PDA

View Full Version : Δουλεια κτηματομεσιτης



sfigas
22/09/2011, 09:07
Καλησπερα σε ολους. Ηρθε λοιπον η μερα ευρεση εργασιας! Ανοιγω την χρυση ευκαιρια και βρισκω αρκετες αγγελιες για κτηματομεσιτες. Παιρνω τηλ γινεται συναντηση και ολα ακουγονται ροδινα. Ειναι ομως ετσι? ειναι μια δουλεια που σου πδοσφερει ενα αξιολογο ισοδημα? Ελπιζω καποιος να με βοηθησει γιατι πραγματικα ειμαι αναμεσα σε αυμπληγαδες

Operater
22/09/2011, 09:28
από τα λίγα που ξέρω, σου αποφέρει. αλλά να ξέρεις οτι θα πληρώνεσαι με ποσοστα, και ποτέ με μισθό. μοιράζεσαι περίπου το ποσοστό κερδους με την εταιρεία που θα εργάζεσαι. κάποια στιγμή, ανάλογα πως πάει, πρέπει να ανοιξεις μπλοκάκι.
αποστολή σου είναι να αναλάβεις το ακίνητο από αυτόν που το πουλάει, και με διαφορους τρόπους που θα σε καθοδηγήσουν, να βρίσκεις αγοραστές. Τότε πληρώνεσαι.
απο κει και περα, ισχυει ό,τι ισχυει και για καθε πωλητη. νασαι στη πεννα, νασαι ευδιαθετος, να εχεις το λεγειν κτλ.
επίσης, υπαρχει περίπτωση να αρχισεις να εισπραττεις μετά από 3-4 μηνες. μπορεί και αμέσως, μπορεί και σ'ενα χρόνο.
εχει χιλιόμετρο να διανυσεις, θέλει χρόνο, αλλά είναι flexible.

ό,τι ξέρω στο είπα.

δοκίμασέ το, το πολύ-πολύ να χάσεις 2-3 μήνες.

:wave2:

DimChios
22/09/2011, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
από τα λίγα που ξέρω, σου αποφέρει. αλλά να ξέρεις οτι θα πληρώνεσαι με ποσοστα, και ποτέ με μισθό. μοιράζεσαι περίπου το ποσοστό κερδους με την εταιρεία που θα εργάζεσαι. κάποια στιγμή, ανάλογα πως πάει, πρέπει να ανοιξεις μπλοκάκι.
αποστολή σου είναι να αναλάβεις το ακίνητο από αυτόν που το πουλάει, και με διαφορους τρόπους που θα σε καθοδηγήσουν, να βρίσκεις αγοραστές. Τότε πληρώνεσαι.
απο κει και περα, ισχυει ό,τι ισχυει και για καθε πωλητη. νασαι στη πεννα, νασαι ευδιαθετος, να εχεις το λεγειν κτλ.
επίσης, υπαρχει περίπτωση να αρχισεις να εισπραττεις μετά από 3-4 μηνες. μπορεί και αμέσως, μπορεί και σ'ενα χρόνο.
εχει χιλιόμετρο να διανυσεις, θέλει χρόνο, αλλά είναι flexible.

ό,τι ξέρω στο είπα.

δοκίμασέ το, το πολύ-πολύ να χάσεις 2-3 μήνες.

:wave2:


...καπως ετσι ειναι (εχω ξαδερφο που κανει αυτη τη δουλεια και με επιτυχια τα προηγουμενα χρονια) όμως πλέον... :sick:

fantacid
22/09/2011, 09:36
εχε στο νου σου κ την υφεση του κλαδου...

Operater
22/09/2011, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
εχε στο νου σου κ την υφεση του κλαδου...

ρε σεις, μη τον ψυχοπλακωνετε. υπάρχουν ακόμα ανθρωποι που χτιζουν, που εχουν χτισει, που νοικιαζουν, που πουλανε, που αγοραζουν κτλ. κτλ.
κάνε το ντου, και ευτυχως τα σκουρα, αν τα δεις, θα τα δεις συντομα.

fantacid
22/09/2011, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
ρε σεις, μη τον ψυχοπλακωνετε. υπάρχουν ακόμα ανθρωποι που χτιζουν, που εχουν χτισει, που νοικιαζουν, που πουλανε, που αγοραζουν κτλ. κτλ.


ισως κ να υπαρχουν.....
ρευστο εχει καποιος απο ολους αυτους?

sfigas
22/09/2011, 10:12
Αυτη την στιγμη ειμαι.στο σεμιναριο δεν ξερω τι να κανω ειμαι προβληματισμενος. απο την.μια ακουγεται ενδιαφερον.απο την αλλη λενε.οτι η αγορα ναι μεν εχει παγωσει αλλα ακομα υπαρχουν αρκετοι που αγοραζουν. πολυ προβληματισμος. δεν την παλευω!

Operater
22/09/2011, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ισως κ να υπαρχουν.....
ρευστο εχει καποιος απο ολους αυτους?

βρε fantacτικέ fantacid... πουλάς ενα ακίνητο, αγοράζεις ένα άλλο. είναι πολλοι παράμετροι... θελει αγώνα όμως, και μην παρω στο λαιμο μου τον σφιγκα. δικια του η απόφαση.

7gibernau
22/09/2011, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ισως κ να υπαρχουν.....
ρευστο εχει καποιος απο ολους αυτους?
πριν λιγο ειχα πελατη στο γραφειο με αρκετα λεφτα στην τσεπη...λεφτα υπαρχουν,το κρατος ομως δεν αφηνει οσους τα εχουν να τα βγαλουν στην αγορα.....
κανε τη δουλεια,αρκει να εχεις ορεξη να τρεξεις,θα δεις πολλα,θα ακουσεις πολλα....
αν το κανεις για πρωτη δουλεια θελει υπομονη
μην πεις ποτε ψεματα(αν και ο εργοδοτης θα σε αναγκασει)
και παντα να βαζεις τους πελατες να υπογραφουν την εντολη.........
ενας το καλοκαιρι τον οποιο πιστεψα το λογο του οταν φτασαμε να κανουμε συμβολαιο μου ειπε οτι δε με πληρωνει........ιδεολογικα.....(το νιμου της μανας του)
θα μπορουσα να του τα παρω αλλα δε γαμεις ειπα...
καλες δουλειες να εχεις αν τελικα την κανεις τη δουλεια και αν τυχει κανας πελατης και θελει τιποτα εδω αργολιδα εδω θα ειμαι!!!!

Operater
22/09/2011, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7gibernau
...

σωστός! ποτέ ψέμματα, ποτέ χωρίς υπογραφές!

fantacid
22/09/2011, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7gibernau
πριν λιγο ειχα πελατη στο γραφειο με αρκετα λεφτα στην τσεπη...λεφτα υπαρχουν,το κρατος ομως δεν αφηνει οσους τα εχουν να τα βγαλουν στην αγορα.....
κανε τη δουλεια,αρκει να εχεις ορεξη να τρεξεις,θα δεις πολλα,θα ακουσεις πολλα....
αν το κανεις για πρωτη δουλεια θελει υπομονη
μην πεις ποτε ψεματα(αν και ο εργοδοτης θα σε αναγκασει)
και παντα να βαζεις τους πελατες να υπογραφουν την εντολη.........
ενας το καλοκαιρι τον οποιο πιστεψα το λογο του οταν φτασαμε να κανουμε συμβολαιο μου ειπε οτι δε με πληρωνει........ιδεολογικα.....(το νιμου της μανας του)
θα μπορουσα να του τα παρω αλλα δε γαμεις ειπα...
καλες δουλειες να εχεις αν τελικα την κανεις τη δουλεια και αν τυχει κανας πελατης και θελει τιποτα εδω αργολιδα εδω θα ειμαι!!!!

μαλλον εισαι τις δουλειας ε?
πες τι πουλουσες περσι ή μαλλον πριν 3χρονια κ τι πουλας φετος...
το οτι υπαρχει ενας πελατης με ρευστο τι σημαινει οτι σωθηκες?
πριν 3 χρονια ποσοι τετοιοι υπηρχαν?

σιγα σιγα βγαινουν τρελες ευκαιριες κ οποιος εχει ρευστο αγοραζει γη σε τιμες λουκουμι που 3 χρονια πριν ουτε ζωγραφιστα δε τα εβλεπε.....

το θεμα ειναι ποσοι τετοιοι υπαρχουν..........?
θα τους βρεις?

sfigas
22/09/2011, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7gibernau
πριν λιγο ειχα πελατη στο γραφειο με αρκετα λεφτα στην τσεπη...λεφτα υπαρχουν,το κρατος ομως δεν αφηνει οσους τα εχουν να τα βγαλουν στην αγορα.....
κανε τη δουλεια,αρκει να εχεις ορεξη να τρεξεις,θα δεις πολλα,θα ακουσεις πολλα....
αν το κανεις για πρωτη δουλεια θελει υπομονη
μην πεις ποτε ψεματα(αν και ο εργοδοτης θα σε αναγκασει)
και παντα να βαζεις τους πελατες να υπογραφουν την εντολη.........
ενας το καλοκαιρι τον οποιο πιστεψα το λογο του οταν φτασαμε να κανουμε συμβολαιο μου ειπε οτι δε με πληρωνει........ιδεολογικα.....(το νιμου της μανας του)
θα μπορουσα να του τα παρω αλλα δε γαμεις ειπα...
καλες δουλειες να εχεις αν τελικα την κανεις τη δουλεια και αν τυχει κανας πελατης και θελει τιποτα εδω αργολιδα εδω θα ειμαι!!!!
Σε ευχαριστω πολυ γεα τις συμβουλες. θα ηθελα ομως καποια παραπανω στοιχεια. θελω ομως να μ πεις κατι μεσα απο την καρδια σου. υπαρχει δουλεια? Υπαρχειι η αγορα? αξιζει να τ προσπαθησω? η εταιρια που ειμαι τωρα ειναι η ασπις.

Εχετλαίος
22/09/2011, 11:08
Εργάζομαι σε κτηματομεσητικό και κατασκευαστική. Στην Κρήτη.
Πριν 5 χρόνια χτίζαμε 15 σπίτια το χρόνο. Εφέτος έχουμε χτίσει 1,5.
Πριν 5 χρόνια δεν προλαβαίναμε τα συμβόλαια. Εδά έχουμε να κάνουμε συμβόλαιο από 7/12/2010
Έχει να κάνει ΠΟΥ θα ασκήσεις την μεσιτεία, σε τι περιοχή και με τι πελάτες (τι εθνικότητας).
Άγγλοι, Γάλλοι, Νορβηγοί, Γερμανοί είναι κουμπωμένοι. Οι Ρώσσοι πιο άνετοι. Οι Άραβες κομσί-κομσά.
Οι Έλληνες ξεπουλάνε μπας και ξελασπώσουνε.
Αυτό που κινείται ακόμη είναι τα rentals, όψιμες εποχιακές ενοικιάσεις σε βίλλες που χτίστηκαν από ξένους από το 2000 και πόδες. Εκεί έχουμε κίνηση και στα short & στα long term rentals. Μειωμένη βέβαια αλλά το παλεύουμε.
Η οικοδομή έχει κάτσει και δε σηκώνεται. Φυτοζωούμε! Αν έχουμε δουλειά ακόμα είναι από τα μερεμέτια σε υπάρχουσες οικοδομές.
Οι περισσότερες κατασκευαστικές και μεσητικά στην περιοχή έχουν βαρέσει κανόνι. Δεν κινείται πράμα και οι περισσοτεροι εργάτες δουλεύουν για 20-35€ μεροκάματο ανασφάλιστο. Είμαστε απλέρωτοι αρκετό καιρό τώρα...
Αυτά...
Αυτά προς το παρόν και για τον εδώ τόπο. Αύριο δεν κατέω, μα εδά έτσά 'ναι τα πράματα...
:sick:

7gibernau
22/09/2011, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
μαλλον εισαι τις δουλειας ε?
πες τι πουλουσες περσι ή μαλλον πριν 3χρονια κ τι πουλας φετος...
το οτι υπαρχει ενας πελατης με ρευστο τι σημαινει οτι σωθηκες?
πριν 3 χρονια ποσοι τετοιοι υπηρχαν?

σιγα σιγα βγαινουν τρελες ευκαιριες κ οποιος εχει ρευστο αγοραζει γη σε τιμες λουκουμι που 3 χρονια πριν ουτε ζωγραφιστα δε τα εβλεπε.....

το θεμα ειναι ποσοι τετοιοι υπαρχουν..........?
θα τους βρεις? ενα θα σου πω...υπαρχουν πολλοι.πιο πολλοι απ οσους πιστευεις και πιστευω.....
ενα χρονο την κανω τη δουλεια,τι ενα χρονο,ενα χρονο εχω το γραφειο αλλα μου ετυχαν καποια πραγματα ασχημα και δεν ειχα χρονο για τη δουλεια...

κοιτα τωρα τι παιζει.....πριν τρια χρονια πριν 5 χρονια παλι αυτοι που τα εχουν και τωρα τα ειχαν τα λεφτα.....
οι τραπεζες εκαναν τον κοσμο με λεφτα τοτε...γι αυτο φτασαμε εδω που φτασαμε τωρα......

fantacid
22/09/2011, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7gibernau
οι τραπεζες εκαναν τον κοσμο με λεφτα τοτε...γι αυτο φτασαμε εδω που φτασαμε τωρα......

ειδες απαντησες μονος σου.... οι τραπεζες ΕΔΙΝΑΝ λεφτα, υπαρχαν, αλλαζαν χερια, υπηρχε αγορα...

σημερα???
τα ειπε ολα ο Εχετλαίος που απο τι φαινεται εχει λιγη πειρα παραπανω...

sfigas
22/09/2011, 11:16
Οποτε? Αξιζει η οχι? Πρεπει να πληρωνεις και τεβε να ξεκινησεις σε μια δουλεια που ισως να αμην βγαλεις ουτε ενα ευρο ολο τον χρονο

7gibernau
22/09/2011, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ειδες απαντησες μονος σου.... οι τραπεζες ΕΔΙΝΑΝ λεφτα, υπαρχαν, αλλαζαν χερια, υπηρχε αγορα...

σημερα???
τα ειπε ολα ο Εχετλαίος που απο τι φαινεται εχει λιγη πειρα παραπανω... δεν αντιλεγω..και συμφωνω απολυτα με τον Εχετλαιο
αλλα δεν καταλαβες τι εννοω....
οι τραπεζες εδειναν δανεια σε ολους....
πως ρε μεγαλε(δεν απευθυνομαι σε σενα) με 1000 ευρο μισθο θες μεζονετα των διακοσιων πενηντα χιλιαδων με θεα???

7gibernau
22/09/2011, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
Οποτε? Αξιζει η οχι? Πρεπει να πληρωνεις και τεβε να ξεκινησεις σε μια δουλεια που ισως να αμην βγαλεις ουτε ενα ευρο ολο τον χρονο αν κανεις εναρξη σιγουρα θελει τεβε,αλλα αν πας σαν υπαλληλος γιατι να θελει???

Εχετλαίος
22/09/2011, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
Οποτε? Αξιζει η οχι?

Για εμένα όχι.
Ασχολήσου καλύτερα με την παραγωγή...
:wave2:

sfigas
22/09/2011, 11:28
Εχω μπερδευτει τοσο πολυ. δν ξερω τι να κανω.να το προσπαθησω, να ψαξω για κατι αλλο.. βοηθεια!!!

fantacid
22/09/2011, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7gibernau
δεν αντιλεγω..και συμφωνω απολυτα με τον Εχετλαιο
αλλα δεν καταλαβες τι εννοω....
οι τραπεζες εδειναν δανεια σε ολους....
πως ρε μεγαλε(δεν απευθυνομαι σε σενα) με 1000 ευρο μισθο θες μεζονετα των διακοσιων πενηντα χιλιαδων με θεα???

ειπα κατι αλλο εγω?

7gibernau
22/09/2011, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
Εχω μπερδευτει τοσο πολυ. δν ξερω τι να κανω.να το προσπαθησω, να ψαξω για κατι αλλο.. βοηθεια!!! αν το κανεις για πρωτη δουλεια,μοναδικο εισοδημα δηλαδη,στο ειπα και στο πρωτο ποστ μου,θελει υπομονη....αθηνα εισαι?αν ναι καντο...

Operater
22/09/2011, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
Οποτε? Αξιζει η οχι? Πρεπει να πληρωνεις και τεβε να ξεκινησεις σε μια δουλεια που ισως να αμην βγαλεις ουτε ενα ευρο ολο τον χρονο
στο 'πα και στο ξαναλεω.. μόνο οταν θα εχει ροή θα βγάλεις μπλοκάκι.

sfigas
22/09/2011, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7gibernau
αν το κανεις για πρωτη δουλεια,μοναδικο εισοδημα δηλαδη,στο ειπα και στο πρωτο ποστ μου,θελει υπομονη....αθηνα εισαι?αν ναι καντο... ναι αθηνα ειμαι. αλλα γτ παιζει τοση σημασια?

7gibernau
22/09/2011, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
ναι αθηνα ειμαι. αλλα γτ παιζει τοση σημασια? περισσοτερες ευκαιριες σιγουρα!

Εχετλαίος
22/09/2011, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7gibernau
περισσοτερες ευκαιριες σιγουρα!

Και κάμποσες χιλιάδες ριζωμένοι και με έτοιμο πελατολόγιο ανταγωνιστές επίσης
:wave2:

sfigas
22/09/2011, 12:55
Δλδ αν μπορουσες να αρχισεις παλι την δουλεια θα το ξανακανες?

Εχετλαίος
22/09/2011, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
Δλδ αν μπορουσες να αρχισεις παλι την δουλεια θα το ξανακανες?

Όχι
:wave2:

sfigas
22/09/2011, 13:32
Απογοητευομαι... Εχει και το τεβε μεσα.. μου λες δν θα ξεκινουσες ξανα.. απογοητευση

Εχετλαίος
22/09/2011, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
Απογοητευομαι... Εχει και το τεβε μεσα.. μου λες δν θα ξεκινουσες ξανα.. απογοητευση

Άνοιξε ένα παιδότοπο-καφετέρια για γονείς. Αν είναι σε μέρος που δεν έχει άλλον, θα πας καλά.
Δε μπορείς να φανταστείς πόσο εκτιμούν οι γονείς με παιδιά τέτοια μέρη! Τα βλαστάρια παίζουν και γουστάρουν, ο γονιός πίνει ένα καφέ σαν άνθρωπος χωρίς να τα κυνηγάει και χωρίς να φοβάται.
:wave2:

sfigas
22/09/2011, 14:00
Ψαχνω δουλεια για εναν χρονο μιας και.μετα φευγω παλι γ αγγλια γ τ διδακτορικο μου. δν ψαχνω γ επενδυση. ελπιζω να ερθει κατι γρηγορα

PortisHead
22/09/2011, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
Ψαχνω δουλεια για εναν χρονο μιας και.μετα φευγω παλι γ αγγλια γ τ διδακτορικο μου. δν ψαχνω γ επενδυση. ελπιζω να ερθει κατι γρηγορα

Ε μην την ψαχνεις τοτε.
Σοβαρα , σκεφτεσαι να ξαναγυρίσεις απο την Αγγλια ?

sfigas
22/09/2011, 14:29
Ηρθα απο αγγλια πριν 10 μερες. ψαχνω δουλεια απο δευτερα. περασα συνεμτευξη σε μια πολυ καλη θεση κ περιμενω αυριο απαντηση. μακαρι..παρολα αυτα ηρθα σε ενα σεμιναριο.της κτιματομεδιτικης για να δω τι.παιζει. Αγγλια με πηραν στο διδακτορικο αλλα περιμενω υποτροφια γ να ξεκινησω. οποτε.δουλιτσα για.ενα.χρονο. αν.βρω βεβαια

DimChios
22/09/2011, 14:33
τι εχεις σπουδασει αν επιτρεπεται?

sfigas
22/09/2011, 14:38
Διεθνης επικοινωνια και media

Εχετλαίος
22/09/2011, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
Διεθνης επικοινωνια και media

Εδώ σώθηκες! Ειδικά με ένα διδακτορικό παραμάσχαλα...
:sick:

Sapadak
22/09/2011, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
Ηρθα απο αγγλια πριν 10 μερες. ψαχνω δουλεια απο δευτερα. περασα συνεμτευξη σε μια πολυ καλη θεση κ περιμενω αυριο απαντηση. μακαρι..παρολα αυτα ηρθα σε ενα σεμιναριο.της κτιματομεδιτικης για να δω τι.παιζει. Αγγλια με πηραν στο διδακτορικο αλλα περιμενω υποτροφια γ να ξεκινησω. οποτε.δουλιτσα για.ενα.χρονο. αν.βρω βεβαια

Φυγε ρε μαν Αγγλια και δουλεψε εκειπανω μεχρι να παρεις την υποτροφια, και σε μπεργκερ κινγκ που λεει ο λογος.

Σηκω φυγε να γλιτωσεις.


Οσον αφορα το θεμα τις δουλειας, τις μετακινησεις σου θα στις πληρώνουν ή θα ειναι απο τη τσεπη σου :rolleyes:

(μη μου απαντας ρητορικη η ερωτηση)

sovaros_user
22/09/2011, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
Ψαχνω δουλεια για εναν χρονο μιας και.μετα φευγω παλι γ αγγλια γ τ διδακτορικο μου. δν ψαχνω γ επενδυση. ελπιζω να ερθει κατι γρηγορα

βρες αλλη καλυτερα τοτε :wave2:

DimChios
22/09/2011, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Φυγε ρε μαν Αγγλια και δουλεψε εκειπανω μεχρι να παρεις την υποτροφια, και σε μπεργκερ κινγκ που λεει ο λογος.

Σηκω φυγε να γλιτωσεις.




:a10:

sniper
22/09/2011, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
Ηρθα απο αγγλια πριν 10 μερες. ψαχνω δουλεια απο δευτερα. περασα συνεμτευξη σε μια πολυ καλη θεση κ περιμενω αυριο απαντηση. μακαρι..παρολα αυτα ηρθα σε ενα σεμιναριο.της κτιματομεδιτικης για να δω τι.παιζει. Αγγλια με πηραν στο διδακτορικο αλλα περιμενω υποτροφια γ να ξεκινησω. οποτε.δουλιτσα για.ενα.χρονο. αν.βρω βεβαια

Δεν παιζει δουλειά εκεί μέσω του Πανεπιστημίου; Για ρώτα τον καθηγητή σου.. :winka:

sfigas
22/09/2011, 15:14
Φυαικα και γινεται να δουλεψεις στο πανεπιστημιο. απλα δν μου φτανουν ακομα τα χρηματα να ειμαι μονος μ και ανεξαρτητος. Για αυτον.τν λογο προσπαθω να μαζεψω χρηματα αλλα και να παρω την υποτροφια.

MitsosNaked
22/09/2011, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
Φυαικα και γινεται να δουλεψεις στο πανεπιστημιο. απλα δν μου φτανουν ακομα τα χρηματα να ειμαι μονος μ και ανεξαρτητος. Για αυτον.τν λογο προσπαθω να μαζεψω χρηματα αλλα και να παρω την υποτροφια.

Κοίταξε, πέρα απο το career service του πανεπιστημίου(όλα έχουν στην Αγγλία), μπορείς να πάς σε ένα απο τα άπειρα headhunting γραφεία που υπάρχουν εκεί. Πολλοί φίλοι μέσω αυτών ξεκινήσανε απο νορμάλ πράγματα και στην πορεία βρήκανε κορυφαίες δουλειές. Οι πιθανότητές σου είναι σαφώς περισσότερες απο εκεί παρά απο Ελλάδα. Και στην τελική μήν περιμένεις να νοικιάσεις σπίτι μόνος σου. Με μία δουλειά με ένα βασικό μισθό στην Αγγλία και με flatshare μιά χαρά θα τα βγάλεις πέρα. Άν δέν έχεις κάτι σίγουρο στην Αθήνα, κάθε μέρα είναι λεφτά μείον. Και στην Αγγλία έτσι είναι, απλά οι πιθανότητες να βρείς κάτι συντομότερα είναι πολύ μεγαλύτερες. Σύν το ότι εκεί σου απαντάνε σίγουρα είτε αρνητικά είτε θετικά:winka: . Ελλάδα έχει τύχει να περιμένω ατελείωτα μετά απο συνέντευξη και απάντηση δέν πήρα.


Καλή επιτυχία σε ότι κάνεις:beer:

ΥΓ
Φίλος κολλητός και πολιτικός μηχανικός σκεφτόταν το κτηματομεσιτικό μιάς και δέν έπαιζε σχεδόν καθόλου δουλειά και τον δέχτηκαν απο ίσως το πιό γνωστό διεθνές γραφείο(απο Ρ αρχίζει..). Οι όροι που του θέσανε ήταν τραγικοί και δέν τον συνέφερε καθόλου.

project.breeze
22/09/2011, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
Καλησπερα σε ολους. Ηρθε λοιπον η μερα ευρεση εργασιας! Ανοιγω την χρυση ευκαιρια και βρισκω αρκετες αγγελιες για κτηματομεσιτες. Παιρνω τηλ γινεται συναντηση και ολα ακουγονται ροδινα. Ειναι ομως ετσι? ειναι μια δουλεια που σου πδοσφερει ενα αξιολογο ισοδημα? Ελπιζω καποιος να με βοηθησει γιατι πραγματικα ειμαι αναμεσα σε αυμπληγαδες


Άστο φίλε,την έκανα αυτή την δουλειά,όλα ακούγονται ρόδινα αλλά δεν είναι.Εγώ την έκανα την δουλειά για 1 χρόνο.Τα έξοδα ήταν ίσα με τα έσοδα και για τον χρόνο που ξόδεψα δεν έβγαλα τίποτα.Σε άλλες εποχές ήταν χρυσωρυχείο αλλά τώρα μόνο τα "ονόματα" δουλεύουν.Αν μάλιστα εννοούμε την ίδια πολυεθνική εταιρία που ήμουν κι εγώ άστο...Πολύ τρέξιμο για το τίποτα...

sfigas
22/09/2011, 17:08
H πολυεθνικη ειναι η ασπις. Πηγα σημερα και παλι στο σεμιναριο και η κατασταση ηταν τραγικη. Ολα τα αλεθω ολα τα μαχαιρωνω, Απο 50αριδες εως κατι ακυρες γιαγιαδες 60 χρονων που θελουν να γινουν κτηματομεσιτες. Λεω ειναι δυνατον? Με τι κριτηρια παιρνουν καποιο για δουλεια ρε γαμωτο.

Sapadak
22/09/2011, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sfigas
H πολυεθνικη ειναι η ασπις. Πηγα σημερα και παλι στο σεμιναριο και η κατασταση ηταν τραγικη. Ολα τα αλεθω ολα τα μαχαιρωνω, Απο 50αριδες εως κατι ακυρες γιαγιαδες 60 χρονων που θελουν να γινουν κτηματομεσιτες. Λεω ειναι δυνατον? Με τι κριτηρια παιρνουν καποιο για δουλεια ρε γαμωτο.

Σηκω φυγεεεεε


Ειλικρινα μη χαλας αλλο το κομποδεμα σου και σηκω φυγε πανω

fantacid
22/09/2011, 17:22
μεσιτης κ σε ενα χρονο να φτιαξεις δυο παραδες ειναι απιθανο,
γενικα λιγες δουλιες με τεβε θα σου αποφερουν σοβαρη αποταμιευση σε ενα χρονο....
γενικα αυτες οι χρονιες που διανιουμε ειναι χρονιες συντηρησεις, δυσκολα για κερδοφορια
οσοι το καταλαβουν θα αντεξουν.....δλδ λιγοι....
δε βλεπεις που κλεινουν τα μαγαζια το ενα πισω απο το αλλο?

γενικα για μια δικη σου δουλεια, θελεις ενα-δυο-τρια χρονια για να φτιαξεις πελατια....
αν πας καλα ερχετε κ η οικονομικη επιβραβευση....

εκτος αν γινεις μαφιοζος, ντιλερ, κ αλλα τετοια!

DimChios
22/09/2011, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
μεσιτης κ σε ενα χρονο να φτιαξεις δυο παραδες ειναι απιθανο,
γενικα λιγες δουλιες με τεβε θα σου αποφερουν σοβαρη αποταμιευση σε ενα χρονο....
γενικα αυτες οι χρονιες που διανιουμε ειναι χρονιες συντηρησεις, δυσκολα για κερδοφορια
οσοι το καταλαβουν θα αντεξουν.....δλδ λιγοι....
δε βλεπεις που κλεινουν τα μαγαζια το ενα πισω απο το αλλο?

γενικα για μια δικη σου δουλεια, θελεις ενα-δυο-τρια χρονια για να φτιαξεις πελατια....
αν πας καλα ερχετε κ η οικονομικη επιβραβευση....



:a10:




...με πολλους συμγωνω σημερα γμτ

:sick:

Εχετλαίος
22/09/2011, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
συμγωνω

:alien:

DimChios
22/09/2011, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
:alien:


ειδες και μονος σου. Δεν ειμαι καλα!

:dizzy: :lol:

sfigas
22/09/2011, 19:29
H αποφαση πάρθηκε.! Δν αρχιζω καν το επαγγελμα του κτηματομεσιτη.!!! Ευχαριστω για ολες τισ πληροφοριες παιδια.!!!!!!!:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Cpt. Haddock
22/09/2011, 19:43
Το πλέον πολυπράγμον φόρουμ της Ελλαδας είμαστε... :look:

7gibernau
22/09/2011, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Το πλέον πολυπράγμον φόρουμ της Ελλαδας είμαστε... :look: αφου σε πετυχα θα σε ρωτησω...ποια τραπεζα δινει δανειο σε χρησικτησια????????????????????????
μπε...

Cpt. Haddock
22/09/2011, 20:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7gibernau
αφου σε πετυχα θα σε ρωτησω...ποια τραπεζα δινει δανειο σε χρησικτησια????????????????????????
μπε...


Ρωτα κανεναν τραπεζικό ρε αδερφε, εγω που να ξέρω; :wacko:

(αν θες, σου καρφωνω με πμ ποιοι ειναι απο εδω μεσα ... :evil: )

7gibernau
22/09/2011, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ρωτα κανεναν τραπεζικό ρε αδερφε, εγω που να ξέρω; :wacko:

(αν θες, σου καρφωνω με πμ ποιοι ειναι απο εδω μεσα ... :evil: ) με τυονο???

Cpt. Haddock
22/09/2011, 20:17
Δεν ξερω λεπτομέρειες :lol:

matmat
22/09/2011, 20:38
Με Κυκλάδες ασχολειται κανεις ?????

Σοβαρα μιλάω , εχω κατι που θελω να σπρωξω στην Παρο !!!!

nassosxlvbros
22/09/2011, 22:28
Δε κουνιέται φύλλο στο κλάδο...το έψαχνα ένα φεγγάρι για δεύτερη δουλειά αλλά ούτε για....πέμπτη δουλειά δε κάνει....πολύ τρέξιμο και πολύς κόπος για το τίποτα...:(

fantacid
22/09/2011, 22:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
Με Κυκλάδες ασχολειται κανεις ?????

Σοβαρα μιλάω , εχω κατι που θελω να σπρωξω στην Παρο !!!!


βαλε αγγελιες σε ολα τα σχετικα sites
ενα καρο τετοια υπαρχουν.....

fantacid
22/09/2011, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Το πλέον πολυπράγμον φόρουμ της Ελλαδας είμαστε... :look:

μπερδευεσαι με το ονομα ε?
κ καλα μοτο.γρ???

απλα μαζι με τα αλλα λεμε κ καμια μλκια για τις μηχανες .....

:lol: :lol: :lol: :lol:

matmat
23/09/2011, 08:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
βαλε αγγελιες σε ολα τα σχετικα sites
ενα καρο τετοια υπαρχουν.....

Στα σχετικά με τις Μηχανές ή τα αλλα με τα οικόπεδα ???

:p :p :p :D :lol:



το εχω κανει βρε συ αλλά ειπα μπας και ...


:wave2: :wave2:

DimChios
23/09/2011, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
Με Κυκλάδες ασχολειται κανεις ?????

Σοβαρα μιλάω , εχω κατι που θελω να σπρωξω στην Παρο !!!!



ΖΜΠρώχτην εδώ ρε μλκ σε κανενα ξενοδοχειο και μετα χωστην στο καραβι να επιστρεψει στη μανα της!
Που να τρεχεις τωρα εκει κατω... εχει και μποφόρια!

:wacko: