PDA

View Full Version : περίεργη αίσθηση τιμονιού



yianyian
29/09/2011, 02:18
Στο τελευταίο ταξίδι που έκανα με τη μοτο επανήλθε ένα θέμα που υπήρχε και παλιότερα..

Σε μικρές ταχύτητες (40-60Km/h) έχω περίεργη αίσθηση στο τιμόνι...πιο συγκεκριμένα ένα ελαφρύ τρέμουλο που μοιάζει σαν να οδηγείς σε ξυσμένη άσφαλτο πριν από ασφαλόστρωση.
Η πορεία δεν επηρεάζεται ιδιαίτερα (δεν νιώθω κάποιο έντονο τράβηγμα δηλαδή) αλλά όταν συμβαίνει, η αίσθηση είναι αρκετά απροσδιόριστη...δεν ξέρω αν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα.

Το περίεργο στην υπόθεση είναι πως αυτή η αίσθηση δεν είναι πάντα το ίδιο έντονη..υπάρχουν φορές που το πρόβλημα συμβαίνει οριακά και δεν σε αγχώνει, ενώ άλλες φορές γίνεται αρκετά πιο έντονο.
Το όλο θέμα υπήρχε από την αγορά της μοτό (μεταχειρισμένη) αλλά θεώρησα πως ευθύνεται το καινούργιο απάτητο εμπρός λάστιχο.

Το μυαλό μου πάει σε ρουλεμαν τιμονιού...η μηχανή έχει 49500Km και είναι Yamaha RoyalStar.

Υπάρχει κάποια άλλη εξήγηση που ίσως δεν έχω σκεφτεί? Η πίεση του ελαστικού είναι ok...
Εαν όντως είναι ρουλεμάν, γνωρίζουμε περίπου κόστος αντικατάστασης?

thanks :beer:

nassosxlvbros
29/09/2011, 08:58
Βασικά πας σε ένα λαστιχά για ζυγοστάθμιση και έλεγχο ελαστικού ή και τα 2...εκεί με τη μηχανή στο τάκο μπορείς να τσεκάρεις και ρουλεμάν τροχού/τιμονιού αν και δε το βλέπω νά'ναι απ'αυτό...ενημέρωσε αν διορθώθηκε. :wave2:

sapila racing
29/09/2011, 09:04
Πρωτα ελέγχεις τα λάστιχα οπως ειπε κι ο απο πάνω.
Να ξέρεις οτι ακόμα κι ενα στραβωμα πισω ζάντας ,μια που εχεις ακτίνες, αυτα τα συμπτώματα έχει. :winka:

Εχετλαίος
29/09/2011, 09:07
Μπαγκαζιέρα;
:confused:

the who
29/09/2011, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Πρωτα ελέγχεις τα λάστιχα οπως ειπε κι ο απο πάνω.
Να ξέρεις οτι ακόμα κι ενα στραβωμα πισω ζάντας ,μια που εχεις ακτίνες, αυτα τα συμπτώματα έχει. :winka:

Η να θελει μονο ακτινολογηση.

yianyian
29/09/2011, 14:19
Ευχαριστώ για τις έως τώρα απαντήσεις!

Θα περάσω σύντομα από λαστιχά για έλεγχο ελαστικού ή ότι άλλο σχετικό μπορεί να προκύψει...όσο για τη μπαγκαζιέρα, δύσκολο να δοκιμάσω χωρίς να είναι φορεμένη μιας και η μοτό είναι touring με default φορεμένες πλαινές βαλίτσες και μπαγκαζιέρα (τύπου goldwing δλδ).
Ακτίνες δεν υπάρχουν στις ζάντες..

Για ότι νεότερο, θα ενημερώσω :wave2:

the who
29/09/2011, 17:05
Ααα Roayal ειναι οχι Drag,αρα τσεκαρεις ζαντες οχι ακτινες.Γεραματα.

viper1
30/09/2011, 11:24
κρατησε πατημενο μπροστινο φρενο και προσπαθησε να βυθισεις το μπροστινο συστημα μπρος πισω.Αν αισθανθεις τζογο στο τιμονι ειναι ρουλεμαν(οχι απαραιτητα αντικατασταση).αν οχι δες τροχο/ελλαστικο.

Φιλικα
viper1

yianyian
30/09/2011, 15:01
ευχαριστώ και πάλι :smilea:
θέματα τσόγου σε φρενάρισμα (στατικό ή στο δρόμο) δεν έχω παρατηρήσει...σε προτεραιότητα λοιπόν ο έλεγχος σε λαστιχο-ζαντο-service και επανέρχομαι με τα νεότερα!