PDA

View Full Version : Yamaha Fazer FZS 600 provlimata meta apo service



dimospl
25/09/2011, 11:36
Gia se olous,

Prin merikes meres parelava apo geniko service ti Fazer mou (2001 model). Tin iha afisi se geniko sinergio sto Ilion.
Paratirisa 2 provlimata pou den ipirhan prin!

a)akougete enas dinatos ihos mazi me kradasmo sto relanti, o ihos mionete otan patas simplekti. o mihanikos mou ipe oti ine i kampana. haraktiristiko stis fazer ala ke genika stis Yamaha. Tou ipa oti prin den to ekane.. ke mou apantise oti tora mou ehi rithmisi ta carbirater, ehoun alaksi i strofes tou relanti ke akougete perisotero.

b)mou anigi opote theli to led tis venzinis ke o diktis otan o dromos ine katiforikos ine sto empty.
Enoite oti to tepozito ine full.
o mihanikos mou ipe oti den pirakse tipota. sto service vgike to tepozito ala ehi mia fisa pou tin sindese ksana sto telos

tha me voithouse i simvouli sas poli!
an gnorizi kapios konta sto Ilion kapio kalo sinergio na mou to pi

efharisto!

mars696
25/09/2011, 11:48
Λεπον...

Α) Το ιδιο ακριβως κανει και το δικο μου,ακομα δεν εχω βρει ακρη.
Γενικα οντως τα παλια fazer ειναι αρκετα θορυβωδη.Στο αγγλικο φορoυμ(στο οποιο θα βρεις πολλες πληροφοριες) λενε οτι μεχρι ενος σημειου ειναι φυσιολογικο,αλλα δεν βαζω και το χερι μου στην φωτια.Δεν εχουμε και κανα ξυροκαμπανο ναουμε..
Δες εδω http://foc-u.co.uk/new/news.php .Τo forum τα σπαει γενικα και εχει απειρα θεματα.

β)Για ριξε ενα καθαρισμα στο φλοτερ και κανε ενα τσεκ στην φισα οτι εχει μπει καλα.
:beer: :beer:

THEOD
25/09/2011, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimospl
Gia se olous,

Prin merikes meres parelava apo geniko service ti Fazer mou (2001 model). Tin iha afisi se geniko sinergio sto Ilion.
Paratirisa 2 provlimata pou den ipirhan prin!

a)akougete enas dinatos ihos mazi me kradasmo sto relanti, o ihos mionete otan patas simplekti. o mihanikos mou ipe oti ine i kampana. haraktiristiko stis fazer ala ke genika stis Yamaha. Tou ipa oti prin den to ekane.. ke mou apantise oti tora mou ehi rithmisi ta carbirater, ehoun alaksi i strofes tou relanti ke akougete perisotero.

b)mou anigi opote theli to led tis venzinis ke o diktis otan o dromos ine katiforikos ine sto empty.
Enoite oti to tepozito ine full.
o mihanikos mou ipe oti den pirakse tipota. sto service vgike to tepozito ala ehi mia fisa pou tin sindese ksana sto telos

tha me voithouse i simvouli sas poli!
an gnorizi kapios konta sto Ilion kapio kalo sinergio na mou to pi

efharisto!

Για το πρώτο δεν ξέρω και δεν μπορώ να πω τίποτε

Για το 2ο πρόβλημα το έχω πάθει και εγώ με το FZS600 του 02...
Πρέπει να ήταν καλοκαίρι του 2002 και το μηχανάκι σχεδόν καινούργιο όταν σε ταξίδι ο δείκτης αρχισε να κάνει νερά, να δείχνει ότι θέλει, και περιστασιακά να ανάβει λαμπάκι ρεζέρβας ενώ το ντεπόζιτο ήταν γεμάτο.
Πολύ γρήγορα τα συμπτώματα χειροτέρεψαν και μέχρι το τέλος της ημέρας ο δείκτης κόλλησε σταθερά στο άδειο άσχετα του πόσο βενζίνη είχε μέσα. Με πέτυχε μάλιστα σε διακοπές και έκανα αρκετά χιλιόμετρα μαζί με τον γυρισμό στην Αθήνα από τα Γιάννενα με το λαμπάκι μονίμως αναμμένο... Ανασφάλεια σκέτη. Κάθε 200χλμ σταμάταγα και γέμιζα :smilea:

Στο συνεργείο μου είπανε ότι το έχουν ξαναδεί και μάλλον οφείλεται σε "άτσαλο" μπάσιμο της μάνικας ανεφοδιασμού που εισχώρησε με περίεργη γωνία και βρήκε τον μηχανισμό του φλοτέρ.
Άλλαξαν το φλοτέρ αλλά ευτυχώς το πέρασαν στην εγγύηση και δεν πλήρωσα τίποτα. Φυσικά από τότε δεν άφηνα κανέναν άλλον να βάλει βενζίνη αλλά έβαζα μόνος μου. Μέχρι να δώσω το μηχανάκι (περίπου 1 χρόνο μετά) δεν ξαναπαρουσιάστηκε κάτι ύποπτο :wave2:

tzogler
17/11/2011, 12:38
Παιδιά Καλημέρα,

Σήμερα (γαμώ την ώρα και τη στιγμή!) με τράκαραν με τη μηχανή. Γράφω σε αυτό το topic , γιατί είδα ότι μιλάγατε για FAZER και είπα να πω το πόνο μου. Εγω έχω μια fazer 600 τέλος του '03 , ψάχνω επειγόντος μεταχερισμένα ανταλλακτικά από ιδιώτη ή μάντρα. Ψάχνω για μάσκα και φανάρια μπροστά και τη βάση των οργάνων. Όποιος ξέρει το οτιδήποτε και μπορεί να βοηθήσει ας επικοινωνήσει μαζί μου. Ευχαριστώ