PDA

View Full Version : Ένδειξη σχέσης στο κιβώτιο



stopsson
01/10/2011, 16:00
Γεία χαρά.
Έχει ασχοληθεί κανείς με gear indicators?Ψάχνομαι να βάλω γιατί μου κακοφαίνεται που δεν εχει το CBF. Έιχα στις προηγούμενες μοτό και τώρα οδηγώντας ψάχνω να δω ποιά σχέση έχω στο κιβώτιο. Το ποιό διαδεδομένο που βρήκα είναι το gipro της healtech.Αν ξέρει κανείς τι παίζει θα εκτιμούσα οποιαδήποτε πληροφορία.
Ευχαριστώ

gkr
02/10/2011, 10:20
Αυτό το GI pro DS της healtech έχω και εγώ.
Το τοποθέτησα στο CBR1000 '08 πριν περίπου 1 μήνα, πολύ εύκολη εγκατάσταση και ρύθμιση. Λειτουργεί απροβλημάτιστα, προτίμησε το κόκκινο χρώμα που είναι και το πιο ευδιάκριτο την ημέρα με πολύ φως.

Να ξεκαθαρίσουμε όμως ότι δε "διαβάζει" την σχέση από το σασμάν αλλά την υπολογίζει από τις στροφές του κινητήρα και την ταχύτητα που κινείσαι. Για το λόγο αυτό έχει μία ασήμαντη υστέρηση, για παράδειγμα αν βάλεις 1η δε θα τη δείξει παρά μόνο αφού ξεκινήσεις και ρολάρει μερικά μέτρα.

chr1s_86
02/10/2011, 10:49
σε τι σας χρησιμεύει ακριβώς; :confused:

stopsson
02/10/2011, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
σε τι σας χρησιμεύει ακριβώς; :confused:

Το πιο απλό έχεις 6η και συνεχίζεις να ανεβάζεις ταχύτητες λές και οδηγείς καμιά νταλίκα.
Ή μπαίνεις σε στροφή και αναρωτιέσαι έχω 3η η 4η μεσα.Έχει τύχει μερικές φορές να μπώ σε στροφή λίγο πιο γρήγορα απο συνήθως και εκει που πάω να ανοίξω το γκάζι να συνειδητοποιώ
ότι είμαι μια σχέση επάνω.Όχι ότι δεν μπορείς χωρίς αυτό.

stopsson
02/10/2011, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkr
Αυτό το GI pro DS της healtech έχω και εγώ.
Το τοποθέτησα στο CBR1000 '08 πριν περίπου 1 μήνα, πολύ εύκολη εγκατάσταση και ρύθμιση. Λειτουργεί απροβλημάτιστα, προτίμησε το κόκκινο χρώμα που είναι και το πιο ευδιάκριτο την ημέρα με πολύ φως.

Να ξεκαθαρίσουμε όμως ότι δε "διαβάζει" την σχέση από το σασμάν αλλά την υπολογίζει από τις στροφές του κινητήρα και την ταχύτητα που κινείσαι. Για το λόγο αυτό έχει μία ασήμαντη υστέρηση, για παράδειγμα αν βάλεις 1η δε θα τη δείξει παρά μόνο αφού ξεκινήσεις και ρολάρει μερικά μέτρα.

η εγκατάσταση είναι τόσο εύκολη όσο λέει η healtech?

fantacid
02/10/2011, 12:23
μηπως ηρθε ο καιρος να οδηγεις με το αυτι, παρα με το ματι???

κρατα τη μηχανη σου ενα 3μηνο χωρις indicator κ μετα δε θα σου χρειαζεται καν.....
θα μαθεις να καταλαβαινεις τι ταχυτητα απλα ακουγοντας το μοτερ σου....

:wave2:

flickbat
02/10/2011, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkr
Αυτό το GI pro DS της healtech έχω και εγώ.
Το τοποθέτησα στο CBR1000 '08 πριν περίπου 1 μήνα, πολύ εύκολη εγκατάσταση και ρύθμιση. Λειτουργεί απροβλημάτιστα, προτίμησε το κόκκινο χρώμα που είναι και το πιο ευδιάκριτο την ημέρα με πολύ φως.

Να ξεκαθαρίσουμε όμως ότι δε "διαβάζει" την σχέση από το σασμάν αλλά την υπολογίζει από τις στροφές του κινητήρα και την ταχύτητα που κινείσαι. Για το λόγο αυτό έχει μία ασήμαντη υστέρηση, για παράδειγμα αν βάλεις 1η δε θα τη δείξει παρά μόνο αφού ξεκινήσεις και ρολάρει μερικά μέτρα.

Όλα τα παραπάνω σε cbf1000 '10 ένα χρόνο λειτουργίας άψογο.

gkr
02/10/2011, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
σε τι σας χρησιμεύει ακριβώς; :confused:

προσωπικά θα τοποθετηθώ μόνο για trackday που με αφορά:

στα κατεβάσματα πριν την είσοδο σε στροφή πρέπει να ξέρεις ακριβώς τι έβαλες, πχ. αν είναι δευτέρα ή πρώτη, διαφορετικά, αν γίνει λάθος μέχρι να το διαπιστώσεις μπορεί και να το έχεις αγοράσει το οικοπεδάκι.
Γενικά αν βρεθείς σε άγνωστη και μεγάλη/γρήγορη πίστα είναι χρήσιμο, επίσης αν αποφασίσεις να κοντύνεις πολύ και δουλεύεις πολύ σασμάν.
Τώρα πάλι αν ξέρεις καλά τη πίστα ή αν μιλάμε για τα Μέγαρα (που ουσιαστικά δουλεύεις 2 - 3 σχέσεις) είναι πρακτικά άχρηστο.

chr1s_86
04/10/2011, 12:09
Θεωρώ ότι πρέπει να ξέρεις ακριβώς ποια ταχύτητα έχεις μέσα στην πίστα σε κάθε σημείο, σε κάθε στροφή. Έτσι κι αλλιώς στην είσοδο της στροφής δεν είναι η δουλειά μας να κοιτάμε τον πίνακα οργάνων :)

fantacid
04/10/2011, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Θεωρώ ότι πρέπει να ξέρεις ακριβώς ποια ταχύτητα έχεις μέσα στην πίστα σε κάθε σημείο, σε κάθε στροφή. Έτσι κι αλλιώς στην είσοδο της στροφής δεν είναι η δουλειά μας να κοιτάμε τον πίνακα οργάνων :)

+1

L'ocean Des tempetes
02/08/2012, 02:13
ένα χρόνο μετά αλλά ποτέ δεν είναι αργά για μετάδωση γνώσεων.μήπως ξέρουμε τιμές γι`αυτό το μαραφέτι; :p

thalasinos
02/08/2012, 15:34
ένα χρόνο μετά αλλά ποτέ δεν είναι αργά για μετάδωση γνώσεων.μήπως ξέρουμε τιμές γι`αυτό το μαραφέτι; :p

Για δες εδω, σε διαφορετικα χρωματα και διαφορετικη συνδεσμολογια, εχει ενα που δεν πειραζεις καθολου καλωδια
απλα τοποθετεις ενα λαμακι και δυο σενσορες πανω -κατω !

Αυτο ειναι που λεω εγω !
http://www.ebay.com/itm/Blue-Universal-Digital-Gear-Indicator-for-Motorcycle-/250868414833?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item3a68ec3971&vxp=mtr

και εδω η σελιδα!
http://www.ebay.com/sch/i.html?_sacat=0&_kw=Universal+Digital+Gear+Motorcycle

stopsson
03/08/2012, 12:08
ένα χρόνο μετά αλλά ποτέ δεν είναι αργά για μετάδωση γνώσεων.μήπως ξέρουμε τιμές γι`αυτό το μαραφέτι; :p

Το gipro της healtec το αγόρασα ιντερνετικά λίγο πάνω απο 90€ (δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο) μαζί με την μεταφορά απο Ολλανδία.
Είναι πολυ κάλο και πόλυ ευκολο στην εγκατάσταση. Μπαίνει κατ' ευθείαν στην φύσα του διαγνωστικού(cbf 1000 '09) και δε χρειάζεαι τίποτα άλλο.

L'ocean Des tempetes
06/08/2012, 20:15
θαλασσινέ αυτό που λες φαίνεται απλό αλλά οι μαγνήτες με ποιόν τρόπο στερεώνονται στον κινητήρα;και μια αλλη απορία που μόλις μου δημιουργήθηκε! εαν δεν ''πάρει'' κάποια ταχύτητα τα μαγνητάκια απο την στιγμη που θα γινει η κίνηση του λεβιέ δεν θα το εκλάβουνε ως αλλαγη; το gi pro πως συμπεριφέρεται σε ανάλογη περίπτωση;

stopsson
07/08/2012, 17:50
θαλασσινέ αυτό που λες φαίνεται απλό αλλά οι μαγνήτες με ποιόν τρόπο στερεώνονται στον κινητήρα;και μια αλλη απορία που μόλις μου δημιουργήθηκε! εαν δεν ''πάρει'' κάποια ταχύτητα τα μαγνητάκια απο την στιγμη που θα γινει η κίνηση του λεβιέ δεν θα το εκλάβουνε ως αλλαγη; το gi pro πως συμπεριφέρεται σε ανάλογη περίπτωση;

Βγάζει παύλα στην μέση αν δεν απατώμαι.

Ληστης
07/08/2012, 18:07
Εχω κανα 3αρι χρονια το Gipro Healtech και δουλευει αψογα.Σιγουρα ειναι καλυτερο απο αυτο που αναφερετε με τα μαγνητακια
καθως συνδεετε στην υπαρχουσα καλωδιωση της μηχανης με φις χωρις κοψιματα ραψιματα και παιρνει την ενδειξη ηλεκτρονικα και οχι μηχανικα.
Η λειτουργια του ειναι σαν να ειναι εργοστασιακα τοποθετημενο.
Μονο που εχει κανα 100αρι ευρω.

menos
13/08/2012, 13:58
μηπως ηρθε ο καιρος να οδηγεις με το αυτι, παρα με το ματι???

κρατα τη μηχανη σου ενα 3μηνο χωρις indicator κ μετα δε θα σου χρειαζεται καν.....
θα μαθεις να καταλαβαινεις τι ταχυτητα απλα ακουγοντας το μοτερ σου....

:wave2:
266221

akis_trevor
13/08/2012, 14:46
266221

κι απο μενα αλλο ενα!!!!
παντα με το αυτι...στροφομετρο σε ιδιαιτερες περιπτωσεις και μονο...

fantacid
13/08/2012, 15:15
το στροφομετρο ειναι για να σου λεει αλλα πραματα.......
οχι ποτε να αλλαξεις ταχυτητα!

;)

vtecpatra
16/08/2012, 12:48
http://www.car.gr/parts/view/2734361/


Δες και εδω,υπαρχει και ετοιμοπαραδοτο....

mavros_skilos
19/08/2012, 18:50
Το gipro της healtec το αγόρασα ιντερνετικά λίγο πάνω απο 90€ (δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο) μαζί με την μεταφορά απο Ολλανδία.
Είναι πολυ κάλο και πόλυ ευκολο στην εγκατάσταση. Μπαίνει κατ' ευθείαν στην φύσα του διαγνωστικού(cbf 1000 '09) και δε χρειάζεαι τίποτα άλλο.

επιδη εχω και εγω του 09 cbf 1000.θα σου ηταν ευκολο να βαλεις καμια φωτο...που το κανεις μοντα...και σε πιω σημειο το εβαλες..καντραν??

ευχαριστω..:beer::wave2:

ypapadio
08/03/2013, 20:31
Καλησπέρα συμforumιτες!
Νέος στο forum και κάτοχος ενός CBF600 ABS 2011. :a08:

Αν και αρκετό καιρό μετά το τελευταίο post αλλά θα ήθελα να μου πει κάποιος φίλος αν έχει και την γνώση αν υπάρχει για το μοντέλο μου αυτή η δυνατότητα χρήσης κάποιου χωρίς κοψίματα και ραψίματα!!!

Ευχαριστώ...

ypapadio
20/03/2013, 21:09
Τελικά δεν άντεξα και ξαχνοντας λίγο στο Ίντερνετ βρήκα τις πληροφορίες που ήθελα και κατέληξα στο GIpro DS της healtech από Ελλάδα στα 110€!!!

Ορίστε και το αποτέλεσμα,
285337

Η τοποθέτηση απλά παιχνιδάκι για όσους θέλουν να το βάλουν και παραθέτω φωτό της φίσας που κουμπώνει στην δεξιά πλευρά και κάτω από το τεπόζιτο! (Τουλάχιστον για τα CBF600 από το 2008 έως το 2011)
285348

Όσοι θέλουν παραπάνω πληροφορίες μπορούν να στείλουν PM.

hornettrela
20/03/2013, 21:27
ωραιο, αλλα αυτο μου φαινεται οτι καλυτερο εχω δει
http://www.youtube.com/watch?v=liWjRarYrj4

redfantomas
26/03/2013, 19:19
ωραιο, αλλα αυτο μου φαινεται οτι καλυτερο εχω δει
http://www.youtube.com/watch?v=liWjRarYrj4


συμφωνω αλλα δεν μας δινει καμια πληροφορια ...εγω παλι ενω στο προηγουμενο δεν ειχα ενδειξη σχεσης φυσικα ουτε τωρα στο cbf θα επρεπε να ειμαι συνηθισμενος και ομως πρωτη φορα σε τετρακυλινδρο και με τετοια γραμμικοτητα που τα εχω βρει σκουρα με τις ταχυτητες !!!μεχρι στιγμης δεν το εχω συνηθισει 6 μηνες τωρα ουτε εχω μαθει με το αυτι ( ασε που δεν φημιζομαι για την ακοη μου) ...αλλα και 100 ειναι πολλα !!!!θα περιμενω να γνωριστουμε καλυτερα τα δυο μας...

ypapadio
26/03/2013, 20:35
ωραιο, αλλα αυτο μου φαινεται οτι καλυτερο εχω δει
http://www.youtube.com/watch?v=liWjRarYrj4

Όντως πολύ ωραίο αλλά από το site τους αν κατάλαβα καλά (γιατί Γερμανικά δεν ξέρω γρί και ούτε θέλω να μάθω :nono:) από τις φωτό όμως που είχαν είναι μόνο για το Hornet!!!

p_sapelas
27/03/2013, 20:00
Aπό το 2011 που έχω το μηχανάκι νομίζω ότι από το να πετάξεις λεφτά για το σχετικό περιφερειακό... είτε βάλε ένα καλό συναγερμό (οι καιροί είναι δύσκολοι) ή κράτησε τα λεφτά για τπτ άλλο. Με τον καιρό η "αίσθηση" του κινητήρα αλλά και μια ματιά στο στροφόμετρο θα σου δώσουν ότι πληροφορία χρειάζεσαι αναφορικά με τη σχέση στο κιβώτιο, έπειτα κ να πάς να βάλεις 7η στο μηχανάκι μην ανησυχείς ούτε μπαίνει ούτε του κάνεις ζημιά, έπειτα λάθος κατέβασμα στο μηχανάκι αυτό.. πολύ δύσκολα...