PDA

View Full Version : Παπί - Αλλαγή τακάκια - Μπουζί



panagath
27/09/2011, 09:15
Γεια σας φίλοι μου. Το modenas μου έφτασε τα 17500χλμ και έχω αρχίσει σιγά σιγά να του κάνω κάποια ψιλοσέρβις. Τις προάλλες έσφιξα την αλυσίδα (αν και μου έχει φύγει από δεξιά 1mm, και θα την ξαναρυθμίσω σήμερα), έλεγξα τα λάδια του.

Τώρα θέλω να του αλλάξω μπροστινά τακάκια και μπουζί.

Υπάρχει κάπου εδώ οδηγός για την αλλαγή στα τακάκια? Μην κάνω καμια μλκ και μετά δεν έχω φρένα.

Για το μπουζί τι εργαλείο χρειάζομαι για να το βγάλω? Και τι πρέπει να προσέξω? Ποιο μπουζί μου προτείνετε για το παπί?

panagath
27/09/2011, 12:54
Να και κάποιες απαντήσεις

http://www.visordown.com/workshop/10-quick-steps-for-changing-brake-pads/15524.html

http://www.totalmotorcycle.com/maintenance/brakes.htm

panagath
27/09/2011, 12:59
Να και για τα μπουζί...

http://www.ehow.com/how_6383539_replace-spark-plugs-motorcycle.html

OldMan
27/09/2011, 13:09
Είδες που ο ψάχνων βρίσκει..?? :winka:

Tip1: Όταν βγάλεις τα τακάκια, βάλε ανάμεσα στο(α) πιστόνι(α) και στην κόντρα της δαγκάνας ένα χοντρό κατσαβίδι (ή ένα κομμάτι κοντρα πλακέ) γιατί αν κλείσουν οι δαγκάνες θα περάσουμε στο "ο πίνων μεθάει"..

Tip2: Βίδωσε το μπουζί με το χέρι μέχρι όσο πάει και μετά με το μπουζόκλειδο ΜΙΣΗ στροφή μόνο (180 μοίρες). Αν βάλεις χρησιμοποιημένο μπουζί (με πατημένη ήδη την ροδέλα σφραγίσματος), βίδωσέ το 1/4 της στροφής (90 μοίρες)..

panagath
27/09/2011, 13:19
Καινούριο μπουζί θα βάλω. Αυτό που με ανησυχεί είναι στο κομμάτι που λέει να δω πόσο κενό πρέπει να έχει το μπουζί και να το μετρήσω. Για το μηχανάκι μου (modenas x-cite 135) όπως έχω γράψει και σε άλλα threads εδώ δεν έχω ούτε βρίσκω, όχι το service manual, ούτε καν το User Manual. Οπότε να το αφήσω το κενό όπως είναι στο καινούριο μπουζί??

OldMan
27/09/2011, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
Οπότε να το αφήσω το κενό όπως είναι στο καινούριο μπουζί??
Κοίτα.. εφόσον μιλάμε μεταξύ μας και δεν μας ακούνε άλλοι (γιατί έχουμε και ένα κούτελο στην κοινωνία), προσωπικά ΔΕΝ ρύθμισα ποτέ διάκενο σε μπουζί, με την αυστηρή έννοια του όρου (φίλλερ κ.λ.π.)

ΑΛΛΑ (τώρα μιλάμε έξω..:winka: ) θα πρέπει να το ρυθμίσεις γύρω στα 0.7 - 0.8 mm :wave2:

panagath
27/09/2011, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κοίτα.. εφόσον μιλάμε μεταξύ μας και δεν μας ακούνε άλλοι (γιατί έχουμε και ένα κούτελο στην κοινωνία), προσωπικά ΔΕΝ ρύθμισα ποτέ διάκενο σε μπουζί, με την αυστηρή έννοια του όρου (φίλλερ κ.λ.π.)

ΑΛΛΑ (τώρα μιλάμε έξω..:winka: ) θα πρέπει να το ρυθμίσεις γύρω στα 0.7 - 0.8 mm :wave2:

Good. Η μεταξύ μας συζήτηση μου κάνει για απάντηση!! Για τώρα. Για την επόμενη αλλαγή θα έχω παραλάβει από ebay έναν spark plug gap meter. Ίσως προλάβει να έρθει και πριν αυτή την αλλγή αν το καθυστερήσω λίγες μέρες.

Τα τακάκια προηγούνται τώρα γιατί σε λίγο θα φρενάρω μόνο με πίσω φρένο και πόδια κάτω!

OldMan
27/09/2011, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
spark plug gap meter.
Σωστόςςςςςςςςςςςς....

και να σταματήσουμε να μαλώνουμε για το αν το φιλερ γραφεται filler ή feeler ...:winka:

panagath
27/09/2011, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Σωστόςςςςςςςςςςςς....

και να σταματήσουμε να μαλώνουμε για το αν το φιλερ γραφεται filler ή feeler ...:winka:

Και για συντομία μπορεί να γίνει "SPGM" !!

transalpblack
27/09/2011, 15:02
Χωρίς παρεξήγηση, αλλά επειδή από ότι φαίνεται, δεν το κατέχεις και τόσο το άθλημα, γιατι δεν δινεις και αλλα 10 ευρώ να στα αλλάξει ο μάστορας που δεν θα κάνει παραπάνω από 5 λεπτά?
'Ασε που αν τα πάρεις και από εκείνον, ίσως να μην σου πάρει και τίποτα για εργασία...

Ξέρεις, καμιά φορά, πάμε να γλυτώσουμε το καρφί και τελικά χάνουμε και το πέταλο...

panagath
27/09/2011, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από transalpblack
Χωρίς παρεξήγηση, αλλά επειδή από ότι φαίνεται, δεν το κατέχεις και τόσο το άθλημα, γιατι δεν δινεις και αλλα 10 ευρώ να στα αλλάξει ο μάστορας που δεν θα κάνει παραπάνω από 5 λεπτά?
'Ασε που αν τα πάρεις και από εκείνον, ίσως να μην σου πάρει και τίποτα για εργασία...

Ξέρεις, καμιά φορά, πάμε να γλυτώσουμε το καρφί και τελικά χάνουμε και το πέταλο...

Κοίτα να δεις φίλε μου. Το άθλημα το κατέχω μιας και από μικρό παιδί βοηθούσα στο μαγαζί του πατέρα μου που έχει μεταχειρισμένα ανταλλακτικά φορτηγών. Από μικρός έλυνα βίδες μέσα σε μουτζούρες (άσχετα αν κατέληξα στο Πολυτεχνείο :P:P).

Από την προσωπική μου εμπειρία με τα μηχανολογικά, αυτό που έχω καταλάβει πιο καλά απ όλα είναι ότι είναι πολύ εύκολο όπως βγάζεις ένα εξάρτημα να γίνει η μλκα , να χαθεί μια σημαντική βίδα, να σπάσει ένα pin και πολλά τέτοια, γι αυτό το λόγο κάνω αυτές τις ερωτήσεις για να είμαι σίγουρος ότι δε θα χαλάσω κάτι.

Επίσης το μηχανάκι το έχω ένα χρόνο και όσο νάναι δεν ξέρω να το λύνω όπως θα έλυνα ένα Mercedes 813! Όχι ότι έχει διαφορά να ξεβιδώνεις βίδες, αλλά έχει διαφορά στο που κρύβονται οι βίδες.

Άλλο ένα θέμα είναι ότι στη δουλειά "έλυνα" και δεν "έδενα". Το δέσιμο το έκανε το συνεργείο του πελάτη που αγοράζει το ανταλλακτικό. Και μιας και δεν έχω τα λεφτά να περισσεύουν, θέλω ότι κάνω να το κάνω σωστά και να μην έχω προβλήματα.

Δε νομίζω ότι είναι κακό (για τους χρήστες, γιατί για τα συνεργεία σίγουρα είναι) να γραφτούν εδώ μέσα κάποιες οδηγίες και tips για κάποιες βασικές εργασίες που μπορεί κάποιος να τις κάνει μόνος του, μιας και αυτά μπορεί να βοηθήσουν και κάποιον άλλο στο μέλλον. "Scripta manent" λένε, δεν είναι ότι έμαθα κάτι εγώ και πάει αυτό ήταν.

ilias s.m.
27/09/2011, 18:56
Θα συμφωνησω μαζι σου!:winka:

Καλα κανεις και ρωτας!Να αλλαξεις μπουζι και τακακια θες,οχι μπιελα!
Μην φοβασαι παντος,γιατι ειναι εξαιρετικα απλη διαδικασια!

Απλα,οταν αλλαξεις το μπουζι το μοτερ σου πρεπει να ειναι κρυο,οσο για το σφυξιμο,εγω στο καζε το σφιγκω με μπουζοκλειδο,τωρα για το ποσο θα το σφυξεις μην πολυ αγχωνεσαι!Παπακι ειναι:p

chr1s_86
27/09/2011, 22:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
....

Αφού ξέρεις τι σχήμα έχουν τα εργαλεία και τα έχεις πιάσει στα χέρια σου δες και μερικά βιντεάκια στο utube (πχ 1 (http://www.youtube.com/watch?v=CmN7sZzxDM0) και 2 (http://www.youtube.com/watch?v=1rlmdCkokbE) ) και όλα θα πάνε μια χαρά! Μόνο θυμήσου να βιδώσεις ότι ξεβίδωσες και μετά την αλλαγή να πατήσεις μερικές φορές τη μανέτα του φρένου για να μη βρεθείς προ εκπλήξεως μόλις το ξαναοδηγήσεις :winka:

schumifer
27/09/2011, 23:41
Πολύ καλά κάνεις φίλε μου και τα αλλάζεις μόνος σου.
Εγώ δεν είχα καμία σχέση με μηχανολογικά, απλά πιάναν τα χέρια μου. Επειδή με το διάβασμα των pdf μόνο , το φοβόμουνα , άφησα μία φορά να τα δω όλα από μάστορα (πήγα σε μηχανικό την πάπια κι έκατσα από πάνω του όσο δούλευε και ρώταγα).
Ε μετά είδα λίγο και τα pdf των manual και αυτό ήταν.
Βουρ

ΥΓ ως τώρα έχω αλλάξει μπόλικες φορές λάδια, τακάκια μπρος, δισκόπλακα, φρένα πίσω, αλυσίδες και γρανάζια, και μία φορά έχω ελέγξει διάκενα βαλβίδων με filer-feeler-φίλερ (ευτυχισμένοι όλοι?!). Λαμπάκια , μπαταρίες, ηλεκτρολογικά.
Μετανιώνω μόνο που όταν έσκασε το πηνίο , έπρεπε να το πάω σε άλλο μάστορα-ηλεκτρολόγο μηχανών- και δεν προλάβαινα να κάτσω να δω πώς έκανε περιέλιξη νέου πηνίου...

nikos_abel
28/09/2011, 06:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath

Για το μπουζί τι εργαλείο χρειάζομαι για να το βγάλω? Και τι πρέπει να προσέξω? Ποιο μπουζί μου προτείνετε για το παπί?

Βγάλε αυτό που έχει (με ένα "μπουζόκλειδο") και με αυτό ανα χείρας, επισκέψου το ανταλλακτικάδικο
και διαβάστε μαζί τα στοιχεία του και πάρε το ίδιο ακριβώς.
:uplate: :confused: :uplate: :confused:

Όσο για το spark plug (mind the) gap meter, η μέτρηση επιβάλεται όταν υπάρχει η πιθανότητα
το μπουζί να έχει πέσει κάτω και η ακίδα να είναι αυτή που δέχθηκε το χτύπημα.
Συνήθως στο κουτί τους τα μπουζί έχουν και ένα προστατευτικό χαρτονένιο ή πλαστικό κυλινδράκι,
οπότε είναι απίθανο να έχουν ζημιά.

Σε μεταχειρισμένο μπουζί βέβαια, αλλάζει το πράγμα.

Επίσης

Filler = http://en.wiktionary.org/wiki/filler
Feeler = http://en.wiktionary.org/wiki/feeler

Για να πάψουν οι διαμάχες

:beer: :beer: :beer:

panagath
28/09/2011, 11:17
Θα ήθελα κάποια στιγμή να ελέγξω και βαλβίδες, αλλά δυστηχώς δεν υπάρχει πουθενά σερβις μάνιουαλ για το παπί μου πουθενά (ούτε καν γιούσερ μάνιουαλ :( ) οπότε θα είναι λίγο δύσκολο χωρίς να γίνει μλκια. Κάποια στιγμή σε λίγο καιρό θα θέλω να αλλάξω και αλυσιδογράναζα, εκεί με ανησυχεί το βγάλσιμο του πίσω τροχού μην γίνει καμιά μλκια με τα ρουλεμάν. Αλλά έχουμε δρόμο ακόμα γι αυτό, προς το παρών έχει λίγο σφίξιμο ακόμα.

ilias s.m.
28/09/2011, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
Θα ήθελα κάποια στιγμή να ελέγξω και βαλβίδες, αλλά δυστηχώς δεν υπάρχει πουθενά σερβις μάνιουαλ για το παπί μου πουθενά (ούτε καν γιούσερ μάνιουαλ :( ) οπότε θα είναι λίγο δύσκολο χωρίς να γίνει μλκια. Κάποια στιγμή σε λίγο καιρό θα θέλω να αλλάξω και αλυσιδογράναζα, εκεί με ανησυχεί το βγάλσιμο του πίσω τροχού μην γίνει καμιά μλκια με τα ρουλεμάν. Αλλά έχουμε δρόμο ακόμα γι αυτό, προς το παρών έχει λίγο σφίξιμο ακόμα.


Δεν θα εχεις κανενα προβλημα με τα ρουλεμαν στον πισο τροχο!
Τα σινεμπλοκ θα σου φυγουν και θα πρεπει να τα ξαναβαλεις (πανευκολο) και να βαλεις τους αποστατες οπως βγηκαν(το βασικοτερο)
Αυτα :wave2:

Α,για τις βαλβιδες θα ηθελα και εγω να μαθω!οποτε αν ξερει καποιος ας πει τα βασικα:D

panagath
28/09/2011, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias s.m.
Δεν θα εχεις κανενα προβλημα με τα ρουλεμαν στον πισο τροχο!
Τα σινεμπλοκ θα σου φυγουν και θα πρεπει να τα ξαναβαλεις (πανευκολο) και να βαλεις τους αποστατες οπως βγηκαν(το βασικοτερο)
Αυτα :wave2:

Α,για τις βαλβιδες θα ηθελα και εγω να μαθω!οποτε αν ξερει καποιος ας πει τα βασικα:D

Υπάρχει αυτό εδώ μέσα http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=63799

Αλλά να πω την αλήθεια δε με έπεισε να το κάνω μόνος μου.

Έχω και το κακό ότι δεν έχω γκαράζ ούτε καν χώρο να μπορέσω να ασχοληθώ. Ότι κάνω θα γίνει μπροστα στην πυλωτή της πολυκατοικίας, οπότε προφανώς δεν έχω χώρο ελέυθερο για μεγάλο διάστημα ώστε να ανοίξω καπάκια κτλ :(

OldMan
29/09/2011, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias s.m.
τωρα για το ποσο θα το σφυξεις μην πολυ αγχωνεσαι!Παπακι ειναι:p
Ναι βρε... Τα παπιά έχουν αυτοεπιδιορθούμενα πάσα στην μπουζότρυπα.. :winka:

ilias s.m.
29/09/2011, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ναι βρε... Τα παπιά έχουν αυτοεπιδιορθούμενα πάσα στην μπουζότρυπα.. :winka:


Δεκτον οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο να τα σφιγγεις με ενα απλο μπουζοκλειδο,και να μην δινεις βαση στο ποσο τα εσφιξες.

Αλλα το λεω γιατι το εχω κανει πολλες φορες,χωρις κανενα προβλημα!(σε παπι παντα ετσι)
Σε kaze-r συγκεκριμενα.

Και οταν λεω πολλες μιλαω για μηχανακι με 120.000 χλμ που του εχω κανει ολα τα σερβις εγω και δεν εχει κανει κιχ...:wave2:

panagath
26/10/2011, 11:28
Πήγα σε γνωστό ανταλλακτικάδικο στη Μιχαλακοπούλου και πήρα διάφορα. Το ένα από αυτά ήταν μπουζί για το παπί. Ο πιτσιρικάς εκεί θυμόταν απέξω τον κωδικό του μπουζί που φοράει το μοντένας. Έλα μου όμως που τελικά φοράει άλλο! Το μπουζί που έχει τώρα μέσα της NGK είναι κωδικός C7HSA...Αυτός μου έδωσε το C6... Να το βάλω ή δεν κάνει?

nikos_abel
26/10/2011, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
Πήγα σε γνωστό ανταλλακτικάδικο στη Μιχαλακοπούλου και πήρα διάφορα. Το ένα από αυτά ήταν μπουζί για το παπί. Ο πιτσιρικάς εκεί θυμόταν απέξω τον κωδικό του μπουζί που φοράει το μοντένας. Έλα μου όμως που τελικά φοράει άλλο! Το μπουζί που έχει τώρα μέσα της NGK είναι κωδικός C7HSA...Αυτός μου έδωσε το C6... Να το βάλω ή δεν κάνει?

Όχι

http://en.wikipedia.org/wiki/Spark_plug#Heat_range

panagath
26/10/2011, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Όχι

http://en.wikipedia.org/wiki/Spark_plug#Heat_range
Ελπίζω να το δεχτεί να κάνει την αλλαγή μιας και πέρασαν 5 μέρες από τότε που το πήρα.

nikos_abel
26/10/2011, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
Ελπίζω να το δεχτεί να κάνει την αλλαγή μιας και πέρασαν 5 μέρες από τότε που το πήρα.

Ναι ρε, ειδικά αν αυτό που πάρεις είναι και ακριβότερο

Nikoskazer2000
26/10/2011, 22:59
Για μπουζί δεν ξέρω τι να σου προτείνω γιατί δεν ξέρω τι φοράει εργοστασιακά, ωστόσο μπορείς να κάνεις το εξής: πάρε το μπουζόκλειδο που σου παρέχεται μαζί με εργαλεία με δείξτο σε μαγαζί με ανταλλακτικά αυτοκινήτου να σου δώσουν ενα μακρύτερο γιατί αυτό που έχεις είναι σίγουρα πολύ κοντό να δουλέψεις άνετα. Εγω νομίζω πως αγόρασα ενα της Unior.

Τώρα το ξέρω οτι προφανώς θα φάω χέσιμο απο τον Παλιόγερο :rolleyes: αλλα σου προτείνω να πάρεις οτι φοράει το Xcite αλλα δε πλατινένιο για σταθερά λίγο καλύτερη απόδοση και πανεύκολες μιζιές.
Α χώρια που θα το πετάξεις μόνο αμα κάνεις γενικό σέρβις κινητήρα (και βλέπουμε...).

Για τα τακάκια οτι σου είπανε και σου προτείνω να βάλεις πάλι οτι φοράει εργοστασιακά μιας και δε θα δεις διαφορά με κάτι ακριβότερο.

Καλή επιτυχία! :wave2:

Nikoskazer2000
26/10/2011, 23:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
Πήγα σε γνωστό ανταλλακτικάδικο στη Μιχαλακοπούλου και πήρα διάφορα. Το ένα από αυτά ήταν μπουζί για το παπί. Ο πιτσιρικάς εκεί θυμόταν απέξω τον κωδικό του μπουζί που φοράει το μοντένας. Έλα μου όμως που τελικά φοράει άλλο! Το μπουζί που έχει τώρα μέσα της NGK είναι κωδικός C7HSA...Αυτός μου έδωσε το C6... Να το βάλω ή δεν κάνει?

Η πλατινένια έκδοση είναι το C7HVX.