PDA

View Full Version : Μετατροπη συμπλεκτη σε υδραυλικο...



mars696
23/09/2011, 18:56
Χαζευοντας σε ενα αλλο thread, επεσε στο ματι μου η παρακατω φοτο.
Ο τυπος εχει κανει μετατροπη του κλασσικου ντιζατου συμπλετη σε υδραυλικο με αυτο το "μπλικιμπλικι"-τρομπα.
Θα συνιστουσατε με τετοια μετατροπη σε μια μηχανη με μεικτη χρηση (πολη-ταξιδια)??
Επειδη δεν εχω εμπειρια με υδραυλικο συμπλεκτη,ποια τα συν και τα κατα,μιλωντας παντα για μια μηχανη μεσεων επιδοσεων?


:beer: :beer: :beer:


236423

rockobok
23/09/2011, 19:00
εγώ πάλι γιατί βλέπω ότι είναι μηχανικός?

mars696
23/09/2011, 19:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από rockobok
εγώ πάλι γιατί βλέπω ότι είναι μηχανικός?

:nono: :nono: Κοιτα το σωληνακι υψηλης:winka: :winka: :beer:

Ουσιαστικα μηχανικος παραμενει,αλλα απο την τρομπα και κατω.Το ολο θεμα ειναι απο την τρομπα και πανω!:smokin:

faraway
23/09/2011, 19:10
Μηχανικός είναι . Απλά έχει βάλει μια τρόμπα να τραβάει το συμπλέκτη υδραυλικά αντί με τη ντίζα .

Δεν βλέπω το λόγο να το κάνει κάποιος αυτό . Τι θα κερδίσει ??

mars696
23/09/2011, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από faraway
Μηχανικός είναι . Απλά έχει βάλει μια τρόμπα να τραβάει το συμπλέκτη υδραυλικά αντί με τη ντίζα .

Δεν βλέπω το λόγο να το κάνει κάποιος αυτό . Τι θα κερδίσει ??

Ευκολια στην χρηση.Συγκεκριμενα ο δικος μου συμπλετης ειναι αρκετα πιο σκληρος απο νορμαλ, λογο ελλατηριων.

banditgr
23/09/2011, 21:06
αν νομίζεις οτι ο δικός σου είναι σκληρος,δοκίμασε υδραυλικό ducati και θα σου φύγουν οι ιδέες.
Μια χαρά είναι η ντιζούλα,μην περιπλέκεις τα πράγματα.

mars696
23/09/2011, 21:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
αν νομίζεις οτι ο δικός σου είναι σκληρος,δοκίμασε υδραυλικό ducati και θα σου φύγουν οι ιδέες.
Μια χαρά είναι η ντιζούλα,μην περιπλέκεις τα πράγματα.

Ναι,δεν εχω οδηγησει με υδραυλικο και ειδικα Ducati (μη μου το συγκρινεις με μπουρουχες τωρα :smokin: :lol: :lol: )
Απλα σε σχεση με ,αλλους μηχανικους συμπλεκτες που εχω τεσταρει ειναι πολυ πιο σκληρος.(και ναι λυπαινω συνεχεια ντιζα:winka:)
Απο κει και περα δεν νομιζω οτι ειναι κατι περιπλοκο,ισα ισα,αρκει να κανει διαφορα, προς το καλο παντα. :beer:

yianyian
25/09/2011, 23:18
Οδηγώντας και με τους δυο συμπλέκτες (ντίζα και υδραυλικό ανάλογα με τη μοτό που θα πάρω κάθε φορά), η μόνη διαφορά που παρατηρώ είναι η ακρίβεια στην ενεργή περιοχή...με τον υδραυλικό ελέγχεις με καλύτερη αίσθηση το αριστερό και ακούει ακόμα και σε ελάχιστες αποκλίσεις το ίδιο σταθερά...αλλά είναι ελαφρώς βαρύτερος.
Όχι μεγάλη διαφορά πάντως σε σχέση με τη ντίζα....περισσότερο διαφέρει σαν αίσθηση και μόνο...αν είχα να επιλέξω πάντως θα διάλεγα υδραυλικό ;)

dmf
25/09/2011, 23:53
Βρε σεις βαρυτερος ειναι ο υδραυλικος; :confused:
Σε ενα cb1000r που το ειδα αυτοπροσωπως ηταν πουπουλο σε σχεση με το δικο μου.
Με ενα δαχτυλο το παταγες μεχρι τερμα. Στον ντιζατο χρησιμοποιω τουλ 2 για να το πατησω καλα.

yianyian
25/09/2011, 23:59
Λογικά θα έχουν να κάνουν και τα κυβικά αν θέλεις να συγκρίνεις δύο συμπλέκτες.
Ο υδραυλικός στα 1300cc είναι βαρύτερος από την ντίζα στα 400cc....από προσωπική εμπειρία τα παραπάνω. Μεταξύ ίδιων κυβικών, δεν έχω άποψη :beer:

Μοτορεμαλι
26/09/2011, 06:50
Και μονο το βιδωνε ξεβιδωνε καπακια κλπ που θα χρειαστει να κανω αν μου σπασει η ντιζα (και αντε να εισαι και φορτωμενος για ταξιδι)με κανει να ψηφιζω υδραυλικο.(Αλλα να μην εχει καθολου συρματοσχοινο οπως ο απο πανω) :)