PDA

View Full Version : nexus 300 VS fmx 650



liospi
22/09/2011, 12:24
Δύο άσχετα μηχανάκια μεταξύ τους, αλλά θα κάνουν την ίδια δουλειά
Και για τα δύο συζητάμε για μεταχειρώ από '07 και πάνω
Και τα δύο τα βρίσκω σε παρόμοιες τιμές

Και για τα δύο η χρήση τους θα είναι 90% πόλη (Αθήνα)
Και τα χιλιόμετρα που θα διανύουν θα είναι περίπου 25-30 την ημέρα

ΝEXUS
-πολύ όμορφο (για τα δικά μου γούστα)
-περισσότερο πρακτικό από το fmx

FMX
-όμορφο (με άλλες εξατμίσεις)
-λιγότερο πρακτικό από το nexus αλλά πιο αξιόπιστο


ΘΕΜΑ
-κόστος συντήρησης;
-κόστος μετακίνησης
-αξιοπιστία; (μιλάμε για 1000 χλμ. το μήνα)
-βολικότερο στην πόλη;


Θέλω γνώμες με αυτά τα κριτήρια και όχι πάρε ΧΤ660 ή Χ-ΜΑΧ
Εάν μπορούσαν να κάτοχοι αυτών των μηχανακίων να μου πουν ΣΥΝ + ΠΛΗΝ


*Οδηγώ πάνω από 10 χρόνια καθημερινά παπάκι και μηχανή με πάνω από 130.000 χλμ. (αυτό για την εμπειρία)

p@nos
22/09/2011, 13:11
to nexus an 8imame kala exi kapia 8emata aksiopistias bes sto scooteroforum gia perissotera

Julius
22/09/2011, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από liospi



Είχα παρόμοιο δίλημμα (προς θεού όχι με FMX) και τελικά κατέληξα στο nexus 300’08 New καθαρά και μόνο λόγο ένδυσης στην δουλειά μου (κουστουμάτος)

Το χρησιμοποιώ κάθε μέρα όλο το χρόνο και σήμερα το scooter έχει 21.000 όπου το σύνολο τους έχει γίνει μέσα στην αττική και το 90% στο κέντρο.

Πρόβλημα δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό, ούτε καμένη λάμπα.
Αποθηκευτικός χώρος αρκετός να βάζω full face, μόνιμα αδιάβροχο και μια μικρή τσάντα, συνεπώς δεν χρειάζεται να κουβαλάω τίποτα επάνω μου.
Έχει πολύ καλή κάλυψη από τις καιρικές συνθήκες (για το 1.77 μου) και δεν έχω βραχεί ούτε σταγόνα από τότε που το πείρα και ζήτημα εάν έχω χρησιμοποιήσει παντελόνι αδιάβροχο 2-3 φορές.
Εάν οδηγάς νορμάλ καιει πραγματικά πολύ λίγο.
Δεν σε προβληματίζει στην κίνηση, περνάει από παντού (αν και δεν είναι στενό).
Είναι όμορφο εξωτερικά για scooter.


Μεγάλο μειονέκτημα είναι το χαμηλό ύψος της καρίνας που σε ψιλά πεζοδρόμια θέλει προσοχή γιατί αλλιώς..... σπάει.

Δεύτερο μειονέκτημα είναι τα μικρά του ροδάμια (σε σχέση με τον ανταγωνισμό) που σου χαρίσουν ωραία αίσθηση κομπρεσέρ στους κώλοδρομους μας.

Τρίτο και σημαντικότατο (ίσως το μόνο πραγματικό μειονέκτημα) είναι τα φρένα που είναι ανεπαρκή για δύο άτομα και θέλουν εξοικείωση.

Τέταρτο δεν έχει δυνατά φώτα πορείας (τα αλλάζουν με xenon) εμένα πάντως που κινούμε όπως σου είπα κέντρο δέν με ενοχλούν ιδιαίτερα.

Τέλος.... είναι scooter, όσο και να το κυνηγήσεις θα παραμείνει scooter. Δεν κάνει σούζες, δεν πλαγιολισθαίνεις με ασφάλεια, άντε να κάνεις κάνα rolling burnout αλλά και αυτό με προσοχή. Με λίγο λόγια ξεχνάς ότι μπορεί να έχει fun στον δρόμο και απλά «διεκπεραιώνεις» την απόσταση.


Εγώ πάντως σκέφτομαι να το αλλάξω με κάνα SuperDuke



Οτι θέλεις ρώτα ελεύθερα



:wave2:

lagman
22/09/2011, 16:12
1) όσον αφορά το nexus θα κατατοπιστείς διεξοδικά εδώ :
http://forum.scooterclubhellas.gr/
επειδή είχα ψαχτεί παρουσιάζει αρκετά προβλήματα (ηλεκτρολογικά ιδίως και καμπάνα),
κοινώς μπελαδίδικο

2) για το fmx, επειδή το 'χω μόνο τα καλοκαίρια στη Νάξο, είναι αξιόπιστο (κινητήρας
παρωχημένος, από dominator αν δεν κάνω λάθος και ''λαχανιάζει'' πολύ γρήγορα ), δεν
παρουσιάζει κάτι το ιδιαίτερο από προβλήματα, φρένα-αναρτήσεις-πλαίσιο απλά οκ...γενικά
είναι ένα πολύ απλό μονοκύλινδρο για απλές καθημερινές, κοντινές μετακινήσεις...Α! και
ζεσταίνεται γρήγορα και ΠΟΛΥΥΥ!!
p.s.: motard κατ'ευφημισμό και ό,τι πρέπει για έναν αρχάριο ...:wave2: