PDA

View Full Version : FZ6 Naked Ηλεκτρολογική ερώτηση



panagath
23/09/2011, 11:17
Γεια σας φίλοι μου. Ψάχνω για μηχανή 600cc και πήγα χθες και είδα ένα FZ6 Naked του 2004. Γενικά η μηχανή φαινόταν πολύ ΟΚ. Προσεγμένη σε γενικές γραμμές. Αυτό που με παραξένεψε όμως ήταν τα χειριστήρια του αριστερού χεριού.

Δε λειτουργούσε το κουμπί του Σινιάλου. Αλλά κυρίως, αν πάταγα την κόρνα, δε χτύπαγε, αλλα ψευτοακουγόταν σε κατι φάσεις και με το πάτημα του κουμπιού παρατήρησα ότι έπεφτε η ένταση στο backlight των οργάνων και η ένταση του φαναριού μπροστά. Είπαμε στην αρχή μήπως έφτεγε το ρελαντί, αλλά κράτησα τον κινητήρα στις 5000rpm και ξαναπάτησα κόρνα και πάλι τα ίδια.

Πόσο ανησυχητικό είναι αυτό. Να φτάιει μόνο το διακοπτάκι και να κάνει κανα ψιλοβραχυκύκλωμα? Η έχει κλασμένα ηλεκτρικά? Υπάρχει περίπτωση ναι γ....θεί ο δίας και να κάψει εγκέφαλους και τέτοια ακριβά ηλεκτρικά?

gianhs8
23/09/2011, 11:30
αν και δεν ειμαι και πολυ γνωστης η εμπειρια μου λεει κοιτα αλλου και μην μπλεκεις υπαρχουν πολλα απο δαυτα μην ασχολισαι

panagath
23/09/2011, 11:41
Αυτή τη σκέψη έκανα και εγώ. Δε βιάζομαι κιόλας γιατί είμαι στριμωγμένος στα χρήματα, οπότε σιγα σιγά να μαζεψω κιάλλα και να πάρω ότι καλύτερο μπορώ. Απλά ρωτάω μήπωε είναι κάτι αμελητέο. Δεν είναι να πεις ότι το δίνει κ φτηνά αυτός να αξίζει το ρίσκο...