PDA

View Full Version : Αγορα πρωτης μηχανης (βοηηηηθεια)



lougra666
28/09/2011, 22:55
Καλησπερα

Φανταζομαι πως αυτο ειναι ενα θεμα το οποιο μαλλον εχει πεχτει πολυ εδω μεσα, αλλα εχω την αναγκη διαφωτισης απο τους εμπειρους μηχανοβιους :D

Συγκεκριμενα, ψαχνω να αγορασω μηχανη, μεταξυ 1000 και 2000 ευρω, μεταχειρισμενη φυσικα. Το ξερω πως ειναι λιγα τα χρηματα, αλλα δυστυχως δεν μπορω να διαθεσω περισσοτερα.
Ειμαι 100% απειρος σε μηχανη, δεν εχω ανεβει ουτε μια φορα στην ζωη μου σε παπακι, αλλα γενικα ειμαι πολυ συγκρατημενος και "φλωρος" οδηγος με το αυτοκινητο, οποτε ειμαι πολυ αισιοδοξος με την μηχανη, οτι δεν θα στουκαρω πουθενα...
Μου αρεσουν τα supersport, η απλα street, η υβριδικα on - of. Αυτα που δεν μου αρεσουν καθολου ειναι τα enduro τυπου xt και τετοια, η οτι πλησιαζει σε αυτο το μοτοκροσιστικο στυλ. Διαφοροι φιλοι μου υποστηριζουν να ξεκινησω απο τα 125 κιβυκα, μαξ τα 250, αλλα πραγματικα δεν με απασχολει κατι τετοιο, και κατα προτιμηση, θα ηθελα κατι σε μινιμουμ 500 - 600, μινιμουμ 250, γιατι τα θεωρω λιγα. Αυτο οχι απο αποψη ταχυτητας, αλλα ανεσης στην μηχανη, σε μεγαλες ταχυτητες σε εθνικους δρομους.

sovaros_user
28/09/2011, 23:11
Παρε οτιδηποτε εχει ταχυτητες, λιγα κυβικα και φθηνο.

dimzan
29/09/2011, 00:00
με 1000-2000 ευρω δεν πας πουθενα.


υπολογισε τουλαχιστο ενα 500€ για κρανος-μπουφαν-γαντια.

διπλωμα φανταζομαι εχεις.

ασφαλεια και ενα βασικο σερβις στην οποια μηχανη θα παρεις θες τουλαχιστο 200€. Τωρα ειναι και τι μεταχειρισμενο θα βρεις, οποτε το ποσο του σερβις ανεβαινει αντιστοιχα.


Με 1500€ περιπου παιρνεις cb400 που ειναι μια καλη εισαγωγη στο χωρο. Ετσι ξεκινησα κι εγω και δεν το μετανιωσα. Βεβαια ειναι παλιο και θελει πααρα πολυ ψαξιμο για να βρεις σωστο μηχανακι και να μην το πληρωσεις χρυσο σε σερβις. Αν πας σε ποιο καινουριο πας σε cbf 250 που καιει λιγοτερο αλλα ειανι αισθητα πιο αργο.


γενικα με 2000€ δε βρισκεις γρηγορη σπορ μηχανη ΚΑΙ καινουρια. Πας σε κατι παλιο με οτι αυτο συνεπαγεται

ilias s.m.
29/09/2011, 00:04
Καταρχην καλος ηρθες!(ωραιο ονομα):p

Εφοσον δεν θες κατι μικρο,θα σου προτεινα freewind ή pegaso!

Tpap
29/09/2011, 00:20
..οτιδήποτε σε 125 κυβικά και μάλλον ψιλό-ον/οφ.

Και υπομονή μέχρι να μάθεις.
Όταν νιώσεις ότι το έχεις, (σε καμιά 20.000χλμ-30.000) τότε πάς παραπάνω σε 400-600.

Kαι πού'σαι νέος , eat shit.

(Άλλοι, θα σου πούν welcome).

:wave2: :smokin:

schumifer
29/09/2011, 01:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
με 1000-2000 ευρω δεν πας πουθενα.


υπολογισε τουλαχιστο ενα 500€ για κρανος-μπουφαν-γαντια.

διπλωμα φανταζομαι εχεις.

ασφαλεια και ενα βασικο σερβις στην οποια μηχανη θα παρεις θες τουλαχιστο 200€. Τωρα ειναι και τι μεταχειρισμενο θα βρεις, οποτε το ποσο του σερβις ανεβαινει αντιστοιχα.


Με 1500€ περιπου παιρνεις cb400 που ειναι μια καλη εισαγωγη στο χωρο. Ετσι ξεκινησα κι εγω και δεν το μετανιωσα. Βεβαια ειναι παλιο και θελει πααρα πολυ ψαξιμο για να βρεις σωστο μηχανακι και να μην το πληρωσεις χρυσο σε σερβις. Αν πας σε ποιο καινουριο πας σε cbf 250 που καιει λιγοτερο αλλα ειανι αισθητα πιο αργο.


γενικα με 2000€ δε βρισκεις γρηγορη σπορ μηχανη ΚΑΙ καινουρια. Πας σε κατι παλιο με οτι αυτο συνεπαγεται

Διαφωνώ κατά βάση με το 500άρικο. Κλειστό κράνος θα βρει με 100-120, μπουφάν με προστατευτικά άνετα στο 120άρι, γάντια δε θέλει πάνω από 50 ευρά.Τα υπόλοιπα είναι φύκια για μεταξωτούς κώλους...
Τώρα για τα χρήματα που είσαι διατεθειμένος να δώσεις θα πρότεινα κι εγώ pegaso ή freewind για αρχή. Εύκολα, απλά μηχανάκια που αν τα βρεις σε καλή κατάσταση δε θα χαλάσεις μία περιουσία να τα τρέχεις στο μάστορα κάθε λίγο. Μπορούν να κάνουν λίγο από τα πάντα οπότε θα βρεις και τον προσανατολισμό σου. Βέβαια μην περιμένεις να ταξιδεύεις και με 160 χαλαρά, έτσι?

Electra
29/09/2011, 01:48
Προσωπικά, θα συμφωνήσω με τους φίλους σου. Επίσης, η μηχανή δεν είναι αυτοκίνητο. Οπότε την "φλώρικη" οδήγηση πολλαπλασίασέ την επί 2 πάνω σε δίτροχο, εφόσον δεν έχεις οδηγήσει ποτέ.

Ούτως ή άλλως, αν το'χεις, σύντομα θα μεταβείς σε παραπάνω κυβικά και θα κουμαντάρεις τις οικονομίες σου για κάτι καλύτερο στο εγγύς μέλλον.

Με 2,000 παίρνεις στάνταρ καινούργιο παπί (ίσως να βρεις και κάνα μεταχειρισμένο CBF 125i, μιας και φαίνεται πως προτιμάς ταχύτητες και όχι κάτι αυτόματο/ημι-αυτόματο).

Βέβαια, επιλογές για κάτι μεγαλύτερο φρόντισαν να σου δώσουν οι συνάδελφοι παραπάνω. Ευκαιρίες υπάρχουν παντού. Εγώ επικεντρώθηκα στο "Ειμαι 100% απειρος σε μηχανη".

Κατά τα άλλα, δίπλωμα - full εξοπλισμό ό,τι και αν επιλέξεις να οδηγήσεις!

Καλώς Ήλθες :)

Tpap
29/09/2011, 01:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumifer
... θα πρότεινα κι εγώ pegaso ή freewind για αρχή. Εύκολα, απλά μηχανάκια που αν τα βρεις σε καλή κατάσταση δε θα χαλάσεις μία περιουσία να τα τρέχεις στο μάστορα κάθε λίγο. Μπορούν να κάνουν λίγο από τα πάντα οπότε θα βρεις και τον προσανατολισμό σου. Βέβαια μην περιμένεις να ταξιδεύεις και με 160 χαλαρά, έτσι?

Του προτείνεις 6μισάρια μονοκύλινδρα, των 200+ κιλών.

Διάβασες τι γραφει με απόλύτη ειλικρίνεια το παλλικάρι...?!

Ξαναδιάβασε το, αν ναί. Στο τονίζω, εγώ:



Αρχικά δημιουργήθηκε από lougra666
Ειμαι 100% απειρος σε μηχανη, δεν εχω ανεβει ουτε μια φορα στην ζωη μου σε παπακι...

Tpap
29/09/2011, 01:55
@ιλιασμ: η παραπάνω πρόταση ισχύει και για σένα φίλε, τώρα είδα ότι πρότεινες τα ίδια μηχανάκια.

@ελεκτρα: πιό ον λάιν, από τους προλαλήσαντες μάγκες. Σωστή. :wave2: :beer:

dimzan
29/09/2011, 02:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumifer
Διαφωνώ κατά βάση με το 500άρικο. Κλειστό κράνος θα βρει με 100-120, μπουφάν με προστατευτικά άνετα στο 120άρι, γάντια δε θέλει πάνω από 50 ευρά.Τα υπόλοιπα είναι φύκια για μεταξωτούς κώλους...




εγω παντως το κεφαλι μου το θεωρω μεταξωτο. εχω και κρανος των 100€ (οχι απο το lidl) και ουδεμια σχεση εχει με ενα καλο κρανος των 200+ ευρω.Για το μπουφανακι βαλε αλλα 200 ωστε να παρει κατι που θα τον βολευει και θα του αρεσει. Γαντια οντως το 50αρι ειναι αρκετο, ας ειναι καλα τα colori.



υγ ρε φιλε ωραιο ονομα... λουγγρα666 χαχαχαχα

LanosXR125
29/09/2011, 02:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
εγω παντως το κεφαλι μου το θεωρω μεταξωτο. εχω και κρανος των 100€ (οχι απο το lidl) και ουδεμια σχεση εχει με ενα καλο κρανος των 200+ ευρω.Για το μπουφανακι βαλε αλλα 200 ωστε να παρει κατι που θα τον βολευει και θα του αρεσει. Γαντια οντως το 50αρι ειναι αρκετο, ας ειναι καλα τα colori.



υγ ρε φιλε ωραιο ονομα... λουγγρα666 χαχαχαχα






Λοιπόν παίδες πήγα σήμερα στο bazzar στη Πέτρου Ράλλη και βρήκα να πάρω και Γ@μ@το κράνος και μπουφάν μονο με 300Ε sory αν αθελά μου κάνω διαφήμηση αλλα να ενημερώσω θέλω!!!

Όσο για μηχανή ξεκίνα με ένα XR125 που είναι και οικονομικό αλλα και κατι μεταξύ μηχανής και παπιού για να συνηθίσεις τον συμπλέκτη και την κίνηση και αργότερα κοιτάς για κάτι μεγαλύτερο!!


ΥΓ Έχω XRaki και δεν το αλλάζω ακομα και να πάρω καινούργια μηχανή θα το κρατήσω για μέσα στη πόλη !!!

mourgakos
29/09/2011, 08:27
παρε ποδηλατο με ηλεκτρικη υποβοηθηση....ετσι,θα εισαι τοσο φλωρακος(με την καλη εννοια)οσο πρεπει....να δεις την πιπα της κινησης μεσα στην τρελοαθηνα. μολις μαθεις τα βασικα ,πας σε συμπλεκτη.αλλιως παρε κανα cb 400 και κανε και καθημερινη προσευχη.

schumifer
29/09/2011, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Του προτείνεις 6μισάρια μονοκύλινδρα, των 200+ κιλών.

Διάβασες τι γραφει με απόλύτη ειλικρίνεια το παλλικάρι...?!

Ξαναδιάβασε το, αν ναί. Στο τονίζω, εγώ:

Καθείς επικεντρώνει το ενδιαφέρον του ανάλογα με τις εμπειρίες του.
Το παιδί ήταν ξεκάθαρο ότι θέλει και στα 500-600 κυβικά, στάνταρ πάνω από 250. Το beverly που κάποιος μπορεί να του προτείνει είναι ελαφρύτερο δηλαδή?
Επίσης το παλικάρι λέει ότι θέλει


ανεση στην μηχανη, σε μεγαλες ταχυτητες σε εθνικους δρομους.

Χμμμ σωστά μάλλον εννοεί το crypton X...
Του πρότεινα ήρεμα on-off , που δεν είχαν ποτέ και πλέον σίγουρα δεν θα έχουν τρελό γκάζι.
Και τώρα που το σκέφτομαι θα έπρεπε να είχα αναφέρει και τα παλιά bmw 650gs. Στην ίδια κατηγορία είναι για τα ενδιαφέροντα του παιδιού.
Α! το freewind ζυγίζει 162 κιλά στεγνό και το pegaso 160 (δεν έχω ζυγαριά στα πόδια αλλά ο πήγασος δε μου είχε φανεί τόσο βαρύς όταν τον είχα βολτάρει...

Προσωπικά όταν με παρόμοιο budget βγήκα στην αγορά πήρα το crypton X . Αλλά ξέρω ότι δε θα το βγάλω από Αθήνα και επίσης το χρειάζονται και τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας για μέσο μεταφοράς. Το παπί ήταν η χρυσή τομή στα σωστά χρήματα. Αν έπαιρνα μόνο για εμένα παίζει να τσέκαρα και το freewind/pegaso.

Σε ό,τι αφορά τον εξοπλισμό.
Υπάρχουν πάρα πολλά έμπιστα κράνη με αποδεδειγμένα καλή συμπεριφορά στη σύγκρουση σε σωστές τιμές.
150 για ανοιγόμενο και 100 για κλειστού τύπου είναι το σωστό οικονομικό όριο. Τόσο μπορεί κάποιος μάγκας πωλητής να σου δώσει και μούφα. Αλλά εξαρτάται από τον πελάτη να το ψάξει λίγο και να μην πάει στην τύχη.
Από εκεί και πέρα ο καθένας πληρώνει όσα γουστάρει αλλά ειδικά στην εποχή μας, οι εκλογικεύσεις τύπου "τόσο κοστολογώ εγώ το κεφάλι μου" είναι δικαιολογίες που πρέπει ο καθένας να δώσει πρώτα στον ίδιο του τον εαυτό για να τον πείσει να βοηθήσει οικονομικά μία εταιρεία με καλό marketing.
Μπουφάν και πάλι θα πληρώσουμε όσα όσα για την εμφάνιση γιατί το -κατά τα άλλα αδιάφορο- bering μου είναι κορντούρα, αδιάβροχο, μακρύ (3/4), έχει αφαιρούμενη επένδυση και προστατευτικά σε ώμους, πλάτη και άπειρες τσέπες με φερμουάρ. Το πήρα 130 πριν 3 χρόνια από γνωστό τυχοδιωκτικό μαγαζί(το οποίο σημαίνει ότι θα μπορούσα να το βρω και οικονομικότερα...!)

taskon
29/09/2011, 11:57
@ LanosXR125

επειδη θελω και γω ενα δευτερο και λεω για το xr αντι για παπι για δωσε λιγο πληροφοριες αν μπορεις.

ευχαριστώ

universalgr1
29/09/2011, 12:45
Φιλε μου κατά την αποψη μου.. κι εφοσον δεν εχεις καβαλησει ουτε παπακι όπως λες…
Καβαλα ένα παπακι για αρχη!!!


Θα μαθεις τα βασικα τουλαχιστον.. +το ότι μπορεις μετα να το δωσεις ανταλλαγη συν τη διαφορά να παρεις ένα 500-600ρι να κανεις και τα ταξιδια σου..

Πρωτα μπουσουλαμε,μετα περπαταμε, μετα τρεχουμε..

Δεν γινεται αλλιως..

:wave2:

John Steed
29/09/2011, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από universalgr1
Πρωτα μπουσουλαμε,μετα περπαταμε, μετα τρεχουμε..


Έτσι είναι, με αυτά τα χρήματα, καλύτερα αγόρασε ένα CBF125, που έχει και συμπλέκτη και θα σε βάλει στην ψυχολογία της μοτοσυκλέτας πολύ καλύτερα από οποιοδήποτε παπί...



Μετά από κανένα χρόνο, το ξανασυζητάμε! :wave2: :wave2:

sovaros_user
29/09/2011, 13:45
χαζομαρες, ενας φιλος του ξαδερφου απ τον κολλητο μου ειχε ξεκινησει με Ρ6 κ δεν ειχε κανενα προβλημα (θεοσχωρεστον).

Φιλε αν ψαχνεις μοτο για ταξιδια κοιτα για καμια χαγιαμπουσα παλια αλλα σε καλη κατασταση, για κρανος κ εξοπλισμο μην αγχωνεσαι, οταν μπορεσεις :wave2:

LanosXR125
29/09/2011, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από taskon
@ LanosXR125

επειδη θελω και γω ενα δευτερο και λεω για το xr αντι για παπι για δωσε λιγο πληροφοριες αν μπορεις.

ευχαριστώ


To Xr ακι με εχει σώσει καταναλωση 16Ε στα 240 χιλιομετρα, πάει παντου, 7 χρόνια τώρα του κάνω τα service του και το μόνο που μου έβγαλε πριν μια εβδομάδα κοπηκε η ντίζα του συμπλεκτη!!! ειναι το καλύτερο μηχανακη για μεσα στη πόλη κατα την αποψή μου!! και πας και εναν ωροπο για μπάνι το καλοκαιρι!

SteriosEnd
29/09/2011, 23:27
Φιλε μου καλησπερα..

Προ ημερων βρισκομουν ακριβως στην ιδια κατασταση με εσενα και τελικα μεσου γνωστου εκλεισα ενα Varadero 125(δυστυχως οχι το 1000 ακομα)...

Το θεωρω μια παρα πολυ καλη επιλογη για καποιονα αρχαριο καθως ειναι βαρυ καλοστημενο και στιβαρο..αν κ εχει λιγα παραπανησια κιλα για την ιπποδυναμη του εμενα παλι μ φαινεται μια ολοκληρωμενη μοτοσυκλετα..

Σιγουρα καποιοι θα πουν μετα απο μενα οτι ηθελε τουλαχιστον ενα 250 κινητηρα αλλα και παλι θεωρω οτι ειναι σε θεση να καλυψει τα πρωτα μ βηματα στην μοτοσυκλετα.

Εξαλλου οταν το βαρεθεις κ εισαι σιγουρος το πουλας η το ανταλλασεις..
Τωρα βεβαια δεν υπαρχουν και παρα πολλα στην αγορα αλλα και παλι θεληση να υπαρχει απο την ερευνα μ παντως υπαρχουν καλα μηχανακια στην αθηνα π μπορεις να δεις..

menos
29/09/2011, 23:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από lougra666

Ειμαι 100% απειρος σε μηχανη, δεν εχω ανεβει ουτε μια φορα στην ζωη μου σε παπακι...
Βλέποντας πως έχεις 100% απειρία με τις μηχανές.... το δίπλωμα σου (αν υπάρχει) για τι κυβισμό είναι?

yiannis172
30/09/2011, 00:15
H πιο καλη λυση ωστε να κινηθεις σε λιγα λεφτα,να παρεις αξιοπιστο μηχανακι το οποιο θα ειναι σχολειο και μετα θα το δωσεις και ευκολα ΑΝ το θελησεις (που δεν νομιζω) ειναι ενα ΧΤακι...ειδα πως λες πως δεν θες ον οφ αλλα αυτο δες το σαν ενα μεγαλο παπι.:smokin:

Εχετλαίος
30/09/2011, 06:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Βλέποντας πως έχεις 100% απειρία με τις μηχανές.... το δίπλωμα σου (αν υπάρχει) για τι κυβισμό είναι?

:confused:


236894