PDA

View Full Version : Αποθήκευση μοτοσυκλέτας



bikas
24/09/2011, 17:00
Καλησπέρα σας,

ο ξάδελφός μου έχει μια γουρουνίτσα 250 και επειδή πέρυσι την είχε δώσει σε ένα γνωστότου να την φυλάξει λόγω της χειμερινής του διαμονής στην Αθήνα.Όταν όμως την παρέλαβε η μηχανή είχε χιλοσκουρίτσες στα νικελάκια και ήταν σκονισμένη κι άπλυτη.

Φέτος με την ευκαιρία της παραμονής μου μου την έδωσε εμένα και δεν ξέρω ακριβώς πως θα πρέπει να την συντηρήσω ώστε να κρατήσω την υγρασία (θαλλασινή που είναι και χειρότερη) μακριά της και να μην αλλοιωθεί στο διάστημα αυτό.

Σήμερα την έβαλα κάνα 5λεπτο μπροστά ,την άφησα να ηρεμήσει.Την πετρελαίωσα ώστε να φ'υγουν διάφορες σκόνες παλιά λάδια ,την ξέπλυνα,την σαπούνισαν έτριψα, και την ξέπλυνα.

Την φύσηξα με αέρα και λάδωσα την αλυσίδα.Σήμερα θα την βάλω στο γκαράξ για να γρασάρω και τις βίδες,σταυρόυς και ψαλιδια και γενικά όπου θα χρειαστεί λίπανση.

Όμως δεν ξέρω αν τα βήματα που ακολούθησα είναι σωστά ή λάθος ή ακόμα αν απαιτούνται κι άλλα.Για τον σκελετό σκέφθηκα να τον αλοίψω με λενα λεπτό στρώμα βαζελίνης αλλά δεν ξέρω αν πρέπει

karellen
24/09/2011, 17:46
Όλα τα παραπάνω σωστά, συν : Να βγάλεις τον ένα πόλο της μπαταρίας και να σκεπάσεις τη μηχανή με μια κουκούλα ή, αν δεν έχεις, σεντόνι.

nassosxlvbros
24/09/2011, 17:58
Για μακροχρόνια συντήρηση (4-8 μήνες)κάνεις τα εξής:
-Πλένεις πολύ καλά το όχημα
-φουλάρεις με καύσιμο μέχρι πάνω προσθέτοντας 5% λάδι μίξης (για να μη σκουριάζει το ντεπόζιτο αλλά και να μην εξατμιστεί εύκολα)
-γρασσάρεις τα κινούμενα μέρη πολύ καλά.
-αλλάζεις τα λάδια και φίλτρο του μοτέρ
-λειτουργείς το μοτέρ για 5-10 λεπτά να πάει το φρέσκο λάδι παντού.
-σβήνεις,βγάζεις το μπουζί και ρίχνεις 2-3 κουταλιές λάδι κινητήρα (5-8 cc)στην τρύπα του μπουζί.
-ρίχνεις μερικές μανιβελιές χωρίς μπουζί να πάει το λάδι παντου,και το ξαναβιδώνεις
-περνάς με το ειδικό κερί ή παραπλήσιο προιόν το σκελετό και τα πλαστικά.
-σκεπάζεις με σεντόνι ή άλλο ύφασμα και αν είναι σε υγρασία ξανασκεπάζεις από πάνω με πλαστικό.ΠΟΤΕ σκετο πλαστικό στο όχημα!
-φουσκώνεις τα λάστιχα με +3-5 psi παραπάνω και αν είναι δυνατόν "τακάρεις "το όχημα να μην πατάνε τα λάστιχα κάτω.
-βγάζεις τη μπαταρία και την αποθηκεύεις φορτισμένη.Την ελέγχεις/φορτίζεις κάθε 2 μήνες ή τη βάζεις σε φορτιστή με φόρτιση συντήρησης,ή την αφήνεις σε φορτιστή δίνοντάς της το 1/10ο του κανονικού ρεύματος φόρτισής της

αυτά τα ολίγα...

nassosxlvbros
24/09/2011, 18:38
Όταν έρθει η ώρα της κανονικής χρήσης:

-ξετακάρεις το όχημα
-Αδειάζεις το ρεζερβουάρ και φουλάρεις με φρέσκια βενζίνη
-αλλάζεις λάδια (ξανά,ειδικά αν έχουν περάσει πάνω από 10 μήνες)
-τσεκάρεις μπαταρία λάστιχα
-βάζεις μπροστά και αφήνεις να ζεσταθεί κανονικά

είσαι έτοιμος για βόλτα! ;)

MG-KTiNoS
25/09/2011, 10:26
Εναλλακτικά πας μια βολτούλα κάθε Σ/Κ καμιά 100 χλμ οπότε και τη πλάκα σου κάνεις και διατηρείς το όχημα σε φόρμα.
:rotflmao:


Η ιστορία το βάζω 5 λεπτά μπροστά είναι αποδεδειγμένα άκυρη (θα μείνει από μπαταρία στο τέλος)
Av δε το βολτάρεις κάνε ότι σου λέει ο από πάνω.

(εγώ θα έκανα βολτες)

:D

georgio
25/09/2011, 10:48
Αν θυμάμαι καλά νομίζω έχω διαβάσει ότι θέλει να κρατήσεις και τον συμπλέκτη πατημένο ώστε να μην κολήσουν τα δισκάκια. Κάπου είχε γράψει και ο rein ότι καλό είναι να γυρίζεις που και που το μοτέρ ώστε να μην μένουν τα ίδια ελατήρια των βαλβίδων πατημένα συνεχώς.

Ψάξε στο google με τον όρο winterize, στο εξωτερικό το κάνουν αναγκαστικά λόγω καιρικών συνθηκών οπότε το κατέχουν περισσότερο.

Gandalf dr685sm
26/09/2011, 10:31
Αν έχεις δίπλωμα και το κατέχεις όπως είπε και ο φίλος πιο πριν.. πιο εύκολο και λιγότερο δαπανηρό είναι να το κουνάς κανά Σ/Κ , να ξελαμπικάρεις και ο ίδιος αλλά και αυτό να μην κάθεται. Ούτε συντήρηση , ούτε ταλαιπωρία για αποθήκευση.