PDA

View Full Version : Θέλω τα της αλλάξω τα φώτα...



McGyver
31/08/2005, 08:23
...κυριολεκτικά!

Σκέφτηκα να βάλω στη μικρή τις λευκές λάμπες με τα υψηλότερα επίπεδα φωτεινότητας (Philips, Osram)...
Απ' όσο ξέρω όμως, αυτές υπάρχουν μόνο σε H4 55/60W και όχι σε 35/35W που φορά η μικρή...
Αυτό που ίσως παίξει (λόγω υψηλότατου κόστους) είναι φώτα Xenon...

Να λείπουν τα γέλια!

Βρήκα αυτά στο δίκτυο:
http://www.xenondepot.com/product.php?product_id=60
τα οποία τραβάνε 35W και δε θα μου κάνουν τα καλώδια αλοιφή...
Όμως, θα χάσω τη μεγάλη σκάλα και πρέπει να απενεργοποιήσω το αυτόματο άναμα των φώτων...
Σκέφτομαι λοιπόν τα κάτωθι:
1. Τοποθέτηση διακόπτη για να ανάβω τα φώτα όποτε θέλω εγώ...
2. Ένα kit (ballast/λάμπα) στην αριστερή πλευρά, το οποίο θα λειτουργεί όπως τα φώτα διασταύρωσης (μεσαία), συνδεδεμένο με το διακόπτη αυτό...
3. Δεύτερο kit στη δεξιά πλευρά, συνδεδεμένο με το διακόπτη για τα φώτα πορείας (μεγάλα), ούτως ώστε όταν θέλω πολύ φως να ανάβω και τις δύο λάμπες...

Ακούω γνώμες...

maintenance
31/08/2005, 08:51
AN ONTΩΣ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ, ΤΑ WATTS ΠΟΥ ΖΗΤΑΣ.................................ΤΟΤΕ, ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ.:D


ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΑΝ ΠΕΡΙΠΛΕΞΕΙΣ "ΚΟΛΠΑ", ΤΟΤΕ ΚΑΤΑ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΤΡΟΠΟ........ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΜΙΚΡΑ ΤΡΥΦΕΡΑ.....ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙΑ.


:wave2:

:smokin:

gdevelek
31/08/2005, 08:57
Αν της φορέσεις ισχυρότερους λαμπτήρες, και λόγω της σωματιδιακής φύσης του φωτός, θα βρίσκει περισσότερο κόντρα και θα πηγαίνει ακόμη πιο αργά!

:rotflmao:

McGyver
31/08/2005, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Αν της φορέσεις ισχυρότερους λαμπτήρες, και λόγω της σωματιδιακής φύσης του φωτός, θα βρίσκει περισσότερο κόντρα και θα πηγαίνει ακόμη πιο αργά!

:rotflmao:

Ναι, αλλά αν ξαναβρεθούμε βράδυ στη Βόρεια Εύβοια θα παρακαλάτε να πηγαίνω μπροστά να σας φέγγω :lol: !

McGyver
31/08/2005, 10:00
Νεότερα για το θέμα των Xenon...

Αυτό που απαιτείται είναι η απενεργοποίηση των DRL (Daytime Running Lights), λόγω αυξομείωσης της τάσης του ρεύματος...
Η αυξομείωση αυτή μειώνει τη διάρκεια ζωής του ballast και της λάμπας...

Η μικρή μου δεν έχει DRL, απλά όταν ανάβεις τη μηχανή ανάβουν και τα φώτα διασταύρωσης (μεσαία)...
Με άλλα λόγια δεν υπάρχει μεταβολή της τάσης, το κύκλωμα τροφοδοτείται συνεχώς με 12V...
Κατά συνέπεια δεν απαιτείται η πατέντα για διακόπτη στα φώτα...
Αυτό όμως που θα χρειαστεί, είναι να συνδέσω "ανάποδα" τη δεξιά λάμπα, ούτως ώστε να ανάβει όταν ανάβω τα φώτα πορείας (μεγάλα)...
Άλλες πατέντες δε φαίνεται να χρειάζονται, δεδομένου πως το ballast προσαρμόζεται πάνω στη φίσα που κουμπώνει η κανονική λάμπα.
Η λάμπα Xenon (ή αλλιώς HID) κουμπώνει πάνω στο ballast και αντικαθιστά την κανονική...

McGyver
31/08/2005, 14:09
Βρήκα H4 P43T 35/35W λάμπες αλογόνου, οι οποίες είναι λευκές και διατείνονται πως παρέχουν καλύτερο φωτισμό...

http://importstuning.com/store/product_info.php?products_id=89

Το θέμα Xenon (HID) το ψάχνω ακόμα, ίσως για το Διαλπινιστή...

tifoefs
02/09/2005, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Βρήκα H4 P43T 35/35W λάμπες αλογόνου, οι οποίες είναι λευκές και διατείνονται πως παρέχουν καλύτερο φωτισμό...

http://importstuning.com/store/product_info.php?products_id=89

Το θέμα Xenon (HID) το ψάχνω ακόμα, ίσως για το Διαλπινιστή...

Ωρε ξεμυαλισμενε γιατι δε βαζεις προβολακια να τα αναβεις οποτε θες και να μη μαμησεις τις πλεξουδες ;;;;

:a21: :a21: :a01:

banditgr
03/09/2005, 12:21
File mou oi Xenon lampes den simainei kai oti tha einai HID.
To xenon einai to aerio pou exoun mesa oi lampes,kikloforoun kai lampes aples pou tis vazeis kateythian kai legontai xenon pou ypotithetai einai dinates me leyko fos.....paramithia,oles einai xalia plin ton, PIAA (panakrives alla foveres) , Osram sylvania sylverstar (ftines kai poli kales).
I lisi tou hid einai kali...oi lampes HID den zestenontai toso poli kai den tha sou dimiourgisoun provlima ston provolea,parola ayta,mporei na min sou douleyeoun mias kai travane arketo reyma +- 60w nomizo (den 3ero an yparxoun pio mikres) kai exoun mono ena nima.An exeis H4 lampes pou exoun 2 nimata (mikri,megali skala) tha xaseis tin megali skala.An exeis H3 i kati me ena nima tha einai to idio.Alla ta leyta pou kanei to kit einai kati pou thelei skepsimo......