PDA

View Full Version : εγκατασταση (απλου) συναγερμου



mouse112
24/09/2011, 14:50
εχω ενα πρόβλημα σε μια εγκατάσταση ενος συναγερμού απο ebay...

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/NEW-Alarm-Security-Immobiliser-Motorcycle-Bike-Scooter-/370541096708?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item5645f86f04

εχει απομακρυσμένη εκεινιση κινητήρα αλλα δεν μπορω να βρω το πως συνδέετε.

βγαζει απο το κουτακι του 4 καλώδια (κοκκινο,μπλε,μαυρο(χοντρο) και μαυρο (ψιλο)..

ένωσα το κοκκινο στο +
το χοντρο μαυρο στο -
το ψιλο μαυρο (μαλον ειναι η κεραια)...
και το μπλε????

όπως το εχω βαλει τωρα δουλευει μονο ο συναγερμός.
αν πατήσω το κουμπί της εκεινισης χτυπάει η σιρινα..

isa reeeeee!!
26/09/2011, 08:42
Καλημέρα

Σε τι μηχανάκι θες να βάλεις τον συναγερμό?

mouse112
26/09/2011, 08:54
καλημερα φιλε.
τον εχω εγκαταστήσει σε παπι.

panagath
26/09/2011, 08:54
Δεν έχει ένα χαρτάκι με το διάγραμμα? Έχω βάλει και εγώ εναν παρόμοιο στο παπί. Αλλά δεν έχω συνδέσει ούτε φλασάκια ούτε εκκίνηση κινητήρα. Μόνο ήχο. δεν ήθελα/βαριόμουν να λύσω όλα τα πλαστικά να φτάσω στα καλώδια...

isa reeeeee!!
26/09/2011, 09:12
Πρέπει να τοποθετηθεί μετά την κλειδαριά εκκίνησης λογικά, στο καλώδιο που δίνει την εντολή για εκκίνηση των ηλεκτρικών, θέλει δουλειά, καλύτερα να το κάνει κάποιος που να ξέρει καλά, το μπλε καλώδιο πρέπει να είναι η εντολή.
Δηλαδή φέρνει σε επαφή το καλώδιο που απομονώνει ο διακόπτης με την μπαταρία μέσα από τα ήδη υπάρχοντα καλώδια του πλην και συν που διαθέτη ο συναγερμός για την τροφοδοσία του, το εγχειρίδιο πρέπει να σου λέει το μπλε καλώδιο πιο γεφυρώνει από τα δυο, το συν η το πλην, έτσι ώστε να ξέρει τι να συνδέσεις, με απλά λόγια το μπλε καλώδιο πρέπει να λειτουργεί σαν προέκταση ενός από τα δυο καλώδια του συναγερμού ώστε να μεταφέρει την τάση όπου το τοποθετήσεις.

Δες τι λέει το εγχειρίδιο για να είσαι σίγουρος, αλλιώς πήγαινε σε κάποιον που να ξέρει.