PDA

View Full Version : ΚΤΜ LC4 λιγο help ! :D



Gewrgakos
02/10/2011, 11:20
Kαλημερα παιδια! Ειμαι καινουργιος στο forum σας και με την σειρα μου θελω να σας χαιρετισω και επισης θελω τα φωτα σας για το μηχανακι που προσφατα αγορασα ! Ας ξεκινησω λοιπον με την αγορα του LC4 μου μοντελο του 04 με σχετικα ΄λιγα χιλιομετρα απο πολυ πειραγμενο(με την καλη εννοια) προ'ι'ν ιδιοκτιτη και το πηρα σε χαμηλουτσικη τιμη ! Ολα καλα εως εκει ! το πηγα σε μαστορα ολα comple και πριν μια βδομαδα που αλλαξα λαδια βρηκα ρινισματα μεσα στο λαδι !! Τρελαθηκα κυριολεκτικα! Μιλησα με τον μαστορα και μου ειπε να βαλω ενα μαγνητη και να δω αν θα τα τραβήξει για να μπορεσει να προσδιορισει τυπικα την ζημεια ! Ετσι λοιπον το εκανα και ο μαγνητης δεν τραβηξε(εφτασα σε σημειο να το διπλοδοκιμασω ενω ξεχωρισα τα ρινισματα) καταληξαμε στο 'τι ειναι αλουμινιο! Μου ειπε πως ειναι λιγοτερο ανησυχητικο και συγκεκριμενα μου προσδιορισε την ζημεια στην καμπανα του μοτερ δλδ οτι ισως ειχε λασκαρι στον προιγουμενο και απλα ακουμπουσε καπου μεσα με την κινηση που κανει ενω πατας τον συμπλεκτη(μου το εξηγισε μου εδειξε στο περιπου τι εννοει) !Θελω να μου πειτε την γνωμη σας σχετικα με το προβληματισμο μου και αν εχετε πεσει σε καποια αναλογη περιπτωση :) :beer: :beer: :beer: :beer: :D

KaTaNaS
02/10/2011, 20:37
η ταπα του καρτερ εχει μαγνητη ενσωματωμενο, τα ρινισματα εσυ που τα βρηκες ;

Gewrgakos
02/10/2011, 20:47
Τα ειδα στο δοχειο που εβαλα τα παλια λαδια! Εχει μαγνητη η ταπα? :O δεν το ηξερα αυτο :-/ τhanx για την πληροφορεια φιλε μου !

fantacid
02/10/2011, 21:19
τις επομενες 2 αλλαγες καντες σε πιο συντομα διαστηματα να δεις εαν συνεχιζει κ ειναι προβλημα
ή απλα...ετυχε...

KaTaNaS
02/10/2011, 21:26
logika δεν ειναι κατι σοβαρο...

κανε αλλαγες καθε 2000 και καθε 3η αλλαγη βαλβιδες ρυθμισμα

στις αλλαγες με τον σωστο τροπο εξαερωση (σε μηχανικο που ξερει απο 640)

Gewrgakos
02/10/2011, 22:09
Eυχαριστω παρα πολυ παιδια :beer: :beer: :beer: να ειστε καλα και καλες βολτες να εχουμε :p :p :p :rotflmao: