PDA

View Full Version : Επιλογή μηχανής, Super Sport ?



PetranGR
23/09/2011, 18:08
Καλησπέρα και απο εμένα..

Πριν πέσετε Daz & JoyRider να με φάτε , δεν είναι για εμένα.

Αυτόν τον καιρό ψάχνετε φίλος μου,για μηχανή Super Sport. Περασαμε την φαση συζητησης,γιατι να παρει Super Sport Κτλ, αλλα με τα λεγομενα του ,θα μπει σε CSS και RD με Track Day's ,αμα τα εχεις ετσι πανε αυτα...

Στο δια ταυτα ,του εκανα μια λιστα απο επιλογες,που του αρεσουν.

Εχει κολλημα με Honda & Yamaha (την Suzuki την εχει ετσι και ετσι) .Δηλαδη ,του αρεσει πολυ το CBR του 2003-2004 Movistar (κουστουμι) η απο την αλλη το R6 του 2006 κτλ.

Προυποθεσεις :

Να μην ειναι πανω απο 5000 ευρω,αντε να εχει 5200-5300 και να τα κατεβασει στα 5000 ,μετρητα.
Να ειναι σχετικα προσφατο μοντελο γιατι του αρεσουν ,με τις πιο "κοφτες"γωνιες.
Να ειναι αξιοπιστο ,και να μην το βγαζει 3483483 προβληματα ανα μια φορα.

Εγω του ειπα οτι θα γραψω εδω, να μου πειτε τις γνωμες για τα μοντελα....


Εκανα μια λιστα με λινκ

Για Honda :

http://www.car.gr/classifieds/bikes/?offer_type=sale&category=&make=22&variant=CBR&price-from=%3E3500&price-to=%3C6000&so=pr&or=a&registration-from=%3E2003&registration-to=&rg=&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=%3E550&engine_size-to=%3C750&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=f&hi=1&modified=

Για Yamaha


http://www.car.gr/classifieds/bikes/?offer_type=sale&category=&make=270&variant=R6&price-from=%3E3500&price-to=%3C6000&so=pr&or=a&registration-from=%3E2003&registration-to=&rg=&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=%3E550&engine_size-to=%3C750&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=f&hi=1&modified=

και για την Suzuki

http://www.car.gr/classifieds/bikes/?engine_size-from=%3E550&engine_size-to=%3C750&hi=1&make=242&offer_type=sale&or=a&pg=1&price-from=%3E3500&price-to=%3C6000&registration-from=%3E2003&significant_damage=f&so=pr&variant=GSXR

Ειναι λιγο πρηξιμο .... αλλα καλυτερα να ειμαστε πολλοι μαζι που θα εχω πολλες γνωμες,γιατι δεν γνωριζω εγω ακριβως τι να του πω.Παρα να τα λεω μονος και να τα ακουω μονος ,τωρα θα εχω συμμαχους !!! :beer:

Παραδειγμα που με εφερε,του λεω παρε Honda cbr 2003 movistar 600rr με 4000 ευρω,και μου λεει γιατι να μην δωσω 4500 ευρω και να παρω R6 του 05' του λεω γιατι ειναι Honda το 1 !!! (Εχω και εγω κολλημα με Honda,αλλα αυτος δεν ειναι λογος να του τεκμηριωσω !!!)

Οποιος θελει να ασχοληθει εστω λιγακι ...εδω ειμαι .

Υ.Γ : Να ειναι απο Θεσσαλονικη,γιατι εχει μηχανικο ωστε να μπορεσει να το δει εδω,η αλλιως αν ειναι απο αλλη πολη θα ρωτησω εγω εδω μεσα οποιος ξερει να βρουμε ακρη !!

Σας ευχαριστω... :beer:

Lioulios
23/09/2011, 18:26
Κράτα το στα υπόψην σου.

Αν θέλει να δώσει κάτι παραπάνω και να μην χρειαστεί τίποτα άλλο το μηχανάκι , υπάρχει ένα 999 τράκμπάικ . Δηλαδή ένα Ντουκάτι 999 (πένα) το οποίο δεν έχει χαρτιά για να κυκλοφορεί στον δρόμο αλλά μόνο στην πίστα .

Ενοείτε δεν είναι κλεμένο κτλ . Ο ιδιοκτήτης του είναι φίλος και το δίνει .

harris_x
23/09/2011, 19:12
Triumph Daytona 675.

:smokin:

menelaos46
23/09/2011, 19:23
Κράτα το στα υπόψην σου. Αν θέλει να δώσει κάτι παραπάνω και να μην χρειαστεί τίποτα άλλο το μηχανάκι , υπάρχει ένα 999 τράκμπάικ . Δηλαδή ένα Ντουκάτι 999 (πένα) το οποίο δεν έχει χαρτιά για να κυκλοφορεί στον δρόμο αλλά μόνο στην πίστα . Ενοείτε δεν είναι κλεμένο κτλ . Ο ιδιοκτήτης του είναι φίλος και το δίνει .


Για πες... για πες.... μπορεί να ενδιαφέρει και κανέναν άλλο....:smokin:

dmf
23/09/2011, 19:24
Εμένα γνώμη μου είναι αν το θέλει μόνο για πίστα να πάρει το gsxr. Εχει αρκετα με 5500€. Αν τους τα δωσεις μετρητα θα πεσουν κι αλλο. Το λεω αυτο, γιατι ολα τα ξενα περιοδικα το βγαζουν ως το καλυτερο value για την πιστα. Και εμφανισιακα εμενα μου αρεσει παρα πολυ το Κ7.
Τωρα αν το θελει και για το δρομο (το πιο πιθανο δηλαδη) να παρει το cbr σε οσο καλυτερη κατασταση του επιτρεπουν τα χρηματα του. Εχει περισσοτερη ροπη απο τα υπολοιπα στις μεσαιες στροφες το οποιο ειναι πολυ σημαντικο στο δρομο οπου δεν μπορεις να εισαι συνεχεια 9000+ rpm.

harris_x
23/09/2011, 19:27
για το δρόμο νομίζω πως το πιο άνετο είναι το gsxr.

PetranGR
23/09/2011, 19:42
Ναι οπως το ειπατε παιδια, του ειπα ηδη για το Ducatti Και μου λεει οχι δεν θελει κατι τετοιο θελει και για τον δρομο.

Δηλαδη καθημερινα οσο ναναι θα χρησιμοποιει την μηχανη γιατι η δουλεια του συνδιαζει και εγνατια και οχι μονο πολη,και οταν θα εχει ορεξη οπως λεει με τα λεγομενα του θα επισκεπτετε πιστα.

Απο οτι ειδα ομως ουτε λογως για το R6 :p Μαλλον βγαζουν προβληματα ?

:beer:

Sapadak
23/09/2011, 19:56
http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/1674606/

Αν ειναι να παει σε ρεκΣι να ψαχτει απο 06 και μετα (εφοσον του αρεσουν και οι γωνιες/ακμες)

PetranGR
23/09/2011, 20:12
αυτό μέχρι και εγώ το γλυκοιτούσα ... αλλά ... λεφτά μόνο στα όνειρα (τον παπανδρέου μου μέσα!)

Καταλαβατε οτι γενικα φαινετε λιγο ψειρας,το ενα του αρεσει το αλλο του ξυνιζει.Παντως το μονο σιγουρο ειναι οτι ψαχνει κατι ομορφο αξιοπρεπες και για την χρηση που το θελει.

Τα Yamaha κατι μπιελες και τετοια που εχω διαβασει δεν επιφοβα ?

Οσο για Honda CBR απο το 2003 και μετα το μονο που εχω ακουσει κατι ανορθωτες.

Για GSXR ,του 06-07-08 , δεν πιστευω να βρει σε αυτα τα λεφτα,και αν του αρεσει ,αλλα δεν ξερω καν απο τα μηχανολογικα τι παιζει εαν βγαζει προβληματα κτλ.

Οσο να'ναι θα του πινει λιγο το αιμα για τον σκοπο που θελει.

usabug
23/09/2011, 21:59
Εγω θα του προτεινα αυτο εδω (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1760352/)

Το εχει παιδι που βρισκεται στην περιοχη μου και επειδη οντως ειναι αστερι το μηχανακι , ειναι αξιολογη η αγορα .

Αν δεν κανω λαθος το δινει 5000€ χωρις το κουστουμι . Τσιμπαει και ενα απο Ebay με 400$ και ειναι αρχηγος ο φιλος σου .

PetranGR
24/09/2011, 00:42
δεν θέλει με τίποτα 1000άρι.τι να τον κανω?


Μόνο 600.

(Γλυκιά πρόταση ...κάποιος να μου κάνει ένα δάνειο να πάρω και εγώ 1? )

Απο τα αλλα απο μηχανικη αποψη καποιος κατι που να εχει ακουσει για πλεονεκτηματα μειονεκτηματα ? οχι για το το ιειναι Supersport,αλλα για την μηχανη ,δηλαδη προβληματα κτλ.

harris_x
24/09/2011, 00:50
Ας πάρει όποιο του αρέσει.

Απλά να έχει κατά νου πως το Yamaha, το Triumph και το Ducati είναι κάπως πιο απόλυτα μηχανάκια.

PetranGR
24/09/2011, 01:09
Απο θεμα αξιοπιστιας και αυτο που προ-ανεφερα ? για το οτι τα R6 χτυπανε κατι μπιελες κτλ, οταν τα πιεζεις ?

Ενω τα CBR σου χτυπανε ενα ανορθωτη ?

Μιλαω χωρις να γνωριζω πολλα μονο οτι εχω διαβασει γυρω στο ιντερνετ...

TROOPER
24/09/2011, 08:44
για την πιστα ρ6 του '06 (και μετα) και τελος.

με 600 τον δρομο τον ψιλοξεχνας.ειναι αβολα.οχι οτι δε γινεται.αλλα μη φανταζεται ο φιλος σου οτι με 600αρι θα παει καμια 1000αρα χλμ σε μια μερα απο επαρχιακο.

αν μιλησουμε για 1000κ.εκ. σουζουκι κ3-4 η κ7 και μετα.

zephyr1
24/09/2011, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από harris_x
Triumph Daytona 675.

:smokin:

+675

Και θα σου προτεινα του παιδιου που σου δινει την ιδεα.

Ready for race μηχανακι,κρυφο μου ονειρο!:blush:

PetranGR
24/09/2011, 10:29
χμμμμ κατάλαβα.Αλλα 1000κ.εκ δεν θέλει οπότε μπορώ να του πω το R6, και εάν του αρέσει να μαζέψει λεφτά,και εάν θέλει να του πονάει η μέση σε ταξίδι να πάει να το κάνει με έχει σκάσει,τό μονο σιγουρο ειναι οτι θα χρησιμοποιειτε σε καθημερινη βαση καθε μερα δηλαδη για να πηγαινοερχετε στην δουλεια του.

Κατι που δεν εχω ακουσει προς στιγμη ειναι για τα προβληματα που ανεφερα ? δενγνωριζει κανεις εαν ισχυουν στην εκαστοτε εταιριες ?:confused:

TROOPER
24/09/2011, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από LordVeyron
χμμμμ κατάλαβα.Αλλα 1000κ.εκ δεν θέλει οπότε μπορώ να του πω το R6, και εάν του αρέσει να μαζέψει λεφτά,και εάν θέλει να του πονάει η μέση σε ταξίδι να πάει να το κάνει με έχει σκάσει,τό μονο σιγουρο ειναι οτι θα χρησιμοποιειτε σε καθημερινη βαση καθε μερα δηλαδη για να πηγαινοερχετε στην δουλεια του.

Κατι που δεν εχω ακουσει προς στιγμη ειναι για τα προβληματα που ανεφερα ? δενγνωριζει κανεις εαν ισχυουν στην εκαστοτε εταιριες ?:confused:

δεν θα του ποναει η μεση.ο κωλος και τα χερια θα πονεσουνε.ουτε σε καθημερινη βαση θα το χρησιμοποιει.θα παρει και ενα παπι-σκουτερ.

τα μηχανακια που ανεφερα δεν παρουσιασαν προβληματα.

να αποφυγει τα ρ6 πριν το 2006
τα σουζουκια του 05
και τωρα εγω θα ελεγα να αποφυγει και ολα τα χοντα αλλα θα παμε σε αλλη συζητηση.

PetranGR
24/09/2011, 10:42
γιατι να μην παμε ΤΡΟΟΠΕΡ σε αυτην την συζητηση ? :) Εγω θελω,δεν γνωριζω γιατι να μην τα ακουσω απο καποιον που θα ξερει παραπανω απο εμενα ?

Τα χλμ,καθημερινα θα ειναι καμια 40-50. Δεν νομιζω να παρει σκοουτερ !Οτι λεφτα εχει θα τα δωσει πανω στην μηχανη. :evil:


(του ζηταω και εγω για εμενα αλλα μπα :P )

TROOPER
24/09/2011, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από LordVeyron
γιατι να μην παμε ΤΡΟΟΠΕΡ σε αυτην την συζητηση ? :) Εγω θελω,δεν γνωριζω γιατι να μην τα ακουσω απο καποιον που θα ξερει παραπανω απο εμενα ?

Τα χλμ,καθημερινα θα ειναι καμια 40-50. Δεν νομιζω να παρει σκοουτερ !Οτι λεφτα εχει θα τα δωσει πανω στην μηχανη. :evil:


(του ζηταω και εγω για εμενα αλλα μπα :P )

εγω λεω να μη μπουμε γιατι θα την πεσουνε οι χονταιοι και ζητω που καηκαμε!!:lol: :lol:

για μενα τα χοντα ειναι τα πιο ''ανοστα'' μηχανακια στα 600.

αν ειναι 40-50χλμ μεσα στη πολη θα παρει σκουτερ αργα η γρηγορα!δεν θα τον βολευει το 600 ουτε θα τον συμφερει οικονομικα.

PetranGR
24/09/2011, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
εγω λεω να μη μπουμε γιατι θα την πεσουνε οι χονταιοι και ζητω που καηκαμε!!:lol: :lol:

για μενα τα χοντα ειναι τα πιο ''ανοστα'' μηχανακια στα 600.

αν ειναι 40-50χλμ μεσα στη πολη θα παρει σκουτερ αργα η γρηγορα!δεν θα τον βολευει το 600 ουτε θα τον συμφερει οικονομικα.

ας μας την πεσουν σιγα τωρα,συζητηση γινεται για να κατατοπισουμε 1 ατομο,στραβο σε σωστη αγορα.Και εγω hondakias ειμαι ... αλλα ενταξει τι σημαινει αυτο ? οτι μονο αυτη η εταιρια υπαρχει μονο ?!

Οικονομικα μιλαμε για 8-9 λιτρα περιπου στα 100 ,εαν ειχα ψαξει πανω κατω στο θεμα 600 ... εαν το παει φιλικα προς τον χρηστη που ετσι και αλλιως... μεσα στην πολη τι θα κανεις ? κοντρες,σουζες,μπαντιες για καταφετεριες ? :P αυτα ασ'τα για τους μικρους,αυτος το θελει για δουλεια εξυπηρετηση και να βγαζει την τρελα του στην πιστα... ;)

TROOPER
24/09/2011, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από LordVeyron
ας μας την πεσουν σιγα τωρα,συζητηση γινεται για να κατατοπισουμε 1 ατομο,στραβο σε σωστη αγορα.Και εγω hondakias ειμαι ... αλλα ενταξει τι σημαινει αυτο ? οτι μονο αυτη η εταιρια υπαρχει μονο ?!

Οικονομικα μιλαμε για 8-9 λιτρα περιπου στα 100 ,εαν ειχα ψαξει πανω κατω στο θεμα 600 ... εαν το παει φιλικα προς τον χρηστη που ετσι και αλλιως... μεσα στην πολη τι θα κανεις ? κοντρες,σουζες,μπαντιες για καταφετεριες ? :P αυτα ασ'τα για τους μικρους,αυτος το θελει για δουλεια εξυπηρετηση και να βγαζει την τρελα του στην πιστα... ;)

το ss δεν κανει στη πολη.

αναβει,δεν κοβει το τιμονι,κουραζει και καταναλωνει βενζινες,φθειρει αλυσιδογραναζα,τα φρενα βραζουν,ειδικα καλοκαιρι δεν παλευεται,το αγχος τεραστιο.μη στο ριξουν,γρατσουνισουν,κλεψουν.μια πτωση στοιχιζει χρυσαφι.

θα παρει σκουτερ.ειναι μονοδρομος.η παπι.

παντως εγω θα προσανατολιζομουνα στις επιλογες που προανεφερα για να χω το κεφαλι μου ησυχο.

:wave2:

PetranGR
24/09/2011, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
το ss δεν κανει στη πολη.

αναβει,δεν κοβει το τιμονι,κουραζει και καταναλωνει βενζινες,φθειρει αλυσιδογραναζα,τα φρενα βραζουν,ειδικα καλοκαιρι δεν παλευεται,το αγχος τεραστιο.μη στο ριξουν,γρατσουνισουν,κλεψουν.μια πτωση στοιχιζει χρυσαφι.

θα παρει σκουτερ.ειναι μονοδρομος.η παπι.

παντως εγω θα προσανατολιζομουνα στις επιλογες που προανεφερα για να χω το κεφαλι μου ησυχο.

:wave2:

χμμμμ κατάλαβα. Θα του εξηγήσω. Μήπως και μπορέσει και βγάλει λίγα ακόμα χρήματα και πάρει 2 μηχανές,η να πάρει το SS και μετά μόλις μαζέψει τα λεφτά,να πάρει και ένα μικρό για την πόλη εάν και τον έχω ικανό να μπαίνει μετο SS... !!! ΟΚ ,σε ευχαριστώ πολύ για τις γνώμες σου ,και περιμένω και άλλες παιδιά ...μηχανή είναι όχι κινητό το πετάς και πέρνεις άλλο :P

BLiTzER
24/09/2011, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
μη στο ριξουν,γρατσουνισουν,κλεψουν.μια πτωση στοιχιζει χρυσαφι.


Αυτό κυρίως. Για αρκετούς μήνες πήγαινα με το 1000 στη δουλειά (μέχρι που πήρα κι ένα ΧΤ) και το μόνιμο πρόβλημά μου ήταν αυτό. Σαφώς και ανάβει μέσα στην κίνηση και όλα τα άλλα που ανέφερε ο Τρούπης, αλλά αν είσαι αρκετά βλαμμένος με το μηχανάκι σου δε σε πολυαπασχολούν.

Ψηφίζω κι εγώ SS μόνο ως δεύτερο μηχανάκι (ο μοναδικός λόγος που δεν έχω SS τώρα).

harris_x
24/09/2011, 11:55
Εγώ δεν θα σου πω για τα άλλα, αλλά για το 675.
Το μόνο που ίσως του βγάλει είναι ανορθωτή, ή στη χειρότερη πηνία.

Το δικό μου έβγαλε ανορθωτή, τον άλλαξα και ΤΕΛΟΣ.

Φτου φτού μη το ματιάσω :wacko:

Ο trooper είναι ένας γιαμαχέος με σουζούκι ( :p ), τι περιμένεις να σου προτείνει.... :lol:
Εγώ πάντως είμαι ευρωπαίος :D :D :D και μερικώς αντιτζαπάν :lol:




Η ροπή πάντως του 675 δεν συγκρίνετε με κανένα :smokin:

keepdreaming
24/09/2011, 12:58
Εγω πιστευω πως αν θελει να κινειται και σε πολη και σε πιστα η καλυτερη επιλογη θα ειναι το Σουζουκι.

Πιο ψηλη θεση οδηγησης σε σχεση με τα υπολοιπα, κατι που δεν θα τον κουρασει... περισσοτερη δυναμη και ροπη στα χαμηλομεσαια, κατι που θα χρειαστει μεσα στην πολη και μηδενικα προβληματα απο θεμα μοτερ κτλ.

Τα 750 η καλυτερη επιλογη :D

TROOPER
24/09/2011, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από keepdreaming
Εγω πιστευω πως αν θελει να κινειται και σε πολη και σε πιστα η καλυτερη επιλογη θα ειναι το Σουζουκι.

Πιο ψηλη θεση οδηγησης σε σχεση με τα υπολοιπα, κατι που δεν θα τον κουρασει... περισσοτερη δυναμη και ροπη στα χαμηλομεσαια, κατι που θα χρειαστει μεσα στην πολη και μηδενικα προβληματα απο θεμα μοτερ κτλ.

Τα 750 η καλυτερη επιλογη :D

δεν θα διαφωνησω με τον φιλο.

panos1050
24/09/2011, 14:26
ducati 749 !!!!!!!!!!!!!

PetranGR
24/09/2011, 18:55
κατάλαβα...

σαν επιλογές εφόσων έχει δεί μόνο αυτά και περιορίζετε σε αυτά.

Καλό θα ήταν η σειρά αξιολόγηση/καλήτερη κατάσταση να είναι

Yamaha R6 απο 06' και μετά
Suzuki GSX-R 600 απο το 06' και μετά εάν θέλει να είναι και λίγο πιο άνετος στην πόλη
Honda CBR 600 αν δεν θέλει τόση πολή δύναμή εφόσων ειναι πιο ασθενές.


Ωραία τα Daytona,Ducatti ,αλλά για άλλα γούστα.Απο οτι του μίλησα... Γιατι μου λεει δεν ξερει και ο ιδιος ποσο θα αντεξει σε τετοιο κομματι με αυτα που θελει να κανει,επειδη αυτος βαριεται ευκολα,ελπιζει να μην του φυγει η τρελα για την πιστα.Ετσι οπως τον κοβω εγω,προσωπικα θα χτυπησε κανενα CBR η αλλιως το R6. :beer:

αλλά εχουμε ακόμα γνώμες για πλεονεκτηματα /μεινεκτηματα ...

εδω είμαστε :)

TROOPER
24/09/2011, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από LordVeyron
κατάλαβα...


Yamaha R6 απο 06' και μετά
Suzuki GSX-R 600 απο το 06' και μετά εάν θέλει να είναι και λίγο πιο άνετος στην πόλη
Honda CBR 600 αν δεν θέλει τόση πολή δύναμή εφόσων ειναι πιο ασθενές.



το χοντα δεν ειναι πιο ασθενες.
πιο ''φιλικο''ειναι σε σχεση με τα αλλα.

:wave2:

PetranGR
24/09/2011, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
το χοντα δεν ειναι πιο ασθενες.
πιο ''φιλικο''ειναι σε σχεση με τα αλλα.

:wave2:

Μαλλον δεν χρησιμοποιησα σωστα την εκφραση,εννοω πιο φιλικο πιο ηρεμο ισως,οσο μπορει να ειναι ενα 600αρη.

Αρα συμφωνεις και εσυ με τα προλεγομενα μου για τα μοντελα ε?

keepdreaming
24/09/2011, 19:40
Εγω ειμαι ο μονος που πιστευω οτι το 600 θα τον ξενερωσει μετα απο 1-2 μηνες? Εκτος και ειναι νεος οδηγος...

Το 750 θα ηταν μονοδρομος κατα τη γνωμη μου αν δεν ηθελε 1000. Αν και στη θεση του εγω με 5-5,500 θα επαιρνα ενα 1000αρι και θα ησυχαζα. Με τοσα λεφτα βρισκεις μοντελα του 06 αυτη τη στιγμη.

Τα 600 γενικα εχουν μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ τρυπα στη δυναμη/ροπη τους απ το ρελαντι μεχρι τις 11.000 στροφες.... απο κει και πανω ξεκινανε και βγαζουν δυναμη.

PetranGR
24/09/2011, 20:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από keepdreaming
Εγω ειμαι ο μονος που πιστευω οτι το 600 θα τον ξενερωσει μετα απο 1-2 μηνες? Εκτος και ειναι νεος οδηγος...

Το 750 θα ηταν μονοδρομος κατα τη γνωμη μου αν δεν ηθελε 1000. Αν και στη θεση του εγω με 5-5,500 θα επαιρνα ενα 1000αρι και θα ησυχαζα. Με τοσα λεφτα βρισκεις μοντελα του 06 αυτη τη στιγμη.

Τα 600 γενικα εχουν μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ τρυπα στη δυναμη/ροπη τους απ το ρελαντι μεχρι τις 11.000 στροφες.... απο κει και πανω ξεκινανε και βγαζουν δυναμη.

καλά αυτό το έχω ξαναδιαβάσει και εγώ ,όντως ίσχυει κάτι τετοιο ε?

Ναι,είναι καινούργιος οδηγός και μάζεψε τα λεφτάκια του ,σε συνδιασμό με δουλειά οπότε τώρα θα τα βγάλει πέρα μια χαρά.
5000 δίνει το πολύ εκτός εάν υπάρχει καμιά καραευκαιριάρα των 6000 που θα το αφησει 5500 κτλ..

TROOPER
24/09/2011, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από LordVeyron
Μαλλον δεν χρησιμοποιησα σωστα την εκφραση,εννοω πιο φιλικο πιο ηρεμο ισως,οσο μπορει να ειναι ενα 600αρη.

Αρα συμφωνεις και εσυ με τα προλεγομενα μου για τα μοντελα ε?

ναι.

:wave2:

TROOPER
24/09/2011, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από keepdreaming
Εγω ειμαι ο μονος που πιστευω οτι το 600 θα τον ξενερωσει μετα απο 1-2 μηνες? Εκτος και ειναι νεος οδηγος...

Το 750 θα ηταν μονοδρομος κατα τη γνωμη μου αν δεν ηθελε 1000. Αν και στη θεση του εγω με 5-5,500 θα επαιρνα ενα 1000αρι και θα ησυχαζα. Με τοσα λεφτα βρισκεις μοντελα του 06 αυτη τη στιγμη.

Τα 600 γενικα εχουν μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ τρυπα στη δυναμη/ροπη τους απ το ρελαντι μεχρι τις 11.000 στροφες.... απο κει και πανω ξεκινανε και βγαζουν δυναμη.

αν θες τρακ μπαικ το 600 δεν θα σε ξενερωσει καθολου!!!

σκισιμο παντου,φορα στις εισοδους.εχει και αυτο την κ@υλα του.

το 1000 τρομαζει και μιση μοιρα στη γκαζιερα μπορει να φερει τη καταστροφη.οντως το 750 ειναι ιδανικο αλλα περιοριζεσαι μονο στη σουζουκι.

devil's animal
24/09/2011, 20:38
kawasaki 636.
φτηνο, δυνατο, ασπαστο, στριφτερο...
απο τα καλυτερα ντεμεκ 600αρια (λογω των +36cc) που εχουν φτιαχτει...

:wave2:

TROOPER
24/09/2011, 20:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
kawasaki 636.
φτηνο, δυνατο, ασπαστο, στριφτερο...
απο τα καλυτερα ντεμεκ 600αρια (λογω των +36cc) που εχουν φτιαχτει...

:wave2:

ρε σταυρακο μιλαμε για μηχανακια οχι για μαρουλια εδω παιδι μου :smokin:

harris_x
24/09/2011, 20:45
εγώ μίλησα, και αυτό που είπα δεν έχει ούτε τρύπες ούτε είναι μαρούλι :evil:

edit: και ούτε σώβρακο είναι (για μερικούς κακεντρεχείς το λέω) :rotflmao:

devil's animal
24/09/2011, 20:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ρε σταυρακο μιλαμε για μηχανακια οχι για μαρουλια εδω παιδι μου :smokin:

για να κουνηθει κανα 600αρι στην ευθεια στο παρακατω μαρουλι...

παρεπιπτοντως εγω ακομα το θεωρω το ομορφοτερο γιαπωνεζικο ss παραγωγης....:a8:


236473

TROOPER
24/09/2011, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
για να κουνηθει κανα 600αρι στην ευθεια στο παρακατω μαρουλι...

παρεπιπτοντως εγω ακομα το θεωρω το ομορφοτερο γιαπωνεζικο ss παραγωγης....:a8:

ναι ξεκωλιαστηκε στα πρωταθληματα!!!!

:lol: :lol: :lol:

TROOPER
24/09/2011, 20:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από harris_x
εγώ μίλησα, και αυτό που είπα δεν έχει ούτε τρύπες ούτε είναι μαρούλι :evil:

ελα κι εσυ με τη κυλοτα σου....!:lol: :lol:

harris_x
24/09/2011, 20:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ελα κι εσυ με τη κυλοτα σου....!:lol: :lol:
έχασες το edit!!!!

BLACKGAS
24/09/2011, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
kawasaki 636.
φτηνο, δυνατο, ασπαστο, στριφτερο...
απο τα καλυτερα ντεμεκ 600αρια (λογω των +36cc) που εχουν φτιαχτει...

:wave2:

+1

Αλλά μάλλον το καρντάσι δεν χρειάζεται ss αλλά κάτι πιο all around. Θα τον βολέψει καλύτερα σε όλα εκτός της καφετέριας.
:beer:

TROOPER
24/09/2011, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από harris_x
έχασες το edit!!!!

δε μιλησα για βρακι.

για κυλοτα μιλησα!:lol: :lol:

σπαμ τελος.

harris_x
24/09/2011, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
δε μιλησα για βρακι.

για κυλοτα μιλησα!:lol: :lol:


:lol: :lol:

Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
σπαμ τελος.
:sad:

PetranGR
24/09/2011, 21:09
το ευτηχημα σε ολο αυτο ειναι οτι δεν το θελει για την καφετερεια,βασανιζει τους υπολοιπους ,απο κουτια !!! :P

Το θελει να βγαλει την τρελα του και οπως ειπατε all-around αλλα και με ενα σκοπο της πιστας,ταξιδι το πολυ πολυ τον βλεπω να παει καμια Αθηνα 1 φορα τον χρονο !! haha !

Κατα τα αλλα,καταλαβαινω.Ναι το 636 ειναι οντως τρομερο , αλλα δεν θελει να βλεπει την πρασσινη μερια της οικολογιας :P

Οποτε ενταξει ,πιστευω εαν του τα πω ολα αυτα σιγα σιγα και κανουμε μια συζητηση σε καφε τον βλεπω να χτυπαει κανενα R6 και εαν του βγαλει κανενα προβλημα να με παιρνει μετα στο κυνηγι εμενα :P
Θα του πω απο την R6 να μπεις στην πιστα δυνατα, Honda για πιο ηκεια φαση , και λιγοτερα προβληματα GSXR για πιο all-around και πιο ψηλο και οτι θες πανε παρε,οτι καλυτερο βρεις !!!

πιστευω νατα καταλαβει !!

keepdreaming
25/09/2011, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
αν θες τρακ μπαικ το 600 δεν θα σε ξενερωσει καθολου!!!

σκισιμο παντου,φορα στις εισοδους.εχει και αυτο την κ@υλα του.

το 1000 τρομαζει και μιση μοιρα στη γκαζιερα μπορει να φερει τη καταστροφη.οντως το 750 ειναι ιδανικο αλλα περιοριζεσαι μονο στη σουζουκι.

Συμφωνουμε απολυτα. Και μιας και ειναι νεος οδηγος αφηνουμε τα 1000αρια στην ακρη. Μη παρουμε κανεναν στο λαιμο μας.

Αν το θελει περισσοτερο για τρακ μπαικ θα συνιστουσα R6 μιας και εχει πολυ δυναμη στα ψηλα, εκει δηλαδη που θα δουλευει μεσα στην πιστα.

Αν θελει να μπαινει πιστα 1 φορα στο εξαμηνο και τον υπολοιπο καιρο να το χρησιμοποιει στην πολη, εγω προτεινω Σουζουκι λογω ψηλοτερης θεσης οδηγησης. Πολυ ξεκουραστο μεσα στην πολη σε σχεση με τα υπολοιπα :beer:

PetranGR
25/09/2011, 12:56
ακριβώς όπως το είπες,εάν έχει και τότε τα λεφτά κάθε Σ/Κ που λέει ο λόγος μέσα θα είναι λέει ! χαχα! Αλλίως κάθε 6μηνο οντως,το ειδα και το Suzuki ,αλλα και για το Honda δεν ακουω τιποτα... :P

dmf
25/09/2011, 14:54
Δεν παίρνεις ένα 954 να τελειώνεις;; Εχει ροπη μπολικη, αλογα περιπου οσο το gixxer750 (γυρω στα 130 τροχο), και βρισκεις και με 4000 μη σου πω.
Απο εμφανιση, εγω πιστευω οτι εχει απο τις ωραιοτερες μασκες που εχει φτιαξει η Honda.


236504

PetranGR
25/09/2011, 14:59
δεν είναι για εμένα,δεν του αρέσουν τα παλιά κοψίματα καθόλου όπως έχεις κατάλαβει .. είναι μικρός και εκείνος ! :eyepop:

chr1s_86
26/09/2011, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ναι ξεκωλιαστηκε στα πρωταθληματα!!!!

:lol: :lol: :lol:

Ενώ το "άνοστο".... :a13: :a13: :lol: :lol:


236621

chr1s_86
26/09/2011, 10:53
:beer: :beer: :smokin: :smokin:


236622

PetranGR
26/09/2011, 14:00
Honda και παλι Honda ? :P ωραία πράγμαατα...

TROOPER
27/09/2011, 00:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
:beer: :beer: :smokin: :smokin:

καλα...βαλε μας και αποτελεσματα απο τη μοτο 2 !!!:lol: :lol: :lol: :lol:

chr1s_86
27/09/2011, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
καλα...βαλε μας και αποτελεσματα απο τη μοτο 2 !!!:lol: :lol: :lol: :lol:

FTR, Suter, Kalex κτλ κτλ... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: