PDA

View Full Version : Εταιρίες παροχής web/voice και η ανάγκη τους για πελάτες.



Gandalf dr685sm
28/09/2011, 13:11
εδώ και καιρό ήθελα να κάνω μια σύνδεση για internet είτε σταθερή είτε web-connect, αντιμετώπισα τα παρακάτω.. τα λέω με ονόματα μιας και όποιος θέλει μπορεί να με διαψεύσει.

1. Εν αρχήν πήγα στην HOL για να κάνω νέα σύνδεση στο σπίτι μου , που είναι ΕΝΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ, ΕΝΤΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ. Αφού κάνω λοιπον κανονικά την αίτηση , φεύγω με το μήνυμα του υπαλλήλου οτι θα με καλέσουν για τα περαιτέρω (εγκαταστάσεις κτλ. ) .. Αντί αυτού με παίρνουν την επόμενη τηλέφωνο και με ενημερώνουν οτι δεν υπάρχει ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ ΒΡΟΓΧΟΥ στο δίκτυο και δεν μπορούν να προχωρήσουν , άρα ακυρώνουν την αίτηση, εκτός και αν κάνω πρώτα σύνδεση (αν βρώ) με τον ΟΤΕ και μετά αλλάξω κύκλωμα (DSLAM). Ωραίοι οι ιδιώτες πάροχοι.. δεν λέω.. με αλλουνού δίκτυο κάνουν δουλειά .. μηδέν υποδομές... πάμε παρακάτω.

2. Πάω σε OTESHOP και κάνω αίτηση νέας σύνδεσης , όπου με διαβεβαιωνουν για την διαθεσιμότητα ( !!!! ) και να περιμένω κλήση για ραντεβού τεχνικού. Αντί αυτού με καλεί τεχνικός μετά απο 3-4 μέρες ( !!!! ) και μου δηλώνει οτι είπαν και στην HOL. Δεν υπάρχει βρόγχος κεντρικός αλλά σύντομα θα έχουν καθώς έχει περάσει ενας χρόνος απο τότε που είχαν κάνει παραγγελία για αυτό ( !!!!! ) και σύντομα θα είχαν διότι θα έληγε η αίτηση στα κεντρικά (ΕΛΕΟΣ ΛΕΜΕ... ).

3. Πάρτε κύριε εσείς τηλέφωνο (!!! ) να μιλήσετε με τους τεχνικούς να σας πούν πότε θα έχει γίνει αυτή η τεχνική εργασία. Αίντε να τους πάρω λοιπόν... κλήση , στην κλήση ,... ώ κλήση .. και με πήρε μετά απο 15 μέρες ενας ευγενάστατος κύριος .. όντως... και μου αναφέρει οτι ο βρόγχος έχει όντως αποκατασταθεί και πλέον θα έρθουν για την σύνδεση και θέλουμε μπλα μπλα μπλα.. τα έγγραφα.. οκ?... ΟΚ!

4. Έρχεται ο τεχνκός τους λοιπόν και φεύγει άπραγος καθώς κατά τα λεγόμενα του η ρεγκλέτα στο ΚΑΦΑΟ είχε μόνο ενα σύνδεσμο ελεύθερο και αυτόν χαλασμένο!!!!! (ρε γμτ .. ούτε το δίκτυο τους δεν έχουν ιδέα τι γίνεται). Οπότε πρέπει να κάνουν εκ νέου παραγγελία με ΑΟΡΙΣΤΟ χρονικό ορίζοντα επιδιόρθωσης... Αυτο φυσικά οδηγεί και εμένα μετά απο ενα μήνα αναμονής στην ακύρωση της αίτησης και στο οτι πρέπει μάλλον να ξαναπάω στο ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ mobile web που έχουμε στην Ελλάδα.

5. Με το σκεπτικό οτι την καλύτερη κάλυψη την έχει η Vodafone όσον αφορά ταχύτητες και περιοχές, είπα να κάνω ενα πακετάκι καλό με tablet και να πάω στα 10GB /24 μήνες. Ξεκινάμε την αίτηση.. αλλά φεύ... το σύστημα τους πνέει τα λοίσθια και δεν κάνει νέες εγραφές λόγω προβλήματος λογισμικού. Και τις δύο φορές που προσπάθησα είτε απο VF SHOP είτε απο το ΠΛΑΙΣΙΟ.. τα ίδια ακριβώς με χαμένες 2-3 ώρες κάθε φορά ( !!!!! ). Σήμερα ήταν και η τελευταία φορά που πήγα καθώς η αίτηση μου πέρασε μεν, αλλά η έγκριση λόγω αδυναμίας λογισμικού θα γινόταν με fax ... οκ?... οκ!... περιμένω με το ρολόι 1 ώρα αλλά τίποτα απο έγκριση.. οπότε ακύρωση αίτησης και εκεί με πραγματικά τεταμένα νεύρα.

6. Επίσκεψη σε κατάστημα της Cosmote για να κάνω και πάλι προσπάθεια.. εκεί η πλήρης αδιαφορία απο το προσωπικό για εξυπηρέτηση , με χαλαρούς ρυθμούς ακόμα λές και είναι στο δημόσιο του 90. Αναμονή για 30 λεπτά χωρίς να κάνω κάτι και φυσικά με επιβαρρυμένο ακόμα το μυαλό απο αυτό το πράγμα που επικρατεί στις υπηρεσίες/εταιρίες τους, φεύγω... και γυρνάω στο γραφείο.

7. Ξανά μανά σήμερα λοιπόν μια αίτηση στον ΟΤΕ (ΕΚ ΝΕΟΥ) να δούμε τι γίνεται με εκείνη την ρεγκλέτα και πως ακριβώς μπορεί να γίνει ΜΙΑ ΓΑΜΗΜΕΝΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ, ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΝΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ, ΣΕ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΕ 40.000 ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ (Β.Π.)

Και μετά θέλουν πελάτες λέει .. έχουν οικονομικό πρόβλημα λέει κτλ... Πραγματικά μου είναι αδιανόητο να περιμένουν να τους δώσουμε χρήματα με τέτοιες υπηρεσίες. Άς μην είχα ανάγκη λόγω εργασίας και πραγματικά δεν θα έκανα ποτέ σύνδεση web. Το παρόν με τον ίδιο γλαφυρό τρόπο και χωρίς βωμολοχίες θα σταλεί και στην ΕΕΤΤ ώς καταγγελία.

Zid
28/09/2011, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
εδώ και καιρό ήθελα να κάνω μια σύνδεση για internet είτε σταθερή είτε web-connect, αντιμετώπισα τα παρακάτω.. τα λέω με ονόματα μιας και όποιος θέλει μπορεί να με διαψεύσει.

1. Εν αρχήν πήγα στην HOL για να κάνω νέα σύνδεση στο σπίτι μου , που είναι ΕΝΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ, ΕΝΤΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ. Αφού κάνω λοιπον κανονικά την αίτηση , φεύγω με το μήνυμα του υπαλλήλου οτι θα με καλέσουν για τα περαιτέρω (εγκαταστάσεις κτλ. ) .. Αντί αυτού με παίρνουν την επόμενη τηλέφωνο και με ενημερώνουν οτι δεν υπάρχει ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ ΒΡΟΓΧΟΥ στο δίκτυο και δεν μπορούν να προχωρήσουν , άρα ακυρώνουν την αίτηση, εκτός και αν κάνω πρώτα σύνδεση (αν βρώ) με τον ΟΤΕ και μετά αλλάξω κύκλωμα (DSLAM). Ωραίοι οι ιδιώτες πάροχοι.. δεν λέω.. με αλλουνού δίκτυο κάνουν δουλειά .. μηδέν υποδομές... πάμε παρακάτω.

2. Πάω σε OTESHOP και κάνω αίτηση νέας σύνδεσης , όπου με διαβεβαιωνουν για την διαθεσιμότητα ( !!!! ) και να περιμένω κλήση για ραντεβού τεχνικού. Αντί αυτού με καλεί τεχνικός μετά απο 3-4 μέρες ( !!!! ) και μου δηλώνει οτι είπαν και στην HOL. Δεν υπάρχει βρόγχος κεντρικός αλλά σύντομα θα έχουν καθώς έχει περάσει ενας χρόνος απο τότε που είχαν κάνει παραγγελία για αυτό ( !!!!! ) και σύντομα θα είχαν διότι θα έληγε η αίτηση στα κεντρικά (ΕΛΕΟΣ ΛΕΜΕ... ).

3. Πάρτε κύριε εσείς τηλέφωνο (!!! ) να μιλήσετε με τους τεχνικούς να σας πούν πότε θα έχει γίνει αυτή η τεχνική εργασία. Αίντε να τους πάρω λοιπόν... κλήση , στην κλήση ,... ώ κλήση .. και με πήρε μετά απο 15 μέρες ενας ευγενάστατος κύριος .. όντως... και μου αναφέρει οτι ο βρόγχος έχει όντως αποκατασταθεί και πλέον θα έρθουν για την σύνδεση και θέλουμε μπλα μπλα μπλα.. τα έγγραφα.. οκ?... ΟΚ!

4. Έρχεται ο τεχνκός τους λοιπόν και φεύγει άπραγος καθώς κατά τα λεγόμενα του η ρεγκλέτα στο ΚΑΦΑΟ είχε μόνο ενα σύνδεσμο ελεύθερο και αυτόν χαλασμένο!!!!! (ρε γμτ .. ούτε το δίκτυο τους δεν έχουν ιδέα τι γίνεται). Οπότε πρέπει να κάνουν εκ νέου παραγγελία με ΑΟΡΙΣΤΟ χρονικό ορίζοντα επιδιόρθωσης... Αυτο φυσικά οδηγεί και εμένα μετά απο ενα μήνα αναμονής στην ακύρωση της αίτησης και στο οτι πρέπει μάλλον να ξαναπάω στο ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ mobile web που έχουμε στην Ελλάδα.

5. Με το σκεπτικό οτι την καλύτερη κάλυψη την έχει η Vodafone όσον αφορά ταχύτητες και περιοχές, είπα να κάνω ενα πακετάκι καλό με tablet και να πάω στα 10GB /24 μήνες. Ξεκινάμε την αίτηση.. αλλά φεύ... το σύστημα τους πνέει τα λοίσθια και δεν κάνει νέες εγραφές λόγω προβλήματος λογισμικού. Και τις δύο φορές που προσπάθησα είτε απο VF SHOP είτε απο το ΠΛΑΙΣΙΟ.. τα ίδια ακριβώς με χαμένες 2-3 ώρες κάθε φορά ( !!!!! ). Σήμερα ήταν και η τελευταία φορά που πήγα καθώς η αίτηση μου πέρασε μεν, αλλά η έγκριση λόγω αδυναμίας λογισμικού θα γινόταν με fax ... οκ?... οκ!... περιμένω με το ρολόι 1 ώρα αλλά τίποτα απο έγκριση.. οπότε ακύρωση αίτησης και εκεί με πραγματικά τεταμένα νεύρα.

6. Επίσκεψη σε κατάστημα της Cosmote για να κάνω και πάλι προσπάθεια.. εκεί η πλήρης αδιαφορία απο το προσωπικό για εξυπηρέτηση , με χαλαρούς ρυθμούς ακόμα λές και είναι στο δημόσιο του 90. Αναμονή για 30 λεπτά χωρίς να κάνω κάτι και φυσικά με επιβαρρυμένο ακόμα το μυαλό απο αυτό το πράγμα που επικρατεί στις υπηρεσίες/εταιρίες τους, φεύγω... και γυρνάω στο γραφείο.

7. Ξανά μανά σήμερα λοιπόν μια αίτηση στον ΟΤΕ (ΕΚ ΝΕΟΥ) να δούμε τι γίνεται με εκείνη την ρεγκλέτα και πως ακριβώς μπορεί να γίνει ΜΙΑ ΓΑΜΗΜΕΝΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ, ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΝΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ, ΣΕ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΕ 40.000 ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ (Β.Π.)

Και μετά θέλουν πελάτες λέει .. έχουν οικονομικό πρόβλημα λέει κτλ... Πραγματικά μου είναι αδιανόητο να περιμένουν να τους δώσουμε χρήματα με τέτοιες υπηρεσίες. Άς μην είχα ανάγκη λόγω εργασίας και πραγματικά δεν θα έκανα ποτέ σύνδεση web. Το παρόν με τον ίδιο γλαφυρό τρόπο και χωρίς βωμολοχίες θα σταλεί και στην ΕΕΤΤ ώς καταγγελία.

Nταξει το κόστος της ρεκλέτας ειναι απλά γελοιο!! οπως και το πατσάρισμα με κρονε παλι απλο και ευκολο απλά η γραφειοκρατία καλά κρατεί!!
Εμένα ηρθε η ΔΕΗ να κοψει τα κλαδια για να μην ακουμπανε στα καλωδια και μου κοψαν και το καλωδιο του τηλεφωνου ετσι εμεινα 2 βδομαδες χωρις τηλ οπου πληρωνα παγιο κανονικά!!

sniper
28/09/2011, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
εδώ και καιρό ήθελα να κάνω μια σύνδεση για internet είτε σταθερή είτε web-connect, αντιμετώπισα τα παρακάτω.. ....

Εγώ που έκανα μεταφορά ενεργού βρόγχου εναλλακτικού σε ανενεργό βρόγχο ΟΤΕ, μια χαρά πήγαν όλα..

Κάνε κανένα ευχέλαιο αν πιστεύεις στα Ιουδαϊκά ηθη κι έθιμα ή τίποτα βουντού..

Anty12
28/09/2011, 14:06
Πόσο μακριά είσαι (σε απόσταση) από την Άνοιξη ....???? (της Αττικής εεε...)...


edit: στείλε μου ένα πμ να σου πω.....:winka:

Gandalf dr685sm
28/09/2011, 14:28
το κέντρο παροχής για μένα είναι της Εκάλης φίλε που δεν έχει απόσταση πάνω απο 2-3ΚΜ.. Η Άνοιξη αντίστοιχα είναι ίδια απόσταση.

Νίκο.. ο βρόγχος σε μένα , δεν υπήρχε καν.. οχι απενεργοποιημένος.. ούτε καν υπήρχε!!!

Anty12
28/09/2011, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
το κέντρο παροχής για μένα είναι της Εκάλης φίλε που δεν έχει απόσταση πάνω απο 2-3ΚΜ.. Η Άνοιξη αντίστοιχα είναι ίδια απόσταση.

Νίκο.. ο βρόγχος σε μένα , δεν υπήρχε καν.. οχι απενεργοποιημένος.. ούτε καν υπήρχε!!!


Λοιπόν….

Αφού τεχνικός του ΟΤΕ σου απάντησε ότι υπάρχει πρόβλημα στο ΚΑΦΑΟ, αυτό συνεπάγεται ότι δίκτυο υπάρχει στην περιοχή σου.

Τι κάνεις:

Πάρε τον αριθμό από κάποιο γείτονα ή μαγαζί δίπλα σε σένα και έχε τον μαζί σου (αν είναι λογαριασμός ακόμα καλύτερα).Πας στο ΟΤΕ που ανήκεις και ζητάς να σου πούνε γιατί δεν σου δίνουν γραμμή?

Αν σου απαντήσουν ότι δεν έχουμε ελεύθερα ζευγάρια (βρόχους) στην περιοχή, ζητάς αυτό να σου το γράψουν επίσημα, και ΑΠΑΙΤΕΙΣ αριθμό πρωτοκόλλου, γιατί έχεις σκοπό να το χρησιμοποιήσεις για καταγγελία στη ΕΕΕΤ …..

Σε πιθανή αντίρησση ή σούπα-μούπες, ζητάς άμεσα να δεις τον προϊστάμενο, όπου του εξηγείς ότι έχεις πρόβλημα με το παιδί, και η πρόσβαση στο νετ σου είναι απαραίτητη για να ελέγχεις από την δουλειά την γυναίκα που το φροντίζει για ασφάλεια κλπ
Του ζητάς (του προϊστάμενου) να ελέγξει στον ΠΡΟΜΗΘΕΑ την αίτηση σου, και παράλληλα δίνοντας το-τα τηλέφωνα του γείτονα, του ζητάς να κοιτάξει αν στην περιοχή υπάρχει κανένα “ ξεχασμένο” και ελεύθερο ζευγάρι/βρόχος.

Κατά 99% θα σου βρει (πάντα κρατάνε καβάτζες για ημέτερους ή για έκτακτες ανάγκες – μη σκάσει κάνας ξάδερφος βουλευτή κλπ στην γειτονιά)


Με τα παραπάνω, το πιθανότερο είναι την άλλη βδομάδα να έχεις τλφ.
Κρατάς 1-2 μήνες τον ΟΤΕ, και μετά (αν θες) πας σε πάροχο.

Κάνε αυτά ......και βλέπουμε :beer:

DimChios
28/09/2011, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Λοιπόν….

Αφού τεχνικός του ΟΤΕ σου απάντησε ότι υπάρχει πρόβλημα στο ΚΑΦΑΟ, αυτό συνεπάγεται ότι δίκτυο υπάρχει στην περιοχή σου.

Τι κάνεις:

Πάρε τον αριθμό από κάποιο γείτονα ή μαγαζί δίπλα σε σένα και έχε τον μαζί σου (αν είναι λογαριασμός ακόμα καλύτερα).Πας στο ΟΤΕ που ανήκεις και ζητάς να σου πούνε γιατί δεν σου δίνουν γραμμή?

Αν σου απαντήσουν ότι δεν έχουμε ελεύθερα ζευγάρια (βρόχους) στην περιοχή, ζητάς αυτό να σου το γράψουν επίσημα, και ΑΠΑΙΤΕΙΣ αριθμό πρωτοκόλλου, γιατί έχεις σκοπό να το χρησιμοποιήσεις για καταγγελία στη ΕΕΕΤ …..

Σε πιθανή αντίρησση ή σούπα-μούπες, ζητάς άμεσα να δεις τον προϊστάμενο, όπου του εξηγείς ότι έχεις πρόβλημα με το παιδί, και η πρόσβαση στο νετ σου είναι απαραίτητη για να ελέγχεις από την δουλειά την γυναίκα που το φροντίζει για ασφάλεια κλπ
Του ζητάς (του προϊστάμενου) να ελέγξει στον ΠΡΟΜΗΘΕΑ την αίτηση σου, και παράλληλα δίνοντας το-τα τηλέφωνα του γείτονα, του ζητάς να κοιτάξει αν στην περιοχή υπάρχει κανένα “ ξεχασμένο” και ελεύθερο ζευγάρι/βρόχος.

Κατά 99% θα σου βρει (πάντα κρατάνε καβάτζες για υμέτερους ή για έκτακτες ανάγκες – μη σκάσει κάνας ξάδερφος βουλευτή κλπ στην γειτονιά)


Με τα παραπάνω, το πιθανότερο είναι την άλλη βδομάδα να έχεις τλφ.
Κρατάς 1-2 μήνες τον ΟΤΕ, και μετά (αν θες) πας σε πάροχο.

Κάνε αυτά ......και βλέπουμε :beer:


ετσι ρε μαμημενο moto....γερα ρε!!!

:a23: :a23:


Αντυ, ωραιος! :beer: :beer: :beer:

ktmakis
28/09/2011, 15:44
Bάλε Hellas-sat ρε φίλε να φάμε και εμείς ψωμάκι......:lol:

perastikos
28/09/2011, 17:37
Εσύ το έστειλες στο tromaktiko?
http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/09/voiceweb.html

Στείλε και την απάντηση του Anty12 :p

Ichigo
28/09/2011, 19:07
@Gandalf dr685sm

Αυτό που σου λένε και ΟΤΕ και HOL ότι δεν υπάρχει βρόχος διαθέσιμος προφανώς έχει να κάνει με έλλειψη κεντρικών ζευγών δηλαδή από το Αστικό Κέντρο περιοχής σου μέχρι και το KV (Kabel Verzweiger ΚΑ ΦΑΟΥ). Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να επέμβει τρίτος δηλαδή ΕΡΓΟΛΑΒΟΣ ώστε να περάσει νέα καλώδια και αυτό σημάινει πάρα μα πάρα πολύ χρόνο. Ο ΟΤΕ έχει φοβερά μεγάλες ελλείψεις πλέον σε προσωπικό και αυτό μη σου φαίνεται παράξενο! Τηλέφωνο σταθερό έχεις ή πρόκειται για καινούρια γραμμή; Αν πρόκειται για καινούρια συνδεση υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί να πληρώσεις και μεγάλα έξοδα για αυτό αν μιλάμε για μεγάλη απόσταση από το κοντινότερο KV. Σε ποια περιοχή είσαι; Επίσης κάνε και αυτό που προτείνει ο Anty12 στο κοντινότερο OTESHOP.

Εν τέλει άνθρωπος που ασχολείσαι με πληροφορική γιατί πας να κάνεις αίτηση για 3g ιντερνετ σε κατάστημα όταν μπορείς άνετα να την κάνεις Online από το site της εταιρείας και να έρθει ο εξοπλισμός όπου θες εσύ με courier; :confused: :wave2:

ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΡΟΓΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΒΡΟΧΟΣ :p :p

Anty12
28/09/2011, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos

Στείλε και την απάντηση του Anty12 :p

Θα προτιμούσα να μην το κάνει..

Zid
28/09/2011, 23:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ichigo
@Gandalf dr685sm

Αυτό που σου λένε και ΟΤΕ και HOL ότι δεν υπάρχει βρόχος διαθέσιμος προφανώς έχει να κάνει με έλλειψη κεντρικών ζευγών δηλαδή από το Αστικό Κέντρο περιοχής σου μέχρι και το KV (Kabel Verzweiger ΚΑ ΦΑΟΥ). Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να επέμβει τρίτος δηλαδή ΕΡΓΟΛΑΒΟΣ ώστε να περάσει νέα καλώδια και αυτό σημάινει πάρα μα πάρα πολύ χρόνο.


Ο τεχνικός του είπε η τελευταία αναμονή στη ρεκλέτα ειναι χαλασμένη άρα έχει διαθέσιμο να καρφώσει πάνω ...απλά απ οτι φαίνεται και ειμαι σχεδον βέβαιος κατά 99% οτι απλά βαριέται να ξεκαρφώσει ολα τα καλωδια και να αλλάξει τη ρεκλέτα... με μια καινούργια .. και να τα ξανακαρφώσει ενα ενα..


Παιδιά.. μη το ψάχνετε το απλό το κάνουν δύσκολο...

Πάντως αν δε σπάσεις τα @@ σου δε θα βγάλεις άκρη...

Anty12
28/09/2011, 23:29
Μάγκες ....ας κρατήσουμε το θρεντ καθαρό ....γιατί από δω και πέρα θα το χρειαστεί πολύς κόσμος...ειδικά με τόσο κόσμο που μετακινείται προς επαρχία πια..

ήδη μέσα σε λιγότερο από 10 ποσταρίσματα, υπάρχουν πάρα πολλές ανακρίβειες και λάθη

μπορεί πραγματικά να μην έχουν ελεύθερα ζευγάρια, να είναι όλη η περιοχή πάνω σε PCM, και γιαυτό να μην δίνουν νέες καθαρές γραμμές για γρήγορο ίντερνετ....

θα πάει στον ΟΤΕ, και θα του βρουν μία καθαρή, ή το πολύ πολύ θα βρουν στην διπλανή πολυκατοικία καμιά γριά με μόνο "φωνή" και καθαρή γραμμή....θα βάλουν αυτήν πάνω στο PCM και θα δώσουν της γριάς στον Μάγο .....

Ichigo
28/09/2011, 23:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Ο τεχνικός του είπε η τελευταία αναμονή στη ρεκλέτα ειναι χαλασμένη άρα έχει διαθέσιμο να καρφώσει πάνω ...απλά απ οτι φαίνεται και ειμαι σχεδον βέβαιος κατά 99% οτι απλά βαριέται να ξεκαρφώσει ολα τα καλωδια και να αλλάξει τη ρεκλέτα... με μια καινούργια .. και να τα ξανακαρφώσει ενα ενα..


Παιδιά.. μη το ψάχνετε το απλό το κάνουν δύσκολο...

Πάντως αν δε σπάσεις τα @@ σου δε θα βγάλεις άκρη...

Ωπ σωστός! Μιλάμε για ακραίο τότε. BOX η KV όμως; Συνήθως BOX κλπ αν θέλουν αλλαγή τοποθετούνται και πάλι απο εργολάβο όμως οπότε πάλι καθυστέρηση :sick: .

LogOutGoRide
29/09/2011, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Μάγκες ....ας κρατήσουμε το θρεντ καθαρό ....γιατί από δω και πέρα θα το χρειαστεί πολύς κόσμος...ειδικά με τόσο κόσμο που μετακινείται προς επαρχία πια..

ήδη μέσα σε λιγότερο από 10 ποσταρίσματα, υπάρχουν πάρα πολλές ανακρίβειες και λάθη



Τι πρόβλημα έχει η επαρχία με τα τηλέφωνα και το internet :confused:

Gandalf dr685sm
29/09/2011, 09:25
Anty12...ευχαριστώ φίλε.. θα το δοκιμάσω.

Ichigo,

η σύνδεση που θέλω να κάνω θέλω να έχει και πακέτο το tablet pc που ζητάω, σε κάποιο διακανονονισμό που δεν γίνεται δυστυχώς απο το online μενού τους. Δεν είναι κάτι απλό δηλαδή. Χώρια που δεν ρισκάρω να μου φέρει courier κάποιο tablet pc που στην πορεία γίνεται κουδουνίστρα απο το κούνημα πάνω στο μηχανάκι (έχει συμβεί πολλές φορές).

και για το βρόχος έχεις δίκιο... δεν ήξερα οτι λέγεται έτσι.. αλλά στην ουσία , βρόγχος έγινε..:p

Anty12
29/09/2011, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από LogOutGoRide
Τι πρόβλημα έχει η επαρχία με τα τηλέφωνα και το internet :confused:

Δεν είπα ότι έχει πρόβλημα....λέω ότι πολύς κόσμος ΘΑ μετακινηθεί προς την επαρχία, και τα δίκτυα ίσως να μην μπορούν να τους εξυπηρετήσουν

schumifer
29/09/2011, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Δεν είπα ότι έχει πρόβλημα....λέω ότι πολύς κόσμος ΘΑ μετακινηθεί προς την επαρχία,

Πώς το βλέπεις αυτό να γίνεται? Από τα τεράστια κονδύλια για την αποκέντρωση?

kalgeorge
29/09/2011, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Δεν είπα ότι έχει πρόβλημα....λέω ότι πολύς κόσμος ΘΑ μετακινηθεί προς την επαρχία, και τα δίκτυα ίσως να μην μπορούν να τους εξυπηρετήσουν

γενικα υπαρχει προβλημα με την επαρχια...οντως...
ουτε γραμμες, ουτε πολλοι παροχοι, και μη μιλησω για τιμες....

kalgeorge
29/09/2011, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumifer
Πώς το βλέπεις αυτό να γίνεται? Από τα τεράστια κονδύλια για την αποκέντρωση?



ισως δεν εχεις προσεξει αλλα ήδη εχει γινει αποκεντρωση σε αρκετα καλο βαθμο.

demianius
29/09/2011, 11:50
Δυστηχως μεγαλο κομματι των BΠ ειναι ακομα με γραμμες PCM Gandalf...

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι απλα να δεις σε ποιο Τηλεπικοινωνιακο Κεντρο (Τ/Κ) πεφτει/εξυπηρετει την περιοχη σου και να πρηξεις τους ΟΤΕτζηδες οπως σου περιεγραψε και ο Anty12.

Ichigo
29/09/2011, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12


θα πάει στον ΟΤΕ, και θα του βρουν μία καθαρή, ή το πολύ πολύ θα βρουν στην διπλανή πολυκατοικία καμιά γριά με μόνο "φωνή" και καθαρή γραμμή....θα βάλουν αυτήν πάνω στο PCM και θα δώσουν της γριάς στον Μάγο .....

Αυτό είνα παρατυπία όμως! :nono:
Επίσης συνδέσεις πάνω απο PCM γενικότερα δεν εγκρίνονται πια για αυτό και η τόση καθυστέρηση. Γϊνεται ενίσχυση δικτύου πλέον όπου χρειάζεται
:winka:

gasto
29/09/2011, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Nταξει το κόστος της ρεκλέτας ειναι απλά γελοιο!! οπως και το πατσάρισμα με κρονε παλι απλο και ευκολο απλά η γραφειοκρατία καλά κρατεί!!
Εμένα ηρθε η ΔΕΗ να κοψει τα κλαδια για να μην ακουμπανε στα καλωδια και μου κοψαν και το καλωδιο του τηλεφωνου ετσι εμεινα 2 βδομαδες χωρις τηλ οπου πληρωνα παγιο κανονικά!!
Επρεπε να ζητησεις απο τον οτε να σου κανει πιστωση.

OldMan
29/09/2011, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
πάντα κρατάνε καβάτζες για ημέτερους
Για να το γράφεις με "η" ΠροεδρΑ, κάτι θα ξέρεις ...:winka:

Anty12
29/09/2011, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Για να το γράφεις με "η" ΠροεδρΑ, κάτι θα ξέρεις ...:winka:

Ο μάγος δικό μας παιδί δεν είναι....???? :D

Anty12
29/09/2011, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ichigo
Αυτό είνα παρατυπία όμως! :nono:
Επίσης συνδέσεις πάνω απο PCM γενικότερα δεν εγκρίνονται πια για αυτό και η τόση καθυστέρηση. Γϊνεται ενίσχυση δικτύου πλέον όπου χρειάζεται
:winka:

Αυτό είναι καρα-παρανομία του πΟΤΕ γιατί εισέπραττε δύο και τρία πάγια για μια γραμμή χαλκού.....:mad:

Gandalf dr685sm
29/09/2011, 15:34
H περιοχή δεν είναι πάνω απο PCM.. είναι δεκάδες τα σπίτια που έχουν δίπλα, παραπέρα.. ακόμα και το μαγαζί της μητέρας μου έχει web access που είναι σχεδόν απέναντι (δυστυχώς δεν μπορώ να βάλω ασύρματο διότι ο χώρος δεν ευννοεί συν το οτι θα έχω μεγάλες απώλειες σηματος αφού ενδιάμεσα απο το κατάστημα και το σπίτι μεσολαβούν καμιά 50αρια μέτρα και δύο κολώνες της ΔΕΗ με τα αντίστοιχα καλώδια τους + ενα τεράστιο πεύκο. Full noise απο όσο είχα μετρήσει με το air magnet... όλα του γάμου δύσκολα...:mad:

Anty12
29/09/2011, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
H περιοχή δεν είναι πάνω απο PCM.. είναι δεκάδες τα σπίτια που έχουν δίπλα, παραπέρα.. ακόμα και το μαγαζί της μητέρας μου έχει web

Στο δικό μου σπίτι ήμουν σε PCM....στο διπλανό ακριβώς διαμέρισμα η γριά δεν ήταν.....πολυκατοικία με 15 διαμερίσματα...

Ichigo
29/09/2011, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Αυτό είναι καρα-παρανομία του πΟΤΕ γιατί εισέπραττε δύο και τρία πάγια για μια γραμμή χαλκού.....:mad:

Nope! Το PCM μπήκε σε εποχές όπου η ζήτηση για τηλεφωνία ήταν πάρα πολύ μεγάλη οπότε έπρεπε ο ΟΤΕ να καλύψει τη ζήτηση. Έδωσε κοστοστρεφείς αλλά και αξιόπιστες λύσεις με υποστήριξη ψηφιακών ευκολιών κάποιες φορές αλλά τώρα πλέον είναι παροχημένο. Μετά ήρθε το ADSL. Τεχνικά επιτρέπει μέχρι και 4 τηλεφωνικές γραμμές να λειτουργήσουν μέσα από την ίδια διεπαφή. Γενικότερα πάντως ξυλώνονται τα τελευταία χρόνια και γίνεται αντικατάσταση με χαλκό.

Gandalf dr685sm
30/09/2011, 09:49
Anty12..

Σε μια περιοχή όπως είναι εκέι που μένω, νεόκτιση με δεκάδες σπίτια μέσα στην τελευταία πενταετία μόνο, αμφιβάλλω οτι θα είναι πάνω απο PCM.. ειδικά όταν το ΚΑΦΑΟ είναι καινούριο (πήγα και το είδα σήμερα το πρωί απο περιέργεια). Αλλά και πάλι.. ΟΤΕ είναι αυτός.. ποτέ δεν ξέρεις..

Πάρτε και ενα για να θυμόμαστε γιατί μιλάμε έτσι;

ΑΜΑΝ ΚΑΙ ΟΤΕ.

http://www.youtube.com/watch?v=kyvn9r25tD0

Anty12
30/09/2011, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Anty12..

Σε μια περιοχή όπως είναι εκέι που μένω, νεόκτιση με δεκάδες σπίτια μέσα στην τελευταία πενταετία μόνο, αμφιβάλλω οτι θα είναι πάνω απο PCM.. ειδικά όταν το ΚΑΦΑΟ είναι καινούριο (πήγα και το είδα σήμερα το πρωί απο περιέργεια). Αλλά και πάλι.. ΟΤΕ είναι αυτός.. ποτέ δεν ξέρεις..



Αν μένεις σε πολυκατοικία, κατέβα στην είσοδο (στο εσκαλίτ), και εκεί που είναι η είσοδος του καλωδίου του ΟΤΕ , δες αν υπάρχει ένα γκρι κουτί, σε μέγεθος περίπου Α4 , που γράφει την μαγική λέξη "INTPAKOM" επάνω...(μπορεί να γράφει και ΜΑΡΑΚ)....

αλλιώς δες αν μπορείς σε καμιά πολ/κια δίπλα...

το νεόκτιστη δεν λέει τίποτε....με την πείνα και τις περικοπές σε λίγο θα στέλνουμε περιστέρια αντί για sms.......