PDA

View Full Version : κολληση μεταλλων...



Allst@rf
21/09/2011, 13:03
εχω τον σιγαστηρα απο την εξατμιση...


236287

Allst@rf
21/09/2011, 13:04
εχω και το παξιμαδι του σιγαστηρα της εξατμισης...


236288

Allst@rf
21/09/2011, 13:04
και θελω να κολλησω το παξιμαδι στο σιγαστηρα ,ωστε να μπορεσω να βαλω τον σθγαστηρα στην εξατμιση...


236289

Stabak
21/09/2011, 13:05
φερτο..

McGyver
21/09/2011, 13:06
Πάρε ένα γαλλικό, κόλλα πάνω του ένα μαγνήτη να κάνεις τη δουλειά σου...

Allst@rf
21/09/2011, 13:06
υπαρχει καποιος τροπος να το κολλησω ΣΤΑΘΕΡΑ ψωρις την χρηση ηλεκτροσυγκολησης?

καπου στις ανακατασκευες των παιδιων εδω μεσα ειχα δει κατι κολλες για μεταλλα...


για δωστε τα φωτα σας...:beer: :beer:

Allst@rf
21/09/2011, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
φερτο..

σταμπι ,γινε ποιο συγκεκριμενος ρε φιλε...:confused: :confused:

@μακ

πλακα κανεις μαλλον...:beer: :beer:

McGyver
21/09/2011, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
@μακ

πλακα κανεις μαλλον...:beer: :beer:

Μάλλον δεν κατάλαβα γιατί θέλεις να το κολλήσεις...

:beer:

Allst@rf
21/09/2011, 13:22
μαλλον δεν εξηγηθηκα εγω σωστα...

κανονικα το στρογγυλο παξιμαδι ηταν στην θεση του στην τρυπα κολλημενο και ειχες τον σιγαστηρα ετοιμο να μπει στην εξατμιση οτι ωρα ηθελες...

ομως για καποιο ανεξηγητο λογο ο προηγουμενος ιδιοκτητης μου πουλησε τις εξατμισεις και οι ιεφερεσιγαστηρες ηταν ετσι...με ξεκολλημενα τα παξιμαδια...τοτε δε με ενδιεφερε να βαλω τους σιγαστηρες ,τωρα ομως θελω να τους βαλω ...οποτε αφου τα παξιμαδια δεν ειναι σταθερα κολλημενα πανω στο σιγαστηρα ,πως θα βιδωσω ολοκληρω τον σιγαστηρα πανω στην αποληξη(κοκκοβιο) της εξατμισης?

:winka:

alex14
21/09/2011, 13:34
Γιατι δεν βαζεις ενα κανονικο παξιμαδι ? Για να βιδωσεις την βιδα το πιανεις με ενα μυτοτσιμπιδο (ελπιζω να χωραει) . Ετσι κανω εγω σε yoshimura.

:wave2:

Allst@rf
21/09/2011, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Γιατι δεν βαζεις ενα κανονικο παξιμαδι ? Για να βιδωσεις την βιδα το πιανεις με ενα μυτοτσιμπιδο (ελπιζω να χωραει) . Ετσι κανω εγω σε yoshimura.

:wave2:

καλη ιδεα...

γιατι ομως η akrapovic να το χει κολλημενο?

:confused: :confused:

dmf
21/09/2011, 13:45
Αυτες οι κολλες για μεταλλα αντεχουν μεχρι 500οF (περιπου 260οC). Τί θερμοκρασιες αναπτυσσει το εσωτερικου της εξατμισης?
Με ηλεκτροσυγκολληση θα κανεις σωστη δουλεια μονο

alex14
21/09/2011, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
καλη ιδεα...

γιατι ομως η akrapovic να το χει κολλημενο?

:confused: :confused:

Για ευκολια. Με κολλημενο παξιμαδι η βιδα "πιανει" σιγουρα πολυ πιο ευκολα

McGyver
21/09/2011, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
καλη ιδεα...

E, αυτό είπα κι εγώ βρε καρντάση, απλά δε φαίνεται στη φωτό πως το παξιμάδι είναι στρόγγυλο (νόμιζα πως ήταν κανονικό).

Allst@rf
21/09/2011, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
E, αυτό είπα κι εγώ βρε καρντάση, απλά δε φαίνεται στη φωτό πως το παξιμάδι είναι στρόγγυλο (νόμιζα πως ήταν κανονικό).

ωχ...

με συγχωρεις τοτε...


:wave2: :wave2:

McGyver
21/09/2011, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
ωχ...

με συγχωρεις τοτε...

Θα το σκεφτώ :lol: ...

:beer:

:wave2:

sotos 8
21/09/2011, 14:23
Αμα εχεις δρομολογιο για Αθηνα φερτους και στην επιστροφη του περνεις ετοιμους . :a013:

Allst@rf
21/09/2011, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotos 8
Αμα εχεις δρομολογιο για Αθηνα φερτους και στην επιστροφη του περνεις ετοιμους . :a013:

σιγα ρε μαλακα μην ερθω με το ταριφαδικο...

βολτα θα ερθω με το ΚΤΜ να σε δω κιολας...

θελω και λαστιχα λεμε...:winka: :winka:

:beer: :beer:

byron
21/09/2011, 14:37
Σε κάθε περίπτωση μην βάλεις κόλλα. Αντέχει μεν στην θερμοκρασία αλλα μόλις σφίξεις θα φύγει με τη μία. Κανονικά είναι κολλημένα και πιθανότατα έσπασαν στον προηγούμενο.

Κόλλημα όπως είπαν τα παιδιά, και κόλλα σπειρωμάτων για να μην εκτοξεύσεις κανένα σιγαστήρα όπως εγώ στη Συγγρού και σκοτώσεις καποιον περαστικό. :winka:

sniper
21/09/2011, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
...

Κόλλημα όπως είπαν τα παιδιά, και κόλλα σπειρωμάτων για να μην εκτοξεύσεις κανένα σιγαστήρα όπως εγώ στη Συγγρού και σκοτώσεις καποιον περαστικό. :winka:


:lol: :bawl: :lol:

sotos 8
21/09/2011, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
σιγα ρε μαλακα μην ερθω με το ταριφαδικο...

βολτα θα ερθω με το ΚΤΜ να σε δω κιολας...

θελω και λαστιχα λεμε...:winka: :winka:

:beer: :beer:

Οποτε γουσταρεις χτυπα τηλ.
Να δεις και τις καινουργιες εξατμησεις my hand made .


236302

sapila racing
21/09/2011, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Σε κάθε περίπτωση μην βάλεις κόλλα. Αντέχει μεν στην θερμοκρασία αλλα μόλις σφίξεις θα φύγει με τη μία. Κανονικά είναι κολλημένα και πιθανότατα έσπασαν στον προηγούμενο.

Κόλλημα όπως είπαν τα παιδιά, και κόλλα σπειρωμάτων για να μην εκτοξεύσεις κανένα σιγαστήρα όπως εγώ στη Συγγρού και σκοτώσεις καποιον περαστικό. :winka:


:eek: :eek: :bigcry:

Τον ξέκανες ?

byron
21/09/2011, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
:eek: :eek: :bigcry:

Τον ξέκανες ?

Οχι ευτυχώς δεν πέτυχα κανέναν. Απλά μόλις σταμάτησα στο φανάρι της Φρατζή το μηχανάκι είχε άλλο θόρυβο και εκεί είδα οτι ο σιγαστήρας είχε δραπετεύσει. Στις Leovince είναι και πολύ περίεργος ως σχήμα (σα π@υτσα είναι) , οπότε σίγουρα εκτοξεύτηκε.

Κατά το ψάξιμο που έκανα δεν βρήκα ούτε σιγαστήρα (σε καμμιά ταράτσα θα πήγε) αλλά ούτε (ευτυχώς) και κάποιον να με ψάχνει με το μαρκούτσι στο χέρι . :blush: :blush:

Bowleno
21/09/2011, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Οχι ευτυχώς δεν πέτυχα κανέναν. Απλά μόλις σταμάτησα στο φανάρι της Φρατζή το μηχανάκι είχε άλλο θόρυβο και εκεί είδα οτι ο σιγαστήρας είχε δραπετεύσει. Στις Leovince είναι και πολύ περίεργος ως σχήμα (σα π@υτσα είναι) , οπότε σίγουρα εκτοξεύτηκε.

Κατά το ψάξιμο που έκανα δεν βρήκα ούτε σιγαστήρα (σε καμμιά ταράτσα θα πήγε) αλλά ούτε (ευτυχώς) και κάποιον να με ψάχνει με το μαρκούτσι στο χέρι . :blush: :blush:


Αν σε έβρισκε φαντάζεσαι που θα σου το έδινε....:bawl: :bawl: :lol: :lol: :blush:

slipper
21/09/2011, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
. Στις Leovince είναι και πολύ περίεργος ως σχήμα (σα π@υτσα είναι)....

...και πετάχτηκε, όπως ο υποφαινόμενος.....


236306

OldMan
21/09/2011, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
είναι και πολύ περίεργος ως σχήμα (σα π@υτσα είναι)
Όντως.. Πολύ σπάνιο πράγμα... :(

byron
21/09/2011, 21:38
Oxi, για να μη με λέτε υπερβολικό.....:lol: :lol:


236317

nktR
22/09/2011, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Oxi, για να μη με λέτε υπερβολικό.....:lol: :lol:

μπω-μπω εργαλείο !!!
παίρνει και μπαταρίες 1,5 v ? :lol:

sapila racing
22/09/2011, 11:13
Βυρωνα επειδή ξέρω οτι είσαι υπόδειγμα αναβάτη μοτο και δεν θαθελες να σηκώνεις τις γειτονιές με το δικύλινδρο βροντερό ιταλικό σου, που βροντάει ακόμα και με την π@@τσα μέσα, αν θες σου δίνω μια που μου περισσεύει. :D

Σοβαρα, εχω από τις Leo Vince του Hornet, και πρέπει να εχω και 2 extra σίγουρα από τότε που τις ξαναάλλαξα. :wave2:

byron
22/09/2011, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Βυρωνα επειδή ξέρω οτι είσαι υπόδειγμα αναβάτη μοτο και δεν θαθελες να σηκώνεις τις γειτονιές με το δικύλινδρο βροντερό ιταλικό σου, που βροντάει ακόμα και με την π@@τσα μέσα, αν θες σου δίνω μια που μου περισσεύει. :D

Σοβαρα, εχω από τις Leo Vince του Hornet, και πρέπει να εχω και 2 extra σίγουρα από τότε που τις ξαναάλλαξα. :wave2:

Thanks man, :a013: αλλά είναι πιο παλιά ιστορία. Αγόρασα απ΄τον εν Ελλάδι αντιπρόσωπο μια παρόμοια γιατί την ίδια δεν την έβρισκε. :a022:
Βεβαίως το είχα κλεισμένο στην υπόγα μέχρι να παραληφθεί, γιατί ως γνωστόν δεν θα μπορούσα να κυκλοφορώ με ξετάπωτη ιταλική @ρχιδοζαλίστρα. :a05:

sniper
22/09/2011, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
... Αγόρασα απ΄τον εν Ελλάδι αντιπρόσωπο μια παρόμοια γιατί την ίδια δεν την έβρισκε. :a022:
...

Εξάτμιση ή π@#τσα; :confused:

Allst@rf
22/09/2011, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εξάτμιση ή π@#τσα; :confused:

:nono: :nono:


Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
@ρχιδοζαλίστρα. :a05: