PDA

View Full Version : Modenas X-Cite 135 - Φανάρι - Δε βλέπω την τύφλα μου



panagath
28/09/2011, 17:19
Παίδες, έχω το ανωτέρω παπί. Το φανάρι του είναι άθλιο. Δεν βλέπω την τύφλα μου. Βέβαια έχει μπάσει νερά ανά τους καιρούς και δεν είναι στην καλύτερη κατάσταση. Έχουμε καμια πατέντα? Αν βάλω μεγαλύτερη λάμπα θα έχω πρόβλημα?

Ξέρει κανείς αν μπορώ να βάλω το φανάρι από το αδερφάκι του το Kawa Zx 130?? Έχει 2 λάμπες αυτό.

nikolas1709
29/09/2011, 08:35
κανει το φαναρι απο το kawasaki απλα να ξερεις οτι φοραει 2 μικρες λαμπες
2χ25w
sto modenas μια 35w

panagath
29/09/2011, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolas1709
κανει το φαναρι απο το kawasaki απλα να ξερεις οτι φοραει 2 μικρες λαμπες
2χ25w
sto modenas μια 35w
2x25 = 50W . 1x 35W = 35W } => 15W διαφορά ~~ 45% περισσότερα W!!

Ξέρουμε πόσο κάνει το φανάρι από το Kawa?

lamoun
29/09/2011, 15:20
Άν οι λάμπες στο zx ανάβουν εναλλάξ (μια για τα "μεγάλα" και μια για τα "μικρά") τότε δε κερδίζεις.

Γνώσεις ηλεκτρολογικές έχεις?

nikolas1709
29/09/2011, 20:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagath
2x25 = 50W . 1x 35W = 35W } => 15W διαφορά ~~ 45% περισσότερα W!!

Ξέρουμε πόσο κάνει το φανάρι από το Kawa?

χρειαζεσε πολλα παραπανω για να δεισ δεν ειναι μονο τα watt ειναι και το φαναρι που εχουν που ειναι για τον λουτσο

panagath
30/09/2011, 11:47
Γνώσεις ηλεκτρολογικές έχω, αλλά όχι λεπτομερείς πάνω σε μηχανάκια. Δεν ξέρω τι ισχύ μπορεί να σηκώσει το παπί με τη μπαταρία του και το δυναμό του. Και επειδή φαντάζομαι δεν είναι και τόσο μεγάλη, δε θέλω να του βάλω καμια λάμπα να σκοτώνει και να καει μετά από μειωμένη τάση καμια ηλεκτρονική και τετοια, να μου λείπουν :P

Δεν έχω και κανέναν γνωστό με το ΖΧ να δω πως καίνε τα φώτα του ρε γμτ. Εγώ λογικά πρέπει να αλλάξω φανάρι κάποια στιγμή γτ από τα νερά που έχει μπάσει δεν είναι σε καλή κατάσταση οι ανακλαστήρες του μέσα. Μαζεύω λεφτά για μηχανή 600άρα τώρα όμως ρε γμτ οπότε δε θέλω έξοδα...

lamoun
30/09/2011, 18:01
Αφού έχεις ηλεκτρολογικές γνώσεις, μέτρα την τάση στα φώτα και στην μπαταρία.

Π.χ. μπορεί στην μπαταρία να είναι 14V και στα φώτα 12V.

Άν ισχύει κάτι τέτοιο τότε με δυο ρελεδάκια (παίρνοντας το σήμα απο το κύκλωμα της λάμπας) θα δίνεις κατευθείαν ρεύμα απο την μπαταρία στην λάμπα.
Φροντίζεις φυσικά τα καλώδια να είναι σχετικά "παχιά" ώστε να μην έχεις ιδιαίτερη πτώση τάσης πάνω τους. Επίσης επιβάλεται να βάλεις και μια ασφάλεια.

Κάτι ΤΕΤΟΙΟ (http://www.safedriver.gr/meremetia.net/index.php?productID=68) δλδ.

EDIT: έξοδα το πολύ 10€

panagath
30/09/2011, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Αφού έχεις ηλεκτρολογικές γνώσεις, μέτρα την τάση στα φώτα και στην μπαταρία.

Π.χ. μπορεί στην μπαταρία να είναι 14V και στα φώτα 12V.

Άν ισχύει κάτι τέτοιο τότε με δυο ρελεδάκια (παίρνοντας το σήμα απο το κύκλωμα της λάμπας) θα δίνεις κατευθείαν ρεύμα απο την μπαταρία στην λάμπα.
Φροντίζεις φυσικά τα καλώδια να είναι σχετικά "παχιά" ώστε να μην έχεις ιδιαίτερη πτώση τάσης πάνω τους. Επίσης επιβάλεται να βάλεις και μια ασφάλεια.

Κάτι ΤΕΤΟΙΟ (http://www.safedriver.gr/meremetia.net/index.php?productID=68) δλδ.

EDIT: έξοδα το πολύ 10€

Δε νομίζω να έχει πτώση τάσης γιατί όταν το κοιτάς το φανάρι φαίνεται να το φωτίζει πολύ καλά η λάμπα. Οι ανακλαστήρες και το διάφανο πλαστικο του φαναριού είναι που τα έχουν παίξει. Πάντως δε την αγνοώ την πρότασή σου. Θα πάρω πίσω το πολύμετρο από τον κολητό μου και θα μετρήσω τάσεις να δω για σίγουρα.