PDA

View Full Version : Κληση για υπερκυβισμο!..Ποσο ειναι??



Fotis12
24/09/2011, 20:46
Γεια σας παιδια!..Ειμαι σχεδον 17 χρονων και ειμαι κατοχος ενος Honda Innova 125(το παλιο) εδω και 2 μηνες..και εχω διπλωμα για 50cc..Θα ηθελα να ρωτησω μηπως ξερετε ποσο ειναι τ προστιμο (υπερκυβισμου,η οτιδιποτε αλλο) αν σε περιπτωση με πιασουν "κακοι" αστυνομικοι!!..Να συμπλιρωσω οτι το μηχανακι ειναι εντελως μαμα..καθρευτες,φλας ..Ευχαριστω,Περιμενω απαντηση!

teogtp
24/09/2011, 20:53
Palhkari moy an se piasoyn den tha "fas" klhsh gia yperkyvismo alla gia odhgish xwris diploma!To prostimo den to ksero alla oti tha pas mia volta apo ta dikasthria ayto to ksero.Vevaia h dikasimos tha oristei meta apo kapoia xronia kai tote as elpizpyme oti tha exeis vgaei to katalhlo diploma odhdhshs.Sorry gia ta greeklish alla me ubundu den skampazw kai polla.

axilleas samos
25/09/2011, 00:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Fotis12
Γεια σας παιδια!..Ειμαι σχεδον 17 χρονων και ειμαι κατοχος ενος Honda Innova 125(το παλιο) εδω και 2 μηνες..και εχω διπλωμα για 50cc..Θα ηθελα να ρωτησω μηπως ξερετε ποσο ειναι τ προστιμο (υπερκυβισμου,η οτιδιποτε αλλο) αν σε περιπτωση με πιασουν "κακοι" αστυνομικοι!!..Να συμπλιρωσω οτι το μηχανακι ειναι εντελως μαμα..καθρευτες,φλας ..Ευχαριστω,Περιμενω απαντηση!


Δεν θα σου κοψουν καμια κληση,και ουτε ειναι υπερκυβισμος γιατι στα χαρτια το ινοβα ειναι 125 δεν εχεις κανει καμια μετατροπη;
Το σιγουρο ειναι οτι αν σε σταματησουν ( φτου φτου μακρυα απο εμας ) και δεν εισαι κατοχος διπλωματος για 125 θα φας δικαστηριο.και μετα απο κανενα χρονο και ισως παραπανω να πας στο δικαστηριο.
Εκει θα πρεπει να εχεις το διπλωμα για τα 125 που οδηγουσες,σε περιπτωση που δεν το εχεις βγαλει τοτε τρως προστιμο,το ποσο το οριζει ο δικαστης.
Θελεις πολυ ακομα για να βγαλεις το διπλωμα;

Lioulios
25/09/2011, 00:21
Και για να ξεκαθαρίσεις λίγο τα πράγματα , υπερκυβισμός είναι να έχεις ένα 50άρι μηχανάκι στα χαρτιά , ενώ στην ουσία να είναι παραπάνω γιατί του έχεις αλλάξει τα πέταλα.
Εκεί τρώς πρόστημο έχεις ,δεν έχεις δίπλωμα .

Στην περίπτωσή σου όμως το θέμα είναι ότι θα σε γράψουνε για δίπλωμα ...Δικαστήρια κτλ όπως σου είπαν τα παιδιά ...ΑΛΛΑ

...Μην τρακάρεις και μην χτυπήσεις κανέναν άνθρωπο (φταίς -δε φταίς )

...ΤΟΝ ΗΠΙΕΣ .

m@stermind
25/09/2011, 01:34
η αντιμετώπιση του δικαστηρίου για αυτη τη περίπτωση πλέον έχει αλλάξει..

δεν αρκεί οταν κληθείς στη δίκη να έχεις δίπλωμα διότι σε ρωτάνε αν είχες δίπλωμα την ημέρα που σε έγραψαν (η απάντηση είναι προφανής) και πληρώνεις πρόστιμο αρκετά τσουχτερό

εχω πολύ πρόσφατη εμπειρία δυστυχως :rolleyes:

axilleas samos
25/09/2011, 02:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από m@stermind
η αντιμετώπιση του δικαστηρίου για αυτη τη περίπτωση πλέον έχει αλλάξει..

δεν αρκεί οταν κληθείς στη δίκη να έχεις δίπλωμα διότι σε ρωτάνε αν είχες δίπλωμα την ημέρα που σε έγραψαν (η απάντηση είναι προφανής) και πληρώνεις πρόστιμο αρκετά τσουχτερό

εχω πολύ πρόσφατη εμπειρία δυστυχως :rolleyes:


Σοβαρα εχει αλλαξει;δεν το ηξερα!:confused:
Ενας γνωστος μου ειχε δικαστηριο πριν 2 χρονια,ιδια περιπτωση ακριβως με τον φιλο μας,απλα ηταν σε πιο μεγαλη ηλικια.
Ειχε διπλωμα για 125 και τον σταματησαν να οδηγει 600,εβγαλε το διπλωμα μεσα 5 μηνες και μετα απο 7 με 8 μηνες του ηρθε το σημειωμα για δικαστηριο,πηγε εδειξε το διπλωμα, τον ρωτησαν γιατι δεν το ειχε απαντησε αυτος οτι ειχε κανει τα χαρτια του για να το βγαλει και δεν του εκαναν τιποτα.
Τωρα αν το αλλαξαν δεν το γνωριζω!!
Οπως και να χει το πραγμα,αν δεν εχεις διπλωμα το παιζεις κορωνα γραμματα,ή με πιανουν και εχω τρεχαματα ή την σκαπουλαρο.
Καλο ειναι να μη μπεις σε αυτην την διαδικασια γιατι παιζει και το θεμα ατυχηματος,εκει σου κοβουν τον ???? και δεν ειναι μονο το οτι σε γα....νε!!!!! ειναι και η προσωπικη μας ασφαλεια πανω απ ολα.
Γι αυτο κοιτα να βγαλεις το διπλωμα και αν αργει γνωμη μου μην το κυκλοφορεις μεχρι να το βγαλεις.
Φιλικα παντα ολα αυτα που σου λεμε!!!:beer: :beer:

MavrosPan
25/09/2011, 09:43
Εδω που τα λεμε ρε παιδια καλα εκαναν και το αλλαξαν..
Δηλαδη επειδη πηγες και το εβγαλες λογω του δικαστηριου τι σημαινει ? Οτι οταν σε μαγκωσανε ειχες διπλωμα?

Υπαναπτυκτα πραματα ναουμ αλλα τι ψαχνεις να βρεις εδω στο Ελλαδισταν..

Fotis12
25/09/2011, 18:42
Σας ευχαριστω πολυ παιδια!!!...Δηλαδι καλυτερα να μην τ βγαλω εξω..μονο επαρχιακα...Να ρωτησω και κτ αλλο..μετα ισχυει οτι γραφεται στ ποινικο μητρωο και δεν μπορω να περασω αστυνομια,στρατο κτλ???

AUFGEBRACHT
25/09/2011, 18:55
Ρε σεις, το παιδί το ρωτάει ολοκάθαρα:ΚΛΙΣΗ για υπερκυβισμό...Θα του απαντήσει κανείς πόσες μοίρες να γέρνει;;;;

MavrosPan
26/09/2011, 09:08
Ολα τα δικαστηρια σου κλπ αναφερονται στο ποινικο σου μητρωο. Αυτο ισχυει για τις καταδικαστικες αποφασεις βεβαια, αλλα για κρανη κλπ, μιλαμε για πταισματα οποτε μην σε απασχολει.
Αυτα απο οσα ηδη γνωριζω, αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος..

Cpt. Haddock
26/09/2011, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Fotis12
[...]..μονο επαρχιακα...[...]

'Οπου ως γνωστον οι νομοι δεν υπαρχουν :wave2:

panagath
26/09/2011, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από MavrosPan
Ολα τα δικαστηρια σου κλπ αναφερονται στο ποινικο σου μητρωο. Αυτο ισχυει για τις καταδικαστικες αποφασεις βεβαια, αλλα για κρανη κλπ, μιλαμε για πταισματα οποτε μην σε απασχολει.
Αυτα απο οσα ηδη γνωριζω, αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος..

Νομίζω ότι η οδήγηση χωρίς δίπλωμα δεν είναι πταίσμα και γράφεται στο ποινικό μητρώο...Ας επιβεβαιώσει κάποιος.

sergiosm
26/09/2011, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από m@stermind
η αντιμετώπιση του δικαστηρίου για αυτη τη περίπτωση πλέον έχει αλλάξει..

δεν αρκεί οταν κληθείς στη δίκη να έχεις δίπλωμα διότι σε ρωτάνε αν είχες δίπλωμα την ημέρα που σε έγραψαν (η απάντηση είναι προφανής) και πληρώνεις πρόστιμο αρκετά τσουχτερό

εχω πολύ πρόσφατη εμπειρία δυστυχως :rolleyes:

Μεταξύ μας πάντως:

αυτή είναι η ΣΩΣΤΗ (τυπικά και νομικά) αντιμετώπιση.

:wave2:

sergiosm
26/09/2011, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
'Οπου ως γνωστον οι νομοι δεν υπαρχουν :wave2:

η δικονομία δεν υπάρχει.

:wave2:

Anty12
26/09/2011, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
Νομίζω ότι η οδήγηση χωρίς δίπλωμα δεν είναι πταίσμα και γράφεται στο ποινικό μητρώο...Ας επιβεβαιώσει κάποιος.


Όχι...από το Δεκέμβρη πέρσι (νόμος Καστανίδη) όλες οι παραβάσεις του ΚΟΚ (πλην τεσσαρων) είναι πταίσματα και δικάζονται σε λιγότερο από χρόνο, για να μην παραγραφούν.Δεν αναγράφεται στο ποιν. μητρώο.

Το πρόστιμο όμως θα το φυσάς και δεν θα κρυώνει....

sergiosm
26/09/2011, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Fotis12
Γεια σας παιδια!..Ειμαι σχεδον 17 χρονων και ειμαι κατοχος ενος Honda Innova 125(το παλιο) εδω και 2 μηνες..και εχω διπλωμα για 50cc..Θα ηθελα να ρωτησω μηπως ξερετε ποσο ειναι τ προστιμο (υπερκυβισμου,η οτιδιποτε αλλο) αν σε περιπτωση με πιασουν "κακοι" αστυνομικοι!!..Να συμπλιρωσω οτι το μηχανακι ειναι εντελως μαμα..καθρευτες,φλας ..Ευχαριστω,Περιμενω απαντηση!

Αυτό που πρέπει να σε απασχολεί δεν είναι τόσο το πρόστιμο του διπλώματος, αλλά οι ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ πιθανού (να χτυπήσω ξύλο) ατυχήματος.

Εκεί, πληρώνεις ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΣΟΥ (αν βέβαια φταις για το ατύχημα)

:wave2:

peskandritsos
26/09/2011, 10:13
Και γιατί ρε παληκάρι μου δεν πήρες ένα 50αράκι μέχρι να μεγαλώσεις το δίπλωμά σου να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο??:confused:

BLiTzER
26/09/2011, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm

Εκεί, πληρώνεις ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΣΟΥ (αν βέβαια φταις για το ατύχημα)

:wave2:

Έχω την εντύπωση ότι αν δεν έχεις άδεια οδήγησης, πάντα φταις (ή τουλάχιστον είναι πολύ εύκολο να επικαλεστούν ανικανότητα/ανεπάρκεια).

sergiosm
26/09/2011, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
Έχω την εντύπωση ότι αν δεν έχεις άδεια οδήγησης, πάντα φταις (ή τουλάχιστον είναι πολύ εύκολο να επικαλεστούν ανικανότητα/ανεπάρκεια).


έχεις λάθος εντύπωση.

Αλλά, όπως σωστά λες στην παρένθεση, αν δεν είναι ξεκάθαρη περίπτωση, είναι πολύ εύκολο να σου φορτώσουν το ατύχημα

:wave2: