PDA

View Full Version : Rev It (ξεθωριασμα)



kill
21/09/2011, 12:23
Αγορασα το καλοκαιρι ενα τζακετ της revit το sand σε χρωμα safari-mayro.μετα απο ενα ταξιδι μεσα στο καλολαιρι παρατηρησα ξεθωριασμα σε ορισμενα σημεια του τζακετ. γυρνωντας πισω το επλυνα ακολουθωντας τις οδηγιες πλυσιματος. το ξεθωριασμα βεβαια εξακολουθουσε να υπαρχει. η επομενη κινηση ηταν να το στειλω εκει απ οπου το αγορασα. αυτοι με την σειρα το εστειλαν στον επισημο εισαγωγεα ελλαδος. υστερα απο τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα με τον τελευταιο μου ειπε με υφος, οτι ειναι δικο μου το λαθος επειδη το επλυνα!!! ασχετα αν το εκανα με τις οδηγιες .συγκεκριμμενα μου ειπε " μυριζει μαλλακτικο. φαινεται πλυμμενο" ακουσον ακουσον!!!
κανενας ελεγχος στο τζακετ και κανενα ενδιαφερον προς τον πελατη,αδιαφορια πληρης.

αποτελεσμα? να κυκλοφορω με τζακετ 300+ ευρω ξεθωριασμενο (2 μηνες φορεμενο)

εστειλα και στην revit βεβαια αλλα καμια απαντηση.

Sapadak
21/09/2011, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από kill
εστειλα και στην revit βεβαια αλλα καμια απαντηση.

Ενημερωσε μας σε περιπτωση απαντησης

:wave2:

SVX
21/09/2011, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από kill
ασχετα αν το εκανα με τις οδηγιες .συγκεκριμμενα μου ειπε " μυριζει μαλλακτικο. φαινεται πλυμμενο" ακουσον ακουσον!!!



μαλακτικα και προ'ι'οντα τυπου ACE gentile , Oxi Action κλπ ειναι βλαβερα για τα χρωματα και προειδοποιουν στα ψιλα γραμματα...



το επλυνες γιατι ειχε επιμονους λεκεδες που δε φευγαν με αλλο τροπο?

kill
21/09/2011, 12:41
το επλυνα γιατι ηταν βρωμικο και γιατι ειπα μηπως ηταν τιποτα σκονες κλπ. στους 30 βαθμους με σοφλαν .

dmf
21/09/2011, 12:46
χλιαρο νερο και tide στο χερι μονο :wave2:
Κι εγω στο δρομο εχω δει πολλα που εχουν ξεθωριασει/ξεβαψει και αναρωτιεμαι, γιατι το δικο μου το εχω 1 χρονο και ειναι σαν να το πηρα χτες

kill
21/09/2011, 13:00
χλιαρο νερο και σοφλαν...το βαζουν στα μεταξωτα-μαλλινα

το ξεθωριασμα δεν εγινε απο το πλυσιμο ,αλλα απο τη χρηση. εδω ειναι το προβλημα!
πως να πλενω ενα τζακετ το ξερω!

noble
21/09/2011, 13:02
Εγώ λέω skip που το συνιστούν και 60 κατασκευαστές πλυντηρίων :rolleyes:
Το δικό μου μπουφάν το έχω πλύνει κι εγώ στους 30 βαθμούς(το απορυπαντικό προφανώς και δεν έχει σημασία) δεν έχει πάθει τίποτα 4 χρόνια μετά και είναι και μαύρο!
Τώρα αν θέλουν να κρυφτούν πίσω απο τα "μικρά γράμματα" οκ.Ξέρεις για την επόμενη φορά...

Σαν νοικοκυρά λοιπόν :lol: ,να σε ρωτήσω μήπως το άπλωσες στον ήλιο αρκετές μέρες?Τα χρώματα τότε συνήθως ξεθωριάζουν...
Προσπάθησε να το κυνηγήσεις όσο μπορείς,μήπως και φιλοτιμηθούν και αποκτήσουν εξυπηρέτηση πελατών.:wave2:

kill
21/09/2011, 13:07
οχι ρε παιδες...δεν ειναι το πρωτο τζακετ..
ολα εγιναν οπως επρεπε να γινουν, αν ειχα κανει την μ@Λ@^% δεν θα ελεγα και τιποτα

δεν ελεγξαν την αιτια , μου ειπαν απλα μυριζει μαλλακτικο φαινεται πλυμμενο.και οτι εκανα λαθος που το επλυνα

με αλλους αντιπροσωπους που μιλησα μου ειπαν οτι δεν παραλαμβανουν απλυτα ρουχα!!

manhunter
21/09/2011, 13:11
Βασικά, με 6€ το πας σε καθαριστήριο και ησυχάζεις.
Αφού φυσικά τους επισημάνεις την ευαισθησία του προϊόντος και για αν το έχουν ξανακάνει.
Έχω βρει στο Μαρούσι ένα της γνωστής αλυσίδας, και έχω ησυχάσει.

Νομίζω το κόστος δεν είναι απαγορευτικό συγκριτικά με το ρίσκο που ίσως πάρεις αν το πλύνεις μόνο σου.

kill
21/09/2011, 13:13
αλλου ειναι το προβλημα αδερφε!!

andgeo
21/09/2011, 13:22
Τώρα ξέρω την επόμενη φορά θα τους πάω το δικό μου μέσα στα λάδια τους καπνούς και την βαρβατσουλιά που εκπέμπω :blush: :blush: :blush: Ρε έχουν ξεφύγει , από ένα καλοκαιρινό revit που έχω δεν έχω και την καλύτερη άποψη για την ποιότητα τους αλλά έτσι για να λέμε !!!! Καλά ξεμπερδέματα !!! :smokin:

noble
21/09/2011, 13:29
Αυτό που σου είπαν είναι πέρα για περα ηλίθιο κ αντιεπαγγελματικό όπως ολα στην Ελλάδα.
Τα χρώματα ξεθωριάζουν στον ήλιο.Είναι κάτι πολύ φυσιολογικό.Όταν όμως ξεθωριάζουν στους 2 μήνες χρήσης είναι είτε "ελατωματικά" είτε κάκιστης ποιότητας.

Μα κι εσύ γιατί δεν τους το πήγαινες με τις λάσπες μετά απο καμιά εντουράδα?:lol:



υ.γ.Έχεις το μπουφάν που θέλω.Εεεε που ήθελα να πάρω :p

kill
21/09/2011, 13:51
ναι και μενα μου αρεσε τοσο ρε συ, και μαζεψα τα φραγκα και να το αποτελεσμα! οσο για την μαγκια του αντιπροσωπου τι να πω?!!

απορουμε μετα γιατι φτασαμε εκει που φτασαμε

thou-vou
21/09/2011, 13:52
είχα πάρει το ίδιο αλλα όχι από ελλάδα. Ανακάλυψα ότι ήταν λίγο ξηλωμένη η φόδρα στο σημείο που μπαίνουν οι επωμίδες. Έστειλα φωτο στη ρεβιτ και στο μαγαζί που το αγόρασα μαζί με τον αριθμό παραγγελίας κτλ και μου απάντησαν σύντομα ότι είναι πρόβλημα εγγύησης και να το στείλω να μου το αλλάξουν. Δεν με ζάλισαν με ατάκες του τύπου "μάλλον το ζόρισες και δε θέλει ζόρια το γλυκούλι) και απάντησαν σχετικά σβέλτα . Δεν ξέρω αν τους έστειλες και φωτο αλλα πίεσε τους λίγο στη ρεβιτ (την αντιπροσωπεία στην ευρώπη ετσ? για την αντιπροσωπεία εδω δεν γνωρίζω γιατί ήταν πολύ ακριβότερο...)

AUFGEBRACHT
21/09/2011, 20:24
Έχω ένα καλοκαιρινό Rev'it κι ένα της γυναίκας μου,τα έχουμε πλύνει 2 φορές με το ειδικό απορρυπαντικό της εταιρείας και δεν έχουν παρουσιάσει κανένα απολύτως πρόβλημα,αντιθέτως δείχνουν σαν καινούρια.

bentouza
22/09/2011, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από kill
χλιαρο νερο και σοφλαν...το βαζουν στα μεταξωτα-μαλλινα


προσοχη στα μαλακτικα-μην μπει ποτε σε ρουχο με μεμβρανη αδιαβροχοποιησης.

κατα αλλα πιεσε το λιγο ακομα. κριμα ειναι.
οσο για τη μαγκια του αντιπροσωπου ειναι ενας απο τους χιλιαδες εμπορους αυτου του ειδους.
αστον να λεει-εσυ τη δουλεια σου θελεις να κανεις.

δοκιμασε κανα ΙΝΚΑ και επεμεινε με τη REVIT. απο περσι εχει παρει αδεια για ρουχα goretex-θελει να ανεβει κατηγορια οποτε πιθανοτερο να σε καλυψει για να εχει ευχαριστημενους πελατες.

epp1640
22/09/2011, 13:22
Το Revit Air έχω πάρει (από το οποίο επι τη ευκαιρία είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος..) και το πήγα στο 5sec.. Με προειδοποίησαν ότι ίσως να ξεθώριαζε σε κουμπιά και σε ένα δυο άλλα σημεία.. τελικά τέλος καλό όλα καλά.. :beer:

georgio
26/09/2011, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Έχω ένα καλοκαιρινό Rev'it κι ένα της γυναίκας μου,τα έχουμε πλύνει 2 φορές με το ειδικό απορρυπαντικό της εταιρείας και δεν έχουν παρουσιάσει κανένα απολύτως πρόβλημα,αντιθέτως δείχνουν σαν καινούρια.

Ειδικό απορρυπαντικό;; Για δώσε κανένα info ακόμα! Μιας και το καλοκαιρινό θέλει καλό πλύσιμο μετά την βροχή που έφαγα της προάλλες...

AUFGEBRACHT
26/09/2011, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Ειδικό απορρυπαντικό;; Για δώσε κανένα info ακόμα! Μιας και το καλοκαιρινό θέλει καλό πλύσιμο μετά την βροχή που έφαγα της προάλλες...

Είναι ακριβώς αυτό:
http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=5871&osCsid=4576acdb781387c951bff3bf48ab2b46

georgio
26/09/2011, 20:08
Και αυτό είναι υγρό σαν το tide πχ, το βάζεις στην μπανιέρα με νερό και μέσα το μπουφάν ή ψεκάζεις στο μπουφάν και τρίβεις; Από την εμπειρία σου αξίζει τα λεφτά του ή μια η άλλη με tide, woolite κλπ και πουλάμε και καλά εξειδίκευση;

Επίσης, κάνει και για το χειμερινό cordura ή χαλάει την αδιαβροχοποίηση;

Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις! :beer:

AUFGEBRACHT
26/09/2011, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Και αυτό είναι υγρό σαν το tide πχ, το βάζεις στην μπανιέρα με νερό και μέσα το μπουφάν ή ψεκάζεις στο μπουφάν και τρίβεις; Από την εμπειρία σου αξίζει τα λεφτά του ή μια η άλλη με tide, woolite κλπ και πουλάμε και καλά εξειδίκευση;

Επίσης, κάνει και για το χειμερινό cordura ή χαλάει την αδιαβροχοποίηση;

Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις! :beer:

Υγρό είναι,εγώ το έπλυνα στο χέρι,αλλά μπορείς να το βάλεις και στη θήκη του απορρυπαντικού για πλύσιμο στο πλυντήριο.Στις οδηγίες γράφει ότι ενισχύει την αδιαβροχοποίηση,δεν ξέρω αν όντως το κάνει.Προσωπικά έμεινα ευχαριστημένος και το δικό μου μπουφάν και της γυναίκας μου καθάρισαν απίστευτα και όλοι οι λεκέδες που είχαν βγήκαν αμέσως.Δεν έχω χρησιμοποιήσει tide και woolite για να ξέρω το αποτέλεσμα και να σου συγκρίνω,αλλά εγώ μόνο αυτό χρησιμοποιώ. :wave2:

VASOS
28/09/2011, 08:39
Ε όχι και Tide ρε παιδιά, χάθηκε το σαπούνι ή το soflan που πολύ σωστά ανέφερε ο φίλος?
Τώρα, σε ότι αφορά τις μεμβράνες αδιαβροχοποίησης, χρειάζεται μεγάλη προσοχή στον τρόπο πλυσίματος (δηλ. απαλές κινήσεις χωρίς να παλεύουμε με το ρούχο ώστε να μην τσακίσουν) και όχι τόσο στο απορρυπαντικό.

kill
18/10/2011, 17:46
λοιπον, ευχαριστα νεα , υστερα απο email στη revit, με πηρανε τηλεφωνο απο ελλαδα και θα μου το αλλαξουν. οποτε παιδες δεν αφηνουμε τιποτα στην τυχη, το κυνηγαμε οσο μπορουμε ,αν και εφοσων εχουμε δικιο

andgeo
18/10/2011, 19:17
φίλε μου ότι και σκεφτόμουν ότι σε αποζημίωσαν όταν είδα ενεργό το thread . Μπράβο στην εταιρεία και μπράβο και σε σένα που το πήγες μέχρι εκεί που έπρεπε . Θα πρέπει ο έλληνας ν' αρχίσει να σέβεται το χρήμα !!!

Sapadak
18/10/2011, 20:48
:beer:

SVX
18/10/2011, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από andgeo
Θα πρέπει ο έλληνας ν' αρχίσει να σέβεται το χρήμα !!!


ή ν'αφηνει τις κορντουρες απλυτες...! :rotflmao:

daz
18/10/2011, 22:28
Θα στείλω και εγώ μαιλ στη revit. Λέτε να μου το αλλάξουν ή θα μου πουν ότι φταίει το μαλακτικό? :smokin: :smokin: :smokin:


238016

dmf
19/10/2011, 07:10
Με πόσα έπεσες;; :confused:

daz
19/10/2011, 18:36
Ξέρω, ξέρω φαίνεται ψαρωτικό. :lol: Μην αγχώνεσαι! Πάνε κανά δύο καλοκαίρια από τότε. Όταν έπεσα εκεί δεν υπήρχε τίποτα. Ήταν μόνο λίγο τριμμένο και έτοιμο να ανοίξει τρύπα. Ε με τον καιρό άνοιξε και σιγά σιγά μεγάλωσε.

Εδώ είναι έτοιμο να ανοίξει το δεξί που δεν το έχω ακουμπήσει πουθενά. :rotflmao: Το χρώμα σας αρέσει? Μόνο το κόκκινο στα μανίκια έχει γίνει έτσι. Όλο το υπόλοιπο είναι σαν καινούριο.

Το μπουφανάκι είναι ήδη 3ών χρόνων και πάει για 4ο. Άκρως λειτουργικό σε κρύο και βροχή παρ' όλη την ταλαιπωρία. Πέρυσι στην κοπή της πίτας κατέβηκα από Θεσσαλονίκη με όσο νερό δεν έφαγαν ο ροαντ και ο Καπετάνιος στην Νορβηγία, χωρίς αδιάβροχα για να συμπαρασταθώ στο φίλο και συνοδοιπόρο που ήξερα πως θα γίνει μούσκεμα. :lol:

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. :beer:

Υγ. Τελικά να το στείλω στην revit? :lol:


Το δεξί..


238065

dmf
19/10/2011, 18:59
Εμένα είναι 12 μηνών. Σαν καινούργιο είναι ακόμα. Και το κόκκινο και ολα. Και το φοραω καθε μερα..
Μήπως τελικα φταιει η παρτιδα; :confused:


238069

daz
19/10/2011, 20:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Εμένα είναι 12 μηνών. Σαν καινούργιο είναι ακόμα. Και το κόκκινο και ολα. Και το φοραω καθε μερα..
Μήπως τελικα φταιει η παρτιδα; :confused:

Ίσως.. Εμένα από την αρχή έδειξε πως το κόκκινο δεν θα άντεχε για πολύ. Μετά από ένα χρόνο μόνο έτσι δεν ήταν.