PDA

View Full Version : πρόβλημα με φλας



ver
24/09/2011, 19:38
καλησπέρα, έχω μια africa του 94 και το πρόβλημα μου είναι τα φλας.
δουλεύουν όποτε θέλουν. δηλάδη ανάβω το διακόπτη και άλλες φορές δουλεύοθν και άλλες όχι, άλλες φορές πάλι ανάβουν μετά από κάποια δευτερόλεπτα. την ασφάλεια την κοίταξα και είναι καλή.
έχει κάποιος κάποια ιδέα για το τι μπορεί να είναι;
ευχαριστώ.

Corvo
24/09/2011, 19:42
μου ειχε τυχει επειδη ειχε προβλημα με τα ηλεκτρικα να μου αναβοσβηνουν τα φωτα και μερικες φορες να μην αναβουν τα φλας.


εγω οταν αλλαξα ανορθωτη εφτιαξε( αλλα ειχε και μικροπροβληματακια στα καλωδια κοντα στην μπαταρια, ειχε λιωσει το πλαστικο και μετα που κρυωνε εδενα με το πλαστικο απο τα διπλα καλωδια και ειχε γαμηθει εκεινο το σημειο, ειχαν γινει μια μαζα ολα μαζι)

kawazoyras
24/09/2011, 19:43
κοίτα το ρελεδάκι (φλάσερ) μήπως δε κάνει καλή επαφή βγάλτο ρίξε λίγο σπρέι επαφών ξαναβάλτο κ πρέπει να είσαι οκ...:wave2:

Africaptan
25/09/2011, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από kawazoyras
κοίτα το ρελεδάκι (φλάσερ) μήπως δε κάνει καλή επαφή βγάλτο ρίξε λίγο σπρέι επαφών ξαναβάλτο κ πρέπει να είσαι οκ...:wave2:

Οτι ειπε ο kawazoyras, αλλα οχι μονο "βαλε βγαλε" αλλα βγαλε, ριξε σπρευ και βαλε βγαλε καμποσες φορες να καθαρισει. Κι επι της ευκαιριας καθαρισε ολες τις φυσες.
Κι εγω προβλημα με τα φλας ειχα, εβγαλα τη φλασιερα να καθαρισω την επαφη, εφτιαξαν και σκεφτηκα να το κανω και με ολες τις αλλες επαφες. Αποτελεσμα, η φυσα του ανορθωτη βρεθηκε σχεδον καρβουνιασμενη. Δεν ξερω ποσο συντομα, αλλα σιγουρα θα μ αφηνε.Την αφαιρεσα κι εβαλα κλεμα. Ολα καλα τωρα.

chr1s_86
26/09/2011, 10:33
Τσέκαρε και το εσωτερικό του διακόπτη στο τιμόνι...

ver
26/09/2011, 12:21
Έκανα όλα τα παραπάνω:
1. σπρέι επαφών στο φλασέρ
2. σπρέι επαφών στις ενώσεις
3. άνοιγμα του διακόπτη και πότισμα με σπρέι.
Το πρόβλημα διορθώθηκε.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια.

Παναγιώτης
26/09/2011, 12:26
Εχω ένα RD04..Επειδή στην αρχή είχα προβληματιστεί κι εγώ διαπίστωσα τα κάτωθι.

Είναι θέμα υγρασίας (μιλάμε κ για 20 και πλεον χρονών μηχανάκι)

Όταν το μηχανάκι είναι στον ήλιο, τα φλας ανταποκρίνονται άμεσα. Το πρωί αντιθέτως και ειδικά το χειμώνα παίρνει κανα 2λεπτο να ανταποκριθούν.

Έτσι λοιπόν τα "ζεσταίνω" πριν ξεκινήσω. Δηλαδή τα βάζω σε λειτουργία και κάποια στιγμή ανταποκρίνονται. Και ξεκινάω με το αριστερό φλάς..Ανταποκρίνεται πιο γρήγορα. Λολ..

Βέβαια τον κρύο καιρό όταν πια έχεις ξεκινήσεις θέλει που κ που στο δρόμο να τα "ξαναζεσταίνεις"

virus
26/09/2011, 20:13
γεια σου ρε παναγιωτη :beer:

ενα τιπ. οταν αργουν να αναψουν κρατα πατημενο αριστερα η δεξια το διακοπτη του φλας για κανα 5αρι δευτερολεπτα η και περισσοτερο και μετα αστο. θα αναψουν.

καθαρισμα ο διακοπτης μεσα.

Παναγιώτης
07/10/2011, 11:21
Δηλαδή δεν είμαι ο μοναδικός..Χαχαχα

Αδελφέ στην υγειά μας..:beer:

Ηθελα μωρέ να βγαλω όλες τις επαφές, αλλα επειδή έβγαλα μία φορά τα πλαστικά (μάσκες κλπ)λόγω βαψίματος, κ είναι ήδη ταλαιπωρημένα, το έχω αφήσει..Οσο για το διακόπτη το έχω δοκιμάσει και με τον ηλεκτρολόγο, αλλά τζίφος..

Δε πειράζει...Έτσι μας προσέχουν και περισσότερο..:sun: