PDA

View Full Version : Transalp 650 ή GS 650?



ilias s.m.
26/09/2011, 23:37
Λοιπον,ειμαι αναμεσα σε αυτες τις δυο μοτοσυκλετες:smilea:

Τις εχω διαλεξει λογο αξιοπιστιας και τιμης (2500 max!)
Αλλα δεν εχω καταληξει ακομα καπου...
Για το transalp εχω ακουσει οτι πινει...
Το gs ειναι μονοκυλινδρο και δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι ανετο σε ταξιδια.

Τι λετε:confused:

TROOPER
27/09/2011, 00:22
τρανσαλπικο.

funk
27/09/2011, 09:06
Το GS650 το μονοκύλινδρο είναι αξιοπρεπέστατο και αρκετά δυνατό για μονοκύλινδρο. Δεν καταναλώνει τπτ. Κάποιοι έχουν μιλήσει και για κάτω από 4 λίτρα/100 χλμ! Ενώ αντίθετα το Transalp λόγω και του καρμπιρατέρ πίνει από 6 στο ταξίδι έως και 7.5 στην πόλη.

Επίσης αν μπορείς να βρεις και GS με ABS ακόμα καλύτερα!

ilias s.m.
27/09/2011, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από funk
Το GS650 το μονοκύλινδρο είναι αξιοπρεπέστατο και αρκετά δυνατό για μονοκύλινδρο. Δεν καταναλώνει τπτ. Κάποιοι έχουν μιλήσει και για κάτω από 4 λίτρα/100 χλμ! Ενώ αντίθετα το Transalp λόγω και του καρμπιρατέρ πίνει από 6 στο ταξίδι έως και 7.5 στην πόλη.

Επίσης αν μπορείς να βρεις και GS με ABS ακόμα καλύτερα!


Απο οτι εχω δει τα περισοτερα GS εχουν abs.
Αυτο που δεν ξερω,ειναι κατα ποσο θα κανει ξεκουραστα ταξιδια(και για εμενα και για αυτο):winka:

Tpap
27/09/2011, 14:39
Ιδίως το ΤΑ το 650, είναι μονόδρομος.

Αν μίλαγες για το 700 ίσως να ήσουν η μία η άλλη... :wave2: :beer:

road spirit
27/09/2011, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Ιδίως το ΤΑ το 650, είναι μονόδρομος.

Αν μίλαγες για το 700 ίσως να ήσουν η μία η άλλη... :wave2: :beer: διαφωνώ

το gs 650 (μιλάμε για το μονοκύλινδρο ε?) βγάζει σχεδόν τα ίδια άλογα (40+), είναι το ίδιο άνετο, είναι άθραυστο, είναι πιο οικονομικό σε κατανάλωση. Επίσης έχει οικονομικό σερβις αν το πας σε μη εξουσιοδοτημένο (που δεν χρειάζεται εφόσον μιλάμε για μεταχείρο 4ετίας και βάλε σε τέτοια τιμή) και τα σέρβις του είναι πιο αραιά σε διαστήματα (τρανσαλπ τσεκ βαλβίδες κάθε 12.000 χλμ, gs650 κάθε 20.000)

funk
27/09/2011, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias s.m.
Απο οτι εχω δει τα περισοτερα GS εχουν abs.
Αυτο που δεν ξερω,ειναι κατα ποσο θα κανει ξεκουραστα ταξιδια(και για εμενα και για αυτο):winka:

Σίγουρα θα έχει περισσότερους κραδασμούς σε σχέση με το ΤΑ. Και με τα δύο όμως κάνεις ταξίδι με 120-140 χλμ/ωρα. Δεν είναι όμως ουσιώδεης η διαφορά ως προς τη δύναμη. Επίσης να σημειώσομυε πως το GS έχει υπεράνετη σέλα. Ίσως την πιο άνετη σέλα σε μονοκύλινδρο. Μπορείς έυκολα να βρεις και aftermarket ζελατίνα που να σε καλύπτει πλήρως και το κάνεις V-Strom.

Στο χώμα τόσο το ΤΑ όσο και το GS τα πάνε μια χαρά αφού έχουν ζάντες 21'' και σιδερένιες.

MikeG
27/09/2011, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από funk

Στο χώμα τόσο το ΤΑ όσο και το GS τα πάνε μια χαρά αφού έχουν ζάντες 21'' και σιδερένιες.


Το GS έχει 19", το Dakar, έχει 21".

To GS έχει πολύ μικρότερη κατανάλωση. Σε ταξίδι δε θα σε κουράσει σε ταχύτητες μέχρι 130 χλμ/ω. Επίσης έχει ABS και πιο άνετη σέλα.

ilias s.m.
27/09/2011, 16:28
Ωραια!Αρχιζω και βγαζω χρησιμα συμπερασματα!

Κατι αλλο τωρα,επειδη η μηχανη θα μενει τις περισοτερες μερες σε πεζοδρομιο:sick:
Με κουκουλα-συναγερμο-κουλουρα βεβαια,αλλα ποτε δεν ξερεις!

Ποιο απο τα δυο εχει μεγαλυτερη ζητηση απο τους (φιλους μας)?:yuck:

Εγω πιστευω οτι το GS κινδυνευει λιγοτερο....

MikeG
27/09/2011, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias s.m.
Εγω πιστευω οτι το GS κινδυνευει λιγοτερο....


Συμφωνώ.

DrBig
27/09/2011, 17:00
Και εγω προτεινω το GS, πολυ πετυχημενο μηχανακι. Θα προτεινα βεβαια το dakar λογω των παραπανω δυνατοτητων χωματος, που αργα η γρηγορα θα βρεθει μπροστα σου, θα γουσταρεις και με το δευτερο δεν θα χρειαστει να ψαχνεσαι για κατι αλλο.
Το μονο κακο με το απλο GS ειναι το πολυ χαμηλο του υψος απο το εδαφος.

AUFGEBRACHT
27/09/2011, 17:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από funk
Το GS650 το μονοκύλινδρο είναι αξιοπρεπέστατο και αρκετά δυνατό για μονοκύλινδρο. Δεν καταναλώνει τπτ. Κάποιοι έχουν μιλήσει και για κάτω από 4 λίτρα/100 χλμ! Ενώ αντίθετα το Transalp λόγω και του καρμπιρατέρ πίνει από 6 στο ταξίδι έως και 7.5 στην πόλη.

Επίσης αν μπορείς να βρεις και GS με ABS ακόμα καλύτερα!

3,3 λίτρα/100χλμ...αέρα καίει :wave2:

John Steed
27/09/2011, 18:31
Από τη μικρή μου εμπειρία, μιας και τα έχω καβαλήσει και τα δύο, ψηφίζω GS!

Είναι πιο άνετο και καίει λιγότερο!


Και είναι μονοκύλινδρο!


:wave2:

ilias s.m.
28/09/2011, 10:51
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!

Αρχιζω να κλεινω προς το GS δηλαδη............