PDA

View Full Version : ρευμα στην Αγγλία?



ares_tz
20/09/2011, 17:43
Γεια σας,

Θα ηθελα να ρωτησω εαν το IBM Thinkpad λαπτοπ που λειτουργω εδω στην Ελλάδα, μπορώ να το παρω μαζι μου στην Αγγλία στο ρευμα εκεί και να το λειτουργησω? θα χρειαστω converter/μετατροπεας ρευματος? ευχαριστώ

AUFGEBRACHT
20/09/2011, 17:46
Θα χρειαστείς απλά ένα αντάπτορα για πρίζα Αγγλίας από ένα ηλεκτρολογικό κατάστημα

AUFGEBRACHT
20/09/2011, 17:48
Κάτι σαν αυτό δηλ...


236237

Cpt. Haddock
20/09/2011, 17:50
www.google.com

(ξέρω οτι επαναλαμβάνομαι, αλλα δε φταίω εγω :lol: )

AUFGEBRACHT
20/09/2011, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
www.google.com

(ξέρω οτι επαναλαμβάνομαι, αλλα δε φταίω εγω :lol: )


Εναλλακτικά για τους έχοντες οικολογικές ανησυχίες
http://www.blackle.com/

ares_tz
20/09/2011, 18:05
Ναι αλλά μετατρεπει την ταση του ρευματος? γιατι εδώ βρήκα αυτό..ταση ρευματος (http://www.stavrianos-dw.gr/index.php?cPath=3_44)

panagath
20/09/2011, 18:15
http://en.wikipedia.org/wiki/Mains_electricity_by_country

Το ρεύμα στην Αγγλία ειναι 220V οπότε δε χρειάζεσαι μετατροπέα τάσης (αν και αν δεις το τροφοδοτικό στα περισσότερα καινούρια λαπτοπ παίζει αυτοματα 110-220V).

Το μόνο που θα χρειάζεσαι θα είναι ο μετατροπέας του βύσματος, σαν αυτό που σου έδειξαν πιο πάνω.

nikos_abel
20/09/2011, 18:56
Η ονομαστική τάση στην Αγγλία είναι 230V / 50Hz, όπως και στην Ελλάδα.
Οι πρίζες βέβαια είναι όπως σου έδειξαν οι φίλοι πιο πάνω και χρειάζεσαι αντάπτορα (αν και
με μια οδοντογλυφίδα στη γείωση, σε ανάγκη, γίνεται δουλειά - δεν το προτείνω όμως).

Ανάλογα με τη περιοχή όμως, έχουν σε κάποια σημεία 240V, πράγμα που προκαλεί προβλήματα σε
κάποιες συσκευές.

Να πάρεις μαζί σου και καμμιά προστασία υπέρτασης, γιατί τελευταία έχουν προβλήματα και
μάλιστα το κάνανε υποχρεωτικό για τις συσκευές.

:wave2:

dmf
20/09/2011, 19:07
Εχει ενα δικιο να ρωταει γιατι στις πΗΠΑ π.χ το ρευμα εχει συχνοτητα 60Hz, κατι που αυξανει καπως την ισχυ που δεχεται η συσκευη.
Στην Ευρωπη απ'οσο ξερω επικρατουν τα 50Hz.

Operater
20/09/2011, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
www.google.com

(ξέρω οτι επαναλαμβάνομαι, αλλα δε φταίω εγω :lol: )

ναι ε? κι εγω δοκιμασα (για να μη ρωτησω εδω) να ψαξω γιαυτο που φουμαρετε εσυ και ο σναϊπερ, και κατεληξα αλλου γι αλλου... :lol:

nikolas1709
20/09/2011, 19:50
ολες οι χωρες στην ευρωπη εχουμε τη ιδια ταση 220/230
το μονο που αλλαζει ειναι η μορφη των φις
που μενεισ να σε στειλω σε ενα μαγαζι να παρεισ αυτο που θες

Acacius
20/09/2011, 20:11
Όσες ελληνικές συσκευές είχα στην Αγγλία και όσες αγγλικές έφερα εδώ, δούλεψαν απροβλημάτιστα. Γενικά οι μετασχηματιστές λάπτοπ/κινητών/συναφών είναι πλέον κατασκευασμένοι να λειτουργούν σε μεγάλο εύρος τάσεων για να μην αλλάζουν παρά μόνο οι απολήξεις.

Ειδικά για το λάπτόπ αντί για αντάπτορα μπορείς να πάρεις το αγγλικό τελικό καλώδιο (από μετασχηματιστή μέχρι πρίζα) για να μην κουβαλάς έξτρα κομμάτια.


Έχε υπ'όψιν ότι οι Αγγλικές πρίζες έχουν ασφάλεια στο φις, αν σου τύχει και σκάσει καμία.

cityfly
20/09/2011, 23:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Η ονομαστική τάση στην Αγγλία είναι 230V / 50Hz, όπως και στην Ελλάδα.
Οι πρίζες βέβαια είναι όπως σου έδειξαν οι φίλοι πιο πάνω και χρειάζεσαι αντάπτορα (αν και
με μια οδοντογλυφίδα στη γείωση, σε ανάγκη, γίνεται δουλειά - δεν το προτείνω όμως).

Ανάλογα με τη περιοχή όμως, έχουν σε κάποια σημεία 240V, πράγμα που προκαλεί προβλήματα σε
κάποιες συσκευές.


:wave2:

θα αγοράσεις ΑΦΟΥ ανέβεις στην αγγλία ένα αντάπτορα από κάποιο μαγαζί τύπου wilkinson και λέω να το πάρεις από αγγλία γιατί θα είναι αντάπτορας με ασφάλεια οπότε και πρόβλημα τάσης να υπάρχει δε θα πάθεις καμία ζημιά

η οδοντογλυφίδα δεν κάνει θες κάτι λίγο πιο σκληρό αλλά και πάλι για λάπτοπ που έχει σούκο βύσμα δεν κάνει για τα απλά είναι μια χαρά, πχ για το φορτιστή του κινητού ή για όσα νετμπουκ έχουν απλό βύσμα

:wave2:

cityfly
20/09/2011, 23:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
[B]http://en.wikipedia.org/wiki/Mains_electricity_by_country

Το ρεύμα στην Αγγλία ειναι 220V οπότε δε χρειάζεσαι μετατροπέα τάσης (αν και αν δεις το τροφοδοτικό στα περισσότερα καινούρια λαπτοπ παίζει αυτοματα 110-220V).
/B]

παραπάνω παίζει το δικό μου hp 4ετίας είναι 100-240

Acacius
21/09/2011, 00:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
η οδοντογλυφίδα δεν κάνει θες κάτι λίγο πιο σκληρό αλλά και πάλι για λάπτοπ που έχει σούκο βύσμα δεν κάνει για τα απλά είναι μια χαρά, πχ για το φορτιστή του κινητού ή για όσα νετμπουκ έχουν απλό βύσμα

Καπάκι από στυλό μπικ :D :D

sfigas
21/09/2011, 00:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
Καπάκι από στυλό μπικ :D :D

Acasius εσυ εισαι δικος μου.2 χρονια τωρα δεν εχω παρει ακομα ανταπτορα.! Πρεπει να βλεπεις πως με κοιτανε καποιοι φιλοι οταν κανω τα κολπα μου στις πριζες τους.!! χαχα

Acacius
21/09/2011, 02:34
Συνάδελφε.... αν και σπάνια το έκανα αφού είχα 1-2 αντάπτορες.

Κατέληξα πάντως να έχω αρκετές αγγλικές συσκευές, οπότε έφερα μαζί με αυτές και ένα αγγλικό πολύπριζο το οποίο βάζω στην πρίζα με ευρωπαϊκό αντάπτορα. Μύλος...

nikos_abel
21/09/2011, 07:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
Συνάδελφε.... αν και σπάνια το έκανα αφού είχα 1-2 αντάπτορες.

Κατέληξα πάντως να έχω αρκετές αγγλικές συσκευές, οπότε έφερα μαζί με αυτές και ένα αγγλικό πολύπριζο το οποίο βάζω στην πρίζα με ευρωπαϊκό αντάπτορα. Μύλος...

Κόψε το αγγλικό φις και σύνδεσε ένα σούκο ρε μη πάρεις καμμιά φωτιά με τους κωλοαντάπτορες!!!! (mr safety με βαφτίσανε πρόσφατα :) )

Λύσεις και πατέντες με οδοντογλυφίδες, καπάκια μπικ κλπ, είπα πιο πάω ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ!!!!!

:wave2: