PDA

View Full Version : Διήθιση



Operater
28/09/2011, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
Δεν καταλαβαίνω γιατί σας ενοχλεί όταν κάποιος είναι πιο γρήγορος από εσάς. Εφόσον προφανώς τον καθυστερείς, άστον να περάσει και ας πηγαίνει με 200. Καταλαβαίνεις ότι δεν είναι εκείνος ο ενοχλητικός στη συγκεκριμένη φάση...

και γιατί ενοχλει??? ο γρηγορότερος κερδίζει και του κοψε τη φορα?

BLiTzER
28/09/2011, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
και γιατί ενοχλει??? ο γρηγορότερος κερδίζει και του κοψε τη φορα?

Το ότι θέλει να πάει γρηγορότερα από τον τύπο που είναι μπροστά του και τον εμποδίζει είναι δικό του πρόβλημα. Εγώ πάντα κάνω στην άκρη. Δεν είναι δικό μου το κεφάλι και νιώθω ηλίθιος όταν καθυστερώ κάποιον.

Operater
28/09/2011, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
Το ότι θέλει να πάει γρηγορότερα από τον τύπο που είναι μπροστά του και τον εμποδίζει είναι δικό του πρόβλημα. Εγώ πάντα κάνω στην άκρη. Δεν είναι δικό μου το κεφάλι και νιώθω ηλίθιος όταν καθυστερώ κάποιον.
από τη στιγμή που η διήθηση ουτως η άλλως μάς γλιτώνει χρόνο, είναι ανουσιο να λες οτι καθυστερείς κάποιον. ωραία... πίσω σου ερχεται ενας με 80 ενω πας με 60..πιο πίσω ενας με 85, παραπίσω ένας με 90, πιο παραπισω ενας με 95... βρίσκεις λογική? αφού ειναι πιο γρήγορος να κανει διηθηση αλλού. γιατί να θεσω σε κινδυνο τον εαυτό μου για χάρη του γλήγολου?

sniper
28/09/2011, 12:19
Κοριτσια φρόνιμα.

Το "σωστό" είναι η διήθισή μας να είναι +20χαω απο αυτή των αυτοκινήτων.

Λιγότερα ή περισσότερα είναι απλά επικίνδυνο.

T.R.E
28/09/2011, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κοριτσια φρόνιμα.

Το "σωστό" είναι η διήθισή μας να είναι +20χαω απο αυτή των αυτοκινήτων.

Λιγότερα ή περισσότερα είναι απλά επικίνδυνο.


Από που βγήκε αυτό το συμπέρασμα; :confused: :confused: :confused: Και άντε για το περισσότερο να το καταλάβω,αλλά αν πάω με +10 απ'τα αυτοκίνητα γιατί κινδυνεύω περισσότερο;

sniper
28/09/2011, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Από που βγήκε αυτό το συμπέρασμα; :confused: :confused: :confused: Και άντε για το περισσότερο να το καταλάβω,αλλά αν πάω με +10 απ'τα αυτοκίνητα γιατί κινδυνεύω περισσότερο...

Δεν έκανα εγώ τη συγκεκριμένη έρευνα.

Μπορείς αν θες να ρωτήσεις τον Θ. Χούντρα.

BLiTzER
28/09/2011, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κοριτσια φρόνιμα.

Το "σωστό" είναι η διήθισή μας να είναι +20χαω απο αυτή των αυτοκινήτων.

Λιγότερα ή περισσότερα είναι απλά επικίνδυνο.

Δε διαφωνούμε. Αλλά είναι σαν να πηγαίνεις στην αριστερή με 110-120 και να μην αφήνεις κανέναν να περάσει επειδή αυτό είναι το όριο. Υπάρχουν οδηγοί που θέλουν να κινηθούν με 300, ποιο είναι το πρόβλημά σου (όχι εσένα προσωπικά ε)? .

Για να αποφευχθούν παρεξηγήσεις, δεν υποστηρίζω τους τύπους που κολλάνε από πίσω σου και σε πιέζουν, ενώ δεν υπάρχει χώρος ούτε για ποδήλατο. Δε θα σκοτωθώ για να αφήσω τον "γρήγορο" να περάσει. Αλλά όταν είναι δυνατό, δε μου είναι κόπος να ελαττώσω ταχύτητα για μισό δευτερόλεπτο, ώστε να τον αφήσω να περάσει. Δε θα μου πέσει το πουλί.

ΥΓ. Ναι ξέρω τη χρησιμότητα της αριστερής λωρίδας. Χάρη παραδείγματος.

Operater
28/09/2011, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Από που βγήκε αυτό το συμπέρασμα; :confused: :confused: :confused: Και άντε για το περισσότερο να το καταλάβω,αλλά αν πάω με +10 απ'τα αυτοκίνητα γιατί κινδυνεύω περισσότερο...

γιατί ειναι εντελώς προβλέψιμοι οι οδηγοί στο δρόμο. γιαυτο.

sniper
28/09/2011, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
Δε διαφωνούμε. Αλλά είναι σαν να πηγαίνεις στην αριστερή με 110-120 και να μην αφήνεις κανέναν να περάσει επειδή αυτό είναι το όριο. Υπάρχουν οδηγοί που θέλουν να κινηθούν με 300, ποιο είναι το πρόβλημά σου (όχι εσένα προσωπικά ε)? .

Για να αποφευχθούν παρεξηγήσεις, δεν υποστηρίζω τους τύπους που κολλάνε από πίσω σου και σε πιέζουν, ενώ δεν υπάρχει χώρος ούτε για ποδήλατο. Δε θα σκοτωθώ για να αφήσω τον "γρήγορο" να περάσει. Αλλά όταν είναι δυνατό, δε μου είναι κόπος να ελαττώσω ταχύτητα για μισό δευτερόλεπτο, ώστε να τον αφήσω να περάσει. Δε θα μου πέσει το πουλί.

ΥΓ. Ναι ξέρω τη χρησιμότητα της αριστερής λωρίδας. Χάρη παραδείγματος.

Σωστά.. όπως επίσης δεν θα πρέπει να κάνουν διηθίσεις σε πυκνή κίνηση οι οδηγοί μαστόδοντων, σκούτερ και γενικά όσοι έχουν "πεταχτούς" καθρέφτες..

Αφού δεν θα χωρέσεις ρε γελοίοι υποκείμενο, γιατί πας να περάσεις και κολλάνε από πισω σου 100 μηχανές που χωράνε να περάσουν; :evil:

BLiTzER
28/09/2011, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
γιατί να θεσω σε κινδυνο τον εαυτό μου για χάρη του γλήγολου?

Αυτό λέμε. Δε θα κινδυνεύσεις προφανώς. Αλλά ένα φρενάκι για ένα δευτερόλεπτο δεν είναι κόπος, ΟΤΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ.

Γενικολογούμε, βασικά και δεν έχει νόημα. Εξαρτάται τις συνθήκες. Αλλά έχω πετύχει άπειρες φορές μπετόβλακες με σκούτερ ή ον/οφφ που ξεκινούν γαμιώντας στα φανάρια για να μπουν πρώτοι στη γραμμή διήθισης και μετά πηγαίνουν με 20 επειδή δε χωράνε, επειδή είναι ηλίθιοι, επειδή είναι κουλοί ή όλα τα παραπάνω μαζί. Άκρως εκνευριστικό. Αυτό είχα στο μυαλό μου όταν διαφώνησα.

noble
28/09/2011, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
Το ότι θέλει να πάει γρηγορότερα από τον τύπο που είναι μπροστά του και τον εμποδίζει είναι δικό του πρόβλημα. Εγώ πάντα κάνω στην άκρη. Δεν είναι δικό μου το κεφάλι και νιώθω ηλίθιος όταν καθυστερώ κάποιον.


Κοίταξε το να κολάς στη ρόδα του μπροστά,να μαρσάρεις ανελέητα σε μια κηφισίας πηγμένη κ ακινητοποιημένη,με τον κάθε π@π@ρ@ έτοιμο ν αλλάξει λωρίδα για να κερδίσει 1 μέτρο,σοφό δεν το λες.Επίσης έχω να σου πω οτι τους αφήνω φυσικά όλους όπου μπορώ και τους βρίσκω στο φανάρι λίγα μέτρα μόλις πιο κάτω .Κατα τ άλλα μέχρι και ο ρόσσι νομίζω θα "θαύμαζε" τη βλακεία τους.

Έχε κατα νου οτι δεν είναι όλοι ούτε τόσο καλοί οδηγοί,ούτε έχουν τα οχήματα με abs,με αναρτήσεις με φρένα κτλ.Εγω π.χ. κυκλοφορώ με μια βέσπα που στην πρώτη στραβή μ έχει ρίξει εύκολα.Παρολαυτά ο πάντα βιαστικός πίσω είναι στ @ρχίδια του,αρκεί να περάσει.Κι επίσης αν σου πω πόσες φορές πρέπει να κάνω στην άκρη για να περάσει ο γρήγορος θα πρέπει να πηγαίνω με ζιγκ ζαγκ :alien:

Allst@rf
28/09/2011, 12:55
μη βιαζεστε...

θα "πεθανετε" γρηγορα...

