PDA

View Full Version : Honda VTR 1000 Firestorm προβλημα με καταωαλωση



Psychoduke
28/09/2011, 16:07
Καλησπερα,

Ειπα να ποσταρω γιατι ειδα πως μερικα μελη ειχαν-εχουν αυτην την μηχανη και μηπως εχουν καποια λυση στο προβλημα μου.
Συγκεκριμενα αγορασαπριν λιγες μερες το μοντελο του 2000.Λοιπον το προβλημα του ειναι ενα και πολυ σημαντικο πλεον στις μερες μας λογω τιμης βενζινης.Εχοντας στο παρελθον περασει απο zx4,zx6,zx7,zx9 και zx10,γνωριζω περιπου την αυτονομια με ενα 10ευρω σε ss/touring μηχανες.Το μηχανακι φοραει 2 ελευθερα τελικα και ειχε φιλτρο KN.πριν το παω για ρυθμισμα καρμπυραττερ και βαλβιδων,η μηχανη καταναλωνε 10ε (6,5 λιτρα) στα 20 χιλιομετρα:eyepop: :confused: :dizzy: .Επισης η μηχανη δουλευε ομορφα και στρωτα εως τις 7κ,μετα εδειχνε φοβερη αδυναμια να ανεβασει εως τις 10 και φυσικα δεν ειχε κανα νοημα μετα τις 7 αφου δεν εδινε καθολου.
Ο μαστορας λοιπον,μου καθαρισε καρμπυραττερ,μου αλλαξε μπουζι που ηταν καταμαυρα και μου εβγαλε το ΚΝ καθως ειπε πως τα ελευθερα σε αυτο το μηχανακι φιλτρα δε το βοηθανε καθολου και εβαλε το μαμα.μαμα ζιγκλερ κτλ.Οι βαλβιδες ειπε πως ηταν αρυθμιστες.Δοκιμαζοντας το τις επομενες μερες,η αυτονομια του 10ευρου ανεβηκε απο 20 χιλιομετρα στα 40 ακριβως με ιδια χρηση.το κομπιασμα που ειχε στις 7000 ανεβηκε στις 8 και μολις φτασει στις 9 ξαναανοιγει ομαλα εως τις 10.Θεωροντας οτι 40 χλμ νορμαλ οδηγησης παλι δεν ειναι λογικο,ξαναπηγα στο μαστορα και μου ειπε πως φταινε οι εξατμισεις μαλλον κτλ κτλ.Ρωτοντας μεσα στην Honda που απαντησαν πως με 10ε το μηχανακι αυτο βγαζει 80χιλιομετρα γρηγορης οδηγησης και δεν εχει σχεση η εξατμιση(κατι το ποιο γνωριζω απο αλλες μηχανες που ειχα)
Γνωριζει κανεις πλεον τι μπορει να συμβαινει?Το μοτερ δεν εχει κανενα προβλημα απολυτως.Αναθυμιασεις βενζινης σα να εχανε δεν υπαρχουν.Ο λογος που το πηρα ειναι αποκλειστικα για αραια ταξιδακια αλλα με τετοια καταναλωση ουτε καν λογος

andgeo
28/09/2011, 16:35
Ούτε Dragster να ήταν ... 6.5 lt /20 Km => 32.5 lt /100km και στο πήγε στα διπλά και η μαμά honda είπε ότι κάνει 6.5 lt / 80 Km . Honda ρε θυγατρική της BP !!!
Φίλε μου μόνο εντάξυ δεν ακούγεται αυτό το μοτέρ αν η διαρροή δεν είναι εξωτερική !!!

nassosxlvbros
28/09/2011, 17:13
Πάντα τα Honda ψιλοκαίγανε ελαφρά,αλλά άλλο ψιλοκαίω και άλλο καίει τον άμπακο...πρέπει να τσεκάρεις όλο το σύστημα τροφοδοσίας /ανάφλεξης αν λειτουργεί σωστά...είπαμε να καίει αλλά όχι κι έτσι....:beer:

gaz6
28/09/2011, 17:48
Κατ' αρχήν δεν έχει νόημα η μέτρηση της κατανάλωσης σε σχέση με χρήματα. Πριν 5 χρόνια 10 € έβγαζαν διπλά και παραπάνω χλμ.
Αυτό που σου είπε ο μάστορας για το φίλτρο ισχύει. Το ΚΝ μόνο προβλήματα δημιουργεί.

Αφού το πρόβλημα σου είναι στις ψηλές πιθανότατα χρειάζεσαι μεγαλύτερα ζιγκλέρ για να δουλέψει με πολύ ελευθερα τελικά.

Τσέκαρε επίσης αφού είχε αλλαγμένα ζιγκλέρ αν είχε πάνω κιτάκι της dynojet. Η τοποθέτηση τέτοιου προέβλεπε μια επιπλέον τρύπα στο slide. Θα πρέπει να μπαλωθεί.

Επίσης μάθε και τι βελόνες έχει πάνω αν και δεν επηρεάζει η θέση της βελόνας σε τόσο ψηλές στροφές.

Ότι άλλο χρειαστείς ρώτα..

DrBig
28/09/2011, 17:49
Πηγαινε κανε μια δυναμομετρηση με καυσαναλυση σε δυναμομετρο με φρενο. Παρε καμπυλες ροπης ισχυος και οπωσδηποτε ΚΑΙ AFR.
Κανε δυο περασματα, ενα με σιγα ανοιγομενο γκαζι και ενα με γρηγορα, με μεγαλη σχεση στο κιβωτιο.
Αυτα θα σου δωσουν μια ιδεα τι γινεται στα διαφορα κυκλωματα των καρμπυρατερ.
Θα στοιχισει κανα 50κο.

Psychoduke
28/09/2011, 17:57
τα ζιγκλερ ειναι μαμα(ετσι ειπε).δεν εχει κιτακι.επειδη ολη η υποθεση βρωμαει αποκλειστικα τροφοδοσια,εχω την εντυπωση πως ο μαστορας ουτε καν παιζει να τα ανοιξε.ρελαντι εχω στις 1500.μου κανει εντυπωση πως ρελαντι κουδουναει πολυ,ξερω ειναι V αλλα η εμπειρια μου δειχνει πως δεν ταιζετε σωστα και του προκαλει...ασταθεια.τωρα σε διαδικασια δυναμομετρου δε θελω να μπω.μαλλον θα κατσω να τα ανοιξω μονος τα καρμπ,να δω αν οντως καθαριστικανε ,να βγαλω ζιγκλερ να δω νουμερα και απο κει και περα να παει να ρυθμιστει καπου πιο σοβαρα με υποπιεσεις κτλ.Αναρωτιεμε αν η τρομπα εχει μεριδιο ευθηνης,(βουλωμενη/βραχυκυκλωμενη)γιατι το να μη τραβαει και στις ψηλες αρκετες φορες ειναι και τρομπα.ευχαριστω οσους απαντησανε

gaz6
28/09/2011, 18:02
Δεν έχει τρόμπα βενζίνης το vtr. Τα μαμά ζιγκλέρ είναι 175 178. Καλές δουλειές

bros_pgm
29/09/2011, 18:09
1ον: Κατέβασε το ρελαντι στις 1100 στροφές (το manual λέει 1100 - 1300)
2ον: Πήγαινε σε κάποιον καλό μάστορα κατά προτίμηση εξουσιοδοτημένο να ελέγξει - ρυθμίσει σωστά τα καρμπυρατέρ. Αυτό που σου είπε ο "μάστορας" για τις εξατμίσεις είναι μπούρδα! Το μηχανάκι τραβάει βενζίνη από τά καρμπυρατέρ και όχι από τις εξατμίσεις πες του (αν και θα σου πρότεινα να μην ξαναπατήσεις εκεί).
Αν το μηχανάκι γίνει "μαμά" στην τροφοδοσία και είναι ρυθμισμένο σωστά (βαλβίδες - συγχρονισμός καρμπυρατέρ) τότε με νορμάλ οδήγηση πρέπει να σου καίει περίπου 7λτ/100χλμ.
Έχω VTR 8 χρόνια και η κατανάλωσή του έχει κυμανθεί απο 5,8λτ/100χλμ ("μαμά" με πολύ χαλαρούς ρυθμούς) έως 10λτ/100χλμ (με 198-200 ζιγκλέρ - βελόνες - φίλτρο και "τάπα")

Καλή τύχη και ότι άλλο θες ρώτα.

Psychoduke
24/10/2011, 20:04
Φιλοι μου εδω και μια εβδομαδα πηγα αλλου την μηχανη για ελεγχο.Ο ανθρωπος εκει με το που το καβαλησε μου ειπε πως το μοτερ ειναι ασυχρονιστο.Την επομενη μερα με πηρε τηλ και μου ειπε πως η μηχανη ειναι ετοιμη και πως ειχε χασει τα σημαδια της στο χρονισμο μαλλον επειδη πηδηξε δοντι στη καδενα λογω του προβληματος που δημιουργηται σε αυτο το μοντελο συνηθως.Καρμπυραττερ δεν κοιταξε γιατι μου πε πως η μηχανη τωρα δουλευει σωστα και πως το προβλημα της καταναλωσης θα εχει λυθει.Οντως η μηχανη με το που την ακουσα ειχε τελειως διαφορετικο ηχο και πλεον ανοιγει δυνατα και απροβληματιστα σε ολες τις στροφες σε συγκριση με πριν που κομπιαζε/μπερδευε.Ειπα λοιπον πως τωρα αφου δουλευει σωστα θα μειωθει και η καταναλωση.Αδικα ομως.Εχοντας Κυκλοφορησει την μηχανη αυτες τις μερες ειδα πως δυστηχως η καταναλωση μειωθηκε της ταξεως του 20% περιπου.Αναφορικα εκαψε 12λιτρα σε 70 χιλιομετρα εντος πολεως χωρις σκισιμο.(20 ευρω)Χτες ειδικα αρχιζε να μυριζει εντονα βενζινη αλλα χωρις να βλεπω υγρασια καπου τριγυρω η σταμπες κατω.Σημερα ανοιξα φιλτροκουτι και ξαναβαλα το ΚΝ.
Αυριο λεω να ανοιξω καπακια καρμπυραττερ να δω οι βελονες σε τι θεση βρισκονται και εδω θα ηθελα να με βοηθησουν οι γνωστες σε τι θεση βρισκονται κανονικα.Λογω εξατμισεων δε γνωριζω αν εχουν πειραχτει ''αναρχα'' απο παλια.

Πολυμήχανος
24/10/2011, 20:18
Ρε συ φίλος, από σπινθήρα, καλά είσαι;

Είναι εντάξει η μοτοσυκλέτα από ρεύματα γενικώς; Βγάζει 13+ Volt όταν δουλεύει το μοτέρ στο κύκλωμα φόρτισης;

Μπας και ψάχνεσαι τζαμπα στα καρμπς, και καις γιατί δεν έχεις σωστή ανάφλεξη, λόγω λειψού ρεύματος στο κύκλωμα;

Στην μιζιά γυρνάει πρόθυμα παντού και πάντα; Μπας και κάτι φορές γυρνάει, κάτι φορές όχι και τόσο;

Δεν βάζεις ένα βολτόμετρο στα όργανα, συνδεμένο με τους πόλους της μπαταρίας, και να κάνεις μια βόλτα, μπας και δεις τπτ πτώσεις τάσεις σε συγκεκριμένες περιοχές στροφών;

Psychoduke
24/10/2011, 20:23
ναι φιλε μου μετρηθηκε σε ηλεκτρολογο και απο την ηλεκτρονικη και απο τον ανορθωτη κ απο παντου.13,5V+ βγαζει βαση manual σε συγκεκριμενες στροφες κτλ.Η μιζα ειναι πολυ ζωηρη και αλλαξα μπαταρια και μπουζι προληπτικα.

Πολυμήχανος
24/10/2011, 20:30
Μάλιστα...

1) Ρεύματα ΟΚ το λοιπόν.

2) Καρμπς θα τα κοιτάξεις. ( συχρονισμός πεταλούδων έχει γίνει; )

3 )Από συμπίεση πως είναι το μοτέρ; Καλόν είναι να μετρήσει ο μαστοράς σου συμπίεση, να αποκλειστεί κι αυτό, για να σου μείνουν τα καρμπς σκέτος και μόνος πιθανός ένοχος.

Υπόψην. Ακόμα κι αν τα καρμπς ελεγχθουν σε όλα, βελόνες (θέση-φθορά), ζιγκλέρ, διαφράγματα, τσιμουχάκια, φλογέρες, περάσματα αέρα, περάσματα τσοκ, στάθμες φλοτέρ, λειτουργία φλοτέρ κ.ο.κ. και βρεθούν ΟΛΑ σωστά, υπάρχει περίπτωση να έχουν εσωτερική φθορά τα ίδια τα σώματα των carbs, οπότε δεν φτιπαχνεται και πας για άλλα carbs. Μου έχει τύχει αυτό σε VFR.

Ψάξτο και ξαναβλέπουμε.

Πολυμήχανος
24/10/2011, 20:34
A σκέφτηκα κι άλλο, αλλά λογικά το έχεις ήδη ελέγξει.

Στάθμη λαδιού στο μοτέρ, ΟΚ; Μην έχεις τίποτα 2-3 λίτρα παραπάνω ε;

Υπόψην και με 1 λίτρο μόνο παραπάνω να έχει, μπορεί να δεις μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση.

Επίσης αν τα φλοτέρ στα καρμπς δεν σφραγίζουν καλά, πλημυρίζουν εσωτερικά με βενζίνη το μοτερ, βενζίνη που αργα αλλά σταθερά, καταλήγει στο κάρτερ και εκτός που χαλάει το λάδι, γεμίζει και τον τόπο, και κάνει το μοτέρ να δουλεύει σαν να έχει υπερβολικό λάδι.

Τσέκαρε.

Psychoduke
24/10/2011, 20:37
Συγχρονισμο πεταλουδων δεν νομιζω οτι εκανε,μονο με το υποπιεσομετρο για τα Slides(αλλα δεν ημουν και απο πανω να δω αν εγινε και αυτο).Συμπιεση 9.4 εβγαλε που το μετρησε φιλος που χει μανομετρο που απ'οτι εψαξα ειναι η κανονικη του.Και εγω για καρμπς πιστευω οτι ειναι το προβλημα.Ειχα δει πριν λιγο καιρο ολοκληρα απο Ebay 100ευρω,αλλα δε ξερω και αυτα σε τι κατασταση θα ειναι αν τα παρω

-Λαδια αλλαχτηκαν με το που το πηρα πριν απο ενα μηνα και δεν μου ειπαν οτι ειδαν κατι περιεργο

Ευχαριστω για της απαντησεις,Σκ Θα κατσω να τα κανω βιδες και θα φωναξω κανενα πιο εμπειρο να δει τα διαφορα μερη.Δεν ειναι και CVK 32/ 40/42 που τα χω μαθει απεξω απο τα Ninja:lol:

nikonian
25/10/2011, 08:16
Πάντως ανεξάρτητα από την κατάσταση της συγκεκριμένης μηχανής, το VTR ήταν διάσημο για την εξωφρενική του κατανάλωση.
Σκεφτόμουν κι εγώ να το πάρω πριν από 5-6 χρόνια, αλλά διάβασα διάφορα σε αγγλικά περιοδικά και σε αμερικάνικα forum για την κατανάλωση και το εγκατέλειψα.
Μήπως τελικά είναι μάταια η προσπάθεια και το αφήνεις στον κάθε μάστουρα να μάθει στου κασίδη στο κεφάλι και να το καταστρέφει;

viper1
01/11/2011, 08:17
για ριξε μια ματια στα σωληνακια του ρεζερβουαρ οτι ''αναπνεει'' ελευθερα.και δες και την σωληνα αναπνοης του στροφαλοθαλαμου(σωληνα μεγαλυτερης διαμετρου που καταληγει στο φιλτροκουτι) μηπως ειναι τσακισμενο

venumis
04/11/2011, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Πάντως ανεξάρτητα από την κατάσταση της συγκεκριμένης μηχανής, το VTR ήταν διάσημο για την εξωφρενική του κατανάλωση.
Σκεφτόμουν κι εγώ να το πάρω πριν από 5-6 χρόνια, αλλά διάβασα διάφορα σε αγγλικά περιοδικά και σε αμερικάνικα forum για την κατανάλωση και το εγκατέλειψα.
Μήπως τελικά είναι μάταια η προσπάθεια και το αφήνεις στον κάθε μάστουρα να μάθει στου κασίδη στο κεφάλι και να το καταστρέφει;

Εδω το παλικάρι έγραψε οτι με 7 λίτρα του έβγαζε 20χλμ στην αρχή και μετά 40χλμ, αυτη είναι κατανάλωση καραβιού, οχι εξωφρενική για μοτοσυκλέτα..
Πάντως μην μπαίνεις στην διαδικασία να γράφεις κάτι που έχεις ακούσει ή διαβάσει χωρίς να είσαι σίγουρος, του απάντησε παλικάρι με VTR και του είπε οτι η κατανάλωση κυμαίνεται μεταξύ 5,8 & 7 λίτρα/100 χλμ αρκετά καλή κατανάλωση θα έλεγα για 1000άρα !!

Φίλε μου αν είσαι απο Αθήνα στείλε μου πμ να σου πω να πας σε καλό μάστορα, θα σου κάνει εκτίμηση, και αν θέλεις να προχωρήσεις σε οτι σου πει θα σε χρεώσει ανάλογα..

nikonian
05/11/2011, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από venumis
Εδω το παλικάρι έγραψε οτι με 7 λίτρα του έβγαζε 20χλμ στην αρχή και μετά 40χλμ, αυτη είναι κατανάλωση καραβιού, οχι εξωφρενική για μοτοσυκλέτα..
Πάντως μην μπαίνεις στην διαδικασία να γράφεις κάτι που έχεις ακούσει ή διαβάσει χωρίς να είσαι σίγουρος, του απάντησε παλικάρι με VTR και του είπε οτι η κατανάλωση κυμαίνεται μεταξύ 5,8 & 7 λίτρα/100 χλμ αρκετά καλή κατανάλωση θα έλεγα για 1000άρα !!

Φίλε μου αν είσαι απο Αθήνα στείλε μου πμ να σου πω να πας σε καλό μάστορα, θα σου κάνει εκτίμηση, και αν θέλεις να προχωρήσεις σε οτι σου πει θα σε χρεώσει ανάλογα..



Προφανώς το συγκεκριμένο VTR έχει πρόβλημα, αλλά κι αν λυθεί το πρόβλημα δεν πιστεύω ότι θα δει 5,8-7 λίτρα.

ΟΜΩΣ:Δεν θα έμπαινα στη διαδικασία αν δεν το είχα ψάξει.

1) Με ενδιέφερε κι εμένα πριν από λίγα χρόνια και με σταμάτησαν 2 φίλοι που το είχαν και το έσπρωξαν λόγω κατανάλωσης.

2) http://www.fuelly.com/motorcycle/honda/vtr1000f%20superhawk
Εδώ μπορείς να πάρεις μια έστω μικρή ιδέα από πολλούς διαφορετικούς χρήστες , αν συγκρίνεις πχ VTR - 919 (Hornet) που έχουν την ίδια ιπποδύναμη. 40% διαφορά κατά ΜΟ (Φυσικά για να έχεις μια πραγματική εικόνα, ελληνική , πρέπει να πολ/σιάσεις επί 1,5 και για τα 2 μηχανάκια)

3) 5,8-7 είναι η κατανάλωση ενός χρήστη. Πολύ μικρό δείγμα για στατιστική.

nikos_abel
05/11/2011, 19:01
Τόσο καιρό, βέλε ρε κάποιος μοντεράτορας ένα Ν στη θέση το Ω σε αυτό το ρημάδι το τίτλο.....:dizzy: