PDA

View Full Version : Fazer 600 ή SV650



ea6gka
31/08/2005, 10:13
λοιπον παιδουκλες το βαρεθηκα το beverly :lol: :lol: :lol:

σκεφτομαι να το δωσω και να παρω ενα εκ των 2 μοντελων επανω. ΑΥτο που με ενδιαφερει πιο πολυ ειναι αξιοπιστια και το συνολικο στησιμο της μηχανης. Δεν με νοιαζει τοσο πολυ το ποσο ιπποδυναμη βγαζει το καθενα , τα 98 του φαζερ ειναι υπεραρκετα για μενα καθως ουτε ξυστηρι ειμαι και πηγαινω "χαλαρα" (σαλονικιος γαρ:rotflmao: ) .

Παλιος σουζουκακιας ομως και τρεφω μια αδυναμια στη μαρκα αλλα ειδα ενα θρεντ με ενα σπασμενο κιβωτιο εδω μεσα και εφριξα :eyepop: , αυτο με εκανε να δω και το φαζερ το οποιο ολοι μου λενε πως ειναι καυλα μεγαλη.

να μην ξεχασω οτι το πραπρα που θα παρω θα κανει ανα τακτα χρονικα διαστηματα αθηνα-θεσνικη με ενα μπαγκαζι το μαξιμουμ. ΑΠο συντηρηση το πιο φτηνο ποιο ειναι?

ΥΓ1. υπαρχει κανεις που να πουλαει ενα απο αυτα εδω μεσα?:D

DrIoannis
31/08/2005, 10:19
Το Suzuki ειναι πιο βολικο λογο σελας για ταξιδια αλλα το Fazer με τον κινητηρα του R6 ειναι :a44: .

THEOD
31/08/2005, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από ea6gka
λοιπον παιδουκλες το βαρεθηκα το beverly :lol: :lol: :lol:


να μην ξεχασω οτι το πραπρα που θα παρω θα κανει ανα τακτα χρονικα διαστηματα αθηνα-θεσνικη με ενα μπαγκαζι το μαξιμουμ. ΑΠο συντηρηση το πιο φτηνο ποιο ειναι?

ΥΓ1.

Αν κάνεις συχνά Αθήνα-Θεσσαλονίκη ή τέτοιου τύπου διαδρομές, δεν χωράει συζήτηση...Φέιζερ ΔΑΓΚΩΤΟ....
Η άνεση και η δύναμη του ψηλόροπου κινητήρα του στα πολλά χιλιόμετρα, στις προσπεράσεις κλπ θα κάνει την ΜΕΓΑΛΗ διαφορά....Σε αντίστοιχο ταξίδι το SV-650 θα σου φανεί μετά ΠΟΛΥ λίγο....
Σε πιο κλειστούς επαρχιακούς και στριφτερούς δρόμους δεν αποκλείεται το Σουζούκι να σου φανεί πιο διασκεδαστικό, αλλά σε ταξίδια σε αυτοκινητόδρομο δεν τίθεται θέμα σύγκρισης...

Και σου μιλάει κάποιος που είχε το Φέιζερ και πήρε το V-strom (αλλά το 1000...:lol: :lol: :lol: )


:beer: :beer: :beer:

ea6gka
31/08/2005, 10:57
αυτο σκεφτομουνα , δεν μου αρεσει σε ταξιδακι να ειμαι στο κιβωτιο συνεχεια, η ροπη κανει τη διαδρομη πιο ευχαριστη

DimST
31/08/2005, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Αν κάνεις συχνά Αθήνα-Θεσσαλονίκη ή τέτοιου τύπου διαδρομές, δεν χωράει συζήτηση...Φέιζερ ΔΑΓΚΩΤΟ....
Η άνεση και η δύναμη του ψηλόροπου κινητήρα του στα πολλά χιλιόμετρα θα κάνει την ΜΕΓΑΛΗ διαφορά....Σε αντίστοιχο ταξίδι το V-Strom650 θα σου φανεί μετά ΠΟΛΥ λίγο....

Και σου μιλάει κάποιος που είχε το Φέιζερ και πήρε το V-strom αλλά το 1000...

βιάζεσαι.... SV όχι DLV :D :D :D

Και ΄γω ψηφίζω τετρακύλινδρο, θα σε βολέψει περισσότερο και παράλληλα θα σε προβληματίσει λιγότερο απο ένα "μικρό" V2 σε τέτοιες κουραστικές χιλιομετρικές αποστάσεις.

:beer:

maintenance
31/08/2005, 10:59
ΓΙΑ FAZER 600 ´H FZ6;;;

NOMIZΩ ΟΤΙ ΤΟ SV ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΤΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ, ΛΟΓΩ ΘΕΣΗΣ.

ΜΙΑ ΨΗΦΟΣ ΣΤΟ FAZER ΑΠΟ ΜΕΝΑ.

:wave2:

ea6gka
31/08/2005, 11:03
Fazer 600

http://www.yamaha-motor.gr/Images/2005_FZ6Fazer_Color_Galaxy-Blue_tcm28-51696.JPG

DimST
31/08/2005, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ea6gka
αυτο σκεφτομουνα , δεν μου αρεσει σε ταξιδακι να ειμαι στο κιβωτιο συνεχεια, η ροπη κανει τη διαδρομη πιο ευχαριστη

μια χαρά ροπή έχει το SV. Ειδικά δίπλα στο πολύστροφο και ψόφιο χαμηλά FZ6.

Δύναμη δεν έχει, ειδικά σε τέτοια ταξίδια με συνεχή 160-200χαω η διαφορά θα φανεί.

Όπως πολύ σωστά γράφτηκε, αν το ζήτημα ήταν η οδήγηση με σβέλτο ρυθμό σε μια κλειστή διαδρομή, το sv πιθανότητα θα ήταν καλύτερη επιλογή

:beer:

maintenance
31/08/2005, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από ea6gka
Fazer 600

http://www.yamaha-motor.gr/Images/2005_FZ6Fazer_Color_Galaxy-Blue_tcm28-51696.JPG




FZ6 ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ.


:wave2:

ea6gka
31/08/2005, 11:12
κατσε ρε μαστορα FZ6 ειναι το γυμνο και FZ6 Fazer ειναι με το φερινγκ , καλα δε τα λεω?

maintenance
31/08/2005, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από ea6gka
κατσε ρε μαστορα FZ6 ειναι το γυμνο και FZ6 Fazer ειναι με το φερινγκ , καλα δε τα λεω?


ΡΕ ΑΦΕΝΤΙΚΟ......FAZER 600 ΕΓΡΑΨΕΣ, ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΟΝΤΕΛΟ.

ΓΙ ΑΥΤΟ ΛΕΩ...!!!


22787

THEOD
31/08/2005, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
ΡΕ ΑΦΕΝΤΙΚΟ......FAZER 600 ΕΓΡΑΨΕΣ, ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΟΝΤΕΛΟ.

ΓΙ ΑΥΤΟ ΛΕΩ...!!!

Εντάξει ρε...Το εμπεδώσαμε...
Και το καινούργιο, Φέιζερ 600 το ονομάζει η πιάτσα...
Γιατί δηλαδή το παλιό το έλεγε κανείς FZS600 ??? όλοι Φέιζερ το έλεγαν...Το ίδιο συμβαίνει και με το καινούργιο...

maintenance
31/08/2005, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Εντάξει ρε...Το εμπεδώσαμε...
Και το καινούργιο, Φέιζερ 600 το ονομάζει η πιάτσα...
Γιατί δηλαδή το παλιό το έλεγε κανείς FZS600 ??? όλοι Φέιζερ το έλεγαν...Το ίδιο συμβαίνει και με το καινούργιο...


ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΑΠΑΝΤΑΜΕ.

ΕΙΔΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΚΤΟΣ ΠΙΑΤΣΑΣ;;;

ΖΗΤΩ ΤΑΠΕΙΝΑ ΣΥΓΝΩΜΗ.........:(

ea6gka
31/08/2005, 11:39
ρε χαλαρωστε :) , θελω να κανω μια βολτα το SV , κανει κανενας στην αθηνα test drive?

gcrook
31/08/2005, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από ea6gka
ρε χαλαρωστε :) , θελω να κανω μια βολτα το SV , κανει κανενας στην αθηνα test drive?

Νομιζω ο Σφακιανακης.
Υπαρχει και καταχωρηση στα περιοδικα, που οδηγωντας ενα SV μπαινεις σε κληρωση για μια ολοσωμη δερματινη της SUZUKI.

Αρε τι κανει ο κοσμος για να πουλησει ενα V2 την σημερον ημερα:rolleyes:

stavrogin
31/08/2005, 15:30
Γεια ειμαι ο Kv3d απο το Lab


Ροπη =κυβικα
Αρα το SV εχει περισσοτερη ροπη απο το Fazer και μαλιστα πολυ σωστοτερα κατανεμιμενη.
Σε κλειστες διαδρομες θα ειναι πολυ μεγαλητερη απολαυση απο το Fazer και θα απαιτει και λιγοτερες αλλαγες ταχυτητων.
Αν ομως θες Ταξιδια 500+Χμ τοτε το Fazer Θα σε βολεψει πολυ περισσοτερο καθως θα κρατα ανετα 180-200χλ/ωρα.Ενω το SV θα σε κουραζει.
Αρα παρα του οτι συμπαθω τα V2 αλλη μια ψηφος στο Fazer κι απο μενα

ea6gka
01/09/2005, 15:05
παιδες ειναι αληθεια οτι το SV σηκωνει πολυ θερμοκρασια σε χαμηλες ταχυτητες οπως πχ αν κινειτε στην αθηνα?

THEOD
01/09/2005, 15:37
Ένα SV1000s που οδήγησα σε τέστ-ντράιβ, ΝΑΙ....
Αλλά πάλι ήταν κατακαλόκαιρο και δεν είμαι πεπεισμένος ότι το συγκεκριμένο μηχανάκι ήταν σε άψογη κατάσταση...Δες σχετική δοκιμή στην κατηγορία Suzuki V2

Για το 650 δεν έχω άποψη....

Tropeas
01/09/2005, 17:23
Εγω θα σου πρότεινα SV ασχέτως απο αυτό που έπαθα (σπάσιμο κάρτερ, μπιέλα , πιστόνι , δόντια κιβωτίου κλπ κλπ....) που ακόμα δεν μου έχουν απαντήσει υπεύθυνα απο τι....

Για Αθηνα - Σαλόνικα Fazer,
για όλα τα άλλα και την Θεσσαλονίκη, αλλά λιγότερα συχνά , SV.

To SV απο το DL (Vstrom) έχει πολλές διαφορές και στην απόδοση και στην κατανομή της δύναμής του (είναι σαφώς ποιο street)... το 650 που είχα δεν σήκωνε θερμοκρασία εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων που όλα τα μηχανάκια θα χαν ψηθεί... (έχει και βεντιλατέρι, και ψυγείο αέρα και λαδιού... ;) )

ronin1
01/09/2005, 19:44
Fazer

n1k3man
01/09/2005, 19:57
παρε SVoura LABiti! μαμει &δερνει! :lol:


22889

ea6gka
01/09/2005, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
παρε SVoura LABiti! μαμει &δερνει! :lol:

μπα συμφοριτη :D , το φρεζακι θα παρω κατα πασα πιθανοτητα

n1k3man
01/09/2005, 22:24
παει χαλασε ο κοσμος! :rotflmao:

τεσπα, καλο ειναι και το φρεζακι!

gcrook
01/09/2005, 23:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από ea6gka
παιδες ειναι αληθεια οτι το SV σηκωνει πολυ θερμοκρασια σε χαμηλες ταχυτητες οπως πχ αν κινειτε στην αθηνα?

Αν ψιλοτσουλαει η θερμοκρασια του ειναι καπου στους 85.
Αν κολλησει σε εμενα τουλαχιστον αναβει στους 90(περιπου), και μετα βγαζει το σκασμο για καμποση ωρα.

Αν και κανονικα αναβει στους 95+ αλλα ο προηγουμενος ιδιοχτητας, εκανε μοντιφα για μακροζωια.
Και παλι δεν με ενοχλει.
Σκεψου οτι απο μαμα μπορει να μην σου αναψει και ποτε στην πολη, εκτος και αν φας τρελο μποτιλιαρισμα.

Και βασικα χτυπα το Fazer,για τους λογους που σου ειπαν τα παιδια.
Αλλα ετσι κι αλλιως δεν νομιζω οτι υπηρχε περιπτωση να παρεις SV.
Ενα μυστηριο πραγμα ρε αδερφε ολοι το απορριπτουν, αλλα ολοι μεσ'την καρδια τους το'χουν.:lol: :lol:

Με μια εξαιρεση απο εδω μεσα που υπηρχαν συγκεκριμενοι λογοι για την μη αποκτηση του:beer: