PDA

View Full Version : Runner 125vx ΣΒΗΝΕΙ



LKOSTAS
23/09/2011, 09:54
Γειά και χαρά σε όλους.
Έχω ένα GILERA RUNNER VX 125 τετράχρονο και μου κάνει το εξής κουλό.
Οταν το βάζω μπροστά και ξεκινάω για 10 μέτρα δουλεύει σωστά και μετά αρχίζει και κάνει διακοπές για άλλα 10 μέτρα και σβήνει. Μετά δεν ξαναπαίρνει. Άμα το αφήσω για 5 λεπτά ξαναπαίρνει μπροστά και πάλι τα ίδια. Λες και του κόβεται η παροχή. Τι να κοιτάξω ρε παιδιά. Εχει τύχει σε κάποιον άλλο κάτι παρόμοιο? Άλλαξα μπουζί αλλά τίποτα. Η μεμβράνη υποπίεσης του καρμπυρατέρ είναι μια χαρά. Να λύσω καρμπυρατέρ ? Έχουν τρόμπα αυτά? Καμιά ιδέα? Έχω ακούσει ότι τα runner το παρουσιάζουν αυτό συχνά.

zacha
23/09/2011, 09:59
Καλημέρα

Εμένα έκανε ένα παρόμοιο πράγμα ένα παπάκι που είχα και τελικά ήταν η ηλεκτρονική, όταν την έπιανα και την πίεζα δούλευε χωρίς να μπερδεύει, όταν την άφηνα μια δούλευε μια όχι, τελικός την άλλαξα και όλα ok.

mihanovios31
23/09/2011, 11:22
....ΤΣΕΚΑΡΕ ΤΟΝ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΗ;) ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑ ΣΕ FLY 125.

zacha
23/09/2011, 11:25
Αυτό του είπα και εγώ, είτε ηλεκτρονική είτε πολλαπλασιαστή το πεις το ίδιο πράγμα είναι, επομένως φιλέ μου μάλλον αυτό είναι το πρόβλημα στο μηχανάκι σου.

LKOSTAS
23/09/2011, 11:47
Δηλαδή αποκλείετε το ενδεχόμενο τροφοδοσίας? (καρμπυρατέρ)
Στο μπουζί στέλνει ρεύμα. Τρόμπα βενζίνης έχουν αυτά?
Γιατί μάλλον μου κάνει για τελείωμα βενζίνης στον κινητήρα.
Το ρεζερβουάρ έχει βενζίνη υπ' όψιν!!!!!!(Για να προλάβω κάποιους!!!!):winka:

OldMan
23/09/2011, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από zacha
είτε ηλεκτρονική είτε πολλαπλασιαστή το πεις το ίδιο πράγμα είναι
Με 5-6 τσίπουρα ακόμη μπορείς να το πεις και Ζαχαρούλα... :winka:

GIXXERAKIAS
23/09/2011, 15:03
Το runner εχει τρομπα βενζινης.Κοιτα το μπας και εχει παραδωσει πνευμα.Επισης κοιτα τον λαιμο που στεκεται το καρμπυρατερ στην εισαγωγη,εχουν την ταση να σπανε και να παιρνουν αερα απο εκει με αποτελεσμα αυτο που αναφερεις και πολλα σκασιματα στο κλεισιμο του γκαζιου.

Καλα ξεμπερδεματα και μολις βρεις τι ειναι πες το να μας φυγει η απορια.:wave2:

LKOSTAS
25/09/2011, 22:33
Για να δω αν φταίει η τρόμπα βενζίνης σκέφτομαι να την παρακάμψω. Δηλαδή να δώσω απευθείας παροχή στο καρμπυρατέρ από ένα ρεζερβουάρ άλλο που θα βάλω προσωρινά κάτω από τη σέλα. Πιστέυω ότι χωρίς τρόμπα και με απευθείας παροχή θα δουλέψει αν το πρόβλημα είναι η τρόμπα. Σωστά? Παλιά δούλευα χωρίς τρόμπα βενζίνης ένα cbr 900 rr και πήγαινε πιστόλι. Για να δούμε. Σωστή αυτή η ιδέα?

GIXXERAKIAS
26/09/2011, 08:25
Δεν το νομιζω γιατι η τρομπα ειναι εκει για να δινει συγκεκριμενη ποσοτητα βενζινης,αν δωσεις παρανω με το σωληνακι ισως να μην παρει και καθολου μπροστα αλλα μια δοκιμη δεν κανει κακο.:wave2:

isa reeeeee!!
26/09/2011, 08:32
Ο ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΗΣ συνήθως κάνει τέτοια.

LKOSTAS
03/10/2011, 14:05
Όπως το είχα φανταστεί!!!!!!
Τρόμπα βενζίνης !!!!!!!!!
Αντικαταστάθηκε και λύθηκε το πρόβλημα.