:smokin:

sniper
28/09/2011, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
....Κι επίσης αν σου πω πόσες φορές πρέπει να κάνω στην άκρη για να περάσει ο γρήγορος θα πρέπει να πηγαίνω με ζιγκ ζαγκ :alien:

πήγαινε σταθερα ευθεία και θα σε περάσουν.. αρκει να τους αφήσεις χώρο να περάσουν.. :winka:

BLiTzER
28/09/2011, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
Κοίταξε το να κολάς στη ρόδα του μπροστά,να μαρσάρεις ανελέητα σε μια κηφισίας πηγμένη κ ακινητοποιημένη,με τον κάθε π@π@ρ@ έτοιμο ν αλλάξει λωρίδα για να κερδίσει 1 μέτρο,σοφό δεν το λες.Επίσης έχω να σου πω οτι τους αφήνω φυσικά όλους όπου μπορώ και τους βρίσκω στο φανάρι λίγα μέτρα μόλις πιο κάτω .Κατα τ άλλα μέχρι και ο ρόσσι νομίζω θα "θαύμαζε" τη βλακεία τους.

Έχε κατα νου οτι δεν είναι όλοι ούτε τόσο καλοί οδηγοί,ούτε έχουν τα οχήματα με abs,με αναρτήσεις με φρένα κτλ.Εγω π.χ. κυκλοφορώ με μια βέσπα που στην πρώτη στραβή μ έχει ρίξει εύκολα.Παρολαυτά ο πάντα βιαστικός πίσω είναι στ @ρχίδια του,αρκεί να περάσει.Κι επίσης αν σου πω πόσες φορές πρέπει να κάνω στην άκρη για να περάσει ο γρήγορος θα πρέπει να πηγαίνω με ζιγκ ζαγκ :alien:

Όπως είπα, εξαρτάται τις συνθήκες. Δεν είναι πάντα εφικτό να διευκολύνεις. Συμφωνώ με τα παραπάνω. Η διαφωνία μου έγκειται στο γεγονός ότι πολλοί βιάζονται να πεταχτούν μπροστά ενώ ΞΕΡΟΥΝ ότι δε μπορούν ή ξέρουν ότι ο τύπος δίπλα τους μπορεί να πάει με +30, αλλά παρολαυτά θα ανοίξουν για να μπουν πρώτοι ή θα κάθονται μες στη μέση, ανάμεσα σε 2 αμάξια για ώρες, ανίκανοι να προσπεράσουν...

Και ότι είπε ο σνάιπερ από πάνω. Ένας γρήγορος οδηγός θα σε περάσει όταν του δοθεί ο χώρος. Δε χρειάζεται ελεημοσύνες :P

noble
28/09/2011, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
πήγαινε σταθερα ευθεία και θα σε περάσουν.. αρκει να τους αφήσεις χώρο να περάσουν.. :winka:

Σχεδόν κανείς δεν το έχει κάνει όταν πηγαίνω σταθερά ευθεία και αργά,περιμένουν να κάνω στην άκρη.Μπορεί κι απο φόβο μην σαβουριαστούμε δεν λεω.Εδώ όμως βλέπουν οτι δεν χωράω καλά καλά γιατί έχουμε κ τ αυτοκίνητα που πάνε όπου να ναι και βρίσκουν εύκολα οι καθρέφτες μου,όμως εκεί ΚΟΡΝΑ... :evil:.Δεν έχω κανένα πρόβλημα να κάνω στην άκρη 1800 φορές μέχρι να παω στη δουλειά μου,αν και αυτό το ανέμελο,το χαλαρό οδηγώ τη βεσπούλα μου ήρεμα και φθάνω δεν υπάρχει.Κ εντάξει ζω στην Αθήνα και ολα τρέχουν.Που πας όμως ρε καραμήτρο και μαρσάρεις κ κολάς κι όταν περάσεις βρίζεις κι απο πάνω???
Όλες τις μέρες με τις απεργίες και με το να προσπαθώ να κάνω στην άκρη ΕΝΑΣ "χριστιανός" μ ευχαρίστησε όλος κι όλος.Μου έκανε εντύπωση,οι άλλοι είναι λες και είσαι υποχρεωμένος.Anyway...:wave2:

BLiTzER
28/09/2011, 13:16
H κόρνα των Ελλήνων δεν υπάρχει... Πρέπει να έχω χρησιμοποιήσει κόρνα 10 φορές σε όλη μου τη ζωή, σε αυτοκίνητο και μηχανάκι.

manhunter
28/09/2011, 13:18
Πάντως , οι περισσότεροι δημιουργούν στους υπόλοιπους κίνηση.
Και αυτοί ειναι οι εποχιακοί, με μικρή εμπειρία, που φέρονται λες και οδηγούν αυτοκίνητο, και νομίζουν οτι δεν μπορούν να περάσουν, απο εκει που εγώ περνάω δικάβαλος με το μπούσα.

Ημαρτον δλδ. Τον λόγω που ενώ δεν χωράς, κλείνεις την διήθηση, δεν τον κατάλαβα ποτέ.
Και αφού βλέπεις οτι ο ματρακάς σου με 300 κιλά και 250 κυβικά, δεν χωράει πουθενά, γιατί δεν με αφήνεις να περάσω? Νομίζεις οτι λόγω μπούσα, δεν χωράω? Αυτο ειναι καθημερινο φαινόμενο και τείνει να γινει ενοχλητικό εως και επικινδυνο. Αντε να αρχισουν τα καλα κρυα και οι βροχες, να κρυφτουν οι δαυτοι.

noble
28/09/2011, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
Όπως είπα, εξαρτάται τις συνθήκες. Δεν είναι πάντα εφικτό να διευκολύνεις. Συμφωνώ με τα παραπάνω. Η διαφωνία μου έγκειται στο γεγονός ότι πολλοί βιάζονται να πεταχτούν μπροστά ενώ ΞΕΡΟΥΝ ότι δε μπορούν ή ξέρουν ότι ο τύπος δίπλα τους μπορεί να πάει με +30, αλλά παρολαυτά θα ανοίξουν για να μπουν πρώτοι ή θα κάθονται μες στη μέση, ανάμεσα σε 2 αμάξια για ώρες, ανίκανοι να προσπεράσουν...

Και ότι είπε ο σνάιπερ από πάνω. Ένας γρήγορος οδηγός θα σε περάσει όταν του δοθεί ο χώρος. Δε χρειάζεται ελεημοσύνες :P


Σίγουρα υπάρχουν 2 μεριές,απλά εγω βιώνω του αργού :lol:
Πόσο πιο εύκολα και ωραία θα ήταν ολα με λίγο παραπάνω κατανόηση,προς όλους και απ όλους...Αλλα τι να λέμε τώρα.Αύριο και πάλι θα βρίζω το πρωί κ πάλι θα με βρίζουν :lol:
:wave2:

Εχετλαίος
28/09/2011, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Και αυτοί ειναι οι εποχιακοί, με μικρή εμπειρία, που φέρονται λες και οδηγούν αυτοκίνητο, και νομίζουν οτι δεν μπορούν να περάσουν, απο εκει που εγώ περνάω δικάβαλος με το μπούσα.

Aυτοί δεν είναι άνθρωποι που κατοικούν στην ίδια πόλη με εσένα/εμένα;
Επειδή είναι πιο αργοί πρέπει να εξαφανιστούν και από τον δρόμο;
Αλλού είναι το πρόβλημα, νομίζω εγώ...

:wave2:

noble
28/09/2011, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Πάντως , οι περισσότεροι δημιουργούν στους υπόλοιπους κίνηση.
Και αυτοί ειναι οι εποχιακοί, με μικρή εμπειρία, που φέρονται λες και οδηγούν αυτοκίνητο, και νομίζουν οτι δεν μπορούν να περάσουν, απο εκει που εγώ περνάω δικάβαλος με το μπούσα.

Ημαρτον δλδ. Τον λόγω που ενώ δεν χωράς, κλείνεις την διήθηση, δεν τον κατάλαβα ποτέ.
Και αφού βλέπεις οτι ο ματρακάς σου με 300 κιλά και 250 κυβικά, δεν χωράει πουθενά, γιατί δεν με αφήνεις να περάσω? Νομίζεις οτι λόγω μπούσα, δεν χωράω? Αυτο ειναι καθημερινο φαινόμενο και τείνει να γινει ενοχλητικό εως και επικινδυνο. Αντε να αρχισουν τα καλα κρυα και οι βροχες, να κρυφτουν οι δαυτοι.

Έχεις δίκιο,σεβάσου όμως το γεγονός οτι είναι χειρότερος οδηγός κι οτι του δημιουργείς ανασφάλεια κ φόβο,με αποτέλεσμα να τον κάνεις και πιο επικίνδυνο.
Δεν διαφωνώ με το να κάνεις χώρο όπου μπορείς για κάποιον που θέλει να πάει πιο γρήγορα.Διαφωνώ με τον εξαναγκασμό σε συνθήκες απίστευτης κίνησης να πρέπει εγώ να βρω χώρο για να πας εσύ 100 μέτρα στο επόμενο φανάρι.Κι επίσης δεν είσαι υποχρεωμένος να το κάνεις,θέλεις γιατί κατανοείς.:wave2:

sniper
28/09/2011, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Aυτοί δεν είναι άνθρωποι που κατοικούν στην ίδια πόλη με εσένα/εμένα;
Επειδή είναι πιο αργοί πρέπει να εξαφανιστούν και από τον δρόμο;
Αλλού είναι το πρόβλημα, νομίζω εγώ...

:wave2:

Εσύ δεν μένεις στην σημερινή Αθήνα, με τις απεργείες της..

sniper
28/09/2011, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
Έχεις δίκιο,σεβάσου όμως το γεγονός οτι είναι χειρότερος οδηγός κι οτι του δημιουργείς ανασφάλεια κ φόβο,με αποτέλεσμα να τον κάνεις και πιο επικίνδυνο.
Δεν διαφωνώ με το να κάνεις χώρο όπου μπορείς για κάποιον που θέλει να πάει πιο γρήγορα.Διαφωνώ με τον εξαναγκασμό σε συνθήκες απίστευτης κίνησης να πρέπει εγώ να βρω χώρο για να πας εσύ 100 μέτρα στο επόμενο φανάρι.Κι επίσης δεν είσαι υποχρεωμένος να το κάνεις,θέλεις γιατί κατανοείς.:wave2:


Free Willy..


236807

BLiTzER
28/09/2011, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
Κι επίσης δεν είσαι υποχρεωμένος να το κάνεις,θέλεις γιατί κατανοείς.:wave2:

Αυτό είναι όλο το νόημα. Fair play στους δρόμους επιτέλους! ^^

Εχετλαίος
28/09/2011, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εσύ δεν μένεις στην σημερινή Αθήνα, με τις απεργείες της..

Τα ίδια έτρωγα στη μούρη και όταν έμενα. Το γύρο της γης για να πάω σπίτι.
Αλλά ξαναλέγω, αλλού είναι το πρόβλημα, όχι αν ο μπροστά πάει πιο αργά και εγώ πιο γρήγορα...
(για εμένα...)
:wave2:

manhunter
28/09/2011, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Aυτοί δεν είναι άνθρωποι που κατοικούν στην ίδια πόλη με εσένα/εμένα;
Επειδή είναι πιο αργοί πρέπει να εξαφανιστούν και από τον δρόμο;
Αλλού είναι το πρόβλημα, νομίζω εγώ...

:wave2:


Είναι ο γείτονας μου, ο αδερφός μου, ο κολλητός μου.
Δεν είναι θέμα ταχύτητας. Είναι θέμα αντίληψης των πραγμάτων.
Αφού βλέπεις οτι δεν χωράς ας πούμε ανάμεσα στο φορτηγό της ΔΕΛΤΑ και τον ταρίφα, γιατί μου έχεις κλείσει όλο τον δρόμο? Και εννοώ οτι το βλέπεις, γιατί σου συμβαίνουν τέτοια σε κάθε φανάρι.
Και που λες Στέλιο, εδω πάνω αν κάθεσαι ανάμεσα σε 2 αυτοκίνητα , σε 20 φανάρια της διαδρομής σου, το λιγότερο που σου λέω εγώ οτι παθαίνεις, είναι ασφυξία, ειδικά το καλοκαίρι.

Δεν λεμε οτι ειμαστε οι χεράδες. Γιατί δεν είμαι. Αλλά ρε άνθρωπε, σεβάσου όπως θέλεις να σε σεβαστούν.

manhunter
28/09/2011, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
Έχεις δίκιο,σεβάσου όμως το γεγονός οτι είναι χειρότερος οδηγός κι οτι του δημιουργείς ανασφάλεια κ φόβο,με αποτέλεσμα να τον κάνεις και πιο επικίνδυνο.
Δεν διαφωνώ με το να κάνεις χώρο όπου μπορείς για κάποιον που θέλει να πάει πιο γρήγορα.Διαφωνώ με τον εξαναγκασμό σε συνθήκες απίστευτης κίνησης να πρέπει εγώ να βρω χώρο για να πας εσύ 100 μέτρα στο επόμενο φανάρι.Κι επίσης δεν είσαι υποχρεωμένος να το κάνεις,θέλεις γιατί κατανοείς.:wave2:


Εξαναγκασμός είναι και το να με κλείνεις από παντού, επειδή θεωρείς συνεχώς οτι σε παίρνει.
Και εγω Θάλια όταν είμαι με την πάπια, επειδή έχει τους καθρέπτες, χωράει πιο δύσκολα απο το μπουσα σε ευθεία γραμμή. Ε πάω κάπου που να μην ενοχλώ, αφού ούτως ή άλλως δεν χωράω.

panagath
28/09/2011, 13:34
Άλλο όταν βρω λίγο χώρο να κάνω άκρη και να περάσει ο άλλος

και άλλο να είμαστε σε απίστευτη κίνηση, να πρέπει να προσέξεις στο δεξί αμάξι τον παππού και στο αριστερό την κοπελίτσα ποιος θα κάνει πρώτος τη μλκια και θα σε κάνει χαλκομανία και σε όλα αυτά να έχεις και τον "γλήγορο" από πισω να μαρσάρει , με το που περνας το ένα αυτοκίνητο να μπαίνει σφήνα και όπως μπαίνεις στο επόμενο ζευγάρι ανάμεσα να χώνεται σφήνα ο άλλος τέζα που το ξέρει ότι δε χωράει και περιμένει να φρενάρω εγώ...

Όμως ρε μπετίβλακα, αν εκείνη τη στιγμή κάνει ο παππούς μλκια, εγώ από ανακλαστικά θα προσπαθήσω να τον αποφύγω, οποτε δε θα σου αφήσω χώρο να κάνεις τη σφήνα, και να μαστε και 2 κάτω, εγώ κάτω από τις ρόδες του παππού και εσύ κάτω από τις ρόδες της κοπέλας. Να περάσει εκεί που χωράει. Ας περάει από πάνω, ας πάει από αλλού. Εγώ όποτε μπορω θα τον αφήσω, δε θα κάτσω να κάνω σφήνα στα αμάξια για να φτάσουμε τελίκά και να είμαστε δίπλα δίπλα στο φανάρι.

Εχετλαίος
28/09/2011, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Είναι ο γείτονας μου, ο αδερφός μου, ο κολλητός μου.
Δεν είναι θέμα ταχύτητας. Είναι θέμα αντίληψης των πραγμάτων.
Αφού βλέπεις οτι δεν χωράς ας πούμε ανάμεσα στο φορτηγό της ΔΕΛΤΑ και τον ταρίφα, γιατί μου έχεις κλείσει όλο τον δρόμο? Και εννοώ οτι το βλέπεις, γιατί σου συμβαίνουν τέτοια σε κάθε φανάρι.
Και που λες Στέλιο, εδω πάνω αν κάθεσαι ανάμεσα σε 2 αυτοκίνητα , σε 20 φανάρια της διαδρομής σου, το λιγότερο που σου λέω εγώ οτι παθαίνεις, είναι ασφυξία, ειδικά το καλοκαίρι.

Δεν λεμε οτι ειμαστε οι χεράδες. Γιατί δεν είμαι. Αλλά ρε άνθρωπε, σεβάσου όπως θέλεις να σε σεβαστούν.

Βρε σε καταλαβαίνω λέμε, τα έχω ζήσει και για πολλά χρόνια!
Απλά τα βλέπω και αλλιώς πια.

:wave2:

Operater
28/09/2011, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
...
Δεν είναι θέμα ταχύτητας. Είναι θέμα αντίληψης των πραγμάτων.
....
Συνεπως.. Δεν εχουν ολοι την ιδια αντιληψη των πραγμάτων. Σεβαστό?

noble
28/09/2011, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Εξαναγκασμός είναι και το να με κλείνεις από παντού, επειδή θεωρείς συνεχώς οτι σε παίρνει.
Και εγω Θάλια όταν είμαι με την πάπια, επειδή έχει τους καθρέπτες, χωράει πιο δύσκολα απο το μπουσα σε ευθεία γραμμή. Ε πάω κάπου που να μην ενοχλώ, αφού ούτως ή άλλως δεν χωράω.


Κοίτα στις περισσότερες των περιπτώσεων χωράω όπου χωράς.Με δυσκολεύουν οι καθρέφτες μου κυρίως όταν τ αυτοκίνητα έχουν ξεφύγει λίγο απο το χώρο τους και είτε πατάνε τη γραμμή είτε δεν είναι στη μέση.Για να μην πάρω λοιπόν κανένα καθρέφτη τότε,ελαττώνω και περνάω σιγά μέχρι την επόμενη φορά που θα βρώ κάποιο αυτοκίνητο η smart :lol: .Αν αυτό είναι λόγος για κάποιον να μου κορνάρει,να μαρσάρει και να προσπαθεί να με περάσει απο πάνω συγνώμη αλλά δεν θα πάρω.Προτιμώ να με βρίζει λίγο το πρωί να νιώθω ωραία :p .:wave2:

noble
28/09/2011, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Free Willy..


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Εχετλαίος
28/09/2011, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Συνεπως.. Δεν εχουν ολοι την ιδια αντιληψη των πραγμάτων. Σεβαστό?

Γεγονός αδιαμφισβήτητο!
Και ούτε καλό, ούτε κακό.
:wave2:

spyrval
28/09/2011, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
.Αν αυτό είναι λόγος για κάποιον να μου κορνάρει,να μαρσάρει και να προσπαθεί να με περάσει απο πάνω συγνώμη αλλά δεν θα πάρω.Προτιμώ να με βρίζει λίγο το πρωί να νιώθω ωραία :p .:wave2:

Έχω μια υποψία ότι ο συγκεκριμένος όταν είναι με το αμάξι μπορεί να αλλάξει λωρίδα κατά πάνω σου επειδή μιλάει στο κινητό ή απλά έτσι γούσταρε. Επίσης εάν χρησιμοποιεί ποδήλατο θα κόψει κάθετα την Κηφισίας με κόκκινο και θα σε στείλει unreadable. Ρε μπας και είναι ο ίδιος που το καλοκαίρι στην παραλία θα παρατήσει τα σκουπίδια του επειδή "να τα μαζέψει ο Δήμος, τί πληρώνω φόρους ναούμ?". Έχει γούστο να είναι ο γείτονας που του λες καλημέρα και στρίβει το κεφάλι απ'την άλλη?
Διευκρίνηση: μιλάτε για Αθήνα ή Στοκχόλμη?

thou-vou
28/09/2011, 14:02
Σε τούτο τον τόπο οδηγάμε όπως ζούμε. Ο καθένας στην κοσμάρα του και στ@ρχιδια μας οι υπόλοιποι. Για τους επαγγελματίες δε αυτό ισχύει επι 1000. Κατ' εμε αν κοιτάς τους καθρέφτες σου και έχεις αντίληψει του δρόμου μπορείς και να μην κλείνεις άλλους και να μην σε κλείνουν. Αλλα άμα τύχει και σε κλείσουν ή κλείσεις κάποιον ε δεν είναι και θέμα συζήτησεις. Το πρόβλημα είναι ο κυκλοθυμισμός, το στ αρχίδια μου και ο βασιλιας των δρόμων.
Αντίστοιχα κ τα αυτοκίνητα (που σα μαλακας έχω βρίσει ουκ ολίγες φορές) δεν μπορεί να έχουν συνέχεια το μυαλό τους σε εμάς για να τους μουτζώνουμε αμα δεν πάνε άκρη άκρη να περάσουμε. Μη γίνουμε και σαν τους ποδηλάτες που την έχουν δει ότι έχουν δικαίωμα να περνάνε όπου γουστάρουν, να πηγαίνουν μεσ τη μέση βράδυ γιατί είναι οικολόγοι και πράσινα άλογα...

Σεβασμός και ψυχραιμία και άντε και καμιά ληστεία...

ΥΓ. και στας ευρώπας βέβαια δεν έχω δει και τρελές διαφορές συμπεριφορών... Εκτός από την καγκούρικη διήθηση οι οδηγοί γενικώς στην κοσμάρα τους...

:bigcry:

noble
28/09/2011, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyrval
Έχω μια υποψία ότι ο συγκεκριμένος όταν είναι με το αμάξι μπορεί να αλλάξει λωρίδα κατά πάνω σου επειδή μιλάει στο κινητό ή απλά έτσι γούσταρε. Επίσης εάν χρησιμοποιεί ποδήλατο θα κόψει κάθετα την Κηφισίας με κόκκινο και θα σε στείλει unreadable. Ρε μπας και είναι ο ίδιος που το καλοκαίρι στην παραλία θα παρατήσει τα σκουπίδια του επειδή "να τα μαζέψει ο Δήμος, τί πληρώνω φόρους ναούμ?". Έχει γούστο να είναι ο γείτονας που του λες καλημέρα και στρίβει το κεφάλι απ'την άλλη?
Διευκρίνηση: μιλάτε για Αθήνα ή Στοκχόλμη?

Ωπ,τον ξέρεις κι εσύ?:lol:

:beer: :beer: :beer:

BLiTzER
28/09/2011, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyrval
Έχω μια υποψία ότι ο συγκεκριμένος όταν είναι με το αμάξι μπορεί να αλλάξει λωρίδα κατά πάνω σου επειδή μιλάει στο κινητό ή απλά έτσι γούσταρε. Επίσης εάν χρησιμοποιεί ποδήλατο θα κόψει κάθετα την Κηφισίας με κόκκινο και θα σε στείλει unreadable. Ρε μπας και είναι ο ίδιος που το καλοκαίρι στην παραλία θα παρατήσει τα σκουπίδια του επειδή "να τα μαζέψει ο Δήμος, τί πληρώνω φόρους ναούμ?". Έχει γούστο να είναι ο γείτονας που του λες καλημέρα και στρίβει το κεφάλι απ'την άλλη?


Εγώ βάζω τα λεφτά μου σε αυτόν:


Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
[κακός]
Γι αυτό και εγώ όταν θα βλέπω τέτοια περίπτωση θα πατάω να φτάνω αμέσως δίπλα στα αμάξια να μη χωράει ο άλλος και ας πάει να κολήσει σε κανα πορτ μπαγκάζ...
[/κακός]

sniper
28/09/2011, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
Σε τούτο τον τόπο οδηγάμε όπως ζούμε. Ο καθένας στην κοσμάρα του και στ@ρχιδια μας οι υπόλοιποι. Για τους επαγγελματίες δε αυτό ισχύει επι 1000. Κατ' εμε αν κοιτάς τους καθρέφτες σου και έχεις αντίληψει του δρόμου μπορείς και να μην κλείνεις άλλους και να μην σε κλείνουν. Αλλα άμα τύχει και σε κλείσουν ή κλείσεις κάποιον ε δεν είναι και θέμα συζήτησεις. Το πρόβλημα είναι ο κυκλοθυμισμός, το στ αρχίδια μου και ο βασιλιας των δρόμων.
Αντίστοιχα κ τα αυτοκίνητα (που σα μαλακας έχω βρίσει ουκ ολίγες φορές) δεν μπορεί να έχουν συνέχεια το μυαλό τους σε εμάς για να τους μουτζώνουμε αμα δεν πάνε άκρη άκρη να περάσουμε. Μη γίνουμε και σαν τους ποδηλάτες που την έχουν δει ότι έχουν δικαίωμα να περνάνε όπου γουστάρουν, να πηγαίνουν μεσ τη μέση βράδυ γιατί είναι οικολόγοι και πράσινα άλογα...

Σεβασμός και ψυχραιμία και άντε και καμιά ληστεία...

ΥΓ. και στας ευρώπας βέβαια δεν έχω δει και τρελές διαφορές συμπεριφορών... Εκτός από την καγκούρικη διήθηση οι οδηγοί γενικώς στην κοσμάρα τους...

:bigcry:


Δεν σε ξέρω αλλά μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι.

:smokin:

Εχετλαίος
28/09/2011, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
...και στ@ρχιδια μας ...στ αρχίδια μου...


Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν σε ξέρω αλλά μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι

:cry:

manhunter
28/09/2011, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Συνεπως.. Δεν εχουν ολοι την ιδια αντιληψη των πραγμάτων. Σεβαστό?


Aπολύτως Φώτη.
Το θέμα ειναι ο αλληλοσεβασμός.
Δεν σε ενοχλώ (εγώ τουλάχιστον δεν μαρσάρω,κορνάρω κλπ), και θα παρακαλούσα να μην με ενοχλείς. Και εγω εχω βρεθει στην θεση του ''αργου'' (παντα αργος ειμαι αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα), και κανω τα παντα να μην ενοχλω. Δεν μιλαμε να παω να σκοτωθω για να περασει ο αλλος, αλλα να εχουμε και μετρο.

Απλα θα κλεισω, γιατι η συζητηση ειναι ατερμονη (sic) , όπως είχε πει και ο Βυρωνας, οτι ο πραγματικα γληγολος θα βρει τροπο να περασει. Απλα να χαμε να λεγαμε.

TROOPER
28/09/2011, 22:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν σε ξέρω αλλά μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι.

:smokin:

+1

kostas777
30/09/2011, 03:53
ευτυχώς οι περισσότεροι είναι OK.

πιο λίγοι οι βλαμένοι οδηγοί (γιατί την πατάνε λίγο παρακάτω και συνεχίζουν με το πόδι).

είτε οδηγούν γρήγορη μηχανή είτε οδηγούν αργή, υπάρχουν προφανώς και στις 2 περιπτώσεις.

και αυτοί που θα πιέσουν και θα χωθούν επικίνδυνα για να κερδίσουν 3 θέσεις στην ουρά.

και αυτοί με το σκούτερ που θα πάνε με ταχύτητα πεζού στην αριστερή και δεν θα κάνουν στην άκρη σαν να το κάνουν επίτηδες.

όποιος θέλει, μπορεί να είναι σωστός και συνεπώς σχετικά ασφαλής, ανεξάρτητα αν είναι ο αργός ή ο γρήγορος ή τι είδους μηχανή καβαλάει.

chriscrypton
30/09/2011, 05:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas777


όποιος θέλει, μπορεί να είναι σωστός και συνεπώς σχετικά ασφαλής, ανεξάρτητα αν είναι ο αργός ή ο γρήγορος ή τι είδους μηχανή καβαλάει.

:a013:

Ειναι θεμα παιδειας-οχι με την ευρυτερη εκπαιδευτικη της εννοια-αλλα παιδεια οδηγησης την οποια δεν την ενστερνιζεσαι απο κανενα βιβλιο & καμμια σχολη,κατα την αποψη μου. Ειναι θεμα αυτοσεβασμου,το ποσο αγαπας τη ζωη οποτε & δε θα την εκθεσεις σε κινδυνο.
Φυσικα στις μεγαλες πολεις ειναι δυσκολες οι καταστασεις αλλα αν μη τι αλλο προσαρμοζεσαι(στο βαθμο που μπορει ο καθενας..)

:wave2: