PDA

View Full Version : Έλεγχο λαδιων σε ktm 990 adv πως ;;;;;;



johnny with lov
24/09/2011, 23:49
Πως ελέγχουμε αν θέλει συμπλήρωμα η όχι ρε παιδιά πρέπει να το αφήσω να πάρει μπρωστα το βιντιλατερ να σβήσει και μετα ;; Πως θέλει ;; Ευχαριστώ !!!

yiannis172
25/09/2011, 01:26
Τοποθετεις τη μοτοσυκλετα σε απολυτα επιπεδο εδαφος,στο διπλο σταντ ή να στην κραταει καποιος ορθια και ισια και κοιτας το ματακι που εχει στο καρτερ.Εχει δυο γραμμες η πανω ειναι η max και η κατω το min.Θα πρεπει να ειναι καπου αναμεσα,αν οχι συμπληρωνε σιγα σιγα μεχρι να ανεβει στην πανω γραμμη (max).Σε καμια περιπτωση μην την βαλεις μπρος και να περιμενεις να ανοιγοκλεισει το βεντιλατερ μονο φθορα θα προκαλεσεις ετσι.Βαλε μπρος αν η μηχανη ηταν σβηστη πολλες μερες και εχουν κατσει ολα τα λαδια ωστε να γυρισουν και να ανεβουν λιγο αλλα αυτο δεν χρειαζεται ουτε ενα λεπτο. :wave2:

martinacos
25/09/2011, 01:40
ποιο ματακι?τι γινεται εδω?εχει ματακι το 990???σου μεταφερω το τι λεει για το 950 το μανουαλ Checking the engine oil level
Check the engine oil level when the engine is warm (at least 4 bars on the
temperature indicator light up). Allow the warm engine to run idle for
approx. 1 minute and motorcycle place the motorcycle on a level surface
(not on the side stand).
Turn off the engine, unscrew the oil dipstick 5 and wipe off with a cloth.
Screw the oil dipstick all the way back in and back out again.
The oil level should fall between the lower end of the oil dipstick (MIN) and
the MAX mark.
The oil capacity between the MIN and MAX mark is 0.5 liters (0.13 USgal).
Add more engine oil if necessary and check the engine for leakage.
! CAUTION !
– INSUFFICIENT AMOUNTS OF OR LOW-GRADE ENGINE OIL LEAD TO PREMATURE WEAR
IN THE ENGINE.
– DO NOT OVERFILL THE ENGINE CASE.
– DO NOT UNDERFILL THE ENGINE CASE.

Allst@rf
25/09/2011, 02:30
το Αdv έχει βελόνα στο δοχείο λαδιού...
Ανάβεις,αφήνεις να ανεβάσει 4 γραμμές θερμοκρασίας ,αν θες το κανείς μια βόλτα γύρω από το τετράγωνο,το σβήνεις,περιμένεις κανα 2λεπτό και τσεκαρεις τη βελόνα σε επίπεδο έδαφος...και αν πάρεις σωστή μέτρηση ,θα κάτσω να με φτύσεις...:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

Lolalololalolaloll!!

yiannis172
25/09/2011, 03:00
Να πω την αληθεια μιλησα γενικα και σκεφτηκα πως θα ηταν σαν το LC4 που ειχα (τζαμακι στο αριστετο καρτερ):p
Αυτο με τις 4 γραμμες λιγο υπερβολικο μου φαινεται,δεν χρειαζεται τοσο δουλεμα για να παει λαδι σε ολο το μοτερ 1 λεπτο και πολυ ειναι.... ;)

gixxerpap
25/09/2011, 05:41
μετα απο βολτα το βαζεις στο διπλο, το αφηνεις να δουλεψει 1 λεπτο στο ρελαντι και το σβηνεις. μετα απο ενα λεπτο μετρας.

johnny with lov
25/09/2011, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
το Αdv έχει βελόνα στο δοχείο λαδιού...
Ανάβεις,αφήνεις να ανεβάσει 4 γραμμές θερμοκρασίας ,αν θες το κανείς μια βόλτα γύρω από το τετράγωνο,το σβήνεις,περιμένεις κανα 2λεπτό και τσεκαρεις τη βελόνα σε επίπεδο έδαφος...και αν πάρεις σωστή μέτρηση ,θα κάτσω να με φτύσεις...:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

Lolalololalolaloll!!

Αυτο ρε γαμωτο . Όταν αλλαξα λάδια στα 1000 ήταν απλά 40 γραμμάρια λάδι παραπάνω και εδηχνε εντάξει κανωνικα στον δείκτη. Τώρα όπως και να μέτρηση σκτα !!! Μου βγάζει όχι απλά πάνω Απο τις διαγραμμίσεις αλλα σηνεχηζςι και στο σιδερένιο του δείκτη !!! τι γαμωω!!

johnny with lov
25/09/2011, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
μετα απο βολτα το βαζεις στο διπλο, το αφηνεις να δουλεψει 1 λεπτο στο ρελαντι και το σβηνεις. μετα απο ενα λεπτο μετρας.

Αυτο πρέπει να είναι έτσι το ποιο σωστό !! Θα το δοκιμάσω και έτσι !! Όλος λει και το παιδι πάνω με το 950 απλά στο 990 νομίζω δεν βηδωνεις τσπα απλά τοποθετεις χωρίς να βηδωσεις !!!

nic mor
25/09/2011, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnny with lov
Αυτο πρέπει να είναι έτσι το ποιο σωστό !! Θα το δοκιμάσω και έτσι !! Όλος λει και το παιδι πάνω με το 950 απλά στο 990 νομίζω δεν βηδωνεις τσπα απλά τοποθετεις χωρίς να βηδωσεις !!!


συνηθως οταν μιλαμε για τετοιους
δεικτες δεν θελουν βιδωμα απλα τους
βαζεις τους βγαζεις και τσεκαρεις:wave2: :wave2:



σπαμ ον

:o :o :o
τωρα...
αφου μιλαμε για κτμ..
δεν χρειαζεται να τα κοιταξεις!!
καλυτερα συμπληρωσε και αν δεν τα εχει καψει
ακομα θα τα καψει σε 2-3 μερες
:rotflmao: :bawl: :rotflmao: :bawl: :rotflmao:

σπαμ οφ

martinacos
25/09/2011, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
συνηθως οταν μιλαμε για τετοιους
δεικτες δεν θελουν βιδωμα απλα τους
βαζεις τους βγαζεις και τσεκαρεις:wave2: :wave2:



σπαμ ον

:o :o :o


δεν χρειαζεται να τα κοιταξεις!!
καλυτερα συμπληρωσε και αν δεν τα εχει καψει
ακομα θα τα καψει σε 2-3 μερες
:rotflmao: :bawl: :rotflmao: :bawl: :rotflmao:

σπαμ οφ
Screw the oil dipstick all the way back in and back out again,οποτε το βιδωνεις...
τωρα...
αφου μιλαμε για κτμ..
παει να πει οτι μιλαμε για μοτο και οχι για κομοδινο
αρα χρειαζεται να τσεκαρεις τα λαδακια του:wave2:

g.kounoupis
25/09/2011, 14:17
Δεν το βάζεις στο κεντρικό σταντ γιατί κλέβει ( δείχνει ότι έχει παραπάνω λάδι ).
Το πας μια βόλτα να ανεβάσει θερμοκρασία λειτουργιάς το αφήνεις λίγο να κάτσουν τα λάδια και μετά ελέγχεις τα λάδια , την τάπα την βιδώνεις εντελώς δεν την ακουμπάς απλά επάνω .

Allst@rf
25/09/2011, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από martinacos

αφου μιλαμε για κτμ..
παει να πει οτι μιλαμε για μοτο και οχι για κομοδινο
αρα χρειαζεται να τσεκαρεις τα λαδακια του:wave2:

:a10: :a10: :a10: :a10:

yiannis172
25/09/2011, 14:46
Αναθεμα και αν βρηκε ακρη το παιδια με ολα αυτα που του ειπαμε....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Βρες το manual σου και ακολουθα πιστα οτι γραφει για καθε θεμα,ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις :beer:

gixxerpap
25/09/2011, 15:20
κι αν πρόκειται για καινούργιο μηχανάκι και σου καίει κάτι παραπάνω, ρίχτου ένα καλό σκίσιμο σε μια εκδρομούλα, και θα δείς ότι όλα θα στρώσουν ...;)

το δικό μου πάντως, δεν έκαιγε γραμμάριο!

Stabak
25/09/2011, 15:25
οτι εχει σχεση με κτμ, πιστευε και μη ερεύνα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

TOMASKTM
25/09/2011, 16:03
το μανιουαλι του 2011


236506

johnny with lov
25/09/2011, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
κι αν πρόκειται για καινούργιο μηχανάκι και σου καίει κάτι παραπάνω, ρίχτου ένα καλό σκίσιμο σε μια εκδρομούλα, και θα δείς ότι όλα θα στρώσουν ...;)

το δικό μου πάντως, δεν έκαιγε γραμμάριο!

Όχι δεν καίει απλά να μην το κοιταω ;; Να μην ξέρω ;;

johnny with lov
25/09/2011, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOMASKTM
το μανιουαλι του 2011



:a10: :beer: Q:beer:

Allst@rf
25/09/2011, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnny with lov
Όχι δεν καίει απλά να μην το κοιταω ;; Να μην ξέρω ;;

αν κάνεις τα σερβίς στην ώρα τους και σε μάστορα που εμπιστεύεσαι ,δε χρειάζεται να ξέρεις...

Και αυτό γιατί,ακόμα και αν σου καίει 200-300 γρ που είναι ο μέρος όρος για αυτόν τον κινητήρα ,θα στα καψει κοντά στην αλλαγή ,οπότε κάνεις την αλλαγή και ξεμπερδεύεις...

VALES
25/09/2011, 20:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnny with lov
Όχι δεν καίει απλά να μην το κοιταω ;; Να μην ξέρω ;;




:dizzy:


Αφού το θέμα είναι ''λάδια-ΚΤΜ'' έχετε το νους σας. Όποτε φροντίζετε την αλυσίδα σας, ρίχνετε μια ματιά και στα λάδια.:blush:

@pap δεν γνωρίζω αν έχουν προοδεύσει σ΄αυτό το θέμα οι Αυστριακοί, αλλά Λουτράκι-Τέμπη (με σκίσιμο) μου έκαψε 950 gr λάδι. Ένα gr ανά κυβικό.:lol: Αυτό θα πει τεχνολογία!!!:bawl:

Από τότε, στο σάκο πλάτης μπαλακλάβα ή αδιάβροχα μπορεί να μην είχα, ένα λίτρο λάδι όμως πάντα κουβαλούσα.:smilea:

Allst@rf
25/09/2011, 20:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
:dizzy:


Αφού το θέμα είναι ''λάδια-ΚΤΜ'' έχετε το νους σας. Όποτε φροντίζετε την αλυσίδα σας, ρίχνετε μια ματιά και στα λάδια.:blush:

@pap δεν γνωρίζω αν έχουν προοδεύσει σ΄αυτό το θέμα οι Αυστριακοί, αλλά Λουτράκι-Τέμπη (με σκίσιμο) μου έκαψε 950 gr λάδι. Ένα gr ανά κυβικό.:lol: Αυτό θα πει τεχνολογία!!!:bawl:

Από τότε, στο σάκο πλάτης μπαλακλάβα ή αδιάβροχα μπορεί να μην είχα, ένα λίτρο λάδι όμως πάντα κουβαλούσα.:smilea:

έχεις π.μ.

johnny with lov
25/09/2011, 22:52
Τόσο πολύ ;; Κειτα δεν ξέρω τι service κάνει ο κάθε ένας το φεγγάρι είναι στα 7.500 θα το κάνω στα 5 όπως κάθε 3.000 πιάνουν τα χέρια μου ξέρω και αλλάζω λάδια όπως και στο strom π είχα το ηδιο πράγμα !! Λάδια = Ζωη κινητήρα !!

panos1050
26/09/2011, 02:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
οτι εχει σχεση με κτμ, πιστευε και μη ερεύνα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


εεεεεεεεετσι θρησκεια τα ΚΤΜ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Allst@rf
26/09/2011, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnny with lov
Τόσο πολύ ;; Κειτα δεν ξέρω τι service κάνει ο κάθε ένας το φεγγάρι είναι στα 7.500 θα το κάνω στα 5 όπως κάθε 3.000 πιάνουν τα χέρια μου ξέρω και αλλάζω λάδια όπως και στο strom π είχα το ηδιο πράγμα !! Λάδια = Ζωη κινητήρα !!

αν ειναι να το κανεις και νωριτερα τοτε μην ασχολησε καθολου,για μενα...

.-

:wave2:

sas
27/09/2011, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOMASKTM
το μανιουαλι του 2011

Γιατί έχω την εντύπωση ότι η θερμοκρασία λειτουργίας δεν είναι οι 6 μπάρες αλλά οι 4. Επίσης στις 5 πάει όταν ανοίγει το βεντυλαντέρ. Στις 6 δε μου έχει φτάσει πότέ και δε θα ήθελα.....

Allst@rf
27/09/2011, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sas
Γιατί έχω την εντύπωση ότι η θερμοκρασία λειτουργίας δεν είναι οι 6 μπάρες αλλά οι 4. Επίσης στις 5 πάει όταν ανοίγει το βεντυλαντέρ. Στις 6 δε μου έχει φτάσει πότέ και δε θα ήθελα.....

2011...

αλλαξαν τα οργανα ελεγχου(ταχυμετρο,στροφομετρο,δεικτης θερμοκρασιας)...


:winka:

πυξιδας990
27/09/2011, 20:38
λοιπον μετα απο 70000χλμ με 950 και τωρα με το 990 μου,η μετρηση γινεται ως εξης,βαζεις μπροστα το μοτερ κρυο,κρατας σταθερο γκαζι γυρω στις 2200χλ στροφες,προσοχη οχι στο ρελαντι καπου στις 1500χλ στροφες,περιμενεις να ανεβασει 4 μπαρες και μετα σβηνεις.περιμενεις ενα λεπτο και μετα το μετρας με τερμα βιδωμενη την ταπα ισιο το μηχανακι.υποψην εγω το βαζω στο διπλο σταντ και βαζω ενα τουβλο στη μπροστινη ροδα ετσι ωστε να ακουμπαει η πισω.το ευρος του δειχτη ειναι min-max 500ml.οποτε συμπληρωνεις αναλογως.η καταναλωση λαδιου κοιμαινεται απο 150γρ-350γρ στα 1000χλμ.

υ.γ.1.οι 4 μπαρες ειναι η θερμοκρασια λειτουργειας στο παλιο κοντερ,οχι βεντιλατερ.
υ.γ.2.τα περρισωτερα συνεργεια βαζουν παραπανω λαδι
υ.γ.3.για την ιστορια εχω δει 6 μπαρες σε μποτιλιαρισμα στην αλβανια
υ.γ.4.το μοτερ καιει λαδια γιατι κατασκευαστηκε να καιει.
υ.γ.5.οτι θελετε στη διαθεση σας.

VALES
27/09/2011, 21:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από πυξιδας990
λοιπον μετα απο 70000χλμ με 950 και τωρα με το 990 μου,η μετρηση γινεται ως εξης,βαζεις μπροστα το μοτερ κρυο,κρατας σταθερο γκαζι γυρω στις 2200χλ στροφες,προσοχη οχι στο ρελαντι καπου στις 1500χλ στροφες,περιμενεις να ανεβασει 4 μπαρες και μετα σβηνεις.περιμενεις ενα λεπτο και μετα το μετρας με τερμα βιδωμενη την ταπα ισιο το μηχανακι.υποψην εγω το βαζω στο διπλο σταντ και βαζω ενα τουβλο στη μπροστινη ροδα ετσι ωστε να ακουμπαει η πισω.το ευρος του δειχτη ειναι min-max 500ml.οποτε συμπληρωνεις αναλογως.η καταναλωση λαδιου κοιμαινεται απο 150γρ-350γρ στα 1000χλμ.

υ.γ.1.οι 4 μπαρες ειναι η θερμοκρασια λειτουργειας στο παλιο κοντερ,οχι βεντιλατερ.
υ.γ.2.τα περρισωτερα συνεργεια βαζουν παραπανω λαδι
υ.γ.3.για την ιστορια εχω δει 6 μπαρες σε μποτιλιαρισμα στην αλβανια
υ.γ.4.το μοτερ καιει λαδια γιατι κατασκευαστηκε να καιει.
υ.γ.5.οτι θελετε στη διαθεση σας.





Συμφωνώ σε όλα... μα σε όλα.:beer: :beer:

Stabak
28/09/2011, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από πυξιδας990

υ.γ.4.το μοτερ καιει λαδια γιατι κατασκευαστηκε να καιει.


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

VASOS
28/09/2011, 10:45
Για να πιάσει το λάδι θερμοκρασία λειτουργίας και να πάρεις σωστή μέτρηση δεν αρκεί να το δουλέψεις στο ρελαντί εκτός εάν μετά από αλλαγή λαδιών θέλεις να δεις πάνω κάτω που είσαι.
(Σημ.: η ένδειξη θερμοκρασίας αφορά το ψυκτικό υγρό και όχι το λάδι)

Επειδή και το δικό μου έχει παρόμοιο τρόπο μέτρησης στάθμης (λόγω dry sump), δηλαδή: μετά από σχετικά μεγάλη διαδρομή (10-15 χλμ), ώστε να δουλέψει το λάδι, αφήνουμε τον κινητήρα να δουλέψει στο ρελαντί μέχρι να ανάψει το βεντιλατερ, αφήνουμε τον κινητήρα σε λειτουργία για ακόμη 1 λεπτό και σβήνουμε. Μετά είμαστε έτοιμοι να κάνουμε τη μέτρηση (αφού περάσει κανά 5-λεπτο για να κάτσει το λάδι και η μοτό να είναι σε κατακόρυφη θέση ή στο διπλό σταντ και επίπεδη επιφάνεια ).

Ο κατασκευαστής λέει 3 lt σε κάθε αλλαγή (με φίλτρο) και στη συνέχεια μέτρηση στάθμης με τη διαδικασία που προανέφερα. Τα συνεργεία της bmw βάζουν και τα 3 lt και όλες τις φορές αναγκάζομαι να αφαιρώ λάδι μετά (250 ml).

πυξιδας990
28/09/2011, 18:18
δεν το δουλευω στο ρελαντι ειπα,οσο για τη θερμοκρασια λειτουργιας που ανεφερα,εννοω οτι οι 4 μπαρες ειναι αυτο που λεει το manual ζεστο μηχανακι,και οχι δεν χρειαζεται βεντιλατερ να αναψει,ειμαι καθετος σε αυτο.επισης για να καταλαβετε γιατι εχει αυτον τον τροπο μετρησης αξιζει να αναφερω οτι το μοτερ δουλευει με περιπου 700γρ λαδι το υπολοιπο ειναι μεσα στο δοχειο λογω ξηρου καρτερ,γι αυτο και οι αυξημενοι μηχανικοι θορυβοι.οσο για το bmw που αναφερεις VASO θεωρω οτι υπονοεις το 800αρι,αυτο μην ξεχναμε εχει υμηξερο καρτερ.επισης ο τροπος που μετραω ειναι αξιοπιστος γιατι συντροφευε ενα μηχανακι για 70000χλμ και τωρα για περιπου 20000χλμ,μην ξεχναμε η λεπτομερη αναλυση του manual αυτο λεει.

VASOS
29/09/2011, 09:16
Δηλαδή όταν η ένδειξη θερμοκρασίας του ψυκτικού ανέβει στις 4 μπάρες (από κρύα εκκίνηση μάλιστα) τότε το λάδι έχει πιάσει θερμοκρασία λειτουργίας? Οκ καλύφθηκα. Εγώ πάντως για καλό και για κακό θα έκανα μία βολτίτσα έτσι για να δουλέψει και το κιβώτιο...

Edit:


Αρχικά δημιουργήθηκε από πυξιδας990
...οσο για το bmw που αναφερεις VASO θεωρω οτι υπονοεις το 800αρι,αυτο μην ξεχναμε εχει υμηξερο καρτερ...

Σου παραθέτω τι γράφει το επίσημο service/repair manual:
Engine: Two-cylinder four-stroke, DOHC with chain-and-sprocket drive, 4 valves operated by cam followers, balancing conrod, liquid-cooled cylinders and heads, integral water pump, 6-speed gearbox and dry sump lubrication

DrBig
29/09/2011, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από VASOS
Δηλαδή όταν η ένδειξη θερμοκρασίας του ψυκτικού ανέβει στις 4 μπάρες (από κρύα εκκίνηση μάλιστα) τότε το λάδι έχει πιάσει θερμοκρασία λειτουργίας? Οκ καλύφθηκα. Εγώ πάντως για καλό και για κακό θα έκανα μία βολτίτσα έτσι για να δουλέψει και το κιβώτιο...

Σωστος, το καλλιτερο ειναι να τα ελεγχουμε 1 λεπτο ΜΕΤΑ απο βολτα και αφου εχει δουλεψει για καμποση ωρα και σχετικα καλο ευρος στροφων. Η θερμοκρασια του ψυκτικου δεν ειναι η ιδια με αυτη του λαδιου σε επιτοπου ζεσταμα.

πυξιδας990
30/09/2011, 16:03
σεβαστες οι αποψεις αλλα διαφωνω.οκ για αυτο ειναι η δημοκρατια.παντως το manual πουθενα δεν λεει καντε βολτα το μηχανακι

panos1050
30/09/2011, 16:19
μετα απο 3 σελιδες ακομα να βγαλουμε ακρη για ενα απλο τσεκ λαδιων
ωραια:D

Allst@rf
30/09/2011, 18:52
γραψε κόλλιας δλδ για ακόμα μια φορά η ktm...


:lol:

VASOS
30/09/2011, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από πυξιδας990
..παντως το manual πουθενα δεν λεει καντε βολτα το μηχανακι

Πέθανα λέμε, πάρε μία :beer:

johnny with lov
19/10/2011, 21:34
980 κάτι χιλιόμετρα έκανα πρώτο service και μισό κιόλας γιατι αδειάζει στο adventure όταν αλλάζεις λάδια βγάζεις φίλτρα βγάζεις απο μπροστά το δοχείο ( κάτω απο το ψυγείο ) στην δεξιά πλευρά είναι ένα καπάκι και στην αριστερή πλευρά υπάρχει και άλλο ένα φίλτρακι που πρέπει να καθαριστεί αδειάσει . Και το παλικαρακι έκανε τα μισά και είχε το Κτμ γύρο στα 200+ γραμμάρια λάδι . ( θυμάστε π έλεγα ότι έδειχνε παραπάνω λάδι ο δείκτης ) Ξανα μετράω σήμερα ήταν ακριβός στον κύκλο που έχει ο δείκτης . Ρώτησα και ένα παιδι σε ένα συνεργείο Κτμ π είναι στον Σταύρο στην αγία Παρασκευή και μ λέει κανε ένα κύκλο στο τετράγωνο να ανεβάσει 2-3 παυλες άφησε το 1-1,5 λεπτό και μέτρα . και μ έδειξε ότι έδειξε. Ακόμη έμαθα ότι το castrol super sinthetic 10-40 π έβαλα στο Κτμ μ δεν είναι ότι καλύτερο και καίγεται εύκολα . Μπωρει να έχει κάψει τόσο λάδι επειδή το λάδι είναι για τον @@@ τελικά ;;;

Elesun
19/10/2011, 22:23
Εκκίνηση από κρύο μέχρι να ανέβει η μπάρα της θερμοκρασίας 4 γραμμές ΔΕΝ δίνει την ίδια ένδειξη με τη μέτρηση μετά από μια βόλτα όπου τα λάδια έχουν ζεσταθεί (και με 4 μπάρες επίσης).
Η σωστή μέτρηση γίνεται μετά από βόλτα, όπως προείπαν παραπάνω.

DrBig
20/10/2011, 06:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnny with lov
980 κάτι χιλιόμετρα έκανα πρώτο service και μισό κιόλας γιατι αδειάζει στο adventure όταν αλλάζεις λάδια βγάζεις φίλτρα βγάζεις απο μπροστά το δοχείο ( κάτω απο το ψυγείο ) στην δεξιά πλευρά είναι ένα καπάκι και στην αριστερή πλευρά υπάρχει και άλλο ένα φίλτρακι που πρέπει να καθαριστεί αδειάσει . Και το παλικαρακι έκανε τα μισά και είχε το Κτμ γύρο στα 200+ γραμμάρια λάδι . ( θυμάστε π έλεγα ότι έδειχνε παραπάνω λάδι ο δείκτης ) Ξανα μετράω σήμερα ήταν ακριβός στον κύκλο που έχει ο δείκτης . Ρώτησα και ένα παιδι σε ένα συνεργείο Κτμ π είναι στον Σταύρο στην αγία Παρασκευή και μ λέει κανε ένα κύκλο στο τετράγωνο να ανεβάσει 2-3 παυλες άφησε το 1-1,5 λεπτό και μέτρα . και μ έδειξε ότι έδειξε. Ακόμη έμαθα ότι το castrol super sinthetic 10-40 π έβαλα στο Κτμ μ δεν είναι ότι καλύτερο και καίγεται εύκολα . Μπωρει να έχει κάψει τόσο λάδι επειδή το λάδι είναι για τον @@@ τελικά ;;;


Μη βαζεις συνθετικο λαδι, και μη βαζεις 10-40 παρα μονο το χειμωνα. Βαλε ενα καλο ημισυνθετικο (πλην μοτουλ) και αλλαζε καθε 3000 χμ αν τα βλεπει σε μικρες καθημερινες βολτες, η 4000 αν τα βλεπει σε μεγαλες.

johnny with lov
20/10/2011, 21:04
Η Κτμ λέει φάουλ σινθετικα και τα λάδια τα αλλάζω έτσι και άλλος κάθε 3000 χιλιόμετρα . Αλλα τώρα έπαθα μεγάλη απογοήτευση τώρα γύρισα Σπιτι απο τις 8 το πρώτη π έφυγα και περιμένω να κρυωσει το μοτέρ να κάνω καμία βόλτα για να κοιτάξω λάδια μετα για να συμπληρώσω . !!!