπελά βρήκα μου φαίνεται. :rolleyes:

Πάντως έχει και την πλάκα του. Μπορείς είτε να αρχίσεις να πειραματίζεσαι αναμιγνύοντας γεύσεις (50% Marlboro + 50% βανίλια δεν ήταν άσχημο και μάλλον έτσι αναμεμειγμένα θα ατμίσω αυτά που πήρα), είτε να πάρεις υγρό-βάση και να αρχίζεις να προσθέτεις το άρωμα που θές (από τα δεκάδες που υπάρχουν), στην αναλογία που θες.



Που θα πάει - μέχρι τα 60 μου θα έχω βρεί τι μου ταιριάζει... :D


Τα decadence ποτε δεν μου αρεσαν.... :mad: Τα υγρα της Halo για πολλους ατμιστες ειναι ισως τα καλυτερα της αγορας, αλλα εχουν κατι σαν ωριμανση. Πρεπει να ανοιξεις το μπουκαλακι και να το αφησεις μερικες ημερες... Μετα μονο δινει την πραγματικη του γευση.

bladedancer
02/10/2011, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Τα decadence ποτε δεν μου αρεσαν.... :mad: Τα υγρα της Halo για πολλους ατμιστες ειναι ισως τα καλυτερα της αγορας, αλλα εχουν κατι σαν ωριμανση. Πρεπει να ανοιξεις το μπουκαλακι και να το αφησεις μερικες ημερες... Μετα μονο δινει την πραγματικη του γευση.

ta decadence ουτε εμενα μου καθονται καλα,και σωστα τα ΗΑLΟ θελουν 24 ωρες να ωριμασουν,ειναι ομως γαματα:smokin:


237029

makis206
03/10/2011, 07:25
Εγώ να σας πω την αλήθεια την καταβρήκα με το Marlborough της Decadence στα 8mg (αν και μου πέφτει ελαφρύ), έχω όμως παρατηρήσει κάτι και ζητώ την άποψη όσων έχουν δοκιμάσει τα Decadence. Άδειαζαν και σε σας τόσο γρήγορα τα δοχειάκια με τα συγκεκριμένα υγρά; Βλέπω τον άλλον με το Halo και κάνει βία 2-3 γεμίσματα τη μέρα και υπόψιν ότι πρόκειται για μεγάλη ρουφήχτρα..:lol:

Εγώ με τα Decadence χρειάζομαι 4-5 γεμίσματα τη μέρα και δεν τό'χω και συνέχεια στο στόμα (το ηλεκτρονικό τσιγάρο ε....; ), είναι φυσιολογικό αυτό; Ή έχει να κάνει με την ρευστότητα του υγρού; Πάντως το υγρό της Halo δείχνει πιο "πηχτό" απ'αυτό της Decadence..:wacko:

nikonian
03/10/2011, 10:03
Όντως τελικά ο ατμοποιητής πρέπει να ήταν ελαττωματικός. Δοκίμασα με τον άλλο και ΟΚ.
Έχω ενθουσιαστεί με το αποτέλεσμα, αν και έκανα το λάθος να δοκιμάσω σαν πρώτο υγρό το virginia 18mg και παρότι έχω συνηθίσει σε πολύ βαριά τσιγάρα , το 18αρι είναι overdoze.:smilea:

THEOD
03/10/2011, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Εγώ να σας πω την αλήθεια την καταβρήκα με το Marlborough της Decadence στα 8mg (αν και μου πέφτει ελαφρύ), έχω όμως παρατηρήσει κάτι και ζητώ την άποψη όσων έχουν δοκιμάσει τα Decadence. Άδειαζαν και σε σας τόσο γρήγορα τα δοχειάκια με τα συγκεκριμένα υγρά; Βλέπω τον άλλον με το Halo και κάνει βία 2-3 γεμίσματα τη μέρα και υπόψιν ότι πρόκειται για μεγάλη ρουφήχτρα..:lol:

Εγώ με τα Decadence χρειάζομαι 4-5 γεμίσματα τη μέρα και δεν τό'χω και συνέχεια στο στόμα (το ηλεκτρονικό τσιγάρο ε....; ), είναι φυσιολογικό αυτό; Ή έχει να κάνει με την ρευστότητα του υγρού; Πάντως το υγρό της Halo δείχνει πιο "πηχτό" απ'αυτό της Decadence..:wacko:

Αν η περιεκτικότητα σε νικοτίνη σου πέφτει μικρή, αυτό σε οδηγεί στο να τραβάς πιο μεγάλες τζούρες και πιο συχνά. Οπότε αυτό έχει επίπτωση στην κατανάλωση των υγρών.
Δεν αποκλείεται γυρίζοντας σε υψηλότερη περιεκτικότηα νικοτίνης η κατανάλωση να έρθει σε καλύτερο επίπεδο.
Δοκίμασε να δείς
Για να μην αχρηστεύσεις τα 8άρια που ήδη έχεις, μπορείς κάλλιστα να πάρεις από ένα 18mg της ίδιας εταιριας και της ίδιας γεύσης και να τα αναμίξεις πχ 50-50 με τα 8άρια που έχεις. Έτσι θα σου βγάλει μέσο όρο 12-13mg περιεκτικότητα σε νικοτίνη. Το καπνίζεις και βλέπεις αν μειώθηκε η κατανάλωσή σου.

makis206
03/10/2011, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Αν η περιεκτικότητα σε νικοτίνη σου πέφτει μικρή, αυτό σε οδηγεί στο να τραβάς πιο μεγάλες τζούρες και πιο συχνά. Οπότε αυτό έχει επίπτωση στην κατανάλωση των υγρών.
Δεν αποκλείεται γυρίζοντας σε υψηλότερη περιεκτικότηα νικοτίνης η κατανάλωση να έρθει σε καλύτερο επίπεδο.
Δοκίμασε να δείς
Για να μην αχρηστεύσεις τα 8άρια που ήδη έχεις, μπορείς κάλλιστα να πάρεις από ένα 18mg της ίδιας γεύσης και να τα αναμίξεις πχ 50-50 με τα 8άρια που έχεις και έτσι να σου βγάλει μέσο όρο 12-13mg περιεκτικότητα σε νικοτίνη.

Έχεις απόλυτο δίκιο, τραβάω αρκετά και συνέχεια.. απορώ πως μου ξέφυγε απ'το μυαλό να δοκιμάσω υγρό με μεγαλύτερη περιεκτικότητα νικοτίνης..

Η αλήθεια είναι πάντως ότι έχει αρχίσει να με φοβίζει αυτό το μαραφέτι γιατί μου έχει γίνει μεγάλο κόλλημα, ειδικά με αυτό το υγρό αισθάνομαι ότι έπεσα στην παγίδα, αυτήν που σε κάνει να τό'χεις συνέχεια στο στόμα και μόνο χειρότερο κάνεις τελικά στον εαυτό σου, και από θέμα υγείας αλλά και από οικονομίας, μιας και ήταν κι αυτό στα κριτήρια επιλογής.. τρελάθηκα με τη γεύση του πανάθεμά τηνε αλλά αυτός είναι και ο λόγος που θα την αλλάξω.

Βαρύτερο λοιπόν, πιο άσχημη για μένα γεύση και βλέπουμε.. γιατί αν συνεχίσω έτσι με βλέπω να τα πίνω απ'το μπουκάλι στο τέλος..:lol:

:beer:

Toumpas
03/10/2011, 12:01
τρελά χαρμάνια αυτά τα υγρά. Θανάση πόσο καιρό χωρίς τσιγάρο στο στόμα;

7gibernau
03/10/2011, 12:33
χασισέλαιο εχει βαλει κανενας??:smokin: :smokin:

Toumpas
03/10/2011, 12:55
τι είπες τώρα ;)

:beer:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

THEOD
03/10/2011, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Toumpas
τρελά χαρμάνια αυτά τα υγρά. Θανάση πόσο καιρό χωρίς τσιγάρο στο στόμα;



Σήμερα 14η μέρα.... :a20:

ernti
03/10/2011, 22:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7gibernau
χασισέλαιο εχει βαλει κανενας??:smokin: :smokin:

Εδώ κάτι ακούστηκε για κάτι μάγκες που βάλανε,αλλά τους περιμένουνε ακόμα να ξενερώσουνε για να μας πούνε..:smokin: